NEVEDA-SIRENE, Koninklijk bezoek aan de West steeds vooraan! SMIDÏ-POTHOVEN ife50 Regeringsmaatregelen in verband met de hoogconjunctuur Woningtoestand op het platteiand WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Verklaring van minister Suurhoff De kwestie Prinses Margaret-Townsend VRIJDAG 21 OCTOBER 1955. 10e Jaargang No. 3591. ÏÏÏlW"!, REDE VAN GEDEPU TEERDE MORKOS. Gerben Sonderman neergestort en omgekomen 0il5 Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum por advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 UKC. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Op de ochtend van de derde en laatste dag van het verblijf van de Koningin en de Prins op Curacao begaf de Koningin zich allereerst naar het mgr Verriet-instituut, een tehuis voor gebrek kige kinderen van het Wit-Geie Kruis. Prins Bernhard voerde in de loop van de ochtend met vooraanstaande personen uit handel en nijverheid besprekingen op financieel en economisch gebied De Koningin was Donderdag achter op het tijdschema. Het bezoek aan de gebrekkige kinde ren was aanvankelijk zeer sum mier; er waren enkele gevallen van bof, maar bij aankomst werd toch het afgesproken program ma gevolgd. Het mgr Verriet-instituut, dat de Koningin Donderdagmorgen beeocht, is een zelfstandige stich ting, die staat onder het hoofd bestuur van het Wit-Gele Kruis. Er worden op het ogenblik 73 kinderen verpleegd, niet alleen afkomstig van Curacao, maar van alle zes Antillaanse eilanden en ook één uit Suriname. Het zijn kinderen, die ernstige lichaamsgebreken hebben; een deel van hen heeft ook geestelijke afwijkingen. Men heeft deze kin deren, door de sociale omstandig heden gedwongen, wel in het VeFriet-instituut moeten opne men, aangezien Rustoord, de gouvernementsinstelling voor geestelijk gebrekkigen, geen kin derafdeling heeft. Het is de gro te wens van de directrice van het instituut, Maria Speekenbrink, dat eens het geld bijeen zal ko men om voor deze geestelijk ge brekkige kinderen een afzonder lijke afdeling te kunnen bouwen. Aan het instituut is een school voer buitengewoon lager onder was verbonden met een daar voor gediplomeerde leerkracht, waar de kinderen onderwijs krij gen. Deze school hoopt men bin nenkort met nog minstens een leerkracht uit te breiden. •c leefijd der kinderen is tus sen 3 en 18 jaar, maar het grote prnbleem is de nazorg en daar om kan de grens van 18 jaar niet altijd gehandhaafd worden. Naast onderwijs wordt arbeids- therppie beoefend en wordt zo veel mogelijk getracht jongens of meisjes, die een vak hebben geleerd, ergens aan het werk te krijgen. Er is echter maar wei nig industrie op Curacao en het is moeilijk om voor die jongens en meisjes een plaats te vinden waardoor zij ondanks hun ge brek toch in hun eigen levens onderhoud zullen kunnen voor zien. De staf van het instituut be staat behalve uit de directrice en de onderwijzeres uit twee kinder verzorgsters, vier helpsters en een tiental werkmeisjes. Men is op het ogenblik bezig deze staf uit te breiden met een masseuse en een verpleegster en men is doende het instituut uit te brei den met een bad voor water therapie. Er is nauwe samen werking met het doofstommen- instituut in Paramaribo. Door bemiddeling van het Verriet-in stituut zijn daar reeds zes An tillaanse kinderen geplaatst. Het totaal aantal in Paramaribo, dat uit de Antillen komt, is elf. Het enige gebrekkige Surinaamse kindje, dat op Curacao wordt verpleegd, toont, dat deze samen werking van twee gespecialiseer de instituten wederzijds is. *e Koningin vertoefde ruim een half uur in het instituut. Zij liet zich alles tonen en