KERKDIENSTEN Kamerleden geven hun mening Huuradvies- en Huurcommissie en de hoge huren Nederlands rapport over Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties De moord op Stanley Wilson TtTEEDE BLAD Zaterdag 8 October 1955 10e jtaargang No. 3580 Troonrede en Rijksbegroting Reactor-centrum en Soda, Televisie enkerk Nieuw Guinea en Frankrijks voorbeeld WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZATERDAG 8 OCTOBER. Amerikaans straalvliegtuig neergestort Molotof optimistisch over Geneefse conferentie U kunt geen eigen rechter zijn! Arabische vluchtelingen in hongerstaking. Merk en type hulpmotor moet op bromfiets zijn aangebracht Argentijnse regering tegen Richter i HET LAATSTE parlementaire zittingsjaar voor de verkiezingen in 1956 is begonnen. iDe Tweede-Kamerleden hebben dit laatste jaar ingezet met debatten over de onlangs uitgesproken troonrede en de ingediende rijksbegroting. Het behoeft hierbij geen betoog, dat er enkele „harde" woorden gevallen zijn, al blijkt uit de gehouden redevoeringen, dat er bijna algemeen waardering bestaat voor het werk van het kabinet in de afgelopen vier jaar. In eerste instantie voerden de fractieleiders van de beide grote partijen, de KVP en de PvdA het woord en beide woordvoerders drongen er op aan, dat de rege ring krachtig zou streven naar supra-nationale samenwerking in Europa op het gebied van de atoomenergie. Toch was men niet tevreden over de uitgesproken troonrede. Zij handelde voor een derde deel over het buitenlands beleid, ter wijl het eigen defensiebeleid en de Delta-wet nauwelijks werden genoemd. SAMENGAAN OOK NA VERKIEZINGEN. Felle critiek uitte mr Burger op het beleid van de minister van Economische Zaken ten opzichte van het particulier initiatief in zake de Stichting Reactorcentrum Nederland en het soda-project te Delfzijl. Men vreest dat door het particulier initiatief de toekomsti ge vorming van de atoomenergie los zal komen te staan van het gemeenschapsbelang en hierdoor de sociale goederen dreigen ver loren te gaan. Natuurlijk kwamen de komen de verkiezingen van 1956 ter sprake. Uit de redevoeringen bleek eens te meer, dat de samen werking der partijen ook na de verkiezingen zal voortduren, al bezag men deze verkiezingen ook uit het oogpunt van de partijvor ming. Moet deze conservatief-pro gressief zijn of gebaseerd op een diepere levensbeschouwing? Dat de verkiezingsstrijd ongemeen fel belooft te worden, kan men ver wachten, maar tot ongekende hoogten zal zij niet stijgen, als reeds een jaar van te voren ver zoenende woorden gesproken worden. Uit het oogpunt van landsbe lang mag men hopen, dat deze samenwerking, zoals zij thans is, ook na de verkiezingen mag voortduren, opdat in het lands belang ook het persoonlijk belang gediend moge zijn. VRIJ IN EVANGELIE VERKONDIGING. Na de behandeling in de Twee de Kamer van de wet op het kijk geld in het televisiebeleid van minister Cals, heeft ook de Eer ste Kamer haar aandacht aan dit beleid gewijd. Het accent kwam hierbij vooral te liggen op de kerkelijke uitzendingen en het algemeen programma. Wat betreft de kerkelijke uit zendingen in de televisie werd een motie ingediend om te komen tot het toewijzen van zendtijd aan kerkgenootschappen in die zin, dat de kerkgenootschappen zelf kunnen bepalen op welke wijze zij het evangelie via de televisie aan de kijkers kunnen verkondi gen. Van de zijde der AR werd fel gereageerd tegen deze motie, die vooruit loopt op een nog vast te stellen Algemene Maatregel van Bestuur en in feite een aan tasting van de positie van de om roeporganisaties betekent. De omroepverenigingen zijn be reid de grote verantwoordelijk heid ook op televisiegebied