m Het Koninklijk bezoek aan Bonaire Het politieke kansspel Europa van Het heengaan Gerben Sonderman in m WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 22 OCTOBER 1955. 10e Jaargang No. 3592. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Politici op het verkeerde pad HET ONGELUK VAN GERBEN SONDERMAN. IIBI3ÜBIIIIIIBIBI De Verenigde Staten publiceren notulen van Geneefse conferentie van Staatshoofden --I Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRUE ZE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Koningin en Prins begroeten de mewgte op het Gouvernements plein te Willemstad, staande onder het baldekijn in de tuin van het paleis van de gouverneur. Rechts in zwart pak minister president Jonckheer met rechts schuin achter hem gezaghebber Cersira. Links met zwarte das en wit uniform gouverneur Struycken. Verder de leden van het gevolg. De twee kinderen links zijn de kinderen van de gouverneur, die juist tevoren de sleutels van het paleis aan H. M. de Koningin heb ben aangeboden. VERTREK NAAR BONAIRE. Koningin en Prins zijn Vrij dagochtend om 9.20 uur Cura- oaose tijd per vliegtuig naar Bo naire vertrokken. Een talrijke menigte was aanwezig bij het stationsgebouw van de dr Albert Ptesman-vlieghaven. In de hall werd afscheid genomen van de commissie van uitgeleide. Op het platform was een erewacht van mariniers en de marinekapel op gesteld. De kapel speelde het Wilhelmus. Daarna volgde het afscheid van gezaghebber Gor- sira, Koningin en Prins schud den hem hartelijk de hand. Knik kend en wuivend naar 't enorme publiek op het vliegveld, stapten Koningin en Prins in het vlieg tuig. Enkele minuten daarvoor waren gouverneur Struycken, premier Jonckheer en het gevolg het toestel binnengegaan. HET BEZOEK AAN BONAIRE. Bonaire is het Oostelijke van de drie Benedenwindse eilanden, iets groter dan Aruba en iets kleiner dan Curacao. Het eiland ig ongeveer 35 km lang en 5 tot 10 km breed. Bonaire heeft geen olie-industrie, is dan ook ver-uit het armste van de drie en dun bevolkt met 5000 inwoners tegen over ruim 50.000 op Aruba en 120.000 op Curacao. Daar staat tegenover, dat Bonaire ook het meest ongerept is en voor wie van 'het natuurschoon der Be- nedenwindse eilanden, het woes te, droge, rotsachtige land, houdt, het meest aantrekkelijk. Bonaire heeft flamingo's en daar zijn de Bonairianen zeer trots op. Deze ranke, rose vogels leven vooral rond het Pekelmeer bij de zoutpannen in het Zuide- te rit te maken van het vliegveld lijke deel van het eiland. Zij wor- door het leuke, Zeeuws aandoen- den streng bewaakt, want zij vor- de plaatsje Kralendijk naar het men, met het goede viswater rond het eiland, de grootste aan trekkelijkheid voor het zich moeizaam ontwikkelende toeris tenverkeer, dat voor Bonaire, vrijwel gespeend van landbouw en zeer schaars uitgerust voor de veeteelt, een belangrijke bron van inkomsten is. Het vliegtuig met de Koningin, geflankeerd door Fireflies van de M. L. D., landde om goed half tien op de Flamingo-luchtha ven", het juist zorgvuldig gemo derniseerde vliegveld van het eiland. Alle autoriteiten, die Bo naire rijk is, waren er verzameld en met dezen, hun dames en een deel van de Bonairiaanse bevol king, die de aankomst van de Vorstin zeker niet had willen missen. De harmonie van Scher- penheuvel, uit Curacao overge komen, blies het Wilhelmus en de kerken op Bonaire lieten haar klokken luiden, terwijl de ko ninklijke standaard omhoog ging op het huis van de gezaghebber in Kralendijk, de hoofdplaats van het eiland. De begroeting door de gezaghebber, de inspectie van de gewapende erewacht, het voorstellen van een aantal auto- riteiten en de bloemen door een Bonairiaans meisje, Lourdes Nicolaas, aan de Koningin over handigd, dit alles nam niet veel tijd in beslag en goed vijf minu- tén nadat Koningin en Prins het vliegveld hadden verlaten, be gaven zij zich langs een ere wacht van padvinders, gezellen, Rode Kruis soldaten en meisjes van sportverenigingen