luisterde met ernstige belangstelling naar hetgeen de directrice haar over de verschillende aspecten van dit belangrijke medisch-sociale werk vertelde. Nadat H. M. op hartelijke wijze afscheid had genomen van mej. Speekenbrink en de bestuurs leden van het Wit-Gele Kruis, maakte zij nog een rondrit door de stadswijk van Curacao Otra- banda, waarbij zij onder andere een ogenblik stopte bij de J. P. F., de club der Surinamers, om er een hulde van de Kotomissies in ontvangst te nemen. Ook stopte de Koningin bij de synagoge Mikve Israël in de Co- lumbusstraat, de oudste bestaan de synagoge op het Westelijk halfrond, waar haar een plaat werk werd aangeboden. Teruggekeerd in het gouver nementshuis ontving de Koningin een aantal kinderen, die hun bes te werkstukken van de werkstuk- kenwedstrijd voor de school jeugd aanboden. Met grote be langstelling bezichtigde de Ko ningin deze werkstukken een maquette van de brug uit de om geving. Daarna scheepte de Ko ningin zich in aan boord van het jacht van gouverneur Struycken, de „Beatrix", waarmede via de St. Annabaai en het Schottegat naar het terrein van de oliemaat schappij werd gevaren. Het weer was betrokken en drukkend met kans op regen. Emmastad, het woonoord rond de raffinaderij van de geëmploy eerden, werd bezocht gedurende een rondrit van circa 20 minuten. De Koningin werd bij aan komst te Emmastad aan de aan legsteiger verwelkomd door de directie van de Curacaosche Pe troleum Industrie Maatschappij. Zij werd uitbundig toegejuicht door enkele honderden kleuters, die in het wit waren gekleed en oranje sjerpen droegen. Het eindpunt was het huis van de directeur van de Cur. Petro leum Industrie Maatschappij, dr ir H. ter Meulen, waar H. M. enige tijd verbleef om een kop koffie te drinken. Hier ontving H. M. een ge schenk ter herinnering aan haar bezoek in de vorm van een pres- se-papier van zwart marmer. In het marmer is een gestyleerde afbeelding in zilver ingelegd, voorstellende de aardolie-indu strie en een tankschip. Het ont werp hiervoor is vervaardigd door de employé van de C.P.I.M. Michiel Hagedoorn. Het ge schenk is geheel vervaardigd in de werkplaatsen van het bedrijf. De rondrit werd even onder broken bij het stadion in Suffi- sant, waar de zesjarige Vivian Frans en de achtjarige Suri naamse Lutske Casper de Ko ningin bloemen aanboden. De bewoners van Suffisant, het ar beiderswoonoord van de C.P.I.M. maakten van dit korte opont houd gebruik om de Koningin zeer hartelijk te begroeten. De vele nationaliteiten, die in de ar beidsgemeenschap van de C. P. I. M. vertegenwoordigd zijn, wa ren allen aanwezig. Per auto keerde de Koningin weer naar het paleis op het Gou vernementsplein terug. LUNCH MET PARTIJ LEIDERS. De Koningin had als gasten op de lunch ten paleize de leiders der vier politieke partijen op Curacao uitgenodigd. PRINS SPRAK MET PER SONEN UIT HANDEL EN BEDRIJF. Prins Bernhard had inmiddels in de loop van de ochtend uit voerige besprekingen gehouden met vooraanstaanden uit be drijfsleven en handel van Cura cao. Tot de onderwerpen, die besproken werden, behoorden de teruggang van Curacao als overlaadhaven, de kwestie van het instellen van een vrije han delszone een wetsontwerp daartoe is thans bij de raad van advies de ontzilting van het zeewater op economische basis (waarbij de Prins de mogelijk heden van het gebruik van atoomenergie opperde), 't schep pen van een gunstig belastingkli maat voor het bedrijfsleven en 't toerisme. PRINS LEGT EERSTE STEEN VAN TOERISTEN HOTEL. Later op de ochtend omstreeks elf uur begaf de Prins zich naar het waterfort, waar bij de eerste steen metselde voor