Frankrijk en de Ver. Naties en de verstrekkende gevolgen m Regeringsverklaring in het Indonesische parlement De toestand in Marokko Faures kansen verbeterd? WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Boodschap van wijlen Papagos aan Menderes Duitse «autoliefhebbers» probeerden het eens in Nederland ZATERDAG 8 OCTOBER 1955. 10e Jaargang No. 3580. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW WORDT EUROPA LOS GELATEN? Spaanse tegenspraak miiiiiiiiiiin De Belgische actie voor een vijfdagenweek Oct. 11 6.58 17.59 1.48 15.55 12 7.00 17.57 3.05 16.15 13 7.01 17.55 4.21 16.34 14 7.03 17.53 5.36 16.52 15 7.05 17.50 6.49 17.12 16 7.06 17.48 8.01 17.35 17 7.08 17.46 9.11 18.03 Ver klaring van Emir Feisal De dissidente Gaullisten De verkiezingen in Brazilië Weer muiterij in Frankrijk Belastingverhogingen in Italië N. V. M. bezorgd over verhoging ziekenfondspremies Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties; 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur- Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. bond, geen bepaling, die dit for meel mogelijk maakt. Zover zal het ook niet komen, maar het zou wel eens kunnen zijn, dat Frank rijk in de tegenwoordige assem blee niet terugkomt, gezien de zeer krachtige rede van Pinay bij de algemene beschouwingen, die aan het votum der assemblee voorafging. Deze behandeling van de kwestie-Algiers is te minder geraden, omdat de Wetgevende Vergadering van Algiers, krach tens de overeenkomsten na de oorlog is ingesteld, door de ver tegenwoordiger van Frankrijk is geschorst, in verband met moei lijkheden, die zich daarin voor deden. BRON VAN CONFLICTEN. ■Het Franse gebaar is wellicht goed om aan de wereld duidelijk te maken, dat de Verenigde Na ties, dank zij een kunstmatig bijeengebrachte en steeds negatie ve Aziatisch-Arabisehe groep, die veelal door de Zuidaimerikanen gesteund wordt, bezig zijn een bron van conflicten te worden in plaats van bestaande op te lossen. Welke uitwerking Frankrijk's vrij ingrijpende maatregel zal hebben voor de binnenlandse politieke verhoudingen, zal pas blijken, wanneer de inmiddels van recès teruggekeerde Nationale Vergadering haar houding be paalt. In het algemeen wordt het terugtrekken der Franse delega tie, die zich onmiddellijk naar Frankrijk heeft begeven, toege juicht. Maar er zijn de moeilijk heden in Marokko, die nog slechts ten dele zijn opgelost. Het werd in de afgelopen week duidelijk, dat er rond de resident- generaal een militaire groep is, die minister König beïnvloedt en zodoende een politiek tegen de regering voert. Vandaar Faure's ultimatum aan de resident-gene raal: of gij voert onze besluiten uit, of ge treedt af. Als gevolg daarvan is nu sultan Ben Arafa naar Tanger overgebracht. Men vreest nu voor een guerilla-oor- log, die zich al min of meer in het Zuiden begint te ontwikkelen, en die de Franse strijdkrachten, door Algiers toch al beperkt, niet voldoende zullen kunnen bestrij den. Dit zal ongetwijfeld weer slag vinden in het parlement, waar het ministerie weinig sterk staat. Mendès France, die zich tot leider van de invloedrijke radicale partij heeft gemaakt, wordt op het oorlogspad gesig naleerd. Frankrijk's uittreden treft te meer, omdat eerst tussen de drie Westelijken, daarna tussen deze drie en Molotow te New York overeenstemming was toereikt over de voorbereiding van de con ferentie te Genève der vier minis ters van Buitenlandse Zaken van 27 October a.s. De Westelijken blijven zich, hunnerzijds trouw aan de door Adenauer gevolgde lijn, op het standpunt stellen, dat hereniging van Duitsland aan de veiligheid van Europa moet voorafgaan. Dit is in tegenspraak met de vele geruchten, die de ronde deden, als zouden Amerika en Engeland met de aangeboden veiligheids pacten de bedoeling hebben om Europa min of meer los te laten. Met Molotow is over de proce dure overeenstemming gakregen het secretariaat der nieuwe con ferentie komt in Russische han den; de duur der conferentie is op 2 a 3 weken bepaald. Molotow heeft instemming betuigd met de agenda, maar zich het