Uit de Provincie RECHTSZAKEN Eric de Noorman - Het raadsel van Tuath Mor ZWEMMEN FILMNIEUWS Sportnieuws SCHAKEN West-Duitsland gaat weer vliegtuigen vervaardigen Dek Russisch aanbod tot wapenleveringen aanlsraël Het proces tegen Djody Nieuw Grieks kabinet krijgt het vertrouwen TERNEUZEN. HOEK. OVERSLAG. SLUISKIL. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. De overstromingen in Voor-lndië AGENDA Amerika en het Midden-Oosten Een woordvoerder van de Beierse regering heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat er in West- Duitsland binnenkort weer vlieg tuigen zullen worden vervaar digd. Tot de eerste toestellen, die men zal produceren, behoren eqn les-straalvliegtuig, een helicopter en een leger-verkenningsvlieg- tuig. Het straalvliegtuig is de tweemotorige Messerschmitt „Me 200", die in Spanje ontwik keld en geprobeerd is. De Henschel-fabrieken te Kas sei hebben reeds een licentie-con tract met de Sikorsky corpora tion of America gesloten voor de pnoductie van een der modellen van deze maatschappij. Domier, die zich tijdens de oorlog toelegde op de vervaardiging van bommen werpers, heeft onlangs haar JDo 27" gedemonstreerd, een eenmotorig tweepersoonstoestel. Een onzekere factor in de plan nen der vliegtuigindustrie wordt gevormd door de behoeften van het nieuwe ministerie van Defen sie van de bondsrepubliek. De grote vliegtuigproducenten heb ben twee los-georganiseerde groe pen gevormd, waarvan de ene de bedrijven ten Zuiden van de Main en de andere die ten Noorden van deze rivier omvat. In plaats van met een groot aantal afzonder- ïqke maatschappijen krijgen de ministeries van Defensie en Eco nomische Zaken hierdoor te doen met twee economisch stabiele en stevig gegrondveste zakenpart ners. De groepen zullen de te ont vangen bestellingen onder haar ïeden verdelen naar gelang van tie capaciteiten en kundigheden van de verschillende producen ten. Tot de Zuidelijke groep be horen Dornier, Messerschmitt en Heinkel, terwijl Henschel, Focke- Wulf, de Hamburger Flugzeug- iiau (voorheen Blohm und Voss) «cl de Weser gesellschaft deel uit maken van de Zuidelijke groep. ■De Duitse vliegtuigondernemin- gen zijn niet van plan bepaalde typen in grote series te vervaar digen. Zij zullen zich meer toe leggen op de ontwikkeling van goede prototypen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van. Bui tenlandse Zaken heeft Woensdag rerklaard dat de Amerikaanse regering over „inlichtingen van recente datum" beschikt, dat het Sow jet-blok mogelijk ook Israël 4na de Arabische landen) zal aan bieden wapens te leveren. IDe woordvoerder wilde, on- ifanks een spervuur van vragen ran journalisten, niets aan zijn verklaring toevoegen. <Dp de Israëlische ambassade te Washington zei een woordvoer der» dat er geen aanbod tot wa penleveranties van het Sowjet- blok aan Israël was gedaan. Er was echter wel bedektelijk te ken nen. gegeven, dat Israël mogelijk onder bepaalde omstandigheden wapens zou kunnen ontvangen. De woordvoerder zei, dat Israël (hans niet op de zinspeling in gaat, maar nog steeds hoopt zijn wapenvoor raad in het Westen te kunnen aanvullen. Bn antwoord op een vraag, of er voor of na de jongste aankon diging van een wapenovereen- fcomst tussen Egypte en Tsjecho- Slowakije sprake was geweest van de zinspeling, zei de woord voerder alleen: onlangs. In de voortgezette behandeling van de zaak tegen de oud-iminister *an Justitie, Djody Gondokusu- tno, voor het