Binnenlands nieuws BURGERLIJKE STAND Sociaal-economische raad adviseert inzake de toekomstige loonpolitiek Komt er een lage ziekenfondspremie voor de kleine zelfstandigen? De Economische toestand in Engeland GEMEENTE TERNEDZEB IVOROL: De Tandpasta van standing De moord op Stanley Wilson LOOP DER BEVOLKING TWEEDE BLAD Donderdag 6 October 1955 10« Jaargang Na. 3578 Papegaaien vergast Het Britse document over het Midden-oosten in Egyptische handen Referendum in Zuid-Vietnam October Argentinië Plannen tot sanering van de Argentijnse economie DE VRIJE ZEEUW Bij schrijven van 15 November 1954, heeft de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid aan de sociaal-economische raad toe gezonden het door het bestuur van de Stichting van de Arbeid samengestelde rapport over de toekomstige loonpolitiek, met de vraag of de raad zich met de in dit rapport vervatte denkbeelden zou kunnen verenigen, dan wel of deze denkbeelden, naar zijn oor deel, wijziging zouden moeten on dergaan. De minister heeft deze vraag bij schrijven van 8 Januari 1955, nader toegelicht door aan de so ciaal-economische raad een aan tal vraagpunten voor te leggen, waartoe nadere bestudering van het rapport van de Stichting van de Arbeid hem aanleiding had ge geven. Het zou van groot belang zijn geweest, aldus wordt in het ad vies gezegd indien de raad er in geslaagd was in volledige over eenstemming te komen tot de op stelling van een advies met be trekking tot het systeem van loonvorming, dat de in de na-oor- logse periode opgedane gunstige ervaringen combineert met de eisen, welke een meer normale economische en sociale situatie stelt. Voor wat de grondslagen van de toekomstige loonpolitiek betreft, is de raad daarin, evenals de Stichting van de Arbeid, ge slaagd. Ten aanzien van de appa ratuur voor de uitvoering der toe komstige loonpolitiek is de raad tot zijn leedwezen niet tot een eenstemmig standpunt kunnen komen. Het advies komt dan in hoofd zaak op het volgende neer. De raad meent, dat in het toe komstige systeem van loonvor ming de volgende drie grondge dachten moeten worden verwezen lijkt: a. het leggen van de primaire verantwoordelijkheid voor de loon vorming bij het bedrijfsleven in zijn verschillende geledingen, on verminderd de taak van de over heid als hoedster van het alge meen belang; b. het in overeenstemming zijn van het algemene loonniveau met de fundamentele economische en sociale factoren; c. een zo grote mogelijkheid van differentiatie in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden als met de coördinatiegedachte in overeenstemming is. De raad stemt er mee in, dat in het toekomstige systeem van loon vorming gebruik wordt gemaakt van loonrichtlijnen. Deze richtlij nen zullen bepaalde loondjfers alsmede enkele belangrijke secun daire arbeidsvoorwaarden dienen te bevatten en daardoor een aan wijzing geven omtrent het met het oog op de doeleinden van de alge mene economische en sociale po litiek meest wenselijke loonniveau. De raad acht het met de Stich ting van de Arbeid gewenst, dat de mogelijkheid om bij de bedrijfs- takgewijze loonvorming rekening te houden met de bijzondere eco nomische en sociale omstandighe den van de afzonderlijke bedrijfs takken, met name de werkgele genheid, de productiviteit en de rentabiliteit, als een element van de loonpolitiek wordt erkend. De raad acht het gewenst, dat het scheppen van de mogelijkheid van ondernemingsgewijze afwij kingen van de basisionen aan het bedrijfstaksgewijze overleg wordt overgelaten. De mate van diffe rentiatie dient met het oog op de coördinatie in de loonpolitiek door de toetsende instantie te worden goedgekeurd. Een belangrijke minderheid van de raad wil voor de afzonderlijke ondernemingen in beginsel geen andere mogelijkheden tot loondif- ferentiatie open laten dan die, welke reeds vastgelegd zijn in de bestaande loonstructuren. De raad acht het gewenst, dat het geheel van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in de over