recht voor inhouden om aan deze agenda nog andere dan de vastgestelde punten toe te voegen. Dat maakt de overeenstemming over de DE FRANSE DELEGATIE onder leiding van minister Pinay is uit de assemblee te New York weggelopen, omdat deze besloot het vraagstuk Algiers, dat sedert lange jaren een Frans departement is iwet vertegenwoordiging in de Franse Kamer, te behandelen. Dat is wellicht het belangrijkste feit van deze week, omdat het öf de Verenigde Naties tot het reeds lang noodzakelijk nadenken kan torengen om eigen statuut te eerbiedigen, of tot verder reikende korsekwenties in de internationale politiek kan leiden. Immers, de Fransen hebben hun bezoek aan Moskou voorlopig afgezegd, zulks cmdat Rusland en zijn satellietstaten vóór de behandeling Algiers hebben gestemd. Frankrijk wil ook door middel van de NATO-raad Griekenland tot de orde roepen, dat vóór gestemd heeft en IJsland, dat zich heeft onthouden en daardoor de meerderheid van één stem voor de toehandeling heeft mogelijk gemaakt. Het is de vraag of Frankrijk, agenda uiteraard van geringer zo het dit al zou willen, uit de betekenis. Opmerkenswaardig is, Verenigde Naties kan treden, het dat Molotow in een vraaggesprek Handvest heeft, in tegenstelling met een Spaans journalist, zeide met dat van wijlen de Volken- Spanje niet van de Europese veiligheid uit te sluiten. Dit kan echter ook zijn, omdat Spanje in het bezit is van Amerikaanse bases HET GAAT GOED >ILT EISENHOWER. Eisenhower gaat goed vooruit. Er was een tussentijds bulletin, dat enige minder hoopvolle ver wachtingen wekte, maar daarop volgden spoedig geruststellende verzekeringen, die intussen de beurs in New York niet hebben gekeerd. Het is zeker niet aan Eisen hower's gezondheidstoestand toe te schrijven, dat de ontspanning, die de conferentie van Genève van Juli bracht, in wezen steeds minder wordt. Er is voorlopig geen sprake van een delegatie van Eisenhower's presidentiële macht, integendeel in het Witte Huis zelf wordt de zaak zo ge coördineerd, dat Eisenhower zon der zich te veel in te spannen, ae door de Grondwet vereiste be slissingen kan nemen. Over de candidatuur in 1956 wordt voor lopig nog niet gesproken. Voorzover de ontspanning in de wereldpolitiek blijft bestaan, is deze, gelijk reeds spoedig werd opgemerKt, ten voordele van Rus land en van Rusland alleen. Rus land is er op uit om Scandinavië, dat nu Finland ook tot de Noorse Raad heeft toegelaten, zoveel mogelijk te neutraliseren. Het meent door een ambassade in Bonn vaste voet te krijgen in de Duitse politiek, die verdeeld is. Het heeft bereikt, dat door mati ging van de communisten in Ita lië, de tweespalt in de Chr. Demo cratische Partij toeneemt, terwijl de verzoening tussen Griekenland en Turkije, noodzakelijk voor hetko voortbestaan der Balkan Entente, nog uitblijft. Men merkt in Duitsland andere gevoelens; het is of het pas nu geheel doordringt, dat Duitsland als souvereine staat ook verant woordelijke beslissingen heeft te nemen. Dit kan de oppositie tegen Adenauer verzwakken; het kan deze ook versterken. De afloop van het plebisciet in de Saar, waar nu reeds een achtste part is gevormd, is daarvoor van be lang. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdag in een persverklaring laten we ten, dat de Spaanse hoge com missaris in Marokko Maandag ten stelligste de berichten heeft tegengesproken volgens welke gewapende benden, die in de Franse zóne (van Marokko) ope reren, afkomstig zouden zijn van de Spaanse zóne. Deze tegen spraak is ter kennis gebracht van de regeringen van Frankrijk en de Ver. Staten. De woordvoerder deelde ver der mede dat de hoge commissa ris van Spaans Marokko de resi dent-generaal van Frans Marok- de verzekering heeft gege ven dat gewapende benden, die op Spaans gebied zouden door dringen, ontwapend en geïnter neerd zullen worden. Het toezicht aan de grens tus sen de Spaanse en de Franse zóne zal worden verscherpt, waarbij speciaal zal worden ge let op pogingen tot heimelijke grensoverschrijding en onwettig vervoer van goederen van elke aard. Minister-president Harahap zeide over de betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië dat, zoals bekend, in elk Indonesisch kabinet de kwestie West-lrian steeds de grootste aandacht heeft gehad. Verleden jaar heeft het kabinet-Ali Sastroamidjojo deze kwestie voor de algemene verga dering der Verenigde Naties ge bracht, doch de verhouding der stemmen was toen zodanig, dat het. aannemen van een resolutie er over niet mogelijk bleek. Thans hebben 15 Aziatische en Afrikaanse landen de kwestie andermaal aan de V. N. voorge legd, hetgeen kan worden geizen als een logische consequentie der A.A.