hooggerechtshof te Djakarta is Woensdag als getui ge verschenen Abdulla Thamtarin, de 51-jarige commissaris voor Oost-Java van de P.R.N. Hij ver klaarde van Djody het tarief te hebben ontvangen, dat men moest vragen van vreemdelingen, die een visum wensten. Dit beliep rp 100.000 per per soon. Iedereen diende een voor sdhot van 25 tot 50 percent op dit bedrag te betalen. Van het ge- inde geld ging 15 percent com missie naar het hoofdbestuur der PjR.N., 15 percent naar de plaat selijke afdeling van de P.R.N. en de overige 70 percent was be stemd voor lieden van het minis terie van Justitie en hoge func tionarissen op het immigratie- kantoor. Getuige verklaarde, dat hij uit de partij was geroyeerd, omdat (dj daar tot de oppositie behoor de. Het nieuwe Griekse kabinet ren Constantine Karamanlis heeft het vertrouwen van de Kamer gekregen. De stemver houding was 200 tegen 77, bij 2 onthoudingen. Deze stemmingsuitslag maakt een einde aan de vrees, dat Grie fcenland in een periode van polj- lieke onzekerheid zou geraken als gevolg van de dood van pre mier Papagos. De oppositiepartijen, die giste ren tegen stemden en scherpe critiek op de regeringsverklaring hebben geleverd, bleken tevreden met Karamanlis' besluit om vroeg in het voorjaar nieuwe ver kiezingen te houden. Tijdens Pa pagos' ziekte hebben de oppositie leiders herhaaldelijk onmiddel lijke verkiezingen geëist. Zij dreigden zelfs met een massaal aftreden van hun afgevaardig den. Karamanlis kreeg de steun van de grootste partij, de Griekse concentratie, die onverdeeld ge bleven is na de dood van haar ge wezen leider Papagos. NEDERLANDSE ZONDAGS SCHOOL VERENIGING. De Nederlandse Zondagsschool Vereniging belegt ook dit jaar haar grote regionale najaarscon ferenties. In Middelburg zal op 15 Octo ber in de „Bogardzaal", Bogard- straat (aanvang 3.00 uur precies) de regionale conferentie worden gehouden, waartoe alle Zondags schoolleiders (sters) uit Zeeland werden uitgenodigd. Het middagprogramma zal voor een belangrijk deel besteed wor den aan het thema „Waarheid in onze vertelling". De vragen: „Wanneer zijn we niet waar tegenover het kind" en „Wanneer doen we de waarheid van de Bijbelse boodschap te kort?" gelden als discussie-vra gen, die ook van te voren in de plaatselijke afdelingen zullen worden besproken. De inleiding wordt verzorgd door de heer A. Kroese, direc teur der Nederlandse Zondags school Vereniging. Het avondprogramma wordt voor een deel besteed aan kennis van het land van de Bijbel. De plaatselijke afdeling geeft een opvoering van een pantomi me en tot slot wordt de Ameri kaanse film „De eenzame" ver toond. WATERSCHAPS BENOEMINGEN. In Zeeuws-Vlaanderen kwamen de volgende waterschapsbenoe mingen voor: Dijkgraaf van het waterschap Lamswaarde c.a.: L. J. M. Borm te St. Jansteen; gezworene van het waterschap Lamswaarde c.a. C. C. M. Buijsse te Hontenisse; gezworene van het waterschap Lamswaarde c.a.: Th. J. D. Bau- wens te Hontenisse; dijkgraaf van de Burgpolder: J. J. Neete- son te Hontenisse; dijkgraaf van de Hulster-Nieuwlandpolder: Th. A. Mangnus te Vogelwaarde; dijkgraaf van de Havikpolder: Th. A. Mangnus te Vogelwaarde; gezworene van het waterschap Het Vrije van SluisF. Ver- craeije te Aardenburj|; dijkgraaf van de polder St. Jansteen: C. L. Inghels te St. Jansteen en plaats vervanger van de dijkgraaf van de WildelandenpolderP. C. G. M. de Buck te St. Jansteen. Helma en Selma in het Concertgebouw. Gisteravond traden