heidsdiensten en in de overheids- en semi-overheidsbedrijven en dat in de particuliere sector zoveel mogelijk op elkaar worden afge stemd. Dit betekent niet, dat in alle onderdelen gelijkheid behoeft te worden nagestreefd, doch wel dat er een globaal evenwicht be hoort te zijn. Daartoe acht de raad het noodzakelijk, dat de instan ties, welke verantwoordelijk zijn voor de loonvorming in beide sec toren, voortdurend een nauw con tact met elkaar onderhouden. De raad is, met het rapport, van oordeel," dat de vaststelling van de richtlijnen door de sociaal- economische raad dient te geschie den. Een minderheid van de raad acht het, teneinde het informele karakter van de bestaande loon richtlijnen ook voor de richtlijnen in het toekomstige systeem van loonvorming te handhaven, ge wenst, dat het vaststellen van de richtlijnen niet aan de sociaal- economische raad wordt opgedra gen, maar aan het orgaan, dat met het toezicht op de loonvorming zal worden belast. De raad acht het voorschrijven van een in beginsel strenge perio diciteit voor de door de sociaal- economische raad uit te brengen economische analyse en prognose ongewenst. Hiermede zou z.i. kunstmatig en onnodig een perio dieke spanning op loongebied in het leven worden geroepen. De raad kan zich verenigen met het voorstel van de Stichting van de Arbeid tot instelling van een loonraad als vaste commissie van de sociaal-economische raad, wel ke de bevoegdheden van het hui dige college van rjjksbemiddelaars overneemt. Een belangrijke minderheid van de raad heeft onder de huidige omstandigheden bezwaar tegen de instelling van een loonraad, zoals in het rapport wordt voorgesteld. Hoewel deze minderheid het be ginsel van meer verantwoordelijk heid van het bedrijfsleven bij de loonvorming onderschrijft, acht zij het gewenst dat dit beginsel via een groeiproces van onderen wordt verwezenlijkt. Daar de bereidheid tot het dragen van verantwoorde lijkheid aan de voet van het be drijfsleven nog onvoldoende is, acht de minderheid het ongewenst een toporgaan van het bedrijfs leven, met een uit sociaal-econo misch oogpunt essentiële toe zichthoudende taak op loongebied, welke mede het geven van dwin gende voorschriften omvat, te be lasten. Deze minderheid is van mening dat het voorshands aanbe veling verdient, in afwachting van de toekomstige ontwikkeling van de loonvorming in publiekrechte lijk verband, het thans toegepaste stelsel te handhaven. Enkele leden van de raad, de conclusie van de minderheid van de raad onderschrijvend, achten het gewenst dat, teneinde de ver antwoordelijkheid voor de loon vorming zo spoedig mogelijk bij het bedrijfsleven te leggen, na verloop van een overgangstermijn aan de college van rijksbemidde laars de bevoegdheid, lonen en andere arbeidsvoorwaarden dwin gend op te leggen, wordt ontno men. De raad acht het gewenst, dat de mogelijkheid van algemeen bindende loonmaatregelen wordt gehandhaafd, zij het dat dergelijke maatregelen tot de hoge uitzon deringen dienen te behoren en de bevoegdheid tot het nemen van een dergelijke maatregel zowel dient te liggen bij de sociaal-eco nomische raad tezamen met de loonraad als bij de centrale over heid. Een minderheid van de raad acht het uitvaardigen van alge mene loonronden in wezen strijdig met een loonbeleid, waarbij de loonhoogte voor een goed deel af hankelijk wordt gesteld van de economische positie van de be drijfstak c.q. onderneming. De raad kan zich in hoofdzaak verenigen met de voorstellen van de Stichting van de Arbeid met betrekking tot de samenstelling en de werkwijze van de loonraad. Wel bestaan bij een minderheid van de raad bezwaren tegen de wijze waarop in het rapport de be sluitvorming in de loonraad voor wat betreft de uitvoering van de richtlijnen is geregeld. Met het oog op de besluitvaardigheid van de loonraad acht deze minderheid het voorschrijven van een enkel voudige meerderheid gewenst. Nu over het rapport in de boe zem van de raad verschil van me ning