te aan vaarden. Zij hebben op radioge- bied getoond een groot vertrou wen waardig te zijn, welk ver trouwen hen in hun televisiebe leid gezien het vetorecht en het algemeen programma niet wordt gegeven. Daar minister Cals het algemeen programma slechts ziet als een verplichte samenwerking tussen de omroepverenigingen, mag men aannemen, dat ook het televisie-beleid in Nederland in goede banen geleid zal worden. NAAR FRANKRIJK'S VOORBEELD. Bij de debatten in de Tweede Kamer is natuurlijk ook de plaat sing van de kwestie Nieuw-Gui- nea op de agenda der Verenigde Naties ter sprake gekomen. Algemeen wordt deze gang van zaken, zowel door de regering als door de volksvertegenwoordi gers, ten zeerste betreurd. Minis ter Luns heeft dit reeds in Ame rika verklaard en de houding van Amerika in deze sterk gecriti- seerd. Volgens minister Luns is de mogelijkheid tot het oplossen van deze kwestie 'in vreedzaam verband nu zeer gering gewor den, daar Nederland star aan haar standpunt zal blijven vast houden. In de Tweede Kamer verklaar de de heer Weiter (KNP), dat hij graag gezien zou hebben, dat de Nederlandse delegatie naar OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZONDAG 9 OCTOBER. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vicaris S. den Blaau- wen. Hoek: 10 uur Ds. K. Verbeek, van Hontenisse (Voorber. H. A.) 2.30 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen, van Oostburg. Hontenisse: 2 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Sas van Gent: 10 uur Ds A. C. Honders. Sluiskil: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Voorber. H. A.); 3 uur Ds. J. Scholten. 10 uur „Bethel": Dienst voor jongeren. Voorganger: de heer A. Ruben. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma (Voorber. H. A.); 2.30 uur Ds. G. jansma. Schoondijke: 7 uur Avondgebed; 8 uur: „Een halve eeuw Schoon dijke", filmstrook. Vrije toegang. ZONDAG 9 OCTOBER. Aardenburg: 10.30 u. Vicaris H. D. Hendriks, van Retranchement. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L S. Blom, van Aardenburg. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande. Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. St. Kruis: 9 uur Vicaris H. D. Hendriks, van Retranchement. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. L. P. W. Groenveld, van Sluis. Retranchement: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen, van Oostburg. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. S. Blom, van Aardenburg. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. (Bed. H. A.) IJzendijke: 10 u. Ü9. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate, van Cadzand. WOENSDAG 12 OCTOBER. Oostburg: 7 uur Avondgebed. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aardenburg: 10.15 uur, Ds S. A. Vis. Terneuzen: 10.30 u. Ds. H. Weth- mar, van Zaandam. GEREFOKMEERE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. L. Schalkwijk. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. (Bed. H. A.) Zaamslag9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFOKMEERE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur Ds. H. van Leeuwen; 4.30 uur Ds. H. van Leeuwen. (Afscheid.) GEREF. GEMEENTE Vlo os wijkstraat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES IIEILS. Terneuzen: 10 uur en 7 u. Samen- menkomsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. E Frankrijk's voorbeeld de verga dering der Verenigde Naties zou hebben verlaten. De vraag, of men hiermede juist zou hebben gehandeld, is moeilijk te beant woorden. Het stemt echter tot vreugde, dat reeds verklaard is, dat Nederland haar standpunt in deze tot het uiterste zal verdedi gen en Nieuw-Guinea niet zal prijsgeven, maar of men dit standpunt onder de druk van de Vergadering der Verenigde Na ties zal kunnen handhaven, blijft een vraag, die de moeite van het overwegen waard is. Nabij Sumter in Zuid-Califor- nië is Donderdagavond een Ame rikaanse bommenwerper met straalaandrijving neergestort. Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier van het negende Amerikaanse luchtleger kwamen bij het ongeval twee personen om het leven. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft Donderdag verklaard, dat hij optimistisch gestemd is ten aanzien van de vier-mogendheden- conferentie die deze maand in Genève zal wordeh gehouden, hoewel hij beseft dat er moeilijk heden overwonnen moeten wor den. In een gesprek met zijn Cana dese collega, Pearson, die op het ogenblik een bezoek aan de Sow- jet-Unie brengt, zei Molotof er op te vertrouwen, dat op de komende Geneefse conferentie iets zou kunnen worden gedaan om het tempo van de verbetering der in ternationale betrekkingen te handhaven. Pearson deelde na zijn gesprek met Molotof aan verslaggevers mee, dat de Russische minister niets nieuws had aan te bieden wat Duitsland 'betreft. Hij had gezegd, dat de toekomst van Duitsland het grote probleem voor de Geneefse conferentie was, doch hij had slechts het Sowjet-standpunt herhaald, dat „hereniging van Duitsland af hangt van de instelling van een collectief veiligheidsstelsel". HOEVEEL COMMISSIES er in ons goede landje zijn, weten we niet, maar het zijn er wellicht duizenden. Een ding is zeker, per 1 September hebben we er weer één bijgekregen en wel in verband met de gewijzigde huurwet. Ten behoeve van de huurwet beschikken we over 2 commissies n.l. een huuradviescommissie en een huurcommissie. Dat er ver warring zou ontstaan, spreekt vanzelf. Teneinde onze lezers op dreef te helpen, zullen we de betekenis van deze beide commissies eens nader onder de loupe nemen. De huuradviescommissie is de oudste, n.l.'zo oud als de huurwet zelf, dus van 1951. Deze commis sie is in het leven geroepen om de huurders van woningen en ande re woonruimten van advies te dienen omtrent de betalingsver plichting die zij hebben tegenover de eigenaar c.q. de hoofdbewoner van het gehuurde pand. Huurder en verhuurder kunnen tegen be taling van 2,50 verzoeken een Thans is het Nederlands rap port inzake Nederlands Nieuw- Guinea over 1954 gepubliceerd, dat ingevolge artikel 73e van het Handvest der Verenigde Na ties aan de V. N. wordt uitge bracht. (Volgens dit artikel moeten be herende mogendheden inlichtin gen over de economische, sociale en opvoedkundige omstandig: heden van de inwoners van hun niet-zelfbesturende gebieden ver strekken.) Het beslaat, buiten een aantal foto's en de vele bijlagen met kaarten, cijfers, statistieken enz., ca. 120 pagina's. Na een inlei ding en een algemeen gedeelte (over geografie, geschiedenis, be volking en bestuur) bevat het rapport hoofdstukken over de economische toestand, de sociale toestand en het onderwijs. In de inleiding wordt o.m. op gemerkt: a. De verplichtingen, voort vloeiende uit het Handvest der Verenigde Naties ten opzichte van de bevolking, hebben de on verminderde aandacht, zowel van de regering van het moederland als van de territoriale regering. In verslagjaar werd een ver dere decentralisatie van het be stuur en uitbreiding van het on der bestuur gebracht gebied toe gepast. Zee- en luchthaven-accomoda- tie werden verbeterd en uitge breid, het maken van hydrogra fische opnamen werd voortgezet en het aantal meteorologische stations werd uitgebreid. Men begon met de aanleg van een dwarshelling en scheepsrepara- tiebedrijf. Het rapport van de commissie van