Frankrijk is de toestand meester Vorstelijk... en nieuw Radio De Buck Het einde van het debat over Algiers De Raad van Europa Gaat Peron naar Cuba? Het referendum in de Saar REMINGTON Het optreden van de Leuvense studenten WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 15 OCTOBER 1955. 10e Jaargang No. 3586. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Faure stelt vertrouwenskwestie Ben Goerion ernstig ziek Hongaarse aartsbisschop in voorlopige vrijheid ^juper 60 Noordstraat 86 - Telef. 2573 - Terneuzen STRASSER OOST-DUITSLAND Zware aardbeving waargenomen Oct. 15 7.05 17.50 6.49 17.12 16 7.06 17.48 8.01 17.35 18 7.10 17.44 10.18 18.35 19 7.12 17.42 11.18 19.16 Nieuwe leden van de Veiligheidsraad De toestand van president Eisenhower Townsend ontmoet Prinses Margaret Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. MAROKKO EN ALGIERS blijven èn naar binnen in Frankrijk èn naar buiten de internationale politiek (zelfs de Newyorkse e.a. beurs!) beïnvloeden. Minister-president Faure heeft een moeilijke week' doorge maakt. Zijn ministers, de ex-Gaullisten, rebelleerden openlijk tegen hem; verlangden zelfs van president Coty achter zijn rug om, dat deze een ministerie van nationale kracht zou samenstellen. Zij begrepen, dat zij dan tenminste ontslag uit hun functies moesten nemen, maar voordat zij daartoe konden overgaan, was Faure hen voor en ontsloeg hen rechtstreeks. Slechts één ex-Gaullist bleef hem trouw, waartegenover stond, dat de vertegenwoordiger van de Boerenpartij hem afvie] en dat de rechterzijde zijn ministers Pinaj) e.a. slechts ten dele steunde. En inmiddels gingen de zaken in Marokko slechter, zodat het leek alsof een volledige guerilla in het zuiden tegen de Fransen ontbrandde. Daar is een heftige strijd gestreden; daar is nog al tijd een stuk Frans garnizoen, dat door opstandigen is omringd en bedreigd. Maar generaal Bil- Iotte, die onmiddellijk de func- tie^an generaal König als minis ter* van Oorlog overnam, heeft van zijn inspectiereis in Marok ko de indruk meegebracht, dat de Franse troepen de zaak weer in handen hebben. Het heette 'n ogenblik, dat de opstandelingen in Algiers en Marokko één front vormden, hetgeen gezien de geo grafische omstandigheden toch niet zo gemakkelijk is als men 't deed voorkomen. TWIST OP DE TRIBUNE. Dat de Fransen, zowel in Algiers, maar bovenal in Marok ko veel aan ontzag hebben inge boet, kan niet verbazen. Wie in de Figaro het uitvoerig verslag leest van de wijze, waarop gene raai Boyer de la Tour en zijn civiele onder-gezaghebber, bei den luid sprekend, op de tribune van de wedrennen met elkaar twistten, de middag voordat de beslissing moest vallen, begrijpt, dat zoiets het Franse gezag om laag moest halen. Boyer de la Tour heeft tenslotte de scherpst denkbare instructies ontvangen en toen eindelijk is Ben Arafa vertrokken. Faure is er met bovenmenselij ke kracht in geslaagd om in de Kamer, zelfs met grote meerder heid, een overwinning te behalen. Men heeft zijn politiek van her vormingen in Marokko goedge keurd; hij kan nu aan de gang gaan; het wordt voor hem een strijd met de tijd. Hoe lang hij dan blijft zitten, is een andere vraag. Dit te meer, omdat in Rouaan niet dan met moeite een begin van muiterij onder Franse troepen is onderdrukt. Wat Algiers betreft, staat Frankrijk als één man achter het besluit van Faure en Pinay om de delegatie van Frankrijk uit de assemblée te New York terug te roepen. Dit besluit heeft indruk gemaakt op de gehele wereld, al ware het beter geweest, indien de Westelijke mogendheden Frankrijk een sprekender bewijs van solidariteit hadden gegeven dan de fluweelzachte toon, die MacMiilan in het algemeen debat onmiddellijk na het vertrek van Pinay deed horen. Molotow, die ook al behoort tot degenen, die in het openbaar politieke zonden hebben beleden, heeft schuchter opgemerkt, dat hij hoopte, dat Frankrijk zijn eigen aangelegenheden in Marok ko en Algiers zal klaren, en dat het Russische votum alleen was bedoeld