m Isa Het Koninklijk bezoek aan de West Het Middagprogramma Nixon bespreekt de huidige vredeskansen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Sü£ WOENSDAG 19 OCTOBER 1955. 10e Jaargang No. 3589. AANKOMST OP CURACAO. Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRUE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. NATIONAAL GESCHENK. Terwijl het publiek op het Gouvenementsplein zich lang- zon zouden wij spreken over een „onanjezonnetje", maar dit oramjezomietje is hier bijna altijd. Het is echter gelukkig, dat wij nu hier èn het oranjezon- netjfe èn Oranje hebben. Het vorstenhuis is niet alleen een begrip op de Antillen, het is een realiteit, 'n onvervreemdbaar bezit van de Antillianen. Het eerst van alle Oranjes bracht nu 120 jaar geleden Prins Hendrik, broer van Z.M. Willem Ml een bezoek aan Curagao; na hem volgden J uliana en Bem- hard. Als Prinses bracht de Koningin in Februari 1944 een bezoek aan dit eiland en de Prins was hier reeds enkele malen. Maar nimmer nog was het be zoek zo enthousiast voorbereid en zo tot in alle puntjes gere geld, als dit keer; nimmer ook zal zoveel pracht en praal ten toon worden gespreid; nimmer ook reed een calèche door zwar te paarden uit de koninklijke stallen getrokken en vooraf ge gaan door de eerste stalmeester in zijn kleurig uniform over de hete stoffige wegen van Cura- gae. DE „DE KUYTER" IN ZICHT. Het is zeven uur geweest en de „De Ruyter" is in zicht ge komen. Op het dr Albert-Ples manvliegveld stijgen de Fireflies op om het schip te begroeten en Terwijl langzaam de nacht verkleurde tot dag en de warme d. vele tinten ven „et eii.nd Curaco leven na" die meende, dat er altijd wel een kans is, dat II. M. of Z. K. H. Het is een mooie dag, zioals men dat gewend is op Curagao. Het onweer van Maandagavond heeft de hemel schoongeveegd. Het is warm, zoals altijd in deze Antilliaanse tijd van het jaar en de hemel is bracht, naderde uit Noordelijke richting Hr Ms „De Ruyter het stralend blauw. In Nederland eiland met aan boord de Koningin en de Prins. Men was gistermorgen op Curagao vroeger dan anders uit de even voor het raam zullen ver- 7 j. schuren, ontving H. M. Komn- veren en al lang voor het officiële uur van aankomst stond het zwart van de mensen rond de monding van de St. Annabaai, waar door om half acht de kruiser zou binnen varen om voor het eerst een regerend vorst van het rijk der Nederlanden naar de vaste wal van het hoofd-eiland der Nederlandse Antillen te brengen. Koningin en Prins inspecteren de ere-wacht van mariniers en dan gaat het langs een ere-afzet- ting van matrozen naar de lange rij 125 hoogwaardigheids bekleders en autoriteiten, waar uit ook een commissie van ont vangst is gevormd, die allen aan H.M. en Z.K.H. worden voorge steld. Voor de 12-jarige Signid Sprock is het moment van haar ieven aangebroken, aLs zij HM. de Koningin een bouquet Cura- gaotse bloemen mag aanbieden. Zij is wat verlegen, maar de Koningin helpt haar er snel over heen met een vriendelijk dank woord en stralend stapt zij terug in de rij als eerste niet-ambtelijk bewoonstertje van Curagao, dat het voorrecht had de Koningin te mogen begroeten. Buiten de douaneloods, die het havencomplex afsluit staan pad vinders, leden van het Rode Kruis, de jonge wacht en de E.H.B.O. in uniform opgesteld om als erewacht te dienen langs de korte weg, die H.M., Z.K.H. en hun gevolg moeten aflegger, om de stoet te bereiken, die het daji duurt het ook niet lang meer' gezelschap naar de stad zal bren- of de machtige grijze romp van I gen. het oorlogsvaartuig met trots de enkele ogenblikken later weer zichtbaar te worden in de tuin van het paleis, die hoog boven de fortmuur is gelegen en waar in onder een fraaie -baldakijn stoelen voor de Koningin en Prins zijn neergezet. ZANGHULDE. Staande hoorden Koningin eri Prins een zanghulde aan van de Curagaose zangkoren onder lei ding van de heer R. Boskaljon, dirigent van het Curagaos Phil- harmonisch