Uil J« Srovincfc Kabeiproblemen in de raad van Vogelwaarde J. L. JURRIJ KERKDIENSTEN Prinses Margaret BEURSOVERZICHT De moord op Stanley Wilson „Lijfwacht" AXEL. SLUISKIL. Wij leggen ook de moderne tegelvloeren! COLORITE ColovinyS Bossesiraai vormde v/eer hoofdschotel Noordstraat 58-60 TERNEUZEN STOPPELDIJK. IJZENDIJKE. HET GENEEST VLUGGER EN BETER Duitse oud-krijgsgevangen protesteren tegen, Nederlandse» verklaring NIEUWE RICHTINGBORDEN AAN RIJKSWEG GOES—MIDDELBURG A.N.W.B. past reflecterend materiaal toe. De Wegwijzerdienst van de AJ4.W.B. heeft dezer dagen de bewegwijzering herzien op het punt waar de oostelijke toe gangsweg tot 's Heer Arends- kerke aansluit op de rijksweg GoesMiddelburg. De reeds aanwezige drie-armi- ge wegwijzer is verplaatst en als aanvulling is een tweetal blauwe ribhtingborden aan de voet van deze wegwijzer aangebracht. Hierdoor zal het verkeer uit de richting Goes komende, zich ge makkelijk en snel op de te kie zen richting kunnen oriënteren. Ook bij avond zal dit thans mo gelijk zijn, daar de opschriften van deze borden van liehtreflec- terend materiaal zijn vervaar digd, zodat zij in het licht der koplampen reeds van verra leesbaar zijn. De A.N.W.B. heeft voorts het plan in verloop van tijd de op schriften van alle in Zeeland staande richtingborden met dit reflecterende materiaal uit te voeren. Het huisvestingsprobleem en de woningbouw. En de gemeente Axel is het huisvestingsprobleem nog lang aiet opgelost. Weliswaar kon na de bevrijding een belangrijk aan tal woningen worden gebouwd, «toch daarmede is het woning tekort in Axel in genen dele op geheven. Nog zeer velen staan op de S^st van woningzoekenden inge schreven en er zal nog heel wat moeten gebeuren om de aanvra gers spoedig te kunnen helpen. Het is echter bekend, dat aan liegenen, die een eigen woning kunnen verkrijgen en in de ge meente hun werkkring hebben, in het algemeen toestemming wordt gegeven, die woning, wan neer zij leeg komt, te betrekken. Het bouwen van een eigen wo ning kan dan ook de meest zekere oplossing bieden om op betrekkelijk korte termijn een huisvestigingsvergunning daar --oor te verkrijgen. De vraag kan echter worden gesteld: „Hoe kom ik aan een1 eigen woning?" De Bouwkas helpt U! Inderdaad, de Bouwkas Neder landse Gemeenten, waarbij de ge meente Axel sinds kort is aange goten, wil bij het bouwen van een eigen woning alle mogelijke hulp verlenen, zowel technisch als financieel. Jammer genoeg kan als gevolg van het beperkte bouwvolume dat aan de gemeente toegewezen wordt, nog steeds geen woning bouw op grote schaal plaats vin den, doch er is een redelijke kans om door middel van het sparen voor een woning na kor ter of langer tijd de gelukkige «igenaar te worden van een wo ning, gebouwd overeenkomstig eigen wensen. Wat doet de Bouwkas? dë eerste plaats stelt de week. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de werkwijze van de Bouwkas Nederlandse Gemeen ten ideaal is voor hen, die in het bezit van een eigen woning wil len komen en niet onmiddellijk kunnen beschikken over de vol ledige bouwsom. Van deze wijze van bouwen kan practisch een ieder profiteren. Openbare vergadering. Het ligt in de bedoeling op Dins dag 25 Oct. a.s. des avonds om 8 uur in de raadzaal van het ge meentehuis een openbare verga dering te beleggen voor belang stellenden, waar ruime gelegen heid zal zijn om vragen te stellen. Opening kaart seizoen. Door de plaatselijke afdeling van de K.A.B. werd in het parochiehuis het nieuwe kaart- seizoen geopend met een succes volle