als een aanmoediging tegenover vrijheid verwervende volken. Jawel! tie van Genève zich daarmede in tens bemoeit, de verwarring toe. Egypte heeft vierkant geweigerd op de waarschuwing van Enge land en Amerika in te gaan wat betreft de wapenleveringen van Rusland, en men moet aannemen dat Arabië, waar bovendien een samenzwering tegen de Engelse oliebelangen in de Perzische Golf is ontdekt, dit voorbeeld zal vol gen. De Turkse minister is op be zoek ibij de sjah van Perzië, die het volgend jaar naar Moskou gaat. Perzië zou al hebben toege stemd om tot het verdrag Tur- kije-Irak toe te treden. Dat is ver heugend, ook voor Pakistan, waar rust en orde enigszins zijn hersteld. Griekenland heeft spoe dig een opvolger voor de over leden premier Papagos gevonden, en :men mag hopen dat deze krachtig zal regeren. In Cyprus is generaal Harding aangeko men, en het heet, dat zijn eerste onderhoud met aartsbisschop Makarios resultaat heeft opge leverd. RUSLAND VAART ER WEL BIJ. Inmiddels wordt, wat de grote politiek betreft zowel in Londen als in Washington erkend, dat van de z.g. ontspanning, die de conferentie van Genève in Juli heeft gebracht, Rusland eenzijdig in sterke mate heeft geprofi teerd. Men weet nu, dat er een Oostduits leger komt. dat in sterkte in elk geval het Westduit- se voorlopig de baas is. Men ziet gevaren voor de NATO in de neutraliteit van Oostenrijk, het geschil Turkije-Griekenland, en bovenal in de vermindering der bewapeningen, waartoe Enge land en Amerika wel een duide lijk voorbeeld geven. Minister Staf gaat uiteraard de a.s. zitting van de NATO, die vóór de conferentie van Genève op 27 October zal plaatsvinden, bezoeken. Men rekent er op, dat hij één dergenen zal zijn, die zijn bezwaren zal doen horen tegen de verzwakking van de legers der NATO-leden. Amerika is niet geheel, maar toch wel enigszins uitgeschakeld door de ziekte van Eisenhower, die weliswaar geen vervanging en geen volmachten nodig maakt, ,maar die de president toch nog enige tijd zal beletten om werke lijk het roer in handen te nemen. Franse correspondenten waren alarmerend en wisten zelfs te vertellen, dat Eisenhower nog niet eens wist, dat Frankrijk de V. N. had verlaten. En alsof er nog niet genoeg onrust in de wereld is, gaan nu Oostenrijk en Italië kibbelen om Zuid-Tirol. De Indonesische ver kiezingen blijven de aandacht trekken; van een nieuwe kabi netsvorming is niets te zeggen zo lang niet de officiële cijfers van de verkiezingen vaststaan, en dat zal nog wel even duren. VAN DER MANDERE. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE NEDERLANDSE ANTILLEN. In het radio-programma van Hilversum II zal op Dinsdag 18 October van 18.45 tot 18.55 uur een reportage worden ingelast van het koninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen. In deze uit zending wordt een verslag gege ven van de aankomst van het koninklijk paar te Willemstad. Dit verslag was oorspronkelijk opgenomen in de in de radiobla den gepubliceerde uitzending van 20.05 uur (over beide zenders). In dit programma wordt nu direct begonnen met de recht streekse uitzending van de bui tengewone vergadering der Sta ten van de Nederlandse Antillen. H.M. DE KONINGIN WOONT JUBILEUMVIERING VAN PLATTELANDSVROUWEN BIJ. Beschermvrouweschap de Koningin aanvaard. door (Nadruk verboden.) De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen is gisteren in de Houtrusthallen te Den Haag bijeen geweest om het vijfentwin tigjarige bestaan van de bond te vieren. H.M. Koningin Juliana heeft een deel van de jubileum viering bijgewoond. De bijeenkomst is gisterochtend geopend door de presidente mevr. G. J. van Beekhoffvan Sekns, die mededeelde, dat H.M. de Koningin het beschermvrouwe schap van de bond heeft aan vaard. De voorzitter van de consulta tieve assemblee van de Raad van Europa, Guy Mollet, heeft Vrij dag op de openingsvergadering van de assemblee meegedeeld, dat de Turkse regering de subsidie van een der Turkse afgevaardig den, Feridon Ergin, heeft inge