bestaat, heeft de raad zich niet expliciet met de juridische consequenties van het door de stichting gewenste systeem bezig gehouden. De raad meent dat afwijking van bij een goedgekeurde collec tieve arbeidsovereenkomst of bij een algemeen verbindend ver klaarde collectieve arbeidsovereen komst of bij een bindende rege ling van de loonraad vastgestelde lonen en andere arbeidsvoorwaar den strafbaar moet zijn en dat op deze strafbare feiten de wet op de economische delicten van toepas sing moet zijn. In hoeverre nog verdere strafbepalingen nodig zijn, met name ook ten aanzien van de werknemer die een afwijzend loon uitlokt, zal nader moeten worden bezien. Het heeft naar de raad meent geen zin, voordat overgegaan wordt tot de instelling van een loonraad, nog een fase in te las sen, die een overgang betekent van het huidige stelsel van het college van rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid naar het systeem van een loonraad. Overigens is de raad van mening dat de verwezenlijking van de wenselijkheid van een zo grote mo gelijkheid van differentiatie in de lonen en de andere arbeidsvoor waarden, als met de coördinatie gedachte in overeenstemming is te brengen, niet behöeft te wachten op de inwerking* stelling van de voor het nieuw systeem wenselijk geachte apparatuur. Ook met in schakeling van het bestaande ap paraat kan aan deze wens tege moet worden gekomen. Vorige week zijn er besprekin gen geopend in de ziekenfonds organisaties met hun aangeslo ten fondsen en tussen de zieken- ■fondsorganisaties onderling. Dit (onderling beraad, dat allerwege gaande is, heeft tot doel door een ,grotere samenwerking een dras tische verhoging van de zieken fondspremie voor de vrijwillige verzekering voor 1956 te voorko men. Zoals steeds zijn de ziekenfond sen in deze tijd van het jaar de onkosten voor het komende jaar aan het becijferen. Deze onkosten Zijn steeds stijgende: door de ver hoogde ziekenhuiskosten, de voortschrijdende medische weten schap met de toenemende specia lisatie, de hogere honorering van de medewerkersgroepen e.d. De zaken van de vrijwillige- en de verplichte verzekering liggen De aanzienlijke daling van de Engelse goud- en dollarreserves in de maand September, die Dins dag 'bekend is gemaakt, heeft in de financiële wereld te Londen een psychologische schok ver oorzaakt. De achteruitgang over treft zelfs de verwachtingen van de orgste pessimisten. Boven- Ongeveer 500 uit Nederland naar West-Duitsland gesmokkel de papegaaien zijn Maandag op last van de dierengeneeskundige dienst te Aken vergast. Vrijdag avond waren te Horbach de In kisten papegaaien in beslag ge nomen. De smokkelaars wisten te ontkomen. De vergassing werd gelast om dat men vreesde, dat de dieren besmet waren met de gevreesde papegaaienziekte. Eerder dit jaar moesten een aantal Westduitse douanebeambten met papegaai enziekte in een ziekenhuis wor den opgenomen, omdat zij met besmette uit Nederland gesmok kelde papegaaien in aanraking waren gekomen. Het document van de Britse militaire geheime dienst dat vol gens de Egyptenaren door hen is onderschept, bestaat inder daad, aldus heeft Groot-Brittan- nië Dinsdag meegedeeld. Een woordvoerder van het Britse departement van Defensie zeide, dat de inhoud van het do cument niet kan worden gepu bliceerd met het oog op het ge heime karakter van het stuk. Het is echter in het leger tamelijk veel verspreid, zo zeide hij. Groot-Brittannië zal onderzoe ken of het juist is, dat, zoals de Egyptische premier, Nasser heeft gezegd, Egypte over een exemplaar beschikt. dien gelooft men, dat de toe stand deze maand niet veel beter zal zijn, daar Engeland over de maand September reeds in de Europese betalingsunie een te kort van 106 millioen dollar had, waarvan 75 procent in goud of dollars moet worden afgerekend. Naar aanleiding van de ver klaringen, die minister Butler Dinsdagavond tijdens de door de lord mayor of Londen aangebo den maaltijd heeft afgelegd, neemt men aan, dat de Engelse