Uit de Provincie Binnenlands nieuws De moord op Stanley Wilson TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET HULST. OOSTBURG. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Noodtoestand in Brits Honduras AGENDA BOERDERIJ OP TEXEL AFGEBRAND. ZEEUWS PLÖEGKAMPIOENSCHAP. Te Wilhelminadorp zijn Zater dagmiddag de provinciale ploeg- wedstrijden genouden om het Zeeuws kampioenschap. Er na men dertig jonge landbouwers en landarbeiders aan deze wedstrijd, die georganiseerd werd door vijf samenwerkende landbouw-landar- Sbeiders- en landbouw jongerenor ganisaties deel. Bram vein Dijke uit 's-Heer Arendskerke werd kampioen in het algemeen klas sement en won voor de derde achtereenvolgende maal de wis selbeker van de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij. De tweede prijs behaalde C. de Jager uit Wolphaartsdijk en P. de Kraker mt Terneuzen werd als derdfe ge klasseerd. Zij behaalden dezelfde volgorde in de ruibrieK rondgaan- de ploegen. Bij de wentel- en keerploegen was de eerste prijs voor A. de Koeijer uit Zaamslag, die de be ker van de C. B. T. B. verwierf. J. Nijsse uit Nisse behaalde hier de tweede en J. D. Haak uit Hoek de derde prijs. Van de paardenploegers hiervan namen er zeven aan de wedstrijd deel behaalde C. Zweedijk uit Wilhelminadorp de eerste prijs, tweede werd H. Sin- ke uit Wilhelminadorp en derde W. C. Allaarts uit Serooskerke. De vice-voorzitter van de Z. L. M., de heer P. J. J. Dekker eit Wemeldinge, reikte de Z.L.M.- Ueker uit en de secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B., drs J. Knibtoe, de beker van zijn organisatie. Volgens de jury was de opgave oiet gemakkelijk. De grond was iseaar en moeilijk te bewerken. De ploegtechniek bleek echter te zijn vooruitgegaan. Zeilwedstrijden voor jongeren. Zoals reeds in ons nummer van JL. Donderdag werd medegedeeld, werden Zaterdag en Zondag in de buitenhaven bij de jachthaven zeilwedstrijden gehouden door de Royal Belgian Sailingclub voor de jongeren tussen 10 en 18 jaar met de ranke zeilboten van het type Y. W. Cadets. Natuurlijk zijn deze bootjes fiiet geschikt om er mee de Schel de op te gaan, maar Terneuzen Swidt voor het zeilen in zijn bui tenhavens een prachtige gelegen heid. Onder toezicht van oude ten en de verplicht gestelde eisen tan goed kunnen zwemmen en 3jrah voorzien van een zwemvest, kan er voor deze jeugdige zeilers «reinig gebeuren. Onder de knapen, die Zaterdag en. Zondag hun wedstrijd gezeild hebben, zaten al verschillende «stfclud, en hoewel er niet zoveel wind stond, behaalden deze kleine ralbootjes een zeer behoorlijke snelheid. Sportief ging het ook, an verrassingen waren er ge noeg. De prijs der zeilboten is wel dat niet iedere huisvader er bek zal aanschaffen, maar als unen het geld er voor kan missen, balen de jongelui dit bedrag er *an sportvreugde dubbel en «wars uit. üi hotel „Rotterdam" werden de prijzen uitgereikt door de heer HL Leten van de R. B. S. C., die zich ook met de leiding van de wedstrijd had belast. De uitslag was: L C. v. d. Abeele (Gent) 9,85 pat; 2. J- v. d. Berge (Terneuzen) ■jSSpnt; 3. J.Roggen (Gent) 9,85 p«t; 4. J. Leten (Gent) 12.88 pnt; 5. W. Muller (Terneuzen) 16,96 pnS; 6. P. v. d. Weghe (Gent) 1836 pnt; 7. Schacht (Gent) 19.90 prat; 8. C. v. d. Noot (Gent) 24 pot; 9. IJ Brasseur (Gent) 34 pnt. Bridge. Zaterdag had in hotel ,,Des Pays-Bas", voor de eerste maal in Terneuzen, de algemene verga dering plaats van de Nederlandse Bridge-bond, district Zeeland. Nadat eerst een bestuursverga dering was gehouden, volgde de ledenvergadering. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter, de heer M. Remery uit Sas van Gent, de aanwezigen welkom en sprak er zijn voldoening over uit <£ii de belangstelling in Zeeland »aor het bridge-en steeds toe- asemt. Hij bracht dank aan de iseer Van Iren uit Ierseke (se- •Efetaris-penningmeester)die sloor zijn activiteit drie verenigin- iijm heeft kunnen bewegen tot de ïfitfeling Zeeland van de Nederl. bridgebond toe te treden. De voorzitter en het bestuurs- Sd de heer De Smet uit Oost- sarg, werden met algemene .stemmen herkozen. De overige punten van de agen- ta werden in een vlot tempo af gewerkt. Over de deelname aan •Je competities voor het nieuwe •ieizDen waren enige moeilijkhe- fen ontstaan met Vlissingen. De Toorzitter kon echter tot zijn vreugde mededelen, dat door een serlijk open gesprek, deze moei- Üjjkheden uit de weg waren ge ménd. Na deze vergadering werd een aanvang gemaakt met het op het programma staande viertallen- toumooi. Aan dit tournooi werd door niet minder dan 120 spelers rat clubs van Middelburg, Vlissin gen, Goes, Kruiningen, Ierseke, Oostburg, Sas van Gent, Hulst en Terneuzen deelgenomen. Uitein delijk bleek de bridge-club „Luc- ior" uit Terneuzen de sterkste. Met 20 punten won zij de wissel- ieker, die door haar voorzitter, be heer Boenman, in ontvangst «.3rd genomen. Raadsvergadering In de a.s. Dinsdag des morgens te half negen te houden raads vergadering komen de volgende punten in behandeling: Notulen. Wordt voorgesteld de notulen van de vorige vergade ring d.d. 20 September 1955 aan te houden tot een volgende zit ting. Ingekomen stukken. B. en W. stellen voor deze voor kennisge ving aan te nemen. Voorstel te besluiten: a. dat de gemeente Axel zich zal belasten met de exploitatie van de helicop- terdienst ter plaatse; b. tot vast stelling van de 8ste wijziging van de begroting van de gemeente dienstjaar 1955. Het is bekend, dat door de Kamer van Koophandel en Fa brieken in Zeeuwsch-Vlaanderen reeds geruime tijd pogingen in het werk zijn gesteld voor het verkrijgen van een snellere ver binding met centraal Nederland. Dit is in zoverre gelukt, dat er. met de Sabena een overeenkomst is getroffen, die met een helicop ter éénmaal per week (Dinsdags) de vlucht Brussel-Zeeuws-Vlaan- deren (Axel)-Rotterdam en te rug zal maken. In de voorwaarden van de over eenkomst komt de bepaling voor, dat de gemeente, waar de landing plaats vindt, als exploitante van het terrein optreedt. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. In deze overeenkomst worden nog verschillende andere ver plichtingen genoemd, die door de directie van de Z. V. T. M. op zich zijn genomen, waarvoor B. en W. zeer erkentelijk zijn. Aan deze exploitatie zijn enige kosten verbonden, welke B. en W. hebben geraamd in de 8ste wijziging van de gemeentebegro ting 1955. Wordt voorgesteld deze wijziging zodanig vast te stellen. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 30 Juni, waarbij van de heer Jac. Weijns te Axel bouwgrond wordt gekocht en waarbij aan de pachter1 G. Weijns een schadevergoeding zal worden uitgekeerd. Ged. Staten hebben bezwaar te gen dit ingezonden raadsbesluit en zagen dit gaarne gewijzigd in een nieuw raadsbesluit, zoals dit bij de stukken is overgelegd. Voorstel te besluiten dezelfde grond voor dezelfde prijs te ko pen van de heer Jac. Weijns te Axel en voor de heer G. Weijns 'n pachtersvergoeding wordt be paald op een evenredig gedeelte van het getaxeerde bedrag zijnde ƒ13.804 en een clausule in het raadsbesluit op te nemen, dat de belastingschade door de gemeen te zal worden betaald. Dit komt op hetzelfde neer, maar in het vorig raadsbesluit is dit bedrag getotaliseerd. B. en W. stellen voor dienover eenkomstig te besluiten. Na afloop der vergadering zul len de leden van de raad zich naar het helicopterterrein bege ven om de opening van deze nieuwe luchtverbinding en de eerste vlucht bij te wonen. Straatverlichting. In verschillende delen van de gemeente laat de straatverlich ting nogal te wensen over, vooral was dit op de Markt het geval, alwaar drie lichtpunten het grote marktterrein moeten verlichten. Een en ander heeft wat op zich laten wachten vooraleer men voor het marktterrein een ver lichtingsplan op kon stellen, waarna het niet eenvoudig was de in de sfeer van de Markt pas sende lichtmasten en lantaarnar maturen, waarin 4 L. T.