-conferentie te Bandung, waar deze landen hun steun heb ben toegezegd aan de Indonesi sche eis. De Indonesische rege ring heeft de mogelijkheid om ook de steun van andere landen te verkrijgen, diepgaand onder zocht. LONDEN EN LABOUR. Nadat de beslissing in New York over het behandelen van het vraagstuk-Algiers was gevallen, heeft de Engelse minister Mac- Millan een vrij verzoenende rede gehouden. Daartegenover verluid de toen, dat men in Amerikaanse kring er over dacht cum nu ook het vraagstuk der BaLtische lan den, welker inlijving als Sowjet- republieken Amerika een doorn in het oog is gebleven, bij de assemblee aanhangig te maken. Er is niet nader van vernomen en het zou natuurlijk een stap zijn, die niet kan bijdragen tot vermeerdering van de ontspan ning, die voor Genève gewenst is. In Engeland gaat de aandacht nu uit naar het congres van de Labourparty te Margrate. Er was een commissie benoemd, die tot taak had om over de fouten in de Labourorganisatie, waaraan men de laatste verkiezingsneder lagen toeschrijft, uiterlijk medio 1956 een rapport uit te torengen. Dit rapport is echter reeds nu uit gebracht, maar het schijnt voor de Labourleiding zodanig onaan genaam, dat het voorlopig niet is openbaar gemaakt, wat niet verhinderd heeft, dat kleine ge deelten er uit in de pers zijn door gesijpeld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken ondervindt onaangename gevolgen van de raadselachtige houding, die het naar buiten heeft aangenomen over de in 1951 plaats gehad heo- bende verdwijning van Burgess en Maclean, hoewel het daarover toch volle wetenschap bezat. De kansen dat de Franse rege ring het debat over Noord-Afri- ka in de nationale vergadering zal overleven, schenen Donder dagavond, nadat premier Faure de besprekingen had geopend met een briljante rede van een uur, verbeterd te zijn. De premier stelde in zijn rede de vergadering voor een keus tussen zijn liberale politiek, leidend naar een autonome re gering in Marokko of het gebruik van blind geweld". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Enige regen of motregen. Over het algemeen veel bewol king met van het Westen uit eni ge regen of motregen. Overwe gend matige wind, in hoofdzaak tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 9 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 7.07 7.42 8.22 8.32 n.m. 7.57 8.32 9.12 9.22 MAANDAG 10 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.39 9.14 9.54 10.04 n.m. 9.32 10.07 10.47 10.57 De politieke atmosfeer schijnt zich licht in het voordeeL van Faure te ontwikkelen. Verschei dene conservatieve afgevaardig den verklaarden zich voor de li berale regeringspolitiek. Ook regeringsfunctionarissen in de wandelgangen van de nationale vergadering verklaarden, dat zij na de redevoering van de pre mier optimistischer gestemd zijn ten aanzien van diens kansen. Zij wezen er op, dat het débat volgens de pLannen tot Zondag zal duren. Als de regering het zo kan regelen dat in die tijd nog een gedeelte van de Franse her vormingsplannen is uitgewerkt, zal het kabinet niet slechts een goede kans hebben het debat te overleven, doch zal zij volgens deze functionarissen ook een kans hebben om in functie te blij ven tot aan de algemene verkie zingen in het volgende jaar. Om dit te bereiken zou de re gering volgens deze functionaris sen waarschijnlijk maatregelen treffen om vóór Zondag a.s. de troonraad voor Marokko te la ten instellen. Faure verklaarde in zijn rede, dat tegen Frankrijk