de beide be kende radio-zusjes Helma en Sel ma op voor een zeer goed bezet Concertgebouw. Deze beide zan geresjes, die zeer zeker een groot gedeelte van de bezoekers op haar naam hadden staan, brach ten de bekende liedjes op haar charmante wijze en wisten al spoedig te meesten te doen mee zingen. Zij werden op uitstekende wij ze begeleid door de Hammond-or ganist Mathieu Niëns, die de ge hele avond voor de muzikale om lijsting zorgde. Naast de beide zangeresjes oogstte de chansonnière Annie Raats veel succes en de toneel telepaath Gregovax liet enkele frappante nummers zien. Het ge blinddoekte scherpschieten was wel een beetje angstaanjagend, maar het liep toch allemaal goed af. Alles tezamen een avond van beschaafde kleinkunst, die de be zoekers zeer zeker tevreden heeft gesteld. Een welkome verrassing. Het was voor een ingezetene alhier een blijde verrassing, toen de plaatselijk agent van Lotisico, de heer K. J. de Nooijer, kwam mededelen, dat op nr 2458 een prijs van 1000, met, als laatst uitgekomen hoge prijs, een pre mie van 30.000, was gevallen, van welk nummer onze stadgeno te l/20e lot in haar bezit had. Verg. C.J. B.T.B. en C.P.M.B. In de gemeentelijke Gehoorzaal werd j.l. Zaterdagavond een ge combineerde vergadering gehou den van de C. J. B. T. B. en C. P M. B. in Oost Zw.-Vlaanderen. Nadat de presidente van de C. P. M. B., mej. J. de Koeijer, op de gebruikelijke wijze de avond had geopend en de aanwezigen had verwelkomd, hield de heer R. Dieleman een causerie over het onderwerp „Evangelie en litera tuur," welke met volle aandacht werd gevolgd. De heer P. Hamelink declameer de met succes „De Oogst" van Roland Holst. Na de pauze volgde onder presi dium van de wnd. voorzitter van de C. J. B. T. B. een zeer geani meerde gedachtenwisseling over de gehouden causerie,waarop het gevormd orkestje enige nummer tjes liet horen. Na het zingen van het Avondlied werd de vergadering met dank zegging gesloten. Hengelconcours. Zondag j.l. had op het viswater „Keizersput" alhier de eerste fi nale plaats van het hengelcon cours Overslag-Koewacht. Van iedere vereniging namen 10 vis sers deel. Ondanks het prachtige najaarsweer werd er zeer weinig gevangen in tegenstelling met de vorige wedstrijd, waarbij niet minder dan 6 kg vis werd gevan gen. Overslag wist dit keer de lei ding te nemen met 5 vissen en een totaal aantal punten van 214. Koewacht had niet zoveel succes en wist maar 1 baars te verschal ken, welke werd gevangen door de heer R. Waumans en hierdoor 33 punten verkreeg. Zondag a.s. gaat de 2e reeks beginnen te Koewacht op het vis water „de Konijnenputten". De uitslag van de le reeks luid de: 1. M. Spiessens; 2. E. de la Ruelle; 3. G. Meneve; 4. L. Wil- lems, allen te Overslag; 5. R. Waumans (Koewacht); 6. (ver loot club-Overslag). Contactavond. Door het bestuur van de Vara afd. Terneuzen, werd, daar hier ter plaatse geen afdeling bestaat, contact gezocht met de hier aan- weme leden. lïw mei van de contactbijeen komst was een bespreking voor een te organiseren ontspannings avond. Met algemene stemmen werd besloten om in het komende win terseizoen een dergelijke avond te Terneuzen te organiseren en hiervoor de medewerking te vra gen van bekende Vara-radio-artis- ten. Gastregie. In verband met de 2e lustrum viering van "de R.K. toneelvereni ging „Sempre Avanti" heeft zij gemeend dit jaar eens speciaal voor de dag te imoeten komen. Na het beëindigen van het stuk „Het witte schaap