deskundigen, die in 1953 een uitgebreide studie van de moge lijkheden op het gebied van land bouw, veeteelt en boswezen heeft verricht, kwam in verslagjaar beschikbaar. Op basis hiervan werden organisatorische voorbe reidingen getroffen voor de uit: voering van een mechanisch rijstproject in het stroomgebied van de Koembe in Zuid-Nieuw- Guinea en voor de bouw van een centrale zagerij te Manokwari. De eerste machinerieën voor het rijstproject werden nog in 1954 uit Nederland verzonden. In samenwerking met weten schappelijke instellingen in Ne derland werden belangrijke on derzoekingen verricht, vooral op het gebied van inventarisatie van fauna en flora, malariabe strijding, voedingsonderzoek, bo demonderzoek en mijnbouwkun- dige verkenningen. Een inven tarisatie van de fauna der meren als voorbereiding van een onder zoek naar de mogelijkheden tot verbetering van de visstand in de grote meren werd ter hand genomen. b. Met het oog op de practi- sche verwerkelijking van de ont wikkeling op sociaal, economisch en onderwijskundig gebied, wordt samenwerking gezocht met andere beherende mogend heden, met gespecialiseerde or ganisaties van de Verenigde Na ties en met de „South Pacific Commission". Eind 1954 kwam een overeenkomst tot stand tus sen Nederland en de Verenigde Naties tot verlening van techni sche hulp aan overzeese rijks delen. Directe contacten werden onderhouden met de regionale kantoren van de wereldgezond heidsorganisatie (W. H. O.) te Manilla en van de internationale organisatie voor de burgerlucht vaart (I. C.A. O.) te Melbourne, voorts met het kantoor te Bang kok van het kindernoodfonds der V. N. Met de Australische autoritei ten werd samengewerkt bij de behandeling van vraagstukken op het gebied van malaria- en tubereulose-bestrijding, de oplei ding van autochthoon medisch personeel en quarantainevraag stukken; voorts inzake bevol kingscultures van cacao, plan- tenziektenbestrijding, insecten plagen en veeziekten. Eveneens werden besprekingen gevoerd over arbeidswetgeving, burger luchtvaart en de coördinatie van het botanisch en zoölogisch on derzoek. Samenwerking met andere be herende mogendheden geschiedt voornamelijk in het verband van de „South Pacific Commission". c. In het verslagjaar bezoch ten deskundigen van de wereld gezondheidsorganisatie, van de „South Pacific Commission" (op het gebied van voedingsonder zoek, analfabetismebestrijding en zeevisserij) en experts van de I. C. A. O. het territoir. Nederlands Nieuw-Guinea was in 1954 op verschillende interna tionale bijeenkomsten vertegen woordigd. De W. H. O. kende een drietal beurzen toe voor studiereizen met het oog op de tuberculose bestrijding, openbare hygiëne en het malaria-onderzoek. 60.000 Palestijnse vluchtelin gen in het gebied van Hebron zijn in hongerstaking gegaan uit protest tegen het plan van John ston, de speciale afgezant van president Eisenhower, voor het gebruik van het water van de Jordaan. De staking is ook ge richt tegen de voorstellen van Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, voor de hervestiging van de Arabische vluchtelingen en ter oplossing van het Israëlisch-Arabische ge schil. De hongerstakers hebben het maandelijkse voedselrantsoen ge weigerd, dat zij van de UNRWA, een organisatie van de V. N. tot het verlenen van steun, ontvan gen. betalingsadvies te willen ver strekken. Zij kunnen dit doen ieder afzonderlijk, doch ook te zamen. GEEN ZEGGENSCHAP. De liuuradviescommissie is niet bevoegd om een huurder te ont heffen van een bepaalde verplich ting, welke de wet hem oplegt, zij kan alleen de verplichting met inachtneming van de wettelijke voorschriften, vaststellen. Speciaal