bete* Binnenlands nieuws Je V De Wereld van week tot week dan Ni leuwe De strijd tegeninflatie in Engeland ja\ SVW s sha^- Danny Kaye ontmoette H.M. de Koningin Griekse beëdigd regering mm Mening van Tito Brits-Russische samenwerking op atoomgebied Verklaring van Von Brentano Akte examens L.O. 1955 Kinderverlamming in België leren in Engeland veroordeeld Bevende aardkorst Afvallen of scheiden Lakens pak Prestatie Voorkomen is beter Kaviaar Populair hoofd Stop Zonder eerbied PORTUGESE MATROOS VERONGELUKT. De verkiezingen in Noorwegen Inflatoire druk in Nieuw-Zeeland De strijd tegen de inflatie in Engeland zal het voornaamste onderwerp van bespreking zijn op de jaarlijkse conferentie van de conservatieve partij, welke Donderdag te Bournemouth is begonnen. Het onderwerp werd reeds ter sprake gebracht op de conferen tie der stedelijke besturen, welke door 3000 conservatieven werd bijgewoond en die aan de drie daagse conferentie voorafging. De Engelse minister van On derwijs, sir David Eccles, hield een rede, waarin hij zeide, dat de jaarlijkse uitgaven van de stedelijke autoriteiten, welke thans ongeveer 600 millioen pond sterling belopen, de economie van het land niet mogen overbe lasten. Donderdag, bij de opening van de conferentie, deelde de minis ter van Financiën, Butler mede, dat hij voornemens is nieuwe maatregelen te nemen om al te grote uitgaven in het binnenland In. een vraaggesprek met de hoofdredacteur van het orgaan van het Zuidslavische leger heeft president Tito als zijn mening te kennen gegeven, dat er geen overeenstemming over interna tionale ontwapening bereikt kan worden voordat de voornaamste internationale vraagstukken zo als Duitsland en de Europese veiligheid zijn opgelost. Volgens Tito is het Russische voorstel voor ontwapening, dat bij de subcommissie van de ont wapeningscommissie der V. N. is ingediend „zeer constructief, ge detailleerd en welomschreven". Met, het Frans-Britse voorstel bood het „een brede basis voor succesvolle besprekingen tussen de vier grote mogendheden." Tito zeide er niet van over tuigd te zijn, dat alle problemen meteen opgelost zouden worden. Waakzaamheid was geboden en bewapening zou moeten bestaan, dach niet voor rechtstreekse oor logsvoorbereiding. Tito geloofde, dat het voorstel aan president Eisenhower tot het uitvoeren van luchtverken- nmg oprecht was. De Sowjet- l-Xnie had echter gelijk, dat zij haar eigen voorstel daartegen over stelde. tegen te gaan. De bijzonderheden van deze maatregelen zullen ech-, ter geheim blijven tot het parle ment, na het zomerreces op 25 October weer bijeenkomst. Minister Butler herhaalt zijn waarschuwing tegen inflatie. Bij de opening van het congres heeft de Britse minister van Fi nanciën, R. A. Butler, Donderdag zijn waarschuwing tegen inflatie herhaald en er op gewezen, dat hij tot iedere maatregel ter be teugeling van de inflatie zal over gaan, welke hij nodig oordeelt, ongeacht de tegen hem gerichte critiek. Naar van gewoonlijk betrouw bare zijde wordt vernomen ple gen de regeringen der landen van het Britse gemenebest over leg over het houden van een bij eenkomst te Londen begin 1956 van de eerste ministers. Hierbij zouden dan onder meer de vraag stukken van het sterlinggebied kunnen worden besproken. En geland treedt als de bankier van het sterlinggebied op. Minister Butler vroeg om vol macht om iedere methode te kun nen gebruiken, welke hij nood zakelijk zou achten tot herstel van het evenwicht. Hij zeide van mening te zijn, dat de ontwikke ling in Engeland het laatste jaar te snel is gegaan in de richting van de vorig jaar door de minis ter genoemde mogelijkheid tot verdubbeling van de Britse levensstandaard binnen 25 jaar. De minister zeide voorts, dat de conservatieve regering niet zal overgaan tot herinvoering van distributie- en andere beperken de maatregelen. Men zal zich wel beperkingen moeten opleggen op het gebied van de lonen en wat de uitkering van winsten betreft. De uitgaven van de overheid voor nieuwe regeringsgebouwen zouden aanzienlijk worden ver minderd en wat het aanleggen van nieuwe wegen betreft zou men niet verder