m De staien vuist en de fluwelen handschoen BEDREIGING TE GENÈVE BINNENLANDS NIEUWS De nieuwe behandeling van verhoogde bloeddruk met toverplant uit India De algemene verkiezingen in Indonesië Radio-activiteit ais wapen in de oorlog Eric de Noorman - Het raadsel van Tuath Mor 'i Blijf meester TWEEDE BLAD Woensdag 12 October 1955 10e Jaargang Ho. 3583 NU, een paar weken voordat de ministers van Buitenlandse Zaken weer te Genève bijeenkomen, wordt het Russische standpunt inzake de kwestie van de Duitse hereniging duidelijker. „De oplossing van het Duitse probleem moet aan de Duitsers zelf worden overgelaten". over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten De toestand in Cyprus ABPIJSIBIOOP/, Nieuw Arabisch defensie verdrag in de maak Medische rubriek De Zuid-Afrikaanse rassenpolitiek De eerste Amerikaanse kunstmaan ARGENTINIË Dat klinkt niet onredelijk. Doch het betekent, dat de hereniging, niet tot stand zal moeten komen door middel van vrije verkiezingen voor geheel Duitsland, maar door een fusie vaji de twee bestaande Duitse regimes het communistische en het niet-communistische. Een nieuwe eis is dus, dat bij de besprekingen van de ministers over Duitsland het Oostduitse regime zowel door West-Duits- land als door de Westelijke mo gendheden zal moeten worden erkend een erkenning, die door de Westelijke mogendheden na de conferentie te New York als on mogelijk .is verworpen. ROOD LEGER WERD WET. Nog belangrijker dan dit is ec'hter de goedkeuring door de Oostduitse regering van de nieu we wet, die de oprichting van het Oostduitse leger formeel maakt. Zoals steeds werd ook dit wets ontwerp eenstemmig en zonder enig debat aangenomen. Het Oostduitse parlement is er om de verordeningen van de Oostduitse regering te bekrach tigen en deze regering bekrach tigt op haar beurt gehoorzaam de besluiten, die in Moskou ge nomen worden. Dit is de „Duitse Democratische Republiek", die zegt de Oostduitsers te vertegen woordigen zoals de Duitse Bonds republiek de Westduitsers verte genwoordigt. Op deze manier heeft het on der communistische bevel staan de, van communistische leerstel lingen doordrenkte en door Rus sen getrainde Oostduitse leger nu een wettelijk bestaan gekre gen. Er is ook een wetsontwerp goedgekeurd, dat in de dienst plicht voorziet, doch dit zal nog niet direct in werking treden. Een dienstplichtige zou politiek on betrouwbaar kunnen zijn en daar waagt men zich nog niet aan. ZWARE BEWAPENING. In feite bestaat dit leger reeds zeven jaar, doch onder de eamou- flagenaam „gekazerneerde volks- politie". De huidige sterkte is on geveer 100.000 man zeven di visies, waarvan drie gemechani seerde. Het aantal middelzware en zware kanonnen ongeveer 2.000. Verder heeft het een 1.500 tanks en pantserwagens en het begin van een luchtmacht en marine. Hiertegenover staat West- Duitsland, dat geen leger bezit zelfs geen doeltreffende gewapen de macht. Er zijn een paar dui zend man staats- en „grens"-po- litie, die geweren en lichte machi negeweren hebben. Maar ze zijn niet voor soldaat opgeleid en be zitten geen artillerie, tanks of pantserwagens. Er zal weliswaar een Westduits leger opgericht worden als onder deel van de NATO-verdedigings- troepen in West-Europa. Doch dit bestaat tot nu toe alleen nog maar op papier. Het werven van vrijwilligers zal pas op 1 Januari beginnen. En deze eerste recru- ten zullen dan slechts het kader vormen, die opgeleid moet wor den om straks het eigenlijke leger op te kweken. De 12 divisies, waaruit de bijdrage van de bonds republiek in de NATO zal be staan, zullen niet voor het einde van 1958 volledig bewapend en getraind zijn. Oost-Duitsland heeft dus een voorsprong van zeven jaar bij de herbewapening. Dit is een van de belangrijkste factoren bij de Duitse kwestie. Van de twee Duitse regeringen -heeft Oost-Duitsland een goed gewapend en getraind leger van 100.000 man, West-Duitsland niets. DE STALEN VUIST. Hier