Vluchtelingen in Oostenrijk Binnenlands nieuws Jean Monnet Wat brengt de Radio? De moord op Stanley Wilson BURGERLIJKE STAND In oude kazerne te Enns: 367 van de 70.000 RECHTSZAKEN Kou en Pijn DAM PO rfTEEDEBLAD Vrijdag 14 October 1955 10e Margeeg Me. 3585 VAN VEERTIEN METER HOOG DAK GEVALLEN. streeft naar oprichting van een Europese gemeenschap o. m. voor atoomenergie wrijft U weg met D°opiosbar° koffi' - -"(>1(1 ter tveri 't*. (i) (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) EENS HEBBEN RECRUTEN van de strijdkrachten der keizer lijke en koninklijke Donau-monarchie het geweer gepresenteerd op het ruime voorplein van de kazerne in Enns, het kleine stadje aan de slingerende weg van Wenen naar Linz. Nu spelen op het onkruid dat sinds jaren tussen de stenen woekert, tegen de achtergrond van afkalvende verveloze muren morsige, amper geklede kinderen met grote honger-ogen. Honderddertien kinderen wonen met hun fami lie in de koude, holle zalen van de vroegere kazerne, die in totaal huisvesting moet bieden aan 367 vluchtelingen. Koud is het in het sinds jaren verwaarloosde gebouw. Koud om dat het er voortdurend tocht en er moeilijk te stoken valt, maar ook omdat de warmte van de naastenliefde en de menselijke solidariteit er ontbreekt. Hier is iedereen zichzelf het naaste. Daarom heeft de kampleider Malik het vaak moeilijk met zijn mensen. Er zijn allerlei onoplos bare problemen in dit toevallige samenraapsel van mensenresten. De kinderen spelen tussen de stenen en het gras, lachend nu en ruziemakend straks. De vrouwen zijn in hun woonruimten bezig met het huishouden. De mannen die geen werk hebben hangen wat rond. De oudjes zitten op bankjes en stoepjes in de najaarszon. De zurige armoe-lucht is doortrok ken van dreiging. Dreiging van nieuwe onderlinge conflicten, van moeilijkheden naar buiten, van toekomst. In de Wohnseidlung 106, zoals de oude kazerne nu heet, is de toekomst een dreiging, zelfs voor Stanislawa Fowolla, die toch al bijna tachtig jaar is. De oude vrouw schuifelt in haar omslag doek gedoken door de hoge groe zelige gangen, onverstaanbaar prevelend. In gebroken Duits maakt ze duidelijk, dat ze bang is voor elke nieuwe dag die haar wordt gegeven. Met Stanislawa zijn zeventig duizend mensen bang voor de nieuwe dag. Zeventigduizend vluchtelingen die in Oostenrijk in nood verkeren, hetzij in de tach tig officiële regeringskampen hetzij in de niet getelde onoffi ciële barakken, kelders en andere onderkomens waarvan de Oos tenrijkse regering administratief het bestaan niet kent. Vijfender tigduizend vluchtelingen in rege ringskampen, evenveel ongeveer in niet-officiële onderkomens samen vormen zij de zeventig duizend noodgevallen onder de rond 165.000 vluchtelingen, die Oostenrijk thans herbergt. Van deze 165.000 geven 95.000 geen moeilijkheden: zij hebben werk, huisvesting, sociale zeker heid. Maar de 70.000, de zoge naamde harde kern, de overschot jes, die nergens meer terecht kunnen, die door niemand wor den geaccepteerd die vormen het eigenlijke probleem in Oos tenrijk. Ze krijgen weliswaar steun, ze kunnen vaak ook wel werk krijgen, maar met het be schikbare geld kan Oostenrijk hun niet geven wat hun probleem zou oplossen: perspectief, een verschiet, waarin de weg naar een zekere toekomst zich naar de einder spitst. Kampleider Malik van Wohn- siedlung 106 ziet bij voorbeeld wel een oplossing voor zijn 367 moeilijke gevallen: uit elkaar halen, ver van elkaar plaatsen, in de maatschappij opnemen, het kamp opheffen. Over de kans daartoe haalt hij de schouders op. Geen geld. Bovendien er ko men steeds nieuwe vluchtelingen bij. Tussen 27 Juni van dit jaar, de dag waarop het Oostenrijkse vredesverdrag in werking trad, en 25 September kwamen 615 