u;i j« orovanae Binnenlands Nieuws i Eric de Noorman - Het raadsel van Tuath Mor Gemeenteraad van Sluis Mededelingen van de Voorlichtingsdienst van de R, M. S. m SCHAKEN TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. KOEWACHT. SLUISKIL. ZAAMSLAG. De meest ge ofhskare koffi' ter wereW AGENDA ADOPTIE VAN SCHOUWEN- BUIVELAND BEËINDIGD. De adoptie van Schouwen-Dui- veiand door Amsterdam is Dins- dag tijdens het bezoek van een Amsterdamse delegatie aan het eiland op grootscheepse wijze be ëindigd. Verschillende dankwoor den werden over en weer ge sproken, maar het meest kwam de erkentelijkheid van de getrof fen eilandbevolking tot uitdruk king in de toezegging, de inwo ners van Amsterdam een monu mentale bank te schenken die bij het nationale monument op de Dam of in het nieuwe raadhuis een plaatsje zal vinden. Burgemeester d'Ailly ontving uit handen van de loco-burge meester van Zierikzee, de heer J. Catshoek, de erepenning van de stad Zierikzee in goud, als blijk van dank voor de gehele Am sterdamse bevolking, terwijl het Amsterdamse gemeentepersoneel, dat van verschillende diensten en in groten getale na de ramp spontaan de hulp verleende, ge- eerd werd in het toekennen van de zilveren erepenning van Zie rikzee aan de heer P. C. Besan- ger. administrateur ten raadhuize van Amsterdam en ambtenaar telast met de adoptie-uitvoering. Tot grote verrassing van de vele autoriteiten aan het einde van de rondrit over het eiland, waarbij in de drie meest getroffen plaat sen Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Kerkwerve uitgestapt was, reikte in de schepenzaal van het Zierik- zeese stadhuis Amsterdams eer ste burger nog een zevental chè- ques uit, samen, tot een waarde van 113.484, De Amsterdamse delegatie be stond uit de burgemeester, de ge meente-secretaris, vier wethou ders en achttien raadsleden. De cheques waren bestemd voor de Stichting Dorpshuis Renesse, de Herv. Gemeente van Seroosker- ke (Sch.), de Herv. Gemeente van Noordwelle, de gemeente Zierik zee (voor de aanleg van een tuin om het nieuwe ziekenhuis), het gemeentebestuur van Nieuwer kerk en de gemeenten Ouwer kerk en Burg (beide een begin kapitaal voor het sportterrein). Laatste zending vee over gedragen. "De adoptie door de Drentse vee houders van Schouwen-Duive- iand is thans officieel geëindigd aaet de overdracht van de laatste sending, namelijk 25 pinken voor landbouwers in Kerkwerve, Nieu werkerk en Ouwerkerk. In totaal werden tijdens de nu afgesloten adoptie door de Drentse veehou ders 117 stuks rundvee, 616 big- en 7 veulens geschonken. Voor diverse doeleinden werd nog 100.000,ontvangen. Geslaagd. Te Almelo slaagde Maandag voor het examen iberoepsr etaleur, uitgaande van de stich ting Verenigd Etaleurs-onderwijs in Nederland, onze stadgenoot tóe heer Adr. Hamelink. Uitvoeringen. In de maand October vinden de volgende uitvoeringen plaats: 24 Oct. K. R. O., afd. Terneu- jen. K. R. O.-avond, Concertge bouw 25 Oct. Ned ver. Huisvrouwen, ijzing Woninginrichting, Wed. Maandag. 26 Oct. Spaarfonds, cabaret, Concertgebouw. 27 Oct. Vrouwengr. P.v.d.A., toneelavond, La Belle Vue. 28 Oct. Algem. Bedrijfsver., cabaretvoorstelling, Concertge- tow 30-jarig bestaan „Lydia". De Ned. Herv. Vrouwenvereni ging „Lydia" herdacht Dinsdag geboden volgde de opvoering van ,Van de Ree waren de finishing- de „Holland Revue" door leden touch. van de jeugdvereniging en leer lingen van de Zondagsschool, welke opvoering zeer veel succes oogstte, hetgeen ook het geval was met de declamatie van de da mes Hamelink en Ollebek. Ten slotte volgde nog een keu rig en fleurig tableau betrekking hebbend op het werk van de C. J. V. F. „Tot anderen ga van ons de roep: Kom mede tot 't besef Uw plaats is in de Vrouwengroep Deel der: C. J. V. F. De zeer geslaagde