het nieuwe toeristenhotel „El Curacao". Dit hotel, dat in begin 1957 in ge bruik zal worden genomen, zal 95 kamers krijgen. Het komt midden in het oude waterfort, tot nu toe het cen trum van de bevelvoering der koninklijke marine op de Neder landse Antillen. Dit hoofdkwar tier wordt naar de basis Parera verplaatst. HET BEZOEK AAN BONAIRE EIM ARUBA 21-23 OCT. ARUBA BONAIRE Route Kon. paar 22 iiHiiiniuta» H "23 Oef: tiujo Picnicf^ CARIBISCHE ZEE Rincon CARIBISCHE ZEE Anfnol 5 f" Ni colaas Kralendnk- Paradena/ s.Crui Vliegveld Savonp Logo olif- 5 fhnoden/m !Beac AANKOMST 23Oef. IIu.40 tfnutoRoute van her Kon. Paar Programma Zaterd .22 Oef 6L30 Aubade. 9u.Rondritdoor Zondag 230 830 Kerkdien Oranjestad Programma V 9.30 Aankomst. 9 1430 15.45 tuig 2i oer mKta ghtiide r het., lendijk zoeken vlieg- ilé. 10.25 Rondrit over 1.1335 Aankomst mKra Openb. ontvangst en bez 11,40 Vertrek per vlieg I Programma Vrijdag 21 Oef. 16SO. aankomst op vliegveld. 17. 10 oankomst0ran;esrad en ontvangst. 1930 Klein diner 2105-22,15 Manifestaties in het stadion IOjOSBezoek hospitaal. I2u. Lunch. 1430 Rit over het eiland tuig nddrSt Maarten !9j 5 Klein diner 21 u. Receptie I REDE VAN GEDEPU TEERDE KROON. Gedeputeerde C. Kroon, die zeer geijverd heeft voor het tot stand komen van dit hotel, sprak de Prins toe. Hij zei onder meer: „Het is een grote eer voor de N.V. Hotel Maatschappij „El Curacao" en voor de gehele be volking van het eilandgebied Cu racao, dat uwe Koninkl. Hoog heid aan ons verzoek heeft wil len voldoen om heden de eerste steen te willen leggen van ons „glamour" hotel „El Curacao". Wij hebben de vrijheid geno men, uwe Koninklijke Hoogheid uit te nodigen deze daad te wil len verrichten, daar het ons be kend was, dat ook uwe Konink lijke Hoogheid de mening is toe gedaan, dat een modern hotel voor ons eiland een conditie sine qua non is, om het voor de eco nomie van dit eiland zo be langrijke toeristenverkeer te be vorderen. Wij hopen de deuren van het hotel eind 1956, uiterlijk begin 1957, voor gakten te kunnen ope nen. Het eiland Curacao zal dan accomodatie kunnen bieden, die bij mijn weten een vergelijking met alle eersteklas hotelbedrij- ven op de wereld kan doorstaan. Zowel het ontwerp als de su pervisie over de bouwwerkzaam heden en later ook de exploitatie van het hotel, zijn in handen van één der meest bekende Ameri kaanse hotel-maatschappijen. De ontwikkeling van het toe ristenverkeer na de laatste we reldoorlog is als fenominaal te kwalificeren. Er is een zekere drang in de mens gerezen om zoveel mogelijk van de wereld te willen zien. Dit is een zeer ge lukkig verschijnsel, want het kan slechts de wereldvrede bevorde ren. Elkander ontmoeten en daardoor elkanders problemen leren kennen, vermijdt vele moei lijkheden, die eventueel tot een oorlog zouden kunnen leiden. Ik ben van mening, dat de toe risten-industrie voor onze Boven wind#: de industrie zal kunnen zijn, die een grote verbetering in de economische toestand van deze eilanden kan brengen. Par ticulier initiatief heeft reeds de eerste stappen genomen en onze geëerbiedigde Koningin en U, Koninklijke Hoogheid, zullen de eerste gasten zijn van het 24- kamer hotel „Little Bay". Ons eiland hoopt op een druk toeristenverkeer, moge de ver wachting werkelijkheid worden in het belang van ons eiland. Tot midden April a.s. kunnen wij bijvoorbeeld 51 toeristen schepen verwachten met duizen den Amerikanen aan boord. Hier naast hebben wij tientallen an dere schepen, die passagiers ver voeren, die wij ook onder de één- dagstoeristen rekenen, zodat, wat dit toeristenverkeer betreft, ons eiland een record jaar zal