kamp. Niettegenstaande 't vrij ongure weer was er nog 'n 50-tal liefhebbers opgekomen. Zoals op andere jaren ging het er gezellig toe. Gezien de prach tige prijzen, bestaande uit vlees waren en kolen, belooft het een aantrekkelijk seizoen te worden. De onderstaande kaartliefheb- Ibers wisten een prijs te bemach tigen: F. Brouwer, J. de Waal, R. Poppe, J. van Avermaete, J. Spanjaard, J. Lafort, Ch. van Hecke, F. Dieleman, F. Jacobs, A. Mariman, J. Luycks, B. van Hecke en C. van Passel. De extra prijs werd gewonnen door W. van Troost. koers over 65 km. Voor deze wed strijd hebben reeds 35 renners in geschreven. Na de wedstrijd zal in de kiosk op de Markt de Kon. muziekver. van Biervliet concerteren. Indien het weer medewerkt zal het ze ker niet aan belangstelling ont breken. Woensdag 26 October zal het traditionele zang- en muziekcro- chet plaats hebben in het Jeugd- gebouw. De begeleiding wordt verzorgd door de musicus Jasper Anthonisse. Als conferencier treedt op de bekende K.R.O. con ferencier Jan de Cler. Zaterdagmiddag om 2 uur is er een knobelrit per rijwiel voor de schoolgaande kinderen. Dokter Brouwer jubileert. Donderdag a.s. viert dokter A. C. Brouwer zijn zilveren jubi leum als huisarts te IJzendijke. Dit feit zal niet ongemerkt voor bij gaan. Er heeft zich een comi té gevormd om de jubilerende arts te huldigen. Des avonds zal er voor de ingezetenen gelegen heid zijn hem te feliciteren. COOP VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Cl Sciuwkas Nederlandse Gemeen ten ieder in de gelegenheid om te sparen voor een begin-kapitaal- tje. Dit mag echter ook ineens warden ingebracht. Dit beginkapitaaltje moet in ïtet algemeen tenminste 15 van het benodigd bouwkapitaal zqn; de rest wordt door de Bouw kas verstrekt als eerste hypo- tiseek tegen een rente van ten bangste 3% per jaar. Verder geeft zij technische ad viezen en heeft ook een groot aantal standaardplannen voor woningen doen ontwerpen, waar van de deelnemers gebruik kun nen maken. Tenslotte financiert de Bouw kas de bouw van de woning, regelt het toezicht op de* bouw en stelt de eindafrekening samen. Ook kan zij in bepaalde geval len de aankoop of de verbouwing van een bestaande woning finan cieren. De door de Bouwkas te ver strekken hypotheek van ten hoogste 85 van de bouw- en »rondkosten c.a. is onopzegbaar, te rente kan niet worden ver hoogd, terwijl de hypotheek in maximaal 30 jaar moet worden afgelost. Men is echter vrij om er ook korter over te doen. Dit staat geheel aan de wil van de houwer. Een voorbeeld zal het boven staande kunnen verduidelijken. Stel, men wilt een woning bou wen. die met inbegrip van de grond, architecten- en beschrij- «ngskosten en na aftrek van de rijkssteun 9000,kost. Men moet dan sparen tot men *n bedrag van 1441 bijeen heeft. Dit sparen dient te geschieden in maandelijkse bedragen van ten minste 18. Men mag echter ook meer sparen (dit verdient zelfs aanbeveling). Hoe meer men spaart, hoe eer der de benodigde hypotheek kan worden verstrekt. Zodra het benodigde bedrag gespaard is (in dit geval dus 1441,kan bij de gemeente bouwvolume worden aange vraagd. Als dit is toegewezen, kan men bouwen. Er wordt dan een hypotheek verstrekt, groot ƒ7650,—. Over dit bedrag betaalt men ge durende 30 jaar ongeveer ƒ8,35 per week aan rente en aflossing. Wil men in 20 jaar reeds een on belaste woning hebben, dan be taalt men ongeveer ƒ10,60 per Schieting bij de Batavieren. Niet minder dan 44 schutters lieten zich in café Monopole, stamcafé van de Handboog schutters mij „De