Weer Duitse krijgsgevangenen terug uit Rusland Navo-strijdkrachten achter op tijdschema, aldus Gruenther Nederlands en Italiaans schip in aanvaring De Algerijnse kwestie in de Franse NationaleVergadering De ziekte van Adenauer De vluchtelingenkwestie in de Verenigde Naties Professor Henri Brugmans onderscheiden WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 12 OCTOBER 1955. 10e Jaargang No. 3583. Het Koninklijke Paar Zaterdag naar deWest De Braziliaanse preside ntsverktezingen Eisenhowers toestand De onregelmatigheden in Phenix City De communistische leveranties aan Egypte De vreemde troepen in West-Duitsland Marokko De rassenscheiding in Amerika Argentijnse vijf-jarenplan gaat niet door Het Labour-congres Staking diamantindustrie te Antwerpen De hotelbrand in Wenen Irak waarschuwt de «Air France» Perzië treedt toe tot het Turks-lraakse verdrag Rel op Duitse boekenbeurs Oct. 12 13 14 7.00 7.01 7.03 17.57 17.55 17.53 Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5.uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Navc-opperbevelhebber in Europa, generaal Gruenther, heeft Dinsdag op een bijeenkomst van ministers van Defensie en stafchefs van Navo-landen ver klaard, dat de Navo-strijdkrach ten zowel wat omvang als kwali teit betreft, achter zijn op de tijd schema's. Hij meende, (jat de de fensie-inspanningen van de Navo- landen eerder vergroot dan ver kleind moeten worden. Op een vraag van een minister omtrent de terugtrekking van Franse troepen, voornamelijk uit de Navo-linies in Zuid-Duitsland, ter versterking van de Franse troepen in Noord-Afrika, ant woordde Gruenther, dat hoewel reeds maatregelen genomen zijn om de tekorten aan te vullen met Franse reservisten, het defensie- vermogen kleiner is geworden. De generaal wees er op, dat de Navo-plannen zijn gebasseerd op zo min mogelijk troepen en dat daarom deze troepen van het hoogste gehalte moeten zijn. Hij geloofde dat een onrustig en on veilig Noord-Afrika een bedrei ging voor de uitvoering der Navo- plannen betekent. Volgens Gruenther is de lucht verdediging een der zwakste pun ten van zijn commando. Integra tie van het luchtverdedigingsstel sel is noodzakelijk. Op het hoofd kwartier in Parijs is men reeds meer dan een jaar bezig met een diepgaande studie van dit vraag stuk, waarbij men zijn aandacht vooral richt op coördinatie van de nationale luchtverdedigings stelsels in Europa. De grootste zwakheid ligt in het huidige ver ouderde commandosysteem en het gebrek aan een goede waar schuwingslinie. Aangezien alle Navo-plannen gebaseerd zijn op verdediging, moet veel aandacht worden be steed aan de noodzaak van gro tere spreiding van vliegvelden met elk een gelijk aantal vlieg tuigen aldus Gruenther, ook moet rekening gehouden worden met de noodzaak van het organiseren van grotere strijdkrachten die een eerste aanval, waarschijnlijk uit gevoerd met nieuwe wapens, zul len moeten kunrten opvangen. De opperbevelhebber sprak niettemin de overtuiging uit, dat de Navo reeds veel vorderingen heeft gemaakt en dat het Westen de overwinning zou behalen als vandaag een oorlog zou uitbre ken. Deze toestand geldt echter slechts voor het ogenblik, aldus Gruenther, de Navo-landen kun nen zich niet veroorloven een defensie-inspanning in de toe komst te verminderen. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen, zoals bekend is, Zaterdag a.s. te 17.30 uur van Schiphol vertrekken met de Douglas D. C.