Uil Je Provincie Binnenlands nieuws voordelig Hooi gouw fweelingpok Eric de Noorman - De prooi van de rode rots PROFITEER HIERVAN F. 1.15 BEURSOVERZICHT Yoorbeeldbedrijf in polder Schouwen overgedragen 2 handig GROTE PAKKEN tijdelijk voor TERNEUZEN. STEEDS MEER INBRAKEN OPGEHELDERD. 56-35" Heropening Modehuis Kanimeloo. Er is wel eens beweerd, dat het nieuws over opening of herope ning van winkelpanden eentonig wordt. Men kan evengoed bewe ren dat de hartslag van de mens eentonig is: het telkens terugke rende „deze zaak is uitgebreid, gene is vernieuwd" bewijst de sterke hartslag van de handel in een gemeente. De durf en de on dernemingsgeest van de midden stand brengen een gemeente tot grotere bloei. Zo heeft dan ook het Modehuis Rammeloo een zeer sterke verandering ondergaan. Ook deze middenstander heeft gezien, dat het noodzakelijk was de cliënten in een moderne en in tiem interieur het beste te bie den dat er in dat bepaalde genre te krijgen is. In een geheel ver nieuwde, fleurige en welhaast huiselijke winkel krijgt men de bevestiging van wat een grote smaakvolle étalage belooft: een zeer rijke sortering in dames-ar tikelen als Wevenite Jersey-ja- ponnen, -deux pièces,-costumes; blouses; hoeden (in zeer geva rieerde sortering), truitjes, hand-, schoenen, kousen, lingerie enz. Niet alleen de Terneuzense da mes zullen de weg naar West- kolkstraat 28 weten te vinden, maar ook de aandacht der vreemdelingen die via „de brug ren Ribbens" Terneuzen bezoe ken, zal worden getrokken door dit aardige en zeer smaakvolle winkelpand. De opening van gis teren was alreeds een groot suc ces* getuige de zeer vele rijke Hoemstukken van vrienden en ®aede relaties. Propaganda zeilwedstrijden voor jongeren. Zaterdag 1 October te 15 uur enop 2 October te 10.30 uur, 14 «n 16 uur zullen in de buitenha ven bij de jachthaven alhier zeil-, wedstrijden worden gehouden door de Royal Belgian Sailing Club te Gent, in „monotypen" Y. W. Cadets, waaraan uitslui tend jongens en meisjes onder de 18 jaar kunnen deelnemen; deze wedstrijden zullen een pro- paganda-manifestatie zijn voor het zeilen te Terneuzen. De „monotype" Y. W. Cadet is een kleine zeilboot met een leng te van 3 m 60, die werd ontwor pen door de „Yachting World" in 1947. Zij heeft onmiddellijk in Engeland en talrijke andere lan den een buitengewoon succes ge had. Gemakkelijk te vervaardi gen, goedkoop en licht voor het vervoer, is het de ideale kleine zeilboot voor de jongeren. Er zijn thans 2000 van deze boten in ge bruik in diverse Europese landen, alsook in Canada en Australië, terwijl Nederland enkele boten van dat type bezit. Jongeren, vanaf de leeftijd van 10 jaar, kunnen zeer gemakke lijk in een Cadet leren zeilen, doch eerst dient men een zwem- proef af te leggen, terwijl het dragen van een reddingsvest tij dens de wedstrijden verplicht is. In 1947 deed de Cadet haar in trede in België en de Royal Bel gian Sailingclub heeft deze boot voor de jongeren direct aanvaard Reeds meer dan 40 jongeren wer den door haar opgeleid. Ook de clubs te Antwerpen en Hofstade hebben deze zeilboot in hun pro gram opgenomen en dit jaar is de Cadet in België nationaal er kend. Te Terneuzen zijn thans 2 Y. W. Cadets in de zeilsport. De sierlijke ranke zeilboten, door deskundige hand bestuurd, door het water te zien klieven, is