-buizen kunnen worden aangebracht, te kiezen. Daar de P. Z. E. M. dit model niet heeft, blijft het onderhoud van deze masten en armaturen bij de gemeente. De 8 masten zijn thans op het marktterrein ge plaatst, namelijk 4 op het z.g. Groenmarktje en 4 op het andere gedeelte. De eerste vier lichtpun ten zijn Zaterdag in bedrijf ge steld. Als de andere vier nu ook nog gaan branden, is het verlich tingsprobleem voor de Markt op gelost. Rest dan nog de straten der gemeente van een betere ver lichting te voorzien, hetzij door het aanwenden van sterkere lampen, hetzij anderszins. Autobestuurder als onvrijwil lige hulpkommies. Zaterdagnacht kwam een per sonenauto van de grens in de richting Hulst gereden, toen ter hoogte van de z.g. „Witte Brug" een jonge vaars plotseling uit de duisternis voor de felle lichten van de auto kwam gesprongen. De hevig geschrokken bestuurder van de auto kon de vaars niet meer ontwijken en reed er boven op. Zwaar gewond bleef het arme dier op de weg liggen en moest worden afgemaakt. Het vreemde van het geval is, dat de eigenaar van de vaars niet is komen opdagen, zodat vermoed wordt dat de vaars door begelei dende smokkelaars in de steek is gelaten. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Autobus rijdt lichtmast af. Door herstellingswerken aan de Van der Maalstedeweg is de rijweg ter plaatse momenteel zeer versmald. Bij het passeren van genoemd gedeelte reed de be stuurder van de autobus van de autobus van de dienst Hulst— Antwerpen tegen een op de weg liggende grote steen, tengevolge waarvan hij een ogenblik de macht over het stuur verloor en de bus tegen een lichtmast te recht kwam, welke daardoor af knapte. De autobus, die aan de voorzijde slechts licht was be schadigd, kon de reis voortzetten. Buitengewone vergadering Bouwbedrijf sbond. Onder grote belangstelling werd Zaterdagavond te Oostburg een buitengewone vergadering gehou den van de afdeling Oostburg van de algemene Nederlandse bouw- bedrijfsbond, aangesloten bij het N.V.V. De voorzitter, de heer J. J. Leenhouts, opende deze vergade ring. Hij memoreerde de oprich tingsvergadering, die juist in de crisistijd werd gehouden. Harte lijke woorden van welxom sprak hij o.m. tot de 2e penningmeester van de A.N.B., de heer D. Immig en de districtbestuurder de heer J. van der Hout uit Vlissingen. Voorts werden verwelkomd een deputatie van de vrouwenbond van het N.V.V., alsmede de be stuurders van de A.N.A.B. afde ling Oostburg. Voorgesteld werd de ingeko men stukken alsmede de notulen aan te houden, i.v.b. met het zeer feestelijke karakter dezer vergadering. Wel werd medege deeld, dat ook Westelijk en Oos telijk Zeeuws-Vlaanderen in de bondsraad vertegenwoordigd zijn, daar onlangs te Goes als zodanig werd gekozen de heer Slag uit Terneuzen. De heer D. Immig sprak na mens het hoofdbestuur der bouw- bedrijfbond een feestrede uit, waarin hij de afdeling gelukwen ste met haar 25-jarig bestaan. Hij overhandigde de heer Leenhouts namens het hoofdbestuur een fraai boekwerk. Hij gaf een overzicht van de stand van zaken, en zeide dat men zal trachten de in uitzicht gestelde vacantie verlenging voor de bouwvakarbeiders zo spoedig mogelijk te verwezenlij ken. isr' tiooh De jubilerende afdeling mocht een geschenk onder couvert ont vangen, ter bestrijding van de kosten van het jubileumfeest. De heer J. van der Hout compli menteerde de afdeling met het 25-jarig bestaan. Ondanks dat de voorzitter al wat ouder wordt, kan men de zaken rustig aan Leenhouts overlaten. De tijd der oprichting rond de dertiger ja ren bracht spr. in herinnering. Hij haalde aan hoe de vorstverlet - regeling in die dagen was, en trok een vergelijk met nu. Na drukkelijk stelde hij vast, dat de geleide loonpolitiek voor de Ne derlandse arbeider een zegen is geweest, en dat men deze loonpo litiek moet