orkest. Gezongen werd een speciaal voor deze gelegenheid door Boskaljon ge componeerde feestcantate met tekst van Chris Engels. Met een couplet van het Wil helmus wordt de hulde besloten en nadat vervolgens nog een deel van de Curagaose school jeugd langs de vorstelijke gas ten heeft gedefileerd trekken Koningin, Prins en andere aan wezigen zich in het gouverne mentshuis terug. gin Juliana in gezelschap van Z. K. H. Prins Bernhard en en kele genodigden en leden van het gevolg een deputatie, die tot taak had het nationaal ge schenk van de bevolking dèr Antillen aan te bieden. Dit ge schenk is een som geld, met gro te en kleine bedragen bijeenge bracht, bestemd voor de op richting van- jeugdhuizen op Curagao en Aruba. Deze be stemming heeft H. M. er aan ge geven, toen haar werd medege deeld, dat het plan bestond een nationaal geschenk aan te bie den. De Antillen missen de midde len om jeugdcriminaliteit te voorkomen. De vaak ergerlijke woningtoestanden, een gevolg van de geweldige groei der be volking in enkele decennia, zijn in sommige gevallen funest ge bleken en vormen in ieder geval n groot gevaar. Te veel jon gens en meisjes moeten noodge dwongen hun heil op straat zoe ken. Jeugdhuizen, die hen zou den kunnen opvangen, ontbre ken nagenoeg. Daarom kan de bestemming, die het nationaal geschenk van H. M. kreeg een belangrijke stap betekenen. Door het volk bijeengebracht, voor het volk aangewend; het is te hopen, dat de Antilliaanse jeugd er in hoge mate van mag profi teren. Het totaal bijeengebrachte be drag, dat als nationaal geschenk van de bevolking aan Koningin Juliana werd aangeboden, be droeg 62.000 gulden Antilliaanse courant (124.000 gld. Ned. crt.). Dit is voldoende voor de bouw van 3 tot 4 jeugdhuizen. In die geest ook liet H. M. de Koningin zich tegenover de de putatie uit, toen zij de dames en heren verzocht haar dank aan de bevolking over te brengen. Het ochtendprogramma werd besloten met het ontvangen van de leden van het bestuurscollege van Curagao. PROCLAMATIE KONINGIN. VAN DE koninklijke vlag in top, komt rn zicht. De scherpe boeg snijdt door het heldere golvende water, de loodsboot komt langszij en dan, precies op het vastgestelde uur, half acht, verschijnt de neus van de kruiser tussen het Water fort aan stuurboord en het Rif fort aan bakboord. Vlaggetjes, rood-wit-blauw en oranje gaan de lucht in, de mili taire vliegtuigen scheren over de stad, de saluutschoten bulderen, eerst wat aarzelend alsof een zekere verbazing en schroom het belette, maar dan uit volle borst klinkt het gejuich van de duizen den Curagaoënaars, die zich links en rechts langs de baai hebben opgesteld'. „Ik zie haar, kijk, daar", roept een opgewonden meisje en in haar verbouwereerdheid vergeet zij met het vlaggetje te zwaaien, dat zij speciaal voor deze gele genheid zo zorgvuldig had be waard. „Biba la Reina" klinkt 't in 't Papiament. En ook „Biba Prins" klinkt herhaaldelijk op, wanneer men meent de slanke figuur van Z.K.H. gekleed in wit admiraals uniform te zien. E>e Jantjes aan boord van de „De Ruyter", keurig opgelijnd langs de boorden, het muziek korps van de mariniers aan boord, dat vrolijke muziek laat horen, het indrukwekkende beeld van de grote kruiser; dit alles maakt een diepe indruk op de Curagaoënaars, vaak zo moei lijk tot ontroering te brengen, maar nu toch wezenlijk in blije ontroering gebracht. Het meren in de nieuwe haven, waarheen het oorlogsschip lang zaam was opgestoomd, ging vlot en goed. HISTORISCH OGENBLIK. Koningin en Prins wuiven vriendelijk naar de vele gezags dragers en autoriteiten en het talrijke publiek van genodigden, die op de kade de aankomst ga deslaan. De bemanning van „De Ruyter" neemt de mutsen af en ■brengt 'n driewerf hoezee op de Koningin uit. Dan komt 't grote moment, dat de staatsietrap op haar plaats wordt gebracht en Koningin Juliana en Prins Bern hard der Nederlanden Curagaose grond betreden. De plaatselijke marinierskapel blaast het Wil hehnus en de gouverneur, mr A. A. M. Struyken, treedt naar vo ren om Koningin en Prins te be groeten. 