-6b „Jan van Rie- beek", van de K. L. M., voor hun officiële reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. In de wachtkamer van de in tercontinentale afdeling zullen Koningin Juliana en Prins Bern hard enkele woorden spreken voor radio, film en televisie. Volgens de jongste uitslagen was de stand van de Braziliaanse presidentsverkiezingen op Dins dag: Kubitchek 2.582.901; Tavo- ra 2.203.636; De Barros 1.961.811 en Salgado 626.976 stemmen. De leiding van het militaire hospitaal te Denver, waar presi dent Eisenhower verpleegd wordt' heeft de volgende bekendmaking uitgegeven ,;De president heeft in de af gelopen nacht goed geslapen. Zijn gezondheidstoestand blijft zich op bevredigende wijze ont wikkelen, waarbij zich geen com plicaties voordoen". Bezoek van Foster Dulles. De Amerikaanse minister van Buitenlandse 'Zaken Foster Dul les heeft Dinsdag een kwar tier met de president gespro ken, waarbij in hoofdzaak de agenda van de deze maand te Genève te houden bijeenkomst van de ministers van Buitenland se Zaken der „Grote Vier" is be handeld. Dit was de eerste be spreking van aangelegenheden der Amerikaanse buitenlandse politiek sinds Eisenhower op 24 September j.l., zijn hartaanval kreeg. In de Franse nationale verga dering is Dinsdagmiddag het debat over de Algerijnse kwestie begonnen. Op de agenda staan 13 sprekers, onder wie tien af gevaardigden uit het departe ment Algerije. De minister van Binnenlandse Zaken, Bourgefma- noury, zal vandaag een overzicht geven van de integratiepolitiek, die de regering ten aanzien van Algerije wil volgen. Het debat werd geopend door communistische afgevaardigden. Faydet, de communistische afge vaardigde voor Algiers, eiste stopzetting van de onderdruk kingsmaatregelen. Hij vroeg om onderhandelingen met werkelijke vertegenwoordigers van het Al gerijnse volk. Jacques Duclos, de De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, die in Januari 80 jaar wordt, moet minstens nog een week het bed houden. Hij heeft een lichte aanval van long ontsteking gehad, aldus is in Bonn bekend gemaakt in een of ficieel medisch bulletin, het eer ste dat werd uitgegeven sedert Adenauer verleden Donderdag het bed moest houden. Er was enige bezorgdheid ont staan over Adenauers ziekte, die er de oorzaak van is geweest dat verscheidene belangrijke bespre kingen uitgesteld moesten wor- De vroegere procureur-gene raal van Alabama, Garrett, is in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op zijn opvolger als procureur-generaal, A. L. Patterson. Patterson wiens ver kiezing tot procureur-generaal vrijwel vaststond werd gedood, nadat hij een campagne tot zui vering van Phenix City, „de stad der zonde", had gevoerd. Garrett is thans uit een inrich ting voor geesteszieken ontsla gen. Hij heeft verklaard geheel hersteld te zijn en bereid te zijn zich tegen de beschuldiging te verdedigen. Een vroegere ambtenaar van de politie, Albert Fuller, zit naar aanleiding van de moord op Pat terson een levenslange gevange nisstraf uit. De Amerikaanse democratische afgevaardigde John J. Rooney heeft Dinsdag in Jeruzalem ver klaard, dat de Amerikanen niet zullen aanmoedigen dat een toe stand ontstaat waarin Egypte dank zij economische hulp in staat zal zijn wapens te kopen in communistische landen. Hij zei dit op het vliegveld van Jeruza lem bij zijn vertrek naar de Ver. Staten na een bezoek van vijf dagen aan Israël. Rooney verklaarde, dat hij van plan is aan minister Dulles mee te delen dat snel maatregelen ge nomen moeten worden in ver band met de bewapeningswed loop die al het goede dat in het Midden-Oosten tot stand is ge bracht, dreigt te vernietigen. Rooney, die voorzitter is van de subcommissie voor de toewijzin gen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, zei