Uit de Provincie (Wf zware shag DOUWE EGBERTS Provinciale Zeeuwse Wit-Gele Kruis in het zilver KERKDIENSTEN Gemeenteraad van Groede De moord op Stanley Wilson TERNEUZEN. BIERVLIET. Secr. P. F. van HootegemPro Ecclecia et Pontifice CLINGE. HULST. OOSTBURG. SLUISKIL. VOGELWAARDE. Belgische douanekantoren op 1 en 11 Nov. gesloten voor handelsverkeer AGENDA Slachtoffers bij over stromingen in de V.S. De sleutelactie voor de vluchtelingen Grote benzinebrand in Regensburg XIEUWE RICHTINGBORDEN. De A.N.W.B. heeft het plan in verloop van tijd de opschriften van alle in Zeeland staande rich tingborden met reflecterend ma teriaal uit te voeren. Inmiddels heeft de wegwijzer- dienst van de A.N.W.B. dezer da gen de bewegwijzering herzien op het punt waar de oostelijke toegangsweg tot 's Heer Arends- kerke aansluit op de rijksweg GoesMiddelburg. De reeds aanwezige driearmige wegwijzer is verplaatst en als aanvulling is een tweetal blauwe richtingborden aan de voet van deze wegwijzer aangebracht. Hierdoor zal het verkeer uit de richting Goes komende, zich ge makkelijk en snel op de te kiezen richting kunnen oriënteren. Ook bij avond zal dit thans mogelijk zijn, daar de opschriften van deze borden van lichtreflecterend ma teriaal zijn vervaardigd, zodat zij in het licht der koplampen reeds van verre leesbaar zijn. Duitse matroos verongelukt. In de nacht van Vrijdag op Za terdag te 4 uur had de 15-jarige opvarende van de in de buitenha ven alhier liggende Duitse kust vaarder „Irene", Klaus D. Obst ait Bretten, het ongeluk in het ruim te vallen. Met een schedel- «asisfractuur en inwendige ver wondingen werd hij per ambulan- ee-auto naar het Juliana-zieken- tiuis vervoerd, waar hij Zaterdag morgen te half acht aan de beko men verwondingen is overleden. De kapitein van de „Irene", die inmiddels naar Gent was doorge varen, vervoegde zich Zaterdag morgen aan het ziekenhuis en stelde telefonisch de rederij met 'het ongeluk op de hoogte. Hedenmorgen wordt het stoffe lijk overschot van het slachtoffer met een inmiddels aangekomen Duitse lijkauto naar Bretten ver voerd. Tégen afsluitboom gereden. Zaterdagmorgen te 11.15 uur reed de vrachtrijder G. O. uit Zaamslag met zijn vrachtauto te gen de reeds neergelaten afsluit- (jomen van de Axelsebrug aan de zijde van de Rosegracht. De vrachtauto liep vrijwel geen schade op, doch een der afsluit bomen werd ongeveer 1 meter in gedrukt. tributieverhoging met algemene stemmen had goedgekeurd, waar door meer zorg zal kunnen wor den besteed aan het jeugdwerk en aan de ouden van dagen. Eindles bijenteeltcursus. Zaterdagmiddag werd alhier de eindles van de bijenteeltcursus voor gevorderden in een zaaltje van hotel De Vriendschap gehou den. Van de zijde van het rijks- bijenteeltconsulentschap was aanwezig de heer J. H. J. Evers uit Aalst, leraar bij 't rijks bijen- teeltconsulentschap voor Zuid- Nederland te Tilburg, die als exa minator de diverse cursisten da nig aan de tand voelde. De heer A. J. van Willegen uit Goes, as sistent van de rijks bijenteeltcon sulent voor Zuid Nederland, die de cursus heeft verzorgd had zijn cursus uitmuntend op deze dag voorbereid. Aan het slot van de geanimeer de ondervragingen was het dan ook geen wonder, dat de heer Evers bekend maakte, dat alle cursisten het diploma voor ge vorderden kon worden toege kend. Namelijk aan de dames J. C. VerplankeHaak, Georgette Vervaet, I. van Rattingen Geirnaert, Cecile M. L. Vervaet, B. M. v. d. Hemel—v. d. Hemel, en de heren A. Dieleman en G. T. Termote. De heer Termote dankte