Jacht op Nazi-schatten Oostenrijkse meren AKKERTJES BINNENLANDS NIEUWS i Uctjot! in Rector McNeil overleden Nederlands verbond van Middenstandsverenigingen Het „Cromvoirtse boertje" weer voor de rechtbank De moord op Stanley Wilson tweede blad ZEEPOST Donderdag 13 October 10e Jaargang Ho. 3584 Voor miljoenen geroofde goederen steeds niet teruggevonden nog De Westduitse defensie over kartelwezen en ziekenfondsen De wervelstorm over Japan Vonnissen en terechtstellingen in China Gevechten in Algerije Geen politie in Westduitse ^kazernes aldus Blank Besprekingen tussen Harding en Makarios vastgelopen VERKOUDHEID WEG! VRIJE De Oostenrijkse regering heeft aan een Weense onderneming vergunning gegeven in het Atter- meer naar „Weermachtsgoede ren" te zoeken. Ook een Zwitser se firma stelt op het ogenblik pogingen in het werk om toe stemming te krijgen tot het dui ken naar waardevolle goederen in de meren van Opper-Oostenrijk en Stiermarken. Dergelijke projecten zijn kost baar en eisen niet slechts een goed geschoold personeel van duikers, maar ook allerlei inge wikkelde toestellen en veel tijd. Ondernemingen, die zulke pro jecten uitvoeren, zijn bedacht op het maken van winst. Wat stellen deze firma's zich nu van die „Weermachtsgoederen" voor? Het is bekend, dat de Duitsers in de laatste weken van de oor log in het gebied van hun „Al- penfestung" vele waardevolle zaken hebben geborgen: goud, geld, juwelen, kunstvoorwerpen. Niet alles werd tot nu toe gevon den. Maar het is bekend, dat vliegtuigen van het type Fieseler Storch talrijke kisten hebben aangevoerd, die door „Sonder- kommando's" in de meren van Opper-Oostenrijk en Stiermar ken tot zinken zijn gebracht. Deze kisten bevatten meestal voorraden van de S.S., voorna melijk van het „Reichssicher- heitshauptamt", dus met andere woorden: in geheel Europa ge stolen en geroofde waarden. JOODS BEZIT. Het gaat hier om bezittingen van Joden en ook wel niet-Joden in de bezette gebieden. Een groot aantal officiële documenten, die bewaard zijn gebleven, geeft hierover uitsluitsel. Daaruit is men bijvoorbeeld tot de slotsom gekomen, dat zich nog ergens in Oostenrijk 22 kisten met goud fan ren" verlenen, schijnen het pro bleem niet in zijn gehele draag wijdte te hebben begrepen. Het ten te bergen en voor een deel is hun dat ook zonder twijfel ge lukt. Zo kon een groep nazi's, als Franse soldaten vermomd, eens, onder de ogen van de plaatse lijke politie, twaalf zware kisten uit het Alt-Ausmeer bergen. In die kisten moeten zich, naar men aanneemt, ook matrijzen voor de vervaardiging van valse dollar biljetten hebben bevonden. De vraag dringt zich nu op, aan wie de goederen, die gebor gen zullen worden, behoren. De Oostenrijkse provinciale bestu ren, die de concessies tot het zoeken naar „weermachtsgoede- is immers meer dan waarschijn lijk, dat de vertegenwoordigers der nazi-slachtoffers bij vondsten van geroofde goederen daarop aanspraak zullen maken. De Westduitse minister van Defensie heeft aangekondigd dat hij onder de eerste zesduizend vrijwilligers, die voor het kader der Duitse troepen zullen worden opgesteld, driehonderd generaals wenst op te roepen. De selectie-commissie, die door het parlement is benoemd om de candidaten onder de loupe te ne men, is reeds aan het werk ge gaan. Ook de militaire kleerma kers zijn reeds in het ministerie geweest en hebben de maat ge nomen voor tie uniformen van de candidaten. Vijfhonderd unifor men voor de eerste ploeg zijn reeds in de maak. De minister wil begin 1956 ook de eerste drie compagnieën van leger, luchtmacht en marine opstellen Op de leeftijd van 48 jaar is Woensdag te New York overle den het Britse lagerhuislid voor de labourpartij en ex-minister van Staat Hector McNeil. McNeil had, op weg van Enge land naar New York met het passagiersschip „Queen Mary", 'n hersenbloeding gekregen en werd bij aankomst te New York, negen dagen geleden, onmiddel lijk opgenomen in het „Colum bia Presbyterian Medical Cen tre" aldaar. Zijn echtgenote lie- gaf zich op_4 October per vlieg tuig naar New York om zich bij hem te voegen." McNeil was Europees verte- Zij zullen worden gestationneerd genwoordiger voor de „Encyclo- in Andernach aan de Rijn, in'paedia Britannica" en had zich ■Eürstenfeldbrück in Beieren en voor zaken naar New York be- r helpen direct VERGIFTIGIN GSGEVAL TE ROTTERDAM. Dinsdagochtend is in haar wo ning in de Van der Sluijsstraat te Rotterdam de 25-jarige mevr. T. C. van H.