ervan overtuigd te zijn, dat Israël vrede met de Arabische staten wenst. De Egyptische overeenkomst met communistische landen zou ech ter een spanning doen ontstaan die wellicht tot oorlog leiden zou. den, doch Adenauers huisgeno ten verklaarden Dinsdag, dat zij zich niet erg ongerust maken. De bondskanselier heeft rust nodig. Hij is „opgewekt" en houdt tele fonisch contact met zijn bureau, zo zeiden zij. Men gelooft, dat Adenauer de vorige week kou gevat heeft, toen hij na zijn besprekingen met de Franse premier, Faure, van Luxemburg naar Bonn reis de. Heden zou de bondskanselier in de commissie voor buitenland se politiek van de bondsdag ge sproken hebben over de algeme ne toestand in de wereld en de voorbereiding van de komende Geneefse conferentie. Zijn rede zal nu worden uitgesproken door zijn minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano. Voorts is o.m. een voorgeno men bezoek aan West-Berlijn, op 19 October, uitgesteld. Adenauer stond bekend om zijn goede gezondheid. In de afgelo pen paar jaar is hij verscheidene malen snel van zware verkoud heden hersteld. Toen hij de vori ge maand van zijn bezoek aan Moskou terugkeerde, scheen hij er echter zeer vermoeid te zijn. secretaris-generaal van de Fran se communistische partij, keerde zich fel tegen de „onderdruk kingspolitiek van gouverneur- generaal Soustelle". Hij wees op de Afrikaans-Aziatische confe rentie van Bandung als bewijs voor het feit, dat „er iets ver anderd is in de betrekkingen tussen koloniale mogendheden en koloniën." Minister Bourges-Manoury pro testeerde krachtig tegen de ver klaring van Duclos, dat Frank rijk „in Algerije een onderdruk kingspolitiek voert die even fel is als die van de nazie's in de tweede wereldoorlog". De onafhankelijke generaal Dol- phe Aumeran verklaarde, dat al lereerst de orde hersteld moet worden en dat daarna de oorza ken van de uitbreiding der on- lustep, die volgens hem buiten Algerije liggen, opgespoord moe ten worden. De boerenafgevaardigde Jules Valle uit Constantino verklaarde, dat geen enkele belangrijke her vorming ingevoerd moet worden voor de veiligheid in Algerije is hersteld. Vertegenwoordigers van de bondsrepubliek en van zeven lan den, die belang hebben bij de re geling van de status der vreem de troepen in Duitsland, zijn gis teren in Bonn bijeen gekomen om over een nieuw troepenverdrag te onderhandelen. Ook Nederland neemt aan de besprekingen deel. Weliswaar heeft Nederland geen vaste troepenstandplaatsen in de bondsrepubliek, doch het heeft indertijd verklaard voor eventuele stationnering dezelfde voorwaarden te aanvaarden als andere landen. De onderhandelin gen staan onder leiding van de Belgische ambassadeur dr Geor ge Kaeckenbeeck. Zij zullen waarschijnlijk geruime tijd du ren. De rechten der vreemde troe pen zijn bij het sluiten van de Parijse verdragen geregeld vol gens de desbetreffende bepalin gen van het vroegere E.V.G.-ver- drag, doch reeds bij het sluiten van de Parijse verdragen was een revisie in uitzicht gesteld. Behal ve de grote Westelijke mogend heden, de bondsrepubliek en Ne derland nemen Canada, België en Denemarken aan de besprekin gen deel. Het Nederlandse stoomschip „Prins Maurits" heeft Dinsdag middag om kwart over vier ge seind, dat het tijdens mist ten W. van Texel in aanvaring is ge weest met het Italiaanse stoom schip „Vittorio Z". Om even na vijven seinde het Franse schip „Klebèr", dat het de hele bemanning van de „Vitto rio Z" aan boord heeft genomen. Het Italiaanse schip is gezon ken. De „Klebèr" brengt de hele be manning naar Duinkerken. De „Prins Maurits" heeft