na mens de cursisten de heer Van Willegen. Als stoffelijke waarde ring overhandigde hij de heer Van Willegen een boekenbon. Een suikerbiet van 9 kilo! Op het bietenveld van de land bouwer F. Haak alhier zal wel de zwaarste suikerbiet van dit sei zoen zijn geoogst, want de knaap woog niet minder dan 9 kg. Of de kanjer met een tractor uit de grond is getrokken, wordt niet gemeld, maar voordat deze tot suiker zal worden verwerkt, zal zij nog enige dagen ter bezichti ging blijven voor het geval men aan het enorme gewicht zou twij felen. jORCAM Jaarverg. Wit Gele Kruis afd. Terneuzen. Vrijdagavond had onder voor zitterschap van mr P. W. C. C. M. van Meerwijk in het parochiehuis de jaarvergadering plaats van de afdeling Terneuzien van het Wit- Gele Kruis. De voorzitter verheugde zich in zijn openingswoord over de veel grotere opkomst dan gewoonlijk het geval is en gewaagde van de grote plannen die de afd. Terneu zen op het punt staat, tot werke lijkheid te maken. Mr Van Meer wijk had graag de volledige plan nen aan de vergadering ont vouwd, maar door verschillende eorzaken kon dit jammer genoeg nog niet gebeuren. Wel kon de voorzitter medede len, dat het door het verkrijgen van een zeer belangrijk bedrag Hit verschillende fondsen, weldra mogelijk zal zijn naar een betere behuizing te streven, waardoor 't mogelijk zal zijn het werk van het Wit-Gele Kruis tot ontplooi ing te doen komen. Maar, zo zei- de spreker, het particulier initia tief dient meer belangstelling te tonen, opdat ook van overheids wege gemakkelijker subsidies worden verkregen. Daarom sprak hjj de hoop uit dat de algemene vergadering zich met de voorge stelde contributieverhoging zou kunnen verenigen. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat 90 pro cent van Katholiek Terneuzen lid is van het Wit-Gele Kruis. Bo vendien gaf dit jaarverslag een duidelijk inzicht over de grote ac tiviteit die het bestuur ontplooit. De „Paasei"-actie bracht 351,51 op. waardoor 5 kinderen konden worden uitgezonden, waarvan 2 kinderen 2 maal 6 weken. Aan de Emmabloemcollecte en de collec te voor het kankerfonds werd daadwerkelijk medegewerkt. Hoewel er meer subsidie werd je kregen, baart de financiële si tuatie nog vele zorgen. De maatschappelijk werkster mor Terneuzen en Sluiskil, mej. X van Acker, gaf gedurende een IS tal minuten in grote lijnen een heldere uiteenzetting over haar werkzaamheden. Bij de bestuursverkiezing werd mr Van Meerwijk met algemene stemmen herkozen. Door het bedanken van het be stuurslid de heer C. Heeffer werd in zijn plaats gekozen de heer A. W. J. van Tiel. Als blijk van dank voor het vele werk door hem in het belang van het Wit-Gele Kruis gedaan, werd de heer Heef fer tot adviserend bestuurslid be noemd. Daar de medisch adviseur dok ter C. G. Ramselaar wegens drukke werkzaamheden als zoda nig bedankte werd in zijn plaats benoemd mej. T. Niehüser. Over het medisch opvoedkun dig bureau gaf drs Ch. Verswij- felt een interessante uiteenzet ting, waarna tot slot pastoor Van Campen als geestelijk adviseur zijn bewondering uitte over het werk van bestuur en wijkzuster. Deze mensen, aldus de geestelij- te adviseur, worden iedere dag opnieuw met de nood van vele mensen geconfronteerd en steeds opnieuw helpen zij. Met voldoe ning wees hij op de plannen die op het punt staan werkelijkheid te worden. Daarom verheugde 't hem dat de vergadering de con- De Jonge Kerk vergaderde. Tijdens een bijeenkomst van de Jong Hervormden werd een nieuw bestuur gekozen, n.l. tot voorzitter J. Dieleman, secreta