avond werd besloten met het zingen van Gez. 135 1 en 3. Modeshow „Stil"-patranen. Gistermiddag en -avond hield de firma Bliek in hotel „Rotter dam een show van de stoffen die zij voor deze winter heeft inge kocht en waarvan aan de hand van de bijbehorende „StiF'-patro- nen „zelf kan worden gemaakt wat modekoningen ontwerpen". De explicateur, de heer Bosboom, vestigde er de aandacht van de dames op, dat ook de ingewikkel de modellen met behulp van de „StiT'-patronen, die eveneens door de firma Bliek worden ge leverd, gemakkelijk zijn te ver vaardigen. Drie mannequins toonden vervolgens een keur van japonnen en deux-pièces, voorna melijk in donkere kleuren (an- tharaciet is weer de grote mode) en tweed. Kleurige, ingeweven travers-strepen, 3-kleurige fanta- siestoffen, gestreepte fond met moustacles en enige famasie-rui- ten die dit jaar veel minder mode zijn dan het vorig jaar maar toch nog belangrijk genoeg om de aan dacht der dames te vragen; fan- tasiestoffen aan twee kanten te dragen, werden als japon, deux- pièces of tweed-pakjes geshowd. Zo werden in totaal ongeveer 40 modellen getoond, geschikt voor alle figuren, want dit is het grote voordeel van de ,,Stil"-pa- tronen, dat men van,de stoffen ieder gewenst model kan vervaar digen. Daarbij werd er de aan dacht op gevestigd dat deze stof fen niet alleen voor dames ge schikt zijn, maar ook voor jonge meisjes en kinderen. Bij ieder geshowd model een passend hoedje van het modehuis Nobels-Molducci gaf het geheel een bijzonder cachet. De aanwezi gen lieten duidelijk hun bewonde ring blijken voor de witte stola op een zeer smaakvol „Dior" blauwe japon gedragen. De heer Bosboom vestigde er de aandacht op, dat de stola „de" grote mode is. Eenvoudige en smaakvolle ac cessoires en byouterieën in de vorm van clips, hangers, broches, speldjes en colliers van de firma Ten slotte werden als climax een drietal zeer exclusieve mo dellen van de jonge Nederlandse mode-ontwerper Dick Holthaus getoond in de stoffen Lion, Picca dilly en Aries. Propaganda-avond Roode 'Kruis. In het parochiehuis werd door de afdeling Hontenisse van het Ned. Roode Kruis een propagan- da-avond belegd, waarop het woord werd gevoerd door de ge neesheer-directeur van het zie kenhuis te Hulst, dr Van Kalmt- hout. De bedoeling van deze avond was het werven van do nors voor de uitbouw van de zo noodzakelijke bloedtransfusie dienst. Na opening van de avond door burgemeester Hendrikse, hield dr Van Kalmthout een interes sante causerie. Spreker maakte duidelijk in welke gevallen bloed- tranfusie wordt toegepast. Voor een ziekenhuis als Hulst, met een capaciteit van 120 bedden, moet in de nabije toekomst ge rekend worden op 600 transfusies per jaar. Hiervoor zijn minimaal 300 donors nodig, een aantal dat nog lang niet is bereikt. Dr Van Kalmthout wekte daarom de aan wezigen op om zich als donor aan te melden. Bij één van de aanwezigen werd vervolgens de bloedgroep bepaald, waarna de film: „Uw Reddend Bloed" werd vertoond. Pastoor Vermeulen bracht ten slotte onder de aandacht, dat het afstaan van bloed ten behoeve van zijn medemens een practi- sche daad van naastenliefde be tekent, waarna hij zich als eerste van de aanwezigen als donor aanmeldde. Dit goede voorbeeld van de pastoor werd minder druk nagevolgd dan verwacht mocht worden. Slechts vijftien personen meldden zich aan als donor. De inwoners van Vogel- waagdctkitómen zich alsnog aan- meldBn Ter gemeente-secretarie. Ongeval. Toen de heer J. J. per brom fiets de auto van bakker Van L. wilde passeren, werd van deze auto juist het portier geopend. Het gevolg hiervan was, dat de heer J. met het portier in aan raking kwam en een lelijke smak maakte. Hij werd gewond aan de knie en klaagde over inwen dige pijnen. Geslaagd. Onze dorpsgenote mej. Fia