'De minister-president,' E. Jonckheer, en gezaghebber, M. P. Gorsira, worden door de gouverneur voorgesteld, evenals commandeur H. Bos, comman dant van de eenheden der konin klijke marine op de Antillen, en dan volgen ook de leden van het gevolg van H.M., de grootmees- teresse van H.M. de Koningin H. E. douarière A. A. baronesse van Heeckeren van Molecaten; de hofdame, jonkvrouwe C. E. B. Roëll, minister prof. dr W. J. A.. Kernkampde opperceremonie- meester -vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen; de particu liere secretaris W. J. baron van Heeckeren van Molecaten; de particuliere secretaris van de Prins, dr F. A. de Graaf, en de adjudanten. INTOCHT STAD. IN WILLEM- Deze stoet heeft als middel punt de crème-kleurige calèche, waarin Koningin en Prins plaatsnemen om hun intocht in Willemstad te maken. Het is een waarlijk vorstelijk gezicht het prachtige, elegante voertuig, getrokken door zes uitgezochte zwarte hengsten, en omgeven door de beide adjudanten op wit te paarden langzaam langs de Havenweg te zien vertrekken. De gouverneur heeft bij de Konin gin en Prins in de calèche plaatsgenomen. De rest van het gevolg gaat per auto. De route, die gevolgd wordt, gaat langs de berg Altena, het Julianaplein, de De Ruyterkade en de Han delskade en overal langs de kant van deze straten staan honder den Curagaoënaars opgesteld, die hun Koningin en Prins op bijzonder hartelijke wijze wel kom heten. H. M. was gekleed in een wit te zijden japon met witzwart cachemire patroon en een pauw- blaówe strik als ceintuur, zij droeg blauwe accessoires en een zwarte kleine hoed. De duizenden, die rond de monding van de St Annabaai ruim een uur eerder het binnen varen van de „De Ruyter" had den gadegeslagen waren nu, het is inmiddels kwart voor tien geworden, getuige van de aan komst van de hoge bezoekers op het Gouvernementsplein. Zij na men het gejuich van degenen, die langs de route hadden ge staan, over en langs dikke ha gen van •vrolijke, jubelende en lachende mensen reed een. calè che het Gouvernementsplein op, waaraan het paleis van de gou verneur is gelegen, dat, zolang de Vorstin en Prins op Curagao verblijven, als residentie zal die nen. De koninklijke standaard wappert thans fier in de passaat hoog boven alle hartelijke vro lijkheid rond het paleis. Me vrouw Struycken, die als gast- vrouwe van Koningin en Prins zal optreden, begroet haar gas ten bij de ingang van de poort, die naar het fort Amsterdam leidt, de wacht springt in de houding en dan begeeft het ge zelschap zich naar binnen om H. M. Koningin Juliana heeft na haar aankomst te Willem stad, de volgende proclamatie uitgegeven: ingezetenen van landse Antillen. de Neder- Het verheugt mijn echtgenoot en mij zeer, heden in de hoofd stad van de Nederlandse Antil len voet aan wal te zetten en 'n tiental dagen in uw midden te verkeren. Sinds wij, onderscheidenlijk in 1942 en 1944 uw land voor de eerste maal bezochten, hebben zich in de wereld vele verande ringen ten goede voltrokken. De vrede is mogen terugkeren en allerwege is het herstel ingetre den van de vele en ernstige ver woestingen, die de oorlog met zich bracht. Binnen het koninkrijk heeft de verhouding tussen Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname een grondige wijzi ging ondergaan. In de gezamen lijk vrijwillig aanvaarde nieuwe rechtsorde werd het grondbegin sel van de zelfstandige beharti ging der eigen belangen der landen verankerd. Daarnaast werd als evenwichtig grondbe ginsel erkend: de gezamenlijke verbondenheid tot verzorging der gemeenschappelijke belangen en tot wederkerige bijstand. Bij de aanvang van dit bezoek wil ik als mijn vaste vertrouwen uitspreken, dat de toekomst de getrouwe naleving dezer grond beginselen zal bevestigen. De samenhorigheid tussen Neder land, Suriname en de Neder landse Antillen zal daardoor nog