Hel gestolen vliegtuig Binnenlands nieuws TELEVISIE Snelle ontwikkeling, dank zij de oorlog HET DELTA-PLAN Verhuurder en verhoging RECHTSZAKEN Is koffiedrinken ongezond? TWEEDE BLAD Woensdag 28 September 195f> 10# Margmig Ne, 3571 In de V. 5. werden in één maand 35.500.000 ielevisie-ioesiellen verkochi aoor Moeilijkheden door hei ie laai of geheel niei berekenen van huurverhogingen Onrust in Paraguay? ALS GEEN HOGERE HUUR GEVRAAGD WERD. Coffeïne, een merkwaardige siof Geef jonge kinderen liever iets anders Medische rubriek Mislukte roofoverval in Nijkerk Televisie is het product van duizenden onafhankelijke experi menten, waarvan de resultaten bij elkaar zijn gevoegd met de intense zorg van een oudheid kundige, die de kruimelige ver kalkte deeltjes van een prae-his- torische dinosaurus bij elkaar tracht te voegen. In honderden, over de gehele wereld verspreide laboratoria heeft men gezwoegd en gepie kerd. Regelmatig heeft de televisie tijdens haar ontwikkeling slagen moeten incasseren. Opnieuw werd de televisie getroffen. In Sep- temben»1939 brak de oorlog uit. Op 18 September maakte de B.B.C. in Londen ibekend, dat zij haar televisie-uitzendingen moest beëindigen. De strijd vroeg de volledige inzet. Radio vond voort gang. Natuurlijk. Want zij be reikte reeds de millioenen. Zij was een haast onmisbaar onder deel geworden van het dagelijks leven. Vooral in deze oorlog bleek welk een ongelooflijk belangrijke positie de radio kan innemen. De regeringen moesten hun volk op de snelst mogelijke wijze kunnen bereiken en voorlichten. Ook waarschuwen als gevaar dreigde. In de jaren die daarop volgden van volledige strijd, voor ons van bezetting en verzet, is de radio van onmisbaar belang gebleken. Zonder radio zouden wij hebben geleefd in een welhaast van alles afgesloten wereld. Zouden wij slechts van één zijde het nieuws hebben gehoord. Terwijl nu ook de andere zijde haar stem kon laten klinken, in de verborgen plekjes waar wij luisterden naar datgene dat ons verboden was. TELEVISIE WORDT MILI TAIR BELANGRIJK. Maar de televisie was in die tijd nog te klein. Het aantal van hen die een televisietoestel be zaten, liep slechts in de honder den, de zenders waren op de vin gers van één hand te tellen. En daarom brak opnieuw een som bere tijd aan voor hen die de televisie populair wilden maken. De Amerikaanse regering maak te bekend dat de productie van alle radiofabrieken voor 100 moest worden overgeschakeld' op oorlogsproductie. Er verschenen geen toestellen meer op de markt. Tooh was dit een andere tijd voor de televisie dan die van de eerste wereldoorlog. Toen stond haar ontwikkeling nog dermate in de kinderschoenen, dat men gevoeglijk kon besluiten het hele experiment tijdelijk stop te zet ten. Men zag er nog geen enkel nut in voor de oorlogvoering. De jaren daarop, tot 1939, hadden de televisie echter tot een dergelijke ontwikkeling gebracht, dat zij werd ingeschakeld in de oorlogs productie. In alle fabrieken werd koortsachtig gewerkt om te zien op welke wijze de televisie, samen met radio en het nieuwste: radar, kon dienen tot het verslaan van de vijanden. Televisie was belang rijk geworden! Niet voor civiel gebruik, niet voor het geven van gezellige programma's. Dat was niet belangrijk meer. In Maart 1943 mochten in de millioenen stad New York nog maar gedu rende vier uren per week pro gramma's worden uitgezonden. Wel belangrijk echter waren de experimenten om b.v. op lange afstand' vliegtuigen en schepen te