—N. dood aangetroffen. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is thans gebleken, dat de vrouw aan vergiftiging door koolmonoxydedaimpen is overle den. In de kamer stond n.l. een kachel, die defect was. BROODOORLOG IN BREDA. Een Breda's bakkersbedrijf is er voor de tweede maal binnen korte tijd toe overgegaan zijn broodprijzen nogal rigoureus te verlagen. Een en ander is aan leiding geweest voor de bakkers patroons in Breda om zich te be raden over wat thans te doen staat. Tijdens een bijeenkomst juwelen moeten bevinden, die de van het bestuur van de R.K. bakkerspatroonsvereniging „Een dracht maakt macht" is besloten de Bredase broodbakkers het ad vies te geven deze broodprijsver laging te volgen en zelfs te gaan werken onder de prijs, zoals deze beruchte „SS-obersturmbann- führer" Adolf Eichmann op zijn vlucht uit Praag in de laatste da gen van April 1945 meebracht. Na de oorlog trachtten nazi's, die ervan af wisten, deze schat- Het Nederlands verbond van middenstandsverenigingen heeft Dinsdag in Utrecht een vak- en standsraadvergadering gehouden, waarin een resolutie over het kartelwezen en een motie over de verhoging van de ziekenfonds premies werden aangenomen. In de resolutie over het kar telwezen wordt erkend, dat een meer geordende economie voor de gemeenschap als geheel grote voordelen kan brengen, dat be drijfsregelingen overigens dik wijls noodzakelijk zijn, maar dat een regeling van de economische mededinging eveneens noodzake lijk is. Het Nederlands verbond van middenstandsverenigingen verwacht echter van de regering dat bij de beoordeilng van de mededingingsregeling rekening zal worden gehouden met de be langen van het bedrijfsleven en met de, ook voor het bedrijfs leven noodzakelijke, rechtszeker heid en acht het om die reden noodzakelijk dat in het ontwerp van wet „regelen omtrent de economische mededinging" als nog de mogelijkheid van beroep op een onafhankelijk college, dat op bepaalde rechtsgronden de beslissingen van de minister zal kunnen toetsen, wordt opgeno men. Voorts is het verbond van mening dat een kartelwetgeving welke waarborgen biedt voor het algemeen belang en tevens de ge meenschap doet delen in de voor delen van economische samen werking voor het bedrijfsleven een belangrijke bijdrage kan vor men tot de onmisbare economi sche ordening waarin de gezind heid van de individuele onder nemer om zo doelmatig mogelijk te werken wordt gestimuleerd en o.a. door het opstellen van cal culatieschema's een gezonde con currentie wordt bevorderd. Het verbond ziet tevens in de verde re ontwikkeling van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie 'n belangrijk middel om tot een goede marktordening en regeling van de mededinging te komen en roept het bedrijfsleven op deze ontwikkeling zoveel mogelijk te bevorderen. In een en ook aan de regering ter kennis gebrachte motie spreekt het Nederlands verbond van middenstandsverenigingen de ernstige vrees uit, dat iedere verdere verhoging van de con tributie voor de vrijwillig verze kerden bij de ziekenfondsen velen tot uittreden uit de zieken fondsen zal noodzaken. Het doet een beroep op de regering maat regelen te treffen om dit te voor komen, door hetzij de subsidie aan de ziekenfondsen belangrijk te verhogen hetzij door het in voeren van een noodmaatregel, waardoor de vrijwillig verzeker den in de gelegenheid worden gesteld op de zelfde wijze lid te worden van een ziekenfonds als de verplicht verzekerden, waar bij dit deel der premie dat voor de verplicht verzekerden door het bedrijfsleven wordt betaald, voor de vrijwillig verzekerden door het rijk zal worden betaald. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Marinero", 13 Oct. m.s. „Paraguay Star", 18 Oct. Australië: s.s. „Stratheden", 13 Oct. Brazilië: m.s. „Paraguay Star", 18 Oct. Canada: s.s. „Maasdam", 13 Oct. s.s. „Prins Maurits", 18 Oct. Chili: via New York, 13 en 19 Oct. Ned. Antillen: s.s. „Bennekom", 17 Oct. m.s. „Jason", 17 Oct. Nieuw-Zeeland via Engeland 15 Oct. Suriname: s.s. „Bacchus", 18 Oct. Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Af rika m.s. „Jagersfontein", 18 Oct. door het bewuste bakkersbedrijf thans wordt berekend. Het be stuur zal bovendien schromen nog ingrijpender maatregelen te adviseren indien mocht blijken, dat het bewuste bedrijf gaat wer ken onder de thans door het be stuur geadviseerde broodprijs. Men is tot deze maatregelen zeer ongaarne overgegaan, men stelt zich echter op het standpunt, dat deze broodoorlog op zo kort mo gelijke termijn moet worden uit gevochten. „Het gaat er op of er onder, het wordt een strijd op leven en dood", aldus het be stuur van de R.K. bakkerspa troonsvereniging. KRAAN RAAKTE BEKNELD ONDER VIADUCT. Een op een auto gemonteerde kraan van de firma Van W. uit Middenmeer is Dinsdagmiddag bekneld geraakt onder het via duct over rijksweg nr. 7 ten Z. van Wieringerwerf. De chauf feur, die met de situatie onbe kend was, reed achter 'n vracht auto en zag plotseling het via duct voor zich opdoemen. Rem men was niet meer mogelijk. Met een hevige slag botste de kraan tegen de onderkant van het via duct en werd gedeeltelijk van de auto afgerukt. De oostelijke rij baan van de rijksweg werd hier door totaal versperd. De rijkspo litie leidde het verkeer uit beide richtingen over de vrijgebleven rijbaan. Na enige uren was het obstakel o.m. met behulp van snijbranders verwijderd. Het viaduct werd licht bescha digd. in Wilhelmshaven aan de Noord zee. In sommige politieke kringen is de vraag gesteld of de minister met de opstelling van deze com pagnieën niet buiten zijn boekje zou gaan. Hij is tot dusverre door de Bondsdag namelijk alleen ge machtigd zesduizend lieden voor leergangen en speciale posten op te roepen, doch de Bondsdag heeft uitdrukkelijk vastgesteld, dat hiermee nog geen militaire for maties gevormd mogen worden Volgens minister: Blank kan even wel een compagnie niet als een militaire formatie worden be schouwd. De wervelstorm „Nora", die Dinsdag over het eiland Honsjoe, ten Oosten van Tokio is getrok ken, heeft drie mensen het leven gekost. Vier personen worden vermist en negen zijn gewond. In de prefectuur Chiba zijn 20 huizen verwoest en 12.000 onder gelopen. In Tokio is het water in 9.000 huizen binnengedrongen. Te Meisjien in Kwantoeng zijn 28 „contrarevolütionnairen" ter dood veroordeeld en onmiddellijk terechtgesteld, zo meldt het dag blad van het Oosten uit Kwan toeng, dat gistellen in Hongkong is ontvangen. Volgens het blad zijn verder 25 „oontra-revolution- nairen" veroordeeld tot verschil lende straffen dbor het volkstri bunaal van Meisjien onder wie enkele tot 15 jaar gevangenis straf. De veroordeelden zijn be schuldigd van plundering en moord en het verwekken van op standen. De laatste rhaanden is melding gemaakt van honderden doodvon nissen en langdurige gevangenis straffen in China wegens activi teit tegen het cefrnmunitische be wind. geven. McNeil was één van de felste anti-communisten van de labour partij. Geboren in 1907 als zoon van een Schotse scheepsbouwer, begaf Hector McNeil zich in de politiek na een korte journalis tieke carrière. Bij de vorming van de labourregering in 1945 werd hij benoemd tot ondermi nister voor Buitenlandse Zaken en een jaar later werd hij minis ter van Staat. Deze laatste func tie behield hij tot 1950; toen hij staatssecretaris voor aangelegen heden betreffende Schotland werd. McNeil werd dikwijls aange zocht Engeland te vertegenwoor digen op conferenties in het bui tenland, hoofdzakelijk bijeenkom sten van de Ver. Naties, waar hij al spoedig naam maakte door zijn scherpe veroordelingen van het communisme en zijn mondelinge duels met de Russische afgevaar digde Andrei Wysjinski. In 1947 werd hij gekozen tot vice-voorzitter van de algemene vergadering