De Verenigde Staten op een tweesprong de Geheime schuilplaats van Peron ontdekt Verklaring van MacMillan in Algemene Vergadering Britse kringen over de Nederlands-Indonesische betrekkingen Poujade in staat van beschuldiging gesteld De verkiezingen in Indonesië WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN AKKERTJE ZATERDAG 1 OCTOBER 1955. 10e Jaargang No. 3574. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De wereldproblemen in een ander licht Eisenhower en een tweede ambtstermijn Von Brentano in Washington Verenigde Naties Een opkomende KOU? Bijeenkomst van de NAVO-raad Spaans asyl voor Peron Officiële uitslagen der verkiezingen in Cambodja Brits schip aangevallen door Chinese vliegtuigen Gevangenen ontsnapt Britten hielden huiszoekingen op Cyprus Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. President Eisenhower blijkt plotseling ziek te zijn, en ernstig ziek, laten wij dat niet uit het oog verliezen. Leken kunnen in de regel uit medische verklarin gen niet precies vaststellen wel ke de kansen voor herstel zijn, maar zoveel staat wel vast, dat de president enige tijd aanmerke lijk rust zal moeten nemen en dat dus de kracht van zijn per soonlijkheid bij het nemen van belangrijke beslissingen ten dele zal worden gemist. Onrustba rend zijn de bulletins zeker niet, maar er zijn meer voorbeelden, dat het anders loopt dan de dok toren zeggen. De constitutie van de Ver. Sta ten voorziet in een regelmatige voortgang der staatszaken; pre sident Eisenhower heeft, zoals terecht door Nixon is gezegd, 'n team gevormd, en zo lang hij de facto aan het hoofd van dat team staat, zal er niet veel verande ren. Wellicht is de grootste puzzle in Amerika nu of op Eisenhower voor een tweede ter mijn kan worden gerekend, het geen de betrokken specialist niet uitgesloten acht. Men verlieze niet uit het oog, dat er nog ruim een half jaar tijd is, voordat dienaangaande beslist dient te worden; dat de presidentiële ter mijn overigens pas over 1% jaar, op 3 Maart 1957 eindigt, en dat er in die tussentijd heel wat kan gebeuren. Merkwaardig is weL, dat ver schillende couranten minstens evenveel belangstelling tonen voor de wijze, waarop de beurs in New York heeft gereageerd als voor de bulletins van de ge zondheid van de president. De wereld heeft slechts af te wach ten. Hoe groot de belangstelling allerwege is, blijkt uit de tele grammen aan Eisenhower. BELANGRIJKE MEN. PROBLE Er zijn inderdaad reeds da delijk beslissingen, waarin de Ver. Staten hebben mede te spre ken. Dat geldt van de Ameri- kaans-Chinese onderhandelingen te Genève, die hervat zijn, niet tegenstaande het aanvankelijk heette, dat Amerika slechts over meer algemene toenadering wil de spreken, nadat China alle Amerikaanse burgers vrij liet. Dit laatste is niet geschied, en toch spreekt men verder; een gang van zaken, die, zeker in Oosterse ogen, het prestige van Amerika niet verhoogt. Er is tot een aangelegenheid van internationale aard gegroeid de kwestie inzake Cyprus, en hoe belangrijk Engeland deze vindt en reageert op de laatste onlusten, blijkt wel uit de be noeming van sir John Harding, chef van de staf, tot militair gouverneur van Cyprus, onder wie nu de burgerlijke gouver neur komt te staan. Dit betekent dus, dat Engeland niet van zins is deze, na het verlies van Israël en Egypte nieuw ingerichte mili taire basis, ook maar ten dele in andere handen te geven. Voor de Griekse regering is alles moeilijk; zij heeft eniger mate de volkswensen op Cyprus aangewakkerd, en