aan diepte winnen tot heil van het Koninkrijk der Nederlanden en van alle rijksgenoten. JULIANA." De aankomst op Curagao is achter de rug, een jubelende vro lijke intocht, een schouwspel zoals Curagao nog nimmer zag, het begin van een feest, dat drie dagen zal duren en dat een reeks van hoogtepunten zal heb ben, die ieder voor zich even veel huldeblijken zullen zijn aan het Vorstenhuis, waarmede het kleine eiland Curagao nu reeds meer dan drie eeuwen zo nauw verbonden is. De Amerikaanse vice-president Richard Nixon, heeft Maandag in een toespraak in New York verklaard, dat de kansen voor de vrede op het ogenblik beter zijn dan ooit sedert de jongste we reldoorlog. De Verenigde Staten zijn bereid elk voorstel voor vre de te aanvaarden, zo zei hij, doch zij zullen niet instemmen in het openen van eigen vrijheid of vrijheid van anderen of het be rusten in de slavernij van welK volk dan ook. Factoren voor de vrede achtte Nixon de Ver. Naties, de kracht van de vrije wereld, ontwikke ling van atoomenergie en de „geest van Genève". Gevaren voor de vrede waren de natuur lijke scheiding van de volken, de „onderwerping van Oosteuropese staten", de ondermijningsactie in de gehele wereld tegen vrije re geringen en de vrees voor een verrassingsaanval. Wat dit laat ste betreft, deze vrees zou slechts weggenomen kunnen worden door afdoende inspectie. De „weigering van de Chinese communisten om af te zien van het gebruik van geweld'' noemde Nixon ook een verontrustende factor. In de middaguren van de eerste dag van het verblijf van Konin gin Juliana en Prins Bernhard op Curagao heeft de bevolking van het eiland een schouwspel be leefd, dat sterk deed denken aan de zo befaamde ceremonie van Prinsjesdag in Den Haag. H. M. de Koningin was gekleed in een robe van gris perle mata- lassié gewerkt in gekruiste vo lants met een grote stola van het zelfde materiaal, gecompleteerd met een cloche, gegarneerd met oranje paradijsflanken. De klokken van Curagao beier den, dat het een lust was; de sa- luutbatterij aan de wal gaf mi- nuutschoten af en al dit lawaai werd overstemd door de dikke rij en toeschouwers langs de kant van de weg, die juichend en zwaaiend Vorstin en Prins op hun tocht naar de volksvertegen woordiging groetten. De mariniers hadden de ere wacht betrokken bij het Statenge- bouw. Koningin en Prins groetten het vaandel en dan bestegen zij de brede trap. Op het bordes stond een ontvangstcommissie onder leiding van vice-voorzitter J. Isa, ter verwelkoming en ont vangst gereed. Men begaf zich dan naar de ontvangkamer, waar de Staten- voorzitter, de heer J. Yrausquin, uit Aruba, de Vorstin en Prins begroette. Enkele ogenblikken onderhielden Koningin en Prins -zich met de Antilliaanse politici. Daarna begaf het gezelschap zich in plechtige optocht naar de Sta tenzaal, waar behalve de 22 sta tenleden vele vooraanstaanden uit den lande, allen gekleed in voor de tropen onwennig jacquet of donker costuum, bijeen waren. Voor het eerst in de geschiedenis van Curagao zou de regerende Vorstin de Antilliaanse volksver tegenwoordiging toespreken, on getwijfeld een zeer plechtig ogen blik, dat men gerust de bezege ling van het statuut zou mogen noemen. Voorzitter Yrausquin, de enige, die bleef staan, nadat allen hun zetels weer hadden ingenomen, verbrak de ingetreden stilte en met heldere krachtige stem, dui delijk woord na woord uitspre kend, hield hij een begroetings rede. „Majesteit, Koninklijke Hoogheid, Bij het vernemen van de heug lijke tijding, dat het uwer Maje steit en uwer Koninklijke Hoog heid behaagd heeft dit rijksdeel met een bezoek te vereren, heeft een grote vreugde de bevolking der Nederlandse Antillen bevan gen; een vreugde, welke zich niet in woorden laat uitdrukken, omdat zij diep uit het hart voort spruit. Mijn woorden zijn daar om slechts een poging tot een bescheiden vertolking daarvan. Sinds maanden bereidt de ge hele bevolking der Nederlandse Antillen zich voor op deze