Geerards, slaagde te Rotterdam voor het examen doktersassis tente. Welvarend Sluis. avond in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan haar 30-jarig be staan. Er bestond voor deze fees telijke bijeenkomst zeer veel be langstelling. De avond werd geopend met 't zingen van Gez. 147 1 en 3 en het lezen uit Handelingen 16 13 15 en Psalm 103, waarna de presidente van „Lydia", mevr. HupkensSomogyi, de aanwezi gen verwelkomde, in het bijzon der de plaatselijke predikanten, wethouder J. den Hamer namens iet gemeentebestuur, het kerkbe stuur, vertegenwoordigers van 't provinciaal hoofdbestuur en de afgevaardigden van tal van ver- «nigingen. Hierna gaf de presi dente een kort overzicht van de geschiedenis van „Lydia". Zij be sloot met een opwekking tot de aanwezige Hervormde dames om, ïoor zover dit nog niet het geval was, toe te treden tot de vereni ging- Hierna bracht de secretaresse, mevr. Loof-Servaas het jaarver slag bleek, dat deze bloeiende ver eniging 78 leden telt en 35 dona teurs. Gezongen werd Ps 103 1 en 3, gevolgd door declamatie van mej. Hamelink. De president-kerkvoogd, de lieer Olijslager, feliciteerde „Ly- rfia" met haar jubileum en bood namens kerkvoogden en notabe len een bloemenmand aan. Ds Van der Vlugt bracht na mens de kerkeraad de gelukwen sen over, waarbij hij wees op de zegenrijke arbeid van de Her vormde. Vrouwenvereniging, op wier steun nimmer tevergeefs 'n Jjeroep werd gedaan. Onder het aanbieden van ge schenken werd nog het woord ge voerd namens het hoofdbestuur, de ring Zeeuws-Vlaanderen en de zusterverenigingen uit de omlig gende gemeenten. Nadat verversingen waren aan- In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeente raad kon de voorzitter, burge meester P. F. van Hootegem, een optimistisch geluid laten horen. Verscheidene verlangens van de gemeente zijn thans te realiseren. Zo is er een bedrag van ƒ40.000 uitgetrokken voor een nieuwe electrische straatverlichting, 15.000 voor de restauratie van het stadhuis, ƒ50.000 voor een nieuw parkeerterrein en 50.000 nieuw te bouwen onderwijzerswo ning. Het gymnastiekonderwijs kan gefinancierd worden uit de mid delen van de gewone dienst Hier voor is een tevens een voor de aanstelling van een leer kracht. De gewone dienst sluit met 'n bedrag van 849.053,76 aan ont vangsten en uitgaven, met een be drag van 9.454,46 als onvoor zien. De kapitaaldienst vertoont een bedrag van 2.761.572,40 aan ont vangsten en 3.562.658,86 aan uitgaaf. De heer Van Hal sprak zijn waardering uit voor de arbeid van het college verbonden aan de samenstelling van deze begro ting. Wij moeten, aldus spr., de tijd van hoogconjunctuur benut ten om reeds lang bestaande ver langens te realiseren en boven dien streven naar gemeentelijke zelfstandigheid. Aan de andere kant moet men ook de zuinigheid in het oog houden en reserves kweken. Spr. vond een bedrag van 1000 voor rattenbestrijding te hoog en zag liever het parkeer terrein in enkele jaren afgewik keld. De gemeentelijke subsidie voor Roozenoord werd tot 500 ver hoogd; de plaatselijke commissie voor veilig verkeer kreeg 200 extra voor het organiseren van een verkeerscursus voor volwas senen. Het Nationaal Rheumafonds kreeg 1 cent per inwoner, even als het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding. De voetbalver. F.C. Sluis kreeg 478 om haar schulden af te be talen. De Nutsbibliotheek werd - ocrn een bedrag van 5 cent per boek bedrag van ƒ5.850 e verstrekt tot een maximum van bedrag \an 65. Een bedrag van 4.000 werd uitgetrokken om het standbeeld van Van Daale een andere stand plaats te geven met een mooie entourage. Het gemeentelijk ar chief werd uitgebreid met foto- en filmdocumentatie materiaal. In verband met de wegsverbete- ring naar de Kruisschacht kocht de raad 300.000 