De Wereld van week tot week De Raad van Europa Wat brengt de Radio? gmeente terneuzbi 22ste Zitting in de zaak-Schmidt Pleegdochter van Noël Field door Russen vrijgelaten Amsterdams echtpaar in verongelukt Zuid-Frankrijk Strijd tegen Binh Xuyen geëindigd Sportnieuws WIELRENNEN De toestand van president Eisenhower Britse bladen door persraad berispt West-Berlijn tijdelijk hoofdstad van West-Duitsland Algerije Drie jongens vermoord bij Chicago De mogelijkheid van terugkeer van Ambonezen naar Indonesië De verliezen in Kenia De plannen voor een internationaal bureau voor atoomenergie Spook Honds Verse troepen Das Amerika Protest Circus Clown I-Ioeder Landing BARTALI BREEKT EEN LANS VOOR DE JONGEREN. Buikdans. dienstplicht. INDONESIË Naar uit Djakarta wordt ver- [illegale activiteiten uit kamp- inmpn. heeft rechter Rochjani I Makassar (waarvan beklaagde nomen, Dinsdag de 22ste zitting van het landgerecht in de zaak-Schmidt geopend onder matige publieke belangstelling. Als vertegenwoor diger van het Nederlandse hoge commissariaat was mr. E. Bonn aanwezig. Als eerste getuige werd Sanusi Bin Ija opgeroepen, met wiens verhoor Maandag reeds was be gonnen. De rechter herinnerde hem nog eens aan zijn eed, waarna getui ge verklaarde, bij al zijn vroege re verklaringen te blijven. Daarna kreeg de beklaagde het woord, hij merkte o.m. op, dat het verhaal van getuige gefanta seerd was en ging nader op diens verklaringen in. Op een vraag van de rechter aan getuige, hoe vaak hij be klaagde ontmoet had, antwoord de getuige: twee maal. De rech ter zei toen, dat getuige volgens het proces-verbaal verklaard had hem maar éénmaal te hebben «ntmoet. Getuige hield echter vol: tweemaal. Daarop besloot de rechter, dat de verbalisant daarover gehoord zal worden. De volgende getuige a charge was Hamza, alias Hassan Hida- jat. Na het afleggen van de eed merkte de rechter op, dat getui ge als godsdienstleraar zich vol doende bewust zal zijn van zijn eed. „Mij kun je makkelijk be driegen, maar niet de -rechter hierboven", zo zei hij. Getuige verklaarde o.m., dat hij beklaagde had verzocht om wapens voor een opstand. Dit was vanzelfsprekend niet het doel, hij had na de Apra-affaire beklaagde eens aan de tand wil len voelen, omdat men in die tijd meende, dat de wapens voor de commandant was) afkomstig wa ren. Beklaagde had volgens getuige daarop geantwoord, dat alle wa pens geregistreerd waren, maar dat hij, wanneer weer andere wapens zouden worden ingele verd, een gedeelte daarvan niet zou laten inschrijven. Alleen de geregistreerde wapens zou hij dan officieel laten inschrijven. Op een vraag van de rechter of getuige ooit die wapens van beklaagde had ontvangen, ant woordde getuige ontkennend. Be klaagde merkte op, dat de ver klaringen van getuige in de kern waar waren, maar dat door ver draaiing een heel ander beeld van het gebeurde ontstond. Rechter Rochjani zei tenslotte, dat getuige niet meer gehoord behoefde te worden en sloot de zitting, die op 1 November her vat zal worden. Voor het eerst tijdens zijn ziek te, heeft president Eisenhower zich Woensdag aan een gelief koosde bezigheid: het schilderen, overgegeven. Erika Glaser—Wallach, pleeg dochter van Noel Field, is uit Russische gevangenschap ont slagen en zal vermoedelijk tegen het eigendom is van mevr. Jac- Verenigde Staten vertrekken. De 33-jarige mevr. Wallach is het laatste lid van de Amerikaanse familie, dat uit een Oosteuropese gevangenis is ontslagen. Haar pleegvader Noel Field een functionnaris van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken haar pleegmoe der, Hertha, en de broer van Noel Field, Hermann, werden verle den jaar op vrije voeten gesteld. Allen waren veroordeeld wegens spionnage. Mevr. Wallach zeide niet in het bezit te zijn van een paspoort en geen contact te hebben opgeno- De ontspanning in de interna tionale politieke toestand moet tot een werkelijke vrede leiden en zonder de hereniging van Duitsland is een