Uit de Provincie BINNENLANDS NIEUWS BEURSOVERZICHT Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! Eric de Noorman - Het raadsel van Tuath Mor KERKNIEUWS BURGERLIJKE STAND Woningbouw in Augustus 1955. Invoering wettelijke regeling voetgangersoversteekplaalsen wenselijk geacht. arr&vENissE stemt toe in afdamming van de Duitsers terug uit Polen. TERNEUZEN. BRESKENS. VOGELWAARDE. WALSOORDEN. ZAAMSLAG. Overnameprijs voor baconvarkens wederom verhoogd. Het Saargebied is Duits, aldus Westduitshof te Karlsruhe. GESCHENK VOOR AMSTERDAM. De zaak-Havorssen, Grote overstromingen in voor-lndië. Indonesië. AGENDA HET BESTUUR DER VISSERIJEN OP DE ZEEUWSE STROMEN. Het lid van de Tweede Kamer de beer Egas heeft, zoals is ge weld, onlangs de volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat de voorzit ter van het „bestuur voor de vis serij op de Zeeuwse stromen" deze functie heeft neergelegd en dat nog geen nieuwe voorzitter is benoemd? 2. Zo ja, acht de minister het at verband met deze vacature dan niet gewenst, in overleg met •aan collega van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de bevoegdheden van genoemd be stuur dusdanig te wijzigen, dat het visserijbeleid voor de Zeeuw- iïa stromen wordt overgedragen jan de directie Visserijen, opdat aan de uitzonderlijke situatie op de Zeeuwse stromen een einde kan komen? De minister van Financiën heeft daarop thans het volgende geantwoord: 1. Deze vragen worden beves tigend beantwoord. 2. Voor de onder dit nummer gestelde vraag luidt het ant woord ontkennend, omdat voor ziening in de vacature van voor zitter van het bestuur der visse rijen op de Zeeuwse stromen «een verband houdt met de be voegdheden van dit college. fcltIJGT GEMEENTEMUSEUM HffiRIKZEE OUDE GOUDEN MUNTEN? Hen tot nu toe nog onbekend gebleven persoon heeft via een •/issen persoon het gemeente museum van Zierikzee een aan had gedaan van 35 onlangs op Sdiouwen-Duiveland gevonden gouden munten. Het betreft hier geldstukken van omstreeks 1400. Tot nu toe is de gemeente Zie rikzee nog niet tot aankoop over gegaan. De muntstukken zou den van hoge waarde en histo risch van belang zijn. De mun ten zijn onlangs bij opgravingen m een pot gevonden. HAVEN. ia de Donderdagmiddag onder voorzitterschap van burgemees ter L- A. Verburg gehouden .spoedeisende vergadering heeft gemeenteraad van Stavemsse inet besluit genomen te berusten de plannen tot afdamming de haven dier gemeente, «venwel onder voorwaarde dat öset. Rijk de haven ook dempt. Het vrijkomende terrein zou dan spoor nader te bepalen doeleinden iamnen worden gebruikt. De eaad drukte zijn leedwezen uit ■si«er het feit dat van hogerhand jgeen medewerking voor de houw «a» een keersluis kan worden verkregenMet het oog op de vettigheid van de inwoners kon men evenwel niet de vrijheid vin- desa zich langer tegen de afdam- jaangsplannen te blijven verzet ten. iDe raad besloot vervolgens op 'worstel van B. en W. op korte termijn over te gaan tot de aan- •tog van een nieuwe algemene ae- sraafplaats in de noordwesthoek «ier gemeente. Deze aanleg moet •worden vervroegd als gevolg van feet in gebruik nemen van een groot gedeelte der bestaande be graafplaats ten behoeve van de campslachtoffers. De raad aanvaardde in grote dank van de Franse gemeenten Mantes en Bobigny ontvangen gelden, resp. ten bedrage van {.1000 en ƒ2.175, alsmede een .fcior Mantes toegekende ere-pen- «ang. De raad besloot tevens de bevolking van deze Franse ge meente te eren door haar burge meester, de heer J. P. David, te benoemen tot ereburger van Sta- TCcüsse. GEMEENTEBESTUUR VAN AMSTERDAM NAAR SCHOUWEN-DU IV FLAM). Het gemeentebestuur van Am sterdam, de gemeente-secretaris «j de raadsleden