slechts lichte schade opgelopen. Van de gezonken „Vittorio Z" steken een mast en een schoor steen nog boven water uit. De „Prins Maurits" is een schip van de Oranjelijn (Maat schappij Zeetransport N. V.) te Rotterdam. Het schip meet 1287 brt, en was op weg van Antwer pen naar Bremen. De „Vittorio Z" hoort thuis in Genua. Het schip is 3147 brt. In Casablanca zijn Dinsdag 1000 man uit Frankrijk aan land ge gaan ter versterking van de 10.000 Franse soldaten die in het Riffgebergte strijd voeren met Marokkaanse opstandelingen. Het schijnt, dat de rebellen hun actiegebied hebben uitge breid tot buiten de driehoek Tizi Ouzli-Boured-Aknoul. Ofschoon zich Maandag dui zend man met hun wapens aan de Fransen overgaven, geeft men aan Franse kant toe, dat de tegenstanders moeilijker te vat ten zijn dan gedacht werd. Om singelde rebellen verdwijnen op onbegrijpelijke wijze. A.F.P. meldt, dat het nummer van het Amerikaanse weekblad „Life" van 3 October door de Franse autoriteiten in Marokko in beslag is genomen, omdat een artikel over de militaire opera ties beledigend voor het Franse leger wordt geacht. Voor het eerst in Columbus, in de Amerikaanse staat Georgia, hebben twee negeers zitting ge nomen in een jury bij de berech ting van een blanke. Hier heeft ook voor het eerst een neger als .advocaat de verdediging gevoerd in een openbaar proces. De nieuwe regering van Argen tinië heeft het tweede vijfjaren plan van ex-president Péron laten vervallen. Zij vaardigde Dinsdag een decreet uit, waarbij de bijna drie jaar geleden door het congres aangenomen wet in zake dit plan werd herroepen. Als motief voerde zij aan, dat het plan is gebruikt voor politieke doeleinden. Het plan beoogde verbetering van de gezondheidszorg en de huisvesting, wetenschappelijke ontwikkeling en verhoging van de agrarische productie en de uitvoer. Het hield „sociale en economische actie" in en voorzag in openbare diensten en werken en administratieve hervormingen. groot. Eigenaar is de heer Mario Zobboli in Genua. Naar A.N.P. van de zijde van de „Oranjelijn" wordt medege deeld, heeft de „Prins Maurits" bij deze aanvaring een gat in de voorsteven opgelopen, echter niet van zo ernstige aard, dat het no dig geoordeeld werd de reis te onderbreken. In een radio-telefonisch gesprek met de rederij heeft de kapitein medegedeeld, dat er geen per soonlijke ongelukken aan boord van zijn schip te betreuren zijn. „Wij pompen het schip een beetje naar achteren", zeide hij, daarmee er vermoedelijk op doe lend, dat hij het gat in de voor steven zó hoog mogelijk boven de waterspiegel wil houden. Omtrent de oorzaak van de aan varing kon nog niets anders worden medegedeeld, dan dat er een behoorlijke mist stond, die het uitzicht belemmerde. Naar verwacht wordt zal de „Prins Maurits" heden in de loop van de dag in Bremen arriveren en zal daar de schade nader wordenj onderzocht. High Gaitskell, een vroegere minister van Financiën, is mei grote meerderheid gekozen tot penningmeester van de Britse la- bourparty. Zijn tegencandidaat, de linkse Aneurin Bevan, leed 'n beslissende nederlaag. De stem verhouding was 5.475.000 tegen 1.225.000. Bevan kreeg ongeveer 750.000 stemmen minder dan bij de vorige verkiezing van een pen ningmeester. Ook toen was Gaits kell zijn tegencandidaat. Bij de verkiezing van het uit 28 leden bestaande bestuur, behiel den echter de zes leden, die aan hangers van Bevan zijn, op door slaggevende wijze hun zetel. In verscheidene Antwerpse dia mantbedrijven is het werk neer gelegd. De diamantarbeiders eisen o.a. een algemene loonsver hoging van 10 procent, een extra