heu gelijke gebeurtenis, want hoe verdeeld deze bevolking anders zins ook moge zijn, zij is steeds één in haar bewondering voor en haar aanhankelijkheid aan het beminde Huis van Oranje. Dit kan ook niet anders, want het Huis van Oranje heeft zich altijd het lot zijner volkeren, welke het met liefde en toewij ding regeerde, aangetrokken. Nog vers ligt in ons geheugen het bezoek van uwe Majesteit in 1944 als Prinses en van Z. K. H. Prins Bernhard in 1943, 1951 en 1953. Niettemin is altijd in het hart van de Antillaanse bevol king de hoop blijven leven, dat zij toch eens het grote voorrecht zou mogen smaken om haar re gerende Vorstin in persoon te begroeten en hare trouw aan het Huis van Oranje te betuigen. Deze hoop is wel op zeer tast bare wijze tot uitdrukking ge bracht in de motie, welke in de vergadering van dit college op 14 Februari 1952 met algemene stemmen is aangenomen en waarin uwe Majesteit uitgeno digd werd haar bezoek aan de Verenigde Staten van Noord- Amerika uit te strekken tot de Antilliaanse delen van het ko ninkrijk. Thans wordt deze hoop ver vuld en dit bezoek, dat in de ge schiedenis het eerste is van een regerende vorstin van het be minde Huis van Oranje aan dit deel van het koninkrijk, zal met gouden letters in de annalen on zer eilanden geschreven worden. Onze gedachten gaan ook uil naar onze geëerbiedigde en be minde Prinses Wilhelmina, die in de donkerste dagen van ons ko ninkrijk de traditie en de naam van het doorluchtige Huis van Oranje hoog heeft gehouden en ons het bezielende voorbeeld gaf, dat het recht altijd zegeviert, toen H. K. H. in December 1942 vanuit Londen hare beroemd ge worden toespraak tot hare vol keren hield. Ook de daarin ver vatte toezegging is inmiddels in gelost op een wijze, die de hele wereld ten voorbeeld kan strek ken. Majesteit, mèt de plechtige af kondiging van het statuut luidt Uw bezoek een nieuw tijdperk in voor ons koninkrijk. Een tijdperk, waarin de drie rijks delen op basis van vrijwilligheid en gelijkwaardigheid elkander broederlijk de hand hebben toe gestoken. Nog geen jaar geleden heeft uwe Majesteit door de onderteke ning van het desbetreffende staatstuk de gelijkwaardigheid „de jure" bekrachtigd, 'thans heeft Uwe aanwezigheid hier deze gelijkwaardigheid op ware, koninklijke wijze tot een leven de werkelijkheid gemaakt. Majesteit, Koninklijke Hoog heid, hiermede wilde ik slechts aantonen, dat er één band is, die de delen van het koninkrijk hecht aan elkander samenbindt, dan is dit ongetwijfeld de kroon. Onze eilanden zijn klein, maar juist daarom kunnen wij zeggen, dat onze liefde voor het Huis van Oranje in verhouding tot onze kleinheid onevenredig groot is. Groot is dan ook vandaag onze vreugde, omdat gij zo dicht bij ons zijt, omdat wij kunnen beleven de ontroerende liefde, de warmte van uw hart. Majesteit, Koninklijke Hoog heid, ik prijs mij .gelukkig met het voorrecht en de eer, die mij te beurt is gevallen om als ver tegenwoordiger van de bevol king van de Nederlandse Antil len uwe Majesteit en uwe Ko ninklijke Hoogheid uit de grond van ons hart welkom te heten op Atilliaanse bodem en onze dankbaarheid tot uitdrukking te brengen, onze dankbaarheid aan U beiden, die deze vermoeiende reis hebben willen ondernemen. Moge de Almachtige het Huis van Oranje voor onze volkeren tot in lengte van dagen sparen". Toen hij uitgesproken was, richtte aller aandacht zich op de Koningin. Met een stem en into natie, die dank zij de radio ook in dit deel van het Rijk onmiddellijk herkend werd, antwoordde H. M.: „Hier vandaag in uw midden te zijn, betekent voor mijn echtgenoot en mij een waar voorrecht want het is het bijwo nen van een symbolische mani festatie van uw zelfstandigheid, die tevens beduidt uw volledig autonoom en gelijkwaardig in rijksverband samengaan met Suriname en het oude Neder land, uit vrije wil. Ook Nederland is verblijd over de nieuwe hand, met u ontstaan. Het land, dat zich steeds te recht de