regering heeft besloten* een op lossing voor de economische pro blemen van het land te zoeken door een buitengewone begroting voor te stellen in de nieuwe zit ting van het parlement, die op 25 October begint. Volgens waarnemers, die ge acht kunnen worden op de hoog te te zijn, wil de Engelse rege ring zich met deze begroting niet beperken tot het zoeken van een oplossing voor het huidige pro bleem van de daling der goud- en dollarreserves. Men meent te we ten, dat de -begroting een zeer uitvoerig programma zal bevat ten, dat beoogt een hechte grond slag te leggen voor de economi sche ontwikkeling op lange ter mijn. Men vestigt er de aandacht op, dat de positie van Engeland in de wereld de laatste jaren aan merkelijk is verzwakt als gevolg van de groeiende concurrentie, die ondervonden wordt van West- Duitsland, de Ver. Staten, Japan en andere landen op de wereld markten. Vooral voor dit vraag stuk zal de buitengewone begro ting trachten een oplossing ;.j vinden. Een verzwaring van ie belastingdruk acht men echter onwaarschijnlijk, daar de conser vatieve partij zich hiertegen krachtig zou verzetten. Integendeel zou het volgens de waarnemers in de bedoeling lig gen de regeringsuitgaven aan zienlijk te besnoeien, vermoede lijk o.m. op het gebied van de sociale voorzieningen en de de- fensie. MOTOR TEGEN LICHTMAST; TWEE ERNSTIG GEWONDEN. Een motorrijwiel, bestuurd door de 40-jarige A. C. uit Hui zen, is Dinsdagmiddag omstreeks vier uur in de Zijdelaan te Den Haag tegen een lichtmast gere den. Zowel de bestuurder als de duo-passagier werden hierbij ernstig gewond. De motorrijder is in een ter plaatse aanwezige S-bocht gaan slingeren, waarschijnlijk doordat hij de macht over het stuur ver loor. De imotor reed eerst het trottoir op en botste daarna te gen de lichtmast. De -bestuurder kreeg een schedelbasisfractuur en een diepe wonde in het rech ter bovenbeen. De duopass agiere, mej. B. van A. uit Amsterdam, liep een hersenschudding en een kaakfractuur op. Beiden zijn per ziekenauto naar -het Diacones- senhuis Bronovo in Den Haag overgebracht. TWEE DODEN BIJ AUTOBOTSING. Nabij Oosterhogebrug in de ge meente Noorddijk is Dinsdag avond een auto-ongeluk gebeurd, waanbij twee personen om het leven zijn gekomen. Een auto, bestuurd door de 34-jarige chauffeur J. J. Jaars- rna uit Groningen, is tegen de achterzijde van een geparkeerd staande auto gereden. Tengevol ge van de botsing schijnt de -oe- stuurder de macht over het stuur te hebben verloren. Hi] reed met zijn auto in het Dam- sterdiep en verdronk. De bestuurder van de gepar keerde auto, de 37-jarige verte genwoordiger E. Zoetendaal uit Groningen, had op het moment van de botsing de auto juist ver laten. Hij werd door de auto, die zijn wagen had aangereden, on geveer twintig meter meege sleurd en bleef levenloos op de weg liggen. Beide auto's werden ernstig beschadigd. De kraanwagen van de Groninger brandweer heeft de te water geraakte auto op het droge gebracht. BOLSWARD KREEG ANTWOORD. Op de door het gemeentebe stuur van Bolsward tijdens de herdenkingszitting ter gelegen heid van het 500-jarig 'bestaan van de stadsrechten aan alle Nederlandse gemeentebesturen gezonden boodschap over de autonomie van het gemeentebe stuur, zijn in de loop van de af gelopen weken nog vele reacties ontvangen, zowel in de Neder landse als in de Friese taal. Ook een gemeente buiten Fries land, te weten, Zutphen, zond 'n antwoord-boodschap in de Friese taal, waarin een -betoog werd ge leverd over de historische groei van de gemeentelijke zelfstandig heid. Daar het door Bolsward ver zonden manifest aan alle Neder landse gemeenten was gericht, was dit gesteld in de Nederland se taal, hetgeen de gemeenta Gasselte in haar antwoord de od- merking deed maken: „Wij heb ben met genoegen gezien, dat het 'besluit niet in het Fries was ge steld, maar in een voor ons alle maal begrijpelijke taal'. in De Zuidvietnamese eerste-mi- nister, Ngo Dinh Diem, wil op 23 October een referendum