naar de gereedstaande auto om een kor- Namens de K. L. M. heeft de heer J. A. Bach, hoofd vlucht- productiegroep van die maat schappij, ons desgevraagd het volgende medegedeeld: „De plotselinge dood van Gerben Son derman heeft ons in de K. L. M. zeer diep getroffen. Sonderman had vele vrienden in onze maat schappij want hij was een hoog staand mens met een oprecht en vriendelijk karakter. Hij was een geboren vlieger van een gehalte zoals in de we reld maar weinig wordt aange troffen. Het werk van mannen als Sonderman is ook voor de burgerluchtvaart van bijzonder groot belang, want zij maken het de burgerluchtvaart mogelijk te vliegen met veilige vliegtuigen die volledig zijn beproefd. Wij zijn Gerben Sonderman dankbaar voor het vele dat hij voor de Nederlandse luchtvaart heeft gedaan en wij van de K. L. M. leven mee met het smartelijk verlies dat zijn nabe staanden lijden en met onze vrienden bij de Fokker-fabriek die door zijn overlijden een zeer bekwaam en toegewijd medewer ker hebben verloren". fraaie gezaghebbershuis, vlak voor de rede. Hier stond mevr. De Haseth haar hoge gasten op te Vachten en de kleine Lientje de Haseth trad naar voren om de Koningin bloemen uit de tuin van de gezaghebber aan te bie den. Voor het huis van de ge zaghebber hadden zich honder den Bonairianen opgesteld, die niet moe leken te worden van het juichen en vooral, toen de Koningin even later in gezel schap van de Prins en haar gast heer voor het open raam op de eerste verdieping verscheen, werd haar een spontane ovatie gebracht. Na de terugkeer in de zaal van het huis werden leden van het eilandbestuur aan Koningin en Prins voorgesteld, waarna ge zaghebber Weis de Haseth de Koningin met een korte rede of ficieel welkom heette en op het Koninklijk Huis een heildronk uitbracht. HEILDRONK GEZAG HEBBER. De gezaghebber Van Bonaire, de heer Weis de Haseth, zeide: Het is mij een groot voorrecht Uwe Majesteit en Z. K. H. na mens de bevolking van Bonaire welkom te mogen heten. Ik behoef niet te vermelden, dat de bevolking zeer verheugd is met Uw bezoek. De bevolking zelf heeft enige ogenblikken hier- voren haar vreugde duidelijk en spontaan geuit. Ik moge de hoop uitspreken dat het korte verblijf van Uwe Majesteit en Z. K. H. op dit eiland bijzonder prettig zal zijn en dat Uwe Majesteit en Z. K. H. bij terugkeer in Nederland goede en prettige herinneringen zullen hebben aan dit flamingo-eiland. Moge ik thans alle aanwezigen uitnodigen het glas te heffen en een dronk te wijden aan het heil van onze geliefde Vorstin, Z. K. H. en hun Huis. Inmiddels hadden zich voor het gezaghebbershuis in de tuin de 1200 schoolkinderen van Bo naire opgesteld en onder leiding van de frater directeur brachten zij hun Vorstin een vrolijke zang- hulde. Het werd hier in Rincon een allergemoedeiijkste spontane huldiging, die, beter dan op wel ke andere wijze ook, toonde, dat Koningin Juliana en Prins Bern- hard een grote plaats in de har ten der Bonairianen innemen. In het plaatselijke schoolge bouw waren tal van kinderen bij een, die voor H. M. en de Prins een cantae zongen en in declama tie de aanhankelijkheid der Rin con ers voor het Huis van Oran je betuigden. Tegen kwart voor twaalf wer den de auto's weer opgezocht en begaf het gezelschap zich naar het landgoed Fontein, het enige plekje op het droge Bonaire, waar bronwater te vinden is. Hierdoor is er een klein, groen plekje met bomen en wat land bouw, een ideaal plaatsje voor een picnic, die dan ook hier zeer ongedwongen en allergezelligst plaats vond. Nadat H. M. en het gevolg in het zeebad hadden gezwommen en de Koningin een rondvaart had gemaakt in een bootje met glazen bodem, moest tegen half twee de tocht weer worden voort gezet en om half drie bevonden de Koningin en de Prins zich met hun gevolg in de Pas- sangrahan, waar de bevol king gelegenheid kreeg tijdens een ontvangst persoonlijk met de Koningin en de Prins kennis te maken. Van deze gelegenheid maakte de oudste gedeputeerde