zullen als be stuit van de adoptie-actie Schou wen-Duiveland op 18 October het eiland bezoeken. Aan 2 zwaar getroffen gemeenten, Nieuwer terk en Kerkwerve zal een be- mek worden gebracht. Tijdens wn diner te Zierikzee zal burge meester mr A. d'Ailly aan enkele burgemeesters van gemeenten jp. Schouwen-Duiveland chèques lanbieden. Donderdag zijn in West-Duits tand dertien Duitsers uit Polen aangekomen. Het betreft hier in hoofdzaak mannen, die na de oorlog door de Westelijke bezet tingsautoriteiten aan Polen wa ren uitgeleverd en tot zware -rtraffen waren veroordeeld. m •<ran Vergadering vereniging voor Chr. Volksonderwijs. De vereniging voor Christelijk Volksonderwijs Herv. School, hield Woensdagavond haar jaar lijkse algemene ledenvergade ring in het Jeugdgebouw in de Kerkhoflaan. Na een openings gebed en Schriflezing door de voorzitter van het bestuur, de heer J. P. van Wel, volgde het afhandelen der agendapunten. Het jaarverslag 1954, door de secretaris de heer F. A. Harms uitgebracht, toonde weer het beeld van de grote bloei, waarin de Hervormde School zich mag verheugen. Het aantal leerlin gen, dat de school bezocht, be woog zich rond de 360. De contactavonden, tussen leerkrachten en ouders van de leerlingen vond grote waarde ring, hetgeen door het bestuur met voldoening werd geconsta teerd. Het bestuur is er van over tuigd, dat de vele vraagstukken, waarvoor zij zich ziet geplaatst bij het ontwerpen en bouwen van een nieuwe school, met aller medewerking zullen worden op gelost. Aan het eind van het jaarver slag werd nog gememoreerd, dat het bestuur er steeds op bedacht is, dat de school een bindend ele ment met de kerk moet zijn. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer D. M. Olie- bek, bleek, dat de inkomsten ƒ64.136,32 bedroegen en de uit gaven 60.780,65, zodat er een batig saldo was van ƒ3355,57. Bij de periodieke aftreding van de bestuursleden, de heren Olij- slager en Terlouw, werden bei den herkozen. Voor de kascommissie werd herbenoemd de heer De Man, terwijl de heer Westhof het af tredende lid de heer Mielen ver vangt. De voorzitter deelde mede, dat hij zich om gezondheidsredenen genoodzaakt ziet af te treden. De functie zal thans waargenomen worden door de heer Olijslager. Tijdens de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de heer Kloos, architect te Haarlem, al hier bekend door zijn architec tuur van het Juliana-ziekenhuis, zich bereid verklaarde de op dracht, tot het ontwerpen van een nieuwe school te aanvaar den. Tenslotte sloot de heer Groe- nenberg, hoofd der Herv. School, de bijeenkomst door het uitspre ken van een dankgebed. Veerdienst gestremd. Wegens de hoge waterstand van Donderdagnamiddag kon de veerboot „Prins Hendrik" van de dienst VlissingenBreskens bij aankomst te Breskens om 3.45 niet onder de aanlegbrug komen. Hierdoor konden de auto's en vrachtwagens niet gelost of ge laden worden. De passagiers kon den echter van en op de veerboot komen. De „Prins Hendrik" is daarop naar Vlissingen gevaren. De dienst werd tijdelijk gestaakt tot des avonds half zeven, toen het water voldoende was gezakt. Zeiljaehtje gekapseisd. Tijdens het ruwe weer is gis ternamiddag een Nederlands zeil jaehtje, dat aan de visserssteiger in de nieuwe haven lag gemeerd, gekapseisd en gezonken. Daar zich niemand aan boord bevond, deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Auto te water. Een leswagen, bestuurd door de heer J. H. uit Ossenisse, sloeg Woensdagavond, komende van de Campensedijk, de Hellegatpolder in. Op onverklaarbare wijze reed de auto vervolgens de dijk af en kwam via een brede onder- berm in het afwateringskanaal terecht. Zowel de heer H. als de tweede