houden, waarbij het volk zal worden ge vraagd of ex-keizer Bao Dai moet worden afgezet als staats hoofd, aldus is Dinsdag in krin gen, die nauwe 'betrekkingen met de regering onderhouden, vernomen. Een aantal ministers vindt het echter nog te vroeg voor 'n dergelijke raadspleging. Volgens politici te Saigon wil Ngo Dinh Diem met het referen dum bereiken, dat er een repu bliek wordt gevormd naar het voor-beeld van de Fhilippijnen met de huidige premier als presi dent. De regeringsbladen hebben vo rige week een campagne gelan ceerd voor -het referendum en tegen Bao Dai, die reeds een tijd lang aan de Franse Rivièra woont. In gewoonlijk welingelichte kringen werd 'verklaard, dat één van het referendum is het aflei- van het refenrendum is het aflei den van de aandacht van een schandaal, waanbij 250.000.000 piaster op onrechtmatige wijze naar het buitenland zou zijn over gebracht. Een andere reden is de geringe vooruitgang bij de Frans»Vietna- mese besprekingen te Parijs, die reeds twee maanden duren. De voorlopige president van Argentinië heeft tegenover door Peron ontslagen vakverenigings leiders verklaard, dat het zijn bedoeling is de vrije ontwiKKe- ling van het vakverenigingsle ven te garanderen. Op nadrukke lijk verzoek van de president, Lonardi, zullen alle zenders toe gankelijk zijn voor alle partijen. Vooraanstaande politici zullen uitgenodigd worden om te spre ken in een program genaamd „De stem van de vrijheid". De minister van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat alle reisbeperkingen over de Rio de la Plata naar het buurland Uruguay onmiddellijk opgeheven zullen worden. geheel verschillend. De verplichte is een verzekering voor het ge hele land; de vrijwillige verzeke ring geldt voor elk van de 130 ziekenfondsen ieder op zich zelf. De kosten zijn in het gehele land echter niet gelijk, zelfs zeer verschillend. De verschillen in de ziekenhuiskosten en in de grootte van de gezinnen 'zijn in de onder scheidene delen en plaatsen van het land zelfs zeer groot. Zelfs in dezelfde streken loopt deze veel uit elkaar, met het gevolg dat dit met de financiële uitkom sten, eveneens het geval is. Dit vormt een groot probleem wat 'betreft de hoogte van de premie. Door het genoemde on derlinge iberaad trachten de zie kenfondsorganisaties de moge lijkheid na te gaan om door gro tere samenwerking tot een gemid delde premie te komen voor het gehele land, op basis van een ge middelde onkosten van alle zie kenfondsen. Dit alles houdt nauw verband met een tweede probleem: De mo gelijkheid voor de minst draag- krachtigen de kleine zelfstan digen een opnieuw gestegen premie te blijven 'betalen, waar door deze groep dus de vrijwillige ziekenfondsverzekering zou moe ten opgeven. Om deze mensen te heipen, subsidieert de regering de vrij willige verzekering met 8,5 mil lioen per jaar. Wanneer de ziekenfondsorgani saties erin slagen door hun on derling iberaad tot een gemiddelde premie voor het gehele land te komen en dat zou dan voor 1 Januari 1956 in kannen en krui ken moeten zijn verwacht men een geslaagde poging bij. de rege ring te kunnen doen de 8,5 mil lioen overheidssubsidie voor de vrijwillige verzekering aanmerke lijk verhoogd te krijgen. 'Dit zou dan ten goede komen aan de minder draagkrachtigen, in de geest zoals de regering de premiebetaling van de ouder domsvoorziening wenst te finan- ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften: 8 Sept. Jan Houtzager, 23 j. en Jacoba M. Serrarens, 22 j. 15 Sept. Jan Jansen, 22 j. (won. te Hoek) en Maria J. de Blaeij, 21 j. 30 Sept. Geert van der Bij, 28 j. (won. te Vlissingen) en N-eeltje J. Houg, 22 j. Huwelijks-voltr.: 1 Sept. Izaak Hubregtse, 20 j. (won. te Terneu- zen) en Maria W. Overdulve, 20 j. 15 Sept. Jacobus C. v. Gink, 23 j. (won. te Axel) en Maria L. Kempe, 22 j. 22 Sept. Jan Hout zager, 23 j. en Jacoba M. Serra rens, 22 j. Geboren: 3 Sept. Frangois Jan, z. van Cornelis de Kraker en Janna S. S. van Drongelen. Overleden: 11 Sept. Tanneke DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek om een verlof A, voor de verkoop van zwak-alcoholi- sche drank in het klein, zowel voor gebruik ter plaatse, waar voor het verlof geldt, als voor gebruik elders, van: KRIJN HERREBOUT, van beroep groothandelaar, wo nende te Terneuzen, voor het rechterbenedenlokaal van het perceel Nieuwediepstraat 101. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verlenen van het verlof schriftelijk bezwaren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Terneuzen, 5 October 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. door PHILIPPO PRESTON. 5) Nadruk verboden. Hij stapte over de drempel heen en achter hem kon ze de liggende gedaante in het rose schemerlicht zien en het leek of die voor haar ogen verstijfde. „Goed, maar ga dan!" „Uw adres, voor het geval er iets gebeurt!" „Audrey Merivale, West 102de Straat no. 11, 2e verdieping." Ze wist zelfs niet waarom ze het hem gaf. Hij keek haar een ogenblik strak aan en verdween door de slaapkamer. Met de ogen op haar horloge gericht en de telefoon in de hand wachtte ze twee minu ten, die haar een eeuwigheid leken, nam de hoorn op en hoor de de stem van de portier. H. Detective Leyton. De politie-inspecteur keek de vellen papier voor hem op tafel in en richtte daarop zijn blik strak op Audrey. „E!n weet u wel heel zeker, dat u ons niets verder te vertellen hebt?" Audrey zat op de harde stoel in het groen geverfde vertrek van het politiebureau en ze hoorde niets anders dan de zwa re voetstappen, die in de gang voorbijkwamen en de vragen, welke de inspecteur haar stelde. De portier legde een verkla ring af over het juiste tijdstip; hij had mijnheer Peters met een vriend zien binnenkomen en ter stond daarop was die vriend heengegaan. De vermoorde had gezegd, dat hij een half uur te laat zou komen en het stenogra- fenburpau bevestigde, dat Audrey daar vóór haar werk was ge weest. Nee, er was niets ver dachts. Haar verhaal was zeer eenvoudig. Ze vertelde het nauw keurig, met uitzondering van de delen, die ze eruit liet en ze sloeg heel handig een brug over die gapingen heen, verbaasd over haar eigen handigheid. Ze had zitten wachten, terwijl vingerafdrukdeskundigen, foto grafen, dokters en politiebeamb ten de kamers in en uitliepen als reusachtige monsters. „En er was niemand of niets, dat u verdacht voorkwam? U bent er dus zeker van, dat u geen enkele kleinigheid overgeslagen hebt? Hoe hebt u dat half uur wachten op mijnheer Peters doorgebracht?" „Mijn machine en notitieboek in orde gebracht en verder niets gedaan." Haar stem had een klank, die de inspecteur er verder op deed ingaan. „Ni-ets gedaandus er was ook niets, dat u de indruk gaf, dat er vóór u iemand anders in het vertrek geweest was?" „Neen, niets!" Ze keek hem recht in het gelaat al voelde ze ook, dat haar lippen droog wer den van spanning, toen hij zei: „O, ja", en ze naar een pen greep om haar verklaring te onderteke nen. Ze schreef met vaste hand en scheen plotseling nieuwe kracht gevonden te hebben, die verhinderde, dat haar hand beef de. „Dan zal ik niet langer beslag op uw tijd leggen. Mochten we nadere inlichtingen nodig heb ben, dan zullen we u laten roe pen; in elk geval moet u ervoor zorgen, op de zitting aanwezig te z-n." „Zeker, mijnheer," antwoordde Audrey en ging naar buiten in de frisse lucht. Het was een koele voorjaarsavond. De lampen langs de Broadway geleken op kunstmatige manen en sterren tegen de blauwzwarte avondhe mel boven de stad. In grote wa gens reden met juwelen over dekte vrouwen loom en verveeld haar voorbij. In het voorbijgaan keken mannen haar benieuwd na. Ze sloeg de Vijfde Avenue in, liep doelloos verder tot aan de Plaze en werd eerst toen gewaar, hoe vermoeid ze was. Ze riep een taxi aan een buitensporigheid, waaraan ze anders nooit dacht stapte in en zonk met een zucht van verlichting op de kussens in het donkerste hoekje neer. Ze was een weg ingeslagen, waarop geen terugkeer mogelijk