zal dus rekening mee moe ten worden gehouden bij de be oordeling van de voorstellen, die Molotow te Genève als plan voor een Duitse hereniging zal indie nen. Deze voorstellen zullen er vrij zeker als volgt uitzien. Onderhandelingen tussen de twee Duitse regeringen met als resultaat een gezamenlijke rege ring voor geheel Duitsland, waar bij de communisten een gelijk aandeel in de macht en in de top functies zouden hebben. Alle ge allieerde troepen moeten Duits land verlaten. Geen militaire WAT MIJNHARD"1" HAAKT 15HOED strijdmacht in Duitsland, behalve het communistische leger van 100.000 man. In theorie zou dit leger onge twijfeld ontbonden worden. Molo tow -heeft hier reeds toespelingen op gemaakt. -Dit zegt echter wei nig, want de getrainde mannen zouden er nog zijn en de stafor ganisatie zou, zo niet in theorie, in feite blijven bestaan. De wape nen zouden opgeslagen worden. Het zou dus slechts een kwestie van een paar dagen zijn om het gehele leger weer op de been te brengen. De Westduitse leiders zijn zich natuurlijk terdege van deze ge vaarlijke mogelijkheden in de voorstellen, die ingediend zullen worden, bewust. Zij weten, wat zich in de „fluwelen hand schoen", die de Oostduitsers hun toereiken, een „stalen vuist" be vindt, n.l. het Oostduitse leger, dat, wanneer het Russische plan aanvaard zou worden, binnen enkele maanden de enige militai re macht tussen Rijn en Oder zou zijn. In kringen die nauwe betrek kingen onderhouden met de Grieks Orthodoxe Kerk op Cy prus, is vernomen, dat de hoogste kerkelijke autoriteit op 't eiland, de raad der ethnarchie, Maandag avond op een geheime bijeen komst heeft besloten de bepalin gen voor zelfbestuur, zoals de gouverneur van Cyprus, sir John Harding die Zondagavond uiteen gezet heeft, te verwerpen. In antwoord op de radiotoe spraak van de gouverneur heb ben leiders van de Turkse min derheid op Cyprus telegrammen naar Harding en de Britse minis ter van Koloniën, Allen Lennox- Boyd, gezonden, waarin wordt verzocht om gelijke bestuursrech ten als de Griekse Cyprioten. door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met /AKKER SIROOP ROOSENDAALSE JOYRIDER OPNIEUW ACTIEF. De thans veertienjarige Roo sendaler S. van Z., die enige tijd geleden de poütie handen vol werk heeft gegeven door zijn zucht naar auto's en het maken van joytochten, is Zondag op nieuw actief geworden. De jon gen was overgebracht naar een jeugdinrichting te Roermond, waar hij toegang had tot de ver schillende gebouwen. Zondagmid dag heeft hij kans gezien in een garage een splinternieuwe auto te bemachtigen. Het is, zoals ach teraf bleek, slechts zijn bedoeling geweest met de wagen naar huis te rijden. Onder Oudenbosch raak te hij echter in een sloot en was dus genoodzaakt naar een ander vervoermiddel uit te zien. Hij slaagde er in een fiets te lenen, waarop hij naar Roosen daal reed. Maandagmiddag heb- Zeer veel mensen lijden aan verhoging van de bloeddruk (hyper- tensie). In de meeste gevallen is de oorzaak van de kwaal niet bekend. Er wordt wel een grote invloed toegeschreven aan overmati ge en geestelijke belasting. De behandeling bestaat in hoofdzaak nog steeds uit rust en dieet. De voeding moet arm aan dierlijke eiwitten en vooral aan keuken zout zijn. Bovendien dient er dikwijls vermagering te worden nage streefd. In welingelichte Libanese krin gen te Beiroet is Maandag -mee gedeeld, dat Syrië en Libanon op een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische landen, die te Cairo wordt gehouden, een nieuw de fensieverdrag hebben voorge steld, dat de landen die gemeen schappelijke grenzen met Israël hebben, moet omvatten. In dit verdrag, waarover tot nog toe de grootste geheimhou ding was bewaard, wordt onder meer bepaald, dat „iedere Is raëlische agressie" jegens één der ondertekenaars automatisch het ingrijpen van de andere lan den met zich zal meebrengen. Saoedi-Arabië en Irak nemen niet aan het