trokken, zodat deze de vergade ring niet kan bijwonen. Na een bespreking van deze kwestie door de assemblee verzocht Mollet de Turkse afgevaardigde Mandalin- ci zijn regering het standpunt van de vergadering, dat een regering niet het recht heeft een afgevaar digde tijdens de zittingsperiode te vervangen, mede te delen. Ergin had in een brief aan de assemblee verklaard, dat zijn sub sidie is ingehouden, omdat hij critiek geleverd had op de rege ring en bij de verkiezingen de op positie had gesteund. De Turkse democratische afgevaardigde Mandalinci echter zei, dat er nog andere redenen waren. Volgens hem zijn regering wel de subsi die ingehouden, doch niet de be noeming van Ergin als afgevaar digde ingetrokken. Als de ver gadering zoveel prijs stelt op de aanwezigheid van Ergin, dat moet zij hem maar de middelen verschaffen om naar Straatsburg te komen, zo zei hij. De Deense afgevaardigde Fe- derspiel achtte het besluit van de Turkse regering in strijd met het statuut van de Raad van Eu ropa, volgens hetwelk geen afge vaardigde zonder toestemming van de assemblee van de bijeen komsten Uitgesloten kan worden. De Ier MacBride verklaarde, dat als de assemblee 'n regering zou toestaan zich te mengen in de kwestie der onschendbaarheid van de afgevaardigden, de assem blee maar weinig aanzien zou overhouden. Guy Mollet wees er op, dat een afgevaardigde niet tijdens de zit ting van de vergadering van zijn mandaat ontheven kan worden, en dat elk aangesloten land op zich heeft genomen de onkosten van zijn afgevaardigden te beta-, len. Edgar Faure, de Franse eerste minister, heeft het bestaan van acht maanden oude regering op het spel gezet voor de goedkeu ring van zijn politiek t.a.v. Alge rije door het parlement. Dit ge schiedde Vrijdagochtend vroeg, aan het einde van een debat in de nationale vergadering over Algerije. Enerzijds hebben rechtse afge vaardigden verklaard, dat zijn hervormingsplannen voor Alge rije te ver gaan, anderzijds gaven de socialisten te kennen, dat deze plannen niet ver genoeg gaan. Over de vertrouwenskwestie zal Dinsdag worden gestemd. Volgens het nieuwe reglement van orde zal elke afgevaardigde zelf moeten stemmen. Het besluit van Faure heeft 'n einde gemaakt aan een debat van drie dagen over pogingen om de integratiepolitiek van de rege ring t.a.v. Algerije te omschrij ven. Faure zeide, dat de voor naamste punten hiervan inhiel den, een krachtig streven om de Algerijnse economie te ontwikke- kelen, gepaard gaande met be- stuurs- en landhervormingen. De nationale vergadering zou met vrij gekozen Algerijnse afgevaar digden de mogelijkheid van her ziening van het statuut voor Al gerije kunnen onderzoeken. De Gaullistische afgevaardig den forceerden een beslissing door het indienen van een amen dement met critiek op de rege ring, hetgeen Faure aanleiding gaf, op te merken, dat sommigen vastbesloten waren de besluiten in gevaar te brengen, die de na tionale vergadering twee dagen geleden heeft genomen. Hij be doelde hiermede de goedkeuring van de assemblée van zijn „nieu we koers" voor Marokko. Na een korte pauze dienden de socialisten een tweede amende ment in ter vervanging van dat der Gaullisten. Dit amendement bevatte echter eveneens critiek op de regering. Hierop deelde Faure mede, dat hij de kwestie van vertrouwen stelde. Hij wilde het leven van zijn regering niet kunstmatig verlengen, zo zeide hij. Dat hij niet eerder de natio nale vergadering om een vertrou wensvotum verzocht had, hield verband met de ernstige vraag stukken waarvoor Frankrijk, dat in Noord-Afrika 300.000 man on der de wapenen heeft, zich ge plaatst ziet. Politieke waarnemers geloven, dat de rechtse coalitie, die ge kant is tegen de regeringspolitiek t.a.v. Marokko, thans zou kun nen trachten de regering te laten vallen over Algerije om verdere toepassing van de Marokkaanse plannen te beletten. David Ben Goerion, de Israëli sche kabinetsformateur en aan gewezen minister van Defensie, is ernstig ziek, zo is in Israël of