was. Ze had geen opzettelijke leu gens verteld, maar ze had de waarheid stilgehouden. Belang rijke feiten verzwegen. Als ze over het bezoek van Shane iets tegen de politie verteld had, zou ze zichzelf bevrijd hebben van elke verdenking, maar nu zat ze in de misdaad verwikkeld. Voor haar lagen kronkelende paden en dat alles vond zijn oor zaak in de aantrekkingskracht, door Carter op haar uitgeoefend. Haar kleine woning bestond uit twee vertrekken boven een her bouwde garage. Ze ging de smalle trap op en stak het licht aan in haar zitkamer, die e enlage zol dering van oude' eiken balken had en dof ambergele gordijnen. Laag hangende lampen met gele en rose kappen wierpen hun zachte schijn door de kamer. Er stonden twee grote leunstoelen en verschillende uitgezochte stukken porcelein, afkomstig uit het atelier van haar vader, waar in ze zo vaak had gezeten in die ver verleden dagen, toen ze haar eigen brood nog niet behoefde te verdienen. (Wordt vervolgd.) Geense, 59 j., echtg. van Krijn L. Sol. 21 Sept. Janna Haak, 61 j., echtg. van Anthonjj de Putter. VOGELWAARDE. Huwelijks-voltr.: 3 Sept. Jo- sephus E. Hulshout, 23 j. en Ro salia M. Heijens, 25 j.; Gerardus J. M. Picavet, 20 j. (won. te Hulst) en Huberta E. Erpelinck, 19 j. 28 Sept. Richard Vereecken, 31 j. en Ria B. A. Verbist, 22 j. Geboren: 9 Sept. Dorothea Ro salia Josepha en Maria Petronel- la Ludovica, dochters van Petrus Reijns en Maria C. de Bruijn. 18 Sept. Maria Catharina, d. van Jo zef E. Bouchaut en Maria Frans- sens. 22 Sept. Petrus Eligius Al- phonsus, z. van Alfred J. E. Jonk- heijm en Anna M. Jansen. 25 Sept. Margaretha Maria, d. van Eugenius Maas en Maria L. van de Lavoir. 29 Sept. Frank Eduard Hector Theophiel, z. van Eduard J. du Puy en Marie L. Pasques. Overleden: 10 Sept. Dorothea R. J. Reijns, oud 1 dag en Maria P. L. Reijns, oud 1 dag. 13 Sept. Ludovica P. Piessens, 95 j. wed. van Petrus Vermast. 19 Sept. Jo- sephus Kouijzer, 73 j., echtg. van Pharailda de Smet. VOGELWAARDE. Gevestigd: E. M. de Bakker, van Hontenisse; J. A. Heijens, van Frankrijk; J. A. A. Jansen, van Hulst; M. A. Mahu, van Graauw; I. E. de Cock, van Hon tenisse; G. J. M. Picavet, van Hulst; K. Vinke, van Canada; O. A. Borm, van Roosendaal. Vertrokken; E. A. Baecke, naar Etten en Leur; M. L van den Bulck, naar Oudenbosch; A. M. L. Serrarens, naar Dongen; A. M. de Maat, naar Etten en Leur; M. R. de Koek, naar Dongen; T. P. Hiel, naar Hulst; L. A. J. Kerck- haert, naar Dongen; T. van den Bergen, naar Westdorpe; J, C. A. van den Berghe, naar Gemert; T. A. van Bellen, naar Hontenis se; A. V. A. M. Mangnus, naar Nijmegen; Ph. de Smet, naar Hulst; P. Bogaart, naar Honte nisse; J. M. Kouijzer, naar Roo sendaal; L. Fermont, naar Axel; J. L. Hamelink, naar Oldenzaal; W. F. van Campen, naar Leiden; R. van den Bergen, naar Honte nisse. De voorlopige regering van Ar gentinië wil een plan uitwerken om de economische en finan ciële toestand in Argentinië weer gezond te maken en zij pleegt hiertoe overleg met verschillen de persoonlijkheden. Zo heeft zij contact opgenomen met de heer Raul Prebisch, directeur van de economische commissie der Ver enigde Naties voor Latijns-Ame- rika, die speciaal voor dit doel naar Buenos Aires is gekomen. De heer Prebisch, oud-president van de Centrale Bank van Ar gentinië, welke functie hij na de revolutie van 1943 heeft moeten opgeven, is één der bekendste financiers van Argentinië. De betrokken ministers hebben gis teren met de financier de econo mische en financiële toestand van het land bestudeerd. De Argentijnse regering heeft besloten te breken met de econo mische en financiële methoden, die onder het regiem van Peron werden gevolgd. Zij zal vooral streven naar stabilisatie van de munt en naar evenwicht tussen de inkomsten en de uitgaven van de staat. Men gelooft, dat de regering bepaalde investeringen, die onder het tweede vijfjaren plan zouden geschieden, zal op schorten.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5