gaan dan uit voering van het jongste pro gramma. De minister sprak aan het ein de van een debat over een mo tie, waarin de regering wordt gelukgewenst met het succes van haar economische politiek en waarin haar steun wordt toege zegd voor alle maatregelen, wel ke het opruimen van inflatiege varen beogen. Eerder had de bijeenkomst met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd waarin er bij de re gering op wordt aangedrongen op meer stoutmoedige wijze de economische en traditionele be trekkingen met de landen van het gemenebest te verstevigen, „Kinderen en groten hebben au fond het zelfde gevoel voor humor", dat was de stelling die Danny Kaye ontwikkelde toen hij na vertoning van de Unicef- film „Kinderogen glunderen weer" een gesprek had met H.M. Koningin Juliana in het Metro- pole Theater in 's-Gravenhage. Daarvóór had hij op het toneel twee kleppers met inscriptie „Unicef Holland. 6 October 1955" ontvangen als besluit van zijn bijdrage aan het programma dat het klepperensemble „De Haagse Ooievaartjes" had gegeven. Hij stond temidden der kinderen op het toneel en paste zich op zijn eigen wijze aan dit muzikale groepje aan. onder luid gelach van het publiek in de zaal. De Britse natuurkundige en Nobel-prijswinnaar prof. C. F. Powell, die pas is teruggekeerd van een bezoek aan Russische atoomfabrieken, heeft Woensdag verklaard, dat Russische natuur kundigen in beginsel hebben toe gestemd in samenwerking met hem bij proeven met ballonnen, mogejijk in het Noordpoolgebied, ter bevordering van het onder zoek van de cosmische stralen. Prof. Powell zeide verder, dat een synchro-cyclotron van 37.000 ton, die aan de oevers van de Wolga wordt gebouwd, beseftik- baar zal zijn voor proefnemingen van Britse natuurkundigen op het gebied van energiedeeltjes met een zeer grote snelheid. Daarna kreeg men echter een andere Kaye te zien, een serieus nfcan, die met warmte sprak over het werk van de „Unicef" en be toogde dat wij ouderen verant woordelijk zijn voor het lot van de kinderen over de gehele we reld. Tevoren had mr. A. M. Joekes, voorzitter van de „Stichting Ne derlands Comité Unicef" reeds in het kort het doel van de or ganisatie geschetst en het zegen rijke werk dat zij verricht voor 600 millioen kinderen op de we reld die leven onder de dreiging of druk van ziekte of ondervoe ding en dit op een totaal van de 900 millioen kinderen die er op de wereld zijn. Het kinderfonds heeft thans reeds hulp verleend aan millioe- ncn kinderen en moeders in meer dan 100 landen en gebieden. Tijdens de voorstelling van de film zat Danny Kaye naast H.M. de Koningin en bij het verlaten der zaal gingen beiden door een haag van meisjes van het klep perensemble. De voorstelling werd o.m. bij gewoond door de ministers van Sociale Zaken en Volksgezond heid en van overzeese rijksdelen, door de staatssecretaris van On derwijs, de voorzitter der Eerste Kamer en de gouverneur van Nieuw-Guinea, die enige tijd met vacantie in ons land vertoeft. Voorts door een zeer groot aan tal leden van het corps diploma tique en enkele leden van het internationale gerechtshof. H.M. de Koningin zal Zaterdag op Soestdijk de heer Maurice Pate, de directeur van „Unicef" ontvangen, die verhinderd was Donderdag in Den Haag aanwe zig te zijn. LIJK VAN VERMIST JONGETJE GEVONDEN. Donderdagmorgen zagen bouw vakarbeiders in het centrum van Enschede een lijkje drijven in een waterreservoir van de N.V. Stoomweverij „Nijverheid". De politie werd gewaarschuwd en toen het lijkje op de wal was ge haald, bleek dit het stoffelijk overschot te zijn van de 13-jari- s?e Jan van den Heuvel, die sinds 24 September vermist werd. De Von Brentano, de Westduitse manster van Buitenlandse Zaken, baeftt aan boord van de „Queen Mary", voor zijn vertrek uit New Vork naar Duitsland verklaard, dat naar zijn gevoelen het enige belangrijke punt op de agenda van de ministersconferentie die deze maand in Genève begint, het tot stand brengen van een goed veiligheidsstelsel is. Een dergelijk stelsel zou alle andere kwesties, waaronder de hereni ging van Duitsland, op basis van zulk een stelsel, en