Minister Zijistra aan het woord Een overeenkomst moet vastliggen Strijd om bello's rails ontbrand 98 De wapenleveranties aan het Midden-Oosten De moord op Stanley Jvfilson TWEEDE 8LAÜ Zaterdag 1 October 1955 10?» Jaargang H©, 3574 Arbeider dient vakman ie zijn De sirijd tegen de kartels gaat verder Begin van de uitvoering van het Deltaplan Geen oude schoenen weggooien voor men nieuwe heeft Met mondelinge afspraken kan het altijd verkeerd lopen Gemeenteraad van Hoek GROEIEND INVOER OVERSCHOT IN NEDERLAND Stijgend aantal doden in Japan EXPEDITIE NAAR RENATE LEONHARDT GAAT VOORS HANDS NIET DOOR. Morisson over kwestie-Burgess- MacLean B en Arafa naar Tanger vertrokken In zijn vijfde industrialisatie nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van Economische Zaken een waarschuwend woord gesproken tot de ongeschoolde arbeider Bij de steeds verdergaande in dustriële ontwikkeling ziet de minister, dat er in de toekomst alleen plaats zal zijn voor de vak man en wordt de ongeschoolde arbeider buiten het productie proces gesloten. De ongeschool de arbeid zal in betekenis af nemen, nu de industrie zich moet gaan richten op nieuwe, hoog staande producten, waarvan de kosten door efficiency-verbete- ring gedrukt moeten worden. Er zal veel gedaan moeten wor den aan het wetenschappelijke speurwerk en daarbij mag de vergroting van de vakkennis van de arbeider niet ten achter blij ven. In deze nota spreekt de minis ter zelfs van een nieuwe indu striële revolutie, of althans een versnelde evolutie, waartoe wij door de snelle voortgang van de techniek gedwongen worden. De investeringen moeten uit dit oog punt bezien, ook per arbeider stijgen, hoewel vooralsnog geen reden bestaat om de investe-, ringspolitiek van de regering te te maken met enige belangrijke wijzigen, daar opnieuw gebleken is, dat deze in 1954 een nieuw na oorlogs hoogtepunt hebben be reikt, namelijk een bedrag van 1965 millioen gulden! Het finan cieringsprobleem voor de indu strialisatie is echter nog niet van de baan en hiervoor dient het aanbod van risicodragend kapi taal vergroot te worden, terwijl het aantrekken van buitenlandse bedrijven in ons land dergelijke grote voordelen brengt ondanks de krappe arbeidersmarkt, dat men dit onmogelijk kan tegen gaan. Er heerst een teveel aan opti misme omtrent de ontwikkeling van de huidige conjunctuur. Der halve dient een waarschuwing van ministriële zijde niet in de wind te worden geslagen, vooral nu hierbij ook de ongeschoolde arbeiders in het geding zijn. gebruik maken, zolang het ad vies van de S.E.R. over een per manente bevoegdheid in deze zaken nog in beraad blijft. Nog steeds wil de regering de rust op het terrein van de lonen en prij zen bevorderen en zij dient der halve ongemotiveerde prijsver hogingen tegen te gaan, maar zal zich derhalve ook onthouden van maatregelen, die eventueel een kosten- en prijsverhogend ef fect hebben. Om gevolg te geven aan het streven der regering, het economisch beleid zoveel moge lijk op ujtbreiding te richten zon der directe overheidsbemoeiing, zal het laatste der rijksbureaux, dat van diamant, worden opge heven. Hoewel deze toestand verblij dend is, dient men toch niet te vergeten, dat er momenteel een vertraging van het economisch groeiproces is ingetreden, nu de productiecapaciteit haar maxi mum bereikt schijnt te hebben en men dus meer aandacht zal moeten besteden aan het afzet- probleem. BEGIN WORDT GEMAAKT IN 1956. In 1956 hoopt men een begin voorbereidende werkzaamheden, het z.g. drie-eilandenplan, een on derdeel van het grootse delta project. Hiertoe is op de begro ting van Verkeer en Waterstaat een bedrag uitgetrokken van 35 millioen gulden. Het drie-eilan denplan beoogt door afdamming van het Veeregat en de Zand- kreek een verbinding te maken tussen Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren. Daarnaast zal de bouw van de stormstuw in de be- nedenmond van de Hollandse IJssel met kracht worden voorts gezet en de minister verwacht, dat deze in 1957/58 haar taak als waterkering kan gaan vervullen. In bescheidener