betonstenen voor een totaal bedrag van 16.300. Bij de aanvang van de vergade ring deelde de voorzitter mede, dat de heer P. F. van Daalen be dankt had als lid van de gemeen teraad. Aan het slot der vergadering feliciteerde de heer Van Hal na mens de raad en de bevolking burgemeester Van Hootegem met de hem verleende pauselijke onderscheiding. Kantoorhouder te Sluiskil herdenkt zijn 40-jarig dienst- jubileum. De heer P. Dourleyn, kantoor houder van de P.T.T. alhier, zal op 1 November a.s. het feit her denken, dat hij vóór 40 jaar in dienst kwam bij de P.T.T. De heer Dourleyn heeft bij de P.T.T. een bijzonder staat van dienst. Begonnen als hulppostbe steller klom hij op tot kantoor houder van een kantoor, waarin, zoals een industrieplaats als Sluiskil, dagelijks heel wat om gaat. Op 1 November 1915 begon hij te Wissenkerke als hulpbe steller en werd hij op 1 Juli 1917 aangesteld als besteller ter plaat se. Na zijn overplaatsing op 16 Januari 1924 naar Middelburg, kwam hij op 16 Juni 1925 op zijn eigen verzoek in Domburg te recht. Hier vond hij zijn opleiding tot kantoorhouder en werd in deze functie op 1 September 1929 aangesteld te Koudekerke. Van daar vertrok hij op 1 Juni 1931 naar Colijnsplaat, waar hij bleef tot 1 October 1940. Het is voornamelijk hier dat hij op verschillende maatschap pelijke en sociale terreinen werk zaam was. Zijn brede werkkring en bestuursfuncties maakten hier vele vrienden en velen zagen hem in 1940 dan ook node ver trekken naar Berkel en Roden rijs, waar hij de moeilijke oor logsjaren doorbracht. Hier maak te hij zich verdienstelijk in de verzetsbeweging en nam hij zelfs actief aan het verzet deel. Als dank hiervoor ontving hij twee dankbetuigingen van de Engelse en Amerikaanse ambassade voor de verdienstelijke hulp verleend aan de geallieerde piloten. Op 1 October 1947 keerde hij naar het Zeeuwse land terug door zijn benoeming als kantoor houder te Sluiskil. Ook hier vin den wij hem weer op verschillen de terreinen terug. Vooral de sociale instellingen hebben zijn bijzondere voorliefde. Als organisatieman was hij vele jaren penningmeester en later voorzitter van de Bond van Chris telijk P.T.T. personeel, afdeling Goes. Momenteel is hij sinds eni ge jaren lid van het landelijk Vakgroepsbestuur P.T.T. van de Nederlandse Bond van Christe lijk Overheidspersoneel. Gedurende de tijd dat de heer Dourleyn in Sluiskil werkzaam is, heeft hij vele vrienden gekre gen. Het zal daarom voor hem, in het Jeugdgebouw, waar het jubileum gevierd wordt, een drukke dag worden. Gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. Maan dag te houden raadsvergadering komen o.m. de volgende punten in behandeling: Voorstel tot wijziging- van de bouwverordening; voorstel tot uittreding uit de gemeenschappe lijke regeling schoolartsendienst; vaststelling gemeentebegroting 1956; vaststelling bedrag per leer ling voor 't lager onderwijs voor 1956. NEDERLANDSE DUIKBOOT vangenisstraf GESTRAND EN WEER VLOT. geëist. De Nederlandse duikboot „Tij gerhaai" (1320 ton) is Woensdag ochtend vroeg in stormachtig weer op drift geslagen in de baai van Weymouth (Zuid-Engeland) en gestrand op een zandbank on geveer 400 meter uit de wal. Toen enige uren later de vloed op kwam is het schip, dat vermoe delijk niet beschadigd was, weer vlotgekomen en op eigen kracht doorgevaren naar Portland. - De „Tijgerhaai", die een be manning heeft van 53 koppen, is met een Nederlandse torpedo- bootjager op een oefenreis. Naar de marine-voorlichtings dienst meedeelt, raakte de Ne derlandse onderzeeboot Hr. Ms. „Tijgerhaai" op een zandbank nadat het anker, als gevolg van het ruwe weer, was gaan „krab ben". Toen de wind ruimde is het vaartuig, dat onder commando staat van luitenant-ter-zee 2de klasse (oudste categorie) Ph. S. Niemeyer, tegen kwart voor ze ven op eigen kracht vlot geko men. LOGGER STUURLOOS OP NOORDZEE. De logger „Martina" Sch. 284, heeft bij ruw weer op de Noord zee op ongeveer 38 mijl ten N.