van het eiland, mevr. M. C. Hell- mund, gebruik om de Koningin namens de bevolking een ge schenk aan te bieden. Mevr. Hell- mund gewaagde hierbij van de verknochtheid der Bonairiaanse bevolking aan het Huis van Oranje. Na afloop van deze plechtig heid plantte de Koningin vóór de Passangrahan, één van de oud ste gebouwen van Bonaire, een oranjeboom en nadat zij nog snel een bezoek had gebracht aan het hospitaal en het tehuis van ouden van dagen, dat daarnaast ligt, was weer het moment aan gebroken, dat zij haar reis, dit maal naar Aruba, moest vervol gen. Om kwart voor vier verhief het slanke K. L. M.-toestel zich van de Bonairiaanse bodem, na gewuifd door iedereen van Bo naire, die op de been kon zijn, en was dit korte, maar zo hoge lijk gewaardeerde bezoek van de Koningin en de Prins aan Bo naire ten einde. MOCHT MEN HOPEN, dat na Faure's overwinning in het debat over Marokko, ook dat over Algiers enigszins vlot zou ver lopen, men heeft Zich daarin vergist. De meerderheid, welke Faure terzake van Marokko kreeg, was ook te verrassend van samenstel ling en omvang. Het gaat in Algiers om de vraag van integratie of assimilatie, d.w.z. of men Algiers wil blijven beschouwen als een departement van Frankrijk, in verschillende delen gesplitst, of daaraan zodanige rechten wil toekennen, dat Algiers federaal invloed zal hebben op de staatsvorming in Frankrijk zelf. De linker zijde is voor het laatste, rechts beschouwt de integratie als te ver gaande en wil er niet toe meewerken, dat de weinig verheugende resultaten, die het zelfbestuur van Algiers tot dusver heeft opge leverd, Frankrijk nog meer zullen verwarren dan het reeds is. Faure moest, om de ernst van de toestand duidelijk te maken, de vertrouwenskwestie stellen, hetgeen tijd van beraad van een paar dagen gaf. De uitslag heeft gelukkig niet geleid tot 'n kabi netscrisis, welke in het aange zicht van de conferentie van Genève der Grote Vier gevreesd werd. De regering van Faure blijft uiteraard zwak, want 50 Gaullisten, die krachtens hun be ginselen ditmaal aan de zijde van Faure moesten staan, zijn van hem afgevallen; een wraakne ming, waarvan de reden door Faure duidelijk is onthuld toen hfj hun toeriep: „Gij wilt langs deze weg de uitvoering der her vormingen in Marokko onipoge- lijk maken". Faure is er inmiddels toe over gegaan de troonraad in Marokko in te stellen, die zal bestaan uit 4 en niet uit 3 leden; het was anders onmogelijk om zowel de behoudende partijen als de ex treme nationalisten tevreden te stellen. Het ziet er echter naar uit, dat Faure thans geen van beiden heeft tevredengesteld. INVLOED OP DE SAAR De verwarring, die heerst in Frankrijk, zal ongetwijfeld op de Het bericht van de dood van Gerben Sonderman bereikte het Koninklijk Paar Donderdag voor t begin van de gala-receptie. Voor ingewijden was het duide lijk hoe zeer het tragische be richt op de Koningin en in het bijzonder op de Prins indruk maakte. Het is algemeen be kend, dat de Prins zeer gesteld is op zijn piloot. „NEW YORK TIMES" OVER HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE WEST. De „New York Times" schrijft over het bezoek van het Konink lijk Paar aan de West, dat dit bezoek een verandering aan duidt in dit vroegere koloniale gebied en het bezoek wordt als symbool van deze verandering hartelijk toegejuicht. „Het belangrijke, dat hier is geschied, is het feit. dat dit het resultaat is geweest van de wil van het volk." Koningin Juliana wordt daar om in de Antillen een buitenge woon warme ontvangst bereid. Het blad noemt het bezoek een mijlpaal in de politieke vooruit gang van de West. volksstemming in de Saar op a.s Zondag 23 October haar invloed doen gelden. Wordt de Saar Eu ropees, dan is de band met Frank rijk immers nog aanwezig. Beide partijen spannen alle krachten in en de geestkracht van minis ter-president Hoffmann is in elk geval opmerkenswaardig Wat bij verwerpiing van het Europees statuut zal gebeuren is moeilijk te zeggen; de grote