nieuwe vluchtelingen uit Oost- Europa naar Oostenrijk, waar zij asyl vroegen en kregen. Aan de andere kant gaan wel veel vluch telingen van de lijst af, omdat zij de Oostenrijkse nationaliteit ver krijgen hoofdzakelijk van ori gine Duits sprekende personen maar het vluchtelingenpro bleem dreigt toch een permanent karakter te krijgen. Dat is de mening van dr V. A. M. Beermann, de vertegenwoor diger in Oostenrijk van de hoge commissaris der Verenigde Na ties voor vluchtelingen. Dr Beer mann stelt zelfs dat er twee vluchtelingenproblemen zijn: dat van de niet-Duits-sprekende, die geen enkele verwantschap heb ben met het Oostenrijkse volks karakter, en dat van de nieuw komenden. Welke problemen dan door het gebrek aan huisvesting, aan mogelijkheden, aan aanpas sing, dat ook de Duits-sprekende vluchtelingen treft, worden aan eengesmeed tot een nationaal probleem. Nationaal voor Oostenrijk. Maar voor de vrije wereld, zegt dr Beermann, behoort het een internationaal probleem te zijn, een onderwerp van internationa le zorg. Vandaar dat de Verenig de Naties werken aan een oplos sing. Vandaar ook, dat Neder land vorig jaar op initiatief van de Stichting van de Arbeid een uurloonactie voerde, die met een opbrengst van vier en een kwart millioen gulden werd bekroond. Van dat bedrag is 70 procent naar Oostenrijk gegaan. Oosten rijk zelf heeft er aanzienlijke bij dragen bijgedaan. En nu worden credieten gegeven aan mensen die een handeltje willen opzet ten, worden woningen gebouwd, worden jonge mensen geschoold, krijgen studenten studiebeurzen, worden ouden van dagen opgeno men in tehuizen, komen zieken in sanatoria waar ze al lang had den moeten zijn. Maar de vrouwen die over de binnenplaats van de kazerne in Enns slenteren om even een praatje te maken, de spelende kinderen, de zonnende oudjes, weten daar niets van. Zij worden er niet mee geholpen. Want de Nederlandse bijdra gen zijn maar een fractie van het bedrag dat nodig is om het pro bleem radicaal op te lossen. Toch is de naam van Neder land ook in Enns doorgedrongen. Want binnenkort vertrekt van daar een gezin van een bouwvak arbeider, die in Nederland zal worden toegelaten, één van de 250 die van de regering toestem ming krijgen zich in Nederland te vestigen. Misschien zullen ze in Enns verder van Nederland horen als de gelden besteed gaan worden, die zullen worden inge zameld bij de nieuwe actie, die binnen enkele dagen gaat begin nen: de sleutelactie van de Ne derlandse federatie voor vluchte lingenhulp. Misschien wordt dan ook het jochie geholpen, dat tegen de verbrokkelde muur lachend een oud flesje aan scherven smijt. En die moeder van negen kinderen, Frau Chrusciel, die hardnekkig weigert de verpaupering voet te geven in haar twee kleine kamer tjes op de eerste verdieping van de vroegere kazerne, die krijgt dan misschien de beloning voor haar volhouden, die krijgt dan misschien woonruimte, die het schoonhouden tenminste waard is. En voor dat oude mannetje op de stoep, met dat gezicht van een overjarige appel, kan er dan misschien wekelijks een pijpje tabak op overschieten. Kampleider Malik blijft voorals nog sceptisch. Zijn kamp is het moeilijkste van heel Oostenrijk. Allerlei overschotten zijn in de voormalige kazerne bij elkaar ge veegd. Juffrouw Hamilton, de Nederlandse sociale werkster die door de federatie voor vluchtelin genhulp in Enns tewerk gesteld is, is echter optimistischer. „Er valt nog van alles met deze men sen te beginnen", zegt ze beslist. „Het enige wat ze hebben moeten is een kans, mens te zijn!" En ze gaat uit het zonlicht door de grote toegangsdeur de duis tere, naargeestige gang in. VOORSTEL TOT TUSSEN TIJDSE LOONSVERHOGING VOOR AKKER- EN WEIDE- BOUW EN VEEHOUDERIJ. Blijkens het orgaan van