van de fami lie", welke momenteel in studie is begint men aan het jubileum stuk. Het is hen gelukt om spe ciaal voor dit stuk de medewer king te krijgen van de bekende Belgische toneelkunstenaar de heer Herman Bruggen, die zijj dan als gastregisseur hebben gear rangeerd. Het ligt tevens in de bedoeling om met dit stuk mede te dingen om het Zeeuws Land juweel. „De Schelde" bouwt stoom ketels voor de staatsmijnen. De N.V. koninklijke maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen heeft van de staatsmijnen te Heerlen opdracht ontvangen voor de levering van twee hogedruk stoomketels; elk van deze ketels dient een capaciteit te hebben van 125.000 kilogram stoom per uur en een druk van 130 atmosfeer, bij een stoomtemperatuur van 535 graden Celsius. De ketels zijn be stemd voor de hogedruk centrale van de staatsmijn ,Emma", wel ke een belangrijke uitbreiding zal ondergaan. De fabricage van de ketel zal circa twee jaar in beslag nemen. Gevonden voorwerp. Aan het bureau van de rijks politie alhier is als gevonden voorwerp aangegeven, een capu chon van jas, welke terug te be komen is: Terneuzensestraat 50. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 12 October. Per 100 stuks in guldens: Sla 5.30—6. Per stuk in centen: Bloemkool A 47—48, B 21—27, C 9—19; Wit te komkommer II 817. Per bos in centen: Peen 3132. Per 100 kg in guldens: Aard appelen: Bintje I 8.10; Eigenhei mer I 8.50—9.70. Per kg in centenAndijvie 11 20; Kassnijbonen 117; Princesse bonen 7691; Wagenaars 51 79; Kroten 6; Rode kooi 1014; Savoye kool 1622; Witte kool 28; Breekpeen II 611; Prei 2334; Spinazie 1240; Toma ten A 27—43, B 34, C 20—23, CC 20, Uien afw. 213. FRUIT. Per 100 kg in guldens: Appe len: Cox Orange Pippin AAA 32.50—65.30, AA 64—67, A 65— 67.10, B 66.10—67.70, C 48—50.60, H grof 62—65, H I 43.40—60.30, H II 21.40—24, K 4249, F 15— 29; Glorie van Holland H II 22 24, K 35, F 23—26; Goudreinet- ten K 2737, F 1824; Zoete ap pelen 2335; Overige soorten appelen 727; Appelen val 8 23; Peren: Conférence K 41, F 20 —27; Doyenné du Cornice A 97 99.90, B 93.30—95, C 84—86.20; H grof 85.50—91.70, H I 82.60— 84.30, H II 65.10—67, K 69—75, F 5064; Overige soorten peren 1040; Peren val 913; Druiven 110—114. 40.000 mensen worden uit Ba- hawalpoer, een landbouwcentrum in West-Pakistan, dat met over stroming wordt bedreigd, geëva cueerd. Op enkele plaatsen ten noorden van de stad zijn de dij ken van de rivier de Soetlej door gestoken om het gevaar voor Ba- hawalpoer af te wenden. Officieel is bekend gemaakt» dat 2.000 mensen bij Montgome ry, in de Pakistaanse Pendsjaab, waar tientallen dorpen diep on der water staan, zijn geïsoleerd. De Pakistaanse luchtmacht voorziet mensen, die zich op da ken van huizen bevinden, in bo men en op hooggelegen terrein van drinkwater in blik en levens middelen. Ook m de staat Chairpper wor den dijken doorgestoken om be dreigde plaatsen te redden. Volgens berichten uit New Delhi bestaat opnieuw gevaar voor overstromingen der stad. In de zwaarst getroffen Indi- scne staten Patiala en de sta ten in de oostelijke Pendsjaab zijn minstens 450 doden te be treuren. Terugvloeiende watermassa's hebben een spoorwegbrug tus sen Nieuw-Delhi en Sjajdara weggespoeld, Zodat de spoorweg verbinding van de Indische hoofdstad met het oosten is ver broken. BOETE GEËIST WEGENS ROEKELOOS RIJDEN. Ondermeer 100,- boete heeft de officier van justitie te Roer mond Dinsdag geëist tegen de bouwvakarbeider