vacantie-toeslag en een jaarlijkse bonus. DE „MOSTER". Het 160-ton metende Neder landse schip „Moster" thuisha ven Rotterdam, dat, als gemeld, door zijn bemanning is verlaten, die aan boord van het Britse vaartuig „Vestra" werd geno men, drijft in zuidwestelijke rich ting af. Een Zweedse sleepboot is uit Gothenburg vertrokken, om te pogen de „Moster" te ber gen. Mandred Klöden en Walter Knauer, afkomstig uit West- Duitsland, zijn te Wenen tot resp. 5 en 4 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens ongeoorloofd wapenbezit. Zij waren op verzoek van de Sowjet-autoriteiten gearresteerd in verband met de grote hotel brand in Wenen van 5 Septem ber. Irak heeft de luchtvaartmaat schappij „Air France" doen we ten, dat haar vliegtuigen niet op Iraakse vliegvelden zullen mogen landen, als zij op dezelfde vlucht ook Israël aandoen. In een bood schap, die langs diplomatieke weg is verzonden, heeft Irak laten we ten, dat het buitenlandse lucht vaartmaatschappijen geen ge bruik zal laten maken van facili teiten in Irak, als de vliegtuigen dier maatschappijen op dezelfde reis in Israël zouden landen voor het innemen van brandstof of hef opnemen of afzetten van passa giers. De eerste ontwerpresolutie waarover de algemene vergade ring van de Verenigde Naties zal stemmen, betreft, het vluchtelin genprobleem. De sociale commis sie heeft Maandag met 42 stem men vóór en 14 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan het belang dat de Verenigde Na ties hechten aan oplossing van het vluchtelingenvraagstuk. De resolutie werd ingediend door 9 landen. In de resolutie wordt de hoge commissaris voor de vluchtelin gen, de Nederlander mr. G. J. van Heuven Goedhart, verzocht het probleem op te lossen „door vrijwillige repatriëring, hervesti ging en opneming van de vluch telingen". Een Russische ontwerpresolu tie, waarin de hoge commissaris opdracht wordt gegeven op alle mogelijke manieren verplaatste personen en vluchtelingen aan te moedigen binnenkort naar hun land van herkomst terug te ke ren met inachtneming van het be ginsel van de vrijwillige repatrië ring, werd met 29 tegen 14 stem men bij 10 onthoudingen door de commissie verworpen. Aan prof. Henri Brugmans, rec tor van het Europees college te Brugge, is Maandag te Parijs het ridderkruis van het Legioen van Eer uitgereikt. Het benoemings decreet was in Mei j.l. versche nen. Ter gelegenheid van deze plechtigheid werd Maandag een banket gehouden, dat, bij afwe zigheid van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, onder leiding stond van mevr. Germaine Peyrolles, afgevaardig de in het parlement der M.R.P. voor Seine-et-Oise. Meer dan 200 „Europese persoonlijkheden" za ten aan. Een naaste medewerker van prof. Brugmans, Antoine Partrat, las de boodschap der regering ter gelegenheid van de benoe ming voor. Raymond Silva, secretaris-ge neraal van het Europese cultuur centrum, overhandigde de onder scheidingstekenen. Prof. Brugmans sprak over z'n studentenherinneringen in Frank rijk en zeide, dat hij zich sinds die tijd bewust was geweest van een eenheid, die ontstond door vriend schap. „Naarmate Europa meer een eenheid wordt zal het meer in staat zijn Frankrijk te steunen in zijn missie en bij het bereiken van zijn bestemming. Voor mij betekent de Europese gedachte niet een opoffering doch een om hoog streven, een expansie, waar aan Frankrijk de eerste stoot moet geven". Perzië is toegetreden tot het Turks-Iraaks verdedigingsver drag. Groot-Brittannië en Pakistan zijn reeds eerder toegetreden tot deze voor vijf jaar gesloten over eenkomst, welke ten doel heeft de staten, ,,die