zij kan nu wel dreigen de Nato te verlaten, maar zij weet heel goed, dat dit haar van de voordelen van het lidmaatschap zal 'beroven en in oorlogstijd toch tot mededoen blijft verplichten. De Ver. Naties hebben opnieuw Cyprus van de agenda afgevoerd, gelijk viel te verwachten. Het is wel zonderling, dat ter zake van b.v. Marokko en Nieuw- Guinea de Ver. Staten het niet verder dan onthouding van stem brengt, terwijl in feite Cyprus 'n veel sterker voorbeeld van kolo nialisme is, dat zij zich daarin aan de zijde van Engeland scha ren... DE TIENDE VERJAARDAG DER V. N. Te New York is in de laatste week de tiende assemblee van de Ver. Naties bijeengekomen. Het is gegaan als elk jaar: allereerst is aan de orde gesteld het rap port van secretaris-generaal en Veiligheidsraad. Tot dusverre zijn natuurlijk de redevoeringen, die Mo'lotow en Foster Dulles hebben gehouden, de (belangrijkste. Molotow's rede was hoffelijker dan men van heim gewend «is; zij was echter geheel afgestemd op het ontwa- peningsvraagstuk, hetgeen niet kan verwonderen, gezien het feit, dat Boelganin enkele dagen tevoren een brief tot de drie gro te Westelijken richtte om op meer concrete resultaten bij de ontwapeningsbesprekingen in 't kleine comité aan te dringen. Boelganin verwerpt het voor stel van Eisenhower niet, maar vindt het toch ook niet overma tig belangrijk. Het is, zo zegt Moskou, alsof het vooral om de controle gaat en niet om de ont wapening zelf. Dat is inderdaad in dit stadium hét geval, want, gezien de grote Russische over macht, die zo gemakkelijk be dekt kan blijven opgesteld, geldt meer dan ooit, dat zonder voor afgaande overeenstemming over afdoende controle, het Westen er zeker niet aan denken kan om zich te ontwapenen zonder zeker te zijn, dat Rusland en de satel lieten insgelijks doen. Foster Dulles heeft over het Europees veiligheidspact gesprokenhier uit blijkt het standpunt, dat Eisenhower en zijn regering in nemen: een vriendelijke glimlach is niet voldoende, er moeten da den komen, die de ontspanning bespoedigen. DE FRANSE MOEILIJK HEDEN. In Frankrijk is door de minis terraad beslissing genomen ter zake van Marokko. Ben Arafa zal heengaan, vrijwillig of ge dwongen, en een troonraad zal worden ingesteld, indien althans in de derde plaats, de bemidde lende dus tussen de twee uiter ste standpunten, spoedig kan worden voorzien. Faure heeft terecht een be roep op de arbeiders gedaan om de sociale onrust te vermin deren, nu het land voor zulke belangrijke beslissingen staat. Er heerst een stakingskoorts, waarin de door de communisten beheerste C.G.T. de hand heeft. Nantes en St. Nazaire zijn nog altijd broeipunten van onrust, maar Parijs heeft zijn deel van de stakingen gehad met autobus sen en metro, terwijl ook ge poogd is het treinverkeer lam te leggen. Overal komen moeilijkheden in de genationaliseerde bedrijven voor, en de particuliere industrie blijft niet achter. In vele van -de ze gevallen is de staking niet van lange duur geweest, maar zulks alleen, omdat de werkgevers er de voorkeur aan hebben gege ven om de eisen spoedig in te willigen. Daardoor blijft het sociaal-economisch leven van Frankrijk bij uitstek onevenwich tig en Poujade's aanhangers hebben zich te Chartres ook nog •doen gelden. DE DUITSE EENHEID. De te Moskou overeengeko men uitwisseling van ambassa deurs is vrijwel eenstemmig door de Bondsdag goedgekeurd. Tegelijkertijd werden twee mo ties aangenomen, die het stand punt van Adenauer bevestigen. Maar Ollenhauer heeft het nodig