heb ben. Het aantal overnachtende gas ten op het eiland toont echter een dalende tendenz en de oor zaak hiervan is niet moeilijk aan te wijzen. De bevolking van Cu racao heeft gelukkig ingezien, dat zonder moderne hotelacco- modaties, dit eiland belangrijke inkomsten mist en het hotel, waarvoor uwe Koninklijke Hoog heid thans de eerste steen zal leggen is daarom in de eerste plaats een gemeenschapsproject, dat door de gehele bevolking ge steund moet worden, omdat het haar zeker ten goede zal komen, aldus de gedeputeerde. Nadat de Prins de steen ge metseld had en een door hem getekende oorkonde, verpakt in een bronzen koker, in de steen had aangebracht, gaf de heer Norman Chumaceiro, lid van de directie, de Prins een kleine gou den troffel met inscriptie ter her innering aan dit gebeuren. Rond het middaguur vertrok de Prins naar Piscaderabaai club waar hij de lunch gebruikte in gezelschap van een veertigtal vertegenwoordigers van diverse sportorganisaties op het eiland. De gedeputeerde voor de volks ontwikkeling, de heer E. J. Mor- kos, hield bij deze lunch een rede, waarin hij Prins Bernhard hartelijk welkom heette. Hij verklaarde, dat, wetende, dat de Prins zelf een groot sportbeoefe naar is, de wens bestond, hem kennis te doen maken met enige bekende figuren uit de Antil liaanse sportwereld. Hij was dankbaar, dat de Prins de uitno diging aanvaard had. Sprekende over de sport op Curacao, zeide Morkos, dat het sport-enthousiasme op Curacao, groot is; alle sporten worden er beoefend, de meest geliefde sport is voetbal. Er zijn meer dan 40 voetbalverenigingen op Curacao. Ook baseball heeft de volle be langstelling. Voorts basketball, Softball, volleyball, tennis en zwemmen, voor het laatste lenen de schone baaien zich zeer goed. Ook de paardensport is in op komst. De enige vereniging, die hiervoor bestaat, is de paarden sportvereniging „Bernhard". Athletiek, schermen, sportvlie- gen, hockey en golf worden en thousiast beoefend in kleine kring. Het peil van de presta ties is in omgekeerde verhou ding tot de grootte van het eiland. De heer Morkos besloot zijn rede met een heildronk op het Koninklijk Huis. De middag van deze dag was gewijd aan een betzoek van de Koningin aan het tweede district, ihet oostelijk deel van het eiland. Op de Caracasbaaiweg, bij Do- minguito, had zich een ont vangstcommissie opgesteld en nadat deze H. M. welkom had geheten in dit deel van het eiland ging het langs de vele met vlag gen versierde huisjes, waarvan de bewoners langs de weg of in hun tuin stonden om de Vorstin toe te juichen, naar Brakkeput. Hier waren meisjespadvind- sters bijeen, tussen wie de Ko ningin, zelf padvindster, geruime tijd vertoefde. Daarna begaf zij zich naar het Spaanse water aan boord van de „Beatrix" en ge noot zij van het admiraalzeilen van de watersportliefhebbers, die in deze inham van de zee acte de présence gaven. Bijna twee uur genoot de Ko ningin met een klein gezelschap van het strand en het water en van het tochtje met de „Beatrix", het jacht van gouverneur Struy cken. Prins Bernhard had intussen op Zuikertuintje de Curacaose padvinders bezocht. Later voeg de hij zich bij het gezelschap aan het Spaanse water en nam ook een verfrissende duik in het hel dere water. Van de schone mo gelijkheden tot beoefening van de watersport, die het tweede district biedt, hebben Koningin en Prins gistermiddag ten volle kunnen genieten. De huidige economische situa tie van ons land, waarin de bestedingen de neiging hebben het niveau van de middelen te overtreffen althans te nade ren terwijl tevens reeds ge ruime tijd de arbeidsmarkt zeer gespannen is, heeft