daadwerkelijk be trokken zijn bij het handhaven van vrede en veiligheid in het Midden-Oosten" te verbinden. Westerse diplomaten te Was hington verwelkomden het toe treden van Perzië tot het Turks- lraakse verdrag als een beteke nisvolle versterking van de ge meenschappelijke veiligheids maatregelen in het Midden-Oos ten. Westerse waarnemers achten het niet waarschijnlijk, dat in de naaste toekomst nog meer lan den tot het Turks-Iraaks-Pakis- taans-Brits-Perzische verdedi gingsverdrag zullen toetreden. In de nacht van Maandag op Dinsdag is opnieuw een kleine groep van 31 Duitse krijgsgevan genen uit Rusland in het West duitse doorganskamp te Fried- land aangekomen. Bij de groep bevonden zich 22 generaals, onder wie de vroegere commandant van de S.S.-lijfwacht van Adolf Hit ler, luitenant-generaal Johann Rattenhuber. In antwoord op vragen met be trekking tot de dood van Hitler zeide generaal Rattenhuber de fuehrer voor diens dood in April 1945 nog de hand te hebben ge schud. Op 29 April 1945 s'mid- dags omstreeks vijf uur kwam Hitier zijn kamer in de schuil kelder van de kanselarij in Ber lijn binnen, drukte hem de hand en zeide: „Alles is verloren. Vaar wel," aldus Rattenhuber. De S.S.- generaal vervolgde Hitier nog eenmaal gezien te hebben op 30 April toen deze in het hospitaal afscheid nam van de Rode-Kruis- zusters. Toen Hitier hem zag, kwam deze nogmaals op hem toe om hem te feliciteren met zijn verjaardag, zo zeide Rattenhuber. Hij vertelde verder nog de nacht van 30 April op 1 Mei 1945 in zijn kamer in de bunker te heb ben doorgebracht, ondanks het zware vuur van de Russische ar tillerie. Hij werd uit zijn slaap ge wekt door een van zijn soldaten, die hem meedeelde dat Hitier zelfmoord had gepleegd. Rattenhuber zeide een van de laatsten te zijn geweest, die op 1 Mei de bunker van de kanselarij hebben verlaten. Buiten werd hij door Russische troepen gevangen genomen en vervolgens in krijgs gevangenschap in de Sowjet- Unie gevoerd. Rattenhuber besloot: „Dat is alles dat ik nu kan zeggen. Ik ben moe en uitgeput." Toen een verslaggever nog aandrong op een verduidelijking van de woorden waarmee de sol daat hem mee had gedeeld dat Hitier zelfmoord had gepleegd, kwam een van de vroegere leden van de lijfwacht tussenbeide en voegde hem toe: „Maak snel dat je wegkomt of ik verbrand je papieren." Rattenhuber werd bij aankomst in het kamp begroet door een groep grimmige vroegere S.S.ers, die hem bij wachtende verslagge vers vandaan haalden en op bier tracteerden. Intussen is door functionaris sen van het Westduitse ministe rie van Justitie te Bonn medege deeld dat geen actie zal worden ondernomen tegen de ongeveer 580 Duitse „oorlogsmisdadigers" die zich onder de repatriërenden bevinden, behalve indien de Sow- jet-Unie bewijzen van hun schuld overlegt. De Sowjet-Unie heeft West- duitsland verzocht de oorlogsmis dadigers onder de repatriëren den, die niet voor amnestie in aanmerking komen, te berechten. Tot dusver zijn nog geen van deze oorlogsmidadigers teruggekeerd. Van de intotaal 749 krijgsgevan genen die als oorlogsmisdadigers worden bestempeld zullen er 170 aan de Oostduitse autoriteiten worden overgedragen. Volgens functionarissen van het ministe rie van Justitie zullen degenen die aan de Westduitse autoritei ten worden overgedragen niet onder arrest worden gesteld om dat in West-Duitsland geen uit voering wordt gegeven aan von nissen, die door 'gerechtshoven in het buitenland zijn uitgespro ken. Zij zullen naar huis mogen te rugkeren, totdat de Russische autoriteiten bewijzen van hun schuld hebben overlegd. Daarna zal