Uit de Provincie BINNENLANDS NIEUWS Eric de Noorman - Het raadsel van Tuath Mor masmidde! HAMEA hef moderne dat hagelwit en veilig wast. Voor de huisvrouw, die weet wat haar wasgoed waard is! RECHTZAKEN MIST STAGNEERT HET VERKEER OVER DE SCHELDE 6 Japanse studenten ver mist na vulkaanuitbarsting Geeft mooie Gaafheid SLUIS. Columbus herdenking De communistische wapenleveranties aan het Midden-Oosten IJslandse treiler „Einar Olafsson' in nood Argentijnse radicalen vragen ontbinding Peronistische partij ZAAMSLAG. AGENDA Zuidvietnamse delegatie te Parijs teruggeroepen DERDE VERDACHTE VAN ROOFOVERVAL GEGREPEN. jm De veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke vrijwel normaal. De dikke mist, welke reeds van af de vroege ochtend van Don derdag boven de Schelde hing, was oorzaak, dat, met uitzonde ring van de veerdienst Terneuzen —Hoedekenskerke, welke vrijwel normaal werd gevaren, de boot verbindingen grote stagnatie on dervonden. Nadat de eerste boot te 7 uur te Breskens was aangekomen, vertrok zij om 10 uur naar Vlis- smgen. De tweede reis BreskensVlis- angen werd gemaakt des mid dags te half twee, vervolgens om vqf minuten over drie en de laat ste verbinding had te 5 minuten vóór vijf plaats. Zij het met enige vertraging kon de veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke op normale wij ze worden uitgevoerd. De veerdienst Perkpolder— Kruiningen haven ondervond evenals de verbinding Breskens Vlissingen zeer veel last van de mier De Moerdijkpont „Dord recht" moest reeds vanaf de eer ste reis verstek laten gaan. De ferryboot maakte de eerste reis des voormiddags te 5 min. voor 11 uur, de tweede overtocht vond plaats des middags 10 minuten voor 5 uur. Toen de mist in de avonduren wat minder dik was kon te 10 mi- jsuten voor 8 uur ook de „Dord recht" weer gaan varen en vond aüaama de dienst met vertraging {teats. r- DE PLANNEN VOOR DE ZEEUWSE VEERDIENSTEN. Teneinde na te gaan of van de ervaringen elders geprofiteerd kan worden bij de uitwerking der plannen voor het opvangen van de steeds groeiende ver keersstroom over de Zeeuwse stromen (en met name de Wes- ierschelde) heeft een gezelschap waterstaats- en verkeersdeskun- •ügen (ir. J. H. van der Burgt, koofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland, mr. J. JReuwenhuis, directeur prov. stoombootdiensten, en een inge nieur van de directie bruggen wan rijkswaterstaat te Den Haag) «langs reizen gemaakt naar SSoord-Duitsland, Denemarken, Engeland en Frankrijk om zich ap de hoogte te stellen van de wijze, waarop daar bij de veer diensten nautische en verkeers technische problemen worden •upgelosL Set is een leerzame reis ge weest, tijdens welke vele zaken zgn ontdekt, die voor Zeeland van belang kunnen zijn. Het gaat <er vooral om op de vaarttijden tijd te winnen. Elke minuut winst is gpud waard, zo verklaarde ir. Van der Burgt. Znais bekend zijn er plannen voor twee nieuwe veerboten (100 meter lang, 18 meter breed) voor te Westerschelde. Het ligt in de öedoelïng, dat deze in eerste in stantie tussen Vlissingen en Breskens gaan varen. De vaar- tijd bedraagt daar thans 21 mi- anten. De indeling der schepen, te ligging der fuiken, de con- dructie daarvan, evenals die van de toegangsbruggenziedaar .slechts enkele kwesties, welke tot in de kleinste details nage gaan moeten worden. Wanneer men weet, dat het de bedoeling is straks een halfuurdienst te gaan varen tussen Vlissingen en Breskens, dan begrijpt men, dat gpen minuut verloren mag gaan. «A men de aansluitingen op trein en bus niet missen. In dit geval zal ook veel afhangen van de vraag waar de nieuwe haven wan Breskens wordt aangelegd teil