ficieel medegedeeld. Men neemt aan, dat Ben Goe rion een hersenbloeding heeft_ ge had. In het desbetreffende com muniqué wordt gezegd, dat hij een goede nacht heeft gehad. Naar wordt vernomen is Ben Goerion het „gevarenpunt" reeds gepasseerd en zijn de artsen te vreden over zijn vorderingen. Door zijn ziekte zal het voor stellen van zijn nieuwe parle ment, dat oorspronkelijk Maan dag zou geschieden, tenminste tot 24 October uitgesteld moeten worden. ALGIERS GUINEA. EN NIEUW- Men mag het Franse besluit beschouwen als een uitvloesel van de ontevredenheid, die reeds lang heerst onder alle mogend heden, die zorgen over zee heb ben. Zij zien, dat de Ver. Naties onder de drang van exotische landen, die eerst wel eens mogen beginnen met orde op hun eigen zaken te stellen, zich er meer en meer toe laten verleiden om eigen statuut te overtreden. Het is een buitengewoon slechte beurt geweest, die de Verenigde Naties hebben gemaakt met het besluit om Algiers op de agenda te zetten. Onze ministerraad wil minister Luns inzake Nieuw-Guinea niet terugroepen. Men moet erken nen, dat minister Drees gelijk had toen hij zeide, dat de kaarten in beide gevallen wel anders lig gen. Men tracht nu in New York het gezicht te redden en tegelijk Frankrijk een concessie te doen. Dat zal niet gemakkelijk zijn en Het besluit inzake Algiers zal nog minder gemakkelijk worden vergeten. Inmiddels neemt in het Mid den-Oosten, dankzij het feit, dat Rusland krachtens de co-existen Volgens AFP heeft het West- duitse persbureau DPA medege deeld, dat de burgers van het Saargebied, die op Westduits ge bied woniji en gerechtigd zijn in het referendum van het Saarge bied hun stem uit te brengen, van de bondsregering gratis een trein-retourkaartje naar 't Saar gebied kunnen ontvangen en tien mark voor de bestrijding van de onkosten. Zij zullen eveneens gratis een paspoort ontvangen. De Westduitse socialisten, de vrije democraten en de vluchte- lingenpartij hebben in het bonds- parlement een gemeenschappelijk verzoek aan kanselier Adenauer gedaan tot het onmiddellijk tref fen van maatregelen „ter verge makkelijking van een hereniging van het Saargebied en Duitsland". De twee laatst genoemde partijen behoren tot de regeringscoalitie. Onder meer wordt verzocht om verlichting der toltarieven voor de Saarlandse export naar Duits land, het verlenen van studie beurzen, en het vergemakkelijken van de deelneming van Saarlan- ders aan studiereizen, sportge beurtenissen, vakcursussen e.a. „teneinde de verbondenheid van het Saarland met volk en staat (van WestjDuitsland) te ver sterken". Voorts wordt voorgesteld de verkeerswegen naar het Saarge bied te verbeteren. De partijen stellen voor, om op „het tijdstip van hereniging" door economische maatregelen, zoals het verlenen van investe- ringscredieten. er op toe te zien, dat het productiepeil van de Saar landse industrie even hoog als dat van de Westduitse komt te liggen. Voor de vorm van de her eniging bijvoorbeeld opneming als zelfstandige deelstaat van de bondsrepubiiek dient de wil van het Saarlandse volk doorslag gevend te zijn. Voorts zou nie mand voor het gerecht gedaagd mogen worden wegens zijn poli tieke houding vóór de „Anschluss". Het verzoek der drie partijen is gebaseerd op „de wens van d-? Saarlanders, om Duitsers binnen Duitsland te blijven". Met klem wordt gezegd, dat het Saargebied juridisch tot Duits grondgebied behoort volgens de grenzen van 1937. Mgr. Josef Groesz, aartsbis schop van Kalocar (Hongarije) is in voorlopige vrijheid gesteld, zo meldt de Hongaarse radio. Hij is in 1951 tot 15 jaar veroqrdeeld. Het is de tweede Hongaarse pre laat die is vrijgelaten. Kardinaal Mindszenty kreeg in Juli zijn vrij heid terug. Mgr. Groesz was na veroorde ling van kardinaal Mindszenty in Januari 1949 feitelijk opgetre den als primaat van Hongarije. Volgens radio-Boedapest werd tot vrijlating besloten op verzoek van de voorzitter van de confe rentie van Hongaarse bisschop pen en aartsbisschop van Eger, dr Gyula