resse mej. Kitty de Die en Jac. den Hamer tot penningmeester. Ds Evenhuis besprak het her derlijk schrijven voor de jonge ren, dat door allen werd aange schaft, evenals een bijbehorend exemplaar van „Kerk en We reld". Vergadering Taf el tennisclub. De tafeltennisclub „Sla raak" vergaderde in haar clublokaal on der voorzitterschap van de heer B. van de Velde. Tot afgevaardigden naar de te Axel te houden alg. verg. van de Zeeuwse Tafeltennis Bond wer den afgevaardigd de heren B. v. d. Velde, K. D. den Oude, H. v. d. Hemel en W. Gruben. Besloten werd tegen het voorstel van de Bond te stemmen om aan te slui ten bij de Nederl. Tafeltennis Bond en voor te stellen weer een Zeeuws-Vlaamse competitie in te voeren. Besloten werd voortaan de clubavonden in hotel „De Vriend schap" te houden. De wat te klei ne beschikbare ruimte aldaar, achtte men geen bezwaar, daar bij een eventueel te houden com petitie het gymnastieklokaal der openbare lagere school ter be schikking is. Veefraude. Een dezer dagen, bij het krie ken van de dag, hebben ambtena ren der invoerrechten en accijn zen alhier wegens smokkelpoging naar België in beslaggenomen 'n wit-bonte koe ter waarde van ƒ900. De hierbij betrokken smokke laars wisten té ontkomen. Goed afgelopen. Doordat het 5-jarig dochtertje van de heer A. B. alhier nabij het kruispunt van de weg Nieuw Na menGravenstraat plotseling de straat overstak werd zij aangere den door een personenauto, be stuurd door een inwoner van Terneuzen. Hoewel de bestuur der door krachtig remmen een aanrijding trachtte te voorkomen slaagde hij hierin niet en werd het meisje op de grond gewor pen. Gelukkig liep het ongeval goed af, daar het meisje slechts enkele lichte verwondingen bleek te hebben opgelopen. Botsing. Ter hoogte van het kruispunt Stationstraat en de weg naar het parkeerterrein had een botsing plaats tussen een luxe wagen en een wielrijdster. De auto, die uit de richting station kwam gere den, wilde de straat vóór het par keerterrein oprijden. Op dit ogen blik kwam uit de richting Gentse straat een wielrijdster uit De Klinge (België) gereden, die de auto te laat bemerkte, waardoor zij recht er op inreed en op de weg werd geworpen. Nadat zij in een nabijgelegen woning was gedragen constateer de dokter Caspari een kuitbeen breuk. Hij achtte opname van de wielrijdster in het ziekenhuis noodzakelijk. Bespreking Wet Ouderdoms voorziening. Het district West Z.-Vlaande- ren van de P.v.d.A. kwam Zater dagmiddag in hotel „De Een hoorn" bijeen voor 'n bespreking over het door minister Suurhoff ingediende wetsontwerp algeme ne ouderdomsvoorziening. De heer Opheikens, specialist op het gebied van de sociale ver zekeringswetten, verbonden aan het wetenschappelijk bureau van het N.V.V., lichtte deze wet uit voerig toe, waarbij hij wees op de jarenlange strijd over een compromis tussen het Staatspen sioen en de verzekeringsgedach te. Teneinde de nodige middelen voor deze alg. ouderdomsvoorzie ning te verkrijgen zullen alle loontrekkenden als premie 7 van het loon worden ingehouden, maximumloongrens 6000. Vier procent van deze premie zal ge compenseerd worden door de op heffing van de vereveningshef fing welke de werkgever thans moet betalen. De heer Van Poelje, lid van Ged. Staten, gaf vervolgens een over zicht van de te houden winterac- tie, waarna de voorzitter, de heer J. J. Leenhouts, de vergadering sloot. Gevonden voorwerpen. Bij de politiepost alhier werden als gevonden aangegeven onder staande voorwerpen, welke terug te bekomen zijn bij de daarachter vermelde adressen: Bril, wed. De Feijter, Nieuwe Kerkstr. 