Uit de Provincie half zware shag! Binnenlands nieuws melange van de beste fragen aan de Minister. KERKNIEUWS Zeeuwse ionelisten in jaar lijkse reünie te Sluiskil bijeen De moord op Stanley Wilson TERNEUZEN. i 8 BIERVLIET. PHILIPPINE. ZAAMSLAG. ZAAMSLAG. De werkgelegenheid in Engeland. De sigaar die in een goede reuk siaat AVISO 30 ct. GOKKERS VOOR KANTON RECHTER TE GRONINGEN. VROUW IN BAD DOOR STROOM GETROFFEN. GOEDERENLOODS VAN N. S. TE EINDHOVEN DOOR BRAND VERWOEST. STREEKLABGRATORIUM VOOR DE VOLKSGEZONDHEID IN ZEELAND. In de laatste jaren zijn er eni ge pogingen gedaan om te Komen tot de oprichting van een streek- laboratorium yoor de volksge zondheid in de provincie Zeeland. Het bleek echter niet mogelijk om hierover tot voldoende over eenstemming te komen. Daar Zeeland één der laatste streken in ons land was, waar dit nut tige instituut ontbrak, bleef men pogen om tot oprichting te ko men. In het begin van dit jaar kwam er een stichting tot stand, waar in deelnamen het Sint Elisa- ïiethsziekenhuis te Sluiskil, het Gasthuis te Middelburg en het Gasthuis te Goes. De bedoeling was, om zo snel mogelijk tot de vestiging van een streeklabora- torium te komen. Ofschoon werk ruimte ontbrak te Goes en Mid delburg, werd per 1 Mei van dit jaar een arts-bacterioloog be noemd, n.l. dr. F. Flu, thans te Goes gevestigd. Deze benoeming werd verantwoord geacht wegens bet vele organisatorische werk, dat in de eerste plaats moest worden verricht alvorens een streeklaboratorium op volle toe ren zou kunnen draaien. In het ziekenhuis te Sluiskil was reeds een goed functionnerend bacte riologisch laboratorium aanwe- ag waar de bacterioloog voor- ïopig zijn werkzaamheden kon beginnen. Het aantal onderzoekingen, dat m de afgelopen vijf maanden werd verricht, beweegt zich in stijgende lijn. Het streeklabora- tarium Zeeland zal zijn hoofdla- taratorium te Goes vestigen waar alle onderzoekingen zullen wor den verricht die op een centraal faint moeten geschieden. In de filialen te Middelburg en te Sluis kil zullen voornamelijk bacterio logische onderzoekingen worden verricht, terwijl het zwaartepunt van de serologische onderzoekin gen in Goes zal liggen. Aangezien in het Gasthuis te Goes geen ruimte beschikbaar was voor het inrichten van dit centrale labo ratorium, heeft het Gasthuisbe- stuur besloten hiervoor een nieu- vre barak te bouwen die op het terrein van het ziekenhuis zal tomen te staan. Ook het bestuur wan het Gasthuis te Middelburg aal een nieuw laboratorium in richten. Zodra het zwaartepunt van de ie Sluiskil verrichte onderzoekin gen naar Goes kan worden over gebracht, zal het streeklaborato- Trom in volle omvang zijn werk- raamheden kunnen verrichten, ■ten verwacht, dat dit in het eer ste kwartaal van 1956 zal gebeu- nm. Stet totstandkomen van een ■jfergelijk laboratorium wordt «nor de volksgezondheid van DE JONGSTE STAATSLENING EEN MISLUKKING Het Eerste Kamerlid de heer Wotenaar heeft aan de minister «c Financiën de volgende vra gen gesteld: 2. Deelt de minister de mening, ■fe de jongste 3% Nederland se Staatslening 1955 2 feitelijk 'n mislukking is gebleken, omdat ée particuliere instellingen ten hoogste voor 139 millioen heb ben ingeschreven en particuliere spaarders voor zo goed als niets, ■Bndat, ondanksl de deelneming wan de rijksfondsen, het bedrag ffear lening slechts op 250 mil- ten is vastgesteld? 