voor onderhuurders, die in verband met de woning nood, waardoor vele huizen be woond moeten worden door 2 of meer gezinnen, kan zij van on schatbare waarde zijn, omdat de berekening van de verschuldigde huur nogal ingewikkeld is tenge volge van allerlei schattingen zoals b.v. de waarde van meubi lair, stoffering e.d. Ook de beta ling van het gebruik van water, gas en electra geven veelal moei lijkheden; de huuradviescommis sie bepaalt na onderzoek ook in dit opzicht de betalingsverplich ting. DE RECHTER BESLIST. Het is de wens van de wetgever, dat beide partijen zich zullen hou den aan het gegeven advies, doch aangezien dit advies meestal öf voor de ene partij öf voor de an dere partij nadelig uitvalt, houdt men er zich veelal niet aan. Het is dan zo, dat indien de huurad viescommissie de huur eenmaal heeft vastgesteld, deze niet tegen de zin van de wederpartij kan worden doorgezet. Daarvoor is weer nodig, dat de door de huur adviescommissie geadviseerde huurprijs door de kantonrechter wordt vastgesteld. Zowel de ene als de andere partij kan bij de kantonrechter daartoe een ver zoekschrift indienen. Laten we een voorbeeld nemen de huurder heeft altijd 40,— betaald, doch de huuradviescom missie stelt de verschuldigde huur vast op 30, De verhuurder blijft echter vasthouden aan ƒ40,dan kun nen ibeide partijen pas geheel zeker zijn van wat betaald moet worden, als de kantonrechter de prijs heeft vastgesteld. GEEN EIGEN RECHTER! De huurder wil natuurlijk be ginnen met 30,te 'betalen, in- stede van 40,maar dan speelt hij eigen rechter, waaraan risico is verbonden, immers er ontstond zolang de huurprijs nog niet definitief is vastgesteld door de kantonrechter huurschuld, waardoor huurder de kans loopt, dat deze schuld alsnog wordt in gevorderd, of dat de verhuurder een verzoek tot ontruiming in dient wegens wanbetaling. Mees tal zal het niet zo'n vaart lopen, dat tot ontruiming moet worden overgegaan, dus dat de kanton rechter het verzoek van de ver huurder inwilligt. De kans bestaat wel, dat de kantonrechter 't niet eens is met de huuradviescommissie en de door haar gestelde prijs te laag is vastgesteld. De huurder zal dan moeten betalen en wellicht ook de proceskosten. Bovendien moet nog betaald worden met in gang van welke datum de even tueel verlaagde huurprijs moet worden betaald en 't is lang niet altijd zeker, dat deze datum gelijk is aan de datum waarop de woon ruimte betrokken is. In zeer vele gevallen beslist de kantonrechter echter overeen komstig het door de huuradvies commissie gegeven advies, dus ook de verhuurder loopt een zeker risico om het proces te zullen verliezen. DE HUURCOMMISSIE. We hebben reeds gezegd, dat de huuradviescommissie alleen de huurprijs mag vaststellen over eenkomstig de voorschriften, neergelegd in de huurwet. Ont heffing van de voorschriften kan zij niet geven, dit behoort tot de werkzaamheden van de huurcom missie, die per 1 September j.l. in het leven is geroepen. Deze huurcommissie kan be slissen, dat de laatste huurver hoging, die van 5 dus, niet be hoeft te worden betaald, omdat de woning als gevolg van ver waarlozing, welke aan de ver huurder is te wijten, „kennelijk niet meer voldoet aan de eisen, die daaraan in verband met in standhouding en bewoonbaarheid redelijkerwijze kunnen worden gesteld". Huurcommissies bestaan alleen in de grote gemeenten, in kleine gemeenten beslissen B. en W. In alle gevallen moet het ver zoek om ontheffing van de foeta- lnig van de 5 gedaan worden aan B. en W., op speciaal voor dit doel bestemde formulieren, die op de gemeentesecretarie kunnen worden verkregen. Heeft men zo'n geel formulier gehaald en ingevuld, dan moet men het indienen op de secretarie der gemeente. Voor de behande ling van het verzoek moet 5, betaald worden, die wordt terug gegeven als de huurder in het gelijk wordt gesteld. Totdat be richt is ontvangen dat de 5 niet meer betaald behoeft te wor den, is de huurder verplicht de 5 huurverhoging te voldoen. door PHILIPPO PRESTON. 