ontdekken. Of bij pogingen vanuit de lucht via de televisie camera het vijandelijk gebied af te speuren. Camera's die de beel den zouden kunnen zenden naar het hoofdkwartier waar men op het zelfde moment zou kunnen zien hoe vijandelijke opstellingen en steden zich op het beeldscherm vertonen. Radio, radar en televi sie genoten prioriteit. De ontwik keling kon niet snel genoeg gaan. Want men wist maar al te goed; hoe ook de andere partij alles in het werk stelde deze communica tiemiddelen zo goed mogelijk te ontwikkelen. Het werd een oorlog waarin door de ontwikkeling van de techniek dikwijls werd gestreden met een onzichtbare vijand. De verkenner zat niet meer boven in de mast, maar achter de vaag- grijs oplichtende schermen van de radar installatie. HET OCHTENDGLOREN VAN DE TELEVISIE. Het jaar 1945 noemt men wel het ochtendgloren van de televi sie. De oorlog was beëindigd en met vreugde nam men kennis van de vorderingen, die in deze overigens bedroevende periode waren gemaakt. Men maakte kennis met nieuwe electronische camera's, nieuwe electronische lampen, allerlei ontdekkingen waren in die jaren gedaan, die de televisie alleen maar ten goe de konden komen. Eindelijk scheen de tijd aangebroken van televisie voor allen. De fabrieken konden weer op volle toeren gaan draaien voor een maatschappij, waarin radio en televisie een be langrijke rol gingen spelen ten gunste van voorlichting, onder wijs, kunst en amusement. Aan het eind van 1945 deden de fabrieken al opzienbarende mededelingen: men had de „image-orthicon" lens ontwor pen, een lens met enorme gevoe ligheid waarbij het niet meer noodzakelijk was te werken in het licht van verblindende en adembenemende warme lampen in de televisie-studio's. In Decem ber van dat jaar werd al kleuren televisie vertoond. In September 1946 verschenen de eerste na-oor- logse televisie-toestellen op de markt. Maar toch bracht deze na-oör- logse periode nog enkele jaren van aarzeling. Men was er niet helemaal zeker van wat men nu eigenlijk aanmoest met de tele visie. De belanghebbenden, voor al in Amerika de adverteerders, vroegen zich af of het nut zou hebben geld in televisie te investe ren. De kleinere radiostations keken de kat nog eens even uit de boom. Begrijpelijk, want de bedragen die in televisie moeten worden geïnvesteerd, zijn onge looflijk. Zenders, studio's, repor tagewagen* camera's en tech niek, het vraagt millioenen. DE GROTE OPGANG. In de jaren 19471948 bleek de televisie het pleit te hebben ge wonnen. Enkele kleinere radio stations gingen over op televisie, en direct volgden talloze andere. Tegelijkertijd werden duizenden en duizenden televisietoestellen verkocht. De fabrieken konden de vraag bijna niet aan. Wat men zich wel kan voorstellen, wanneer men weet dat in de Verenigde Staten alleen in Maart 1955 vijf en dertig en een half milioen te levisietoestellen werden ver kocht! Maar niet alleen Amerika was actief. Het ene na het andere land begon een televisie-experiment, ook ons land. Een experiment dat na korte tijd vaste vorm kreeg. Internationale verbindingen wer den tot stand gebrachtEurovisie. Onze koningin zichtbaar in En geland, Italië en Frankrijk op het moment, dat zij zich ergens in ons tand onderhoudt met een aan tal kinderen. Voor de kroning van de Engelse koningin behoeft men niet meer naar Londen te gaan. Uit een wereldoorlog die to taal" was, is de televisie tenslotte versterkt te voorschijn gekomen. En zij ontwikkelt zich verder. De Rijksbegroting 