2. Zo vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan aaet van oordeel, dat de condities reeds markttechnisch gezien te scherp waren gesteld, ongeacht dat deze lening een tien jaar kor tere looptijd had dan de lening 1365 1, en dat door een en an der de animo om in te tekenen gering bleek te zijn? 3. Verdient het naar 's minis ters oordeel geen aanbeveling, gezien de verschijnselen van een sverexpansie van de conjunctuur, als anti-inflatoir middel, zoveel mogelijk koopkracht te binden «ia de kapitaalmarkt? 4. Is het waar, dat de president tsui de Nederlandse Bank een a»ededeling van dezelfde strek king als de onder punt 3 gestel de vraag aan de bankiers heeft gedaan? 5. Is de minister bereid mede Se delen, of hij het voorkómen «an een rentestijging, overeen komstig de geldpolitiek van zijn ambtsvoorganger, onder de hui dige omstandigheden in 's lands belang acht? 6. Is de minister bij nadere over weging niet van oordeel, dat een rendement op de jongste staats lening had dienen te worden ge boden, dat iets boven de gelden de kapitaalrente lag? 7. Wil de minister mededelen, of direct of indirect van staats wege koerssteun aan soortgelij ke obligaties op de beurs vóór de «missie van de jongste Staats lening is verleend? 8. Is de minister bij bevestigend antwoord op vraag 7 niet van oordeel, dat bij het publiek ten onrechte de indruk is gewekt, dat de voorwaarden van de jong-, ste lening niet onaantrekkelijk waren? 9. Is koerssteun aan de jongste lening na haar emissie onthou den'' 10. Is bij bevestigend antwoord op de vragen 79 de minister niet van oordeel, dat de gevolg de emissiepolitiek er toe bij draagt de aantrekkelijkheid van de Staatsobligatie als beleggings object voor de particuliere spaar ders te verminderen? grote betekenis geacht. Het rijks instituut voor de volksgezond heid te Utrecht verrichtte tot op heden alle onderzoekingen uit de provincie Zeeland. In verband met de aard van het ingezonden materiaal werd het echter van het grootste belang genoemd, dat het laboratorium zo dicht moge lijk in de buurt van de patiënten wordt gevestigd. Hierdoor wor den namelijk de diagnotische mogelijkheden belangrijk ver groot, hetgeen voor de behande ling van de patiënten weer van grote betekenis wordt geacht. NOG STEEDS PRUIMEN. Nog altijd kan de consument in ons land worden voorzien van pruimen, zij het dan ook dat de aanvoeren niet groot meer zijn. Toch zijn er op de Zeeuwse vei lingen deze week elke veilingdag nog pruimen aangevoerd gewor den wat wel zeer laat in het sei zoen is. Het zijn de rassen War wick Droper en Rademaker welke thans nog voor verse consumptie worden verkocht. Voor de mooie gele Warwick Droper werd nog rond 80 cent per kg betaald. Ook uit de koelhuizen komen nog geregeld partijen pruimen maar verwacht imag worden dat dit na deze week ook ver gebeurd zal zijn. Ongeveer 3% maand zijn er dit jaar onafgebroken pruimen geweest op de veilingen wat wel een zeer lange periode is. GOUDREINETTE AANVOER BEGONNEN. Deze week is in Zeeland op de veilingen de eerste goudreinette aangevoerd. De oogst van dit ras, dat altijd nog het belangrijkste is uit het Nederlandse sórfiment zal dit jaar belangrijk lager zijn dan in normale jaren. Vrijdag werden de eerste partijen goud reinette op de veiling in Kapelie geveild en voor de standaard kwaliteit betaalde men grif rond 40 cent per kg. Dit is een dubbele prijs in vergelijking met het vo rig jaar maar er zijn vele bedrij ven waar deze prijs de oogst niet goed kan maken omdSf er zo wei nig