Batavieren", inschrijven voor de schieting op de liggende wip. Vooral de schutter Helderwerf uit Zelzate bleek dien dag bijzonder op dreef en wist de grootste buit uit „Holland" weg te schieten. HSj zag niet alleen kans om de hoge vogel te vellen, maar schoot tevens de 2e zijvogel en de meeste vogels. Schutter L. de Wilde zorgde ervoor dat de eer in eigen home bleef en wist de le zijvogel voor zijn rekening te nemen. Bijeenkomst fabrieksarbei ders. Door de R. K. Bond van Werk nemers in de Industriële bedrij ven, en de Christelijke Bond van fabrieksarbeiders werd in het Parochiehuis een gecombineer de vergadering gehouden. Van de zijde der bonden waren aan wezig de hoofdbestuursleden H. Vink, J. Gubbens en J. Bras penning. Daar de heren verslag uitbrachten over de besprekin gen, die zij hadden gehad met de werkgevers in de kanaalzone, was de belangstelling buitenge woon groot. Het was verheu gend te kunnen mededelen dat de besprekingen niet alleen voor de continu-arbeiders, maar ook voor de dagploeg tot een succesvol resultaat hebben ge leid. Zo zal voor de continu-ploe- gen omstreeks 1 Januari het 4- ploegertstelsel worden inge voerd. Om hierdoor te voorko men dat dit een beduidende loonsverlaging ten gevolge zou hebben, vindt hier een looncom- pensatie plaats. Voor de dag- ploeg is er een verhoging variërend van 4 a 6 cent, terwijl de reeds genoten 2 vacantie- toeslag met 3 wordt ver hoogd. Veiling van 17 October. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla ƒ7,40—ƒ8,80. Per stuk: Bloemkool A 34—46 ct, B 24—35 ct, C 9—15 ct. Per bos: Peen 27 ct. Per kg: Andijvie 1521 ct; Kas- snijbonen 1,251,27Princesse- bonen ƒ1,06—ƒ1,13; Kroten 6 ct; Rode kool 812 ct; Savoye kool 1921 ct; Witte kool 48 ct; Breekpeen II 10 ct; Prei 2129 ct; Tomaten A 3352 ct, C 2731 ct; Spinazie afwijkend 25 ct. FRUIT. Per 100 kg. Appelen: Cox Orange Pippin K 46ƒ48; Glorie v. Hol land A ƒ46,10, B/C ƒ39—ƒ39,90, H grof 42,50—43,20, H I ƒ38— ƒ38,70, H II ƒ27,80, K ƒ31,20— ƒ40, F ƒ24,40—ƒ26; Jonathan K 38ƒ40; Goudreinetten K ƒ24 29, F ƒ18ƒ21; Zoete appelen ƒ29—ƒ31; overige soorten ƒ14 ƒ25; Val ƒ8—ƒ18. Peren: Conférence F ƒ32; Légi- pont F ƒ22—ƒ32; St. Rémy F 1117overige soorten 6 ƒ30. Druiven (per kg) 1,161,21. Het moderne tegelmateriaa! voor winkels, kantoren, café's, ziekenhuizen, kerken en voor gangen, keukens,badkamers en halls in woningen e.d. brengen wij van het betrouw bare fabrikaat Linoleum Krommenie. cumaronhars iegels 117 fraaie gemarmerde kleuren, door en door, waarmee talloze combinaties mogelijk zijn. plastic-asbest tegels soepel en toch slijtvast grote bestendigheid tegen zuren, alkaliën en vetten; in 10 aantrek kelijke kleuren. Vraag om kleuronfolders kleuren, talloze cc FABRIKAAT KROMMENIE DINSDAG 18 OCTOBER. GEREF. GEMEENTE. Axel: 7.30 uur Ds. J. B. Bel, van Krabbendijke. WOENSDAG 19 OCTOBER. (Gebouw „Pro Rege.") Terneuzen: 7% uur Ds J. B. Bel, van Krabbendijke. BOMAANSLAG OP ARGENTIJNSE AMBASSADE TE SANTIAGO. In het gebouw van de Argen tijnse ambassade te Santiago is Maandag een zelfgemaakte tijd bom tot ontploffing gekomen, waardoor er enige schade werd aangericht. Er vielen evenwel geen slachtoffers, doordat het personeel juist was vertrokken. Een afdeling van de Chileense politie, die het gebouw onmiddel lijk afzette, vond een pamflet met de woorden: „Leve Peron. Leve het algemene vakverbond." Aanrijding. Te Rapenburg-Tol vond Maan dagmorgen een aanrijding plaats tussen een auto, komende uit de richting Terneuzen en een wiel- rijdster komende uit de richting Stoppeldijk. Mej. Der