werkelijke vre de in Europa niet mogelijk, heeft de oud-voorzitter van de Raad van Europa, Francois de Menton, Donderdag verklaard bij de ope ning van het debat over ue al gemene Europese politieK. Maar hij vroeg zich af of de Russen een werkelijke vrede wil len, dan wel of zij, met stilzwij gende toestemming van het Wes ten, eenvoudig willen profiteren van de voordelen die de status quo hun biedt. Deze voordelen waren volgens hem velerlei, na melijk: Vermindering van de mi litaire uitgaven, normalisatie van de handelsbetrekkingen, verho ging van de levensstandaard, grotere veiligheid, verzwakking van de N.A.V.O. door verminde ring van de vrees voor commu nistische agressie, rehabilitatie van de communistische partijen in de Westelijke landen, en de mogelijkheid van vorming van zogenaamde „volksfronten" In die landen, waardoor een neutra- listische politiek zou kunnen worden bereikt. Graaf De Menthon verwierp de stelling van maarschalk Boelga- nin dat het Duitse probleem pas kan worden opgelost nadat over eenstemming is bereikt over een drag. Europees veiligheidssysteem, ge baseerd op de status quo in Duitsland. Het Westen kan de splitsing van Duitsland nimmer als definitief aanvaarden, zei hij maar niemand denkt er aan om door gebruik van geweld een einde aan die splitsing te ma ken. De oplossing moet uitslui tend worden gevonden in vreed zame onderhandelingen. Bij de besprekingen in Genève, die de volgende week beginnen, is de hoop van het Westen gevestigd op de eensgezindheid en vastbe radenheid van de Westelijke on derhandelaars, aldus -De Men- ihon ,die de hoop uitsprak, dat Qigeland en Frankrijk zich daar bij als de vertegenwoordigers van geheel West-Europa zullen beschouwen. „Als de Sowjet-Unie werkelijk vrede wil, kan zij daarvoor geen betere garantie vinden dan in de «enheid van Europa", zo besloot hij. De Duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Walter Hall- stein, noemde de tegenwoordige politiek van de Russische rege ring een „ontspannings-offen- aef", maar deze soort van ont spanning kan volgens hem tot niets leiden, omdat de oorzaken van de spanning, die de natuur lijke reactie is op abnormale en dreigende omstandigheden, nog niet zijn weggenomen. Het is niet voldoende, zei hij, de oorlog te veroordelen, de vrede te procla meren en economische, politieke en culturele betrekkingen tussen de verschillende landen aan te knopen. Allereerst dienden de factoren, welke de spanning veroorzaakt hebben, geanalyseerd en uit de weg geruimd te worden. Daarom zullen de in Genève te bereiken resultaten in overeenstemming moeten zijn met de principes van recht, vrijheid en veiligheid. De Britse persraad, een door de bladen ingesteld orgaan dat moet toezien op het in acht ne men van de normen voor journa listiek fatsoen, heeft een aantal, niet met name genoemde bladen berispt, omdat zij bij het behan delen van de „persoonlijke toe komst van prinses Margaret" in strijd met de goede smaak heb ben gehandeld. De bedoelde bla den hebben de reputatie van de pers een zeer slechte dienst be wezen, aldus de persraad, die tevens bekendmaakte dat er tal rijke klachten van lezers over deze aangelegenheid zijn binnen gekomen. Bij een ernstig auto-ongeluk op de rijksweg van Pont St. Es prit naar Nimes zijn Woensdag middag de heer en mevrouw M. Bloksma, Jan van Goyenkade 21 te Amsterdam, die voor een va- cantiereis op weg waren naar Spanje en Portugal, in Zuid- Frankrijk verongelukt. De 48-jarige mevr. Bloksma kwam daarbij om het leven. Haar 53-jarige man, technisch direc teur van Bloksma radiateurenfa- briek, werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Nimes ver men met de Amerikaanse am bassade te Moskou. Zij voegde er echter aan toe dat zij verwacht tegen het einde van de week" te kunnen vertrekken. Mevr. Wallach zeide dagelijks contact te hebben met de politie, die tochtjes voor haar organi seert naar het Lenin-Stalin mau soleum, het Kremlin en andere bezienswaardigheden. Zij wei gerde zich echter uit te laten over haar arrestatie en veroordeling in Oost-Berlijn. In de afgelopen 24 uur zijn overal in Algerije nieuwe aan slagen en sabotagedaden ge pleegd. De verzetslieden opere ren veelal in kleine groepjes, die hun aanvallen richten op ver bindingswegen, telefoonverbin- gen, dorpen en afgelegen boer derijen. Dinsdagavond is te Algiers be kend gemaakt, dat in de perio de van 1 November 1954 tot 30 September 1955 in Algerije 2176 opstandelingen zijn gedood. 