kampioen der vrijheid heeft genoemd, en nog noemt, kan in waarachtigheid niet an ders, dan het van ganser harte welkom heten zodra een volk zijn rechten en plichten voor eigen verantwoording neemt. Het samengaan in vrijheid is de hoeksteen van iedere werke lijke samenwerking. Uw levendige zin voor zelf standigheid en uw fiere zelfbe wustheid zijn in harmonische evolutie ontstaan. Deze vormt een sterk contrast met de felle tragiek, die de geschiedenis op deze eilanden heeft te zien gege ven. Dat in deze veelbewogen streken thans een evolutionaire ontwikkeling heeft plaats gehad is voor de buitenwereld niet van dien aard dat ze er van op schrikt, en trekt misschien niet eens altijd de aandacht. Maar wel is zulks een ontwikkeling gezond en stevig, en vatbaar voor verdere groei. Het is de groei van een veel zijdig samengestelde gemeen schap van mensen van velerlei oorsprong, en verdeeld in ver schillende eilandgemeenschap pen. Al moge dit soms ook moeilijkheden veroorzaken, toch betekent veelzijdigheid een grofe rijkdom aan gaven en mogelijk heden. Uw ruime blik, die steeds vanouds de zeeën leerde omspan nen, zal u daarbij zeer goed te stade komen. Hier in uw land vindt men a.h.w. een proefveld van dat samengaan van mensen van verschillende afkomst, zoals on ze huidige wereld dat zo drin gend behoeft, wil zij niet ten onder gaan. Gij zijt voorbestemd een voorbeeld te zijn van hoe dit kan geschieden. Dank zij uw sociaal bewustzijn, en dank zij uw activiteit, lijken waarlijk goede vruchten zich te zetten voor de toekomst van uw volk. In groter verband is zulk een samengaan het beeld van het Koninkrijk der Nederlanden in zijn geheel. Wat al eerbiedwaar dige culturen vindt men op het Westelijk halfrond in dit Konink rijk verenigd. In Nederland zijn altijd de grote West-Europese stromen en de Europese stro mingen samengekomen en het heeft daar zijn eigen beste bij dragen aan toegevoegd. Ook hiermee zijt gij eng verbonden. Dit alles opent U de mogelijk heid, in eigen originaliteit uw weg te zoeken, te vinden en te gaan. Gij vergeet bij dit alles niet uw buren, en weet U deel van een geografisch gegeven Caraï- bische gemeenschap. Uw natuur lijke ligging nodigt U uit, om verre van het hebben van een eiland-mentaliteit,- de zee, die U en uw buren omvat, te zien als uw gemeenschappelijk bek ken, waarin een eigen Caraïbi- sche samenleving bezig is te ontstaan. Ook als Koninkrijk der Neder landen sluiten wij ons in rijks verband niet van de buitenwe reld af. Integendeel, als bewust lid der Ver. Naties zullen wij ons steeds open stellen voor het wereldverhand. Door de geschiedenis is het lot der 3 rijksdelen samen verstren geld en daardoor eveneens, en opnieuw, en thans uit vrije wil, ons huidig lot. Hoe duidelijk bleek dit niet steeds door de spontane hulp die gij Nederland zondt als het in nood was. Wat de toekomst brengen zal. weet nie mand. Wij gaan haar tegemoet met de wil tot onderlinge samen werking, omdat wij die wensen en omdat zij ons levensvatbaar toeschijnt, en dat niet alleen, maar vruchtbaar als onder deel van de internationale ge meenschap van de 20-eeuwse mensheid, die worstelt om zelf behoud en een betere begeert op ieder gebied. Hier op het Westelijk halfrond durft men zeker initiatief te ne men. Neemt het, waar ge kunt, waar een goede en waardige zaak uw hulp verwacht. Zelfstandigheid mag geen doel in zichzelf zijn, maar zij krijgt pas haar waarde in ieder opzicht wanneer zij voor onze arme mensheid de weegschaal naar de goede kant doet doorslaan voor de verheffing van eigen volk en staat van welzijn". Toen klonk het „Leve de Ko ningin" door de vergaderzaal en was de plechtigheid ten einde. Weer op het bordes van het stadhuis gekomen klonken mili taire orders, Koningin en Prins stegen weer in de calèche en te rug ging het naar het Gouverne mentshuis langs een iets andere route dan op de heenweg. Dit maal passeerde de calèche ook de Koningin Emmabrug en werd er behalve