W. wilde op dit punt juist de provinciale weg opdraaien, toen de auto kwam opdagen. Door krachtig remmen wist de bestuurder het ergste te voorkomen. De auto draaide tengevolge van deze on verwachte manoeuvre terug in de andere richting en kwam tegen een boom tot stilstand. Persoonlijke ongelukken deden zich, op enkele schaafwondjes na niet voor. De materiële schade aan de auto was aanzienlijk. Onder Boschkapelle. Feestweek. Gedurende de 19e IJzendijkse winkelweek zullen verschillende festiviteiten plaats vinden. Zon dag a.s. zullen des middags de nieuwelingen starten voor een WEST-DUITSLAND EN DE KOMENDE CONFERENTIE TE GENEVE. W est-D uitsland zal op de aanstaande conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken der grote vier te Genève verte genwoordigd worden door een kleine contact-delegatie, die waarschijnlijk onder leiding zal staan van 'het hoofd van de poli tieke afdeling van het minis te rie van Buitenlandse Zaken prof. Grewe. De samenstelling van deze delegatie zal ongeveer gelijk zijn aan die bij de Geneefse con ferentie van regeringschefs in Juli. Of en wanneer de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, naar Genève zal rei zen, zal van het verloop van de conferentie afhangen. wanneet Gij et Akker's Kloosterbalsem op doet Deze heerlijke, zuiverende wondbalsem reinigt en geneest wonden van allerlei aatd, (speciaal ook brand wonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook als wtijfmiddel bij rheumatiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker's Kloosterbalsem al dtie geslachten lang geprezen met de wooideo:_ .Geep goud zo goed Het Westduitse verbond van teruggekeerde krijgsgevangenen heeft protest aangetekend tegen een verklaring van minister Beyen, volgens welke de nog in Nederland gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers niet voortijdig zullen worden ontsla gen. In een telegram aan dr. Heinrich von Brentano, de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, heeft het verbond het verlangen uitgesproken, dat de bondsregering zich terstond met de Nederlandse regering in ver binding zal stellen om over een vrijlating der misdadigers te on derhandelen. De president van het verbond, August Fischer, heeft in het telegram aan Von Brentano verklaard, dat de me dedeling van minster Beyen „te leurstelling en verbittering" heeft gewekt bij le Duitse oorlogsgene ratie. De vrijlating van de Duitsers, die in de Sowjet-Unie werden veroordeeld, heeft te Bonn ter stond weer de oude stemmen laten opgaan, die van mehing zijn, dat een vrijlating van de nog gevangen gehouden oorlogs misdadigers door de Westelijke landen nodig zou zijn om „een streep te zetten onder het hoofd stuk der berechting wegens oor logsmisdaden". Onder meer heeft voor enkele dagen het liberale lid van de Bondsdag dr. Erich Mend in een radiorede een nieuw verzoek tot vrijlating aan de Westelijke landen gericht. Als al de woorden, die in de loop van de tijd over de Bosse- straat gesproken zijn, in energie waren omgezet, zou dit stukje wegmisère ongetwijfeld al lang tot het verleden behoren. Keer op keer vormt de Bossestraat in de raad van Vogelwaarde een dankbaar onderwerp tot debat en in de laatste vergadering werd op deze regel geen uitzon dering gemaakt. Het aantal pro blemen, dat de wegvernieuwing omgeeft, werd nog met een nieuw probleem aangevuld, nu B. en W. mét het voorstel kwa men om het bovengrondse elec- triciteitsnet in deze straat te ver vangen door een ondergrondse kabel. De N.V. P.Z.E.M. had aangeboden