de al gemene Nederlandse agrarische bedrijfsbond „Verenigt U" is tij dens de besprekingen in de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap overeen stemming bereikt over een tus sentijdse loonsverhoging voor de akker- en weidebouw en de vee houderij. De besprekingen, die hiervoor sinds November 1954 zijn ge voerd, hebben tot resultaat ge had, dat de lonen van de zoge naamde losse arbeiders kunnen Worden verhoogd met 3V£ cent per uur en van de vaste arbei ders met 5 cent per uur. De hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap dient, aldus tekent „Verenigt U" hier bij aan, het resultaat van de be sprekingen voor te leggen aan het bestuur van het Landbouw schap en indien dit bestuur zich er mede kan verenigen, zal het ter goedkeuring aan het college van rijksbemiddelaars worden voorgelegd. Het college zal hier over, alvorens het een uitspraak doet, advies moeten inwinnen van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. De algemene Nederlandse agrarische bedrijfsbond merkt nog op, dat hij geenszins voldaan is. Van „rust" (kan onder de ge geven omstandigheden geen sprake zijn). Daarvoor kunnen we pas denken, aldus de bond, wanneer de achterstand geheel is achterhaald. BROMFIETSER OMGEKOMEN. De 64-jarige heer H. W. Gest uit Hees, bij Nijmegen, is Woens dag op de Graafseweg te Nijme gen met zijn bromfiets gegrepen door een auto. De oude heer die waarschijnlijk niet oplette werd van de bromfiets geslagen. Hij had beide benen gebroken en een zware schedelbasisfractuur opge lopen. Hij is aan de gevolgen van die verwondingen overleden. De 19-jarige Van Gooi uit Haar lem, in dienst bij een firma uit Haarlem, was Woensdag op het dak van het gemeentehuis te Gennep bezig met controle op de bliksembeveiliging. Hij viel van 14 meter hoogte en werd met zware inwendige kneuzingen op genomen in het St. Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen. Woensdag avond was zijn toestand van dien aard, dat men nog hoop had, hem in het leven te kunnen behou den. JEUGDIGE ARRESTANTEN TE ROTTERDAM ONTSNAPT. De politie te Rotterdam zoekt op het ogenblik naarstig naar twee jeugdige arrestanten, resp. 17 en 15 jaar oud, die kans heb ben gezien Zaterdagavond j.l. te gen het middernachtelijk uur uit het hoofdbureau van politie te Rotterdam te ontvluchten. Zij vertoefden in de gemeen schappelijke slaapzaal. Met een beddeplank hebben zij een ijzeren rasterwerk voor een venster ver bogen en zich aan aaneenge knoopte dekens laten zakken. Zij kwamen toen terecht op het dak van een bijgebouw, waarna het een klein kunstje bleek de bega ne grond te bereiken. Het opspo ringsonderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. De jongens waren op verzoek van de justitie tijdelijk in bewaring gesteld. De jongste was weggelopen uit een opvoedingsgesticht en de oudste wachtte op zijn overbrenging i naar eenzelfde instituut. VIJFTIEN TON UIEN VERSPERDEN HET WEGDEK. Met een enorme klap is gister middag omstreeks 4 uur nabij Bosschenhoofd op de rijksweg naar Breda een met uien geladen trailer van de firma Wisse uit Wemeldinge tegen een boom te recht gekomen, waardoor de ca bine van de wagen als een stuk bordpapier om de stam werd ge vouwen. De chauffeur van de trailer, een zoon van de familie Wisse, mankeerde wonder boven wonder niets, hoewel hij na de botsing met een bijl uit de cabine moest worden gehouwen. Het ongeval gebeurde, toen een vrachtwagen van de firma Beu- kema uit Rotterdam op de rijks weg begon te slippen en botste tegen de hoog geladen trailer, die uit tegengestelde richting nader de. De Rotterdamse chauffeur wilde remmen voor een motorrij der, die vaart minderde om bij een kruispunt een daar staande wegwijzer te raadplegen. Door de botsing schoof