J. B. B. uit Nuth, die op 3 Juli uit rijden was gegaan met zijn motor en daar bij een ongeluk kreeg. Op de duo zat mevrouw W. uit Heerlen. Toen zij in de buurt van de bad inrichting .Hattem" te Roermond gekomen waren moest B. afrem men voor een vóór hem rijdende bus. Het was zeer druk op de weg. B. had juist een andere mo torrijder gepasseerd en wilde ook langs de bus. Juist toen hij dat probeerde kwam hij in aan raking met een tegenliggende auto, bestuurd door de heer Coe- horst uit Venlo. De vrouw werd van de motor geslingerd en kwam op de motorkap van de auto te recht. Zij was op slag dood. B. werd wakker toen hij in het zie kenhuis te Roermond weer bij kennis kwam; hij wist zich niets meer te herinneren van het ge val. Wegens roekeloos rijden van B. eiste de officier tegen hem 100 gulden boete of 60 dagen. Voorts een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en ont zegging van de bevoegdheid een motorvoertuig te bestuderen voor de tijd van 9 maanden. Uitspraak over 14 dagen. „EEN KARRETJE OP DE ZANDWEG REED „De man zat op de bok te sla pen en pas toen ik voor de twee de keer luidkeels bevel gaf om te stoppen opende hij verbaasd zijn ogen". Dit vertelde gisteren een politieagent uit Hilversum aan de Amsterdamse politierech ter voor wie een 37-jarige voer man, van de radiostad, moest ver schijnen, die reeds zes keer we gens het rijden onder invloed van alcohol was veroordeeld. De verdachte gaf toe, dat hij op de bok had zitten slapen. Het alcoholpercentage had 2,50 pro mille bedragen. „Het lijkt wel op het liedje „Een karretje op de zandweg reed..." merkte de poli tierechter op. „Het paard kende I ClBSl DONDERDAG 13 OCT. ZAAMSLAG: Terneuzensestr., 10—12 en van 2—3% uur: De monstratie met de T.C.U. VRIJDAG 14 OCTOBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Rose Marie". i I* Eban, de Israëlische ambassa deur in de Verenigde Staten, zou er bij de Amerikaanse regering op aangedrongen hebben nadere uitvoering te geven aan haar voorstellen betreffende een vei ligheidswaarborg voor het Mid den-Oosten, door zo nodig een verdrag met Israël alleen te te kenen. Dulles, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft vorige week nog verklaard te hopen, dat zijn voorstel voor een algemene veiligheidsgarantie voor Israël en de Arabische sta ten aanvaard zou worden. Volgens Israëlische bronnen te Washington dringt de Israëlische regering aan op aanzienlijke wa penleveranties door Washington op grond van een weinig gebruik te overeenkomst van 1950 voor het zenden van voorraden op con ditie van terugbetaling of op cre- diet. Volgens de Israëlische bronnen heeft Eban er thans op aange drongen dat de Verenigde Staten en andere Westelijke mogendhe den in het licht van Egyptes nieu we betrekkingen met het Sowjet blok, een tweezijdige overeen komst met Israël te tekenen. In het filmprogramma van het Luxor-Theater van deze week wordt als hoofdfilm vertoond „Rose Marie". De wereldberoemde romanti sche operette „Rose Marie" werd reeds voor de vierde maal het onderwerp van een nieuwe film versie. Thans brengt de Metro Goldwyn Mayer van deze ope rette een musical in cinemascope en technicolor. Alle technische middelen werden aangewend om deze film tot een groots geheel te maken. Het fascinerende van deze eer ste grote cinemascope-musical is dat regisseur Mervyn Lewy hèt flimverhaal van zijn studiodécors heeft ontmanteld en het zich in de prachtige natuurtaferelen van de