vruchten zijn. STORMSCHADE AAN ZEEUWSE FRUITTEELT. De Noord-Wester storm van de laatste dagen heeft op sommige plaatsen in Zeeland vrij belang rijke schade toegebracht aan de fruitoogst welke nog aan de bo men hing. Omdat het fruit dit jaar over het algemeen groot van stuk is aangezien er weinig vruchten aan de bomen hangen, werd het hierdoor een gemakkelijke prooi van de storm. Vele tienduizenden kilo's zijn dan ook afgewaaid en hierdoor belangrijk in kwaliteit gedaald. Bij de peren waren het in het bij zonder de rassen Comtesse de Paris en St. Remy welke schade opliepen en bij de appels de goud reinette in vrij belangrijke mate en iets minder ook de Jonathan. Voor de kwekers is het echter een voorrecht dat ook het val- fruit nog gevraagd is want zelfs voor de val goudreinette betaalt men nog ruim 20 ct per kg, een prijs welke het vorig jaar nauwe lijks voor de beste kwaliteit werd betaald. BROUWERSHAVEN KRIJGT EEN SLUIS. Brouwershaven heeft als eer ste plaats op Schouwen en Dui- veland van Gedeputeerde Staten in Zeeland bericht gekregen dat er geen bezwaar bestaat tegen de uitvoering van een sluis in het havenkanaal. Het betreft hier een keersluis met dubbele deuren, waarvan de sluishoogten 6 meter N.A.P. wor den, gelijk met de bestaande havendijk. De toevoerbreedte zal 8V2 meter bedragen. Voor de sluis zullen remmingwerken moeten worden aangebracht. Dit werk zal worden uitgevoerd in de pe riode van April tot October 1956, volgens het plan van het tech nisch adviesbureau van de ver eniging van Nederlandse Gemeen ten, naar het ontwerp van ir Klein. Na het tot stand komen van dit werk zullen degenen die bij de haven wonen bij hoog water 'hun vloedplanken niet meer be hoeven te gebruiken. MOND- EN KLAUWZEER, Hoewel er op verschillende plaatsen in de provincie Zeeland mond- en klauwzeer is geconsta teerd, is de toestand nog niet be paald verontrustend. Maar toch biedt deze situatie juist voor Zee land grotere gevaren, aldus het Zeeuwsch Landbouwblad. Tot nu toe blijken de meeste infecties terug te brengen te zijn tot aankopen via veemarkten. Bij jonge dieren welke geënt zijn duurt de beschuttende wer king niet zo lang en is na een half jaar de waarde van de enting reeds belangrijk verminderd. Aangezien in Zeeland betrek kelijk veel jongvee aanwezig is, is er dus daardoor een groot aan tal dieren welke kans hebben om na een besmetting mond- en klauwzeer te krijgen, met alle gevolgen van dien: het afmaken van al het op het bedrijf aanwe zige rundvee, varkens, schapen en geiten. Nu de bietenoogst is begonnen, is het te verwachten, dat er vee voor de bietenkoppen aangekocht zal worden. Door deze aankopen bestaat gevaar voor het binnen brengen van mond- en klauwzeer, aldus het blad. Helma en Selma. De populaire radio-artisten Hel ma en Selma komen Woensdag a.s. in het Concertgebouw alhier. Zij brengen een goed repertoire en men zal gezellig kunnen mee zingen. Zij oogsten overal een enorm succes voor uitverkochte zalen. Mathieu Niens, juist te rug van de ijsrevue Sonja Henie in Zweden, bespeelt het Ham mond orgel, een waar muzikaal festijn. Fred Kemp is een humo rist, die lachsalvo's weet te ver wekken en Gegrovex, de geblind doekte kunstschutter, zorgt voor de sensatie. Eeïï programma, waarmede men zich kostelijk kan amuseren. E.H.B.O.-diploma's uitgereikt. In café Oubrie werden in tegen woordigheid van burgemeester A. P. Kostense en dokter Chr. Kalkman de diploma's uitgereikt aan die personen, die met goed gevolg een E.H.B.O.