voorgestelde ver drag deel, daar zij niet aan Is raël grenzen. Door dit verdrag zou een einde moeten komen aan de onenigheid die sedert het sluiten van het Turks-Iraakse verdrag tussen de Arabische landen heerst, daar het nieuwe verdrag geen anti-Iraaks karakter heeft, zoals het geval was met het verdrag, dat Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië uit reactie tegen 't Turks-Iraakse pact had den willen aangaan. In de laatste jaren is de be handelende arts echter ook over bepaalde bloeddrukverlagende middelen komen te beschikken, hetgeen als een zeer grote aan winst mag worden beschouwd. Het meest gebruikt wordt nu een preparaat, dat afkomstig is van een in de buurt van de Hima laya inheemse plant, Rauwolfia serpentina genaamd. WAANZINKRUID. Dit geheimzinnige gewas wordt in zijn stamland India al vele eeuwen in de volksgeneeskunde gebruikt. Men noemt het daar „het waanzinkruit", want aftrek sels ervan worden vanouds toege past om onrustige krankzinnigen te kalmeren! Merkwaardigerwijs is ook in het moderne Europa, kort na de ontdekking van Rauwolfia-prepa- raten als bloeddrukverlagende middelen, de betekenis daarvan voor de behandeling van ziels ziekten eveneens erkent. Deze medicamenten worden daarom tegenwoordig zowel in de practijk van de huisdokter en de internist, als in die van de psy chiater gebruikt. Onder verschil lende handelsnamen zoals serpa- sil, gendon, Wolfaserpol zijn ze bij ons te lande in omloop. Een groot voordeel van dit uit Azië afkomstige bloeddrukverla gende geneesmiddel is de gerin ge giftigheid. Zonder bezwaar kan het geruime tijd achtereen worden ingenomen, ook door die ben twee agenten, die op zijn ver blijf attent waren, gemaakt, -hem vlak buiten de stad kunnen aan houden. Eerst na het bekend wor den van zijn aanhouding kwam men in Roermond tot de ontdek king, dat daar de auto uit de ga rage was verdwenen. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur is de 54-jarige lijn- werker van het G.E.B. te Gouda, de heer C. J. Kraan uit Reeuwijk, tijdens het spannen van draden aan de Ringdijk te Nieuwerkerk a/d IJssel met de electrische stroom in aanraking gekomen en op slag gedood. Boven in de paal gezeten kwam hij waarschijnlijk met twee dra den tegelijk in aanraking waar door de heer Kraan de volle stroom door het lichaam kreeg. Het slachtoffer was gehuwd en laat vrouw en 3 kinderen achter. KIND SPEELDE MET VUUR. Zeer waarschijnlijk door het spelen met vuur door een kind is Maandagmorgen de 5-roeiige zaadberg van da. landbouwer K. S. in de buurtschap de Veldhoek te Ruurlo in brand geraakt. Deze berg bevatte de gehele ongedor- ste rogge-oogst, t.w.v. enige hon derden mudden, welke geheel ver loren gingen. De Ruurlose brandweer en po litie waren zeer snel ter plaatse zodat spoedig met -het blussings- werk kon worden begonnen. Dank zij het krachtdadig optre den konden omliggende schuren behouden worden. De zaadberg brandde echter geheel uit. De brandweer uit Zei- hem verleende enige uren assis tentie. De blussingswerkzaamhe- den namen voor de Ruurlose brandweer de gehele dag in be slag, mede door de omstandig heid, dat de omliggende gebou wen zich bevonen in de onmiddel lijke nabijheid van de vuurhaard. patiënten, die een bezig leven leiden en die er niet toe kunnen komen eens goed rust te nemen. GEVAARLIJKER. Omstreeks dezelfde tijd echter zijn nog geheel andere genees middelen ter verlaging van de bloeddruk ontdekt en toegepast. Elk van deze middelen heeft een eigen aangrijpingspunt in de re geling van de bloeddruk, afhan kelijk van de scheikundige sa menstelling van het betreffende medicament. De laatstbedoelde preparaten hebben echter niet alleen een zeer sterke, maar tevens een lang niet altijd onschuldige uit werking op de algehele toestand van de patiënt. Ze mogen dan ook uitsluitend worden toegepast in die gevallen van hypertensie waarbij Rauwolfia geen verbete ring brengt. Bovendien is 't