ook de ont wapening, die het resultaat van dit stelsel zou zijn, omvatten. De besprekingen die hij had gevoerd met de ministers van Buitenlandse Zaken van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten in New York waren vruchtbaar geweest en bevesti gen „onze politiek van saamho righeid." Koning Paul van Griekenland heeft Donderdag een nieuwe re gering onder leiding van Con- stantine Karamanlis, voormalig minister van Openbare Werken, beëdigd. Het kabinet omvat 16 ministers, allen behorend tot de Griekse volksconcentratie. Karamanlis, die 45 jaar is, is een gematigd lid van de Griekse volksconcentratie, wier leider iveldmaarschalk Alexander Papa- gos Dinsdag is overleden, na van 1952 af premier te zijn geweest. De Griekse volksconcentratie heeft een grote meerderheid in het parlement. Karamanlis verkreeg populari teit door de uitvoering van grote bouwprojecten in Athene en een landaanwinningsprogram in het land. Donderdagavond zei hij via de radio, dat de nieuwe regering de volgende week een motie van vertrouwen van het parlement zal vragen. Op een geschikt tijd stip zullen verkiezingen worden gehouden. Minister van Buitenlandse Za ken in het nieuwe kabinet is Spyros Theotokis. Vier minis ters van het voormalige kabinet hebben zitting in het huidige. Het stoffelijk overschot van Papagos zal vandaag met mili taire eer ten grave worden gedra gen. Het nieuwe kabinet is met ge mengde gevoelens ontvangen. Oppositieleiders, die hadden ge wild, dat koning Paul een zaken kabinet zou benoemen welke zonder verwijl nieuwe verkiezin gen zou organiseren, reageerden krachtig tegen de vorming van het huidige kabinet. De liberale leider Papandreoe zei, dat de koning de voorkeur had gege ven aan een „gunsteling". Een algemene verkiezing zou bewij zen, dat de huidige parlementai re meerderheid (de Griekse volksconcentratie) niet meer de volkswil vertegenwoordigt, zo zei hij. De nieuwe regering onder vindt niet alleen tegenstand van de oppositie, maar ook van een deel van de meerderheidspartij, die Stefanopoelos steunt. Deze was door Papagos tot waarnemend premier benoemd. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voornemens te 'bevorderen, dat bij de 1956 te houden examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor het geven van lager onderwijs in één der vakken lichamelijke oefening, Franse taal, Duitse taal, Engel se taal, wiskunde, handelskennis, handenarbeid, tekenen, huishoud kunde, nuttige handwerken voor meisjes en vrouwelijke handwer ken, examen kan worden afge legd, ter keuze van de candidaat hetzij volgens het programma, dat tot dusverre heeft gegolden, hetzij volgens het bij één der Koninklijke besluiten van 10 Sep tember vastgestelde programma. Bovendien zal de minister be vorderen, dat bij deze examens dezelfde eisen inzake de voorop leiding der candidaten gelden, die tot en met 1955 hebben gegol den. Dit laatste is, zo deelt men van de zijde van het ministerie mede, vooral van belang voor hen, die het examen voor één der akten handenarbeid, tekenen, huishoud kunde, nuttige handwerken voor meisjes of vrouwelijke handwer- 1 ken, wensen af te leggen. Sbagrella ,9. GeeOV,°daS d®ÏÏi°ï® gefern^u P*oC^0p e" i ver-erUt. e0 vergenj* I. O»* Sm"" in de p9P heter i" In het Pakistaanse deel van Punjab is de rivier de Ravi bui ten haar oevers getreden. Dui zenden hebben hun woningen verloren. EEN IDEALE CREATIE. Natuurlijk willen ook de jongere vrouwen er graag ietjes uitzien in het na jaar. Deze groep stelt al- ij d weer andere eisen aan de kleding dan de oudere lames en hiermede moe- .en de couturiers terdege rekening houden. Zij wen sen altijd een sportief ele ment in de kleding en zien lit gaarne doorgevoerd tot tri het geklede toe. Hieraan is de beroemde couturier Chanel tegemoet gekomen. Hij brengt in zijn joilectie een typische crea- :ie van een blazerachtig jasje met vier zakjes voor den van een aparte op staande kraag op een glad- Ie rok van gebroken dia gonaal beige en grijs tweed. Het geheel geeft iets sportiefs, terwijl het tevens gekleed is en daardoor vol doet aan de hoge eisen, die aan een dergelijk