de hele lading van de 15 ton uien van de trailer, Waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor en de trailer tegen een boom te recht kwam. De chauffeur liep slechts lichte schaafwonden op, terwijl zijn echtgenote, die naast hem in de cabine zat, met de schrik vrij kwam. Ook de be stuurder en de beide andere in zittenden van de Rotterdamse vrachtwagen, mankeerden niets, hoewel ook de cabine schade had opgelopen. Het verkeer ondervond ter plaat se stagnatie, daar het enige uren duurde vooraleer de 15 ton uien door behulpzame handen aan de kant van de weg waren opge tast. Tijdens het opruimen werd het verkeer voor de richting Roo sendaal omgelegd over Ouden bosch. LEERKRACHTEN BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS TELEURGESTELD OVER SALARISBESLUIT. Het bestuur van het Ned. ver bond van directies en leerkrach ten bij het nijverheidsonderwijs heeft dezer dagen tegenover de ministerraad zijn teleurstelling er over uitgesproken, dat het sala- risbesluit L.N.O. 1955 in feite slechts terugwerkende kracht heeft tot 1 Jan. 1955, zulks in te genstelling met de salariswijzi gingen voor andere catagorieën, zoals V.H.M.O.-, M.N.O., handels onderwijs en inspectie van onder wijs. Het bestuur verzocht de mi nisterraad alsnog een vedergaan- de terugwerkende kracht te wil len bevorderen. HANDEL IN MARIHUANA SIGARETTEN. Smokkelaar van Indisch hen nep tot 1/2 jaar veroordeeld. De Amsterdamse rechtbank, gisterochtend uitspraak doende, heeft de 24-jarige zeeman W. J. L. uit Amsterdam, die 1400 gram Indisch hennep (een verdovend middel dat gebruikt wordt voor het rollen van de zgn. Marihuana sigaretten) ons land heeft bin nengesmokkeld, conform de eis een gevangenisstraf van ander half jaar met aftrek van de bijna 3 maanden voorarrest opgelegd. Een jeugdige kunstschilder, de 22-jarige, uit het voormalig Nederlands Indië afkomstige M. P. A. de V., die Marihuana-siga- retten voorhanden en gerookt had, werd drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf op gelegd met verbeurdverklaring van de Indische hennep. Tegen hem was een geldboete van hon derd gulden plus drie maanden voorwaardelijk geëist. door PHILIPPO PRESTON. 12) (Nadruk verboden). „Misschien worden ze wel nooit gevonden." „Hij bewaarde ze in die lade." Audrey zou het geluid van dat knarsende breekijzer nooit ver geten. „Dan hadden ze ze nu al moe ten hebben. Nee, ze moeten er gens anders liggen." Shane haalde de schouders op. „Misschien wel, maar ik moet op alle gebeurtenissen voorbereid zijn." Hij keek de kamer, die hem door haar eenvoud reeds dier baar was geworden, rond naar de enkele kostbare meube len naar de vaas met bloe men op de glimmend gewreven tafel. „Ze zullen op uitkijk gaan staan naar iedereen, die bij je aan huis komt. Als ik bij je kom, zullen ze al je ontkenningen als leugens afwijzen. Als ik daaraan denk, voel ik mezelf wel heel erg minderwaardig." ,Och, Shane, hoe kan ik je dat nou aan je verstand brengen? Kijk me eens aan en begrijp dan toch, dat het heus de moeite waard is; al die afschuwelijke, gevaarlijke punten, de toekomst, hoe ellendig de politie die mis schien ook voor me maken kan, dat alles zal toch als met een gouden mantel, door jou ver vaardigd, bedekt worden?" „Ik vraag me af," zei Shane langzaam, „of ik werkelijk hier ben, of in een hemels paradijs van louter liefdedromen." Ze liep naar het keukentje en Shane dacht erover na hoe de dag van gisteren een eeuwigheid geleden scheen. Even later keer de ze terug met een dienblad, dat ze op tafel tussen hen in zet te. Ze rookte en babbelde, als be stonden hun spookbeelden niet meer; toch wisten ze, dat ze slechts op de deksel zaten van het doosje, waarin de duiveltjes huisden en ze eruit laten, zodra ze de