dit karweitje uit te voeren voor de som van 13.000. Er werd besloten om dit punt aan te houden tot de volgende vergadering en op deze vergade ring een vertegenwoordiger van de P.Z.E.M. uit te nodigen voor het geven van nadere toelichting. Van het R.K. schoolbestuur te Boschkapelle was een verzoek ingekomen om de benodigde gel den beschikbaar te willen stellen voor de aanschaffing van een oliekachel en een bordstel, een en ander in verband met de uit breiding van het leerlingenaan tal, waardoor de inrichting van een vijfde leslokaal nodig wordt. De raad besloot de gevraagde medewerking te verlenen. In het tekort van de R.K. be waarschool te Stoppeldijk over 1955 werd voorlopig een bedrag van 350 bijgepast. De N.V. P.Z.E.M. is voor nemens om op de hoek Bosse straat—Kerkhofpad een nieuw transformatorstation te bouwen. In verband hiermede zal deze Maatschappij tot aankoop van een stuk grond op die straathoek overgaan. B. en W. achtten deze afron ding in het belang van het ver keer en stelden voor tot aankoop van het perceel over te gaan. De raad besloot overeenkomstig dit voorstel. Subsidies. De Kon. Militaire Bond „Pro Rege" kreeg een subsidie van 25. De Stichting „Het Natio naal Rheumafonds" zag zich be dacht met een éénmalige subsidie van 1 cent per inwoner. De v.v. Vogelwaarde en de v.v. Rapenburg ontvingen elk het 'met 40 moeten stellen. In de kosten van het door het K.A.S.K.I. uitgebrachte rapport omtrent het ingestelde sociogra fische onderzoek in Zeeuws- Vlaanderen werd een bijdrage verleend van 100. De wielerclubs te Boschkapelle en Stoppeldijk kregen ieder 75. Tenslotte werd de muziekver eniging „St. Cecilia" te Stoppel dijk gesteund met een subsidie van 600. Aangezien over het voortbestakn van dit gezelschap onzekerheid bestaat, zal het subsidiebedrag niet ineens, maar in drie termijnen worden uitbe taald. In de kosten van de bouw van een woning door de heer J. F. Coolsen werd tegemoet gekomen door beschikbaarstelling van de premie krotopruiming. Tevens werd de premie uit het Terlin- genfonds, die voor deze bouw is toegekend, met een gelijk bedrag verhoogd. Begroting. Aangeboden werd de gemeen tebegroting 1956 alsmede de be groting van het burgerlijk arm bestuur 1956. In een volgende vergadering zal dan de gemeentebegroting worden vastgesteld. Het besluit inzake deelname aan de verwaarborgingsregeling van de vereniging „Fraude Risi co Onderlinge van Gemeenten" tot een bedrag van 12.000, werd voor een termijn van 3 jaar ver lengd. Het ambtenarenreglement en het arbeidsovereenkomstenbe- sluit werden gewijzigd. De wij zigingen hielden verband met de verhoging van de gratificatie bij ambtsjubilea en de berekening van de vacantie-uitkering over de kindertoelage. De salarisverordening voor de gemeente-werkman-bode werd met ingang van 1 Juli 1955 in gunstige zin gewijzigd. Rondvraag. Tijdens de rondvraag gaf de voorzitter op een desbetreffende vraag van de heer De Booij te kennen, dat de Kipstraat te Osse- nisse geen verbetering behoeft, gezien de geringe betekenis van deze straat voor het verkeer. Op andere klachten omtrent voet paden antwoordde de voorzitter, dat de gemeente moeilijk aan koolas kan geraken, waardoor het tijdig strooien van deze paad jes wel eens in het nauw komt. De heer De Poorter zou graag maatregelen getroffen zien in gevallen, waarbij opslagplaatsen van uien vlak langs de openbare weg zijn gelegen. De voorzitter zal deze kwestie nader in B. en W. bekijken. De heer Vereecken wees er op, dat het soms voorkomt, dat het lang duurt eer een kapotte