3090 gevangen genomen en 227 ge wond. De verliezen aan Franse militaire zijde in het zelfde tijd vak bedragen: 317 doden, 578 ge wonden en 28 vermisten. Door het optreden van opstan delingen verloren 106 Europese burgers het leven en werden 83 gewond. Aan inheemse zijde be draagt het aantal doden 347, het aantal gewonden 231 en het aan tal vermisten 158. Hallstein verklaarde, dat Duits land in geval van zijn hereniging volkomen bereid zou zijn om door middel van toetreding tot een Europese veiligheidssysteem juridische en militaire waarbor gen te geven. Dit zou echter niet ten koste van de bestaande allian ties mogen gaan. De eenheid van Europa moet in alle opzichten gehandhaafd blijven, zei hij, want die eenheid is „een onmisbare voorwaarde voor de veiligheid". In verband hiermee zei hij later, dat de tegenwoordigeontwikke ling van de betrekkingen tussen Oost en West de totstandkoming van Europese integratie nog noodzakelijker had gemaakt dan deze al was en dat de hernieuw de pogingen om tot integratie te komen dan ook de grootste be langstelling verdienden. De Duitse staatssecretaris spe cificeerde, dat hij, als hij over hereniging van Duitsland had gesproken, daarbij alleen het oog had gehad op vereniging van de zogenaamde Duitse volksrepu bliek van Pankow met de Duitse bondsrepubliek. De kwestie van de gebieden ten oosten van de Oder-Neisse- grens kwam in dit verband niet in het geding, zei hij, omdat die kwestie pas kon worden opge lost bij latere onderhandelingen over een definitief vredesver West-Berlijn is Dinsdag tijde lijk de hoofdstad van West-Duits land geworden met een bijeen komst van de voltallige bonds dag in de gebouwen van de tech nische hogeschool en in de ver gaderzalen van enkele hotels. Zestien permanente parlemen taire commissies hielden haar ge regelde bijeenkomsten en tegelij kertijd zijn ook de parlementaire fracties van alle partijen bijeen gekomen. Het hoogtepunt van de Berlijn- se zitting van de bondsdag, die Vrijdag zal worden besloten, zal worden gevormd door een rege ringsverklaring over economi sche en fiscale maatregelen om een loon- en prijsspiraal te voor komen. De regeringsverklaring zal Woensdag worden uitgesproken door de minister van Economi sche Zaken, professor Ludwig Erhard, in verband met de ziekte van bondskanselier Adenauer. De poiltie van Chicago is in de omgeving van de stad een groot scheeps onderzoek begonnen naar aanleiding van de moord op drie jongens van resp. elf, dertien en veertien jaar oud, wier ernstig verminkte lijken dezer dagen in een bos werden gevon den. De jongens werden vermist nadat zij Zondagavond hun huis hadden verlaten om naar een bioscoop te gaan. De politie ver moedt dat de misdaad het werk is van een krankzinnige of van een groep oudere jongens. De „Badan Perwakilan Rajat Maluku Selatan" (Vrije Zuid Molukkers in Nederland) maakt naar aanleiding van de mede deling van Indonesische zijde over een mogelijke terugkeer naar Indonesië van Zuidmoluk- kers in Nederland, indien deze hun spijt zouden betuigen over hun komst naar Nederland, het Volgende bekend: De Zuid-Molukkers zijn niet bekend met enigerlei overleg, dat heeft geleid tot gènoemde overeenstemming, zodat deze gang van zaken hun zeer heeft bevreemd. Van enigerlei spijt is hoegenaamd geen sprake, zodat spijtbetuiging aan Indonesië met het verblijf in het buitenland ge tuigt van misverstand. De aan wezigheid van de Zuid-Moluk kers in