tempo zal wor den voortgegaan met het water- vrijmaken van het gebied van de Brabantse Biesbosch, van de Donge en het Oude Maasje om deze gebieden zodra het verant woord is, van wateroverlast te bevrijden. Men hoopt, dat de studie over het Haringvliet in die mate zal vorderen, dat in 1956 met de aanleg van een bouwput voor de grote afwateringssluis kan worden begonnen. Grote sommen zijn gemoeid met de ver betering van kustverdedigings- werken en de verbeteringen aan tal van waterwegen, terwijl de mogelijkheid van nieuwe kana len wordt overwogen. Deze plannen geven slechts een klein beeld van de grootheid van het Delta-project. Verheu gend is in ieder geval dat met de uitvoering der werken kan worden begonnen, zodat ons daar \yeilicht een nieuwe ramp ge spaard blijve. RUST IN PRIJZEN. LONEN EN Iedere week opnieuw ont vangen de leden van onze postorderclub minstens zes aanbiedingen, persoonlijk per post aan hen gezonden en deze boodschaptas kunt U beschouwen als maatstaf van deze aantrekkelijke aan biedingen. Een plastic boodschappentas (de fabrikanten weten heus wel hoe ze tegenwoordig van plastic een tas moeten maken die even iterk is als een van linnen), gemaakt van zwaar kristal-plastic met gezellige plooien, vaste bo dem en solide treksluiting. Zo'n kristal-plastic tas, waar van wij er duizenden ver kochten voor 7.98 en die er uitziet als een van echt leer kunt U nu kopen voor nog geen vier gulden. In zijn memorie van toelich ting op de begroting van Econo mische Zaken heeft minister Zijl stra te kennen gegeven, dat de strijd tegen de kartels (waarvan wordt aangenomen, dat zij han delen tegen het algemeen belang in) zal worden voortgezet in sa menwerking met het ministerie voor P. B. O. door een voorlopige uitbreiding van het ambtenaren apparaat. De huidige prijsontwikkeling houdt in, dat ook de prijsbewa- king in acht moet worden geno men. De regering heeft daartoe de bevoegdheid en zal hiervan De gemeenteraad kwam onder leiding van de voorzitter burge meester A. F. Hanssens in ver gadering bijeen. Aangeboden werd de begroting van de dienst 1956. Een voorstel van B. en W. om een verzoek in te dienen aan de minister van Binnenlandse Zaken tot verho ging van de algemene uitkering per inwoner werd met algemene stemmen aangenomen. Aan de Ned. Herv. Jeugdraad werd een garantie verleend voor max. 100 per jaar bij een even tueel tekort. De overeenkomst met de F.O. G. voor verzekering van gemeen tegelden werd met 3 jaar ver lengd. Besloten werd het verenigings gebouw voortaan ook voor poli tieke vergaderingen te verhuren wanneer n.l. van een bepaalde partijformatie een afdeling alhier gevestigd is. Gewijzigd wordt de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom van de gebouwde en ongebouwde eigendommen. De opcenten worden resp. vastge steld op 60 en 30. Rondvraag. Op voorstel van de heer J. den Hamer werd besloten in de Dr Leenhoutsstraat nog twee straat lampen te laten aanbrengen. De heer Tollenaar vraagt wan neer te toegang naar de begraaf plaats wordt verbeterd. Voorzitter antwoordt, dat dit nog dit jaar zal geschieden. Verder wijst spreker op de slechte toestand waarin de weg BoéregatVlooswijkpolder 'ver keert. Voorzitter antwoordt dat het gedeelte weg in onderhoud van de gemeente in de loop van de volgende week verbeterd zal wor den. Hierna sluiting. In de gemeenteraad van Ber gen (N.-H.) hebben Donderdag avond de voorstanders van een railverbinding met Bergen aan Zee, die tot dusverre steeds de minderheid vormden van de uit 13 'leden bestaande raad, een to taal onverwacht succes geboekt, doordat wethouder Den Das (PvdA) zijn stem voor de eerste maal uitsprak ten voordele van deze groep. Het gevolg was, dat over een VVD-voorstel om de spoorwegen alsnog te verzoeken de rails voor lopig niet op te breken, de stem men met 6 tegen 6 staakten. Kort geleden is een der Katholieke raadsleden gestorven. De uit 5 leden bestaande Katholieke frac tie heeft zich steeds geheel ach ter burgemeester dr W. Huygens geschaard in diens streven voor het verdwijnen van ,,Bello". Don derdagavond stemden dus slechts 4 Katholieken tegen het VVD- voorstel. Hetzelfde deed het enige AR-lid van de raad en de voorzitter van de Bergse VVV (Gemeentebelangen). Vóór het voorstel waren de twee VVD- leden en niet alleen de drie PvdA-leden, doch ditmaal ook wethouder Den Das. Tevoren was het in de raads zitting weer warm toegegaan. Burgemeester Huygens sprak zich heftig uit tegen „de groep, die kennelijk een verkeersweg ten Zuiden van het dorp naar de Fransman prefereert en die de baan door het dorp met een tram wil blokkeren" maar uit het ande re kamp werd opgemerkt, dat van de door de burgemeester met de raadsmeerderheid zo gewenste brede verkeersweg dwars door het dorp heen (onderdeel van het uitbreidingsplan) voorlopig nog niets kan komen, omdat dit uit breidingsplan nog de lange weg naar de uiteindelijke goedkeuring moet doorlopen. VVD en PvdA meenden, dat nu men dus toch tot volgend jaar zal moeten wach ten voor er beslissingen over deze weg kunnen worden genomen het raadzaam is alsnog de spoor wegen te verzoeken de rails voor lopig te 'laten liggen. Dan blijft er tijd om opnieuw na te gaan of er mogelijk toch nog een railver binding zal kunnen komen. Burgemeester Huygens deelde nog mede, dat de spoorwegen Bergen één der „Bello"-locomo- tieven zullen schenken en hij zeide zich voor te stéllen deze mooi opgepoetste machine t.z.t. op de geprojecteerde nieuwe dorpsbrink als monument een plaats te geven. Op de volgende raadszitting zal waarschijnlijk de opengevallen plaats bij de Katholieke fractie door een nieuw raadslid zijn in genomen. De stem van dit nieuwe raads lid zal dan dus in verkeerskwes- ties van Bergen de doorslag kun nen geven. Bestel en word daardoor lid van onze postocderoubi deze tas, die geleverd wordt in bordeaux, zwart, groen en beige voor WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800 - 117680 R'DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND De orkaan „Louise", die Don derdagnacht het Japanse eiland Kioesjoe en Westelijk Japan tei sterde, heeft volgens de jongste gegevens 31 doden, 26 vermisten en meer dan 200 gewonden geëist. Men vreest, dat het aantal slacht offers nog zal stijgen. Honderdduizenden huizen zijn overstroomd en soms vernield. De orkaan woedt op het ogen blik boven de Japanse Zee. Men verwacht, dat hij vandaag het Noordelijke Japanse eiland Hok kaido bereiken zal. 1.228 huizen zijn geheel ver nield, 104.000 zijn er overstroomd, er zijn tenminste 40.000 daklozen in de prefectuur Kagosjima, in het Zuiden van Kioesjioe, waar rivieren buiten haar oevers zijn getreden. De kustwacht meldt, dat 85 schepen zijn gezonken en acht gestrand. In totaal zouden er in West- Japan 500.000 daklozen zijn. De storm heeft bij het passeren van Kioesjioe veel van zijn kracht in geboet. De windsnelheden, die aanvankelijk opliepen tot 200 km per uur, zijn nu afgezwakt tot maximaal 120 km per uur. tsoo INVOER IN MILLIOEN GULDEN ICO DE UITVOER OVER- TROE DE INVOER rcco I UITVOER IN MILLIOEN GULOEN 1954 In de laatste tijd wordt in ons land de afstand tussen de inveer en de uitvoer steeds groter. Wij moeten teruggaan tot Sep tember 1953 om te komen op een punt waar de uitvoer groter is dan de invoer. Onze grafiek geeft aan hoe het nadelige saldo van de buiten landse handel in de laatste an derhalf jaar regelmatig grotere vorm heeft aangenomen. „Ik ben in dienst van meneer A„ maar we hebben geen ar beidsovereenkomst, want er is schriftelijk niets vast gelegd". Dit is veelal het inleidende gedeelte van een of andere vraag, waar uit wij weer eens kunnen opma ken, hoeveel misverstand er wel heerst over de betekenis van het „begrip" overeenkomst. Daarom nu eens onze aandacht gewijd aan dit onderwerp. Over het algemeen is het voor de geldigheid van een overeen komst helemaal niet noodzake lijk, dat deze op schrift wordt gesteld. Mondelinge overeen komsten zijn evengoed geldig tenzij de wet nadrukkelijk in een bepaald geval een sehrifte lijke overeenkomst voorschrijft Slechts in een beperkt aantal ge vallen is dit het geval. Wil