lamp van de straatverlichting word: hersteld. De voorzitter antwoord de, een regeling is getroffen, volgens welke in elke wijk iemand is aangewezen, die het uitvallen van een straatlamp ter secretarie moet melden. De heer Serrarens bracht ten slotte dank voor het totstand komen van het nieuwe fietspad" van Ossenisse naar Zeedorp. Het onafhankelijke Deense blad Information maakt melding van een uitlating van koning Frede- rik van Denemarken over de af faire Prinses Margaret—Peter Townsend. De koning zou, bij het vertrek van de Hertog van Edin burgh die bij hem te gast was geweest, tot een Kopenhagense verslaggever gezegd hebben: „Ik weet, hoe het zal aflopen en het zal niet aflopen op de manier zoals u denkt". De „Manchester Guardian" pleit in een hoofdartikel over de affaire Prinses Margaret—Peter een cadeautje van 300. De gei- Townsend voor regelrechte af - tenfokvereniging „St. Julius" zal1 schaffing van een „versleten getekend. Na zijn arrestatie kwam aan het licht, dat G. ook in het noor den van het land talrijke slacht offers zou hebben gemaakt. In totaal zou hij zijn cliëntèle voor enige tienduizenden guldens heb ben opgelicht. Zeer rustige markt op hoger niveau. De beurs is de nieuwe week begonnen met een zeer rustige stemming, waarbij de handel zich kalm ontwikkelde en de meeste noteringen op een iets hoger niveau kwamen. De grote vraag was natuurlijk hoe Wall- street zich Maandagmiddag zou ontwikkelen, doch kennelijk was men niet zo pessimistisch gestemd als de vorige drie Maandagen. De internationale soorten openden vier a vijf pun ten hoger en wisten deze winst tot het einde toe te handhaven. Kon. Olie sloot op 588 588^ Unilever op 461 (4561 en Philips op 351 (34614). A.K.U. kon nog niet erg goed mee komen en no teerde per saldo feitelijk onver anderd op 348. De verbeterde stemming voor Indonesische papieren is tijdens het weekeinde wel duidelijk tot uiting gekomen. De leidende cul tures noteerden Zaterdag en Maandagmorgen tot acht pun ten beter. Naast de verkiezings uitslagen zijn ook de optimist! sche uitlatingen van mr Sjaf- froedin, president der bank Indonesia, aan deze ontwikke ling niet vreemd. Hoewel het hoge peil van Maandagmorgen niet geheel bereiKt kon worden waren de vooraanstaande cul tuurpapieren toch vier a zes punten 'beter. Ook de scheep vaartsector had Maandagmiddag de wind niet tegen. De handel bleef hier weliswaar beperkt maar koerswinsten van één a twee punten waren hier toch veruit in de meerderheid. Om half twee Maandagmid dag begon in de hal naast de grote beurszaal een publieke executoriale verkoop van een aantal courante obligaties en aandelen. De betaalde prijzen, die slechts een fractie beneden -de officiële beursnoteringen la gen, werden zeer behoorlijk ge noemd. Op de beleggingsmarkt was Maandagmiddag wederom weinig te doen, de meeste note ringen bleven onveranderd ten opzichte van Vrijdag. Prolongatie 2% pCt. NABEURSKOERSEN. ding zoals de wet op het konin klijk huwelijk en regelingen die teleurgestelde koning 180 jaar geleden invoerde om zijn familie te treffen". Volgens ge noemde wet mogen Britse af stammelingen van George de Tweede pas op 25-jarige leeftijd trouwen zonder toestemming van de souverein; zij moeten dan een jaar tevoren aanzegging doen bij de privy council en de twee huizen van het parlement moeten in die tussentijd geen be zwaren ingebracht hebben. Het blad noemt het belachelijk om dergelijke bepalingen thans nog te doen gelden. Wat betreft de bewering, dat de prinses bij huwelijk met een „burger" afstand