vasthouden om een volledige werkgelegenheid voor de arbeiders te kunnen blijven realiseren. Het bondslied werd onder stil te aangehoord, waarna de heer Leenhouts de beide sprekers dankte voor hun waarderende woorden. Hierna werden enkele films vertoond en verversingen aange boden. Mevr. M. S. Dijk-Langstraat sprak namens de afdelingen van de vrouwenbond van het N.V.V. in W. Zeeuws-Vlaanderen. Vervolgens sprak de heer W. Laroij, voorzitter van de feest commissie, hartelijke woorden van dank tot de jubilerende voor zitter. Als blijk van waardering overhandigde hij hem een prach tige leeslamp en mevr. Leen houts kreeg een bouquet rose anjers aangeboden. De heer Leenhouts bracht allen dank voor deze onvergetelijke avond, die men hem en zijn echt genote had 'bereid en hoopte nog een groot aantal jaren zijn werk voor de vakbeweging te mogen voortzetten. Vervolgens werden nog enkele films vertoond en verversingen aangeboden. Nog geruime tijd bleef men gezellig bijeen; muziek zorgde er Voor dat ook de dans- lustigen aan hun trek kwamen. Kiel gelegd van Russisch schip. Op de werven van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij ,,De Schel de" te Vlissingen is Zaterdagoch tend de kiel gelegd voor een Rus sisch vrachtschip. Aanwezig wa ren daarbij de leden van de han delsdelegatie van de Sovjet-Unie in Nederland, de bouwcommissie, afgevaardigden van de vereni ging NederlandU.S.S.R. en de volledige directie van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de". Dit schip zal het eerste zijn van de tweede serie van drie vracht schepen, welke „De Schelde" voor Russische rekening bouwt. Het wort een motorvrachtschip van 6500 ton deadweight en het wordt gebouwd voor rekening van de C.O. Sudo-import te Mos kou. Een jubileum. Zaterdag herdacht de besteller le klasse der P.T.T. F. N. F. Ser- rarens de dag van zijn 40-jarig ambtsjubileum. In 1915 begonnen als hulpbesteller te Stoppeldijk werd hij in 1919 tot besteller in vaste dienst benoemd, om in Oc tober 1923 naar Zaamslag te wor den overgeplaatst, waar hij zijn arbeid aanving onder leiding van de kantoorhouder C. J. van Ves- sem Sr. In de middaguren kwam de adj.- inspecteur der P. T. T. te Middel burg, vergezeld van zijn echtge note, de jubilaris de gelukwen sen van het hoofdbestuur der P. T. T. overbrengen onder aanbie ding van de gebruikelijke oor konde met de onderscheiding van de postale gouden dienststerren en de vergezellende enveloppe met inhoud. Ook de kantoorhouder, de heer Pasman, en het personeel van het hulppostkantoor alhier, kwa men de heer Serrarens en zijn echtgenote hun gelukwensen aan bieden, welke zij vergezeld deden gaan van een vulpen voor de ju bilaris en een bouquet bloemen voor diens echtgenote. De oude garde, bij wie de jubi laris vele jaren zijn dienst had verricht, de nu gepensioneerde kantoorhouder de heer C. J. van Vessem, vergezeld van zijn echt genote, en de heer P. de Visser, hadden hun vroegere besteller en collega niet vergeten en zo kwamen ook zij de jubilaris en zijn echtgenote hun gelukwensen aanbieden. Hoéwei slechts weinigen van de bevolking op de hoogte waren van dit jubileum, werden in de loop van de dag geschenken en bloemen in de woning van het echtpaar Serrarens bezorgd en zo vond deze hüldiging plaats in de feestelijk versierde huiska mer. In de huiselijke kring werd het ambtsjubileum te midden van familie en vrienden de dag verder feestelijk doorgebracht. Jaarverg. Groene Kruis. In het consultatiebureau van het Groene Kruis werd Zaterdag avond de jaarvergadering gehou den onder leiding van de voorzit ter, de heer J. van de Wege. Na het welkomstwoord deelde de voorzitter mede, dat de op brengst van de twee verkochte tenten 225 had bedragen. De wijkzuster mej. Boogaart heeft wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd tegen 15 December ontslag gevraagd en zal dus in deze vacature voor zien moeten worden. In het jaarverslag over 1954 van de secretaris-penningmeester de heer J. C. Eijke werd het vele werk van mej. Boogaart dank baar herdacht. Velen zullen, na haar afscheid, de goede zorgen van deze toegewijde Groene Kruis-zuster missen. Ondanks het zegenrijke werk der vereniging verminderde in 1954 het aantal leden met 30 en door PHILIPPO PRESTON. 