westen of ten oosten van deze gemeente. Binnenkort zal minister Alge- ra wat dit betreft een beslissing nemen. In Denemarken blijkt, dat zeer vaak verende fuikwan- den worden gebruikt voor de veerschepen en in Engeland (Do ver) past men ducdalven van robber toe. Het is de bedoeling «ok in Zeeland tot de aanleg van verende fuikwanden te komen, ainnenkort zal een aantal leden wan het college van Ged. Staten wan Zeeland eveneens een stu dietrip gaan maken teneinde een inzicht te krijgen in de vele en ingewikkelde problemen, die bij te noodzakelijke uitbreiding der veerdiensten moeten worden op- flslost- ÏME ZWAKKE PLAATSEN IN DE ZEEUWSE ZEEWERINGEN. Ih Zeeland zijn nu 51 zwakke plaatsen in de zeeweringen offi cieel als zodanig erkend en op het ogenblik kan worden gezegd, dat er schot begint te komen in het herstel daarvan. Een aantal plaatsen is al overzien. De plan nen voor andere gedeelten zijn m bewerking dan wel aanbeste- dtagsklaar. Schouwen-Duiveland heeft 15 van deze zwakke plaatsen en daarvan is de helft in herstel ling, een inlaagdijk van de Meel dijk naar de Westenschouwense inlaagdijk is gereed, alsmede de dijk van het ingepolderde dijk- water. In uitvoering is het werk in het district Borendamme, de verhoging van de noordelijke dijk van het waterschap Ooster- en Sirjansland en een aansluitings- dijk m de polders Gouweveer en Zelke. Öjn. moeten nog worden uit- ;J gevoerd de plannen voor de ha- wesis van Brouwershaven en Zie- rikzee, voor de waterkering van de vissershaven Bruinisse en de noordzijde van de dijk van dit waterschap, alsmede de zeedijk van de Val. Op Tholen, waar vier zwakke plaatsen zijn erkend, is men be zig met de dijksverhoging van de Dalempolder ten N. van Tholen. Het is de bedoeling de havens van Stavenisse, St. Maartensdijk en St. Annaland af te sluiten en een nieuwe haven bij St. Anna land te maken. Op Zuid-Beveland is het werk aan de dijk van de Reigersberg- sepolder gereed. Voor de zeedijk van Ellewoutsdijk is een plan gemaakt, waarbij de dijk over de schorren zal worden rechtgetrok ken. In uitvoering Is het werk aan de dijk van de Nieuwlande- polder bij Yerseke, verder zijn de dijksverhogingen van de Molen polder, de Wilhelminapolder en de Oost Bevelandpolder aanbe steed. In uitvoering op Noord-Beve land is het werk aan de Willem Adriaanpolder, de Stadspolder, de Adriaanpolder, te Torenpol der en de Oud_ en Nieuw Noord- Bevelandpolder. Op Walcheren is onderhanden de versteviging van de zeewerin gen ten N. van Westkapelle, bij Zoutelande (eerste gedeelte), bij Oostkapelle, in bewerking zijn plannen voor versterking der dij ken bij Vrouwenpolder, de haven van Veere en de Boulevard de Ruyter te Vlissingen. In West Zeeuws-Vlaanderen is in uitvoering het werk aan de dijk van de Zwartepolder ten N. van Cadzand, evenals in de pol der Oud- en Jong Breskens. In Oost Zeeuws-Vlaanderen is een plan gereed voor de dijk van de Melopolder. Zwakke plaatsen zijn hier verder de dijk van de Verenigde Polders van Ossenisse en van het waterschap Walsoor den. Aangezien rond de Wester schelde de dijken als onderdeel van het Deltaplan over de gehele linie verhoogd moeten worden, worden de huidige verhogingen in de definitieve plannen inge past. Persil 5510-P 2 Jac Durink te vallen, juist op het moment dat de vrachtauto weer terug gleed, met het ontzettend gevolg dat één der achterwielen van de zwaar beladen wagen over het lichaam van de ongelukkige reed. D. werd hierdoor zó zwaar in wendig verwond, dat de dood vrij wel direct intrad. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd naar zijn wo ning in de buurtschap Steenovens vervoerd. Ongelukkige val. Woensdagavond had mej. E. M. Reijnhout, onderwijzeres aan de C.V.O.