zou moeten doen van haar opvolgingsrecht, vraagt het blad zich af of zo die situatie zich ooit zou voor doen een niet-koninklijke echt genoot dan zo iets verschrikke lijks zou zijn „wanneer onze de mocratie iets te betekenen heeft". Wat aangaat de bezwaren van kerkelijke zijde tegen een huwe lijk met een gescheiden man in dit geval de „onschuldige par tij" schrijft het blad: „wanneer wij een premier, kabinet-minister en rechters kunnen hebben, die onschuldige partij" waren, dan kunnen wij, zonder ons moreel al te geschokt te voelen, eenzelfde breedheid van opvatting toepas sen op de zuster van de ko ningin". Maandag zijn prinses Margaret en kolonel Townsend beiden te gast geweest op een avond, in Londen, gegeven door Mark Bon ham Carter. Deze heeft voor zijn huwelijk vele malen prinses Mar garet begeleid. Kon. Olie: 586%—589 A.K.U. 350—351 Philips: 350—353 Unilever: 461—463 Nw Philips: 340—342 slot 340 Amsterdam Rubber: 145 y2—146 y2 slot 586% (587%) slot 351 (347%) slot 351 (351%) slot 461 (461%) (339ys) (145%) 15) door PHILIPPO PRESTON. (Nadruk verboden) „Ik dacht, dat je nooit kwam." „Maar, Sonia, wat scheelt er aan? Hoe lang ben je al hier?" „Dat weet ik niet. Ik zou de hele nacht gebleven zijn, als je niet gekomen was. Shane, ik ben zoëven bij Leonard Peters ge weest." „Grote goedheid! Waarom?" vroeg hij verschrikt. „Hij stuurde me een boodschap, Shane, zoals hij altijd deed en ik ben er heen gegaannaar ons gewone plekje." „Ja?" „Zie je, toen ik vanmorgen de kranten las, dacht ik niet anders of Leonard Peters was vermoord. En toen hoorde ik van die per soonsverwisseling. Eerst voelde ik me angstig en toch blij, en daarna vreselijk teleurgesteld. Het was afschuwelijk, eerst zo blij, en dan zo verdrietig... Ik herinnerde me, dat je me be loofd had, die brieven gisteren voor me te halen en ik dacht, dat je misschien..." Shane haalde een sigaret uit zijn koker en zei rustig: „Kijk eens hier, Sonia je kunt er verzekerd van zijn, dat ik Leonard Peters of beter gezegd, Stanley Wlison niet doodgesciio ten heb. Is het dat soms, waar mee Peters geprobeerd heeft, je angst aan te jagen?" „Ja." Ze kon er niet meer dan die ene lettergreep uit krijgen. Hoe moest ze hem de rest vertellen? „En, wat heeft hij nog meer gezegd?" „Hij vroeg me, met he/n mee te gaan... dan zou hij daartegen over niet vertellen, waar die brie ven lagen." Shane kreunde van woede. „Toen ben ik zo wat flauw gevallen. Zodra ik bijkwam, zei hij, dat ik een paar dagen bedenk tijd had. Hij vertelde, dat de brie ven op zijn kamer verborgen waren en dat hij tegen de politie zeggen zou, waar ze lagen, als ik niet met hem meeging en dan zou alles natuurlijk afgelopen zijn geweest. John zou net zoveel afkeer van mij gekregen hebben, als ik liefde voor hem heb." „En wat heeft hij nog meer ge zegd?" Shane wendde zich wat van haar af, en deed of hij bezig was met zijn aanstekertje. Doch hij luisterde scherp naar de min ste verandering in haar stem, want er was hem plotseling iets ingevallen, waarvan hij graag bevestiging wilde, hebben. „Niets anders." Shane draaide zich plotseling om. „Dat is niet waar, Sonia, dat weet je!" Ze bedekte haar gelaat met de handen. Shane, ik kan er niet meer tegen op. Hij zei, dat jij daar bent geweest, toen die man ver moord werd. Is dat waar... en... hoe weet hij het?" Ik was niet op die kamers toen de moord gepleegd werd," zei Shane bedachtzaam, „zet dat dus uit je hoofd. En wat die brieven betreft, laat hem dat maar aan de politie vertellen, en als die ze vinden, dan zal