de regering genoopt zich nader te beraden over de vraag of het treffen van bijzondere maatregelen noodza kelijk moet worden geacht. De regering blijft op het standpunt staan, dat voor zover buitenlandse factoren oorzaak zijn van de hier te lande heer sende hoogconjunctuur, een be perking van de binnenlandse vraag slechts zeer ten dele effect zal kunnen sorteren. Niet temin is zij van mening, dat in samenhang met de hierboven uiteengezette overwegingen, het noodzakelijk is aanvankelijk en kele maatregelen te nemen, die overigens geheel binnen het ka der van de 'bestaande wetgeving tot stand kunnen worden ge bracht. In het licht van deze overwe ging hebben de minister en de staatssecretaris van Financiën besloten de (eerste) voorlopige aanslag in de vennootschapsbe lasting die thans opgelegd wordt nadat van het 'boekjaar 9 maanden zijn verstreken met ingang van het boekjaar 1955 (1955/1956) te stellen op 75 pro cent inplaats van op 50 procent van de over het voorafgaan de boekjaar geheven belasting. Met ingang van het boekjaar 1956 (1956/1957) zullen deze voorlopige aanslagen reeds wor den opgelegd, nadat van het boekjaar zeven maanden zijn verstreken, en vervalt tevens de bepaling, dat de voorlopige aan- m n slagen niet eerder invorderbaar zijn dan nadat het boekjaar ge heel is verstreken. Bovendien hebben zij, gebruik makend van de bevoegdheid in gevolge artikel 8, derde lid, van het 'besluit op de inkomstenbe lasting 1941, in overeenstemming met de minister van Economi sche Zaken een beschikking uit gevaardigd, waarbij ten aanzien van alle bedrijfsmiddelen, welke na 31 October 1955 zijn verwor ven, verbeterd, besteld of aanbe steed, voor de inkomstenbelas ting en de vennootschapsbelas- ling de vervroegde afschrijving van 1/3 van de aanschaffings- of voortbrengingskosten wordt beperkt tot ten hoogste 10 pro cent per jaar. Voor bedrijfsmid delen, die vóór 1 November 1955 zijn besteld of aanbesteed, blijft de oude regeling van kracht. De regering heeft gemeend zich voorshands tot deze maatre gel te moeten beperken. Zou de bovenbedoelde economische situatie zich verder toespitsen, dan zal aan maatregelen van wijder strekking niet te ontko- meji zijn. Het spreekt vanzelf, dat' in dit laatste geval alle be stedingscategorieën in de over wegingen zullen moeten worden betrokken. In kringen van het verbond van Nederlandse werkgevers heeft men uit den aard der zaak met veel belangstelling kennis genomen van de fiscale maatre gelen, welke de regering op 20 October heeft getroffen. Het spreekt vanzelf, dat men nog geen gelegenheid heeft gehad om zich een definitief oordeel hierover te vormen. Als voorlo pige mening werd ons desge vraagd medegedeeld, dat men voor de getroffen maatregelen in het kader van de huidige con juncturele situatie begrip heeft. Men bedenkt hierbij, dat het in hoofdzaak gaat om een stap te rug op een weg van fiscale faci liteiten, welke zijn oorsprong vond in een tijd van een dreigen de vermindering der werkgele genheid. Deze maatregelen treffen in zonderheid, de 'bestedingen van het bedrijfsleven. De conjunc tuur wordt evenwel ook door andere bestedingen beïnvloed. In dit verband zijn de consump tieve bestedingen van veel be lang. Mede in het licht van de thans getroffen maatregelen is het daarom van betekenis, dat men met name ook op het ge bied van de loonvorming in ons land de gewenste matiging blijft betrachten. Ook in de sector van de overheidsinvesteringen is de grootste waakzaamheid gebo den. In deze sector dient een overeenkomstig 'beleid te wor den gevoerd. Voorts dienen eventuele hoge re inkomsten uit hoofde van