-school, het ongeluk in haar kosthuis van de zoldertrap te vallen. Tengevolge hiervan brak zij een polsbeen en werd een heup ontwricht. Nadat dokter Elenbaas eerste hulp had verleend, liet deze mej. R. naar het Juliana ziekenhuis overbrengen. Zes Japanse studenten, die de vulkaan Minami op één der Kioe- sjioe-eilanden aan het beklim men waren, zijn daar Donderdag verrast door een uitbarsting van de vulkaan. Zij worden vermist. Op het ogenblik van de uitbar sting, de krachtigste sedert 1950, bevonden zich in de omgeving van de Minami 190 schoolkinde ren, doch deze bleven allen onge deerd. Door de uitbarsting ont stond een bosbrand. 'S<H. ANDER VOLTAGE ffcECTRICI- TEITSMIJ TE MIDDELBURG. Er bestaan in de Zeeuwse hoofdstad plannen tot voltage verandering van het electriciteits- net. De binnenstad krijgt nog altijd stroom van 127 volt en ook met een deel van de buitenwijken is dat het geval. Het is nu de bedoe ling over te schakelen op 220 volt, het gebruikelijke voltage. Wanneer met de uitvoering van de plannen zal worden begonnen is nog niet bekend. Wel is bere kend, gezien de ervaringcijfers van zusterbedrijven, dat dit werk gemiddeld 90,— per aansluiting zal kosten. Op grond hiervan wor den de totale ombouwkosten glo baal geraamd op 600.000. De ge meente reserveert reeds voor dit doel. Voor 1956 wordt voorge steld ƒ15.000 voor dit werk te bestemmen. Tentoonstelling Ooft en Tuin bouw in 1956 in Sluis. Eens in de drie jaar wordt in West Zeeuws-Vlaanderen een ten toonstelling gehouden van de vereniging voor Ooft- en Tuin bouw. In 1956 is de gemeente Sluis voor deze tentoonstelling aan de beurt. De laatste keer dat hier deze tentoonstelling gehou den werd was in 1919. Van het gemeentebestuur in Sluis werd alle mogelijke mede werking bij de organisatie hier van toegezegd. Als bijzonderheid valt nog te vermelden dat de huidige voor zitter, de heer A. A. H ooihorst te Oostburg, thans voor de tweede keer zijn driejaarlijkse ronde door deze streek begint. Sluis was n.l. de plaats, waar hij als voorzitter in 1919 startte. De burgemeester van Genua, de geboortestad van Christopher Coromtus, heeft Woensdag langs draadloze weg een lamp ontsto ken op de top van het mauseleum van de grote ontdekkingsreiziger te Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek waar Columbus precies 463 jaar geleden voet aan land zette. Binnen 15 seconden werd daar op op dezelfde wijze van de over zijde van de Atlantische Oceaan een reeks lantaarns in de raad zaal van het stadhuis van Genua ontstoken. Burgemeester Vittorio Pertu- sio reikte voorts, als slot van de Columbus-herdenking van dit jaar, een internationale prijs ter waarde van vijf millioen lire (ongeveer 30.000 gulden) uit voor prestaties op het gebied van com municaties. De prijs werd ge deeld door de directeur-generaal van de Britse posterijen, sir Gor don Radley, en de directeur van de laboratoria van de Amerikaan se Bell-maatschappij, Mervin Kelly, als hoofden van de bedrij ven die gezorgd hebben voor de eerste onderzeese telefoonkabel tussen Schotland en Noord-Ame- rika. Uit gezaghebbende Amerikaan se bron in Washington is verno men, dat de Verenigde Staten be sloten zouden hebben op de ko mende conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" in Genève de kwes tie der communistische wapenle veranties aan het Midden-Oosten naar voren te brengen. Dit besluit zou Dinsdag zijn ge nomen tijdens een onderhoud van minister Dulles met presi dent Eisenhower. Tot op Donderdag zou het mi nisterie van Buitenlandse Zaken de kwestie liever ter plaatse in het Midden-Oosten