Canadese wouden, stroomver snellingen, Indianenkampen, te gen sneeuwbekroonde toppen van de Cordillera-bergketen laat af spelen. Dit geeft het spectacu laire aan het bekende verhaal van het verwilderde bosmeisje „Anne-Marie", dat onder be scherming gesteld wordt van de sergeant Mike der „Roodjassen", de Royal Mounted Police, maar telkens weer aan haar bescher mer ontvlucht om de door haar beminde pelsjager James Duval te ontmoeten, die in botsing is met de wet. Het is alles prachtige roman tiek in grootse natuurtaferelen. Et zijn zeer fraaie tonelen te be wonderen zoals de totemdansen in het Idianenkamp en het ont trekken der „Roodjassen", waar in „Rose Marie" de rol van tam boer vervult enz. Een film waar aan jong en oud zeer veel genoe gen zullen beleven. de weg" welke opmerking de of ficier aanleiding gaf te constate ren „het paard nam de verant woordelijkheid over". Tegen de man, die 'n straf van twee maan den ondergaat eiste hij 14 dagen. ,,Ik voer u thuis m'n vrind", zo citeerde de politierechter verder. „Maar dat komt voor u neer op 14 dagen" besloot hij vonnis vellend. OVERVALLEN OP BOERENLEENBANKEN BERECHT. Voor het Leeuwarder gerechts hof heeft Dinsdag in revisie ge diend de zaken tegen de bedrij vers van overvallen op boeren leenbanken in Drenthe in de ja ren 19471954. De procureur- generaal bij het hof heeft beves tiging van de vonnissen van de Asser rechtbank gerequireerd. Zoals men zich zal herinneren, werd de eerste overval gepleegd te Valthermond in de avond van 20 Februari 1947. Nadat men het kantoor was binnengedrongen, werd de aanwezigen gelast zich stil te houden, de brandkast te openen en het geld te overhan digen. Hier was de buit meer dan 33.000,Het volgende geval speelde zich te Emmer Compas- cuum af, waar op de avond van 22 December 1948 de slag werd geslagen. Thans viel de mannen een bedrag van ruim 24.000, in handen. Daarna trok men op 4 December 1951 naar Sleen, maar daar mislukte de toedracht, doordat de alarmsirene overging. Daartussen en daarna werden nog vele overvallen en inbraken gepleegd. De Asser rechtbank had hier voor in eerste instantie Eeuwe D., 47 jaar, koopman te Nieuw- Weerdinge, gestraft met 7 jaar gevangenisstraf; Hero Dr., 56 j., koopman te Odoorn, kreeg 5 jaar en zijn zoon Jakob, 27 j„ koop man te Odoorn, één jaar voor waardelijke gevangenisstraf. De procureur heeft bevestiging van deze vonnissen geëist. Eeuwe D. pleegde ook in ver eniging met de 43-jarige Hendrik H. uit Emmen tal van diefstallen. Drie er van waren ten laste ge legd, met nog een diefstal van een auto. Hiervoor hadden zij in eerste aanleg resp. 2 jaar en 6 maanden met aftrek en twee jaar gekregen. Ook hier luidde de eis van de procureur-generaal twee en een half jaar met aftrek, evenwel met vernietiging van het vonnis van de Asser rechtbank. STUCABOORS NAMEN ZONDER TOESTEMMING ONTSLAG. Daags na Pasen van dit jaar namen vier Haagse stucadoors ontslag bij het bedrijf waar zij werkten, omdat zij daags vóór Pasen geen vacantiebonnen in hun loonzakje hadden gevonden. Hun baas had gezegd, dat het te moeilijk was geweest op de dagen vóór Pasen de bonnen te kopen omdat vele banken en kantoren gesloten waren. De stucadoors staken hun licht op bij een amb tenaar van het arbeidsbureau en bij hun bond. Zij hoorden dat een vacantiebon een wezenlijk deel van hun salaris is, en dat daar om het niet uitreiken van de bon een dringende reden tot ontslag geacht kan worden. Daags na