Nederland heeft een die pere achtergrond, zodat eniger lei oplossing, die hiermede geen rekening houdt, zinloos zal zijn. Ons inzien moet de juiste oplos sing gezocht worden in een Ne- derlands-Tndonesisch-Zuidmoluks overleg". voerd. Volgens de eerste berich ten heeft hij bij het ongeluk een schedelbasisfractuur opgelopen. Het echtpaar maakte de reis in een Hudson-auto, die be stuurd werd door de expeditie chef van de radiateurenfabriek J. H. M. Putman uit de Een- drachtstraat te Amsterdam. Deze chauffeur liep slechts lichte ver wondingen op. Met zijn vrouw was de heer Bloksma' Maandagochtend in de door de chauffeur Putman be stuurde auto uit Amsterdam ver trokken voor een vacantiereis, die 'n maand zou duren. Woens dagmiddag naderde de auto de kust van de Middellandse Zee. Uit een bericht van het Franse persbureau A.F.P. moet worden opgemaakt dat chauffeur Putman uit derde positie een auto pro beerde te passeren, die zelf juist een scooter inhaalde. Bij het passeren begon de auto te slippen en botste met volle vaart tegen een in de berm staan de wegwijzer op, waarbij de auto totaal vernield werd. Uit het wrak haalde men het stoffelijk overschot van mevr. Bloksma en bevrijdde er voorts haar echtge noot en de chauffeur uit. De Franse justitie stelde ter plaatse een onderzoek in. Het ongeluk is gebeurd op het kruispunt van de röute Nationale 86, ongeveer 1 km van Castillon- du-Gard. Deze plaats ligt op 4 km afstand van Remoulins. Vol gens aanvullende bijzonderheden, die het onderzoek heeft opgele- verd, is de auto van de heer en mevr. Bloksma, na te zijn uitge weken naar links, tegen een steen aan de kant van de weg gestoten. Daarna is de auto tegen een plataan te pletter gereden. De geneeskundige dienst van Nimes heeft de slachtoffers me dische hulp verleend. De heer Bolksma heeft een schedelbasisfractuur opgelopen. In zijn toestand is nog geen ver betering gekomen en veroorzaakt grote ongerustheid. In Kenia zijn in de afgelopen drie jaar van strijd tegen de ver zetsbeweging der Mau Mau 10.800 opstandelingen gedood. De Britse strijdkrachten hebben in deze periode 561 man verloren, de burgerbevolking telt 1660 slachtoffers. Het aantal terecht stellingen bedraagt 962. De afgevaardigde van Colum bia, dr. Urrutia, heeft Maandag in de politieke commissie voor gesteld, dat de algemene verga dering van de V. N. het debat over de plannen voor een inter nationaal bureau voor de atoom energie tot volgend jaar op schort. De politieke commissie zou op het ogenblik geen aanbe velingen moeten doen, omdat het „voorbarig en onhoffelijk zou zijn" tegenover de 84 regeringen, die het ontwerp-statuut voor het bureau nog in studie hebben. De Verenigde Staten, Engeland, Australië en België hebben ter tegemoetkoming aan bezwaren van Zweden en andere landen, die men niet heeft laten deel nemen aan het opstellen van het statuut voor het internationale bureau, zich verenigd met de ge dachte van een internationale conferentie ter bespreking van het statuut. NOODWEER BOVEN COSTA RICA. Verscheidene dagen lang zijn stortregens boven de midden- Amerikaanse republiek Costa Rica gevallen, die overstromingen hebben veroorzaakt, welke aan 25 personen het leven hebben ge kost, terwijl er tot nu toe voor naar schatting vier millioen dol lar schade is aangericht. Het Amerikaanse Rode Kruis verleent hulp, waarbij gebruik wordt gemaakt van vliegtuigen en hefschroeftoestellen. De ver bindingen zijn op talrijke punten verbroken. De actie van het Zuidvietna- vloot. Aan het begin van deze zuiveringsoperatie beschikte de mese leger tegen de troepen van de opstandige Binh Xuyen-sekte in het moerasgebied ten Z.