1956 van 1956 van Verkeer en Waterstaat vermeldt over het Deltaplan o.m. In deze ontwerp-begroting wordt thans een belangrijke post opgenomen voor de uitvoering van het Deltaplan, waardoor met kracht een aanvang kan worden gemaakt met het grote complex werken, dat niet alleen Zuid- West Nederland een betere be veiliging tegen stormvloeden moet geven, maar dat daarnaast de sleutel vormt voor de verbe tering van de zoetwaterhuishou ding van een zeer groot deel van ons land, tot in Groningen toe, terwijl het tevens verbetering zal brengen voor de Gelderse IJsel als vaarweg en ook voor de z.g. tussenwateren in de verbinding tussen de Rijn en Rotterdam met Zeeland en België. De inspanning zal er daarbij op zijn gericht om zo spoedig moge lijk een maximaal effect te be reiken. In de eerste plaats met het oog op de veiligheid, maar daarnaast ook in het belang van de waterhuishouding en van de scheepvaart, terwijl evenzeer de uitbouw van ons net van land wegen wordt gediend, waardoor in het bijzonder de verbinding tussen Noordwest en Zuidwest Nederland en België een verbe tering zal kunnen ondergaan. In het kader van de Deltawer ken zullen in 1956 enkele belang rijke voorbereidende werken ge maakt worden ter uitvoering van het z.g. drie-eilandenplan dat de verbinding van Noord- en Zuid- Beveland en Walcheren beoogt door afdamming van het Veerse- gat en van de Zandkreek. Daar door zal mede in het Noorder- Sloe en in de beide evengenoem- de wateren een oppervlakte grond watervrij kunnen worden ge maakt. De bouw van de stormstuw met bijkomende werken aan de bene- denmond van de Hollandse IJsel zal met kracht worden voortge zet. Verwacht wordt dat deze in de winter 1957/1958 haar taak als waterkering zal kunnen vervul len, terwijl dan tevens de weg verbinding tussen de Krimpe- nerwaard met Rotterdam en ver der, door de totstandkoming van een brug over de evenbedoelde stormstuw zal kunnen worden geëffectueerd. De studie over de afsluiting van het Haringvliet zal naar wordt gehoopt zover komen, dat nog in 1956 met de aanleg van de bouw put voor de grote uitwaterings sluis een begin zal kunnen wor den gemaakt. Zekerheid kan daaromtrent nog niet worden-ge geven, omdat de studie zeer om vangrijk is en dus niet met stel ligheid is te voorzien wanneer deze zo ver zal zijn gevorderd dat de definitieve plaats van het kunstwerk kan worden aange geven. AAN GEVOLGEN VAN AANRIJDING OVERLEDEN. De 74-jarige voetganger C. van der L., die op 18 September j.l. bij het oversteken van de rijweg in de Van Woustraat te Amster dam door een scooter werd aan gereden en met een zware her senschudding en inwendige kneu zingen naar het Wilhelminagast- huis werd vervoerd, is Zondag aan de gevolgen van de aanrij ding overleden. 74) PERCY KING. (Nadruk verboden). „Hier is hij!" zei Algernon. „Eerst een vraag, brigadier. Is het je bekend, dat bandieten een vliegtuig van de lijn New York Chicago buitmaakten, er mee op een afgelegen eiland in de Cana dese meren landden en van één van de passagiers, de millionair Mansfield een losprijs van een half millioen dollar eisten?" „Of het me bekend is?" Symes snoof gebelgd. „Wat dacht je dat ze in Mountbrook niet van het bestaan van kranten afwe ten? Of dat de mensen er anal- phabeten zijn?" „Dan weet je óók, brigadier, dat op het eiland een Ameri kaans detective, Donald Blake, werd vermoord en een dame, mrs. Eastman, door een messteek ernstig werd gewond. Van beide misdaden beschuldig ik die man daar!" Wederom