Fasen vroegen de stucadoors hun baas of hij de bonnen nu al had. „Nee", zei de baas. En de stuca doors legden hun kwast neer. Woensdagmorgen stonden de stucadoors terecht voor de eco nomische politierechter te 's-Gra- venhage, beschuldigd van het ontslag nemen zonder toestem ming van het gewestelijk ar beidsbureau. Een bestuurslid van de Stucadoorsbond werd als ge tuige gehoord. Hij verklaarde, dat hij in de mening had verkeerd dat de stucadoors wel een drin gende reden hadden gehad. Er waren vaker moeilijkheden met de werkgevers over de vacantie bonnen. En dahrmee moest het maar eens uit zijn, meende hij destijds. De politierechter wilde reke ning houden met de, overigens goedbedoelde, onjuiste adviezen en veroordeelde de stucadoors ieder tot een geldboete van 15 subsidair zes dagen hechtenis. De officier van justitie had tegen ieder 50 subsidiair 20 dagen geëist. JEUGDIGE INBREKERS BERECHT. De rechtbank te Amsterdam heeft gisterochtend de 21-jarige ex-H.B.Ser uit Eindhoven W. F. van O. terzake van diefstal ver oordeeld tot tien maanden met aftrek en met de bepaling dat daarvan vijf maanden voorwaar delijk zijn. Zijn vriend de 22-jarige Amsterdammer W. J. H. van W. werd veroordeeld tot een jaar met aftrek en met de bepaling dat hij deze straf moet ondergaan in de jeugdgevangenis te Zut- phen. De officier had tegen de Amsterdammer twee jaar met aftrek en tegen de Eindhovenaar een jaar en drie maanden geëist. De laatste is door de krijgsraad te velde wegens desertie en dief stal eerder veroordeeld tot een jaar en negen maanden, eveneens door te brengen in de jeugdge vangenis te Zutphen. Het tweetal had op de avond van de bevrijdingsdag een bijna ongelooflijke hoeveelheid goede ren uit een villa aan de Diepen- brockstraat te Amsterdam weg gehaald tijdens de afwezigheid van de bewoners. Vijf dagen la ter waren zij in Heemstede ge grepen toen zij met een nieuwe inbraak bezig waren. De jongelui hadden elkaar in militaire dienst ontmoet; zij waren beiden afge keurd. 6. De ontdekking, dat de Bard een wapen rusting onder zijn grauw kleed heeft, brengt Eric even van zijn stuk. Waarschijn lijk heeft Svein Lang tand dan toch gelijk en is de man helemaal geen Bard. Een mo ment overweegt Eric de vreemdeling die dus onder valse voor wendsels aan boord is gekomen ter verant woording te roepen. Maar hij laat dat plan even snel varen. Al zou de man met een redelijke verklaring kunnen komen, het is toch niet na te gaan of hü de waarheid spreekt. En bovendien is de kans groot, dat de Bard alleen maar meer op zijn hoede blijft. Al met al komt Eric tot de slotsom, dat het verreweg het verstandigste is zijn ontdekking voor de anderen maar te verzwij gen, daarbij de „Bard" goed in het oog te houden en te proberen hem zo snel mogelijk kwijt te raken. De vreemdeling bemoeit zich ech- ZWS-VLAAMSE COMBINATIE VERLOOR IN GENT. Dinsdagavond werd te Gent de internationale schaakwedstrijd gespeeld tussen „Jean Jaurès" en O. Z.-Vlaanderen. De Zeeuwen, die met een 29- tal spelers de wedstrijd aanvaard den, bleken al spoedig de minde ren te zijn van het sterk spelen de „Jean Jaurès". Nadat om circa 8.15 uur alle spelers aanwezig waren, werden deze verwelkomd door de voor zitter van de Gentse club, de heer J. Peeters, terwijl namens de gasten het woord werd gevoerd door de heer J. v. d. Hagen, voor zitter van „S. V. Landau". In verband met de festivitei ten welke in de wijk Wondelgem werden gehouden, waren voor deze wedstrijd twee bekers be schikbaar gesteld. De winnende vereniging ontving uit handen van de wedstrijdleider, de heer P. Quintijn, een pracht beker ge schonken door het dagblad „Vooruit"^ terwijl O. Zeeuws- Vlaanderen een beker ontving geschonken door de „Excelsior". De gedetailleerde uitslag was als volgt: „Jean Jaurès" O. Z.