Westelijke drie hebben te Gene ve en daarvoor gelegenheid zich met elkander daarover te bera den. In Duitsland hebben de socia listen met vrijzinnigen en vluch telingen een ietwat onheilig ver bond -besloten, en wetsbepalin gen aan de Bondsraad voorge legd, die aan het Saargebied, stemt dit tegen het Europees sta tuut, tenminste gelijke handels voordelen heten te bezorgen, als wanneer het vóór stemt. Aden auer is gelukkig aan de beteren de hand; de lichte longontsteking is voorbij; bulletins worden niet meer uitgegeven. Maar of hij zijn invloed terzake van de Saar in deze week nog zal kunnen doen gelden, is twijfelachtig. Inmiddels zijn duizenden krijgs gevangenen uit Rusland gerepa trieerd. Of zich de z.g. oorlogs misdadigers daaronder bevinden staat nog niet vast, en in verband daarmede is het rumoer van een paar Duitse couranten tegen on ze minister van Buitenlandse Zaken, die geen oorlogsmisdadi gers aan Duitsland wil uitleve ren, op zijn minst .genomen voor barig. Onder de teruggekeerden be hoort Hitler's voormalige lijf knecht; de man, van wie wij reeds lang wisten, dat hij laatst heeft gezien en die ge zorgd heeft voor de benzine, waarmede de lijken van Hitier en juist een man van het gezag vae Montgomery wijst o-p de z.i. -on voldoende aanpassing van de NATO-strijdkrachten aan de mo derne oorlogvoering. Het gaat thans in de eerste plaats om het voortzetten der militaire offers, terwijl de wijze van vorming dei- strijdkrachten beter achter de schermen kan worden behandeld. Eisenhower, wiens gezondheid goed vooruitgaande is, ten biijke waarvan hij ook met Foster Dul les vrij langdurig overleg heeft gepleegd, heeft nu het reeds be kende antwoord aan Boelganin gezonden, waardoor wellicht een basis is geschapen voor enige vooruitgang in de ontwapenings- vragen, die in de kleine commis sie van de V.N. vrijwel zijn vast gelopen. OP HET VERKEERDE PAD ONBEPERKTE GARANTIE OP Of VERING hazetfabrieken te zevenbergen zyn vriendin wenden verbrand. Het is te hopen, dat de Ameri kanen en Engelsen nu niet meer met het sprookje van Hitiers wederopstanding komen, dat in dagen van oplevend nationalisme in Duitsland kwade gevolgen zou kunnen hebben. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een volledig verslag gepubliceerd van het verhandelde ter Geneef se conferentie van de regerings leiders der „grote vier". Er wordt onder meer een vol KOE OP AUTO VAN MINISTER Bij Burgdorf, is Donderdag, een koe op de motorkap van de auto van de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Ger hard Schroder, gesprongen. De auto werd zo zwaar bescha digd, dat zij weggesleept moest warden De koe moest worden geslacht doch de minister was ongedeerd. LUIT. GEN. BARETTA OVER GERBEN SON DERMAN. De chef van de luchtmacht staf luit.-generaal waarnemer A. Baretta, deelde ons op verzoek het volgende mede naar aanlei ding van de dood van Gerben Sonderman: ,,De dood van Sonderman is een groot verlies voor de Kon. Luchtmacht, die er trots op was hem tot haar hoge reserse-offi- cieren te mogen rekenen, en tevens een slag voor de Neder landse vliegtuigindustrie. Hij heeft met zijn leven borg willen staan en nu het grootste offer gebracht. Hij sneuvelde op het veld van eer van alle vlie gers: het luchtruim. De Kon. Luchtmacht heeft zijn vrouw en jonge kinderen" Hierna begaf het gehele gezel schap zich weer naar de gereed staande auto's en begon een rondrit over Bonaire, die langer dan anderhalf uur zou duren. Van het hartje van Kralendijk, waarin het huis van de gezag hebber ligt, ging het via Terra Cora naar Nikiboko en vandaar langs Aki Mi Ta naar Antriol. Langs de grote asfaltweg ging het nu vervolgens naar Noord- Salinja en zo dwars over het eiand naar het plaatsje Rincon, dat als „hoofdstad" van 't Noor delijk deel van het eiland fun geert. Hier was dan ook op de speelplaats van de school de be volking van Washington, Labra, Bronswinkel, Seroe Bentana, Dos Pos, Pos di Rincon, Karpata, Onima, Barcadera en