7; Zakmes, A. de Mees ter, Oostkade 12; Zilverbon van 1,Van Wijck, Spoorstr. 34; Huissleutel, Casteleijn, Midden- str. 19. Op de politiepost, Veldstraat 7, zijn terug te bekomen: Rozen krans, zakmes én halsdoekje. Aanrijding. Donderdagavond had op pro vinciale weg ZaamslagTerhole onder de gemeente Vogelwaarde een ernstige aanrijding plaats. Een personenauto, bestuurd door de heer De K. uit St Jansteen en een vrachtwagen van de heer T. uit Kloosterzande kwamen met elkaar in botsing. De personen auto reed op het achterste ge deelte van de vrachtwagen in. De materiële schade was zeer groot. De personenauto werd geheel in elkaar gedrukt, terwijl de vracht wagen van zijn achterste wielen werd beroofd. De bestuurders kwamen wonder boven wonder heelhuids uit de wrakstukken te voorschijn. Alleen de heer De K. werd door glasscherven licht gewond. Dok ter Colsen uit St Jansteen ver leende medische hulp. De rijkspolitie van Stoppeldijk maakte proces-verbaal op. Ter plaatse van het ongeluk was het zicht vanwege de mist zeer slecht. In de loop van de avond zijn de vernielde auto's door een takelwagen uit Hulst wegge sleept. De jaarvergadering, die 1.1, Za terdag in „Hotel Des Pays-Bas" door de Provinciale Bond het „Wit-Gele Kruis" werd gehouden, had een feestelijk karakter, door dat het feit werd herdacht, dat deze bond 25 jaar geleden werd opgericht. Aanvankelijk was het Wit-Gele Kruis bedoeld als hulp aan lichamelijke zieken, maar in de loop der tijd heeft de geestelij ke volksgezondheid evenveel, zo niet meer, de aandacht van deze instelling. Daardoor heeft het Wit-Gele Kruis vele terreinen waarop het zich beweegt. Het eerste gedeel te omvat kraamhulp aan huis, zuigelingenzorg op consultatie- bureaux met controle aan huis, kleuterzorg tot de schoolplichtige leeftijd, ziekenverpleging van pa tiënten aan huis, het uitlenen van verplegingsartikelen en bestrij ding van tuberculose. Daarnaast komen dan nog ver schillende bureaux, welke door de Provinciale Zeeuwse Bond van het Wit-Gele Kruis worden ge leid, n.l. de bureaux voor geeste lijke en zedelijke volksgezondheid en het medisch opvoedkundig bu reau. De rheuma-bestrijding en de lichamelijke gebrekkigenzorg zijn in voorbereiding. Pastoor G. Preyers te St Jan steen, geestelijk adviseur van de Provinciale Bond van het Zeeuw se Wit-Gele Kruis, droeg in de parochiekerk van de H. Willi- brord een plechtige H. Mis van dankbaarheid op. Om 10.30 uur ving in hotel „Des Pays-Bas" onder grote be langstelling de feestelijke jaar vergadering aan. Tijdens het openinswoord on derbrak de bondsvoorzitter bur gemeester J. M. A. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, zijn speech om pastoor G. Prey ers gelegenheid te geven aan de secretaris, de heer P. F. van Hoo tegem, mededeling te doen dat 't Z. H. de Paus heeft behaagd hem de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice te verlenen voor zijn 25-jarig secretarisschap van de bond. De voorzitter van de Noord- Brabantse Provinciale Bond van het Wit-Gele Kruis en lid van de Tweede Kamer, dr Ch. Mol, ontvouwde daarna in een boeien de rede, het programma van de volgende 25 jaar. Dr Mol liet tij dens zijn rede sterk tot uiting ko men dat de geestelijke gezond heidszorg, het medisch opvoed kundig bureau en de kleuterver zorging de speciale aandacht no dig hebben. Na de middagpauze werden door enkele afgevaardigden van andere provinciale bonden het woord gevoerd. Jaarverslag en financiële reke ning