veer loslieten. Er sloeg ergens in de verte een klok. Shane keek op zijn horloge en daarop naar Audrey. „Nu ga ik je goedenacht zeg gen. Je bent vermoeid." Ze deed geen poging hem te weerhouden. Hij Kuste haar zo ernstig en innig, dat zij zei: „Dit lijkt wel een afscheid." Hij drukte haar hoofd vaster tegen zijn schouder aan. „Wie weet!" De schaduw, die tussen hen in viel, bedierf de heerlijkheid van het laatste uur. Hij verliett de kamer langs dezelfde weg, waar langs hij gekomen was. Hij wuif de haar op het platje nog eens toe. „Mijn eerste komst schijnt een Jean Monnet, oud-president van de hoge autoriteit der Europese gemeenschap voor kolen en staal is gisteren een campagne begon nen voor een Europese gemeen schap voor atoomenergie volgens het voorbeeld van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Hij heeft medegedeeld dat een aantal leidende politici en vak verenigingsleiders uit de zes lan den van de E.G.K.S. zich bereid hebben verklaard ledenoprichters te worden van een comité van ac tie voor de Verenigde staten van Europa. Het eerste doel van deze nieu we groep zou zijn, werken voor het in een gemeenschap brengen van alle Europese bronnen op 't gebied van kernenergie, hetgeen zal geschieden via de parlemen ten en regeringen der zes landen. Volgens het plan van Monnet, zouden alle zes landen hun be grotingsmiddelen, voorraden splitsbaar materiaal en teehni-, sche kennis bijeen brengen ten einde de vreedzame toepassing van atoomenergie in Europa mo gelijk te maken. Monnet is van mening, dat zijn comité van actie op snelle en doeltreffende wijze kan handelen, daar de -politieke partijen, van welke zijn ledenoprichters deel uitmaken de meerderheid vor men in de parlementen van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, België en Luxem burg. Volgens Monnet moeten de staten een deel van hun bevoegd heid overdragen aan Europese federale instellingen, terwijl voorts de nauwe medewerking van Engeland moet worden ver kregen. Monnet verklaarde dat de betrokken politici en vakver enigingsleiders de voorwaarden van het door hem opgestelde rondschrijven hadden aanvaard. Het eerste doel van de nieuwe beweging zou zijn, het verwe zenlijken van de doeleinden van de zg. Messina-resolutie van 2 Juni 1955, waarbij de landen van het plan-Schuman zich uitspra ken voor het bestuderen van de mogelijkheden der economische ontwikkeling mede in het bijzon der van het gebruik van atoom energie en de oprichting van een gemeenschappelijke Europese markt. Het comité van actie zou er voorts op aandringen, dat aan de Europese gemeenschap voor ko len en staal de noodzakelijke be voegdheden worden verstrekt voor het tot ontwikkeling bren gen van haar activiteit op sociaal terrein. De eerste bijeenkomst van het comité van actie zal begin No vember a.s. worden gehouden in een nader aan te wijzen plaats. Volgens gewoonlijk betrouw bare bronnen zou de voorgestelde voorzien in internationale contro- voorzien in internationtle contro le, teneinde te verzekeren dat de voorspelling te zijn geweest van mijn latere bezoeken. Wel te rus ten, liefste." Daarna verdween hij. HOOFDSTUK IV. HET EINDE. Sonia Carter wandelde vlug langs de Vijfde Avenue, die haar deed denken aan het beeld ener hemelse stad in het schitterende avondlicht, dat zo snel in sche mer overging. Het was lente ge worden in de bloemenwinkels, in de grote magazijnen, waar reis koffers, passagebiljetten naar Europa en reiskleding ter afleve ring gereed stonden. De voorbij gaande menigte keek opgewekt en scheen zich niet te bekomme ren over slechte balansen en on gunstige boekjaren, en er alleen belang in te stellen, dat het be gin Mei was en dat de zomer voor de deur stond. Sonia sloeg de Zes en Vijftigste Straat