-O. van Saigon is geëindigd, aldus is uit officieuze Zuidvietnamese bron in Saigon vernomen. De ac tie, die drie weken geleden be gon, was gericht tegen het bol werk van generaal Bay Vien, die in April bij een zuiveringsactie uit Saigon werd verdreven. Het nationale leger heeft on geveer honderd opstandelingen gevangen genomen en veel wa pens, w.o. kanonnen, buitge maakt. De regeringstroepen wer den bij de actie ondersteund door artillerie en schepen van de Binh Xuyen over circa 1500 man en enige honderden aanhangers van de Hoa-Hoa-sekte. Deze troepen hadden zich verschanst langs de rivier die Saigon met de zee verbindt en belemmerden het scheepvaartverkeer. Generaal Bay Vien heeft zich nu met zijn twee medewerkers, Lai Van Sang en Lai Huu Tai, en een vijftigtal getrouwen ver schanst in het heuvelgebied ten noorden van Kaap Saint Jacques De Vietnamese bevelhebber loof de Dinsdag honderdduizend pias ter uit voor de gevangeneming dezer aanvoerders. ZATERDAG 22 OCTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvr.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Musette orkest; 12.55 Zonn'ewij- zer; 13.00 Nws en Kath. nieuws; 13.20 Amus. muz.; 13.40 Gram.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Mannen koor; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.40 Orkestconcert; 16.00 De schoonheid van het Gre goriaans; 16.30 Voor de jeugd, 17.00 Gram.; 17.30 Reportage Ko ninklijk bezoek aan de Neder landse Antillen; 17.40 Gram.; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Journa listiek weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Parlementair overz.; 18.40 Instr. octet; 19.00 Nws; 19.10 Gr.; 20.00 Caus.; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Gevar. progr. 22.35 Wij luiden de Zondag in! Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.op Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.35 Orgel spel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Pianore cital; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; Lichte muz 13.15 Meded.; 13.20 13.45 Sportpraatje; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Muz. caus.; 14.50 Dansmuz.; 15.25 Bra bants progr.; 15.50 Kamerorkest; 16.35 Reportage; 16.50 Gram.; 17.15 Weekjournaal; 17.45 Ham mondorgel; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Dansmuz.; 18.45 Regerings- uitzending; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Caus.; 19.40 Idem: 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Soc. comm.; 22.15 Amus. muziek; 22.30 Koninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.15 Pianospel; 12.30 Weerber.; 12.34 Gr.; 12.45 Pianospel; 13.00 Nws.; 13.15 Radio-almanak; 14.30 Jour naal; 15.00 Instr. trio; 15.45 Gr.; 16.00 Accordeonspel; 16.15 Gram.; 16.30 Accordeonspel; 16.45 Engel se les; 17.00 Nws; 17.10 Kamer- muz.; 17.30 Koorzang (intermezzo: Orgelconc.)18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nws; 19.45 Omroep- Ommeganck!; 21.45 Verzoekpro gramma; 22.00 Nws; 22.15 Gevar. progr.; 23.00 Nws; 23.05 Dansmu ziek; 23.40 Zigeunermuziek. DE WATERSNOOD IN DE V. S. Ten minste 42 mensen zijn om gekomen of worden vermist in zes staten in het N.-O. van de Ver. Staten, die van overstromin gen te lijden hebben, als gevolg van aanhoudende regen. De scha de loopt in de millioenen dollars Het Amerikaanse Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat de woningen van 6900 gezinnen ver woest of beschadigd zijn. xn de slaapkamer van de heer en me- rouw Courvoizier te Dyon klinken iede re nacht om twaalf uur geluiden, die van minuut tot minuut sterker worden om te eindigen in een hels lawaai. Om er iets tegen te doen heeft de heer Courvoizier de klok stil gezet, maar dit heeft niet geholpen. Dat wat het kabaal veroor- zaakt een spook? blijkt langs andere weg te weten hoe laat het is en begint elke nacht klokslag twaalf opnieuw. Het merkwaardige is dat noch de kin deren van het echtpaar noch de buren in diezelfde kamer en op datzelfde tijd stip iets verdachts horen terwijl het la waai terzelfder tijd wel tot meneer en mevrouw doordringt. Het is om m'n hoofd by te verliezen, zei de heer Courvoizier (arbeider by Peugeot en iemand die zich niet gauw iaat overbluffen) tot een der politieagen ten die rondom het huis elke nacht