inzittende, de instructeur K. uit Hulst, konden zich slechts met de grootste moeite uit de auto vrij maken en de vaste wal bereiken. Zij overleefden dit avontuur zonder noemenswaar dig letsel te bekomen. Door een takelwagen van de fa. Kerck- haert uit Hulst is de auto weer op het droge gebracht. De veerdienst. Wegens de zeer harde wind heeft Donderdag in de loop van de namiddag de pontveerboot „Dordrecht" van de dienst Krui- ningen-Perkpolder de verbinding moeten staken, zodat daarna de veerdienst met één boot werd on derhouden. Huippostliantoor wordt verplaatst. Daar de woning, waarin thans tijdelijk het hulppostkantoor der P.T.T. is ondergebracht, door de eigenaar verkocht is geworden en weer als woning zal bestemd wor den, is door de dienst der P.T.T. de nabijgelegen woning, eveneens Plein Nodrd, van de familie Wes terweel voor onbepaalde tijd ge huurd, en zal, na tot hulppost kantoor te zijn ingericht, reeds a.s. Maandag als zodanig worden geopend. Bezoek badhuis. In de gemeentelijke badinrich ting werden in de maand Septem ber 1114 ibaden genomen. DOODVONNISSEN IN CHINA. Chinese communistische volks rechtbanken in de Noordchinese provincie Sjensi hebben 23 men sen ter dood veroordeeld wegens samenzwering ter omverwerping van de regering. Zij behoren tot een groep van 285 gearresteerde leden van de I-Koean-Tao, een se- mi-religieuze organisatie. Zij zou den wapens en munitie verbor gen gehouden hebben. Een en an der is Donderdag vernomen uit een in Hongkong ontvangen Chi nese krant. De ontwikkeling van de var- kensmarkt opent voor het be drijfschap voor vee en vlees de mogelijkheid de overnameprijs voor (baconvarkens andermaal met 5 cent per kg te verhogen, zodat met ingang van 10 Octo ber a.s. voor baconvarkens in de tweede kwaliteitsklasse 2,30 per kg koud geslacht gewicht zal worden betaald. Het verschil tussen richtprijs en overnameprijs van de tot bacon verwerkte varkens, dat van de genoemde datum af 17 ct per kg zal bedragen, wordt in het vleesfonds gestort. De geldende prijstoelagen op het slachten van niet voor de baconbereiding bestemde var kens met een koud geslacht ge wicht van 63 tot en met 77 kg blijven ongewijzigd. Gemeentelijke Badinrichting. Nu het zwemseizoen voor dit jaar weer tot het verleden be hoort begint de drukte in de ge meentelijke badinrichting weer sterk toe te nemen. In de afgelo pen maand September werd de inrichting door totaal 3039 per sonen bezocht tegen 2509 in de maand daarvoor. De eommi ssie „Veilig wegver keer" heeft over het voetgan- gersvraagstuk een rapport opge steld en ingediend bij de raad van de Waterstaat. De commissie komt in dit rap port tot de volgende conclusies: Allereerst is de commissie van oordeel, dat invoering van een wettelijke regeling voor een voet gangersoversteekplaats op korte termijn noodzakelijk is. Voorts brengt de commissie nog de volgende punten naar voren 1. De verkeerslichten voor het rijverkeer en de voetgangers lichten dienen ook voor de over stekende voetganger een dwin gende betekenis te hebben. 2. De mogelijkheid van een voetgangersdrukknoplicht of van een alzijdig rode phase op een geregeld kruispunt dient naar bevind van zaken te wor den bekeken. Op snelwegen bui- Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek kwamen in Augustus 1955 4843 nieuwe woningen gereed. In dit aantal zijn 14 duplexwoningen begrepen, zodat in genoemde maand voor 4857 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In dezelfde maand van het vorig jaar werden 5836 woningen opgeleverd. In de eer ste acht maanden van 1955 kwa men 34.190 woningen gereed, tegen 40.563 in de overeenkom stige periode van 1954. In de maand Augustus van de jaren 1945 t/m 1954 