Minister Luns bespreekt de kwestie- Nieuw-Guinea De gezondheidstoestand van Eisenhower Algemene verkiezingen in Indonesië Nieuw-Guinea in de agendacommissie Peron naar Spanje? Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! Ongeval met militaire auto De orkaan „Janet" eist veel slachtoffers WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1955. 10e Jaargang No. 3573. VERENIGDE NATIES Amerikaanse wapens voor Oostenrijk Zestig procent van de kiezers in de hoofdstad opgekomen Rusland zal 900 Duitse gevangenen vrijlaten Treiler gezonken Nieuw Amerikaans straalvliegtuig Nederland, Indonesië en Australië tot debat toegelaten Resloutie van bestuur Labourpartij over Cyprus Veertien gewonden ZEEPOST Turkije zal Griekse vlag eer bewijzen Traniterlng by abonnenuml Tiinoj2.cn iMrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Sedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: nmifmom advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 8 regel* 1,1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrm Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uw. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 *n».. Minister Luns heeft Donderdag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York een rede uitgesproken, waarin hij ten aanzien van de kwestie - Nieuw-Guinea verklaarde, dat het standpunt van de Nederland se regering ongewijzigd is geble ven en dat hij hoopte, dat de kwestie niet op de V.N.-agenda zal worden geplaatst. „Er zijn verschillende punten voor onze agenda, die de grootste belangstelling van mijn delegatie zullen hebben", aldus minister Luns. „Op de allereerste plaats is daar de kwestie Nederl. Nieuw- Guinea, die vanmiddag in de agenda-commissie zal worden behandeld. Ik zal niet vooruit lopen, op wat in deze commissie ,zal worden gezegd, ik wil_ slechts 'zeggen, dat de Nederlandse rege ring vertrouwt, dat deze kwestie niet op de agenda van dit jaar zal worden geplaats. Alles, dat met enig nut over deze kwestie kon worden gezegd, is naar vo ren gebracht in de zitting van de Verenigde Naties van vorig jaar. De Nederlandse delegatie heeft toen zijn houding zeer duidelijk gemaakt en het standpunt van mijn regering is onveranderd ge bleven. Wij hebben toen onder andere uiteengezet, dat de inwo ners van Nederlands Nieuw-Gui nea te zijner tijd de gelegenheid zal worden gegeven over hun po litieke status te beslissen. Deze belofte is nog steeds van kracht en wij zullen er aan vasthouden. Ik heb met grote aandacht ge luisterd naar wat mijn geachte collega van Indonesië over dit onderwerp Woensdag heeft ge zegd. Hoewel ik het pleit van mr. Anag Agung voor een betere ver standhouding tussen onze twee landen geheel onderschrijf, en de ernstige wens van mijn regering vertolk om alles, wat in ons ver mogen ligt te doen om dit te be reiken, ben ik het echter op één punt niet met hem eens. Wij zijn er van overtuigd, dat, verre van de kwestie van toenadering te dienen, het op de agenda plaat sen en een daarop volgende dis cussie over de kwestie Neder lands Nieuw-Guinea, ernstig ons gemeenschappelijk doel zou schaden. Daarom, meneer de pre sident, kan ik het aandringen van de Indonesische regering om deze kwestie op de agenda te plaatsen, slechts een betreurens waardige en zelfs tragische ver gissing noemen", aldus minister Luns. Na aan het begin van zijn rede de Chileense voorzitter van de algemene vergadering, Maza, ge lukgewenst te hebben met zijn verkiezing en gewezen te hebben op het grote belang van een vriendschappelijke verhouding tussen de oude wereld van Euro pa en de nieuwe wereld van La- tijns-Amerika, betuigde minister Luns zijn volledige instemming met voorgaande sprekers die in warme bewoordingen de „geest van Genève'' hadden toegejuicht. MOLOTOF VERLIET DE VERGADERING. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, is Woensdag met drie andere gede legeerden van landen van het Sow jet-blok uit de vergadering van de assemblée gelopen toen de minister van Buitenlandse Zaken van nationalistisch China op het punt stond een redevoe ring uit te spreken. Molotof begaf zich op weg naar de deur, toen minister George Yeh opstond om zich naar het spreekgestoelte te begeven. De andere gedelegeerden, die de vergadering verlieten, waren Ma- gian Naszkowski (Polen) Jiri No- sek (Tsjecho-Slowakije) en L. F. Palamertsjoek (Oekraine). De vertegenwoordiger van Wit-Rus- land, Kv. Kiseliof, bleef geduren de de redevoering van minister, Yeh zitten en Palamartsjoek keerde in de zaal terug toen mi- *- nister Yeh zijn redevoering had voorwaarden, aldus de ambassade beëindigd. te Wenen. De Amerikaanse strijdkrachten hebben grote hoeveelheden wa pens en uitrusting overgedragen aan het nieuwe Oostenrijkse leger, aldus heeft de Amerikaan se ambassade Woensdag te We nen bekendgemaakt. De Oostenrijkers ontvingen van de Amerikanen o.m. tanks, artli- lerie, vrachtauto's en tankaf- weerkanonnen. Volgens een Oos tenrijkse schatting bedraagt de totale waarde van het materiaal ongeveer vier millioen dollar. De gift werd gedaan zonder politieke, militaire of financiële Van het Fitzsimons legerhospi- taal, waar president Eisenhower sinds zijn hartaanval van Zater dag j.l. wordt verpleegd, blijven de 'berichten over de vooruitgang van de toestand van de patiënt aanhouden. Volgens een Donder dag uitgegeven bulletin had de president een zeer goede nacht rust. In de zuurstoftent had hij vrijwel aan één stuk geslapen van negen uur 's avonds tot 6.15 uur 's ochtends. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, heeft meegedeeld dat de president bij wijze van tijdspassering toneelstukken van Shakespeare, romans over de „Wild West" en mysterieverhalen leest en naar gramofoonplaten luistert. De patiënt heeft speciaal naar symphonische werken van Bach en Brahms gevraagd, voor welke muziek de president altijd grote belangstelling heeft gehad, aldus Hagerty. In Washington werd Donder dag e§pjbijeenkomst van de natio- nale veiligheidsraad gehouden. Vice-president Nixon, die als voor zitter optrad, verzocht bij de ope ning om een ogenblik stilte om God te danken voor het verloop van het herstel van de president tot dusverre. Zoals gebruikelijk werd niet bekend gemaakt, waar over op de bijeenkomst is gespro ken. Vandaag komt het kabinet onder leiding van Nixon bijeen. Naar verluidt maakt de presi dent het zó goed, dat hij over een of twee dagen in staat zal zijn staatsstukken te paraferen. De voornaamste medewerker van Eisenhower, Sherman Adams, zal vandaag naar Denver vliegen om de leiding op zich te nemen van het tijdelijke Witte Huis aldaar. Het Amerikaanse genootschap voor onderzoek naar hartziekten deelt mee, dat het sedert de ziek te van president Eisenhower drie maal zoveel aanvragen om inlich tingen van personen boven veer-, tig jaar ontvangt. Deze willen weten wat zij moeten doen om 'n hartaanval te voorkomen. De Sowjet-Unie heeft besloten 8877 Duitse gevangenen vrij te laten en hen naar Oost- en West- Duitslnad te repatriëren. Het besluit is genomen na ver zoeken van de Oost- en West- duitse regeringen, aldus meldt de „Izwestia" van Donderdagoch tend, welk blad er aan toevoegt, dat 749 Duitse gevangenen, die geen amnestie hebben verkregen, als oorlogsmisdadigers aan de beide betrokken regeringen zul len worden uitgeleverd. In de nacht van Woensdag op Donderdag is de Duitse treiler „Elbe", thuishorende te Cuxha- ven, ongeveer 180 kilometer ten N.N.W. van Den Helder, gezon ken, nadat het vissersvaartuig in aanvaring was geweest met de Noorse tankboot „Havprins". Het Noorse schip seinde, dat het geen schade opliep en dat het een sloep had gestreken om opvaren den van de treiler op te pikken. Men slaagde erin twee man op te pikken. Vijftien opvarenden van de treiler worden vermist. In het proefstation voor de luchtvaart te Philadelphia wor den op het ogenblik proeven ge nomen met een verticaal opstij gend vliegtuig dat snelheden kan bereiken gelijk aan anderhalf De uit afgevaardigden van 15 landen bestaande agendacommis sie van de algemene vergadering der Verenigde Naties is Donder dag begonnen met het debat over de vraag of het Nederlands-Indo nesische geschil over Nieuw-Gui nea op de agenda der V.N. zal worden geplaatst. Aan het begin van de vergade ring verzocht de voorzitter van de commissie, José Maza van Chi li, toestemming om Nederland, In donesië en Australië die geen lid zijn van de commissie aan het debat te laten deelnemen. De Egyptische afgevaardigde, Omar Loutif, had bezwaar tegen deel neming van Australië, waarna het voorstel in stemming werd gebracht. Slechts Egypte stemde tegen. De Sowjet-Unie, Polen, Thailand en Haiti onthielden zich van stemming. Anak Agung. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung Gde Agung, die het debat opende, zeide, dat 15 landen van de Azia- tisch-Afrikaan.se groep aandrin gen op bespreking van de kwes- tie-Nieuw-Guinea na de resolutie, die de conferentie van Bandung in April van 'dit jaar heeft aange nomen. Hij verklaarde, dat Indonesië weer streeft naar een oplossing door onderhandelingen van het geschil met Nederland, een ge schil, dat reeds te lang de betrek- -ïS.'F1UÜ "ineen tussen be.de ,S„de„ beet, Een demonstratie met een model op kleine schaal van dit tostel zou gisteren worden bij gewoond door hoge functiona rissen van het Amerikaanse ministerie van Defensie. Het bestuur van de Britse socia listische partij heeft Woensdag een 'beroep gedaan op de rege ring, onmiddellijk een conferen tie te beleggen van vertegenwoor digers, van alle groepen der be volking van Cyprus, ter bespre king van de ontwikkeling van een representatieve regering op Cyprus. Het bestuur van de labour-par- tij verwijt de Britse regering het mislukken van de Lomdense con ferentie over Cyprus tussen Griekenland, Turkije en Enge land. In een desbetreffende resolutie wordt de Britse regering aange spoord tot het verschaffen van „een degelijke garantie van de mocratische zelfbeschikking bin nen een bepaalde tijd met waar borgen voor minderheidsrechten." langstelling. geschaad. De Indonesische delegatie, zeide hij, zal alles doen wat in haar vermogen ligt om de mogelijkhe den van eenregeling van de kwestie, die hij een zeer ernstige noemde niet in gevaar te brengen. Indonesië is ten allen tijde be reid naar een vreedzame regeling met de Nederlandse regering te streven. Mr Anak Agung zeide voorts, dat de Aziatisch-Afrikaanse con ferentie een ernstig beroep tot de Verenigde Naties had gericht om beide partijen bij te staan de middelen en wegen voor een op lossing te vinden en deze oproep noemde de Indonesische minister een blijk van waardering jegens de V.N. Het gaf uitdrukking aan het positieve geloof van de grote meerderheid van het mensdom in de kunde van de V.N. om de juiste weg naar een vreedzame regeling van een internationaal geschil te vinden, Hij zeide, dat het niet meer dan juist is. dat de algemene vergadering de kwestie op haar agenda zal plaatsen om uitdrukking te geven aan haar be- Minister Anak Agung voegde hieraan toe, dat Indonesië in staat was geweest sedert de vori ge algemene vergadering een hartelijker atmosfeer rond de kwestie te scheppen, maar het vraagstuk-Nieuw-Guinea betreft niet meer uitsluitend Indonesië. Het is een internationaal vraag stuk, dat vele landen 'bezorgd heeft gemaakt, in het bijzonder het Afrikaans-Aziatische blok, aldus de Indonesische minister. Mr Schurmann. De Nederlandse afgevaardigde, mr C. W. A. Schurmann, die zich verzette tegen opneming van de kwestie op de agenda, zeide, dat de V.N. een „grotere bijdrage" zouden kunnen leveren in deze kwestie door bespreking van het geschil te weigeren „dan door de deur te openen voor een her nieuwd debat over de merites van het geschil". De Nederlandse bezwaren sa menvattende zeide hij, dat Neder- lands-Nieuw-Guinea uitdrukkelijk was uitgezonderd van de over dracht van de souvereiniteit over het voormalige Nederlands-Indië aan de nieuwe republiek Indone sië in 1949. Daaruit volgt, zo zeide hij, dat de Nederlandse regering niet kan onderhandelen op basis van de Indonesische eis, dat de over dracht van de souvereiniteit Indo nesië het de facto-gezag over Nieuw-Guinea heeft gegeven. Mr Schurmann verklaarde ver der, dat de beslissing over het geen uiteindelijk zal