Seroe Was- sa, om de bevolking van Rincon ze if niet te vergeten, bijeen om de Koningin op allerhartelijkste deernis met wijze van haar aanhankelijkheid te doen blijken. VERANDERINGEN DE NATO In de vergadering van de mi nisters van Verdediging van de Atlantische Raad heeft de opper bevelhebber generaal Gruenther de toestand duidelijk uiteengezet. Hij heeft verklaard, dat elke ver- lediger versie in gegeven van zwakking van de NATO-strijd- Eisenhowers verklaring, dat de krachten een grote misgreep zou Verenigde Staten „onder geen I zijn, en dat integendeel verster- enkele omstandigheid zullen deel-1 king nodig is. Dit is het stand- nemen aan een agressie-oorlog.punt, dat ook in Nederland door onverschillig tegen welke staat1 de regering wordt ingenomen, of statengroep". Het is alleen jammer, dat nu De assembJée van de Verenig de Naties beweegt zich nog in dezelfde richting als in de afge lopen weken. Het ingrijpen van de secretaris-generaal Harnmar- skjoeld in de beraadslagingen over de conventie inzake de rech ten van de mens, dat van ver schillende zijden in strijd met het Handvest werd geoordeeld, heeft geen succes gebracht. De stemming over het lidmaat schap van de Veiligheidsraad in de vacature, door Turkije open gelaten, kon na zes ronden niet worden beslist. De Philippijner haalden net de -ji meerderheid niet; Polen werd terzijde gesteld. Nu wordt getracht naar een com promis, waardoor Joegoslavië in de Veiligheidsraad zou komen en de Philippijnen een vergoeding in de vorm van een ander lichaam zouden krijgen. Een weinig ver heffende koehandel, die het poli tiek aanzien van de V.N. alweer niet zal verhogen. Het Midden-Oosten is tot een nieuw, min of meer brandend vraagstuk geworden. In Cyprus rusten de wapenen, hoewel drie gesprekken tussen de nieuwe Engelse gouverneur Harding en aartsbisschop Makarios geen re sultaat hebben opgeleverd. Rus land heeft nu ook aan Israël wapenen aangeboden, die Israël heeft geweigerd. Nu is inmiddels Perzië ertoe overgegegaan om toe te treden tot het pact Turkije- Irak-Engeland, waarover Rus land zich danig verbolgen toont, hierbij terzijde gestaan door Hitler het>-Cairo, dat zijn leidersplaats in de Arabische wereld wil henvin nen. Maar Perzië houdt vol, Engeland, over zijn verwondering heengekomen, heeft het nu har telijk in de nieuwe kring begroet. Beide grote congressen in En geland, van de conservatieven te Bournemouth en van Labour te Margate, zijn geëindigd. Het eer ste toonde meer levenskracht ,en ook meer eenheid dan het tweede. Het rapport voor de irmerlijhe partij-organisatie van Labour wordt verder bestudeerd, maar duidelijk merkbaar is het over wicht van de gematigde stromin gen, dankzij de grote vakvereni gingen. Bevan heeft een grote nederlaag geleden bij zijn strijd om het penningmeesterschap, waarin hij door Gaitskell met een viervoudige meerderheid werd verslagen. Hij heeft een fulmi nante redevoering gehouden, maar zijn invloed is zichtbaar verminderd. VAN DER M ANDERE. IN Tijdens het bezoek van H. M. de Koningin aan Willemstad heeft de heer Coroa haar namens het comité voor het natio naal geschenk in kennis gesteld van het verzamel de bedrag voor de bouw van Jeugdhuizen. Op de foto bedankt de Koningin de heer Coroa. medegedeeld door het K.N.M.I.' te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Iets kcuder. Veranderlijke bewolking met tijdelijk regen gevolgd door enkele buien. Matige tot krach tige en langs de kust van Hol land en Zeeland mogelijk tijdelijk harde tot stormachtige wind tus sen noord en west. Iets kouder clan gisteren. ZONDAG 23 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 6.04 635 Terneuzen 6.39 7.10 Hansweert 7.19 730 Walsoorden 7.29 8.01) MAANDAG 24 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 6.57 7.41 Terneuzen 7.32 8.11 Hansweert 8.12 837 Walsoorden 8.22 9.07 Oct. 22 23 24 7.17 7.19 7.20 17.35 17.33 17.31 13.32 14.02 14.27 22.01 23.07

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1