-cursus volg den. Voorzitter J. Marteijn sprak 'n kort openingswoord, waarin hij zijn grote blijdschap er over uit sprak, dat weer een achttal per sonen het E.H.B.O.-diploma kan worden uitgereikt. Met een toepasselijke speech reikte burgemeester A. P. Kos tense de diploma's uit. Dokter Kalkman en zr Wijna, die gezamenlijk de cursus leid den, kregen een prachtige sche merlamp overhandigd, terwijl er voor mevr. Kalkman bloemen waren. De geslaagden zijn: de heren P. Dierikx, R. de Kesel, M. Giel- let, L. Cuelenaere, mej. J. van der Hooft, mej. Ria de Regt en Tonnie Borm. Nieuwe kerkschildering. Door kunstschilder rector E. Dekker uit Moergestel is in het priesterkoor van de R.K.-kerk een schildering aangebracht, die buitengewone aandacht vraagt. In een toelichting beklemtoon de de kunstenaar, dat met deze moderne uitbeelding vooral be doeld wordt de figuren te doen „leven", waarvoor ook de brede omlijning der figuren bijdraagt. Als hoofdmotief is gebruikt het ten hemel opstijgen van de Maagd Maria, de patrones van deze kerk. Om de verhevenheid hiervan nog meer te accentueren zijn er voorts musicerende en biddende engelenfiguren aangebracht. Afscheid Ds H. van Leeuwen. In een overvolle kerk nam Zon dagavond ds H. van Leeuwen, Chr. Geref. predikant, afscheid van zijn gemeente. Na het zingen van Ps 119 3 en het uitspreken van votum en groet volgde Schriftlezing uit Lucas 17 1 tot en met 10, waar na ds Van Leeuwen de voorbede voor de zieken uitsprak en voor ging in gebed. Ter inleiding van zijn prediking wees ds Van Leeuwen er op, dat hij slechts 3 jaar in deze ge meente heeft mogen arbeiden, in welke tijd hij 21 maal een rouw dienst moest vervullen Zijn taak is geweest het volle licht te doen vallen op het Woord des Heeren. Tot texst van zijn afscheidspre- diking had de[ predikant gekozen de hoofdgedachte uit Lucas 17 10b en Deuter'onomium 32 4a. Nadat gezongen was Ps 115 1 en 5, wees ds Van Leeuwen hoe bij een afscheid de rekening moet worden opgemaakt, daarbij niet alleen wijzende op het vele goe de werk dat verricht werd, maar ook op hetgeen gemist werd, want geen enkel menselijk werk is volmaakt. Als tussenzang werd gezongen Ps 130 2. Brand. Zatedagmiddag te ongeveer 2 uur bemerkten omwonenden, dat een stromijt staande op de „To renhoeve" van de heer Jac de Klerk", in brand stond. Direct werd de brandweer gealarmeerd, die, ofschoon spoedig ter plaatse, niet kon verhinderen, dat de stro- mijt, waarin pLm, 2000 kg gedor- sen tarweschoven geborgen wa ren, geheel uitbrandde. Door het nat-houden van de in de nabijheid staande hooiruiters en de haag van de begraafplaats, werden deze niet door de vlammen aan getast. De oorzaak van de brand is niet bekend. Collecte. De reclasseringscollecte heeft alhier opgebracht 107,11. Ds Van 'Leeuwen zeide dat het louter genade was van de Heer, die hem in deze gemeente in Zijn dienst gesteld had. ZieA'ae op Hem, de rotssteen, heeft de predikant te arbeiden in de wijngaard des Heeren en te prediken van deze rotssteen om de gemeente te wijzen geen on nutte dienstknechten te zijp, maar standvastig in het Geloof, wier bede moet zijn: „Wees mjj een rots om in te wonen, Een schuilplaats, waar mijn hart Steeds toevlucht vind' in smart." Na beëindiging van zijn predi king wendde ds Van Leeuwen zich tot de kerkeraad, die hij dank bracht voor de steun die hij mocht ontvangen bij het samen werken voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk. De gemeente wees hij op het standvastig blijven in het werk des Heeren, steunende de kerke raad in zijn moeilke taak. Ook richtte de predikant zich tot de catechisanten, de organist en de koster. De aanwezige predikanten ds Jansma, ds Middelkoop en ds Krijtenburg werd dank gebracht voor de goede samenwerking. Vervolgens wendde ds Van Leeuwen zich tot burgemeester Trimpe, die met wethouder F. de Koeijer en de gemeente-secreta ris J. W. Kuzee aanwezig was. Hij betuigde zijn dank voor de steun, die hij steeds van het ge meentebestuur mocht ondervin den. Ouderling Durink sprak ten slotte namens de classis Mid delburg en de kerkeraad woor den van oprechte dank tot de scheidende predikant en hoopte dat God hem tot rijke zege moge stellen in zijn nieuwe gemeente. Hij verzocht de predikant staan de toe te zingen Ps 121 4. Hierna sprak ds Van Leeuwen het dankgebed uit en werd als slotzang gezongen Ps 71 2, waarna de predikant met het uit spreken van de Zegenbede de kerkdienst besloot. De aanwezigen werden na af loop in de gelegenheid gesteld met een handdruk afscheid te ne men van ds en mevr. Van Leeu wen en hun kinderen. 8) door PHILIPPO PRESTON. Nadruk verboden. III. „Dit schgnt een afscheid te zijn." Vóór acht 's morgens werd ze gewekt door de telefoon van het politiebureau, waar men haar verzocht, zo vroeg mogelijk even aan te komen. Ze antwoordde: „Ja", en hoorde de, brievenbus klappen, toen het ochtendblad erin geworpen was. Ze trok haar kapmantel aan en ging de krant beneden halen. Zodra ze die uit de bus nam, zag ze reeds de vette opschriften. Ze hadden het over de moord op Leonard Peters, die Leonard Peters niet was. Over het droeve onbekende slachtoffer ener per soonsverwisseling. En midden tussen de kolommen in stond een portret van haarzelf. En op de zelfde bladzijde: VERBAZINGWEKKENDE BANKDIEFSTAL. Bankloper beroofd van effecten ter waarde van S 1.000.000. Audrey lette echter niet op dat tweede sensationele nieuwtje. Geld was van zo weinig beteke nis. Wat haar betrof konden ze het Empire State Building gesto len hebben. De bijzonderheden van de dief stal vulden twee kolommen, doch konden gemakkelijk tot een kwart kolom ingekrompen wor den. Een bankloper van de Interna tionale Bank bracht voor één millioen aan effecten van de stad Riga over, krachtens schrif telijke opdracht van de president van de Seabord Bank. Dit overbrengen was bekend aan zijn secretaris Stanley Wil son, die de order bevestigde, toen hij daarover door de Sea bord Bank werd opgebeld. De auto met de bankloper, de effec ten en een gewapende begelei der werd door het verkeer opge houden en een andere wagen kwam hem achterop gereden en botste tegen de achterbumper op. De begeleider keek uit het raampje, om te zien, wat er voor schade aangericht was, toen een andere man in een andere wa gen aan de andere zijde stopte, de bankloper overmeesterde, hem de tas ontrukte en in de menigte verloren was, voordat het ver keer weer doorging. Men vond zijn auto wel terug, maar leeg. Na dat nieuws doorgelezen te hebben, wendde Audrey haar aandacht weer op het relaas van de moord. Haar portret was blijkbaar uit een foto van de medewerkersstaf van haar bu reau geknipt. Met een zucht begaf ze zich naar haar sl&apkamer, waar ze op de rand van haar bed gezeten, de afschuwelijke bijzonderheden van de moord doorlas. Er stond een beschrijving in van Leonard^ Peters' loopbaan en