- W. van Scheveningen een net in de schroef gekregen. Het schip drijft dientengevolge stuurloos rond. De sleepboot „Hector" van de firma Wijsmuller uit IJmui- den is naar de opgegeven plek vertrokken om assistentie te ver lenen. DODELIJK ONGEVAL MET PROJECTIEL. Dinsdagmorgen ls het 9-jarig jongetje Albert Brand, wonende in de Staretrij nabij Hoogeveen getroffen door een uit elkaar springend projectiel en gedood. De jongen had het stuk blijk baar hier of daar gevonden en was op zolder bezig met een ha mer en een scherp voorwerp te demonteren. Op de zolder was een hele ravage aangericht. AUTO OP ONBEWAAKTE OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN. Te Winterswijk is Woensdag morgen te ruim tien uur op de onbewaakte overweg aan de Dennendijk een personenauto, bestuurd door de 49-jarige H. H. te W., uit Rekken (gemeente Eibergen) door een diesel-elec- trische trein gegrepen. De auto werd ruim 200 meter meege sleurd. De bestuurder werd ge dood. De heer Te W. was gehuwd en vader van twee kinderen. VEEHOUDER MISHANDELDE ZIJN KOEIEN, 6 WEKEN GEVANGENIS. De Amsterdamse rechtbank heeft Woensdagmorgen de -12- jarige veehouder J. P. Plooy uit Ouder-Amstel wegens dieren mishandeling veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 we ken, waarvan 4 weken voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Op 3 Mei j.l. had hij twee koeien, die pas hadden ge kalfd, van zes uur 's morgens tot half twaalf 's avonds niet ge molken. De officier van justitie had hierom tegen hem een ge- van 2 maanden POLITIE TREEDT OP TEGEN AANGESCHOTEN EN BESCHONKEN FIETSERS. Blijkens het politierapport heeft de politie van Amsterdam de afgelopen vierentwintig uur zich danig beziggehouden met personen die-onder invloed van alcoholhoudende dranken rijwie len en bakfietsen besturen. Niet minder dan vijf lieden die niet geheel zuiver hun vehikels door de Amsterdamse straten lood sten, zijn aangehouden. NIEUWE SEIZOENARBEID IN OUDENBOSCH. In Oudenbosch heeft zich een nieuwe vorm van seizoenarbeid ontwikkeld: de bewerking van bloembollen, die de laatste jaren steeds meer door de Westbra bantse landbouwers worden ge teeld. Het gaat in totaal om een bollenopbrengst van bijna hon derd hectaren. De bollenbewerking brengt in zeer vele gezinnen extra inko men. Men verwacht dan ook in de toekomst een grote vlucht in de bollenteelt en een toenemende omvang van deze seizoenarbeid. ARRESTANT ONTVLUCHT DOCH WEER GEGREPEN. De 36-jarige machinist J. A. L. uit Den Haag, die wegens In braak drie jaar gevangenisstraf in de strafgevangenis te Leeu warden uitzit en in April a.s. zou vrijkomen, heeft Dinsdagmiddag kans gezien op het station Staats spoor in Den Haag aan zijn twee begeleiders van de rijkspolitie te ontsnappen. De man kon echter anderhalf uur later weer worden gegrepen. De machinist moest Dinsdag in Den Haag wegens een civiele procedure voor de rechter ver schijnen. Omstreeks kwart vóór zes stond hij met twee leden van de rijkspolitie bij het station Staatsspoor op de trein naar Leeuwarden te wachten. In de drukte van in- en uitstappende reizigers is het hem gelukt aan zijn begeleiders te ontsnappen. Direct werd de Haagse politie ge waarschuwd en deze trok op on derzoek uit. Verscheidene adres sen, waar de man zich mogelijk zou kunnen ophouden, werden onderzocht. Om kwart over zeven vervoegden enkele politieagenten zich aan een adres op de tweede étage van de Pretoriusstraat. Toen zij de woning betraden, waar de gezochte zich inderdaad bleek op te houden, sprong de vluchteling het keukenraam uit op een afdak van de beneden woning. Bij de sprong