dr. getroffen fiscale maatregelen niet tot additionele overheidsbe stedingen aanleiding te geven. Er is, gezien de conjuncturele situatie, thans alle aanleiding om van de overheid te verwach ten, dat zij haar uitgaven niet dan in de uiterste noodzaak uit breidt. De uit de begroting voor 1956 blijkende uitbreiding van de personeelsbezetting van de over heid baart het bedrijfsleven in dit verband zorg, aldus kringen van het verbond van Neder landse werkgevers. DE KAMPIOENWOL VOOR 1955 In tientallen prachtkleuren, per 100 gram-knot 2,60 Zie onze speciale NEVEDA-étalage. Voor ALLE WOL TERNEUZEN TELEFOON 2356 De Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer Suurhoff, heeft Woensdag te Genève in een rede voor de voltallige conferentie van het intergouvernementele comité voor de. Europese migra tie medegedeeld, dat dank zij de medewerking van de betrokken officiële instanties, voor het ein de van het jaar ongeveer 30.000 emigranten Nederland zullen heb ben verlaten. Het emigratie-over schot zou evenwel niet meer dan vijftien tot twintig duizend be dragen. wegens het talrijke aan tal repatriërenden uit Indonesië. Minister Suurhoff zeide verder o.m., dat de met zekere landen gesloten overeenkomsten zeer be vredigende resultaten hadden op geleverd. Hij was van mening, dat de door het comité vastgestelde nor men een universele waarde had den verworven. De migratie van deze dagen was ondenkbaar zon der een nauwe samenwerking, hetzij bilateraal of multilateraal, tussen de betrokken landen. De landen, die het meest voor deel hadden van de migratie zou den de eerste moeten zijn om een extra-bijdrage voor dit doel te storten, zulks met het oog op het begrotingstekort van het comité. Dit tekort te bestrijden door be zuiniging zou de werkzaamheden van 't comité verlammen. Daar om dienden de inkomsten ver groot te worden. De minister was van oordeel, dat de regeringen, die belang hebben bij de migra tie, een billijk aandeel in de transportkosten op zich moeten nemen. De Nederlandse regering was bereid dit beginsel als basis van haar beleid 'te aanvaarden als de andere belanghebbende landen zich hiermee zouden ver enigen. De voorzitter van de afdeling werkgeversbelangen van net Koninklijk Nederlands Land- bouw-Comité, de heer K. Ooster huis, iheeft Donderdagmiddag in de radiorubriek „Uit het be drijfsleven" gesproken over woningtoestanden op het platte land. Vooral ook, omdat de eco nomische toestand op het platte land vóór de oorlog slecht was, is daar op woninggebied een grote achterstand ontstaan, zo stelde spreker vast, die daarna ondermeer opmerkte: Een onder zoek in een aantal gemeenten in Zeeland heeft uitgewezen, dat ongeveer 13 procent van de aanwezige woonruimte tot de krotwoningen gerekend moet worden. Een soortgelijk onderzoek, in gesteld door de stichting voor de landbouw in Friesland, bracht aan het licht, dat het aantal wo ningen, dat slechts één vertrek heeft 14 procent bedraagt van het totaal aantal woningen zon der bedrijf. In Drenthe en Gro ningen is de situatie practisch gelijk. Deze cijfers tonen aan, dat het percentage krotwonin gen op het platteland veel hoger is dan in de steden en dat ook in dit opzicht een ernstige achterstand bestaat, aldus de heer Oosterhuis. Het is dan ook te begrijpen zo meende spreker dat de vrouw van een jonge landarbeider lie ver ziet, dat elders werk wordt gezocht, waar betere woningen beschikbaar zijn of komen. Dat dit voor het 'behoud van een jonge en levenskrachtige landarbeidersstand funest is, zal zonder meer duidelijk zijn. Ten slotte maakte de 'heer Oosterhuis nog enkele opmer kingen over de mogelijkheden, die