meestal nodig dat het begin van een kuur met die meer gevaarlijke middelen in een ziekenhuis plaats heeft en dat de patiënt voortdurend onder nauwgezette medische controle blijft. Dr H. W. SCALONGNE. De jongste voorlopige tellin gen van de algemene verkiezin gen in Indonesië hebben de vol gende resultaten opgeleverd: P.N.I. 7,4 millioen Masjumi 6,9 millioen Nahdatul Ulama 6,2 millioen P.K.I. 5,8 millioen Regeringskringen hebben aan P.I.A. verklaard, dat er voor de regering geen enkele reden be staat een weifelende houding aan te nemen in haar beleid naar aanleiding van de verkiezings uitslagen. De regering blijft nor maal haar taak verrichten en de fracties, die de regering steunen, delen dit standpunt. Verklaring van de commu nistische partij. De communistische partij heeft een verklaring uitgegeven, waar in gezegd wordt, dat de beste re geringsvorm gezien de uitslag van de verkiezingen zou zijn, een nationale coalitieregering, die dezelfde anti-kolonialistische politiek zou voeren als het kabi- net-Ali Sastroamidjojo. In deze regering zouden de P.N.I., de N. U., de P.K.I., de Masjumi, de P.S.I.I., de Parkindo en nog an dere groeperingen samen zitting hebben. De verklaring zegt, dat „de werkelijke vijand van het In donesische volk gevormd wordt door de restanten van het Ne derlandse kolonialisme op het gebied van de economie, opvoe ding en cultuur". De gehele nationale potentie moet volgens de P.K.I. verenigd worden om die resten te vernie tigen. Moh. Natsir beschuldigt com munisten van intimidatie. Mohammed Natsir, voorzitter van de Masjumi, heeft de com- De „apartheidspolitiek" van Zuid-Afrika is een bedreiging voor het nationale leven van het land en een „verontrustend ele ment" in de internationale be trekkingen, zo heet het in een rapport van de commissie der V. N. over het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika, dat door alle drie le den van de commissie: Hernan Santa Cruz (Chili), Dantes Belle garde (Haïti) en Henri Laugier (Frankrijk) is goedgekeurd. De commissie verklaart in haar rapport van 300 bladzijden, „dat de politiek van apartheid in gro te lijnen niet is veranderd in het afgelopen jaar". Wel wordt opge merkt, dat sinds enige tijd „een zekere soepelheid" is doorgedron gen in de toepassing van de maat-, regelen tot rassenscheiding in Zuid-Afrika. Deze „veelbeteke nende aarzeling" wordt toege schreven aan 't beroep dat meer en meer gedaan wordt op de in heemse arbeidskracht in de on dernemingen van het land, de vij andigheid van de kerk en de ge leerden tegen de rassenmaatrege- len en tenslotte aan de „morele kracht" van de openbare mening in de wereld en de Verenigde Na ties in het bijzonder. munisten ervan beschuldigd, dat zij gedurende de verkiezingen in vele gebieden de kiezers geïntimi deerd hebben. Hij zei, dat in een gebied in Midden Sumatra 60.000 kiesgerechtigden niet ter slem bus gingen, omdat zij represail les vreesden, indien zij niet voor de communisten stemden. In vele gebieden, aldus Natsir, hadden communisten gezegd: „Wij we ten, hoe jullie stemmen". Onaf gesloten stemhokjes in de open lucht maakte de vrees van de mensen, dat de stemming niet werkelijk geheim was, sterker. In sommige hokjes maakte de afmeting van het stembiljet het mogelijk voor anderen, om te zien, welke partijsyimbool een kiezer doorprikte. Natsir zei, dat hij onregelmatig heden bij de regering zou rappor teren en zou verzoeken een on derzoek hiernaar in te stellen. Woensdag behandeling rege ringsverklaring in het parle ment. Woensdag 12 October zal het Indonesische parlement beginnen met de besprekingen over de regeringsverklaring. 25 sprekers hebben zich hier voor aangemeld. 21 October zal de regering op het debat in eerste termijn antwoorden. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft Donderdag bekendgemaakt, dat de eerste stappen zijn genomen voor de vervaardiging van de eerste Amerikaanse kunstmaan. Een contract „voor een belangrijk deel van het project", dat „pro ject vanguard" (voorhoede) 'heet, is toegewezen aan de „Glen L. Martin Company", een vliegtuig fabriek te Baltimore, die het pro jectiel waarmee de kunstmaan een eindweegs de ruimte inge bracht zal worden, zal vervaardi gen. De „General Electric Co" heeft een contract gekregen voor de bouw van de raketmotor voor dit projectiel. De juiste vorm en grootte van de kunstmaan zijn nog niet vastigesteld, aldus de bekendmaking, zij zal klein zijn doch groot genoeg om een aantal wetenschappelijke instrumenten te bevatten en met optische en radio-instrumenten van de aarde af waargenomen te kunnen wor den. De kunstmaan zdl met een snelheid van ongeveer 29.000 km per uur een eliptisehe baan om de aarde beschrijven. Een omloop om de aarde zal één tot twee uur dure*. De kortste afstand tus sen de aarde en de eliptisehe baan van de kunstmaan zal 300 kilometer bedragen. Op de duur zal de kunstmaan door de atmos feer van de aarde draaien en als gevolg van de reusachtige wrij ving verpulveren. Alle Peronistische feestdagen zijn bij descreet van de Argen tijnse regering afgeschaft. Voort aan zullen slechts traditionele feestdagen, waaronder vier na tionale, zes Rooms-Katholieke en één arbeidsdag, gevierd worden. Dr Juliu Emilio Alizon Garcia, een deskundige op het gebied van economie en statistiek, is Maandag benoemd tot minister van financiën in de regering- Lonardi. Hij is verbonden ge weest aan de centrale bank en nam in 1947 ontslag, kort nadat Peron presiden't werd. Op een gecombineerde verga dering van de afdelingen krijgs kundige en gezondheidstechniek van het Koninklijk instituut van ingenieurs, met de vereniging van officieren der genie te Soes- terberg, hebben vice-admiraal A. S. Pinke, lt. kol. ir L. W. C. Adank en dr J. W. Creyghton in de Dumoulinkazerne te Soester- berg lezingen gehouden over ge bruik van radio-activiteit als wa pen in de oorlog, de physische grondslagen en de uitwerking hiervan. Naar de mening van vice-admi raal Pinke, is radio-actieve be smetting vooral na de waterstof bom van Bikini in 1954 een schrikbeeld geworden. Nu wordt vaak de mening geuit, aldus vice- admiraal Pinke, dat deze -radio activiteit, eventueel vergroot door een bom met een mantel van cobalt te omgeven, als wapen in een oorlog gebruikt kan worden. Nagegaan zal moeten worden, welke wapens die op radioactivi teit berusten mogelijk zijn. Ra dio-actieve producten kunnen op verscheidene wijzen ontstaan. Als belangrijkste noemde spreker de splitsing van uranium, of pluto nium en het bombardement van stabiele elementen door neutro nen. Neutronen komen vrij bij de splitsing van uranium of pluto nium. Het blijkt, dat de hoeveel heid vrijkomende neutronen klein is bij de explosie van een A-bom en dat dit althans in eerste in stantie neutronen zijn met zeer grote bewegingsenergie. Bij de explosie van de zuivere fusiebom (Eniwetok, November 1952) ko men daarentegen zeer grote hoe veelheden neutronen vrij, die een kleinere bewegingsenergie heb ben dan die van de splitsing. In het algemeen worden snelle neutronen door verscheiden ele menten slecht gevangen, waarbij meestal geldt, dat het vangen slechter gebeurt naarmate het neutron sneller is. De neutronen, die bij een A-bom vrij komen, zijn volgens spreker dan ook geheel onvoldoende om een mantel co- balt in radiocobalt om te zetten en zelfs de fusiebom geeft in deze nog slechts weinig resultaat, Daarentegen meent vice-admi- 5. „Dat was een ge makkelijke buit ge weest, Noorman," zegt Svein spijtig. Staande op het ach terdek staren zij het roeischip na, als eens klaps de diepe stem van de Bard achter hen klinkt. „Ik hoorde U de naam Cendrach noe men," zegt de man. „Ik begrijp uit uw woorden dat Cendrach nog leeft, hoewel ik van mening was, dat hij reeds lang gestor ven was. Zijt ge vrien den van Cendrach?" „Wij kennen hem vrij goed," ant woordt Eric, „maar waarom stelt