pakje ge steld mogen worden. Onder het jasje kan een aardige bloese gedragen worden, zodat men bin nenshuis het jasje kan uit trekken en dan verschijnt in een aardige combinatie van bloese met rok. Een ideale creatie voor onze jeugdige dames. De laatste tijd zijn in België verscheidene gevallen van kin derverlamming vastgesteld. De minister van Volksgezondheid heeft verklaard dat men zich niet ongerust behoeft te maken daar alles doet veronderstellen dat de epidemie zal afnemen. Deze is, maar hij zeide, vooral te wijten aan het zachte weer. Vrij veel gevallen hebben zich voorgedaan in de Brusselse agglomeratie en «p het ogenblik zijn de beide werplegingscentra, die ieder een 40-tal patiënten in behandeling Samnen nemen, geheel bezet. In tegenstelling met verleden jaar «arden vooral jonge mensen door te epidemie aangetast. In som- asige stadswijken z,n de zwem baden gesloten. Ook werden in sommige gevallen de scholen ge sloten, terwijl in de andere scho- üaa de lessen in gymnastiek zijn stopgezet teneinde de kinderen niet te vermoeien. In Reading (Berkshire) zijn de Ctren Joseph Doyle, Donald Mur phy en Andrew Murphy schul- ütg bevonden aan de overval met Trapen- en ammunitieroof op het Britse militaire depót van Ar- aordfield. De overval werd in Augustus uitgevoerd. De beklaagden werden schul dig bevonden op vijf punten van de uit acht punten bestaande be schuldiging. De vonnissen luiden „levenslang" met enkele „bij- wmnissen" welke tegelijkertijd uitgezeten kunnen worden. De beklaagden weigerden te getuigen en wilden evenmin wel of niet schuld bekennen. Één van hen zeide na de uit braak: „Wij zijn soldaten van het Ierse republikeinse leger. De apens waren bedoeld voor de strijd tegen het Britse bezet tingsleger in Ierland". vVij leven op een slechts dunne aard- schil. We realiseren ons niet dagelijks wat er zich in de gloeiende en kokende aardingewanden onder onze voeten af speelt. Als we in Japan of Griekenland woonden zouden we er wellicht vaker bij stilstaan, want deze worden van alle landen het meest door aardtrillingen en- -bevingen geteisterd. In Japan b.v. wor den per jaar niet minder dan 7000 tril lingen geregistreerd. De geleerden weten wel het een en an der over de samenstelling van het bui tenste aardkorstje, maar wat zich in de gloeiende kern afspeelt en hoe de dikke laag tussen deze kern en de buitenste korst is samengesteld, daarover gaat de kennis nog niet verder dan min of meer zekere vermoedens. De modernste wetenschap beschikt echter over middelen om die kennis be langrijk uit te breiden. Die middelen zijn de A- en de H-bom. En men wil nu in het geophysisch jaar 1957'58, waarin geleerden van alle landen grote experi menten gaan uitvoeren o.a. het lan ceren van kunstmatige aardsatellieten zo diep mogelijk in de aardkorst A- en H-bommen tot ontploffing brengen. Op vier ver van elkaar gelegen plaatsen, K.l. in Sovjet-Rusland, de Ver. Staten, Australië en de Pacific. De door deze ontploffingen te veroorzaken trillingen zullen worden gemeten en aan de hand hiervan zal men de kennis over de sa menstelling van de aarde belangrijk kunnen vergroten. Men verwacht van dit experiment een direct practisch resultaat voor de wo ningbouw. In de buurt van de plaatsen waar de bommen tot ontploffing zullen worden gebracht gaat men n.l. huizen bouwen van verschillende constructie. Men wil dan zien welke constructie het best tegen aardbevingen is bestand en deze dan gaan toepassen in gebieden die vaak door aardbevingen worden geteis terd- Sedert vijf maanden leeft mevrouw Lilian Korzen (24 jaar) volgens een streng dieet met het doel haar gewicht te verminderen tot 57 kilo's. Haar man heeft namelijk in Mei van dit jaar echt scheiding aangevraagd en gaf daarbij als reden op „dat zijn vrouw hem te dik was". Hij voegde er echter .aan toe dat hij van scheiding zou afzien- als ze voor eind September haar gewicht zou weten terug te brengen van 86 tot 57 kilo. Ondanks alle ontzeggingen van mevrouw Korzen beschuldigde de bascule haar vier entwintig uur voor de fatale datum van een gewicht van 65 kilo. De dokters verboden haar het