kwamen resp. gereed 30, 117, 809, 3132 (37) 2648 (22), 4717 (443), 5049 (336), 4591 (157), 5061 (128) en 5836 (36) woningen. De tussen haakjes geplaatste getallen geven de duplexwoningen aan, die in de genoemde getallen wo ningen zijn begrepen. Gerekend tot en met Augustus 1955 werden sedert de bevrijding 413.248 nieuwe woningen ge bouwd, waarvan er 16.665 als duplexwoning zijn ingericht, zo dat er voor 429.913 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. De in Augustus gereed ge komen woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie ten bebouwde kommen zijn druk- knoplichten niet zonder gevaar. 3. Vluchtheuvels moeten lo gisch in het verkeersbeeld lig gen. 4. Op een door middel van lichtsignalen geregeld kruispunt moet de verlichting van de oranjebollen niet werken. 5. Bij het buitenwerking zijn van de verkeersregeling op een kruispunt van de functie van de bollen niet worden overgenomen door een geel knipperlicht. 6. Het verbod van oversteken binnen 50 m van een oversteek plaats moet niet gelden voor in- en uitstappende passagiers van openbare vervoersmiddelen. 7. De tram moet ten aanzien van deze materie dezelfde plich ten hebben als het overige rij verkeer. 8. Bij de aanleg van over steekplaatsen moet matigheid betracht worden, vooral op tra verses en op voorrangswegen. 9. De voetganger moet er toe opgevoed worden zoveel moge lijk in gesloten groepen over te steken. 10. De voetganger moet op verharde, voor het verkeer met motorrijtuigen openstaande we gen buiten de bebouwde kom, indien hij gedwongen is op de rijbaan te lopen, links houden. 11. Voor de voorlichting van de gemeentebesturen moet er ge regeld contact bestaan tussen de vereniging van Nederlandse ge meenten, rijk en provincies. 12. De voorlichting van de weggebruikers moet geschieden door een gecoördineerd optreden van het Verbond voor Veilig Ver keer en de overige lichamen tot wier doelstellingen dit behoort. Het Westduitse hof voor de grondwet heeft Donderdag te Karlsruhe verklaard, dat „het Saargebied evenals vroeger een deel van het Duitse rijk is". Het hof zei dit in een uitspraak naar aanleiding van een klacht van een Westduitser, die in beroep was gegaan tegen uitlevering aan de Saarlandse strafrechte lijke autoriteiten. De klager achtte uitlevering in strijd met de Westduitse grondwet, die uit levering van Duitsers aan het buitenland verbiedt. Het grondwettelijke hof be paalde, dat het Saargebied een onderdeel van het Duitse rijk is en niet als „buitenland" geldt. De feitelijke afscheiding van het Saarland, na de oorlog onder in vloed van de Franse bezetters tot stand gekomen, is door de bondsrepubliek niet erkend. De Frans-Duitse overeenkomst van 23 October 1954 inzake het Saar gebied heeft geen erkenning van die afscheiding gebracht, aldus het hof. MET VROUW EN 14 KINDEREN NAAR AUSTRALIË. Heden (Vrijdag) zal het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" wederom naar Austra lië vertrekken. Tot de 1400 pas sagiers, die zich aan boord zullen inschepen, behoort ook de schoenhersteller J. G. Stalen- berg uit Amsterdam, die zich met vrouw en 14 kinderen in Australië zal gaan vestigen. Tevens zal zich de 20.000ste emigrant, die het schip naar Australië zal vervoeren, aan boord bevinden. De directie van de „Nederland" zal het gezin van deze emigrant een passend aan denken geven. De gezamenlijke gemeentebe sturen van Schouwen-Duiveland hebben het plan opgevat, de ge meente Amsterdam als dank voor de vele geschenken na de ramp, een monumentale bank als herinneringsgeschenk aan te bieden. Het gemeentebestuur van Am sterdam zoekt thans naar een waardige plaats voor het plaat sen van de bank De loco-burgemeester van