voor jong en oud steeds boeiend. CLANDESTIENE ZENDER IN BESLAG GENOMEN. Op 25 September is in samen werking met de rijkspolitie te Exloo de clandestiene zender „Prairiebloem" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd gemaakt tegen de 25-jarige landarbeider J. V. W. en tegen de 31-jarige losse arbeider B. B. uit 2e Ex- loermond. RUIM 300.000 WAGENS OVER NEDERLANDSE WEGEN. Blijkens het jaarverslag van de Automobiel Technische Club over 1954 heeft het centraal bu reau voor de statistiek meege deeld, dat in de periode van 1 Augustus 1953 tot 1 Aug. 1954 het aantal personenauto's is ge- Ais sluitstuk van de hulp, die de Friese boeren hun Zeeuwse col lega's na de ramp hebben gebo den, is gisteren te Ellemeet in de kale vlakte, die polder Schouwen keet, het voorbeeldbedrijf „Fries- andhoeve" overgedragen aan de -stichting Proefboerderijen Zee land. Een modelbedrijf is deze sieuwe boerderij, die is gebouwd wet. behulp van gelden In to- saal ƒ365.000 die de Friese tosseren voor hun collega's op ScfcauwemDuiveland bijeen héb ben gebracht en waarvan ook vee werd. gekocht. Namens de Friezen ferwaren vele tientallen van hen «aar Zeeland gekomen) heeft de Commissaris der Koningin in Friesland, mr H. P. Linthorst Hsman, het twaalf hectare grote .bedrijf aan zijn Zeeuwse collega, jbr mr A. F. C. de Casembroot, «scergedragen, die het geschenk aam ens het rampgebied aan- •raardde en het op zijn Ibeurt weer aan. het bestuur van de stichting Proefboerderijen heeft overge slagen. -De heer A. M. Geluk uit Schud- «iebeurs, voorzitter van de beheer- iHSKnmissie-van deze nieuwe boer derij, sprak een welkom tot de nete genodigdenZeeuwse en Friese autoriteiten, landibouw- Sasndigen en boeren. De Friese Commissaris der Koningin her- Hioerde in zijn overdrachtstoe- sgraak aan het leed dat Schou- wan-Duiveland zowel menselijk abt agrarisch heeft moeten door maken. „We hebben de indruk ge kregen", aldus de Commissaris, Aat de Zeeuwse bevolking zich Srier van haar beste kant heeft laten zien en deze houding was <aok de aanleiding dat de Friese ikaeren zo spontaan hebben gehol pen. Bovendien voelt Friesland ■aw-h sterk met Zeeland verwant. Wat ons vandaag bijeen brengt isT, aldus de Friese Commissaris Jet zien als sluitstuk van de Friese hulp". Namens de Friese «verheid dankte hij vervolgens Friese boeren voor de goed Sporga niseerde en degelijke ac- ■<e. Een speciaal woord- van dank :èad hij voor de provinciaal voed- .«steomtmissaris in Friesland, ir J. •Süenstra. Tot zijn Zeeuwse ambtgenoot, Jbr mr De Casembroot, zei hij, ■iprekend over de vriendschaps banden die zijn ontstaan, een Zeeuws tegenbezoek op -hoge prijs te zullen stellen. „De vrierud- saïhapsbanden moeten blijven". Namens de landbouw in Fries land uitte hij de wens, dat het be drijf aan de gestelde verwachtin gen zal mogen voldoen en dat het «en goede toekomst tegemoet zal mogen gaan. Hierna streek hij de Friese «lag, daarmee symbolisch de iaerderij aan zijn Zeeuwse colle ga overdragend. In zijn toespraak herinnerde jhr mr De Casem- tavot aan de hechte banden die inssen Zeeland en Friesland zijn -ontstaan: een vriendschap die door de ramp sterk werd. Er kwam kleding voor de slachtof fers en er kwam kwaliteitsvee. De 'boerderij, die nu Zeeuws «eigendom is geworden, zal op de meest positieve manier