een cordon trekken. Maar het schijnt de be doeling te zijn dat meneer zyn huis ver liest, want een spookdeskundige heeft verklaard dat het lawaai van occulte oor sprong is en tot doel heeft de bewoners uit het huis te jagen. Men verdenkt nu een inwoner van Dy on, die aanspraak maakt op het huis, pn zich van zwarte magie zou bedienen om zijn doel te bereiken. Maar hoe moet je zo iets bewijzen? In elk geval óók een manier om jezelf uit de huizennood te helpen... pe bekende schrijver Graham Greene dook te Londen in de Theems om zijn hond te redden. Maar weinig mensen hebben dat voor hun hond over, zei een vriend tot hem. Nee, antwoordde Greene, maar er zijn ook weinig mensen voor wie ik in het water zou springen. Te Parijs, op een kruispunt van de Champs-Elysées kregen twee automobi listen ruzie*. Nadat het gebruikelijk voca bulaire, waarover de fransman in een dergeiyk geval beschikt, was uitgeput, zei een van hen: Vooruit, haal je vrouw op, dan begin ik opnieuw. Zoek ogenblik een bezoek aan Leningrad bren- Generaal Lonard de nieuwe presi dent van Argentinië, vertikt het om over zijn komen en gaan voortdurend hen, die met zijn beveiliging zijn belast, in te lichten. Na lang speuren achterhaalde men de president dezer dagen bij de kapper en de volgende dag, toen hij op nieuw zoek was, vond men hem in een bioscoop terug, waar hij met zijn vrouw keek naar Marlon Brando in de film Sur les quaies. Enige italiaanse afgevaardigden veroor loofden zich zonder das in de nationale ver gadering te verschijnen. Tot verontwaardi ging van president Leoni, die hen elk een prachtig zijden exemplaar vergezeld van zijn visitekaartje liet thuis bezorgen. Een radiostation in de buurt van het zie kenhuis waar president Eisenhower wordt verpleegd, heeft een speciaal uurtje ingelast om de president van zijn lievelingsmuziek te voorzien. Tot de favoriete nummers van de president behoren blijkens deze uitzendingen: Clair de lune van Debussy, walsen van Strauss, Moonlight-serenade, Mathilde en I'Amour toujours l'amour. Wit is de favoriete kleur van de ameri- kanen, volgens de statistieken. Daarom heeft een sigarettenfirma de kleur van het papier van zijn pakjes veranderd van vuilgeel in hagelwit. Men verwacht nu dat hierdoor de omzet zal stijgen. Op Maandag 24 October zulllen op Cor sica alle gemeentehuizen gesloten zijn en alle wegen zullen gebarricadeerd wor den om verkeer onmogelijk te maken. Dit zijn onderdelen van de door de bur gemeesters op touw gezette protestactie omdat de in de oorlog vervvoeste weg langs de oostkust van het eiland maar niet wordt hersteld. Men wil nu de fran se autoriteiten tot daden prikkelen. Het circus is de eerste publieke in stelling die door de Sowjet-regering open is gesteld voor matrozen en cadetten van de engelse oorlogsschepen die op het gen. Enige honderden van hen werden door het russische publiek met vriendelijke gezichten ontvangen toen zij zich rond de piste schaarden. Clowns, acrobaten en dresseurs stonden daar opgesteld om hen een welkomstlied toe te zingen, dat onge veer als volgt luidde Beste vrienden, sinds zoveel jaren hebben we naar deze ontmoeting verlangd, laten we, nu jullie hier zijn, vrienden worden, vrienden voor altijd Ter gelegenheid van dit bezoek publi ceerde het blad der communistische jeugd een gedicht, waarvan de eerste strophe in het engels: Welcome in Russia, let us shake hands, we were allies, we must be friends. (Welkom in Rusland, druk ons de hand, wij waren geallieerden, we moeten vrien den zijn). Op straat hebben scènes van verbroe dering plaats en de engelse matrozen worden vaak vergezeld door hele klassen schoolkinderen, blijkbaar nieuwsgierig naar deze wezens uit het westen. De amerikaanse clown Imogène Coca heeft het contract met een televisie maatschappij, (lat hem negen jaar lang een jaarlijks inkomen van 350.000 gulden garandeerde, verbroken. Reden: het va riété-programma waarin hij een rol speelde oogstte te weinig