en verantwoording over 1954 werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer F. E. Francken herkozen als penningmeester. De heer G. Colsen die zich, om gezondheids redenen, als voorzitter moest te rugtrekken, wordt opgevolgd door mr P. W. C. C. M. van Meerwijk. Tijdens de rondvraag kwam 'n plan naar voren een steunfonds in het leven te roepen voor die afdelingen, die ondanks de hoge contributie en een aangepaste ge meentelijke subsidie, geen kans zien een sluitende exploitatie te krijgen. In principe werd hiertoe besloten. Alle Belgische douanekantoren zullen op 1 November (Allerhei ligen) en 11 November (wapen stilstandsdag) voor het handels verkeer gesloten zijn. Verveer van goederen over de Nederlands Belgische grens is op die diata dus niet mogelijk. Ook voor het reizigersverkeer zijn dan een aantal kleinere grenskantoren gesloten. De A.N.W.B. adviseert om bij een bezoek aan België deze beide da gen via de grote douanekantoren te reizen. MAANDAG 17 OCT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Rose Marie". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De stalen val". DINSDAG 18 OCT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Rose Marie". Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. Bij overstromingen in vijf sta ten in het noordoosten van de Verenigde Staten zijn twintig personen om het leven gekomen. In een twaalftal plaatsen is de noodtoestand afgekondigd. Tengevolge van zware regen val zijn rivieren in de vijf staten Connecticut, New York, New Jersey, Pennsylvania en Massa chusetts buiten haar oevers getreden. De eerst genoemde staat werd het zwaarst getroffen. Aan de kust kwam een aantal plaatsen blank te staan, doordat de hoge waterstand in de rivieren samen viel anet de vloed. BEEN GEBROKEN BIJ POGING TOT HULPVERLENING. Zaterdagochtend om kwart over zeven is in Echt (L.) op een op afstand bediende bewaakte over weg tijdens zware mist een auto naast het wegdek in het spoor ge reden. De chauffeur wilde de overwegwachter gaan waarschu wen, doch hij liep in de verkeerde richting. Intussen gingen de afsluitbo men omlaag voor een naderende reizigerstrein. Deze trein reed op de auto, die zwaar werd bescha- digd. Een reiziger, die na het tot stil- standkomen van de trein uit de trein sprong om hulp te gaan verlenen, brak daarbij zijn been. Hij is met de trein, die slechts licht werd beschadigd, naar Roer mond vervoerd, waar hij in een ziekenhuis is opgenomen. Door de botsing kregen enkele treinen vertraging. ONGEVAL OP ENGELS SCHIP. Op de Noordzee, ter hoogte van Hoek van Holland, is aan boord van 't Engelse stoomschip „Schar- les Dickens", groot 7307 brt., een ernstig ongeval gebeurd. Eén van de bemanningsleden viel in een ruim. Radiografisch werd om dok tershulp gevraagd. Later werd bericht, dat het slachtoffer aan de verwondingen is overleden. De Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp heeft thans het „geheim" onthuld van de ver rassing, die zij aan haar komen de sleutelactie voor de vluchte lingen heeft verbonden. Zoals is gemeld zullen bij de inzameling van oude sleutels ontvangstbe wijzen worden afgegeven, die de gevers van de sleutels een klein bedrag kosten. De minister van Justitie heeft nu toestemming gegeven voor het verbinden van een prijsvraag aan deze kaarten. De kopers ervan kunnen op de kaart invullen, hoeveel kilogram oude sleutels er naar hun schat ting zullen worden ingezameld en de kaart dan inzenden. Degene, die achteraf het juiste aantal kilogrammen blijkt te hebben