geacht namens de oppositie nog eens duidelijk te maken, dat de verschillen over hereniging blij ven bestaan. Van enig succes van Adenauer te Moskou wil hij niet horen spreken; immers Moskou stelt zich op het standpunt, dat de twee Duitslanden samen moe ten praten en dat wil de opposi tie in geen geval. Adenauer kan zich troosten met de gedachte, dat de Finse president Paasikivi scherpe kri tiek in eigen land heeft moeten ondergaan, omdat hij heet ge handeld te hebben buiten de par tijen en de openbare mening om. Zogenaamde openbare diploma tie kan zich echter dikwerf moei lijk krachtig weren. In Argentinië is de beslissing gevallen; Péron heeft afstand gedaan en is reeds heen. Dat de zaak nog bloedig is toegegaan, was te wijten aan het verzet der Peronisten, dat zowel in een en kele provincie als in de hoofdstad Buenos Aires krachtig is ge weest en waaraan de voorlopige nieuwe president generaal Lo- nardi, onmiddellijk een einde heeft gemaakt. VAN DER MANDERE. Dr Paul Dudley White, een be kende hartspecialist uit Boston, die president Eisenhower heeft behandeld, heeft Vrijdag voor de televisie verklaard, dat indien hij in de plaats stond van president Eisenhower, hij geen tweede ambtstermijn zou begeren. Over de mogelijkheid, dat president Eisenhower zich voor een tweede termijn beschikbaar zou kunnen stellen zeide dr White: „Vele din gen zijn mogelijk, die misschien niet aan te raden zijn. Hij (de president) moet tenslotte een be sluit nemen. Hij kan geheel her stellen of niet. Als ik in zijn schoenen stond zou ik geen twee de ambtstermijn begeren, nu ik gezien heb wat dit van iemand vergt". De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brenta no, is Vrijdag uit New York in Washington aangekomen, waar hij -besprekingen zal voeren met minister Foster Dulles. Bij aankomst in Washington zei hij dat hij „zeer tevreden" is over de verklaring van de Ame rikaanse, Britse en Franse minis ters van Buitenlandse Zaken, dat vereniging van Duitsland een essentiële voorwaarde is voor elk doelmatig Europees veiligheids- stelsel-. Von Brentano zal tot Dinsdag in Washington blijven. Te Buenos Aires is in het sou terrain van een gebouw, waar verscheidene Peronistische bla den waren gehuisvest, een ge heime gepantserde schuilplaats gevonden, waarvan alleen ex-pre sident Peron en de voormalige gouverneur van de provincie Buenos Aires, Carlos Aloe, de sleutel bezaten. Deze schuilkelder vormt een luxueus gemeubileerd appartement, bestaande uit een hal, een keuken en twee slaap kamers. Een kortegolfzender en verbindingen met de voornaamste telefooncentralen van de stad geven een kelder het aanzien van een commandopost. In een in de muur gemetselde brandkast be vond zich 35 cent. In de schuilplaats werden voorts prachtige tapijten, een zil veren servies en glazen van U voelt U weer stralend' Volgens inlichtingen uit ge woonlijk welingelichte Britse kringen zijn de economische be trekkingen tussen Indonesië en Nederland geroepen in de nabije toekomst een radicale wijziging te ondergaan. Men verwacht, dat Indonesië zal verzoeken om on afhankelijkheid van zijn valuta, de rupiah, ten opzichte van de Nederlandse gulden, waaraan deze gebonden is door de over eenkomsten van de rondetafel conferentie van 1949. Want, of schoon de Indonesische deelne ming aan het Nederlandse mone taire stelsel dezelfde voordelen j verleent als de afhankelijkheid van India, Pakistan, Ceylon en Birma van het sterlinggebied, zien vele kringen in Djakarta en De Navo-raad is Vrijdag