Czapek. Men acht het niet onmogelijk, dat ex-president Péron van Ar gentinië een wijkplaats zal zoe ken in Cuba, aldus A.F.P. Hij heeft namelijk in een brief aan een bevriende Cubaanse senator gezegd het plan te hebben hem te bezoeken. Het aantal Argentijnse parle mentairen en afgezette regerings beambten, die gearresteerd zijn in afwachting van een onderzoek naar de wijze waarop zij hun rijkdommen hebben vergaard, is ongeveer 100. Bovendien bevin den zich een zestigtal parlemen tairen, onder wie de voorzitter van de Péronistische fractie in de Kamer, Angel Colon, op de vlucht. De Argentijnse pers heeft aan gedrongen op een onderzoek naar de ware omstandigheden, waar onder Juan Duarte, een broer van Eva Péron, in April 1953 het leven heeft gelaten. Indertijd werd officieel medegedeeld, dat hij zich zelf van het leven had beroofd. Men acht het niet on mogelijk, dat Duarte gearres teerd werd op het ogenblik, dat hij zich in een vliegtuig «aar het buitenland had willen begeven. De minister van Arbeidszaken heeft gewaarschuwd tegen de monstraties op 17 October. Op deze dag zou het tien jaar gele den zijn geweest dat Péron de overhand op de militaire rege ring kreeg. U wilt natuurlijk het beste droogscheer- apparaat... daarom kiest U de nieuwe Remington Super 60. Er IS niets beter. Ont dek dit zelf. Vraag demonstratie. De politieke groepering van de vroegere vriend van Hitier, Stras ser, een „bond voor de Duitse vernieuwing" zal georganiseerd worden in de „volksbeweging voor hereniging en vrijheid van Duitsland". Deze beweging zal als politeike partij optreden. Zij heeft uitdrukking gegeven aan haar adhaesie met de Westduitse „Saarbond". De Leuvense studenten roeren zich de laatste tijd weer duchtig en vooral Donderdag waren hun manifestaties tegen de linkse re gering-Van Acker aanleiding tot grote ongeregeldheden in de be kende Katholieke universiteits stad. Onder het motto: „Weg met de loge-regering-Van Acker" trokken duizenden studenten on der een golvende zee van zwarte vlaggen door het centrum van de stad. Overal werden op deze tocht de borden, waarin de be volking wordt aangespoord in te tekenen op de lening voor het wegenfonds, omvergetrokken en in brand gestoken. De rijweg voor het Leuvense stadhuis werd vrijwel geheel opgebroken en de losgemaakte stenen werden op de tramrails gelegd. De Belgische rijkswacht moest verscheidene charges uitvoeren om de studen ten te verjagen. In de omgeving van de markt kwam het tot hevige schermutselingen tussen studenten en ordebewaarders, waarbij de stenen van de mani festanten door de rijkswachters beantwoord werden met traan- gasbommen en gummistokslagen. Enkele studenten bleven na deze veldslag bewusteloos op het pla veisel achter en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het „Jeugdcomité voor beroep op het volk" heeft intussen alle studenten opgeroepen tot een al gemene staking. „Dit geschiedt", aldus de tekst van het rond schrijven, „om onze parlementa riërs weer wakker te maken. Als het nodig is maken wij de we reldtentoonstelling van 1958 on mogelijk". De staking is later afgelast. De rector van de Leuvense universi teit, mgr. Van Waeyenbergh, heeft de studenten tot de orde geroepen en er bij hen op aan gedrongen de rust te doen weer keren. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldt, dat Oostduitse in dustriële bedrijven brieven heb ben ontvangen met de opdracht, alle arbeiders tussen 18 en 22 jaar vrij te maken voor de dienst bij de gekazerneerde poli tie. Een onderzoek had uitgewe zen, dat de afzenders van de brieven Westelijke organisaties waren, die Oostduitse jongeren naar het Westen willen lokken, aldus A.D.N. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Meer wind. Half tot zwaar bewolkt met in hoofdzaak in het noorden van 't land enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelij ke tot westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Het technologisch instituut van Californië heeft Vrijdagmorgen een krachtige aardbeving geregi streerd, naar schatting op 10.000 km ten zuiwesten van Pasadena, wellicht in de buurt van Nieuw- Guinea. il Hfl'l ZONDAG 16 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.54 2.29 3.09 3.19 n.m. 2.05 2.40 3.20 3.30 MAANDAG 17 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.28 3.03 3.43 3.53 n.m. 2.38 3.13 3.53 4.03 ,La Nacion" meldt, dat 45 Ar gentijnse generaals, waaronder oud-president Juan Péron, ge- pensionneerd zijn. Onder de gepensionneerden be vinden zich de meeste militaire hoogwaardigheidsbekleders on der de regering-Péron, o.a. gene raal Franklin Lucero, voormalig minister voor het Leger en ge wezen opperbevelhebber bij de twee jongste opstanden, waar van de laatste slaagde der Pé ronistische strijdkrachten, gene raal José Domingo Molina, gewe- n opperbevelhebber van bet leger, Emilio Forcher, ex-cum- mandant der binnenlandse strijd krachten, Carlos Wirth, gewezen chef van de generale staf en Fe lix Maria Robles, voormalig di recteur-generaal voor staatsvei ligheid. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft Vrijdag ge stemd over de vervanging van drie niet-permanente leden van de Veiligheidsraad, wier zittings termijn van twee jaar dit jaar afloopt. Australië en Cuba werden bij de eerste stemming reeds geko zen als opvolgers van resp. Nieuw-Zeeland en Brazilië. Aus tralië kreeg 53 stemmen, Brazi lië 42. De vereiste meerderheid van tweederden bedroeg 39 stem men. Over de opvolging van Turkije, het derde niet-permanente lid dat vervangen moest worden, is Vrijdag nog geen beslissing ge vallen. Aanvankelijk ging de stemming tussen de Philippijnen, gesteund door de Ver. Staten, en Polen, gesteund door het Sowjet- blok. Toen na de vierde stem ming nog geen van beide de ver eiste meerderheid van tweeder den had behaald, bracht de Sow- jet-groep haar steun over op Zuid-Slavië, doch ook de vijfde en zesde stemming brachten geen beslissing. De algemene vergade ring zal de volgende week de stemmingen voortzetten. Het resultaat van de zesde stemming was: Philippijnen 29 stemmen, Zuid-Slavië 28. Bij de vierde stemming, toen het Sow- jet-blok Polen nog steunde, was de verhouding: Philippijnen 36, Polen 20. Na de vierde stemming was de vergadering voor 20 minuten ge schorst. President Eisenhowers artsen hebben Vrijdag de 65ste ver jaardag van de president mee gedeeld, dat het cardiogram (cur ve van de hartbewegingen) van de president zich Vrijdag voor 't eerst „op een bevredigend ni veau" heeft gestabiliseerd. De perssecretaris van het Wit te Huis, Hagerty, wilde niet zeg gen of het doktersrapport in houdt, dat het genezingsproces is voltooid. Kolonel Peter Townsend is Donderdagavond naar Clarence House gegaan, waar prinses Mar garet en haar moeder wonen. De wagen van de kolonel werd ge volgd door een groot aantal auto's van verslaggevers en pers fotografen. Er begon zich spoedig publiek voor Clarence House te verzamelen. Toen Townsend na zijn bezoek buiten kwam, werd hij verblind door vele flitslampen en be stormd met vragen. De nieuws gierigheid van de pers bleef on bevredigd. Townsend vroeg slechts hem in de gelegenheid te stellen met zijn auto te vertrek ken. Snel reed hij in de richting van het centrum van de stad, gevolgd door de menigte van persauto's. In een officiële verklaring, die Clarence House, de woning van koningin-moeder Elizabeth en prinses Margaret, is uitgegeven, wordt gezegd, dat men op het ogenblik geen bekendmaking over de persoonlijke toekomst plannen van de prinses over weegt. De prinses, aldus de verkla ring, had de perssecretaris van haar moeder verzocht uiting te geven aan haar hoop, dat de pers en de bevolking haar de gebrui kelijke hoffelijkheid en medewer king jegens haar particuliere le ven zullen betonen. Korte tijd nadat de verklaring was uitgegeven kwam prinses Margaret in het landhuis van haar nicht mevr. Wills, nabij Windsor aan. Enige minuten te voren was kolonel Townsend er gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1