bijdragen •aan bet herstel van het zwaar getroffen Schouwgn-Duiveland, aldus de Commissaris der Konin gin. En al is thans de Friese vlag «gestreken, de vriendschap blijft. Met het grootste genoegen wil de spreker ingaan op het Friese stegen van 187.608 tot 219.411; het aantal autobussen van 6295 tot 6359; het aantal vrachtauto's van 82.355 tot 87.609; het aantal trekkers op oplegger van 3727 tot 3846; het aantal speciale voertui gen van 4382 tot 4588 en het aan tal wegtractoren van 212 tot 230. BROMFIETSER VERONGELUKT. De 64-jarige H. Slaper te Stads kanaal is Dinsdagavond door een autobus overreden. Het slachtof fer, dat op een bromfiets reed, is bij aankomst in het Acade misch ziekenhuis te Groningen overleden. S. wilde, komende van een brug, de weg oversteken, waarbij hij volgens de politie geen voor rang verleende aan het verkeer op deze weg. NEDERLANDSE MOTOR RIJDER IN DUITSLAND VERONGELUKT. "aanbod om eens een tegenbezoek te komen brengen. Hierna ging de Zeeuwse vlag in top, waarna de overdracht aan d-e stichting Proefboerderijen een feit werd. De heer Geluk nam het bedrijf in ontvangst met een toespraak, waarin hij tot uitdrukking bracht hoezeer de door de ramp getrof fen boeren deze prachtige hulp waarderen, een hulp, zo zei hij, die de waarde van het gezegde bewijst, dat men in nood zijn vrienden leert kennen. De voorzitter van de Friese maatschappij voor Landbouw, tevens voorzitter van de gewes telijke raad van het Landbouw schap, heeft vervolgens namens de Friese boeren een gedenksteen in de zijgevel van de nieuwe hof stede onthuld. De steen vertoont een afbeelding van twee handen, die bouwstenen met daarop de Friese pompebladen uit het Frie se wapen omvatten. Hieronder staat de spreuk: „De Friese boe ren milde hand, schonk een Fries landhoeve aan Schouwen-Duive- land". Na de overdracht van de hof stede verzamelden de genodigden zich te Burg in Wester-Schouwen aan 'n door 't provinciaal bestuur aangeboden lunoh. Hier hebben velen, Friezen en Zeeuwen, het woord gevoerd. De Friese provinciale voedsel- oommissaris, ir Stienstra, bracht hier de Friese boeren dank. De hulpactie is bij henzelf begonnen en niet van bovenaf gedecreteerd. Het Fries rundveestamfooek, de inspectie van de veeartsenijkun- dige dienst en de gezondheids dienst voor dieren, alle hebben meegewerkt om de actie, die sa men 1 millioen gulden opbracht, te laten slagen. Van deze 1 mil lioen kreeg Zeeland 512.000 en daarvan Schouwen weer het reeds genoemde bedrag van 365.000. Het slotwoord op deze .bijeen komst werd gesproken door jhr mr De Casembroot, die nogeens de nadruk legde op de ontstane vriendschap, waarvan, zoals hij zeide, de herinnering steeds in de hofstede het symbool is. De 67-jarige J. Geldhof uit Rotterdam, die met zijn stiefzoon een vacantiereis -door Duitsland maakte, waarbij elk der mannen gebruik maakte van een motor, is Dinsdag in de onmiddelijke omgeving van Hammerstein na bij Neuwied op nog onverklaar bare wijze om het leven geko men. Toen de stiefzoon op een zeker ogènblik bemerkte, dat zijn va der niet meer achter hem reed, is hij teruggereden. Hij vond zijn vader toen ernstig gewond aan de kant van de weg. Op weg naar het ziekenhuis te Neuwied is de heer Geldhof aan zijn ver wondingen bezweken. STIJGING ZILVERPRIJS. Met ingang van gisteren is, blijkens