hebben be handeld, doch in gezaghebbende kringen meent men, dat Eisenho wer de kwestie in Genève ter sprake wilde brengen. Ook Groot-Brittannië zou voor bespreking van dit vraagstuk op de Geneefse conferentie zijn. Men meent voorts te weten, dat nog vóór de Geneefse conferentie de Amerikaanse diplomaten in het Midden-Oosten de Arabische regeringen zullen wijzen op de „gevaren" van communistische wapen leveranties. TREIN OP ONBEWAAKTE OVERWEG OP BOERENKAR GEREDEN. Twee doden. De trein die Donderdagochtend om 8.09 uur uit Hoek van Hol land naar Rotterdam was ver trokken is op een onbewaakte overweg tussen Maassluis en Rotterdam op een met twee paar den bespannen boerenkar gere den. De neus van de trein werd ingedrukt. Twee mannen die op de boerenkar zaten werden gedood. De wagenvoerder werd ernstig gewond. De paarden kwa men er heelhuids afde kar werd geheel vernield. De trein is met een locomotor teruggesleept naar Hoek van De IJslandse treiler „Einer Olafsson" heeft Donderdag ge seind, dat hij op ongeveer 290 km ten N.W. van Londonderry (Noord-Ierland) in nood verkeert. Het schip is lek en hulp is drin gend vereist. Verscheidene vliegtuigen van de Britse luchtmacht, twee sche pen van de Britse marine en drie torpedobootjagers van de Cana dese vloot zijn op zoek naar het vissersvaartuig. Ongeveer zeven uur na de eer ste noodseinen meldde de treiler, dat een vliegtuig hem heeft be reikt. De opvarenden van de vis sersboot hebben met de lamp met het vliegtuig geseind. I Holland. De reizigers hebben |zich hier met de volgende trein naar Rotterdam kunnen begeven De twee mannen, die gistermor gen zijn omgekomen toen een trein op een onbewaakte overweg te Maassluis op een boerenkar reed, zijn de 47-jarige ongehuwde J. Kool uit Naaldwijk en de 63- jarige gehuwde J. van der Kooy uit Maassluis. De ernstig gewon de wagenvoerder van de trein is de 58-jarige H. van der W. uit Rotterdam. LEERLING-VERPLEEGSTER TE ZEIST VERMOORD. Woensdagavond is, naar thans is gebleken, de 22-jarige leerling verpleegster tmej. W. van S. op de onverlichte Oude Wouden- bergse Zandweg te Zeist gemo lesteerd en daarna door wurging (van het leven beroofd. De ver pleegster die in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort werkzaam was heeft deze inrich ting Woensdagavond verlaten voor een bezoek aan de ouderlijke woning te Zeist. Zij reisde daar toe met de N.B.M.-bus van half acht naar Zeist, waar zij is uit gestapt. De naaste weg naar de ouderlijke woning leidt langs een onverlichte zandweg. In de scher pe bocht in die weg moet zij zijn aangevallen. Eerst gistermorgen te half acht is het stoffelijk overschot door een burger gevonden, die de politie in kennis stelde. Onmid dellijk is de recherche met het onderzoek begonnen; het parket uit Utrecht heeft op de plaats van de misdaad het onderzoek geleid. Tot' nu toe ontbreekt van de da der elk spoor. Het bestuur van de afdeling der radicale partij in Buenos Aires heeft Donderdag in een bood schap aan de regering de ontbin ding van de Peronistische partij aanbevolen. Bedrijf songeluk. Donderdagmorgen te ongeveer 8 uur waren enige arbeiders op een perceel grond van de land bouwer D. Dekker-de Kraker be hulpzaam bij het opgang brengen van een vrachtauto, geladen met bieten, welke in een put op het bietenland was weggezakt. Bij het voor- en achteruit ma noeuvreren kwam de 69-jarige VRIJDAG 14 OCTOBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Rose Marie". ZATERDAG 15 OCT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Rose Marie". Concertgebouw, 8 u.: „The Captains Paradise". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Rear Window". HOEK: Café Geers, prijskaar- ting. De Zuid-Vietnamese premier Ngo Dinh Diem heeft de delega tie van zijn land, die te Parijs besprekingen voerde over het sluiten van militaire en culturele overeenkomsten tussen Frankrijk en Zuid-Vietnam, teruggeroepen. Hij verklaarde, dat de aanwe zigheid van bepaalde delegatie leden in Zuid-Vietnam noodzake lijk is in verband met de komen de volksstemming over de vraag, of Bao Dai al dan niet als staats hoofd zal worden gehandhaafd. Er was tot dusverre nog slechts over een culturele overeenkomst gesproken. Het militaire gedeel te der besprekingen was nog niet aangevangen. Diplomatieke nota van Bao Dai. Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft diplomatieke no ta's gezonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs en de Amerikaanse, Britse, In diase en Russische ambassades in I de Franse hoofdstad, waarin hij zich di&tancieert van premier Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam. Deze voert volgens hem een „anti-democratische" politiek en vertoont de neiging de betrek kingen tussen Zuid- en Noord- Vietnam „systematisch slechter te maken", aldus meldt het Pa- rijse blad „Le Monde". Bao Dai vraagt Frankrijk, Eh- geland, de Ver. Staten, India en de Sowjet-Unie in deze nota de politiek van de Zuid-Vietnamese premier op geen enkele wijze te steunen of aan te moedigen. POLITIERECHTER MIDDELBURG. Wegens mishandeling van haar buurvrouw J. E. F. de G. werd de 31-jarige E. F. S. uit Sas van Gent conform de eis tot 30 of 6 dagen veroordeeld. De ijzerwerkers A. D. van W. uit Den Haag en A. D. S. uit Rot terdam werden door de politie te Axel, toen zij bij het verlaten van het werk in het bezit gevonden werden van lood, dat zij van het werk hadden verduisterd, aange houden. Eerstgenoemde, die reeds met de politie in aanraking was geweest, werd veroordeeld t(ot 60 of 12 dagen en een maand voorwaardelijk, terwijl S. werd veroordeeld tot 50 of 10 dagen. De 19-jarige strijkster E. P. de V. uit Zaamslag had zich uit een broek, die zij ter bewerking kreeg op een stoominrichting te Terneuzen een zegelring toege- eigend, welke zij aan haar ver loofde ten geschenke gaf. Dit kostte haar thans 30 of 5 dagen. UITSPRAAK OVER DE AANVARING VAN DE „HAVPRINS". De raad voor de scheepvaart in Hamburg heeft Donderdag verklaard, dat het Noorse tank schip „Havprins" (8.066 ton) ver antwoordelijk is voor de aanva ring met de Duitse treiler „Elbe" op 29 September jl. bij de Dog- gersbank. Bij dit ongeluk kwamen vijftien opvarenden van de „Elbe" om het leven. Volgens de raad had de „Hav prins" aan de „Elbe" voorrang moeten verlenen. De stuurman van de „Elbe" treft geen schuld, aldus deze uitspraak. Bij de behandeling van deze zaak werden o.m.'twee overleven den van de „Elbe" gehoord, die indertijd waren gered door de „Havprins". SCHEPEN WACHTEN IN DE MIST. Zestig schepen liggen op 't ogenblik (Donderdagavond acht uur) in Rotterdam te wach ten op het optrekken van de dichte mist, die zowel boven de havenstad als boven de Noord zee hangt. Buitengaats van Hoek van Holland wachten veertig schepen, die bestemd zijn voor Rotterdam of een der andere havens langs de Nieuwe Water weg. GELD VAN ZWAGER VERDUISTERD. Dezer dagen is door de Maas trichtse politie in arrest gesteld de 27-jarige arbeider W. V., die zich bij de politie had aangemeld wegens diefstal van een geldbe drag van ongeveer zeshonderd gulden ten nadele van zijn zwa ger. Uit het verhaal bleek, dat de 21-jarige soldaat A. C. aan zijn vrouw enige dagen geleden een postwissel, groot 590 had ge stuurd, welk posttoewijs de aan gehouden V. in handen had ge kregen en had verzilverd. Hij