in Pa rijs bijeengeweest om een verslag aan te horen over de besprekin gen die de ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver. Sta ten in New York hebben gevoerd ter voorbereiding van de Geneef- se conferentie. In een verklaring, uitgegeven na de bijeenkomst, werd gezegd, dat het overleg tus sen de Westelijke grote drie en de andere Navo-landen zal wor den voortgezet. niet slechts nationalisten, maar ook socialisten, er terecht of ten onrechte een soort beperking der souvereine rechten van hun land in. Anderzijds verwacht men, dat de Nederlanders zullen pogen meer garanties te verkrijgen op het gebied van hun investeringen in Indonesië, die dikwijls onder hevig zijn aan nationalisatie- of onteigeningsmaatregelen, en voorts op het gebied van hun handelsrechten in Indonesië. Het betreft hier brandende kwesties, die overigens verder reiken dan het geheel der Nederlands-Indo nesische betrekkingen, gegeven het feit, dat Engeland en andere handelsmogendheden dezelfde zorgen in Indonesië hebben. Ten slotte wachten Britse kringen met ongeduld op de resultaten van de Indonesische verkiezin gen met het oog op de ratificatie van de tinovereenkomst door de Indonesische regering en de in werkingtreding van dit accoord, dat bijna twee jaar geleden te Genève werd ondertekend. Boheems kristal aangetroffen. Door de aanwezigheid van een noodaggregaat, enige cylinders met zuurstof en een luehtverver- singsinstallatie had Peron in noodgevallen verscheidene dagen in de kelder kunnen doorbrengen. De schuilplaats bezit talrijke ge heime toegangen, waarvan een aan de oever van de Rio de la Plata. In de kelder zijn slechts weinig documenten gevonden. Aangeno men wordt dat ex-gouverneur Aloe, die in de periode van 16 tot 19 September herhaaldelijk de schuilplaats heeft bezocht, de be langrijkste stukken heeft ver brand. In gewoonlijk goed ingelichte kringen in de Spaanse hoofdstad is Vrijdag vernomen, dat de Spaanse regering aan de Argen tijnse regering heeft meegedeeld, dat zij bereid is asyl te verlenen aan generaal Péron, als deze naar Sip an je zou willen gaan. Vrijdag zijn de officiële resul taten bekend gemaakt van de verkiezingen, die 11 September in Cambodja zijn gehouden. Van de 1.145.045 ingeschreven kiezers hebb#n er 762.255 (64.87 procent) hun stem uitgebracht. De socialistische volkspartij (van prins Norodom Sihanoek) kreeg 82.69 procent van het aantal uit gebrachte stemmen, de democra ten 12.33 procent en de commu nisten 3.87 procent. Twee straaljagers van de natio nalistisch Chinese luchtmacht hebben Vrijdag vlak buiten de haven van Swatow, in commu nistisch China, het 1911 ton me tende Britse schip „Tefkros" be schoten aldus het communisti sche nieuwsagentschap „Nieuw China". Twee leden van de bemanning van het Britse vaartuig werden gewond. De radio aan boord van het schip werd beschadigd. De gewonden zijn naar een zieken huis te Swatow overgebracht. Harold MacMillan, de Britse minister van Buitenlandse Za ken, heeft Vrijdag in de alge mene vergadering der Ver. Na ties verklaard, dat als de Weste lijke voorstellen ter verzekering van de Sowjet-Unie tegen geva ren van de zijde van een ver enigd Duitsland, die de volgende maand op de vier-mogendheden- conferentie in Genève ingediend zullen worden, onvoldoende zou den zijn, de Westelijke grote drie „gaarne wijzigingen of toevoegin gen" in overweging zullen nemen. MacMillan, die sprak bij de hervatting van het algemene de bat, meende, dat vorderingen op het punt van de vitale kwestie