geraden, of er het dicht ste bij is gekomen, wint een hoofdprijs, bestaande uit drie jaar gratis wonen en een reis langs de vluchtelingenkampen in Oostenrijk. Voorts heeft de fede ratie nog de beschikking gekre gen over een gróót aantal andere prijzen. Door nog onbekende oorzaak is Vrijdag in het havengebied van de aan de Donau gelegen Beierse stad Regensburg brand uitgebroken in een benzinedepot. De brand ontstond in een vrij wel lege tank, maar het vuur sloeg binnen korte tijd over naar een andere tank, waardoor in to taal 1.500.000 liter in lichterlaaie geraakte. Verwacht wordt, dat de schade ongeveer 6.000.000 mark zal be dragen. Bij de bestrijding van de brand, die misschien drie of vier dagen zal duren, wordt de brandweer van Regensburg bijgestaan door brandspuiten uit München, Augs burg en Landshut. DINSDAG 18 OCTOBER. GEREF. GEMEENTE. Axel: 7.30 uur n.m. Ds. J. B. Bel, van Krabbendijke. WOENSDAG 19 OCTOBER. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 7 tl uur Ds. J. B. Bel, van Krabbendijke. door PHILIPPO PRESTON. 14) (Nadruk verboden). Hij scheen denken, dan eerder hardop te te spreken tegen Sonia, die van angst en woede beefde. Ze keek vol walging naar Peters. Had ze die man ooit aan trekkelijk of knap gevonden? Hoe had ze zich laten betoveren door zijn minderwaardige harts tochtelijkheid? Ze vroeg zich af of ze dat half jaar van krank zinnigheid ooit uit haar leven zou kunnen wegwissen. Soms werd ze midden in de nacht wakker en dan stortte zich dat alles als een lawine over haar heen en soms, als John haar kuste, dacht ze aan Peters en zou hem zo graag uit haar gedachten gezet hebben. John had de enige moeten zijn en niemand anders. „Vertel nu eens, waarom je dat telegram hebt gestuurd. Ik ben dadelijk gekomen, maar niet om hier naar dat gepraat van je te zitten luisteren." „Dat heb ik je toch gezegd. Ik wil er zo gauw mogelijk vandoor gaan. en jou meenemen. Je moët weten, dat het me bekend is, dat je broer Shane op die kamers was, toen mijn neef werd dood geschoten. En ik weet ook, dat als de politie die brieven op een enkele aanwijzing van mij vindt ze zal weten, dat hij een motief had. Hoe moet Shane zijn alibi bewijzen, Sonia?" Sonia antwoordde niet. Haar kleine roze mond, die nimmer een besliste uitdrukking kon aanne men, bewoog wel, maar er kwam geen geluid uit. Ze zonk in de kussens weg als een klein, licht blauw hoopje. Haar hoed gleed af en haar zachte haar viel als donkere bloemen over haar voor hoofd heen. Toen Sonia in de stoel weg zonk, ging de telefoon. Peters antwoordde met totaal verdraai de stem. „Goed, ik zal er zijn." Hij hing de hoorn op en kwam naar So nia toe, die tegen haar duizelig heid worstelde. „Zeg kindje je kunt nu wel naar huis gaan, maar ik verwacht je terug om me te vertellen, dat je een verstandig meisje zult zijn en geen onzin zult uithalen. Ik ben niet bang, dat je me verklik ken zult. Je weet, dat de politie me zoekt, maar daarom weet je bij lange na nog niet alles. Als je alles wist, mocht je hoofdje eens uit elkaar springen en dat heb ik liever niet. Alléén, denk er om, je weet op geen stukken na, waar Leonard Peters ergens te vinden. Ik heb hier een veel te gezellige schuilplaats. Dit is mijn opvatting van een schuil hok' Sonia streek werktuigelijk haar haren weg en zette zo goed mo gelijk haar hoed op. „Ik begrijp er niet veel van. Dit zou ons liefdesnestje worden. Indertijd heb je beweerd, dat we op deze kamer het geluk zouden vinden, zonder door anderen ge stoord te worden en „Lieve kind, ik heb