in het stadsdeel Punda ook in Otrabanda een korte rond rit gemaakt. Na een korte rustperiode kwa men H. M. en Z. K. H. weer naar buiten voor een korte rondrit door het stadsdistrict. volking van Curagao was samen gestroomd in het stadsdistrict Duizenden hadden zich langs de route geschaard om een kort ogenblik even Koningin en Prins te zien en op de plaatsen, waar even werd gestopt, zoals bij de school op het Hendrikplein, is het enthousiasme van de mensen, die voor een deel voor het eerst Ko ningin Juliana zien, waarlijk ont roerend. Ook in het nieuwe stadsdeel werd bij enkele scholen gestopt en dan ging het met een grote boog weer terug naar het Julia naplein om stil te staan bij de Club Curagao, de club van de oude Joodse Curagaose families. Overal waren er vlaggen en ver sieringen, overal juichende men sen. De avond begon reeds te val len, toen H. M. en Z. K. H. na de ze vermoeiende tocht het paleis weer binnengingen voor een kor te rust. Om half acht was ten gouver- nemenshuize een officieel diner, waaraan mede aanzaten de leden van de raad van ministers, de ge zaghebber van Curagao en de chef van het kabinet van de gou verneur van de Nederlandse An tillen. BETOGING EN DEFILE. Maar het programma van deze eerste dag was nog niet ten ein de, want om negen uur, kort na het diner ten paleize, stelden de auto's zich weer op en begaven Koningin en Prins zich naar hel Rif stadion voor het bijwonen vam een feestelijke betoging en een groots défilé. Op de korte tocht van het Gouvernementsplein naar het stadion op Otrabanda had de Vorstin juist de gelegen heid iets van de feestverlichting te zien, die op tal van punten in de stad, maar in het bijzonder rond de Annabaai bij het vallen van de avond was ontstoken. Kleurige J's en B's staken helder af tegen de inktzwarte avond lucht, rode-,, witte-, blauwe-, groe ne-, gele- en oranjelampjes accen tueerden gebouwenfeestgangers vulden de straten. In het heldere schijnsel van de 10-tallen felle lampen lag 't stof fige sportterrein van het stadion te baden in het licht. Spoedig na dat H. M. en Z. K. H. de plaatsen op de eretribune hadden ingerro men, begon het programma dal bestond uit het optreden van Cu ragaose blaasorkesten, muziek van Con junto orkesten en Cura gaose dansen. Vooral deze dansen vormden een bijzonder fleurig en feestelijk onderdeel van het pro gramma. En toen de dansers eis danseressen het podium hadden verlaten, begon het défilé van ruim 10.000 mensen, die stuk voor stuk, al demonstreerden zp dan ook in groepsverband. Stoa» trouw en liefde voor de Vorstin wensten kenbaar te maken. Toen dit défilé ten einde was, was ook het einde gekomen van de eerste dag van het bezoek van de Konin gin aan Curagao, een vermoeien de en opwindende dag, waarvan de bontheid en afwisseling het begrip tijd verdrongen. Het was avond vóór men het wist. KONINKLIJK BEZOEK PORTUGAL? AAN Volgens welingelichte kringen zal de Portugese regering Konin gin Juliana en Prins Bernhard uitnodigen op de terugweg van West-Indië naar Nederland een bezoek van tenminste één dag aan Portugal te brengen. Het Koninklijke Paar wordt op 7 November op de terugweg te Lissabon verwacht. Als zij de uitnodiging aanvaarden, zullen de Koningin en de Prins worden ondergebracht in het luxueuze Seteais-hotel te Sintra, midden in de bossen op ongeveer 30 -ki lometer van Lissabon, aldus de ze kringen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Opklaringen. Opklaringen maar aanvankelijk nog enkele verspreid optredende buien. Hier en daar mist. Tijdelijk zwakke, overigens matige naar 'aiS jST'iëïï richtingen krimpen* v.m. n.m. Breskens 4.15 4.23 Terneuzen 4.50 458 Hansweert 5.30 558 Walsoorden 5.40 5.48 DONDERDAG 20 OCTOBER. Het leek wel of de gehele be- 25 Oct. 20 7.13 17.40 12.12 20.04 21 7.15 17.38 12.56 20.59 22 7.17 17.35 13.32 22.01 23 7.19 17.33 14.02 23.07 24 7.20 17.31 14.27 25 7.22 17.29 14.48 0.15

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1