tempo in het laatste jptrhaal zo te versnellen dat die acht kilo er ook nog af zouden gaan, want dan zou haar gezond heid ernstig in gevaar komen. De advocaat ven de wanhopige vrouw heeft nu de rech ter verzocht de termijn te verlengen. Natuurlijk is dit een verhaal uit Ame rika. Ditmaal niet uit Hollywood, maar uit Chicago. De franse lakenindustrie wil het uit de mode raken van avondkleding bjj het theaterbezoek tegen gaan. Ze gaat ca- deaux beschikbaar stellen voor degenen, die hierin het voorbeeld geven. Alleen het feit dat Stanley Kapelski (34 jaar) in de gevangenis zit verhin derde tot nu toe dat hij door de we reld als een van de grootste natuurkun digen van deze tijd wordt erkend, ver klaarde dezer dagen de New-Yorkse rechter Schaefer, die Kapelski in 1940 veroordeelde tot levenslang wegens dood door schuld toen hij een garagehouder met een revolver had bedreigd, de be dreigde de revolverloop had willen vast grijpen waarbij het wapen was Afgegaan en de garagehouder gedood. Dezelfde rechter wil nu dat het vonnis wordt herzien. Na anderhalf jaar in zijn cel te hebben éoorgebracht, besloot Kapelski niet bü de pakken neer te blijven zitten en te proberen zich voor de mensheid verdienstelijk te ma ken. Hij ging in de gevangenisdrukkerij werken en kocht van de tien dollar die hij zo per week verdiende studieboeken. In tien jaar tijds gaf hij voor 1000 dollar aan boeken uit. daarbij geholpen door vrienden. En in die periode ontwikkelde hij zichzelf tot een geleerde van belang, die ontdekkingen deed op het gebied van thermodinamiek, de lucht vaart en de atoom-energie. Hij construeerde op papier) een verbeterd type bazoeka, en een vliegtuig dat verticaal kan opstijgen en horizontaal in staat is de geluidsbarrière te doorbreken. Voor zijn ontdekkingen op het gebied van de atoom-energie kreeg hij nog geen vergunning om ze openbaar te maken. De admiraals zijn ook niet meer zo jong, heeft de opperbevelhebber van de amerikaanse marine gedacht toen hfj hoorde van de hartaanval van presi dent Eisenhower. Hij heeft hen daarom bevolen eerst hun volledige verlof te nemen en niet eerder dan goed uitge rust hun werkzaamheden weer op te ne men. „Geen enkele officier", aldus het opperbevel, „is zo onmisbaar dat hij niet jaarlijks zijn volle dertig dagen vacantie kan nemen". Bij de luchtmacht, waar onder de ge neraals zich de laatste tijd gevallen van hartaanvallen hebben voorgedaan, is een gelijkluidende order afgekondigd. Kaviaar van 175 gulden per pond was een der gerechten van het etentje, dat het amerikaanse ministerie van buiten landse zaken aanbood aan de ministers van buitenlandse zaken der „grote lier". Het had plaats in het bekende hotel Waldorf-Astoria te New-York. De „goddelijke kaalhoofd" noemen de voetbalfans in Bordeaux Bertus de Har der. Het duurt niet lang of ze zullen weer hunkart kunnen ophalen aan het spel van de nederlandse internationale linksbuiten, die twee jaar geleden Bor deaux verliet om voor Holland-Sport in r den Haag te gaan spelen. Want De Har der heeft een nieuw contract gesloten r.iet de club der Girondijnen en vertrok Vrijdag j.l. naar Bordeaux, waar ze dus hun „kaalhoofd" nu weer kunnen beju belen. Ondertussen gaat de sigarenwinkel van Bertus de Harder in Den Haag gewoon door, gedreven door zijn vrouw en een helper, die in het bezit is van een ves tigingsvergunning voor sigarenwinkeliers (zoals men weet was De Harder in moei- lijkheden geraakt omdat hem een der gelijke vergunning ontbrak). De bevolking van het franse dorpje Virieu-sur-Bourbe ergert zich er aan dat alle treinen hun station voorbijrazen. Tenslotte: wat héb je aan een station als er geen trein stopt? Met het ingaan van de winterdienstrege- ling willen ze daar een eind aan maken. Op 3 October hebben zich daartoe honderd in woners met hei gemeentebestuur voorop tus sen de rails opgesteld en zo de trein ge dwongen stil fe houden. Na vijf minuten gaven ze de machinist toestemming weer te vertrekken. De bewoners zijn vast van plan deze methode om van hun station een echt station te maken voort te zetten, totdat de dienstregeling zal zijn