van hereniging van Duitsland binnen het kader van een Euro pees veiligheidsstelsel slechts af hangen van het antwoord op de vraag: „Waarom maakt de Sow- jet-regering bezwaar tegen ner- stel van een verenigd Duitsland door middel van vrije verkiezin gen?'' Het Westen vertrouwt, zo zei hij, dat het plannen kan opbren gen die volgens de wereld volle dige bescherming aan de Sowjet- Unie bieden tegen de dreiging van een herenigd Duitsland, dat zou hebben besloten zich bij de Navo aan te sluiten. Dat is het doel van de verschillende vei- ligheidsvoorstellen waaraan wij werken en dat is ook het doel van premier Edens aanvullende voorstel om een pact, dat ten slotte slechts woorden bevat, te versterken door het „uitdunnen van militaire opstellingen, het geen een kwestie van daden is." Als de Sowjet-Unie in staat is dit veiligheidsstelsel, in de een of andere vorm, te aanvaarden, zal de Gordiaanse knoop zijn doorgehakt en zal de geest van Genève iets reëels blijken te zijn, aldus MacMillan. Hij zei, dat hij zich levendig kon voorstellen, gezien de verlie zen die de Sowjetunie door Hit- Iers agressie had geleden, dat de Russen zich tegen Duitsland wensten te beschermen door een glacis van tussenliggend gebied. Hij meende, dat, als dat de enige moeilijkheid was, de Westelijke mogendheden een plan zouden kunnen uitwerken om aan deze „gerechtvaardigde wens" tege moet te komen. Als slechts over eenstemming bereikt zou kunnen worden over Duitsland en de Europese veiligheid, zouden de vooruitzichten voor een benade ring van het ontwapeningsvraag- stuk geheel anders zijn. Evenwel kan niet ontkend worden, dat se dert verleden jaar aanzienlijke vorderingen met het ontwape- ningsvraagstuk zijn gemaakt. MacMillan verklaarde voorts, dat hij zich bemoedigd voelde door de toon van de jongste rede voering van Molotof. Hij prees de verzoenende taal, die Molotof ge bezigd had in zijn „lange en waardevolle bijdrage" aan het debat. Hij maakte alleen bezwaar tegen Molotofs opmerking, dat, nu de Sowjetunie de door het Westen voorgestelde maxima voor de strijdkrachten heeft aan vaard, de Westelijke landen niet langer reden hebben om be zwaar te maken tegen de Russi sche eis van verbod van atoom wapens. Dë Sowjet-unie ver klaarde immers zelf in haar voorstellen van 10 Mei, dat on danks internationale controle clandestiene vervaardiging van atoomwapens mogelijk zal zijn. Dan is dan ook het vraagstuk, dat wij moeten oplossen, aldus de Britse minister, en intussen kun nen wij slechts hoop putten uit het paradoxale feit, dat door de ontwikkeling van atoomwapens een zekere mate van veiligheid is ontstaan, aangezien er in een atoomoorlog niemand overwin naar kan zijn. MacMillan pleitte voor bevor dering met alle mogelijke midde len van de contacten tussen Oost en West. Over de conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, die 27 October in Genève beginnen zal, verklaarde MacMillan, dat geen spectacu laire resultaten verwacht mogen worden. Wij moeten hopen op een geleidelijke groei van het weder zijdse begrip en het bereiken van practische overeenkomsten. De moeilijkheid daarbij is niet het opstellen van de overeenkomsten, dat kan elke goede internationale rechtsgeleerde. Het komt er op aan, dat de beide partijen met dezelfde bewoordingen ook het zelfde bedoelen. Intussen mag bij het oprechte, geduldige zoeken naar vrede en overeenstemming niets gedaan worden, waar ter wereld ook, dat een vergroting van de bestaande spanningen ten gevolge zou kunnen hebben. „Vrede