der Ver. Naties en in de daarop volgende jaren was hij de leider van de Britse dele gatie bij de economische commis sie voor Europa. McNeil huwde in 1939 met een Schotse. Uit dit huwelijk werd in 1945 een zoon geboren. Bij een gevecht tussen Franse troepen en een grote groep op standelingen nabij El Fadja in Oostelijk Algerije zijn Dinsdag avond acht opstandelingen ge dood en zes gevangen genomen. In hetzelfde gebied hebben groe pen opstandelingen aanvallen gedaan op verschillende boerde- kunnen wenden,"wanneer zij vin- In het nieuwe Westduitse leger moet de activiteit van politieke partijen worden verboden, zo heeft de minister van Defensie, Blank, gisteren in de Bondsdag verklaard bij de opening van het debat over de „soldatenwet", de eerste phase van de vorming van de nieuwe strijdkrachten ter sterkte van 500.000 man. Blank voegde hier aan toe, dat het tegen de democratie zou zijn om vrije discussie tussen de mili tairen te verbieden, doch de ka zernes zouden niet het terrein mogen worden van stelselmatige propaganda voor enige politieke partij. „De militair moet boven de partijen staan, in dienst van het gehele volk", aldus de minis ter. Volgens het wetsvoorstel ko men de strijdkrachten vooreerst onder toezicht van het parlement te staan. De militairen zullen zich tot onafhankelijke rechtbanken De Britse gouverneur van Cy prus, sir John Harding, heeft in Nicosia voor de derde maal een bespreking gehad met aartsbis schop Makarios, leider van de be weging der Cypriotische Grieken voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland. In een officieel communiqué rijen van kolonisten. Een Euro pese kolonist werd gedood. Een andere groep opstandelin gen hield een autobus aan op het trajact ConstantineColo en doodde de Europese conducteur. De Islamietische chauffeur en de passagiers vluchtten. Uit een dorp nabij Batna, aan de rand van het Aures-gebergte, werden door in uniformen geklede op standelingen vier jonge mannen ontvoerd. den dat aan hun rechten afbreuk wordt gedaan. Het ontwerp is bedoeld als ver vanger van de vrijwilligerswet, die in het begin van dit jaar werd aanvaard en op grond waarvan de eerste 6.000 vrijwilligers zou den worden aangeworven. Tot dusverre is er nog geen enkele dienstplichtige opgeroepen. Blank noemde de „soldaten- wet" een „volslagen breken" met het verleden. die de laatste vijf jaar als mag netiseur een grote bekendheid heeft gekregen en dienovereen komstig een uitgebreide practijk heeft, heeft Dinsdag in hoger be roep terechtgestaan voor de rechtbank in 's-Hertogenbosch op beschuldiging van het onbe voegd uitoefenen van de genees kunde. Hij was deswege door de kan tonrechter te 's-Hertogenbosch is bekend gemaakt, dat het over-(Veroordeeld tot een geldboete De Helvoirtse schaapherder, snelde bij een ongeval, toen een leg is vastgelopen. De twee par tijen hebben opnieuw de weder zijdse standpunten bekeken, doch zij hebben geen overeen stemming bereikt. en kost maar 65 ct. per buisje van 20 tabletten IIr ben óók een dag verkouden geweest Maar dat is alweer helemaal over! En vlug! Ik nam direct uit m'n medicijnkastje het bekende rode Rheumin-doosje met de Brpcades-kruisband. Eén Rheu- mientje was al voldoende, ik voelde me weer best. Maar niet alleen bij verkoudheid, ook bij hoofdpijn of griep geldt: toiglBBI door PHILIPPO PRESTON. 11) (Nadruk verboden). Hij wendde zich om en liep naar het venster, daarna stak hij de hand uit en draaide de licht schakelaar om, zodat het gouden licht verdween en ze zich samen bevonden in een heldere zilveren schijn, want het was volle maan en die scheen recht de kamer in hoog over de huizen aan de over kant heen. Audrey geleek op een schets in zilver, albast en zwart en haar trekken kwamen scherp naar voren, doch Shane ging zo staan, dat ze hem slechts als een brede, grote gestalte tegen het door het raam verlichte venster kon zien afsteken. ,Dit past beter bij mijn stem ming. We kunnen het electrische licht weer aandraaien, als we het weer over akelig nuchtere dingen hebben." Voordat ze zijn bedoeling vatte kwam hij naast