bestaan om tot een verbete ring van de huisvesting der land arbeiders te komen Overheidsinstanties, zowel cen traal, provinciaal als plaatselijk zouden meer doordrongen moe ten worden van de noden van 't platteland. Het bouwvolume dient te worden vergroot. Deze Prinses Margaret en kolonel Townsend waren Donderdag avond beiden te gast bij mevr. Wills, een nicht van de prinses, die gehuwd is met majoor John Lycett Wills. Mevr. Wills is de zelfde, in wier landhuis de prin ses en de kolonel het afgelopen weekeinde hebben doorgebracht. Inmiddels maken parlementsle den zich op, om aan de regering „het geheim" van wat er gaande is te ontrukken. Zij stuitten hier bij op de moeilijkheid, dat in het parlement geen rechtstreekse vragen over leden van de konink lijke familie mogen worden ge steld. De bladen beginnen in hun commentaar ongeduld te tonen. Een blad zegt, dat een huwelijk van Margaret en Townsend ener zijds door de grote menigte, „bij na tot hysterische sympathie op gezweept", thans gaarne gezien zou worden. Toch zou het vele trouwe volgelingen van de konin gin, zowel thuis als in de landen van het gemenebest, schokken. Mocht een mededeling komen, dat het huwelijk zeker niet door gaat, dan zou dit eveneens scha de veroorzaken en het zou kun nen leiden tot beschimping van het Episcopaat, sommige leden van de koninklijke familie en leden van de regering. De fotojournalist Alan Sharpe heeft medegedeeld, dat hij onder de perslieden een inzameling zal beginnen voor een geschenk voor kolonel Townsend „voor zijn verjaardag of een andere geschik te gelegenheid". Hij zeide onder de indruk te zijn gekomen van de voorkomende wijze, waarop Townsend de journalisten be handelde. Men was tot de overtui ging gekomen, dat men op iedere verklaring zijnerzijds kon afgaan. „Als de historie een gelukkige afloop zou hebben, zou hij (Townsend) een persoonlijk ge schenk, zoals bijvoorbeeld een si garettenkoker, zeker waarderen als aandenken", aldus Sharpe. eis vond spreker redelijk, omdat met bewijzen kan worden ge staafd, dat de kwaliteit van de huizen op het platteland belang rijk slechter is dan in de steden. Voor de landbouw en andere plattelandsorganisaties zag hij een belangrijke taak om alle individuele noodgevallen te bun delen en deze aan de bevoegde instanties voor te leggen, opdat in de meest dringende vragen op korte termijn kan worden voor zien. Ook de voorschriften, waar aan de mogelijkheden tot krot opruiming zijn gebonden, dienen volgens de 'heer Oosterhuis te worden gewijzigd. Res.-luit.-kolonel-vlieger Gerben Sonderman is Donderdag in Ma ryland, bij Hagörstown neerge stort. Hij kwam hierbij om bet leven. Gerben Sonderman maakte met een Fokker S-14 een demonstra tievlucht vanaf het vliegveld van de Fairchild Aircraft Corporation Het vliegtuig maakte plotseling een duik en stortte op een boer derij, op korte afstand van het gemeentevliegveld van Hagers- town. Het toestel vloog in brand. Luitenant-kolonel Sonderman kon zich niet meer uit de cabine be vrijden. Sonderman was nog maar kort in de V. S. om demon stratievluchten met de Fokkers S-14 te maken. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Lagere middagtemperaturen. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Middagtemperaturen over het al gemeen lager dan gisteren. ZATERDAG 22 OCTOBER. Breskens v.m. 5.21 n.m. 5.41 Terneuzen 5.56 6.1C Hansweert 6.36 6.5f. Walsoorden 6.46 7.0# Oct. 21 7.15 17.38 12.56 20.59 22 7.17 17.35 13.32 22.01 23 7.19 17.33 14~Ó2 23.07 24 7.20 17.31 14.27 25 7.22 17.29 14.48 26 7.24 17.27 15.08 1.26

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1