wees Alger non's vinger naar Wisburn. Symes legde de Mop, die een felle interruptie wilde spuien, met een handgebaar het zwijgen op, en blafte Fenture toe: „Hoe kom jij zo op de hoogte? En hoe denk je je beschuldigingen waar te maken?" „Ik behoorde tot de onfortuin lijke passagiers van het vlieg- ONECHT KIND ALS EIGEN KIND DOEN INSCHRIJVEN. De Amsterdamse rechtbank heeft Dinsdagmorgen de 38-jari- ge karrenverhuurder H. M. ver oordeeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van 100, bij niet betaling te vervangen door twintig dagen hechtenis. De karrenverhuurder heeft op 11 Augustus 1949 bij de ambtenaar van de burgerlijke stand aangifte gedaan van de ge boorte van een meisje, waarvan hij deed voorkomen dat het een wettig kind uit zijn huwelijk was. Het kind was echter van een ongetrouwd nichtje. Tegen hem was een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf ge- eist. Ons .bereikten de laatste dagen opmerkelijk veel vragen over situaties ontstaan door het niet verhogen van de huurprijs bij vo rige huurverhogingen. Daar blijkbaar veel moeilijkheden door ontstaan, zowel voor huurder als voor verhuurder. Wij zullen trachten in dit advies die bepalingen duidelijk uiteen te zetten. De eerste huurverhoging be droeg 15 per 1 Januari 1951. De op 31 December 1950 geldende huurprijs kon verhoogd worden met de wettelijk toegestane huur verhoging van 15 en geld voor elke plaats gelijk. tuig, evenals miss Bannerman en Wisburn. Waar ik mijn beschul digingen op baseer? In de eerste plaats op de verklaringen van mrs. Eastman. Zij zag de dader, wie het tussen twee haakjes niet om haar te doen was geweest, wel om miss Bannerman, die van haar oom, Gerard Heywood, in Chicago een deel van haar nala tenschap in ontvangst had geno men, honderd duizend pond. Om dat ze het riskant vond, met zo'n bedrag in haar eentje te reizen, verzekerde zij zich de diensten van een detective, Donald Blake. Wisburn kwam achter een en an der; hij reisde het meisje na. Op het eiland was zijn eerste werK, Blake uit de weg te ruimen. Miss Bannerman wist in het sport- vliegtuig van één der bandieten te ontsnappen. Tot haar ongeluk nam ze Wisburn mee, die zich in haar vertrouwen had gedrongen. Natuurlijk ontlastte de schavuit haar van de honderd duizend pond. Lang had hij er geen ple zier van, want op mijn beurt was ik hem te slim af. Met miss Ban nerman, thans mrs. Fenture, kwam ik naar Mountbrook, om er een familie-aangelegenheid te regelen, en waarachtig Wis- MI LIT AIR SCHOOT OP ZIJN VROUW EN ZIJN BROER. In alle vroegte heeft zich Maan dagmorgen een drama in de wo ning van de militair G., aan de Zwaanstraat te Eindhoven afge speeld. G. was van oordeel dat een bij hem inwonende broer zich zou hebben misdragen ten opzichte van zijn vrouw. In woe de greep hij een pistool en loste daarmee een schot op zijn vrouw. De broer vluchtte uit het raam, doch kreeg een schot na, dat hem in het bovenbeen trof. G. is later door de politie op straat aange houden en aan de marechaussee overgegeven. De vrouw, die ern stig aan het hoofd was gewond en de broer zijn in het zieken huis opgenomen. Hun toestand is redelijk. JONGEN UIT ENSCHEDE VERMIST. Sedert Zaterdag wordt te En schedé de 13-jarige Jan van den Heuvel, wonende Perikweg 83, vermist. De jongen is Zaterdagmorgen om acht uur het huis uitgegaan, doch is niet teruggekeerd. Zon dagmorgen schijnt men hem te hebben gezien in een weide van een landbouwer in Twekkelo, waar hij bezig was met bramen plukken. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor. De politie is Zaterdagavond met de nasporingen begonnen, waar bij men o.a. gebruik heeft ge maakt van een speurhond, die een spoor heeft gevolgd in de na bijheid van het Twentekanaal, waar het dier enkele malen in het water is gesprongen. SERIE DIEFSTALLEN EN INBRAKEN OPGEHELDERD. Met de arrestatie vorige week van drie personen, onder wie een dienstbode, blijkt de rijkspolitie te Blaricum in samenwerking met de districtsrecherche te Am sterdam een goede vangst te heb ben gedaan. De Blaricumse dienstbode H. B. J. B. en haar vriend, de boek houder-vertegenwoordiger K. W. uit Huizen, hebben bekend zich te Blaricum en' omgeving aan verschillende inbraken, diefstal len en diefstallen door inklim ming te hebben schuldig ge maakt. Voorts hebben zij in de maand Juni uit een geparkeerde auto te Blaricum goederen ontvreemd. Een groot deel van de gestolen goederen kon worden achter haald bij opkopers te Amsterdam burn verscheen er óók! Hij over viel me in het geniep, sloeg me bewusteloos en tikte de honderd duizend pond, die ik voor mijn vrouw had heroverd, weer op de kop. Hier heb je een korte toe lichting op mijn vier beschuldi gingen, brigadier." „Mag ik eindelijk óók aan het woord komen?" schreeuwde Wis burn. „De vent liegt, zoals nog nooit door iemand gelogen is! Zeker, ik ontvluchtte met miss Bannerman van het eiland. Het enige, wat van zijn verhaal op waarheid berust. Ik ken geen de tective Blake, evenmin een mrs. Eastman. Wel had ik in de gaten dat er een kaper op de kust was, een meneer Kerr, een eerste klas langvinger. Ik achtte het dus veiliger, miss Bannerman's kapi taal onder mijn hoede te nemen. Deze kerel, die best Fenture kan heten, maar daarom niet minder de beruchte Kerr is en blijft, zat ons achterna. We kwamen in En geland aan. In Burchester brak hij bij me in en ging met de hon derd duizend pond aan de haal. Ik belastte 'n detectieve, Spark- brook van het bureau Golds- brough, met zijn arrestatie. Bijna had deze de smeerpijp te grazen, maar op het laatste nippertje ontsnapte hij door een raam van zijn hotel. Toevallig wist ik, dat Mountbrook zijn doel was en ik verzuimde niet, er eveneens heen te gaan. Dat ik hem neersloeg en beroofde is weer één van die ge weldige leugens, zoals ze alleen in het brein van Kerr kunnen op komen. Hij moet miss Banner man's kapitaal nog in zijn bezit hebben. Fouilleer hem, brigadier! en Hilversum of kon in Blaricum in beslag worden genomen. De in beslag genomen goederen waren van de meest uiteen lopende aard: Tafelzilver, gouden en zil veren sieraden, een splinternieuw radiotoestel met pickup, bronzen beelden, een. grote hoeveelheid tafel- en divankleden, een bont jasje enz. Tot dusver werd slechts voor een bedrag van ƒ7500 ach terhaald, doch nog steeds wordt meer. gevonden. De betonwerker J. L. uit Hil versum, die eveneens was gear resteerd, werd op vrije voeten gesteld. Hij zal Vermoedelijk we gens heling worden vervolgd. Het onderzoek leidde nog tot de ar restatie van H. K. te Naarden, die zich in vereniging met de dienstbode en boekhouder aan inbraken buiten Blaricum zou den hebben schuldig gemaakt. In Paraguayse kringen te Bue nos Aires is men verontrust door berichten, volgens welke er po litieke en militaire onrust in Pa raguay heerst. De berichten uit het noorden des lands komen vertraagd binnen, zodat het nog niet mogelijk is deze meldingen op haar juistheid te toetsen. Op 1 Januari 1954 