mededeling van H. Drijf hout en Zoon's edëlmetaalbedrij- ven N.V., de zilverprijs verhoogd van 110,80 a 116,30 tot 111,80 a 117,30. Deze kleine verhoging is zuiver geschied in navolging van de Londense zilvermarkt. Het tot opheldering brengen MOEDER VAN 10 KINDEREN BIJ VERKEERSONGEVAL OMGEKOMEN. Woensdagmorgen is op de rijksweg 's-Hertogenbosch Nijmegen, nabij het gemeen tehuis te Hees, een auto, be stuurd door de aannemer C. uit Rosmalen, die kwam uit de richting 's-Hertogenbosch, tengevolge van het gladde wegdek geslipt. De wagen kwam in een heg langs de weg ten oosten van het ge meentehuis terecht. Hierbij werd mevrouw Wingers, die zich op het fietspad bevond, aangereden en vrijwel op slag gedood. Mevrouw Wingaas was gehuwd en moeder van tien kinderen. BIETENCAMPAGNE BEGINT. De N.V. Noord-Nederlandse Beetwortel-suikerfabriek te Vierverlaten zal op 3 October met de suikerbietencampagne beginnen. De aanvoer van bieten begint op 29 Septem ber. De bietenopbrengst per hectare wordt bevredigend ge acht. Het gemiddelde suiker gehalte over alle monsterbie ten bedroeg 14,91 procent (vo rig jaar 15,22 procent). AMNESTIE IN ARGENTINIË. Dè nieuwe Argentijnse rege ring heeft Woensdag een am nestiedecreet uitgevaardigd, dat van toepassing is op alle politieke of daarmee samen hangende delicten, die sinds 4 Juni 1946, toen generaal Perón aan de macht kwam, zijn bedreven. Onder de am nestie vallen ook militaire op stand en vergrijpen tegen het openbare gezag en het con stitutionele bestel. MAANDAG A.S. PRESIDENTSVERKIEZIN GEN IN BRAZILIË. Maandag 3 October zullen in Brazilië presedentsverkie- zingen gehouden worden en men gelooft voor de eerste maal in de geschiedenis van Brazilië afdoende maatregelen te hebben getroffen om ver valsingen op grote schaal on mogelijk te maken. De Scala van Milaan is via de Sowjet-Russische ambas sade voor optreden te Moskou uitgenodigd. Het ballet van het staatstheater van Moskou zou daartegenover in Italië komen optreden. in het Gooi gepleegd, gaat nog steeds verder. K. W. uit Huizen en H. K. uit Naarden hebben nu ook bekend schuldig te zijn aan de inbraak aan de Bredelaan te Laren, waar in Augustus een brandkast en éen geldkistje wer den weggehaald. Deze bleken slechts voor hen waardeloze pa pieren te bevatten. De brandkast is thans teruggevonden in de haven van Eemnes, het geldkistje zou 'liggen in de vestinggracht te Naarden, doch het is nog niet van inbraken, de laatste dagen gevonden. K. W. 'heeft later in COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 28 September. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 4,70—10,40. Per stuk: Bloemkool A 3850 ct, B 928 ct, C 911 ct; Witte kom kommers B 1820 ct, C 817 ct; Meloennen 3137 ct. Per bos: Peen 1718 ct; Kroten 10 ct. Per kg: Andijvie 1321 ct; Stok- snijbonen 56 ct; Princessebonen 5386 ct; Saxa 74 ct; Pronkbonen 4145 ct; Kroten 1114 ct; Rode kool 4%9 ct; Savoye kool 818 ct; Witte kool 48 ct; Prei 17 35 ct; Tomaten A 2653 ct, C 20 —28 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes bonken ƒ11, I ƒ8,70ƒ9,30; Eigenheimers I ƒ11. FRUIT. Per 100 kg. Appelen: Cox Orange Pippin AA 57,9061,30, A 61,30—63,50, B 65,10—66,70, C 56,90—58,70, H grof 54,40— ƒ58, H I ƒ38,40—ƒ52, K ƒ40— ƒ42, F ƒ21ƒ28; Transparant de Croncels F 2032Zoete appe len 26ƒ34; overige