Jonn nog aan jouw zijde moeten blij ven staan. Anders zou hij geen cent waard zijn. Ik heb die mid dag mijn best gedaan, die brieven in handen te krijgen, Sonia, maar Peters was uit en toen ben ik het park ingewandeld tot ik meende, dat hij wel terug zou zijn. Toen ik terugkeerde, was zijn dubbel ganger al neergeschoten." Hij vertelde het met veel ver toon van wo rschijnlijkheid. Hij had dat verhaal reeds herhaal delijk zo gerepeteerd, zelfs hard op voor de spiegel, zich voorstel lend, dat hij tegenover de politie stond en nu moest het voor de eerste maal tegen een ander ver teld en geloofd worden. Het stralende, ophelderende gezichtje van Sonia was zijn be loning. „Shane, ik heb heus niet echt geloofd, dat jij erbij geweest bent. Ik zal tegen hem zeggen, dat hij zijn gang kan gaan en alle politieagenten van de hele wereld mag opbellen. En als dat gebeurt en John hoort het, dan zal ik aan zijn vergiffenis kun nen zien, hoeveel hij van me houdt. Alleen... is het niet ver schrikkelijk, zoiets in koele bloe de te moeten proberen?" „Het is net, alsof je op een koude dag het koude zeewater in loopt en dan wachten moet, tot de zon de golven verwarmd heeft. Ja, dat ken ik." Shane ging een eindje buiten de lichtkring van de lamp zitten opdat Sonia de ellende, die uit zijn ogen sprak, niet zou zien. En intussen dacht hij onophoudelijk: Zo'n lafbek! Hoe weet hij het? Het net wordt met de minuut dichter om me heen getrokken. Op het eind, zal er geen kikker meer door de steeds nauwer wordende mazen heen kunnen glippen. En ik ben heel wat gro ter dan een kikker." En met het andere deel van zijn geest luis terde hij naar Sonia, die hem de bijzonderheden van haar bezoek bij Peters zat te vertellen. Toen ze ophield, zei hij: „Ik heb het gevoel, of een moord me goed zou doen!" „Toe, spot er niet mee. Ieder een zou je verdacht hebben en dat is aan mijn dwaasheid te wij ten." (Wordt vervolgd) Toen kolonel Peter Townsend die dit weekeinde in gezelschap van Prinses Margaret op het landgoed Allanbay van mevr. John Lycet Wills in Berkshire heeft doorgebracht, Maandag morgen vandaar per auto ver trok, moest hij bij het hek door een cordon van verslaggevers en persfotografen heenbreken. Op weg naar de stallen, drie kilo meter verder, werd hij door een stoet van zestig persauto's ge volgd. Ook tijdens zijn uurtje paardrijden werd hij door de persmensen niet met rust gala ten en terug bij de stallen zag hij zich wederom opgewacht door verslaggevers, die hem vragen stelden over zijn betrekkingen met de prinses. „Vraag me zulke dingen niet meer," verzocht hij de journalisten, „het wordt zo vervelend". Bij Allanbay bleef inmiddels een groep nieuwsgierigen wach ten op een eventueel verschijnen van de prinses. Prinses Margaret en Peter Townsned zouden Maandag af zonderlijk naar Londen terug keren, de prinses naar Clarence House, Townsend naar zijn tijde lijk adres op Londensquare. MEISJE AAN HET SCHRIKKEN GEMAAKT. Zaterdagavond liep de 18-jari ge leerlingtimmerman J. K. C. in de Jan Hendrikstraat te 's-Gra- venhage op weg naar een feestje. Hij had voor dit avondje een rubber masker gekocht, dat hij op een gegeven ogenblik opzette. Een passerend meisje, de 20-jari- ge kantoorbediende T. W. K„ schrok dermate van S' verschij ning, dat zij het trottoir afvloog. Toen zij een auto zag naderen, sprong zij weer de stoep op, doch struikelde en brak een been. Zij is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Tegen S. is pro- ces-verbaal opgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2