is niet een passieve toe stand die genoten wordt, aldus MacMillan, doch „iets dat met geduld en volharding verkregen moet worden". De vrede kan niet door een land of een groep lan den aan anderen worden opge legd. Over de Palestijnse kwestie zei de Britse minister, dat het „dui delijk de plicht van de Ver. Na ties is de vijandige gezindheid tussen Israël en zijn Arabische buurstaten te matigen". Er rust een zware verantwoordelijkheid op elk land dat een nieuwe ver storende factor toevoegt aan de delicate toestand, aldus MacMil lan. Waarnemers geloven, dat dit een indirecte verwijzing is naar de Russische en Tsjechoslowaak- se wapenleveranties aan Egypte. Pierre Poujade, leider van de bond ter verdediging van zaken- en handwerkslieden, is door de rechter van instructie beschuldigd van het organiseren van een col lectieve weigering tot het betalen van belastingen. Poujade is voor lopig in vrijheid gelaten. Vrijdag verklaarde Poujade op een persconferentie, dat zijn be weging nimmer haar aanhangers had aangezet tot het weigeren belasting te betalen. Hij had een voudig gevraagd deze betaling op te schorten, „zoals de machinst zijn locomotief stopzet als er eisen gesteld worden, zonder hier mee te weigeren zijn machine morgen weer te laten rijden". Poujade verscheen Vrijdag ge durende tien minuten voor de rechter. De zaak zal volgende Gistermorgen voor het aanbre ken van de dag hebben 24 gevan genen in een gevangenis te Rabat hun Europese bewakers over meesterd, ontwapend en vastge bonden. Daarna vluchtten zij met medeneming van een Marokkaan se bewaker. 8 October officiëel de uitsla gen van de hoofdstad bekend. Op acht October zal het ver kiezingscomité van Djakarta officiëel de uitslagen van de hoofdstad bekendmaken. De hier, toe belegde vergadering kan ech ter een langdurige zijn, die wel licht twee dagen zal duren, om dat alle cijfers van de 1325 stem- bureaux zullen worden voorge lezen. De voorzitster van het ver kiezingscomité in Djakarta, mevr. Pudjobuntoro, verklaarde intus sen, dat de procedure bevredigend verliep. Ruw geschat kwam 75 percent van de kiezers op. Op pasar Minggu, een randgebied van Djakarta, kwam praktisch honderd procent op. Eerste cijfe'rs van Djakarta. De eerste cijfers van de ver kiezingen in Djakarta zijn als volgt Geteld 445 van de 1325 stembu- reaux, waarvan de uitslagen van de grootste partijen zijn: Masjumi 91.982, Partai Komu- nis Indonesia 47.627, Persatuan Nasional Indonesia 59.103, Partai Islam Indonesia 14.312, Nahdatul Ulama 40.965, Partai Sosialis In donesia 1.239. 1 «Éi- week Woensdag worden voortge zet. Op zijn persconferentie ver klaarde Poujade, dat zijn bewe ging zich concentreert op het bij eenroepen van een „staten gene raal", een volkscongres als tijdens de Franse revolutie, waarin alle geledingen van het volk verte genwoordigd zullen zijn. Dit con gres zal voor de algemene ver kiezingen, die het volgend jaar gehouden worden, in Parijs bij een moeten koimen om te verze keren, dat de candidaten werke lijk de gevoelens van het volk vertegenwoordigen. Honderden Britse commando's hebben Vrijdag het dorp Ayios Nicolaos, 45 km ten oosten van Nicosia, omsingeld en alle huizen onderzocht op wapens, dynamiet en verzetslieden. Ook de kerken werden onderzocht. De comman do's maakten gebruik van mij nenzoekers. Een Griekse geeste lijke werd aangehouden en voor ondervraging naar Nicosia over gebracht. Bij Eftakmoi, 45 km ten noor den van Famagusta, hebben com mando's een tweede poging on dernomen om een