Klaksvik, op de Faroer, heeft medegedeeld, dat 300 tot 400 kin deren en ouden van dagen van het roerige Klaksvik naar nabu rige eilanden overgebracht zijn. Volgens hem had de Deense po litie zich zeer ruw gedragen en „volkomen onschuldige burgers" afgeranseld. Zo hadden zij per sonen uit auto's gesleurd en ge slagen. Sommigen der gemo- lesteerden woonden niet eens in Klaksvik. Tot nu toe zijn 5 per sonen aangehouden. Zij worden ondervraagd over het tumult van de vorige week wegens het afzetten van de arts Havorssen. De bevolking spreekt niet tegen de 30 politiemannen en Deense journalisten. grote steden verdeeld (tussen haakjes het aantal in de eerste acht maanden van 1955 voltooide woningen)Groningen 202 (1130); Friesland 125 (843); Drenthe 128 (1007); Overijssel 222 (1815); Gelderland 523 (3336), Utrecht 295 (2131); Nrd- Holland (excl. Amsterdam) 482 (4240)Z.-Holland (excl. 's-Gra- venhage en Rotterdam) 740 (4813); Zeeland 130 (919); Nrd- Brabant 463 (4056); Limburg 548 (2844)Amsterdam 323 (1586); 's-Gravenh. 178 (2017); Rotterdam 417 (3059)N.O.-pol- der 67 (394); Nederland 4843 (34.190). In Augustus werd een aan vang gemaakt met de bouw van 7839 woningen. In de eerste 8 maanden werd begonnen aan 50.763 woningen, tegen 40.602 in de overeenkomstige periode van 1954. Daar het aantal begonnen woningen in Augustus groter is dan het aantal dat in die maand gereed kwam, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen opnieuw en wel van 74.202 aan het eind van Juli tot 77.102 aan het eind van Augustus. In de maand Augustus 1955 gereed gekomen woningen zijn 280 systeemwoningen begrepen. NED. HERV. KERK. Aangenomen de toezegging van beroep naar Hoek door ds W. J. van Meeuwen te Gemert (de Peel). Nieuw Delhi werd gisteren be dreigd door het water van de bui ten de oevers getreden Jumna. Het water, dat nog steeds stijgt, heeft in laaggelegen streken ron dom de hoofdstad en in de Pend- sjaab al 60 mensen het leven ge kost. De Ravi heeft een gedeelte van Lahore en zijn voorsteden onder water gezet. Militairen zijn te hulp geroepen om de bewoners te helpen. Het water staat bijna twee meter hoog. De verbindin gen van Lahore met het Noorde lijke gedeelte van de Pendsjaab zijn verbroken. Het peil der sterk gezwollen rivieren Ravi, Beas en Jumna is nog verder gestegen. Vliegtuigen en militaire vaar tuigen werpen voorraden uit bo ven de ten Noorden van Nieuw Delhi gelegen gebieden van de Pendsjaab, die door zeer hevige overstromingen worden geteis terd. VERGIFTIGINGS VERSCHIJNSELEN IN DJAKARTA. Djakarta te lijden onder een soort angst-psychose, dat de voe dingsmiddelen vergiftigd worden. Velen, die op straat, of op de pas- sar voedsel of dranken, lekker nijen en zelfs sigaretten kochten, meenden, dat zich na korte tijd vergiftigingsverschijnselen ver toonden en gingen ijlings naar het ziekenhuis. De geruchten blijken zoveel indruk te maken, dat sommige eetwaarverkopers hun stalletjes maar afbraken. Een gerucht loopt, dat onbeken den door de stad lopen met spui ten in hun mouwen verborgen, waarmee zij in onbewaakte ogen blikken de uitgestalde voedings middelen vergiftigen. In één etmaal werden in het algemeen ziekenhuis in Djakarta 40 mensen binnengebracht, die klaagden over vergiftigingsver schijnselen. Dr. Halim, hoofd van het al gemeen ziekenhuis, verklaarde echter, dat geen dezer mensen er ernstig aan toe waren en dat al len naar huis konden terugke ren. Etensresten worden thans onderzocht. De politie nam en kele partijen etenswaar in be slag. Ook in Bandung zijn mensen, die dachten vergiftigd te zijn naar het ziekenhuis gegaan. De meesten bleken echter influenza of iets dergelijks te hebben. Ook in andere delen van