men echter de overeen komst kunnen bewijzen (als het een belangrijk geschil betreft) dan is het van het allergrootste belang, dat de getroffen overeen komst zwart op wit staat en niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is Wie zich op het bestaan van een overeenkomst beroept, moet deze kunnen bewijzen als de tegenpar tij die overeenkomst ontkent, dat zal een ieder duidelijk zijn. GEEN GETUIGEN... Tot het afleggen van de eed, wordt men maar zelden in de ge legenheid gesteld en dan nog al leen als er al enig ander bewijs is. Men kan het bewijs trachten te voeren middels getuigen, maar daar kan men niet steeds op aan, dit bewijsmiddel is in vele geval len uiterst onberekenbaar! En wie spreekt iets af onder getui gen? Zo verging het een heer, die tegen 1 Juli van een zeker jaar een nieuwe betrekking aanvaard de. De afspraak geschiedde mon deling met de „baas" zelf, er was verder niemand bij. Dientengevol ge zei deze heer zijn oude betrek, king opEnige dagen vóór de eerste dag der maand ontving deze heer een briefje van zijn „nieuwe" baas, waaruit bleek, dat hij niet op de sollicitatie kon ingaan, omdat inmiddels in de vacature was voorzien. Men be grijpt, dat deze heer in erge mate gedupeerd was door dit besluit. De oude werkgever had al een andere werknemer aangesteld en kon derhalve het slachtoffer niet weer in zijn dienst nemen, zodat de betrokkene op straat stond. Volgens informaties van daar bij betrokkenen, staat thans wel vast dat de expeditie naar het goud in het Wrak van de Renate Leonhardt voorshands niet zal doorgaan. De bergingstoren ligt nog steeds in het Noordzeekanaal. Men is er niet in geslaagd het ge vaarte in drijvende toestand te brengen. WAT IS HIERAAN DOEN? TE Hoogstwaarschijnlijk staat men dan machteloos. Het zal wel de bedoeling zijn van de nieuwe baas om te doen alsof er niets is afgesproken en dus zal ons slachtoffer kunnen bewijzen, dat er reeds een definitieve afspraak bestond. Kan hij dat niet, dan is het wel zeker dat hij „achter het net vist". Deze methode om zich van een pas aangenomen, maar nog niet in dienst getreden werk nemer te ontdoen, is helaas geen zeldzaamheid. Nu kan men dit niet altijd be schouwen als kwade trouw, het kan immers berusten op een mis verstand; de werknemer kan uit de plaats gehad hebbende bespre kingen opgemaakt hebben dat de kwestie definitief was geregeld, terwijl de werkgever in de over tuiging verkeert, dat hij een ze ker voorbehoud heeft gemaakt en dit duidelijk genoeg heeft doen uitkomen. Bij grote instellingen loopt een benoeming dikwijls over vele schijven, zodat een niet ingewijde slecht kan beoordelen of hij de juiste persoon heeft gesproken, dus de persoon die „bevoegd" is, de sollicitant definitief aan te ne men. Men begrijpt dat deze moeilijk heid voorkomen had kunnen worden door een schriftelijke be vestiging te vragen van het at gesprokene. Het ligt voor de hand, dat iedere ondernemer, ten minste hij met een zakelijk zicht een dergelijk verzoek steeds zal inwilligen, vooral als men op geeft dat het de bedoeling is om de oude betrekking op te zeggen en men dus zijn bestaan op bet spel zet. EEN GEWAARSCHUWD MAN Kan de nieuwe werkgever dit verzoek niet billijken, dan moet men dankbaar zijn, dat men nog bijtijds gewaarschuwd is, want men weet daardoor tevens, dat de nieuwe werkgever niet iemand is die de zakelijke belangen van zijn personeel voldoende ter har te gaan. Het zal duidelijk zijn, dat de werknemer, die een schriftelijke bevestiging van een overeen komst vraagt, ook daartoe zelf bereid moet zijn. Tenslotte de waarschuwing^ lees goed na wkt men u ter teke ning voorlegt, alvorens de hand tekening wordt gezet; dit is met alles zo. Er is reeds veel misnoe gen ontstaan door het maar voor de voet weg tekenen, met de ge dachte „het zal wel in orde zijn". De Tsjechische regering heeft officieel toegegeven, dat zij Egyp te wapens heeft aangeboden zon der politieke voorwaarden te stel len. Tsjecho-Slowakije krijgt in ruil rijst, katoen en andere pro ducten. De Egyptische ambassade te Washington