van zijn ver dwijning en in de laatste kolom vond ze de verbazingwekkende mededeling: „Het is gebleken dat de ver moorde Stanley Wilson van de Seabord Bank was, een néef van Leonard Peters". Met haar mond wijd open van verbazing bleef Audrey voor zich uit staren. De korte levensbeschrijving van' Audrey had men van het stenografisch bureau gekregen en er stond weinig bijzonders in. Twintig jaar oud, dochter van de artist Frank Merivale, welbe kend in kunstkringen als een uit stekend gastheer, doch niet als een beroemd schilder. Audrey liet de ^rant op de grond vallen, toen er weer ge beld werd. Ze hield de adem in. Ze trok haar kapmantel wat vas ter om zich heen en begaf zich naar het raam. Beneden op straat stond een dozijn heren"„naar de voorgevel der garage te kijken, Vóórdat het nieuwe speelsei zoen wordt ingeluid heeft het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel Provincie Zeeland haar jaarlijkse reüniedag gehou den. Als dank voor het culturele werk dat de aangesloten vereni gingen uit de kanaalzone hebben verricht werd deze dag te Sluis kil gehouden waar als gastvrouw optrad de plaatselijke toneelver eniging Sempre Avanti. De dag werd ingezet met een H. Mis, op gedragen door de geestelijk advi seur de Z.E.P. Gonzaga. In het parochiehuis werd de gebruikelijke jaarvergadering ge houden, waar de provinciale voorzitter, de heer M. J. Bakker uit Goes, allen hartelijk welkom heette. In het bijzonder de paters Gonzaga en Gerlach, de hoofdbe stuurder van 't landelijk W.K.A. de heer F. Bloemkolk, de oud voorzitter van het provinciale W.K.A. drs L. Lockefeer, de to neelvereniging „St Josephsghe- sellen" uit Hulst, die de gastuit voering verzorgden, en zeker de Vlaamse vriend Herman Brug gen. Hij vond het jammer dat zo wel van B. en W. uit de gemeente Terneuzen als van Gedeputeerde Staten bericht van verhindering was gekomen. Dank zij de reor ganisatie heeft het W.K.A. een grote uitbreiding ondergaan en is men in één jaar tijds van 11 aangesloten verenigingen geko men op 20 met ruim 400 leden. HET AANTAL RADIO TOESTELLEN IN NEDERLAND. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 October 2.060.719 tegen 2.051.394 op 1 September 1955. Op 1 Sept waren er 517.920 aangeslotenen op het draadom- roepnet tegen 517.341 op 1 Aug. 1955. Voornamelijk als gevolg van de inschakeling in het productie proces van jongens en meisjes, die de scholen hebben verlaten, steeg het aantal aan dit proces deelnemende personen in Enge land tussen 15 Augustus en 12 September met 90.000. Het aantal ingeschreven werk lozen steeg in dit tijdvak met 2.500 tot 202.000. Een woord van dank bracht hij aan de secretaris. In het keurig jaarverslag me moreerde de secretaris de hoog tijdag in IJzendijke en de gulle ontvangst van B. en W. Naar aanleiding van het televisie eve nement was het W.K.A. in een impasse geraakt, welke haar op lossing vond in de oprichting van 4 kringen, n.l. kring Hulst, kring kanaalzone, kring W. Z.