ge belangstelling in hem, Bard? Wat weet ge van hem?" „Niets meer, dan dat hij de wraak van de Druïden op de hals haalde waardoor hij moest vluch- ten," geeft de man onverschillig ten antwoord. „Ik ben zelf óók een Druïn". Eric laat niet merken, dat dit hem vreemd voorkomt. „Maar wat hebt ge met dit alles te maken?" zegt Svein met duide lijke afkeer in zjjn stem. „O, het is slechts belangstelling, méér niet", mompelt de Bard, ter wijl hij zijn schouder ophaalt en met een verontschuldigend lachje verwijdert hij zich. „Zie je nu wel, dat die snuiter iets voor ons verbergt?" fluistert Svein en met een woedende blik drentelt hij achter de vreemde ling aan. In gedachten verzonken staart Eric hem na en dan ziet hij, dat door een windvlaag het kleed van de Bard hoog doet. opwaaien en dan ziet Eric tot zijn verbazing dat onder het kleed de man een blinkende wapenrusting verborgen houdt. raai Pinke, dat de neutronen van een fusiebom wel voldoende zijn om gewoon uranium tot splitsing te brengen en dit geeft een zeer grote hoeveelheid radio-actieve producten. In de bodem worden daarentegen slechts weinig stof fen in radio-actieve omgezet, zo dat z.i. als radio-actief wapen al leen de fusiebom met uranium- mantel in aanmerking komt. In ons land met het vele grondwater is zelfs minder invloed op de bo dem te verwachten dan in droge re streken. Voor tactisch gebruik is dit wa pen nagenoeg onbruikbaar, aldus spreker. Resteert dus als radio actief wapen de waterstof-ura niumbom voor het strategische bombardement. Deze is uiterst gevaarlijk en onvergelijkbaar veel actiever dan de zg. cobalt- bom. Dit gevaar bedreigt ons land ook, wanneer in naburige landen een strategisch bombardement geschiedt. Vice-admiraal Pinke noemde het van het grootste be lang, na te gaan hoe men deze gevaren het best kan opvangen. Lt. kol. ir W. C. Adank sprak vervolgens over „de physische grondslagen van de kernstralin gen en de detectie, bescherming en ontsmetting". Hij behandelde de aard van de bij kernstralingen optredende processen, evenals de criteria voor de stabiliteit van atoomkernen. Teneinde de mens, die niet be schikt over zintuigen voor het waarnemen van radio-actieve straling, hiertegen te bescher men, dient over instrumenten voor het aantonen van deze stra ling te worden beschikt. Aan deze instrumenten worden uit eenlopende eisen gesteld, waar van enige door spreker nader werden aangeduid. Bij een goede voorbereiding, al dus ir Adank, is de bescherming tegen de uitwerking van atoom explosies geen hopeloze zaak. Spr. behandelde in het bijzonder de maatregelen tegen de zg. du rende straling, tengevolge van radio-actieve neerslag. Aan de hand van een aantal projecties demonstreerde dr J. W. Creyghton vervolgens de ver nielingen en beschadigingen die door een A-bom-explosie (resp. H.-bom-explosie) aan materiaal en mensen werden toegebracht. De explosie boven Hiroshima en Nagasaki, de proeven op Biki ni en de proefexplosies in Neva da (U.S.) boden hiervoor het no dige materiaal. De brandstichtende werking van nucleaire- en thermonucleai- re explosies heeft dr Creyghton het eerst besproken. Van de ge volgen van deze brandwerking voor de mens vertoonde hij een aantal afbeeldingen, waarbij de aandacht vooral uitging naar de zg. „patroonverbrandingen". De uitwerking van de radio-ac tieve straling zal, naar sprekers mening, vooral aan de levende wezens te zien zijn. Op de tot nu toe bekende bijzonderheden ging spreker uitvoerig in. De voordracht werd besloten met een bespreking, aan de hand van een aantal afbeeldingen en tabellen, van voor de mens te ne men beschermingsmaatregelen. De grote betekenis van de een voudige schuilplaats in de grond, zoals die bekend is uit de tweede wereldoorlog werd daarbij door dr Creyghton onderstreept. Ten slotte besprak hij de rol die de arts (geneeskundige dienst) hier zal moeten spelen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5