in, omzichtig voortlopend en niets anders ziende, dan de woorden van het telegram, dat haar bevende vingers enkele mi nuten geleden in haar tasje weg- gefrommeld hadden. „Kom bij me op nummer 29." Er stond geen naam onder, maar dat was ook niet nodig. Ze kwam aan een voordeur, drukte driemaal op een bel van de bo venste verdieping en haalde een huissleutel voor de dag om naar binnen te gaan in de smalle gang. Ze liep de steile, wentelende trap op, doch bleef op de tweede ver dieping stil staan met haar hand in de zijde gedrukt om de pijn ledenlanden de atoomenergie slechts voor vreedzame doelein-, den zullen gebruiken. Tot de politici, die de uitnodi ging van Monnet om deel te ne men, hebben aanvaard, behoren de secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, Guy Mollet, de voorzitter van de Duit se sociaal-democratische partij, Erich Ollenhauer, de secretaris generaal van de Italiaanse so ciaal-democratische partij, Mat- teotti, de voorzitter van de Belgi sche socialistische partij Max Buset, de voorzitter van de frac tie van de Nederlandse Partij v. d. Arbeid in het Nederlandse par lement, mr J. A. W. Burger. Voorts vooraanstaande leden van de christen-democratische partij en in de zes landen en vertegen woordigers van de vrije-demo- craten in West-Duitsland, de Bel gische liberale partij, radicale en conservatieve partijen in Frank rijk en van de Italiaanse repu blikeinse partij. Onder de politici en vertegen woordigers der vakbeweging, die de uitnodiging van Monnet heb ben aanvaard zijn buiten de reeds genoemden dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, A. R.-lid der Tweede Kamer, prof. mr C. P. M. Rom- me, voorzitter van de Katholieke fractie in de Tweede Kamer, M. J. Albers, vertegenwoordiger van de K.A.B., C. P. Hazenbosch, se cretaris van het C.N.V. en lid der Tweede Kamer voor de A. R.-par- tij, H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V. en lid van de Eerste Kamer. In bussen voor ten minste 35 koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppen f 9.45 Coffeïne-vrij f 10.95 In Rusland zijn proeven geno men met een automatisch rem- stelsel voor locomotieven, waar bij radio-actief kobalt gebruikt wordt. Een apparaat naast de rails zendt gammastralen uit als het sein onveilig is. Deze stralen worden in een ontvangapparaat op de locomotief omgezet in elec- trische impulsen, die de remmen aanzetten, aldus meldt „Tass". ZATERDAG 15 OCTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Voor de vrouw (9.359.40 Waterstanden); 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 An gelus; 12.03 Metropole ork.; 12.30 Land. en tuinbouwmeded.12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Salon orkest; 13.45 Gram.; 14.00 Boek bespreking; 14.10 Amus. muziek; 14.40 Engelse les; 14.40 Ama- teursprogr.; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.55 Gram.; 16.00 De schoonheid van het Gre goriaans; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Amus. muz.; 17.20 Gram.; 17.30 Reportage van het Konink lijk bezoek aan de Nederl. Antil len en Suriname; 18.00 Sportrep.; 18.10 Gram.; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Parlemnetair overz.; 18,40 Gram.; 18.45 Regeringsuitzendmg; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 20.00 Causerie; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Gevar. progr.; 22.35 Wij lui den de Zondag in! Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Dansmuziek; 23.45 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.35 Orgel spel; 8.55 Voor de huisvr.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gr.