haar staan en zette zich op de armleuning van haar stoel neer. Haar beide han den nam hij in de zijne. „Liefste, ik houd toch zoveel van je en ik moet het nu meteen zeggen!" Audrey gaf niet terstond ant woord. Ze haalde diep adem en voelde, hoe ze bloosde. „Shaneik geloofdat ik ook van je houd." Hij deed geen poging, haar in zijn armen te nemen. Ze voelden beiden de spanning en de tijd scheen als in de ruimte te zwe ven en voor hen beiden stil te staan. „Ik vraag me af, of jij kunt be seffen wat dit voor mij betekent, dat je iets om me geeft. Ik heb het niet durven hopen. Ik ben vanavond niet hier gekomen, om je dit te zeggen. Misschien besef te ik zelf niet, dat ik iets anders verlangde, dan alleen je terug te zien. Ik geloof, dat ik op slag ge weten heb, dat ik van je hield." „Dat wist ik ook." Audrey begreep heel goed, waarom hij geen poging deed haar te omhelzen. Hij staarde haar aan en toen hij sprak, klonk zijn stem onvast. „Audrey, na vanavond zal ik je niet meer over mijn liefde sprekentotdat alles is opge helderd." „En veronderstel nu eens, dat ik je zou vragen, er wel over te spreken? Bedenk toch, dat ik moed nodig hebende moed van een vrouw is altijd sterker, als ze zeker isvan haar man.'' De grondslagen van de slag boom, die Shane trachtte op te richten, werden weggevaagd en hij trok haar naar zich toe en tilde haar uit de diepe stoel om hoog. Audrey voelde niet anders dan een grote vrede en Shane was zich van niets anders be wust, dan van een liefde en ver langen, zoals hij dat nog nimmer gekend had. Hij had vele vrou wen in zijn leven leren kennen, maar ze waren hem voorbijge gaan zonder hem te beroeren. En Audrey kende hij nog slechts zeer kort, maar de nabijheid van het gevaar en de behoefte aan wederzijdse vertrouwen hadden dat bezwaar opzijgeschoven. Plot seling liet hij haar los, liep naar de schakelaar en draaide 't licht weer aan. „Liefste, ik ben stom geweest met dit te doen. Ik had er niet het minste recht toe." Ze zette zich op een hoge stoel met rechte leuning. „Ik weet alles, wat je zeggen wilt, maar, zoals ik al zei, die be zwaren doen er niet aan toe, als een vrouw van haar man zeker is." „Een vrouw?" plaagde hij ver tederd, ,,'n klein nest is beter ge zegd!" Plotseling draaide hij zich om en begon weer heen en weer te lopen, in en uit het warme licht, dat door 't kleine vertrek scheen. Audrey verroerde zich niet en dacht vol tederheid: „Hoe vreemd dat dit ons zo meegesleurd heeft, als dorre bladeren door de wind." Shane kwam weer naar haar toe. „Waarom vraag je me niets? Je weet niet eens, wie ik ben, waar ik vandaan kom en zo meer. Het is immers mogelijk, dat ik giste ren tegen je heb staan liegen?" „Mogelijk, maar je hebt het niet gedaan. Ik heb je niets te vra gen. Waarom ook? Het mag er van zes maal 25 en een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand. Tegen deze voor waardelijke straf kwam de schaapherder in beroep bij de rechtbank. Het „Cromvoirtse boertje" dat als T. Voets in de burgerlijke stand staat ingeschreven en 41 jaar is, verklaarde voor de recht bank er van overtuigd te zijn, dat hij een paranormale begaafdheid bezit en dat hij ondanks enkele veroordelingen het toch niet van zich verkrijgen kan mensen, die van heinde en verre zijn hulp komen vragen, onverrichter zake naar huis te laten terugkeren, „Ik voel me gedrongen", aldus verdachte, „te helpen waar ik helpen kan". Over zijn levensloop sprekend, vertelde hij de rechtbank, dat hij als jongen van 15 jaar toevallig zijn speciale gave ontdekte. Hij genas zijn zusje van een zeer ernstige aanval van stuipen, door het kind eenvoudig op te nemen. Hij vond het zelf een merkwaar dig verschijnsel, maar is er ver der niet bij stil blijven staan. Ja ren later echter werd hij weer aan zijn bijzondere gave herin nerd, toen hij in Utrecht te hulp verwaand klinken, maar ik ver trouw op mijn eigen oordeel. Je bent een artist en in sommige gevallen een erg roekeloos we zen. Er is maar één ding, dat me dwars zit. Je bent blijkbaar schat rijk.'' „Waarom zou je dat dwars zit ten?" „Omdat ik vrijwel