je zoveel malle dingen verteld. Vergeet ze en vergeet dat er een nummer 29 bestaat. Ik wed, dat het detec tive Leyton heel wat waard zou zijn, het te weten te komen." „Waarom ga je dan niet naar de politie toe?" Het gezicht van Leonard Peters werd hard en brutaal van uit drukking. Omdat ik het liever niet doe. Kom nou!'' Hij greep haar bij haar arm beet en duwde haar bijna dooi de gordijnen heen; maar toen hij zich naar haar toeboog voor een kus, rukte zij zich los. „Ook goed, Sonia, ik kan wach ten." De gordijnen sloten zich en ze stond op het portaal. Op straat gekomen voelde ze haar benen trillen en had ze vre selijke hoofdpijn. Ze begreep, dat ze naar Shane toe moest en hem alles vertellen. Met een taxi reed ze naar zijn atelier op Washing ton Square. Het was gelegen op de vierde verdieping van het huis hunner ouders. Shane had dat huis niet willen verkopen, omdat •hij er aan gehecht was. De bo venverdieping had hij tot atelier ingericht. Sonia had nooit veel om het huis gegeven en was lie ver gaan samenwonen met een meisje, dat zang studeerde en dat Sonia graag mocht lijden, omdat zij gewillig bewonderde en prees, waar meer critische mensen zich daarvan zouden hebben onthou den. De huishoudster van Shane vertelde, dat hij uit was; doch Sonia liep naar boven en zei slechts: „Ik zal wel óp hem wach ten." Ze vond de fraaie vergulde deuren boven aan de trap open staan en liep de kamer door, die tot in bijzonderheden op de zaal in een Venetiaans paleis geleek. De zoldering was geweldig hoog en aan de ene zijde zat hoog in de muur een hele rij kleine ven sters. Verder was daar de slaap kamer van Shane, want de rest van het huis had hij intact gela ten, zoals zijn moeder het ver laten had. Hij woonde vrijwel uitsluitend op die bovenste ver dieping. Sonia liet zich op een divan vallen, die voor de grote marme ren schoorsteenmantel stond. De vuurplaat droeg het wapen van het huis van Savoye. Ze bleef doodstil liggen, luisterde en ver langde naar Shane, die op dat ogenblik juist uit het raam van Audrey's keukentje kroop. Hij was zonder moeite op straat te rechtgekomen en had onopge merkt de hoofdweg bereikt, waar hij zijn wag n in één der vele garages gestald had. Hij reed hem naar buiten en maakte het voor nemen, het weelderig» lichtblauw te laten overspuiten met cv n min der opvallende kleur. Tegen dat hij op zijn atelier aankwam was Sonia ingesluimerd, doch toen hij het licht aandraaide schrok ze wakker. (Wordt vervolgd). De raad van de gemeente Groe de kwam Vrijdagavond in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter J. C Everaars. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de fa Schippers, waarin aan de ge meente 4 banken voor oude lie den werden aangeboden, welke geste bijzonder op prijs werd ge steld. De financiële toestand van de gemeente is niet bijzonder gun stig. In dit verband hebben B. en W. geen vrijheid kunnen vinden goedgunstig te adviseren op ver schillende subsidieaanvragen. De Koninklijke Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen heeft een leidraad opgesteld met betrekking tot de door de ge meentelijke overheid te verstrek ken subsidies aan de plaatselijke muziekverenigingen. Voor Groe de zou dit betekenen, dat de mu ziekvereniging E.M.M. een subsi die van 750 verleend zou dienen te worden en de muziekver. Ho sanna ƒ600. B. en W. stelden voor dit agendapunt aan te hou den, waarmee de raad accoord ging. Namens de raad sprak de voorzitter zijn voldoening uit over de spontane wijze waarmee de bevolking de collecte