heeft meegedeeld, dat er volgens Egypte nooit een z.g. „machtsevenwicht" in het Midden-Oosten heeft bestaan. Dit kon dus ook niet verstoord wor den. De bewapening van het Mid den-Oosten was eenzijdig geweest. De noodzaak van oprichting van een goed leger door Egypte was sinds lang door de grote mogend heden erkend. Israël heeft Vrijdag een pro test ingediend bij Tsjecho-Slowa kije tegen de overeenkomst tot het leveren van wapens aan Egypte. Het protest is overhan digd aan, de Tsjechoslowaakse zaakgelastigde te Jeruzalem. Van gewoonlijk welingelichte zijde is verklaard, dat de Tsjecho slowaakse diplomaat er op ge wezen is, dat de levering van wapens aan Egypte in strijd zou zijn met de uitdrukkelijke verze keringen, die de Tsjechoslowaak se regering slechts enkele maan den geleden tegenover Israëlische vertegenwoordigers had gege ven. Israël had de Tsjechoslowaakse regering onder het oog gebracht, dat wegens Egypte's „daadwer kelijke vijandelijkheden" tegen Israël dat land geen wapens diende te ontvangen, welke een gevaar zouden inhouden voor de vrede in het betrokken gebied en indirect de gehele wereld. i) door PHILIPPO PRESTON. Nadruk verboden HOOFDSTUK I DE VREEMDE BEZOEKER „Mijnheer Peters vindt het heel jammer, dat hij opgehouden is. Hij heeft gezegd, dat ik u naar zijn kamers moet brengen." De portier van het deftige pen sion deed de mahoniehouten deur met zijn loper open en liet Audrey Merivale binnen in een hal zon der ramen, waarin steeds elec- trisch licht brandde. Vandaar kwam ze in een soort vertrek, dat zitkamer, kantoor en bibliotheek tegelijk scheen te zijn, degélijk maar smakeloos gemeubileerd' „Dank u. Ik wacht wel even." Audrey plaatste haar draagba re schrijfmachine en actetas op een hoek van de lessenaar en trok haar handschoenen uit, en de man bleef nog even nieuwsgierig treuzelen, nam haar slanke fi guurtje van terzijde op en dacht bij zichzelf: „Nog geen twintig en wat 'n knap kind!" Eindelijk ging hij weg en met een gevoel van afkeer keek ze rond. Er hing een weeë lucht van sigarenrook in het vertrek. De wanden waren geheel met boe kenkasten bedekt, die slechts onderbroken werden door de schoorsteen en de schuifdeuren, die naar een slaapkamer voerden. En tegen die achtergrond stond nu Audrey Merivale, de chef-ste- nografe van een bureau, dat voor tijdelijke secretaressen zorgde, in haar frisse jeugd en keurig be schaafde houding, die haar zo be toverend maakte. Als een smalle gouden band kwam haar blonde haar onder de rand van haar hoedje uit en haar levendige, openhartige gelaat sprak van een rondborstige levensopvatting. Het lenige, slanke en toch gevul de figuur kwam goed uit in haar nauwsluitende mantelpak, waar onder ze een zijden blouse droeg. De grijze parels in haar oren kleurden voortreffelijk bij haar ogen, groot en sprekend onder gewelfde wenkbrauwen. Al vond ze het niet prettig, zelf haar brood te moeten verdienen, Audrey had toch behoorlijk in haar levensonderhoud weten te voorzien, sedert de dag dat haar ouders in een storm op de kust van New-Yersey schipbreuk ge leden en de dood gevonden had den. Het was een verschrikkelijke schok voor haar geweest, na af wikkeling der zaken van haar vader tot de ontdekking te ko men, dat er niets voor haar over bleef, doch nu was ze dat wazige verleden zo'n beetje vergeten. Aan sommige baantjes had ze echter een hekel en dit was er één van. Ze vond het afschuwelijk, uitgestuurd te worden naar vreemde mannen, jonge en oude, om enkele brieven op te nemen en te tikken en antwoord te geven op hun plagerige, flauwe pogin gen om met haar te flirten. Ze wist zich dan echter vrij en on verschillig te gedragen en daar door een slagboom op te richten, waar ze niet overheen konden komen. En pas als ze na een van die karwijtjes weer op straat stond, kon ze haar gevoelens de vrije teugel laten en keerde er een glimlach in haar grijze ogen terug. En, juist dit vermogen cm prak tische werkzaamheid aan schoon hei:) te paren en toch afgemeten te blijven, haar werk boven dat van de anderen doen waarderen. „Lieve