zeker ben, dat ik het enige meisje, dat haar eigen brood verdient, ben, waar mee je nog ooit in kennis geko men bent. Ik heb wel de weelde nog niet kunnen veroorloven, jouw wereld en de mensen, die daarin verkeren, te leren ken nen." „Daar luister ik niet naar. Ik heb gelukkig geld en ik zou je willen vragen, of je wil toestaan, dat ik je help. Baantjes groeien zo maar niet aan de bomen, dat weet je ook wel." Ze schudde het hoofd. „Denk je dan heus, dat ik, door geld in onze heerlijke wereld toe te laten, alles zou willen beder ven?" „Ik ben bang, dat er veel min der aantrekkelijke dingen dan geld in ons bestaan zullen ko men. Bij het gerechtelijk onder zoek konden ze je wel eens heel streng behandelen, Audrey, en daarover moeten we nu ernstig praten. Je zult bewaakt worden, net als ik, als de politie maar lang genoeg heeft gezocht, tot ze de brieven van Sonia eindelijk in handen heeft gekregen. Ze be ginnen dan een onderzoek met die brieven als uitgangspunten en dan duurt het niet lang, of ze hebben mij te pakken." (Wordt vervolgd). kind kokend water over het lichaam kreeg en ernstige brand wonden opliep. Hij nam de klei ne op en vrijwel onmiddellijk verdween de pijn. Zonder dat hij ooit reclame voor zichzelf heeft gemaakt, zo vertelde de verdachte de recht bank, is er sinds vijf jaar onge veer een grote toeloop gekomen naar zijn huisje in Helvoirt, waar de auto's veelal in files staan ge parkeerd. Hij is aangesloten bij de Nederlandse werkgroep voor practische toepassing van para normale begaafheid en bij de Eu ropese unie voor volksgezondheid en natuurlijke geneeswijze. Dit lidmaatschap houdt in, dat een magnetiseur zijn goede trouw wenst aan te tonen door geen patiënten te behandelen, die niet onder controle staan van een arts en evenmin wanneer de behande lende geneesheer bezwaar maakt tegen een behandeling door een magnetiseur. Van elke patiënt wordt een registratiekaart opge maakt en ongeveer 1100 van deze registratiekaarten zijn van het „Cromvoirtse boertje" in het be zit van de werkgroep. Over de resultaten, die hij met patiënten heeft weten te behalen is een uitvoerig rapport samen gesteld door de commissie voor onderzoek naar paranormale be gaafdheid. Deze commissie staat onder voorzitterschap van mr A. van Doornick uit Deventer en werd ingesteld door de werk groep. Het rapport werd ter zit ting aan de rechtbank overhan digd door de voorzitter der com missie, die tevens als raadsman van de verdachte optrad. In zijn requisitoir stelde de of ficier van Justitie, mr Bruigom, nadrukkelijk, dat hij geen reden heeft te twijfelen aan de goede- trouw van deze verdachte. Hij achtte het echter zijn taak, de wet van 1865 regelend de uitoefe ning van de geneeskunde, te handhaven zoals de wet er ligt, ondanks een mogelijk anders lui dend persoonlijk oordeel of over tuiging. „Het is niet onmogelijk", al dus de officier, „dat de wetgever talmt met de wijziging van deze, naar men beweert verouderde wet, omdat niet wetenschappe lijk valt vast te stellen, welke magnetiseur als bona fide en welke als mala fide moet worden gequalificeerd. Men tracht wel de rechtbank te overreden in deze zaken een afkeuring van deze wet te demonstreren door een geringe straf op te leggen, maar een dergelijke demonstratie van afkeuring is de rechter niet toe gestaan". De officier vroeg bevestiging van het vonnis van de kanton rechter. De raadsman, mr Van Door- ninck, achtte het daarentegen wel mogelijk, dat de rechtbank onderscheid maakt tussen bona fide en een mala fide magneti seur, weliswaar niet op weten schappelijke grondslag maar wel op practische grondslag. Naar zijn mening behoeft de rechtbank zich niet te laten afschrikken door het requisitoir wat betreft het opleggen van een geringe straf, daar de rechtbank te 's-Hertogenbosch voordien in 2 gevallen een geringe straf heeft opgelegd. De raadsman vroeg de rechtbank het hoogste recht niet in het grootste onrecht te doen verkeren en pleitte voor een zo gering mogelijke straf. Uitspraak over veertien dagen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5