2) (Nadruk verboden). Ze drukte zich tegen de wand aan, als hoopte ze, dat die haar door zou laten en deed haar best, roerloos te blijven staan, doch haar jagende ademhaling eindig de in een hijgende zucht, die de man deed opspringen. Hij zag haar terstond en lachte grimmig. „Zo...ik ben gesnapt!" „Ja. Wat voert u daar uit?" Audrey kwam nahr voren én honderd vragen drongen zich naar haar lippen. „Een amateur-inbraajtje, maar het is zo'n slecht breekijzer". „Ik zal de portier bneden moe ten opbellen". De jongeman begon te lachen. „Stel je voor, dat u me zo ver trouwt om te denken, dat ik zal wachten, tot die bleekneuzige idioot een politieagent gaat ha len!" Aurey kreeg een kleur. „Nee, ik veronderstel, dat u langs dezelfde weg zult terugke ren, waarlangs u gekomen bent, maar ik moet toch iets doen...en ...dat...ondanks..." Ze wilde zeggen, dat ze hem niet als een gewone dief be schouwde; dat was meer dan dui delijk te zien. „Ondanks dat ik geen misdadi ger ben?", eindigde hij glimla- eindigde het boekjaar met 860 leden. Dank zij de verhoogde subsidie der gemeente kon het verliessal- do van vorig dienstjaar worden weggewerkt en eindigde dit boek jaar bij een ontvangst van 9122,33 en uitgaaf van 8836,10 met een batig slado van 286,23. De commissaris van het mate riaal, de heer C. J. Haak, bracht verslag uit over het aanwezige materiaal. In verband met de fi nanciën moest een zuinig beheer worden toegepast en kon slechts voor 33 worden aangekocht. Nadat de heren Jac. van Cad- sand Sr en Jac. Herrebout de boe ken van de penningmeester had den nagezien, adviseerde deze commissie bij monde van laatst genoemde tot goedkeuring van 't financieel beheer. De begroting 1955 werd vast gesteld op 9406,64 in ontvangst en uitgave. Op de vraag van de heer C. Dees, of het salaris van de wijk zuster niet herzien zal moeten worden, werd geantwoord dat dit overeenkomstig de rijksregeling wordt vastgesteld. De heer C. A. de Kraker vond de premie der brandverzekering nogal aan de hoge kant, doch de ze post werd ongewijzigd gehand haafd. Bij de periodieke aftreding werden herkozen de heren J. van de Wege, L. W. Hamelink en C. A. de Kraker. Bij de omvraag vestigde de heer J. C. Kaijser de aandacht op de geringe opkomst der leden en vroeg, of hierin geen verbetering kon worden gebracht. De voorzitter antwoordde dat ook andere verenigingen met dit euvel te kampen hebben, waarna hij de vergadering, na dank te hebben gebracht aan de aanwezi gen, sloot. Buurtbezoek van Volharding". „De Onder gunstige weersomstan digheden bracht het muziekgezel schap „De Volharding" Zaterdag avond een bezoek aan de buurt schappen Reuzenhoek, het Veer, de Kwakkel en Poonhaven, waar voor van de zijde der bewoners grote belangstelling bestond. Tijdens het aldaar gegeven kort concert werd gebruik ge maakt van de gelegenheid tot het plaatsen van loten ten behoeve van het instrumentenfonds, het welk een goed resultaat oplever de. Indien het mooie herfstweer nog enige tijd blijft voortduren, zullen ook de andere wijken nog door het muziekcorps worden bezocht. In het district Corozal in Brits Honduras, dat deze week is ge teisterd door de orkaan „Janet", is Vrijdag de noodtoestand afge kondigd. De orkaan „Janet" heeft in to taal ongeveer 350 slachtoffers ge- eist. De schade in Honduras wordt geschat op verscheidene millioenen dollars. In het gebied waar de noodtoestand is afge kondigd wordt niemand toegela ten zonder speciale politiepas. MAANDAG 3 OCTOBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Three ring Circus". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „A star is born". DINSDAG 4 OCTOBER. TERNEUZEN: Café H. C. de Vrieze, 7.30 uur: Ledenverga dering Woningbouwvereniging „Werkmansbelang". Luxor-Theater, 8 uur: „Pi raten van de IJszee". chend de zin in haar plaats. „Luistert u eens, ik moet hier vandaan en u moet vergeten, dat u me hier hebt gezien. Peters zal zo dadelijk wel komen en ik moet dus opschieten. Wat een bof, dat u geen revolver hebt, anders zoudt u me kunnen tegenhouden, tot er van beneden hulp was ko men opdagen." „Ik zal alarm maken, als u me niet vertelt, waarom u hier bent gekomen!", zei Audrey met hese stem en met het gevoel, als zat haar hart in haar keel en waren haar voeten aan de grond vast geplakt. „Ik ben hier gekomen, om eni ge brieven, die mijn zuster aan Leonard Peters geschreven heeft, terug te halen." „O juist." „Dat meent u niet. Maar wat doet U hier eigenlijk?" Hij kwam een stap dichterbij. „Ik ben stenografe en door een bureau hierheen gestuurd. Mijn trouw aan mijn patroon wordt betaald met idem zoveel per uur. Ik ben net zoiets als een handels reiziger in stofzuigers; ik zuig alle onbeantwoorde brieven op en verwerk ze tot netjes getikte missives." „Wat 'n baantje!" Hij hield de adem in bij de gedachte aan de eindeloze reeks stenografisch op genomen brieven en de uren doorgebracht met te luisteren naar zinnen die alle begonnen met „Mijne Heren". Dat is het ook! Soms vind ik het toch wel leuk, als ik een of andere wispelturige excentriek aantref, die niet benieuwd is naar mijn leeftijd, of de manier waar op ik mijn weekend doorbreng, of mijn mening omtrent de voe dingswaarde voor werkende men sen van een portie groenten in vergelijking met een biefstuk." Ze begon te lachen en schrok zelf van het geluid. „Goeie hemel, ik zou vergeten „Ja maar is vergeten niet leuk? Ziet u, als we wat meer tijd had den, werden we dikke vrienden. Ik zou u dan vertellen hoe 'n he kel ik heb aan huishoudsters, die mijn sokken met rode wol stoppen, en dat geweven borst rokken zo kriebelen en u zoudt me uitleggen, waarom u geen revue-ster maar wel typiste ge worden bent. Ik vergeet alles bij de gedachte hoe dankbaar ik ben, dat u geen vriendin van hem bent. Ik haat en veracht hem, maar mijn zusje Sonia kon hem zo niet bekijken. Ze was dol op hem en schreef hem brieven, waarin ze haar hele ziel uitstort te, totdat ze plotseling volwas sen en verliefd werd op een de gelijke kerel en Peters eve:plot seling tot het besef kwam, dat hij echt naar haar verlangde en meende haar nu door die brieven aan zich te kunnen binden. Maar John Andrews, haar aanstaande, zou dat nooit kunnen bevatten. HERDENKING RAZZIA 1944 TE PUTTEN. Te Putten (Gld) is Zaterdag herdacht, dat op 1 October 1944 in dit dorp een grote razzia werd gehouden, waarbij ruim 600 man nen uit dit dorp naar de vernieti gingskampen in Duitsland wer den gevoerd. Van deze zeshon derd keerden er na de bevrijding slechts dertig terug. Bij het monument aan de Dorpsstraat heeft, nadat het plaatselijk fanfarecorps gewijde muziek ten gehore had gebracht en het Puttens mannenkoor en kele liederen had gezongen de burgemeester van Putten, jhr mr W. F. Quarles van Ufford, 'n krans gelegd namens het ge meentebestuur. Daarna zijn kransen gelegd door de besturen van plaatselijke verenigingen. Zondag werden in de drie ker ken van het dorp tijdens de kerk diensten de gevallen Puttenaren herdacht. VREEMDE VIS TE SCHEVENINGEN. Aan de vismarkt te Schevenin- gen was Zaterdagmorgen een zeldzame vis te bezichtigen. De vis had een lengte van circa 2% meter. Deskundigen konden de vis niet thuisbrengen. Tot aan de kieuwen geleek het op een api- kol, het verdere lichaamsgedeelte had de vorm van een haaien- lichaam. De snuit was enigszins gekruld, gelijk een varkenssnuit. Het dier had geen tanden. De vis is aangevoerd door de haringlog- ger Sch. 195. BRANDSTICHTER TE ULFT AANGEHOUDEN. Vorige week Maandag is te Ulft een schuur van