een grote samenzwering wordt georgani seerd. Het gaat daarbij niet om afzonderlijke incidenten. De sa menzwering is in het bijzonder gericht tegen de Franse aanwe zigheid in Noord-Afrika. Zij trad zelfs aan de dag op diplomatiek niveau, in het bijzonder in de Ver. Naties. De samenzwering heeft o.m. de vorm aangenomen van De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Boyer de La- tour, is Vrijdag in Rabat terug gekeerd van een reis langs het gevechtsterrein in het Rifgeberg te. Franse functionarissen noem den de toestand in het Rifgebied „ernstig", aangezien de opstan delingen zich hergroeperen na het succes van hun verrassende „commando-aanvallen" in het begin van deze week. Er waren echter ook optimistischer uitla tingen over tekenen die er op wijzen dat veel rebellen de moed verliezen en overwegen zich over te geven. De fanatiekste rebel len, wier leiders volgens de Fran se inlichtingendienst in Spaans- Marokko zijn opgeleid, zijn ech ter leden van de Beni Uriaghel- stam, de stam waaruit Abdel Krim, die in 1925 en 1926 de op standelingen in de Rifoorlog aan voerde, is voortgekomen. Generaal Boyer de Latour waarschuwde Donderdag Spanje, dat de opstand van de stammen, die het „stilzwijgend aanmoe digt", zich naar de Spaanse zóne zou kunnen uitbreiden en dat een nieuwe Rifoorlog zou kunnen ontstaan. In het gebied begrensd door Boured, Tizi Ouzli en Aknoul, nabij de grens van Spaans-Ma- roko hebben de Franse troepen Vrijdag gevechten geleverd met kleine groepen opstandelingen. In het Midden-Atlasgebergte rondom Immouzerdes-Marmou chas, waar Zondag stamleden in opstand kwamen, begint dé nor male toestand weer te keren. De verdedigers van Tizi Ouzli, een militaire post op één der weinige wegen die via het Rifgebied van Frans- naar Spaans-Marokko lo pen, zijn Vrijdag vanuit de lucht bevoorraad. Rondom Aknoul zet het vreemdelingenlegioen de ope raties voort om de controle te herwinnen over de wegen en de strategische heuveltoppen. In Rabat, Douar Akkari en Set- tat zijn Vrijdag bomaanslagen gepleegd op de woningen van loyale Marokkanen. Er werd schade aangericht, doch er vie len geen slachtoffers. Te Oujda wierp een verzetsman een hand granaat naar een politiejeep. Voorts werden hier telegraafpa len doorgezaagd en electrische leidingen vernield. Te Sale weid een Marokkaanse handelaar en in Casablanca een Joodse ta bakshandelaar ernstig gewond door revolverschoten. De assistent secretaris-gene raai van de nationalistische is tiqlal, Mohammed Lyazidi, ver klaarde Vrijdag in Fez, dat zijn partij bereid is aan de opstande lingenleiders te vragen de strijd te staken, „als de Franse rege ring ons de politieke middelen geeft om aan het werk te gaan Deze politieke middelen waren, naar hij zei, de instelling van een troonraad en een verklaring van de Franse regering dat zij van plan is Marokko naar onafhanke lijkheid te leiden. Lyazili zei, dat de opstand in 't Rifgebergte een „daad van scepticisme en wan hoop" was. Het zou niet zover gekomen zijn als 't beleid, waar over te Aix-Les-Bains met de Franse overeenstemming was be reikt, zou zijn uitgevoerd, zo meende hij. De regering is voorts van me ning dat de andere kanten der kwestie-Irian, n.l. de betrekkin gen tussen Nederland en Indo nesië, groter aandacht verdienen dan zij thans genieten, o.a. wat betreft de financiële en economi sche overeenkomsten. De rege ring heeft daarom stappen on dernomen om de Indonesische vertegenwoordiging in Neder land te versterken. Verder tracht de regering de internationale wereld in het al gemeen en de landen, die menen dat zij bij deze kwestie bijzonder belang hebben, er van te over tuigen, dat de terugkeer van West-lrian tot Indonesië, niet in strijd is met hun belangen. De regering betuigt haar dankbaar heid aan de lanlen, die Indone sië hebben gesteund, waardoor de kwestie kon worden opgeno men op de agenda van de alge mene vergadering der V. N. Tenslotte uitte de regering haar waardering voor de krachtsin spanning uit de Indische gemeen schap zelf, die de regering steun bieden in haar pogingen, West- lrian