succes. Maar... Imogène had al 1.750.000 gulden van de buit binnen. Noël Haubertin (46 jaar) kan niet meer slapen sinds hij gehoord heeft dat zijn moeder nog in leven is. Toen zijn ouders scheidden bleef hij als negenjarige jongen bij zijn vader, die hem wijs maakte dat zijn moeder dood was. Hau bertin bleef dat geloven totdat dezer dagen een neef hem uit de droom hielp. Zjjn moeder is te zwak om naar hem toe te koïiien en hyzelf mist het geld om de verre reis te maken. Men doet nu po gingen om geld bij elkaar te krijgen om moeder en zoon in de gelegenheid te stellen elkaar na 34 jaar terug te zien. Leden van de autoclub te Grenoble; hadden de tegenwoordigheid van geest, om met hun wagens naar het vliegveld te rennen en dit met hun koplampen; te verlichten om een vliegtuig, dat een half uur lang in de nacht had rondgecir keld, het landen mogelijk te maken. Het, geval liep zonder ongelukken af. In een Italiaans weekblad heeft Gino Bartali als zijn me ning te kennen gegeven dat de Italiaanse wielersport er alleen maar voordeel van zou hebben indien Fausto Coppi en Fiorenzo Magni zich terugtrokken. Barta li verklaart dat de twee genoem de renners door hun ervaring en uitgekookte tactiek de jonge ren van thans overschaduweh. Maar in zuiver physiek opzicht zijn zij geenszins de grote kam pioenen van het verleden meer. Al te dikwijls laat de jeugd zich door hen overdonderen. Volgens Bartali kan het sei zoen 1956 zeer interessant wor den. Van de nieuwe sterren noemde hij in de eerste plaats Gaston Nencini en Aldo Moser. Als attractie in de „week van de be wapening", die de egyptische regering organiseert om de millioenen in te zame len voor het betalen van de wapenleve ranties van achter het ijzeren gordijn, rijden de buikdanseressen Carioca rsi Sa- mia Gamal (bekend uit de film Ali Baba, met Fernandel) op legerwagens ach-| ter tanks door de straten van Cairo. Hebben deze beide danseressen (van wie er nog onlangs een in de gevangenis zat wegens communistische agitatiej de volkswijken toegewezen gekregen, de1 wijk der rijke luiden zal bewerkt worden; door de filmactrices Hamamma en My- rian Fakreddin, die spelen in de arabi- sche versie van de film La dame aux ca- mélias. Een andere attractie is het meerijden van soldaten, die zojuist zijn terugge keerd van een infiltratie in Israël, waar. zij opdrachten van sabotage uitvoerden. Deze inzameling heeft plaats onder het geronk van juist uit Tsjecho-Slowakije ingevoerde Migs. De kranten publiceren lijsten van binnen gekomen giften, die variëren van een mil lioen gulden tot een horloge, gezonden door een palestijnse scholier. President Nasser heeft de jongen ogenblikkelijk een horloge teruggezonden, een gebaar dat goed paste in zijn politiek om de stemming van het hem goed gezinde volk in deze week tot een hoogtepunt van vrijgevigheid op te voeren.. De aankoop van wapens in de communisti sche landen spreekt het volk aan omdat het hierin een bewijs van zelfstandigheid en on afhankelijkheid ten opzichte van het westen ziet. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van Temeu- zen brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige, welke uit- spraak is gedagtekend 14 okto ber 1955, ter secretarie van deze gemeente voof een ieder ter in zage is gelegd. Tegen deze uitspraaic kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag, waarop de uitspraak ter algemene ken nis is gebracht, in beroep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan voor zover het door deze in te stellen be roep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige over schrijding geen beslissing is ge nomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Ko ningin te richten beroepschrift, hetwelk niet gezegeld behoeft te zijn, moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op de afdeling Militaire Zaken van de secretarie dezer gemeente. Terneuzen, 19 oktober 1955. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 6