7) Nadruk verboden. Audrey drukte zo hard op de tafel, dat de aderen van haar vingers opzwollen en daardoor verrieden, hoe dringend ze steun nodig had om te blijven staan. „Ja, en toen we het gezicht hadden schoongewassen, ontdek ten we tevens dat zijn haren ook geverfd waren. De dokter had het zo druk met de wond gehad, dat de grimering hem niet was opgevallen, voordat de man er in zijn dood zo gezond bleef uitzien, alsof hij nog leefde. Dat verried het geval. En toen kwam de di recteur van het postkantoor in de Zes en veertigste Straat met het bericht, dat een van zijn be stellers een pakje aan mijnheer Leonard Peters persoonlijk had afgegeven aan een adres in de Twee en veertigste Straat." Plotseling zonk Audrey op een stoel neer. Haar hart klopte haar hinderlijk tot in haar keel en dat maakte haar benauwd. „Ik had er geen idee van hij zat helemaal in de schaduw van de lampenkap en ik had hem nooit eerder gezien, zodat ik geen enkele reden had, aan zijn iden titeit te twijfelen. Maar waarom was die persoonsverwisseling nodig?" Haar stem bleef ongewoon rustig; haar moed bedwong haar innerlijke ontroering bewonde renswaardig. „Dat is nu juist, wat we moe ten uitzoeken en daarom ben ik hier gekomen, want ik hoopte, dat u ons enige inlichtingen zoudt kunnen verschaffen. We vonden uw bloc-notes met de ge dicteerde brieven, maar daarin is geen enkele aanwijzing te vin den. Er is er een bij aan een zekere Sonia, nog al vaag en toch ergens op doelend. Ik ver onderstel, dat u wel niet zult weten, waar die brief op sloeg?" Het was een handig verhoor, dat met groot gemak en op ge wone toon gehouden werd; Audrey begreep echter, dat de detective een val voor haar uit zette. „Neen, geen idee van." Het scheen haar toe, of de donkere hoeken van de kamer, buiten de warm gele gloed van het licht, vol waren met schimmen van Shane Carter, die over zijn „zus je" met haar sprak. „Dat begrijp ik. Nu, dan is er geen reden, waarom ik u nog langer zou ophouden. Ik kon niet uitscheiden met mijn werk, voordat ik zekerheid had, of u al dan niet enige verdenking tegen uw tijdelijke werkgever gekoes terd had." „Ik heb u reeds gezegd, dat ik hem nooit eerder gezien had en dat er dus voor mij geen reden tot argwaan bestond. U zult mijnheer Peters nu zeker wel om de nodige verklaringen'vra gen, want hij weet natuurlijk precies, wat er gebeurd is." „Hoor eens hier, juffrouw Me- rivale, u moet buiten schooltijd geen vragen stellen, omdat ik daarop geen antwoord kan geven. Maar het zou me niets verwonderen te horen, dat mijn heer Peters een beetje verder dan de Twee en veertigste Straat weggetrokken ismaar waar heen, ja dAt moet uitgezocht worden." „Wanneer wordt het gerechte lijk onderzoek gehouden? Ze hebben het me wel verteld, maar 't is me ontschoten." Haar stem klonk loom en onverschillig. Leyton keek haar doordrin gend aan. Was ze zo'n goede actrice, of slechts een onschul dige, jonge vrouw? „Overmorgen. Ik denk wel, dat het uitgesteld zal moeten worden tot we genoeg bewijzen hebben met de vingerafdrukken, en alle kanalen, die uit die mas sa brieven en verdere gegevens leiden, hebben nagegaan." „Ja." antwoordde ze werktui gelijk, terwijl ze dacht: De brie ven van Sonia!" „Nou dan, goedenavond, juf frouw. U hebt hier een gezellige woning." Audrey zei weer: „Ja" met een koelheid, die aan Leyton