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; te doen bedaren, die ze daarin voelde. Ze zag er zo tenger en jong uit met haar kinderlijke gezichtje en grote angstogen. En juist die fra giele tengerheid had indruk op Leonard Peters gemaakt. Doch het verlangen om dit kleine, aan hankelijke, hulpeloze vrouwtje te beschermen, te behouden en te vertroetelen had zich meester ge maakt van de stoere, eenvoudige John Andrews, die Leonard Pe ters nooit zou kunnen begrijpen. Hoe vaak had Sonia dat laat ste woord zichzelf reeds inge fluisterd. John was in alle op zichten goed en eerbiedwaardig, maar saai. Doch nu vroeg ze niet meer naar schittering of bruisend leven; Peters had haar van beide een walging bezorgd; de herinne ring aan zijn hartstochtelijkheid stond haar tegen, terwijl John, die van mening was, dat vrou wen waren geschapen om be schut en beschermd te worden, haar behandelde met al de hof felijkheid, door hem van zijn de gelijke ouders overgeërfd. Ze was weer op adem gekomen en liep door naar de bovenste verdieping, die plotseling zo heel anders was dan de rest van het huis. Op de benedenverdiepingen hing de atmosfeer van oude ver weerde stenen met fantastische futuristische figuren en zware rood met gouden gordijnen die voor de deur hingen. Het zag er uit als een nachtclub of een der derangs cabaret. Eens had het Sonia betoverd, nu vervulde het haar met afkeer. (Wordt vervolgd). 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven; 11.20 Strijkkwart.; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 U.S.A.-cabaret; 13.45 Sportpraat- je; 14.00 Gevar. progr.; 14.35 Koor-instructie; 14.50 Boekbe spreking; 15.05 Dansmuz.; 15.35 Caus.; 15.50 Omroeporkest; 16.35 Act.; 17.05 Gram.; 17.30 Reporta ge van .het Koninklijk bezoek a. d. Nederlandse Antillen en Suri name; 17.50 Gram.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.35 Gram.; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Caus.; 19.40 Idem; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Soc. comm.; 22.15 Weense muz.; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Muz. kaleidoscoop; 14.30 Radiojournaal; 15.00 Gram.; 15.45 Accordeonmuz.16.00 Gr.; 16.15 Accordeonmuz.; 16.30 Gr.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Vlaamse liederen; 17.20 Strijkorkest; 17.30 Orgelconcert; 18.15 Koorzang; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Cabaret; 21.00 Omroepork.; 22.00 Nws;; 22.15 Studio X; 22.55 Nieuws; 23.05 Gram. AXEL. Huwelijks-aangiften: 6 Sept. Johannes C. van den Bos, 31 j., geh. gew. en Wilhelmina L. van Ecke, 23 j. jd. 15 Sept. Charles E. van Ecke, 27 j. jm. en Gretha Verbunt, 22 j. jd. 17 Sept. Jacob M. Meeuwsen, 41 j. jm. (won. te Goirle) en Janneke M. Bakker, 38 j. jd. 22 Sept. Hermanus de Feijter, 23 j. jm. (won. te Vogel waarde) en Janna Dieleman, 20 j. jd. Huwel.-voltr.: 6 Sept. Adrfaan Gerritsen, 25 j. jm. (won. te Sluis) en Maria L. C. van Bastelaar, 25 j. jd. 29 Sept. Johannes C. van den Bos, 31 j. geh. gew. en Wil helmina L. van Ecke, 23 j. jd. Geboren: 3 Sept. Paul Maurice Gerardus, z. van André A. Borgt en Rosalia Gelderland. 6 Sept. Theo Marinus, z. van Jacob J. Provo en Margaretha M. Ver- straeten. 14 Sept. Wilhelmus Aioijs Maria, z. van Heinrich A. Schlüter en Christina M. B. Span jaard. 15 Sept. Neëllie, d. van Cornells Scheele en Maria W. van Loenen. 21 Sept. Adriana, d. van Jan Vlaander en Sara E. Dobbelaar. 25 Sept. Margaretha Victoria, d. van Renè F. Broec- kaert en Mathilda L. A. van Ec ke; Cornelia Maria, ,d. van An- dries C. den Beer en Jacoba C. Moerland. 29 Sept. Nicolaas Fran- ciscus Petrus, z. van Petrus L. Groothaert en Dingena Bolle- man. Overleden: 21 Sept. Janna Mag- dalena, 9 j., d. van Richard E. de Smet en Catharina de Pooter. 28 Sept. Norma B. P. Vanhoy- weghen, 45 j., echtg. van Andrè J. M. Kesbeke.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5