brak hij evenwel het rechterbovenbeen, hetgeen het einde van zijn vlucht betekende. De man werd weder om gearresteerd en is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. AANHOUDINGEN IN MAASTRICHT. De politie te Maastricht heeft aangehouden de 28-jarige Th. van den B., afkomstig uit Mer kelbeek ,die in Maastricht rond zwierf. Hij was ontvlucht uit het rijksopvoedingsgesticht in Heilo, en heeft zich daarna schuldig gemaakt aan enkele kleine dief stallen in Brunssum, Geleen en Amstenrade. De man is aan de In bussen voor ten minste 35 koppenf 2-60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiket2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppen f 9-45 Coffeïne-vrij t 10.95 politie van Amstenrade overge geven en zal vandaar vermoede lijk naar Heilo terug gevoerd worden. Voorts heeft de Maastrichtse recherche aangehouden de 24- jarige dragline-machinist W. V., wonende te Souburg (Z.). De aan houding geschiedde op aanklacht van een taxichauffeur in Maas tricht, omdat de man in gebreke bleef een uitgebreide taxirit in Maastricht te betalen. Bij nader onderzoek is geble ken dat de aangehoudene zich aan een reeks verduisteringen, oplichtingen en flessetrekkerijen schuldig heeft gemaakt, o.a. in Vlissingen, Middelburg, Breda. Tilburg, Vught, Dordrecht en te Maastricht. Hij had in Vlissin gen een auto gehuurd, waarmede hij Brabant in trok. In Vught heeft hij deze auto gestald, heeft toen een andere auto weten te huren onder valse voorwendsels en heeft in Roosendaal enkele dagen in een hotel gelogeerd «n- der het mom van autohandelaar. Hij leefde er nogal royaal op los en verdween daar en is tenslotte in Maastricht terecht gekomen, waar hij bij de stalling van de auto van de autogaragebedieade een tientje leende om verder goe de sier te maken. Hij liep zoals gezegd tegen de lamp toen hij na een bezoek aan verschillende cafees met een taxichauffeur op stap ging en toen zijn ritprijs niet kon betalen. De man is aan de officier van justitie voorge leid. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNST. Proces-verbaal te Rotter dam en Dordrecht. Honderden doosjes, flesjes en zalfpotjes staan op het ogenblik bij de Rotterdamse recherche op geslagen. Ze zijn afkomstig van de 58-jarige A. A. van W., tegen wie proces-verbaal werd opge maakt, omdat hij werd verdacht van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Om dezelfde reden werd pro- ces-verbaal opgemaakt tegen de 55-jarige A. K. uit Dordrecht en de 53-jarige T. F. uit Rotterdam. De laatste is reeds meer veroor deeld voor feiten. De vrouw van W., van wie de producten in be slag zijn genomen, hield zich ook bezig met waarzeggerij. De pro ducten die zij gaf zouden vol gens het opschrift dienst kunnen doen als middel tegen in totaal een honderdtal ziekten, aandoe ningen beginnende met de letter A en eindigende met de letter Z. Alle verpakkingen waren voor zien van volgnummers, hetgeen een en ander vergemakkelijkte, suikerziekte was bijv. no. 56. De middelen zullen worden onder zocht. GEZONKEN TANKER WORDT GELICHT. De in de IJmuidense vissers haven gezonken olietanker „ÏJs- selmeer III", die Zondagnacht tijdens ruw weer door het stoten van een aantal naastliggende lichters ten onder ging en ge deeltelijk onder het droogdok verdween, wordt op het ogenblik gelicht. De bok „Wijkeroog" van de rijkswaterstaat en de sleep boot „Triton" zijn aan de slag gegaan nadat een duikersonder- zoek is ingesteld. Inmdidels is men zover gevorderd, dat één van de olietanks boven water is gehaald. Bovendien kan het droogdok, dat voor een deel op de gezonken boot rustte, weer op en neer bewegen. Doordat één van de tanks boven water kwam, verspreidde zich een grote hoe veelheid gasolie over de vissers- haven. Maar het brandgevaar was niet groot daar