had het geld in vier dagen helemaal opgemaakt. Bij zijn aanhouding was nog slechts 1,95 over. De man is voor de officier van Justi tie geleid en opgesloten. VERDACHT VAN VERDUISTERING. De politie te Den Haag heeft Woensdag de 34-jarige hotelpor tier A. C. H. aangehouden, omdat hij wordt verdacht van verduis tering van ƒ1750 gedurende de afgelopen maanden. Bet geld is verdwenen, omdat H. een reis naar Duitsland heeft gemaakt. De zaak is uitgekomen na zijn ontslag. Hij -beheerde de telefoonpot; achteraf bleek, dat nog rekeningen openstonden. Bovendien had hij betalingen aan reisbureaux niet gedaan. DE STAKING BIJ DE AMSTERDAMSE BRANDSTOFFENBEDRIJVEN. De staking ibij de Amsterdam se brandstoffenbedrijven duurde Donderdag nog: onveranderd voort. Het bedrijf ligt, afgezien van personeel bij een paar kleine bedrijven, vrijwel stil. TREIN REED VRACHTAUTO AAN. Tijdens zware mist is Woens dagochtend naar eerst thans blijkt op een onbewaakte overweg ibij Dronrijp de trein van 8.24 uit Leeuwarden naar Harlingen in aanrijding gekomen met een vrachtauto. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De auto werd zwaar beschadigd en de trein aan de zijkant ingedeukt. De machinist had de voorge schreven mistsignalen gegeven. De trein heeft met vertraging de reis kunnen voortzetten. De rijkspolitie heeft Donderdag morgen de hand weten op de ver moedelijke derde dader van de Dinsdagmiddag j.l. te Boukoul nabij Swalmen gepleegde overval waarhij, naar men aanneemt, drie Venloënaren hebben ge poogd in te breken in de woning van de familie C. Zij hebben daar bij, zoals men weet, de 86-jarige Ch. C. gekneveld en zijn, toen hij om hulp begon te roepen, aan de haal gegaan. Twee van het drie tal werden nog dezelfde nacht aangehouden. De derde was voort vluchtig. In de nacht van Woensdag op Donderdag is te Venlo een splin ternieuwe auto gestolen. Men ver moedde dat het R. R. uit Venlo was. Later is gebleken dat hij met de wagen naar Zuid-Limburg was gereden en in de huurt van Maastricht op een veldweg in moeilijkheden was gekomen door dat de auto met een bumper ach ter een paal bleef haken. Bij po gingen om de auto vrij te krijgen heeft R. zich bloedend aan zijn hand verwond. Boeren uit de buurt hebben hem toen geholpen en de auto losgemaakt. Daarop is R. naar het voogdij gesticht St. Joseph onder de ge meente Heer gereden om zijn hand te laten behandelen. Vroe ger heeft hij in die inrichting vertoefd. Een der broeders her kende hem en belde de politie. Op het geluid van de politiemo tor nam R. de benen en trok de bossen in. De politie heeft zijn spoor gevolgd met een speurhond en vond R. verscholen in een der in de buurtliggende grotten. R. had de wagen gestolen om naar het buitenland te gaan en heeft zich vermoedelijk bij het vreem delingenlegioen willen melden. 7. Inderdaad ziet Eric enkele kleine figuur tjes haastig de wijk nemen achter de rot sen. Hij vindt dit ver dacht genoeg om voor zorgsmaatregelen te nemen. Astara, zijn hond Wolf en 't groot ste deel van zijn krij gers worden ter be waking van het schip achtergelaten, waar na hij zich met de an dere krijgers, stevig bewapend, naar het dorp begeeft. Svein zegt tegen de Bard, dat hij hen op de tocht moet verge zellen, hetgeen deze met een woe dende blik op de Sakser doet, hoe wel het duidelijk blijkt, dat hij liever bij het schip was gebleven. Een kort onderzoek overtuigt de krijgers, dat er geen levende ziel meer in de nederzetting is. De Bard doet nog een poging hen terug te doen keren, maar zij zet ten de tocht voort in de richting, waarin zij de bevolking hebben -Ai fWfcfS. zien verdwijnen. Svein loopt als een waakhond aan