de heer H. ge deeltelijk afgebrand. Daar op 19 Juni van dit jaar eveneens een van zijn schuren in brand was geraakt, waarbij meer dan 20 varkens omkwamen, werd brand stichting niet onmogelijk geacht. Na een langdurig onderzoek heeft de rijkspolitie de 22-jarige zoon van H. gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd. Omtrent de motieven van de dader is niets met zekerheid te zeggen. Zelf kon hij geen en kele verklaring voor zijn handel wijze geven. Bij het verhoor is gebleken, dat hij ook schuldig is aan de brand van 19 Juni. Hij is voor de officier van Justitie te Arnhem geleid. ERNSTIG ONGEVAL OP HAARLEMS STATION. Zaterdagochtend is op het em placement van het goederensta tion te Haarlem een rangeerder, die op de treeplank van de twee de wagen van een treindeel stond, met zijn hoofd tegen de mast van de bovenleiding gebotst. De man viel en kwam gedeelte lijk onder de trein, waardoor een van zijn voeten werd afgereden. Bovendien liep hij een schedel- basisfractuur op. Het slachtoffer is in zorgwekkende toestand naar het Diaconessenhuis gebracht. BOERDERIJBRAND TE SCHIMMERT. Zaterdagmiddag is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van de weduwe Lucassen te Groot-Haasdal, ge meente Schimmert. Het vuur woedde later in de stallen, de schuur en een gedeel te van het woonhuis, die werden verwoest. Een grote hoeveelheid hooi en stro, alsmede landbouw machines, landbouwwerktuigen en een gedeelte van het meubi lair, gingen verloren. De schade is groot. De boerderij was verze kerd. De brand werd ontdekt door de buren, toen de bewoners van de boerderij bezig waren met het plukken van peren. De vrijwilli ge brandweer van Schimmert en de bescherming bevolking ver richtten reddings- en blussings- werk. De brandweer van Maas tricht werd ter assistentie geroe pen, doch behoefde niet meer in actie te komen. Hij is nog zo ouderwets degelijk grootgebracht, echt zo iemand, die geen fantasie heeft en een juweel van een echtgenoot zal wezen." „Ik vraag me af of ik dat alles wel geloven kan," zei Audrey. „En ik vraag me nog méér af, waarom ik dit alles graag wil geloven." „Omdat ik een heel behoorlijke kerel benen u moet me ge loven heus, u móét!" „Ja" antwoordde ze eenvoudig weg. Dat éne woord, deed hem een kleur krijgen. Hij trok zijn schouders wat rechter. „Dank u en ik zal u mijn naam zeggen, om u te tonen, dat ik me er niet over schaam. Ik heet Shane Carter. Ik schilder, boks en ga soms op ontdekkingsreizen uit. Zo'n beetje van alles.hij speelde met het breekijzer. „Zelfs inbreken, als het voor de goede zatak is." Hij vond dat hij nog nooit iemand had ontmoet, die zo moe dig, zo kloek, zo prachtig was, ja, prachtig dat was nog het bes te woord. Na haar eerste schrik was Audrey kalm en zelfbeheerst gebleven en hal hem beoordeeld naar haar eigen inzicht, niet naar de schijn, die tegen hem was. „Ik zou graag zien, dat u die brieven in handen kreeg". Audrey was plotseling tot een besluit gekomen bij de gedachte aan zijn zuster, die zichzelf in slaap huilde en loog tegen de man met wie ze zou gaan trou wen. (Wordt vervolgd). Zaterdagmorgen is in de Eier- landse polder op Texel de boer derij „Rotterdam" van prof dr H. J. M. Wever, oogarts te Zeist, be woond door de gezusters Slot, in vlammen opgegaan. Slechts het woonhuis, dat veel waterschade opliep, bleef behouden. De grote schuur, waarin 60 ha gedorst graan, landbouwwerktuigen en een voorraad hooi, is geheel ver brand. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. De boerderij was in 1947 her bouwd, nadat in 1945 de Duitse troepen haar door brandstichting hadden vernield. BEROVING VAN ENGELSE ZEEMAN TOT KLAARHEID GEBRACHT. Twee maanden geleden, in de nacht van 30 op 31 Juli, werd een Engelse zeeman, die zich uit de omgeving van het Rembrandt- plein per taxi naar zijn schip in de Amsterdamse haven liet bren gen, beroofd van een groot deel van zijn geld. De zeeman, die steward is op de „Orion", moest voor deze rit drie Engelse ponden betalen. De taxi was een zg. „snorder". De zeeman weigerde te betalen, maar één der drie mede-inzitten den had zijn geld uit zijn kleding gehaald en betaalde drie pond aart de chauffeur; hield zelf geld achter, en gaf toen het restant aan de steward terug. De zeeman was zo verstandig geweest het nummer van de auto te noteren. Hierdoor is de politie er in geslaagd de chauffeur en de medepassagiers (een man en een vrouw) te arresteren. Alle drie zijn bekenden van de poli tie. De beide mannen ontkennen hardnekkig, doch de vrouw, die eerst enige dagen geleden in ar rest werd gesteld heeft, na aan vankelijk te hebben ontkend, ver teld hoe de beroving zich heeft toegedragen. Dank zij het feit dat de politie van het bureau Kattenburg be schikt over foto's van de beide mannen, de vrouw en de auto, die naar Scotland Yard werden op gezonden, kon de Engelsman de personen en de auto identifice ren. Tezelfdertijd, dat de beroving in Amsterdam geschiedde, deed zich een soortgelijk geval voor in het Amsterdamse bos. De Amstel- veense en de Amsterdamse poli tie ontmoetten elkaar op hetzelf de spoor van de auto, die binnen 24 uur door de Amsterdamse re chercheurs was opgespoord. Het was de politie uit Amstel veen, die ongeveer twee maan den geleden de beide mannen, D. en C., arresteerde. Uit het on derzoek van de Amsterdamse politie bleek, dat D. de chauffeur was geweest en zijn kameraad; C. degeen, die de Engelsman het geld had afhandig gemaakt. Res- teerde„wie was de vrouw?" Ge ruime tijd heeft de politie haar ongemoeid gelaten, totdat ook zij enkele dagen geleden in hech tenis werd genomen. De Amsterdamse politie heeft de stellige indruk, dat dit trio zich aan nog een aantal van dit soort berovingen heeft schuldig gemaakt. Het wordt bovendien niet uitgesloten geacht, dat nog meer arrestaties zullen volgen. CLASSIFICEERDER TE ROTTERDAM WAS IN BEEIT VAN MARIHUANA-SIGARETTEN Op 27 September j.l. is de 30- jarige classificeerder J. K. uit Rotterdam gearresteerd omdat hij in het bezit was van z.g. Mari- huana-igaretten, die als verdoven de middelen worden beschouwd. Vrijdagmiddag stond hij voorde politierechter te Rotterdam te recht. K. zei de sigaretten van een Arabier gekregen te hebben. Enkele exemplaren had hij voor 2,50 per stuk weer van de hand gedaan. De politierechter las de verklaring voor van een Noor, die van K. een dergelijke sigaret had gerookt. „Ik kreeg een ge voel of mijn gezicht dikker werd, ik ging helemaal trillen en begun mij niet lekker te voelen. Later hield ik een zware hoofdpijn over, ik was woedend op K.", zo zegt hij o.m. Hij had K. bij de politie aangegeven. Dit is het gevaar bij deze mid delen, zei de brigadier-recher cheur van gemeente-politie A. Landman, dat men zo'n sigaret argeloos, of om de sensatie te on dergaan krijgt aangeboden, en er dan aan verslaafd gaat raken. Sinds in 1953 niet alleen de in voer, maar ook het gebruik er van strafbaar is gesteld, zijn ver scheidene van deze gevallen voor gekomen. „De verspreiding en het ge bruik van deze Indische hennep producten neemt toe" zei ook de officier van Justitie in zijn re quisitoir. De politie merkt het in de grote havensteden de offi cier herinnerde aan de gevallen uit Amsterdam dat steeds meer blanken er verslaafd aap raken. De officier eiste de maxi mum-straf, n.l. zes maanden ge vangenisstraf, met bevel tot on middellijke gevangenneming. Mr S. Ivens, de raadsman, meende, dat men, gezien de er varingen van de Noor, niet zo Vlug gecharmeerd kan zijn van dit product. „Mijn cliënt woont nu pen maal op Katendrecht, hij kreeg de sigaretten aangeboden en had ze alleen maar in zijn be zit", aldus de verdediger. Hij vroeg een lagere straf. De politierechter veroordeelde K. tot vier maanden gevangenis straf en beval de onmiddellijke gevangenneming.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2