te doen terugkeren onder het gezag der republiek Indone sië, overeenkomstig het hand vest der Verenigde Naties. De algemene verkiezingen. Volgens Reuter zijn de jongste cijfers van de algemene verkie zingen in Indonesië: P. N. I. 7.182.749 N. U. 6.082.631 Masjumi 6.053.175 P. K. I. 4.629.446 In 5 plaatsen op Midden- Java moet overgestemd worden. Op Midden-Java moet op een klein aantal stembureaux in 5 plaatsen overgestemd worden wegens onregelmatigheden. Naar volgens P.I.A. wordt verwacht zal dit nauwelijks de cijfers be- invloeden. ONBEPERKTE CARAK» OP DE VERING- IAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Een stakingsactie van het Katholieke vakverbond heeft m de Kempen geleid tot invoering van de vijfdagenweek in het boek- en drukkersbedrijf. Deze vijfdagenweek van 45 uur zal op 31 Oct. van kracht worden. De getroffen regeling staat gelijk met een loonsverhoging var 6.66 procent. Emir Feisal, de Saoedi-Arabi- sche kroonprins, premier en mi nister van Buitenlandse zaken, heeft Vrijdag verklaard, dat de Sowjet-Unie zijn land wapens heeft aangeboden toen koning Saoed onlangs een bezoek bracht aan Teheran. Er werd evenwel geen overeenkomst gesloten. Emir Feisal zeide, het recht van Egypte om waar ook wapens te kopen, te steunen. „Ik weet niet waarom in het Westen zo veel ophef hiervan gemaakt wordt. Egypte koopt staalpro- producten, geen (communisti sche) ideologie". De parlementsfractie van de dissidente Gaullisten heeft met 16 tegen 5 stemmen besloten, generaal Pierre Billotte, minis ter van Defensie, te verzoeken, uit de regering te treden. Met 14 tegen 5 stemmen bij 2 onthou dingen besloot de fractie tot uit stoting van Pierre July, minister voor Marokkaanse en Tunesische aangelegenheden, uit de partij. Juscelino Kubitschek (sociaal democraat) heeft volgens de laatste stand van de verkiezings uitslagen in Brazilië nog steeds de overhand, zij het met gering verschil, op zijn naaste concuren ten. Met ongeveer de helft van de stemmen geteld, is het beeld als volg?.: Kubitschek: 1.589.637 stem men. Juarez Tavora (democratische unie)1.413.964 stemmen. Adhemar de Barros (progres sieve socialist)1.392.946 stem men. Voor het vice-presidentschap luidt de stand: Milton Campos democrati sche unie): 1.876.447 stemmen. Joao Goulart sociaal-demo craat): 1.853.528 stemmen. Danton CoeTho (progressieve socialist): 755.780 stemmen. Een der laatste daden van de overleden Griekse premier veld maarschalk Papagos was het zen den van een boodschap aan zijn Turkse ambtgenoot Menderes. waarin hij uiting gaf aan zijn vol doening over de nota der Turkse regering, waarin deze verklaarde de recente anti-Griekse relletjes in Turkije diep te betreuren. Papagos verklaarde in zijn antwoord te hopen, dat de aange kondigde Turkse veiligheidsmaat regelen in de toekomst dergelijke voorvallen, „welke een uiterst nadelige uitwerking op de betrek kingen tussen onze beide landen zouden hebben", zouden voorko men. „De Griekse regering, die zich ten volle bewust is van haar in ternationale verantwoordelijkheid en verplichtingen, zal elk optre den vermijden, waardoor bestaan de bondgenootschappen zouden kunnen worden verzwakt, waar bij zij er echter van uit gaat, dat de nationale eer en wettige rech- ten van Griekenland door andere landen zullen worden geëerbie digd", aldus wijlen veldmaar schalk Papagos in zijn boodschap aan zijn Turkse ambtgenoot Menderes. Volgens „France Soir" is het in de kanonnierskazerne te Rouaan Donderdag tot muiterij gekomen, toen een groep reser visten zouden vertrekken op reis naar Noord-Afrika. Ongeveer 100 man van de 700 hadden ge weigerd in de vrachtauto's te stappen. Zij hadden zich in de kazerne opgesloten en er ont stond tumult, toen de militaire politie geroepen werd. Volgens een officieel commu niqué is het vertrek van het de tachement uitgesteld om de op roerkraaiers op te sporen. Reu ter tekent hierbij aan, dat de vorige maand 100 dienstplichti gen op een Parijs station gepro testeerd hebben tegen hun ver trek. Zij werden de volgende dag per vliegtuig weggezonden. Ongeveer 