-Vlaanderen Mauquoy C. de Putter (Axel) l-1^) W. Martin S. Dierickx (Sluiskil) Rodriques G. Dfjseljjnck (Tern.) 10 Faelens J. v. d. Hagen (Axel) 10 G. van Bastelaere E. Tacq (Sluiskil) 1—0 J. P. de Backere- J. v. d. Ree (Tern.) 10 Willems- - J. Haak (Axel) 1—0 E. Schatteman— W. Hardeman (Sluiskil) 10 J. de Sutter R. H. de Ridder (Axel) 1—0 Paepens G. Schooff (Sluiskil) 10 H. Thfjs M. Jansen (Axel) 10 Mestdagh- F. v. d. Hooft (Sluisk.) De Winne A. Dourlejjn (Sluisk.) T. Tejjs A. Rustenburg (Axel) 01 Baebaert A. G. Arnold (Sluiskil) 01 De Jonghe— W. v. Doeselaar (Axel) 1 Verwilst— M. Mattelé (Axel) B. de Brujjckere v. d. Perel (Sluiskil) 01 Boterman D. Jansen (Axel) 01 A. Thijs— S. Tacq (Sluiskil) 1—0 G. Quintq n J. van Campen (Tem.) 1—0 R. DuStschaever— J. H. Peeters (Axel) SergeS s J. van Es (Tern.) i Notte— I De Jonge (Sluiskil) 10 R. van Loocke A. Verstraeten (Axel) 10 N. Jordens J. Verstraeten (Axel) 10 M. Branckaers J. Lensen (Axel) 1 S. van Bastelaere N. Bolleman (Axel) 01 F. Bauwens W. Graskamp (S. v. G.) ter weinig met de bemanning en schSnt ook geen behoefte meer aan een gesprek met Eric te hebben. Het enige wat de Noorman op merkt, is, dat de Bard onrustiger wordt naarmate de reis vordert. Zodra de groene kust van Erin in zicht komt, treedt hS op Eric toe. „Ik ken deze kusten, heer. Weet ge reeds waar u landen gaat?" „Zeker, daar waar zich mensen bevinden," antwoordt Eric kortaf. „WaarschijnlSk dus in het rSk van Oriel, Ik vermoedde het al," vervolgt de Bard, terwSl hij on rustig over zee kijkt. „Ik geef U de raad door te zeilen, edele heer, tot het gebied van koning Sarert van de Ulaid. Daar zal het veiliger landen zSn." „WS landen, zodra wS een neder zetting zien," herhaalt de Noor man, die 's mans inmenging ver dacht vindt. De Bard haalt de schouders op en wendt zich af. Het duurt njet lang, of de be manning ziet aan de kust een rook spiraal omhoog stSgen en, voorbS een landtong varende, zien zS op een der rotsige hoogten een kleine nederzetting. De Noorman stuurt zijn schip be hendig de inham binnen en op een smal strand gaan zij aan land. „Ziedaar," roept Halfra, „men sen, maar te deksel het lijkt wel of zij voor ons op de vlucht slaan." „Ik heb U gewaarschuwd," mom pelt de Bard. „Ik zeg U, edele he ren, keert terug en zeilt verder door tot het gebied van de Unlaid. Ge zult daar geen spijt van hebben." Totale uitslag: 20%—8% FLORENCE CHADWICK VERBETERDE HAAR RECORD De 35-jarige Amerikaanse Flo rence Chadwick is erin geslaagd het Kanaal van Engeland naar Frankrijk in 14 uur 9 min. over te zwemmen. Daarmede verbeter de zij haar record met 33 min. en bleef slechts 3 min boven de recordtijd van de Engelsman Pickering. Florence Chadwick vond het jammer, dat zij het record van Pickering niet had verbeterd, doch zij was zó blij, dat zij het eigen record omlaag had ge bracht, dat zij de weinige Franse toeschouwers om de hals vloog. Door de eb was zij de laatste 90 meter steeds terug gedreven. Gedurende haar tocht had zij kip, biscuits, vitaminentabletten en opwekkende drankjes tot zich genomen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2