heeft ontvangen, die E.M.M. heeft ge organiseerd ten behoeve van haar vereniging, 2500 kwam op deze wijze bijeen. De voorzitter betreurde het echter, dat de buurtschap aan de zee heeft ge meend deze collecte te moeten sa boteren omdat electrificatie van de kuststreek niet kon worden gerealiseerd. Bij de subsidieaanvrage van t Nat. Rheumafonds om een een malige bijdrage van 1 cent per inwoner meenden B. en W. aan vankelijk de raad te moeten voor stellen ook deze aanvrage af te wijzen Gezien evenwel het grote volksbelang dat in een goede rheumabestrijding is gelegen, kwam het B. en W. nadien voor een uitzondering te moeten ma ken en de raad gunstig te advise ren. Z.h.s. kende de raad 1 cent subsidie per inwoner toe. Bij de stichting van de Rijks Landbouw Winterschool te Schoondijke zegde de raad van Groede haar financiële medewer king toe van 3 per inwoner. Thans blijken de rijks en provin ciale subsidies hoger te zijn uit gevallen dan waarmee aanvanke lijk rekening werd gehouden. Be rekend per inwoner zal Groede niet meer hebben bij te dragen dan ƒ0,156 op ƒ343,13, welk be drag de raad dan ook voteerde. Met betrekking tot het z.g. Vliegersdijkje heeft het dagelijks bestuur van het waterschap ,,Het Vrije van Sluis" meegedeeld, dat zij bereid is tot asphaltering van het wegdek over te gaan mits de gemeente in de kosten 1500 zal bijdragen en na het gereedkomen het onderhoud en het beheer van genoemde weg van het Vrije zal overnemen. De raad besloot dit punt aan te houden, evenals het agendapunt met .betrekking tot de ziektekostenregeling voor ge meente-ambtenaren. Ingaande 1 Jan. 1956 zal aan 't Prot. Tehuis Rozenoord te Sluis een subsidie worden toegekend van 100 per jaar. Dit evenwel met de consequentie, dat enige andere subsidies zullen moeten worden geschrapt. G. S. heeft de jaarwedderege ling voor de gemeenteopzichter zoals deze ter goedkeuring yras voorgelegd, niet goedgekeurd. Dit college stelde voor een minimum aan te houden van 6072 en een maximum van 7206. De heer Overbeke uit Strijen, die per 1 December benoemd is tot ge meenteopzichter te Schoondijke. Groede en Nieuwvliet heeft zich met de door G. S. genoemde be dragen accoord verklaard. De totale premie ingevolge de woningverbetering is verhoogd tot 1500 op voorwaarde, dat de gemeente in deze subsidie voor een derde deel participieert of ƒ500. B. en W. kregen van de raad machtiging de aanvragen om woningverbetering tot een in dertijd maximale subsidie, van 1400 af te wikkelen. De adviescommissie woonruizn- tewet 1947 werd herbenoemd. De begroting 1956 werd aange boden. De voorzitter zei in ver band hiermede, dat de laatste ja ren het uiterst moeilijk is ge weest de begroting sluitend te maken, maar door het invoeren van allerhande bezuinigingen men er steeds in slaagde. Thans is men het punt genaderd, dat geen bezuinigingen meer kunnen worden aangebracht om het toch reeds zo lage verzorgingspeil van de gemeente niet nog meer aan te tasten. Er is een geraamd te kort van 17.000. De kleinere ge meenten zijn, vergeleken met grote plaatsen en steden heel zui nig, toch hebben de inwoners van deze kleine gemeenten recht op eenzelfde verzorging als in die grotere plaatsen. B. en W. zijn van mening, dat het noodzakelijk zal zijn een ver hoogde uitkering uit het gemeen tefonds aan te vragen, waarvoor dan als eis zal worden gesteld de invoering van een z.g. straatbe lasting met heffingspercentages van 6 voor gebouwd en 3 voor ongebouwde eigendommen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2