soorten* 9 —ƒ30. Peren: Beurré Hardy F 32; Bonne Louise AA 57,1059, A 52,80—54,60, B 49,70—51,30, C ƒ39,40—ƒ41, H grof ƒ47,50— 52, H I 35—47, H II 26,90— ƒ28,50, K ƒ34—ƒ44, F ƒ21—ƒ31; Conférence A 51,2054, B/C ƒ54,60—ƒ56, H grof ƒ45,40—ƒ47, H I ƒ46,40—ƒ48, H II ƒ28,10— ƒ31, K ƒ31—ƒ37, F ƒ28—ƒ31; Triomphe de Viënne A 5759, B ƒ54—ƒ56, C ƒ49—ƒ53, H grof 50—52, H I 47—53, H II 44 —ƒ45,50, K ƒ50—ƒ52, F ƒ40— 42; overige soorten 7ƒ35. vereniging van de Blaricumse dienstbode opnieuw in dezelfde villa aan de Bredelaan ingebro ken en daar geld en sieraden buit gemaakt. Beiden hebben ook inge broken in een villa aan het Leem- zeulder te Laren, waar een radio toestel, een electrisch scheerappa- raat, een toneelkijker enz. wer den gestolen. De politie vermoedt dat zij aan nog meer inbraken in het Gooi schuldig zijn en zet het onderzoek voort. BEGRAFENIS SLACHTOFFERS VERKEERSONGEVAL. Enige honderden Hagenaars, met de herinnering aan het af schuwelijke verkeersongeval, dat Zaterdag in de Veenestraat ge beurde nog fel levend in hun ge dachten stonden Woensdagmid dag voor het gemeentelijk zie kenhuis Zuidwal vol deernis toe te zien toen langzaam een zwar te stoet vertrok naar de algeme ne begraafplaats „Westduin". Mevr. B. G. Often en mevr. de weduwe D. Lammers Lisnet ge boren Often, de beide slachtof fers, die een plotselinge dood vonden door een woeste rit van een dronken jongeman, werden begraven. Twee donkere auto's reden vol geladen met bloemen en kransen in de stoet mede. Op de lange weg van het zie kenhuis in de binnenstad naar het kerkhof buiten de stad bleven vele Hagenaars even staan, toen de droeve stoet voorbij kwam. Op de begraafplaats waren ve len gekomen, familieleden, vrien den en kennissen van de beide dames, de bioscoopgangers van Zaterdagavond, die het vreselijke ongeluk hadden meegemaakt en andere belangstellenden, die hun medeleven wilden tonen. De aula was bijna te klein om alle aanwezigen een plaats te bie den. Organist Henk Herzog speel de het „Largo van Handel", „Wenn ich einmal scheiden soil" uit de Matthaeus-Passion en „Wilt heden nu treden". Er werd in de aula niet gesproken. Jhr J. J. Smits van Oyen was aanwezig namens de waarnemen de burgemeester van Den Haag, namens de leiding van het City theater de heer W. Kets. De bei de slachtoffers hadden, zoals men weet, een voorstelling in dit thea ter bijgewoond. Zij werden, toen zij het theater verlieten, door de auto gegrepen. Onder de vele kransen en bloe men bevonden zich o.m. 'n krans van de vereniging Veenestraat en een krans van iemand die het ongeluk had gezien. Een visser te Aden heeft de Britse koninklijke medaille voor betoonde moed gekregen voor het redden van een vrouw, die bij het baden in de Telegraph baai door een haai werd aangevallen. Herstel aan het Damrak. Het is aan alles duidelijk te merken, dat de beurs sinds de ziekte van president Eisenhower een onzekere toestand is inge gaan. Over het verloop van New York tast men volkomen in het duister, want ook al neemt Eisen hower de teugels van het bewind weer gedeeltelijk in handen, het blijft nog de vraag of hij zich weer voor het presidentschap can- didaat zal stellen. En daarvan zal voor het toekomstige verloop van de markten veel afhangen. Het herstel van Wallstreet Dinsdag was overeenkomstig de meevallende houding van -het