gebeuren door niemand anders kan worden genomen dan door de bewoners van Nieuw-Guinea zelf. Hij voeg de hieraan toe, dat zij de plecht! ge belofte van de Nederlandse regering heeft gekregen, dat zij „te zijner tijd, als zij daartoe in staat zijn, de gelegenheid zal wor den gegeven om haar eigen toe komst te bepalen". .Het opnemen van de kwestie- Nieuw-Guinea als een punt op de agenda van dit jaar zal daarom geen enkel nuttig doel dienen, doch zal integendeel de kansen voor een beter begrip die ein delijk in zich schijnen te zijn bederven", aldus de Nederlandse afgevaardigde. Mr Schurmann deed tenslotte met de „meeste aandrang" een beroep op de commissie, het ver zoek om een debat over de' kwes- tie-Nieuw-Guinea af te wijzen. bespreken. Hij stelde voor, dat de commissie de algemene vergade ring zou aanbevelen het debat „voorlopig" uit te stellen. Sir Percy Spender (Australië) zeide, dat de argumenten van mr Schurmann het duidelijk maakten, dat geen reëel doel kan worden gediend door de kwestie op de agenda te plaatsen. Hij herinnerde aan de verklaring van de Indonesische afgevaardigde, dat er geen geschil tussen twee landen bestaat, dat waarschijn lijk de internationale vrede en veiligheid in gevaar kan bren gen. De afgevaardigde van India, D. K. Borooah, zeide, dat het eerste doel van de 15 A. A.-lan- den, die streven naar bespreking van de kwestie, is het bereiken van een oplossing van het Ne derlands-Indonesische geschil. Hun enig doel is een bijdrage te leveren tot het doen houden van onderhandelingen over Nieuw- Guinea. Prins Wan van Thailand zeide: „Indien de kwestie op de agenda wordt geplaatst, zal er 'n vriend schappelijke bespreking volgen. De Britse afgevaardigde, An thony Nutting, steunde het voor stel van Nieuw-Zeeland. Herve Alphand (Frankrijk), verzette zich tegen plaatsing op de agenda, verklarende, dat de kwestie weer een voorbeeld is van een probleem, waarvan de oplossing niet door tussenkomst van de algemene vergadering kan worden versneld. De Russische afgevaardigde, Vasily Koeznetsow, zeide dat de Verenigde Naties medewerking behoren te verlenen aan het zoe ken naar een vreedzame oplos sing van het geschil. Hij zeide 't Nieuw-Zeelandse voorstel tot uit stel van de bespreking niet te kunnen aanvaarden. De agendacommissie van de algemene vergadering der V.N. heeft Donderdag besloten aan te bevelen, de kwestie-Nieuw-Gurnea op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. Het besluit hiertoe werd ge nomen met 7 stemmen vóór, 5 tegen en 2 onthoudingen. De voorzitter van de commissie bracht geen stem uit. Nieuvv-Zeelands voorstel tot uitstel verworpen. De commissie verwierp vóór de stemming een voorstel van Nieuw-Zeeland om de bespreking van de kwestie uit te stellen. Voor opneming op de agenda stemden: Egypte, Sowjet-Unie, De kiezers bleken in Djakarta in het algemeen goed op de hoog te zijn van de gang van zaken, en waar deze een minder vlot ver loop had, kon dit worden toege schreven aan onwennigheid en zenuwachtigheid van de betrok kenen. Eenmaal in het stemhok je, bleken de meeste kiezers hun keuze reeds te hebben gedaan en snel gereed te zijn met het door prikken van het symbool van de partij hunner keuze. Volgens de eerste, zeer ruwe schatting blijkt de indruk, dat minstens zestig procent van de opgeroepen kiezers te Djakarta ter stembus is gegaan, niet on juist.. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat er ook kiezers zijn, die geen oproep hebben ontvan gen en zich niet nader hierover met de kiescommissies hebben verstaan en dus niet ter stembus zijn gegaan. Er is geen schatting over het aldus verloren gegane aantal stemmen. Wél bestaat ze kerheid over verloren gegane stemmen van omstreeks 3000 be devaartgangers, die zich op het ogenblik buiten Indonesië bevin den, verder naar schatting nog enige duizenden, waaronder amb tenaren, die na 29 Augustus zijn overgeplaatst en dus niet meer geregistreerd konden worden en enige andere categorieën, die om soortgelijke redenen niet op kun nen komen. Kleine incidenten. Tot dusver zijn uit de hoofd stad twee incidenten