de zijde van de Bard, hetgeen deze allesbehalve prettig vindt. Na enige tijd bereiken zij de top van een begroeide heuvel en daar zien zij een eindweegs verder be neden in het dal een groepje men sen, vermoedelijk de bewoners van het dorp, bijeen staan. Een twee wielig, met twee paarden bespan nen wagentje, staat enigszins ter zijde. „Wat voeren die kerels daar nu uit?" zegt Half ra verwonderd. „Ze graven een kuil." Het merkwaardige is, dat, hoe- we# de mensen daar beneden toch bekend moeten zijn met hun aanT wezigheid, zij hieraan ih het geheel geen*" aandacht schenken en ge- woön door gaan met hun werk zaamheden. Duidelijk is het werkbaar, dat de Bard op hete kolen staat en maar het liefst de benen zou ne men. Doch Svein, die door dit zon derlinge gedrag van de vreemde ling hoe langer hoe argwanender wordt, geeft hem daar de kans niét toe. *7 Op een teken van Eric dalen de Noren de helling af. Zij hebben echter nauwelijks tien passen af gelegd, of een vijandige stem roept „Wie zijt ge, vreemdelingen, die het wagen het volk van Fiatach bij een begrafenis te storen?" Van links en rechts duiken nu krijgers uit de struiken op. ACTRICE LIEP HERSENSCHUDDING OP. Na afloop van een voorstelling voor de militairen yan het gar nizoen te Appingedam is de actrice Mia Horna, medewerkster van het Nederlandse operette ge zelschap uit Amsterdam, tijdens het verlaten van de zaal zodanig komen te vallen, dat zij een her senschudding kreeg. Zij zal dus voorlopig niet kunnen optreden. KRAANVOGEL GEVANGEN. 'De beheerder van het dieren huis van de vereniging tegen het mishandelen van dieren te Haar lem, heeft Woensdag in een der polders van Spaarndam, onder de rook van Haarlem, een Sara- kraanvogel gevangen. Dit soort kraanvogels leeft in India. Het dier zwierf al enige weken in de polders en men was bevreesd dat het in de komende winter wegens gebrek aan voed sel zou sterven. De vleugels wa ren gekortwiekt. Aangenomen wordt dat de vogel uit een dieren tuin afkomstig is. Indien de eige naar niet bekend wordt zal de vogel verblijfplaats worden gebo den in de hertenkamp der ge meente Haarlem. NIEUWE INVASIE VAN NOTENKRAKERS De vogelwerkgroep Haarlem deelt mede: „In de vorige herfst beleefden we in Nederland een grote invasie van een zeldzame vogel, en wel van de notenkraker. Deze vogels bleken afkomstig te zijn uit Siberië, waar ze in de uitgestrek te dennenwouden broeden. In sommige jaren trekken deze bruine, wit gestippelde kraaien die ongeveer zo groot zijn als een kauw uit hun broedgebied weg, waarschijnlijk tengevolge van overbevolking. Ze kunnen dan ook in ons land terecht komen. Zo hebben dan in de herfst 1954 vele mensen deze interes sante vogel waargenomen en ruim tweehonderd gaven daar van bericht. In alle delen van ons land waren deze vogels gezien, en men schreef er enthousiaste brieven over. Hierdoor kon een goed overzicht van deze invasie van de Siberische gast verkregen en vastgesteld worden. Nu is in deze herfst de noten kraker weer hier en daar in West- Europa opgedoken. Men zag meerdere van deze vogels in de provincie Groningen bij Lopper- sum, een op het Deense eiland Langeland en op 12 October werd er een waargenomen aan de Noordzeekust bij Zandvoort. Is er hier sprake van een nieuwe in vasie? Om hiervan de nodige ge gevens te kunnen verzamelen, verzoekt de vogelwerkgroep Haarlem aan ieder, dié de noten kraker waarneemt* hiervan be richt te zenden met zoveel moge lijk bijzonderheden zpals een be schrijving Van de vogel, gedrag en voedsel, en wel aai) het adres: F. Bloem, Veldlaan 8, Bentveld, telef. Haarlem 26783.'!

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2