West-Java circuleerden geruchten over ver giftiging, men sprak zelfs over vele doden. Deze geruchten zijn tot nu toe niet juist gebleken. OPPERMAN TOT VIJFTIEN JAAR VEROORDEELD. De rechtbank is 's Hertogen bosch heeft gisteren de opper man M. v. d. V. uit Eindhoven wegens doodslag op zijn echtge note veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijftien jaar met aftrek van het voorarrest. In tweede instantie was de eis 15 jaar wegens doodslag zonder af trek en in eerste instantie levenslang wegens moord. Sinds Maart heeft de rechtbank aan deze zaak vijf zittingen besteed. Verdachte ontkent het hem ten laste gelegde en heeft direct hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank. SLUITDIJK IN DE NOORDDIJK VAN OOSTELIJK FLEVOLAND WORDT GEDICHT. Op Maandag 17 October a.s. zal een aanvang worden gemaakt met het dichten van het sluitgat in de Noorddijk van de toekom stige polder Oostelijk FlevolaJid. Met het dichten van het sluitgat zullen slechts enkele weken zijn gemoeid. Dit gat bevindt zich tussen de percelen Q en R, nabij het gemaal Colijn. Wanneer het gat dicht is, zal aan de noordelij ke en oostelijke zijde van de toe komstige polder een aaneenslui tende stuk dijk gereed zijn van naar schatting ruim 25 kilome ter lengte. MET BREEKIJZER BEVRIJD. Een 13-jarige Dubbeldanase jongen, die op de fiets over de Krommedijk te Dordrecht reed, is op een gegeven moment ko men te vallen en met één van zijn ellebogen bekneld geraakt, in de over de Krommedijk lopen de rails van de spoorbaan, die het industriecentrum „De Staart" met het spoorwegemplacement verbindt. De jongen slaagde er niet in zich zelf te bevrijden. De rails hielden zijn elleboog vast en er was geen verwiggen of verwe gen aan. Het duurde twintig mii nuten voor een smid de knaap had bevrijd. Deze door de politie gealarmeerde ambachtsman brak over een lengte van anderhalve meter de straat op, draaide en kele daardoor bloot gekomen bouten los en ontzette vervol gens met een breekijzer de rails enigszins. Eerst toen kon de jon gen uit zijn benarde positie ko men. Het duurde twee uur voor de rails weer in orde waren ge bracht. ONGEVAL. voetgangster M. DODELIJK De 70-jarige W. D. werd, toen zijn Woensdag te Den Haag de Beeklaan over wilde steken, aangereden door een bestelauto. Zij keek kenne lijk niet voldoende uit, zo is de mening van de politie en hoorde het signaal van de naderende auto niet. De bestuurder ervan remde nog, doch de wagen schoot door het gladde wegdek heen. Met o.m. een hersenschudding is mevr. D. naar het ziekenhuis Westeinde vervoerd, waar zij is overleden. Markt verder in herstel, Philips iets lager. Het herstel dat zich Woensdag vooral in de internationale fond sen manifesteerde, is Donderdag speciaal voor de cultures opval lend geweest. Reeds Donderdag morgen in het niet officiële ver keer vertoonden de leidende Indonesische fondsen een aan merkelijke avance en hoewel dit peil Donderdagmiddag niet volle dig bereikt kon worden boekten deze soorten toch een behoorlij ke winst. Zo kwam H.V.A. van 149% op 157, Amsterdam Rubber van 133% op 139, Senembah van 115 op 121 en Verenigde Deli van 155 op 158. Bij de internationals viel Uni lever op. Dit fonds lag vast in de markt wegens aankopen voor binnen- en buitenlandse reke ning. Gehandeld werd van 478 tot 481, slot ca 479 tegen Woens dag 467%. Philips daarentegen stelde enigszins teleur. Bij ope ning stelde de prijs zich iets ho ger doch al spoedig kwam er een zeer grote verkooporder los, waardoor de prijs daalde. Tegen slot volgde een licht herstel. De aandelen golden toen 358 (359%) en de claims ƒ409 412). Don derdagmorgen is resp. 364 en 421 betaald. Kon. Olie en A.K.U. verbeterden