gemeld. Het eerste deed zich voor bij 'n stem bureau, waar in het gedrang de karabijn van een bewakende po litieman afging. Eén persoon werd hierdoor gedood. Het twee de incident betrof een geval, waarbij een lid van een stembu reau een kiezer twee stemformu lieren uitreikte, die de kiezer ook gebruikte. De omstanders ontdekten dit en arrestatie van beide schuldigen volgde. Volgens omstanders zouden beiden lid van de communistische partij zijn. Ook in andere steden rustig, Volgens de eerste berichten uit andere steden is ook daar het stemmen uiterst rustig verlopen en toonden deze steden hetzelfde beeld als in Djakarta. Vrijwel alle verkeer ontbrak en de ste den leken uitgestorven. Alleen bij de stembureaux concentreerde zich de drukte. In de steden zelf verliep het stemmen vlotter dan in de buitenwijken, waar niet al le bureaux geheel tegen hun taak opgewassen schenen te zijn. Een groot percentage vrom wen nam deel aan de stemming. De kiesbureaux waren wegens tijdgebrek niet in staat degenen, die geen oproep hadden ontvan gen, als nog toe te laten, hoewel de instructies dit wel eisten. Witte mieren stemden mee. Te Bandoeng ontstond een moeilijkheid doordat vele stem biljetten door de witte mieren waren doorgevreten en dus on geldig waren. Bende schoot in de lucht. Inmiddels is uit Tasikmalaja vernomen, dat 50 mensen op weg om te intimideren. Er zijn geen berichten binnengekomen van persoonlijke ongelukken. In Madjalaja op West-Java werd Woensdagavond een stem lokaal in brand gestoken, doch de volgende ochtend had men reeds een nieuw bureau in een ander gebouw ingericht. Nog weinig uitslagen bekend. Donderdagavond was van nog slechts een fractie der stembu reaux in Djakarta de uitslag be kend, namelijk van naar schat ting nauwelijks 2 procent van het totaal. NEDERLANDS GELD IN SPAN>IE. Uit een mededeling van lhet ministerie van Buitenlandse Zaken blijkt, dat 'bankinstellingen in Spanje in het algemeen niet bereid zijn Nederlandse bankbil jetten met een hogere waarde dan 25 in te wisselen. Indien reizigers Nederlands bankpapier daar te lande wensen in te wisse len tegen geldige Spaanse betaa'l- naar de stembus aldaar, werden I middelen wordt hun aangeraden opgeschrikt door geweervuur, ter voorkoming van ongerief. Dit bleek afkomstig te zijn van geen grotere coupures dan f 25 een bende, die in de lucht schoot I mede te nemen. Plaatselijke persbureaux heb ben Donderdag uit Buenos Aires gemeld, dat ex-president Péron zich met een vliegboot naar Spanje zal begeven. (De moeder en drie zusters van Eva Péron, de overleden echtge note van de oud-president, heb ben een toevlucht gezocht op de ambassade van Ecuador. Volgens latere berichten zou Péron reeds op weg zijn. Het vliegtuig zou via Rio de Janeiro gevlogen zijn. Er is nog geen officiële beves tiging van deze berichten ver kregen. Sedert zijn aftreden verbleef Péron aan boord van een Para- guayse kanonneerboot, die op de rede van Buenos Aires lag. Er waren plannen voor het over brengen van de ex-presdient naar Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, dat stroomopwaarts 4\dïïrf sprfxfks Thailand, Mexico, Haiti Polen en ANDERE SPREKER». Ethiopië. Tegen warenEngeland' Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Noor wegen en Luxemburg. De Ver enigde Staten en China onthiel den zich van stemming. Sir Leslie Munro (Nieuw- Zeeland) vroeg zich af of het verstandig zou zijn op dit ogen blik de kwestie Nieuw-Guinea te Woensdagochtend kwam een kolonne van 25 militaire auto's, op weg van Arnhem naar de Harskamp, bij Ottelo een kolon ne van militaire benzinetankwa gens tegen. Een wagen van de uit Arnhem komende kolonne kwam bij het uitwijken voor de tegen liggers in de wegberm terecht, zakte in een langs de weg lopen de sloot en botste tenslotte tegen een bij de sloot staande boom. Van de twintig inzittende mili tairen werden er vier onmiddel lijk per ambulance naar het mi litair hospitaal te Arnhem ver voerd. Tien anderen werden naar de militair-geneeskundige dienst van het infanterie-schietkamp Harskamp overgebracht. Van deze tien werden er later vier naar het hospitaal te Arnhem overgebracht, de andere zes ble ken slechts licht gewond te zijn. Van de acht in het militaire Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Yapeyo, 5 Oct. Australië: m.s. Johan van Ol- denbarnevelt, 5 Oct. Brazilië: m.s. Uruguay Star, 4 Oct. Canada: m.s. Prins Willem van Oranje, 3 Oct.; s.s. Nieuw Am sterdam, 5 Oct. Chili: via New York, 5 Oct Indonesië: s.s. Leartes, 1 Oct. Ned .Antillen: m.s. Hera, 3 Oct. m.s. Daphnis, 4 Oct. Nieuw-Zeeland: via Engeland, 1 Oct. Suriname: m.s. Mentor, 4 Oct. Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Pretoria Castle, 1 Oct. Inlichtingen betreffende de verzenddata van postpakketten hospitaal opgenomenen zijn in middels drie naar hun garnizoe nen teruggekeerd. De vijf mili tairen, die daar nu nog verpleegd worden, hebben lichte verwon dingen. De militairen behoorden tot het 913de bataljon infanterie en waren in Mill opgekomen voor herhalingsoefeningen. van Buenos Aires aan de' Plata- rivier ligt. Een persbureau in Buenos Aires meldde Donderdag uit „ab soluut betrouwbare bron", dat ex-president Péron Woensdag nacht in het geheim met eei> vliegboot uit Buenos Aires is vertrokken naar Rio de Janeirc. op weg naar Spanje. Volgens dit bericht zou Péron in Rio de Ja neiro overstappen in een gewoon vliegtuig. In Asunicion (Paraquay) heb ben Donderdag Rooms-Katholie- ken 'n manifest verspreid, waar in wordt geprotesteerd tegen het feit, dat de regering aan ex-pre- sident Péron asyl heeft aangebo den. Volgens dagbladen in Asuncion zou Péron zich in Paraguay ves tigen in een villa in het dorp San Bernardino, gelegen aan een meer ten westen van de Para- guyase hoofdstad. Braziliaanse vliegveldautoritei ten verklaarden Donderdag geen berichten te hebben ontvangen, dat een vliegboot met Péron aan boord in de nabijheid van Rio de Janeiro is gesignaleerd. Een woordvoerder van de Spaanse ambassade verklaarde Woensdagavond in Buenos Aires, dat als Péron naar Spanje zou gaan, dit „zeker alleen .maar op doorreis zou zijn". Aan Paraguayse functionaris sen, die de afgelopen acht dagen besprekingen hebben gevoerd met Argentijnse autoriteiten over een vrijgeleide voor Péron, werd Donderdagochtend meegedeeld, dat de besprekingen tijdelijk op geschort zouden worden. Het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later de berichten tegengesproken. Om 13.15 uur plaatselijke tijd bevond Péron zich nog aan boord van de Paraguayse kanonneerboot, aldus een woordvoerder. De orkaan „Janet", die in W.- Indië reeds talrijke slachtoffers heeft gemaakt, heeft Donderdag Mexico ten Z. van Vera Cruz be reikt. Voor de verbindingen met de getroffen gebieden verbroken werden, werden in Mexico ver scheidene berichten om hulp ont vangen. De storm trok, met wind snelheden tot 175 km per uur, over het schiereiland Yucatan, ten N. van Brits Honduras. Volgens de eerste berichten uit Quintana, nabij Honduras, zijn daar 200 doden gevallen. In het stadje Chetumal kwamen bijna honderd personen, merendeels kinderen, om het leven. Uit Corozal (Brits Honduras) zijn berichten ontvangen, volgens welke 18 personen zijn omgeko men als gevolg van het optreden van de orkaan „Janet". 500 men sen zouden dakloos zijn. De Turkse regering heeft de Griekse regering meegedeeld, dat in Istanbul en Izmir militaire eer zal worden bewezen aan de Griekse vlag. De Griekse regering had dit na de anti-Griekse ongeregeldheden in Turkije verlangd als voor waarde voor het hervatten van de Grieks-Turkse samenwerking in de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie en de Balkan alliantie. v.m. n.m. Breskens 0.39 12.52 Terneuzen 1.14 1.27 Hansweert 1.54 2.07 Walsoorden 2.04 2.17 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. DROOG WEER. Droog weer met opklaringen. Tot matig of vrij krachtige toene mende zuidwestelijke wind. Iets warmer dan gisteren. VRIJDAG 30 SEPTEMBER. ZON MAAN op onder op onder Sept. 30 6.39 18.24 17.24 5.02 Oct. 1 6.41 18.22 17.44 6.19 2 6.42 18.20 18.07 7.3, 3 6.44 18.17 18.34 9.01

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1