200 dienstplichtigen hebben in die tijd in stilte gepro testeerd door in een kerk bijeen te komen. Vrijdagmorgen tegen half zeven op de zuidelijke wandelweg een gewelddaden, moorden, bloedba- bestelauto aangetroffen, waarin den en operaties van comman do's, aldus de premier. Woensdag zijn in Algerije twee Franse Mohammedanen door ter roristen vermoord, terwijl er één werd gewond. Veertien verzets lieden zijn in botsingen met de Franse veiligheidsstrijdkrachten gedood, terwijl 486 rebellen wer den gearresteerd. De opstandelingen vielen voer tuigen en boerderijen aan. De politie te Amsterdam heeft den ze te Arnhem een bestel- auto uit een garage weggenomen en waren ermee naar Amster dam gereden. De eigenaar van de bestelauto had zijn wagen in- twee jongens lagen te slapen. De jongens bleken uit Duitsland af komstig en de wagen hadden zij gestolen in Arnhem. Naar de knapen, de 18-jarige A. E. en de 17-jarige W. von K. uit Essen, verklaarden, waren zij uit Duitsland illegaal naar Ne derland gekomen, omdat zij in Duitsland 'gezocht zpuden wor den wegens het ongeoorloofd besturen van een auto. Na hun illegale grensoverschrijding had- tussen nog niet gemist. Uit nadere informatie blijkt dat voor het tweetal dat nu te Arnhem wordt vastgehou den de mogelijkheid bestaat ofwel Nederland zondermeer uit gezet te worden als ongewenste vreemdelingen, ofwel vooraf nog vervolgd te worden door de Ne derlandse strafrechter. De officier van justitie heeft in deze nog geen beslissing ge nomen. Om de verhoging van de sala rissen van haar ambtenaren, waarmede een bedrag van 20 mil liard lire per jaar gemoeid is, te kunnen betalen, heeft de Ita liaanse regering met ingang van Vrijdag de koffiebelasting ver hoogd van 136 tot 227 lire. Voorts heeft zij de belasting op smeer olie en methaangas verhoogd en zal zij het parlement voorstellen de kosten van rijbewijzen te ver hogen van 3000 tot 4000 lire per jaar. Het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen heeft met ernstige bezorgdheid kennis genomen van het voornemen van een aantal ziekenfondsen, op korte termijn de contributie voor de vrijwillig verzekerden ander maal drastisch te verhogen on der het motief, dat dit noodzake lijk zou zijn met het oog op de te verwachten verhogingen van de honoraria der huisartsen, al dus schrijft het N. V. M. aan het bestuur van de ziekenfondsraad in Amsterdam. Het N. V. M. voegt er aan toe, dat reeds in Januari van dit jaar een niet onbelangrijke verhoging van de contributie is doorgevoerd, mede met het oog op de te verwachten kostenstijgingen. Het bevreemdt het N. V. M.. aldus het schrijven, dat bedoel de ziekenfondsen de vrijmoedig heid hebben reeds nu tot de voor genomen contributieverhoging over te gaan, aangezien de zie kenfondsraad de honorariumver hoging van de huisartsen rog niet heeft goedgekeurd en er dus in feite nóch een dringende re den tot contributieverhoging, nóch een reële grondslag voor de berekening van de strikt nood zakelijk geachte contributiever hoging aanwezig is. Het N. V. M. zegt dan voorts in zijn schrijven, zich gedrongen te achten de ziekenfondsraad als zijn mening kenbaar te maken, dat de belangen van de vrijwillig verzekerden, waaronder grote groepen vaii kleine zelfstandigen die tot de minst draagkrachtigen gerekend moeten worden, meer gediend zouden zijn, wanneer de belangrijke overschotten, die ve le fondsen hebben gekweekt, worden gebruikt om de eventueel noodzakelijk geachte contributie verhoging zoals niet te voorko men, dan toch te temperen. Met klem vraagt het N. V. M. de ziekenfondsraad tenslotte ernstige aandacht te schenken aan de voornemens van de zie kenfondsen om de contributie der vrijwillig verzekerden te ver hogen. Het verzoekt de zieken fondsraad zijn invloed aan te wenden dit te voorkomen, daar ernstig moet worden gevreesd, dat een nieuwe stijging van de contributie de draagkracht van vele kleine zelfstandigen ver te boven zal gaan en zij hierdoor gedwongen zullen worden de ziekenfondsverzekering op te geven.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1