worden beslist of zij op basis van de Duitse wetgeving voor be rechting in aanmerking komen. Gistermorgen is een groep van 27 krijgsgevangenen uit de Sow- jet-Unie uit Frankfort a/d Oder in West-Berlijn aangekomen, on der wie drie vrouwen en twee kinderen. Op het station te Herleshausen arriveerde gistermorgen een tweede grote groep Duitse krijgs gevangenen uit Rusland. Hieron der bevinden zich ongeveer 50 vrouwen, van wie enkele kinde ren bij zich hebben, die tijdens de gevangenschap in Rusland zijn geboren. De meeste dezer vrou wen waren tot langdurige gevan genisstraffen veroordeeld op be schuldiging van spionnage. In de oorlog hebben zij dienst gedaan bij het Rode Kruis, de verbin dingsdiensten en andere hulp diensten. Enige van hen zijn tij dens de gevangenschap in het ge heim gehuwd. De meeste van de gisteren aan gekomen Duitsers zijn na de oor log door Russische rechtbanken in Duitsland veroordeeld. DE BEHANDELING IN OOST-DUITSLAND. Duitse oud-krijgsgevangenen van alle transporten die tot dus ver te Friedland zijn aangeko men, zijn zeer ontstemd over de behandeling die zij op doorreis van de Sowjet-Unie naar West- Duitsland in Oost-Duitsland heb ben gekregen. Alle pogingen van de burger bevolking om met de oud-krijgs gevangenen te praten, werden door de volkspolitie voorkomen. De vrijgelatenen kregen geen maaltijden en werden als „mis dadigers" behandeld. Zeer veel ergernis werd gewekt door het wegnemen van spandoeken, waarop de oud-gevangenen hun vreugde over hun terugkeer tot uiting hadden gebracht. Herhaaldelijk is het daarbij tot handtastelijkheden gekomen. In vele gevallen kozen Russische officieren, die de transporten be geleidden, partij voor de vrijge laten gevangenen. Op de in Franfort gehouden Duitse boekenbeurs hebben enke le standhouders de stand van de uitgeverij Plesse uit Göttingen afgebroken en de inhoud uit het venster gesmeten. Plesse pronkte namelijk op zeer opvallende wijze met de volgende „wetenschappe lijke" boeken: „De laatste aante keningen" van Alfred Rosenberg, Hitlers minister voor de verover de gebieden in het Oosten, „Ere- boek der Waffen-SS' en „Waffen SS im Einsatz". Maar daarmee nog niet tevre den deelde de firma Plesse propa- ganda-materiaal uit, waarop de rune-tekens der SS, ridderkruisen met hakenkruisen en het S.S.-pa- rool: „Meine Ehre heisst Treue" voorkwamen. Rosenberg^ boek werd aangediend als „het beslis sende werk" voor de beoordeling van de ontwikkeling van 1918 tot 1945. De leiding van de door talrijke buitenlanders bezochte boeken beurs had de firma Plesse reeds aangezegd de stand te verwijde ren, doch collega's besloten tót een kordate actie nog vóór de tijd van het ultimatum verstreken was. Tijdens de heibel trad ook de onlangs afgezette minister van culturele zaken van het land Neder-Saksen naar voren, die bij de uitgeverij Plesse geïnteres seerd is. GROOT AANTAL MIJNSTUTTEN OP TEXEL AANGESPOELD. Dezer dagen zijn op Texel circa 50.000 ongemerkte mijnstutten aangespoeld. Het betreft hier waarschijnlijk de deklading van één of meer schepen, die tijdens de laatste storm overboord is ge zet. De strandvonderij heeft het hout geborgen. medegedeeld door het K.N.M.J. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond- Weinig wind. Gedurende de eerste ochtend uren op vele plaatsen mist. Daar na o\*er het algemeen zonnig weer, weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. DONDERDAG 13 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.54 0.29 1.09 1.19 n.m. 12.16 12.51 1.31 1.41 3.05 4.21 5.36 16.15 16.34 16.52

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1