steile rots te beklimmen, waarop betogers de Griekse vlag hebben gehesen. In dorpen in het westen van Cyprus zijn bij elkaar twaalf ge meenteraadsleden afgetreden uit protest tegen de Britse politiek. De Tsjechoslowaakse minis ter van Buitenlandse Zaken aan het woord. Na MacMillan sprak de Tsje choslowaakse minister van Bui tenlandse Zaken, Vaclav Davind, die o.m. het Tsjechoslowaakse standpunt herhaalde, dat de in stelling van een Europees veilig heidsstelsel, dat militaire blok vorming zal verhinderen en alle Europese landen, ongeacht bet politieke of sociale regiem, zal omvatten, het beste middel ter verzekering van de vrede is. De Ver. Staten zouden moeten deel nemen aan dit pact, dat het At lantische pact en het pact van Warschau zou moeten vervangen. DE KWESTIE-ALGERIJE. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung Gde Agung, heeft Vrijdag een beroep gedaan op de algemene vergadering der Verenigde Naties om de kwestie Algerije te behan delen als een „gevaarlijk interna, tionaal probleem" en op de agen da te plaatsen. Minister Anak Agung was de eerste in een rij van zeventien sprekers, die hun standpunten uiteenzetten met betrekking tal het al dan niet opnemen van 'le kwestie-Algerije in de agenda. De agenda-commissie heeft enkele dagen geleden besloten de kwes tie niet op te nemen. Minister Anak Agung verklaar de de Algerijnse kwestie te be schouwen als een koloniaal pro bleem. „Millioenen mensen lijden daar onder het juk van de onder drukker", zo zei hij. „Frankrijk bezette Algerije ui de negentiende eeuw en sinds dien is dat gebied een kolonie ge weest. De aanwezigheid van de Fransen in Noord-Afrika is tegen de wil van het Noordafrikaanse volk", aldus minister Anak Agung Gde Agung. Prins Wan van Thailand zeide, dat Frankrijk behoort in te stem men met een bespreking van het Algerijnse probleem. Zulk een bespreking zou zich bewegen op het terrein van de menselijke rechten, waartoe de assembler1 zeker competent is, zo zei hij Sir Piersop Dixon (Engeland), zeide Frankrijk te zullen steunen. Algerije is een deel van Frank rijk, zo zei hij, en hoewel enige landen niet bereid zijn dit toe te geven, feiten zijn feiten en regels zijn regels: de artikelen van het handvest moeten in acht worden genomen. Victor Khoury (Libanon), be streed de Franse bewering dat Algerije een integraal deel is van Frankrijk. De Algerijnse Arabier heeft geen recht op het Franse staatsburgerschap, zo zei hij. De minister van Buitenlandse Zaken van Ethiopië, Ato Abte- wold Akilou, zeide dat Ethiopië van mening is, dat Frankrijk en de Algerijnen tijd moeten hebben voor onderhandelingen. Ethiopië zal zich onthouden van stem ming. Dr German Quiroga Galdo zei de dat de Boliviaanse delegatie zal stemmen vóór het opnemen van de kwestie-Algerije in de agenda. medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. VRIJ ZONNIG. Droog en vrij zonnig, maar in het zuidoosten van het land aanvankelijk nog veel bewolking. Iets kouder dan gisteren. Over-, wegend matige westelijke wind. ZATERDAG 1 OCTOBER. Breskens V.m. 1.18 n.m. 1.28 Terneuzen 1.53 2.03 Hanswee rt 2.33 2.43 Walsoorden 2.43 2.53 ZONDAG 2 OCTOBER v.m. n.rn. Breskens 1.51 2.02 Terneuzen 2.26 2.37 Hansweert 3.06 3.17 Walsoorden 3.16 3.27 MAANDAG 3 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 2.24 2.39 Terneuzen 2.59 3T4 Hansweert 3.39 3.54 Walsoorden 3.49 4.04 Oct. 1 6.41 2 6.42 3 6.44 18.22 18.20 18.17 17.44 18.07 18.34 6.19 7.39 9.01

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1