beide circa 4 punten bij kalme handel. De scheepvaartsector was eveneens vrij vast gestemd. Hier had Scheepvaart Unie de leiding met een stijging van vier punten tot 190. De overige soorten ver beterden twee k drie punten. Guldensbeleggingen tenslotte stil en goed op peil. Ook de nieu we 3% lening 19552 werd iets hoger geadviseerd. Prolongatie 2% pCt. VRIJDAG 7 OCTOBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 4 uur: „Broken Lance". ZATERDAG 8 OCTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Broken Lance". Concertgebouw, 8 uur: .Amok in Silver Lode". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Vuurgevecnt ir. de Bergpas". 1. Na de lotgevallen bij de Fir Iboths zeilt Eric met zijn troepje in het herstelde schip verder, op zoek naar Winonah. Volgens de berichten bevindt zij zich op het schip van Ragnar de Rode, de vrijbuiter, die haar klaarblijke lijk heeft ontvoerd. Ragnars schepen zijn het laatst waargeno men varende in Wes telijke richting, ver moedelijk met bestem ming Erin, zulks in verband met de ge schriften van Cen- drach, welke de rode piraat al ge ruime tijd in zijn bezit had. Deze schaarse gegevens bieden niet veel houvast, maar Eric is vol goede moed. Ze trekken van. de ene nederzetting naar de andere, steeds verder Zuidwaarts langs de kust van Alba (Schotland) en doen steeds overal navraag naar de bei de drakenschepen van Ragnar. Dit NABEURSKOERSKN. Kon. Olie: 612—619 slot 612 (614% A.K.U. 363%—365 (366%) Philips (357%) 355—358 slot 356 Unilever: 476—479 slot 476 (47»%) Delimij: 159—161 slot 160 (15W H.V.A. 156—161 slot 160 (155%) Amsterdam Rubber: 139—141 slot 140 (139%) Nieuwe Senembah 115—1188 slot 116 blijkt niet altijd zonder gevaar te zijn, want hier en daar is de be volking bepaald vijandig gezind. Bovendien is het al zo lang ge leden, dat de rode piraat in deze wateren was, dat velen het zich niet meer juist weten te herinne ren. Toch slagen zij er in het vage spoor te blijven volgen. Ook over het Ierse schip, waarmee Cendrach ontvoerd werd, krijgen zij meer malen inlichtingen. Hoewel Eric zich voorgenomen heeft zich door niets van de wijs te laten brengen en eerst zijn vrouw op te sporen, vraagt hij zich toch dikwijls af, welk lot de oude scheepsbouwer tg wachten staat. Dat is trouwens niet de enige _vraag, die hem bezig houdt. Welk deel van Erin had Ragnar als bestemming? H zijn de toestanden in dit voor hem vol komen vreemd land? Zo naderen zij het punt. vanwaar volgens de bevolking,J£- de han delsschepen de overtocht naar Erin wagen. Het is een verlaten streek en de uitkijk slaakt dan ook een opgewonden kreet als hij eensklaps een eenzame gestalte op de rotsige kust ziet verschijnen. De onbekende haast zich naar de waterkant en begint heftig te wui ven. Zeer zwak hoort men op het schip het verzoek: „Ahé, zeevaar ders Ahé Komt eerst nader als uw weg naar Erin voert". HOEK. Huw.-aangiften. 15 Sept. Gil les Drabbe (van Terneuzen), 26 j., jm. en Cornelia Cathalijntje Hamelink, 22 j., jd. 29 Sept. Michiel Marinus de Pooter (van Zaamslag), 25 j„ jm. en Adriana Geertruida Dekker, 21 j., jd. Huw.-voltrekkingen. 6 Sept. Jacob Bareman, 62 j., jm. en Elizabeth de Braai, 60 j„ geh. gew. 29 Sept. Johannes Petrus Riemens (van Sas van Gent), 27 j., jm. en Francoise van Driel, 23 j-, jd- Geboorten. 5 Sept. Comeiis, z. van Guiljaam Klaassen en Ida Verschelling. Jacob, z. van An- thonie Pijpelink en Maria van de Velde. 25 Sept. Levinus, z. van Jan B. Klaassen en Rdchet de Blaeij. Overlijden. 18 Sept. Daniël Maas, oud 78 j., echtg. vajn Janna Riemens. 20 Sept. Poulina Ca- tharina Haak, oud 83 j., \Ved. van Jozias de Jonge.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2