veranderd. Slechts een handschoen lieten vanda len te Brussel achter, die in de nacht van Maandag op Dinsdag geprobeerd hebben 't beroemde standbeeld „Manne ke Pis" van zijn voetstuk te halen. Toen dat niet lukte hebben zij het beeld met een hr.mer verminkt. „D is erger dan een brand in het Pales ,an Justitie!" luidde een der boze .aten, toen de Brusselaars de va:\ ntlaatl ontdekten en er in drom- mt aaar kwamen kijken. I.I.mnekepis bestaat sinds 1619. Meer malen zijn pogingen gedaan om het beeldje te stelen; in 1817 veroordeelde men een ex-galeiboef tot brandmerking en levenslange dwangarbeid omdat hjj Manneke had beschadigd. jongen, die op de middag van Jie dag nog in het centrum van de stad was gezien, was daarna plotseling verdwenen. Uitgebrei de nasporingen werden gedaan en iedere aanwijzing werd nage volgd, o.a. ook die van helder zienden. De jongen vond men Donderdagmorgen zonder laars jes. Blijkbaar heeft hij willen pootjebaden. Vorige week Don derdag zijn de laarsjes gevonden, doch niemand is op het idee ge komen, dat deze van de vermiste jongen zouden kunnen zijn. De jongen is verdronken op circa honderd meter afstand van het politiebureau te Enschede. BOERDERIJ AFGEBRAND. Donderdagmiddag is tijde*s een hevig onweer boven Noord- Holland de bliksem ingeslagen in een berg stro, op het erf van de boerderij van W. Schermerhom aan de Middenweg in de Stam- meer, gemeente Akersloot. De berg stro vatte onmiddellijk vlam. Het vuur sloeg over op de boerderij zelf, die geheel uit brandde. De brandweer van Akersloot, geassisteerd door de brandweer van Alkmaar en De Rijp, heb ben het vuur met 10 stralen be streden. De 23-jarige Portugese matroos J. C. Pecas is Woensdagavond aan boord van het Portugese s.s. „Saudades" in een ruim geval len. Zwaar gewond werd P. naar 't algemeen ziekenhuis te Vlaar- dingen overgebracht, waar hij in de nacht van Woensdag op Don derdag is overleden. DODELIJK ONGEVAL OP RIJKSWEG TE DIEMEN. Donderdagochtend is de 83-ja- rige heer M. Postma uit Diemen, die van zijn woning uit de rijks weg aldaar wilde oversteken, door een uit de richting Amster dam komende personenauto, be stuurd door de heer S. S. uit Ben Haag, gegrepen en tegen het weg dek geslingerd. Met gebroken be nen en een schedelbasisfractuur werd de oude man naar het O. L. V. ziekenhuis in Amsterdam vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. Volgens ooggetui genverklaringen zou de bestuur der van de auto geen schuld treffen. Hoewel de zojuist in Noorwe gen gehouden gemeenteraads verkiezingen gfjen grote ver schuivingen te zien geven, blijkt uit de gedeeltelijke uitslag duide lijk, dat de grote massa van de bevolking de politiek van de socialistische regering van Einer Gerhardsen steunt, aldus A.F.P. De verliezers zijn de liberalen en de communisten. De vooruit gang van de socialisten is drie maal zo groot als het door de communisten geletjsin verlies. Men hiad in welingielictitte kringen te Oslo verwacht, dat de socialisten, gezien de economi sche moeilijkheden in het laïid, moeite zouden hebben hun posi tie te handhaven, terwijl men daarentegen geneigd was aan te nemen, dat de communisten zou den profiteren van de internatio nale ontspanning. Voorts blijkt, dat conservatie ven en agrariërs enige stemmen winst (hebben geboekt, dat de christelijke volkspartijij haar po sitie heeft gehandhaafd en dat de liberalen een gevoelig verlies hebben geleden. De minister van Financiën van Nieuw-Zeeland, J. Watts, heeft Woensdag in een radio-toespraak verklaard, dat er aanwijzingen zijn, dat er zich in Nieuw-Zee land weer inflatoire druk aan het vormen is. Naar hij hier ech ter aan toevoegde, is een derge lijke druk onontkoombaar in tij den van expansie en ontwikke ling. Nieuw-Zeeland geeft tegen woordig in het buitenland meer uit dan het verdient, het aantal onbezette arbeidsplaatsen neemt toe en er moeten nog steeds vele grote werken worden uitgevoerd. De minister deelde mee, dat de regering op 12 October een lening van 10 millioen pond sterling voor de nationale ont wikkeling zal uitgeven.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 6