hemel," dacht ze opeens, „ik zou soms willen, dat ik een wipneus en een olifantshuid had." En ondertussen zette ze haar schrijfmachine klaar om de brie ven van Leonard Peters te tikken. Het vertrek bracht haar in een gedrukte stemming; de vrees, die ze van het eerste ogenblik af, dat de portier haar binnenliet, gevoeld had, werd steeds groter. Ze begaf zich naar een tafeltje, rechts van het venster, dat tegen de achterkant van het rechthoe kig op de muur geplaatste grote bureau aangeschoven stond. De gordijnen waren te zwaar voor het vertrek en ze overlegde, of ze het tafeltje, dat juist de goede hoogte voor haar machine had, zou kunnen verzetten, of de gor dijnen zo wegschuiven, dat het licht voldoende op het toetsen bord viel. In de schaduw van de gordijnen stond ze dit te bekijken, toen een zwak geluid haar aandacht trok en het raam, dat een kiertje openstond, zachtjes omhoog ge schoven werd. Als versteend van schrik stond Audrey af te wach ten, wat er gebeuren zou, want over de vensterbank verscheen een schoen en een been en het volgende ogenblik stapte een man de kamer binnen. Hij was jong, knap en blond en zijn gestalte en bewegingen ver rieden de athleet. Hij keek het vertrek rond en Audrey deed een stap achteruit, zodat de gordijnen haar onttrokken aan zijn ogen, die nog niet aan het halfduister van het vertrek gewend waren. In een oogwenk lag hij op de knieën voor de onderste linker lade van het bureau en ze ont dekte een breekijzer in zijn hand. Hij ging er onhandig mee om, vond Audrey en ze dacht: „De telefoon hangt aan de overkant en ik kan er niet bij!" (Wordt vervolgd) De voorzitter van het Israëli sche parlement heeft de volks vertegenwoordiging voor 10 Oct. in buitengewone vergadering bij een geroepen, op verzoek van rechtse partijen, voor een debat over de buitenlandse politiek en de veiligheid van Israël. In het bijzonder zouden de kwestie van Amerikaanse en Russische wa penleveranties aan Egypte en de toestand aan de grens besproken worden. Herbert Morrison, die in 1951, toen de Britse diplomatieke func tionarissen Maclean en Burgess naar Oost-Europa verdwenen, labourminister van Buitenlandse Zaken was, heeft Vrijdag in een rede in Londen verklaard, dat het oneerlijk is om wilde beschuldi gingen van onbekwaamheid, on doelmatigheid aan het adres van de buitenlandse dienst te uiten. De kwestie-Burgess Maclean mag geen „MacCartyisme" doen ontstaan. Het feit dat iemand als jong student wellicht communistische denkbeelden heeft gehad, mag niet aangevoerd worden als af doend bewijs daT hij ook op rijpe re leeftijd een communist of een spion was. Morrison meende, dat een kléi ne commissie van leden van de kroonraad een onderzoek diende in te stellen naar de organisatie en het werk van de buitenlandse dienst. Overigens verklaarde Morrison, dat Burgess en Maclean, afgezien van het uitleveren van officiële inlichtingen reeds eerder ontsla gen hadden moeten worden we gens hun gedrag. Een woordvoerder van de Ma rokkaanse nationalistische Isti- qlalpartij heeft Vrijdag in Parijs verklaard, diat violgens particu liere berichten die de partij ont vangen heeft, sultan Ben Arafa Vrijdagmiddag naar Tanger is vertrokken. De woordvoerder zei, dat hij nog geen officiële bevesti ging van dit bericht had kunnen krijgen. Verslaggevers die de wacht houden bij het paleis van Ben Arafa in Rabat, Marokko, ver klaarden Vrijdagmiddag, dat zij niets gezien hadden dat op een vertrek van de sultan leek, men verwacht evenwel, dat de sultan in het geheim zou vertrekken om betogingen te voorkomen. AFP meldt evenwel, dat de sul tan zijn paleis niet verlaten heeft en dat hij om 12.30 uur plaatse lijke tijd de Vrijdagsdienst in de kleine moskee binnen het paleis heeft bijgewoond'. Nader meldt Reuter dat sultan Arafa zich nog steeds in zijn pa leis te Rabat bevindt. Hij ver scheen Vrijdagmiddag plotseling in zijn tuin bij een aantal journa listen en fotografen. Hij was ver gezeld van zijn zoon, Moulay Achmed, en leden van zijn ge volg.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5