deze zware gasolie moeilijk ontbrandt. De voorlichtingsdienst van de R.M.S. in Rotterdam deelt naar aanleiding van de regering over de terugkeer van Ambone zen naar Indonesië in een com muniqué mede, te verwachten, dat het aajital Ambonezen, dat uiteindelijk zal terugkeren naar Indonesië zonder dat op hen dwang zal worden uitgeoefend in welke vorm dan ook gering voorts gezegd, dat de belang rijke overeenkomst tussen Ne derland en Indonesië over een regeling voor de terugkeer van Ambonezen naar Indonesië, ge heel buiten d!e Ambonese lei ders om is aangegaan. Dit en enkele andere feiten, zoals het consequent buitensluiten van de Zuidmolukse leiders van be langrijke kwesties als de inrich- zal blijken te zijn. In dit commu- ting van nieuwe woonoorden, niqué delen de Zuidmolukse lei- hebben onder de Ambonezen ders mede, dat zij waardering groeiende spanningen en onte- hebben voor het 'standpunt van vredenheid veroorzaakt, aldus het Nederlandse ministerie van het communiqué. Buitenlandse Zaken, dat een I In de mededeling wordt voorts eventuele terugkeer zal moeten gezegd, dat de Zuidmolukse lei- geschieden op basis van vrijwil- ders hun landgenoten in de kam ligheid. I pen hebben geadviseerd op hun In het communiqué wordt hoede te zijn. 12. Schrik en ont steltenis verspreiden zich onder de krij gers als z(j hun hoofd man en de wagen menner zien vallen. Reeds het volgend ogenblik stormen twee ruiters langs de hel ling naar beneden, recht op de troep toe. Alles gaat zo over rompelend snel in zijn werk, dat de krijgers een moment te ver bouwereerd zijn, om een hand uit te ste ken en van deze ver warring maakt Eric snel gebruik. „Astara, volg mij," schreeuwt hij. „Vlucht mannen! Ieder voor zich..,..." De daad bij het woord voegend, stormt hij weg, in de richting van het struikgewas. Door deze massale uitbraak- --f yiï* 7*3" AN ,Hulst"„Landau" 61. Dinsdagavond speelde de schaakclub „Hulst" haar eerste wedstrijd in clubverband tegen 'n combinatie van S.C. „Landau" uit Axel. De voorzitter van „Hulst", de heer G. Arons, verwelkomde de gasten, waarbij hij liet uitkomen dat hij wel een nederlaag van ztjn nog jonge vereniging verwachtte, doch dat de leden hun uiterste best zouden doen om deze zo klein mogelijk te doen zijn. De heer Peeters van „Landau" zeide het op prijs te stellen dat „Hulst" voor haar eerste optre den naar buiten „Landau" had uitgenodigd. Overigens geloofde hij dat het voor de gastheren heus wel mee zou vallen. De uitslag bewees dan ook «lat de voorzitter van „Hulst" wel wat te pessimistisch was geweest, want de verwachte nederlaag werd een 64 overwinning. Hulst Landa* J. HofmanW. v. Doeselaar 10 J. C. MensJ. H. Peeters 1 G. AronsD. Jansen 10 B. PicavetA. Verstraeten H. BujjsroggeA. Verlinde 10 R. BockstaelJ. Verstraeten 10 C. v. d. VlietJ. Lensen J. F. AsselmanC. v. Harn 01 A. de SmitP. v. Meenen jr 10 J. v. d. Walle-A. Geensen 1 64 poging dreigen de krijgers hele maal hun zinnen kwijt te raken. Ze weten niet meer, wie ze het eerst moeten grijpen en de Noren hadden geen beter ogenblik voor een vlucht kunnen wensen. Eén, twee krijgers pogen Eric tegen te houden, hij loopt ze on dersteboven en bijna heeft hij het veilige struikgewas bereikt, als Astara een doordringende gil slaakt. „Pas op, j Noorman! Pas op!" brult Svein, 'ergens achter hem. Bijna gelijktijdig ziet Eric de schaduw van één der ruiters naast zich opdoemen. Twee sterke han den grijpen hem beet, lichten hem van de grond en dan gaan de twee ruiters, met Eric de Noorman tus sen zich in hangend, er in razende vaart vandoor, even onverwacht en geheimzinnig, als zij gekomen zijn. DONDERDAG 20 OCT. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De verovering van de Mount Everest".

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2