Damrak, alwaar gistermiddag de stemming bijzonder rustig was 56. Vol ontzetting zien de andere gevangenen de reusachtige gestal te van Svein Langtand als eerste slachtoffer de heuvel bestijgen. In de ademloze stilte lijken allen in een vreemde ban te luiste ren naar de schorre stem van de Sakser, die op eentonige wijs nog éénmaal van zijn heldendaden zingt. Even stokt zijn stem als Svein ziet, dat de platte bovenzijde van de offersteen werke lijk een roodachtige glans heeft een don kere, roest-rode glans. De witgemantelde gestalte van Ruad poogt hem het zingen te beletten en voor het eerst verzet Svein zich. Enkele zwarte beuls knechten snellen toe en slechts met de grootste moeite weten ze de reus op het offerblok te slinge ren. Onder het kleed, dat men en zelfs de claimhandel vrij kalm verliep. Er waren nu duidelijk tekenen van een krachtig herstel. De kopers waren weergekeerd, maar niettemin kon men waar nemen dat er voorzichtig werd geopereerd. Zelfs bleek de ope ning veelal te hoog gegrepen zo dat in de 2de tape 'n koerscor rectie moest worden toegepast. Waar Kon. Olie Maandag en Dins dag het grootste verlies heeft ge leden, was thans voor het hoofd fonds ook het herstel het grootst. Er werd zelfs gehandeld op 634, maar daarna volgde een terug val tot 629%. In vele gevallen werd het ni veau van Maandag weer over schreden, zoals bijvoorbeeld voor A.K.U. en Philips, maar het peil van Vrijdag, dus vóór de ziekte van Eisenhower, werd nog lang niet bereikt. Unilever keerde na 489 weer terug tot 484, wel een bewijs hoe onzeker de markt is en hoe moeilijk een bepaalde rich ting valt te onderscheiden. Er zijn teveel onberekenbare factoren in het spel. In het verdere verloop onder scheidden de toonaangevende cul tuurwaarden door een zeer vaste stemming. Claims Philips werden verhandeld op circa 425 gulden en verschilden dus niet veel van Dinsdag. De scheepvaartfondsen waren goed prijshoudend. De markt sloot rustig. Claims Seneunbah werden genomen op 130 135 gulden. Prolongatie 2% procent. NABEURSKOERSEN. hem over het hoofd gelegd heeft, klinkt zjjn gesmoord monotoom gezang De witgemantelde heft reeds zijn mes. Koud flikkert' het licht der flambouwen op het gladde lemmet. Maar het volgend moment laat de beul het wapen aarzelend zakken. Uit de achterste rijen krj stijgt een verward rumoer op; een zwakke alarmkreetDan ziet Ruad de pijl, die met dodelijke zekerheid op hem toesnort. Het is het laatste wat hü ziet....... Het offermes ontglipt zijn hand en met een gesmoorde gil zakt Ruad, de koning der Fir Iboths, ineen. Een hels lawaai breekt los onder de Fir Iboth-krijgers. Hoewel de lap over zijn hoofd hem belet iets te zien, wekt het lawaai en de plotseling verslappende greep van de beulsknechten bij Svein het vermoeden, dat er iets aan de hand ieul van de qjpanafgod, levenj^^JLpioet zijn. En dit vermoeden wordt een verheugende zekerheid, als hij eensklaps de stem van Eric de Noorman boven alles uit hoort schreeuwen: „Svein Langtand Ik heb je helm 1 Vecht er voor, zoals je nog nooit gevochten hebt". Kon Olie: 629—640 A. K. U.: 378—382 Philips: 364%-369% slot 369% (367 Unilever: 483488 Claims: 419—430 H. V. A.: 180 Deli: 180 slot 640 62878 slot 382 379 slot 487 483%). slot 430 (421-4) (1T9%) (179

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2