-Vlaande- ren en kring eilanden. Grootser dan voorheen is het W.K.A. deze impasse te - boven gekomen en boekte 'n winst van ruim 100 94. Dank zij de subsidie van de provincie en landelijk W.K.A. was het mogelijk op de eilanden ook dit jaar een spelerscursus te organiseren. Tijdens de rondvraag kwam de wens naar voren om de St Geni- sius dag te verleggen naar het sluiten van ieder seizoen, opdat men dan meer keus had van clubs die over een stuk de be schikking hadden die op deze dag zou kunnen worden opgevoerd. Betreffende het Zeeuws Landju weel dat ieder jaar door de Pro vincie wordt uitgeschreven zag men gaarne, dat minder geplaat ste clubs financieel werden be dacht. Nadat nog enkele punten van huishoudelijke aard waren besproken, werd het eerste ge deelte van de dag besloten met 'n dank- en propagandistisch woord van de voorzitter. Nadat in hotel Meert een kof fiemaaltijd was gebruikt, werd de middagbijeenkomst geopend met een feestrede van de Vlaamse to neelkunstenaar Herman Brug gen, die in welgekozen bewoor dingen wees op de culturele taak van het amateurstoneel en voor al de jongeren opwekte hieraan deel te nemen. Het doel moet niet allleen zijn ontspanning, doch door het brengen van goede ver antwoorde toneelwerken moet de bevolking opgevoerd worden tot een hoger levensideaal. Deze brilliante feestrede werd met de grootste aandacht ge volgd en de heer Herman Brug gen werd aan het einde van zijn rede door een overweldigende bij val dank gebracht. Hierna werd door de St. Jo- sephsgeshellen uit Hulst opge voerd het bekende blijspel „Eind examen" van Hams Sturm en Ma- ritz Faber. Een daverend applaus bewees dat de toneelgroep met deze opvoering een groot succes had geboekt. Door de voorzitter werd aan de dames-actrices een bloemenrui- ker aangeboden. De heer Bakker bracht aan het einde van deze zeer geslaagde reüniedag dank aan allen, die deze bijeenkomst tot een succes hadden gebracht en sprak de hoop uit, dat met moed het nieu we seizoen zal worden ingezet. In de avonduren volgde nog 'n gezellig samenzijn in hotel Meert. waarboven Audrey's kamers ge legen waren. „Verslaggevers!" Zodra ze die groep mensen zag staan, maakte ze tertsond de juiste gevolgtrek king. Hoe durfden ze zoiets doen? Ze trok zich van het venster terug en haastte zich om een bad te nemen en zich te kleden. Ze konden bellen en kloppen tot de deur inviel, dacht ze, toen ze koud en warm water in haar badkuip liet lopen. Het bellen hield niet op, toen ze na haar bad bezig was, haar goudglan zende haren op te maken. Van ontbijten was geen sprake; ze had niets nodig. Alleen een kop koffie. Hoe dan ook, een kop kof fie kwam een vrouw altijd toe! Het bellen bleef aanhouden. Hoe durfden ze haar toch zo las tig vallen. Ze bleef doen, of ze het lawaai niet hoorde en nam een besluit. Aan de buitenzijde liep eèn soort plat langs de ver schillende huizen, waarlangs men in geval van brand vluchten kon. Ze kon dat tot het einde toe af lopen en daar, langs een smalle ijzeren ladder, in een steegje af dalen. Die malle idioten met hun honger naar nieuwtjes zouler fijn teleurgesteld zijn! Ze voelde zich als d* ever de ijsschotsen vluchtende'E!iza, toen ze over het platje naar het lad dertje liep en eindelijk in de straat achter haar woning te recht kwam. Daar riep ze een taxi aan. (Wordt vervolgd.) NOG STEEDS STUIT MEN OP OORLOGSTUIG. E>e 35-jarige landbouwer H. van T. is Vrijdag aan de dood ont snapt, toen hij op de Zandheuvel- weg in Baarn aan het „sloten" was. Bij het inslaan van zijn zeis, ontplofte nl. een stuk oorlogs tuig, dat tjaar tegen het einde van de oorlog in grote hoèveel- heden door de Duitsers was neer geworpen. Vermoedelijk betreft het hier een landmijn, die bij aan raking tot ontploffing is geko men. De man bekwam slechts enige onbeduidende wonden aan het ge laat. HET ZOUTVAATJE BIJ DE HAND. Elke kast is nog geen legkast, maar de keukenkast van de fa milie B. Brouwer te