niet ontging en hij werd weer wat vormeiijker. „Goedenavond, juffrouw Meri- vale." „Goedenavond." Audrey sloot de deur en haast te zich terug in de kamer, waar in de sombere schaduw van de detective nog scheen rond te han gen. Ze kon zien, waar hij op de grote stoel gezeten had. Hij zou terugkomen. Ze zou zich spitsen gaan op elk klopje, op elk bel letje, dat zijn ambtelijke komst zou aankondigen. Ze had bar stende hoofdpijn, nam nog een paar asperientjes en zette verse thee. In de zitkamer dronk ze haar kopje met kleine teugjes leeg en ging daarna, met de kin in haar handen gesteund aan tafel zitten. Wat zou het einde zijn van deze verschrikkelijke dag? Shane Carter en zij zelf waren verbonden door het knel lende geheim, dat het zijne wel was, doch dat zij tot het hare ge maakt had. Ze keek de kamer rond met het gevoel, dat deze vol met po litieagenten was, vol met notitie boekjes en vol met stilte, die alleen door telkens herhaalde vragen verbroken werd. Doch in werkelijkheid zag ze niets dan haar eigen spiegelbeeld in de lange spiegel, die eens de trots van het atelier haars vaders was geweest. Hij weerkaatste haar beeld in de volle schoonheid, waarvan haar kindsheid reeds de belofte had ingehouden. Het fletse gouden haar was nu zui ver goud geworden en ze droeg het in een grote wrong achter in haar hals. En hoewel de hoofd pijn kringen onder haar ogen veroorzaakt had, bezaten die ogen toch nog al de schittering, die haar een fortuin had kunnen bezorgen, indien ze slechts ge wild had. Doch ze bekeek haar eigen beeld, als was het dat van een ander. De Audrey van vroe ger was verdwenen, toen dat schot in die afschuwelijke kamer viel. Met een zuchtje sprong ze overeind. „Dat gaat zo niet. Ik moet naar bed en gaan slapen. Morgenoch tend zal ik mijn zinnen goed bij elkaar moeten hebben. (Wordt vervolgd.) Herhaaldelijk blijkt dat brom fietsers niet op de hoogte zijn van de bij de type-keuring van een hulpmotor gestelde eis dat op elk motortje het merk en het type duidelijk te lezen moet zijn, zo bericht de Kon. Ned. Toeris tenbond A.N.W.B. Van de „rijwielen met hulpmo tor" immers wordt alleen de mo tor door de minister van Verkeer en Waterstaat aan een type-keu- ring onderworpen. Na goedkeu ring wordt het bepaalde merk en type van de motor toegevoegd aan de opgestelde lijst van „er kende hulpmotoren". Tijdens een eventuele contróle moet de politie zonder meer kun nen vaststellen of de bromfiets motor tot de goedgekeurden be hoort. De A.N.W.B. raadt de bromfietsers, en hen rie op het punt staan een dergelijk vervoer middel aan te schaffen, dan ook dringend aan er nauwlettend op toe te zien, dat in de eerste plaats de hulpmotor tot een goedge keurde soort behoort en in de tweede plaats zowel het merk als het type duidelijk leesbaar op de motor is vermeld. Professor Ronapsd Richter, de in Oostenrijk geboren geleerde, die vroeger de leiding heeft ge had van het atoomonderzoek in Argentinië, heeft 100 millioen pesos uitgegeven aan atoomon derzoekingen zonder enig resul taten te bereiken, aldus is Don derdag te Buenos Aires verno men. De nieuwe Argentijnse re gering heeft de geleerde 48 uur voor ondervraging vastgehouden en een onderzoek gelast. Professor Richter, die door president Peron werd aangesteld als hoofd van het Argentijnse atoomproject, werd aangehou den toen hij de nieuwe presi dent, generaal Eduardo Lonardi, vroeg hem 110.000 pesos aan achterstallig salaris uit te beta len. Richter vroeg de Argentijn se regering tevens de reis van hem en zijn familie naar West- Duitsland te 'betalen. Hij zei in West-Duitsland een baan te heb ben.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5