Arum in Friesland werd toch als zodanig in gebruik genomen. Toen de vrouw des huizes een fles wilde pakken, voelde zij iets griezeligs zachts. Het bleek één van haar kippen te zijn, die haar hok was ontvlucht en om het de huis moeder gemakkelijk te maken in de kast ook een ei had gelegd. De kip is er diverse malen teruggekomen, steeds om er een ei te leggen. Toen de kip echter al te huiselijk werd en ook de ka mer ging bezoeken, heeft men haar weer huisarrest gegeven in het kippenhok. Voor de kantonrechter te Gro ningen is de zaak behandeld tegen 17 gokkers, die zich in September van dit jaar geregeld op de open bare weg, aan de Oiiemüldersweg te Groningen, hadden bezig ge houden met het gokspel „Vallen en treffen". Daarbij werden vrij grote be dragen verspeeld, soms hele weeklonen, zodat de huisvrouwen bij de politie waren komen kla gen. Zowel de ambtenaren van het O.M. als de kantonrechter waren van oordeel dat tegen dit snel om zich heen grijpende kwaad krachtig moest worden opgetreden. De bankhouder J. G., alsmede drie personen die al eer der voor een dergelijk feit ter verantwoording waren geroepen, kregen 5 dagen hechtenis. De anderen kregen boetes va riërend van 500 tot 20. DE BRAND IN DE ZUURSTOF- FABRIEK „DE ALBLAS." Zaterdagmorgen is, een begin gemaakt met het onderzoek naar de oorzaak van de brand in de zuurstoffabriek „De Alblas" te Alblasserwaard. Hierbij waren tegenwoordig de gewestelijke deskundige van de rijkspolitie en deskundigen van de arbeidsin spectie en het gerechtelijk labo ratorium. De oorzaak van de brand hebben zij nog niet kunnen vaststellen, omdat het nog te ge vaarlijk op het terrein was om een diepgaand onderzoek te kun nen instellen. Dat het nog zeer gevaarlijk is op het terrein, blijkt wel, want in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te ongeveer 1 uur is nog een gas fles ontploft. Heden zal het on derzoek worden voortgezet. Hoe groot de schade is, kan nog niet worden opgegeven. De 45-jarige mevr. C. A. Stof fels uit Amsterdam—Oost is Vrij dagavond tijdens het nemen van een bad door electrische stroom getroffen en overleden. Boven het bad stond op een plank een electrisch kacheltje. Haar man en dochter hoorden plotseling gil len. Het kacheltje was in 't bad gevallen, dat daardoor onder stroom was komen te staan. De man die het kacheltje wilde grij pen kreeg, toen hij met zijn hand in het water kwam, een schok. De dochter trok daarop de stek ker uit het stopcontact. De po gingen van een dokter om de levensgeesten op te wekken had den geen resultaat. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een goederenloods van de Nederlandse Spoorwegen te Einhoven door brand geheel ver woest. Slechts een klein deel van de muren van 'het honderdmeter lange gebouw staat nog overeind. De brand, die om half twaalf werd ontdekt, liet zich eerst niet ernstig aanzien, maar het vuur greep zo snel om zich heen, dat groot alarrrf moest worden gege ven. De brandweer van Eindho ven kreeg assistentie van de brandweer van Philips, van de Spoorwegen zelf, van de B. B. en van de vliegveldbrandweer van de R.A.F. Spoedig bleek, dat de loods red deloos verloren was. Ook het goe derenkantoor ging in vlammen op. Over de oorzaak bestaat geen zekerheid. Omwonenden verkla ren een zware knal te hebben ge hoord- Van de sChade is nqg geen schatting te geven. Er lagen veel goederen van PhUips in de, loods.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2