kwam de tweede huurverhoging, variëren de van 17 tot en met 29 al naar gelang de gemeenteklasse. Een woning, gelegen in een eerste klasse gemeente kon verhoogd worden met 17 en een in een vijfde klasse gemeente met 29 gerekend van de huurprijs die gold op 31 December 1953.. Daarin was dus begrepen de huurverhoging van 15 Nu per 1 September 1955 zijn de huren wederom verhoogd met een uniform percentage van 5 gerekend van de huur die op 31 Augustus verschuldigd was. Uit diverse bij ons binnenge komen vragen blijkt ons, dat er heel wat huiseigenaren zijn, die óf in het geheel nog geen verho ging van de huurprijs hebben ge vraagd óf slechts één van beide voorafgaande huurverhogingen in rekening hebben gebracht. Ten opzichte van zelfstandige bedrijfsruimten is hierin voor zien, omdat voor deze panden een huurverhoging slechts kon wor den opgelegd als partijen een nieuwe huurovereenkomst aan gingen. Bij woningen gold deze bepa ling niet; zij toch vielen alle on der de wettelijk af gekomen be palingen, die zonder meer, ook al gaf een 'bestaande huurover eenkomst een andere huurprijs aan, konden worden verhoogd met het afgekondigde percentage. Zo bleek ons o.m. dat er huis eigenaren zijn, die totaal geen huurverhoging hebben gevraagd, wij moeten in het midden laten uit welke overwegingen. Eén deed het niet omdat het huis niet voldoende onderhouden was! STROP EN UITKOMST. Deze huiseigenaren hebben nu een grote strop. De datum 31 Mensen, die geen koffie ge wend zijn, krijgen na het gebruik van dit genotmiddel een gevoel van grote onrust. Het zweet breekt hun uit en niet zelden krijgen zij ernstige hartkloppin gen. Bij de regelmatige koffiege- bruikers is het effect geheel an ders. Zij voelen zich lichamelijk en geestelijk tot meer in staat en zij zijn dat ook werkelijk. Op hen heeft koffie een kalmerende invloed. Door overmatig koffiegebruik kan men zijn lichaam wel schade toebrengen. Dat ligt dan niet zo zeer aan de koffie, maar meer aan die onmatigheid, die voor Dat hij met miss Bannerman ge trouwd zou zijn enfin, ieder een hier denkt het zijne ervan!" Symes pakte de punt van zijn neus tussen twee vingers en be keek Fenture achterdochtig van kop tot teen. „Ja, hoor eens, vriend, wanneer jij je voorstelt, dat ze in Mountbrook verlangend naar je hebben uitgekeken om op een boekdeel sprookjes te wor den getracteerd „Niets geen sprookjes! Als po litieman ken je de bejaarde zak kenrollerstruc. De heren slaan in het gedrang hun slag, schreeu wen het hardst van allemaal: „Houd de dief!" en nemen on dertussen met de buit de benen. Het is zo'n heksentoer niet, hon derd duizend pond in hondertjes weg te moffelen." Fenture deed een stap in de richting van de Mop. „Waarom strijk je telkens over je vest? Laat eens kijken, wat in de binnenzak zit!" „Je liegt! Je liegt!" krijste Wisburn. „Wou je mij beschuldi gen vanHij rende op de verandadeuren af, dóch eer hij ze had bereikt, pakten de agen ten hem bij de kladden. In zijn furieus verzet beet hij één der Mountbrookse ordebewaarders venijnig in de hand, wat prompt werd beantwoord met een op stopper, die de Mop deed suize bollen. In minder dan geen tijd had hij de boeien om. De briga dier belastte zich met de fouil lering. Uit de binnenzak van het vest kwam het pakket met de honderd duizend pond te voor schijn. (Wordt vervolgd). onze gezondheid altijd funest is. Het meest bekende bestand deel van de gebrande koffieboon is de coffeïne. Een sterke kop koffie bevat 100 milligram van deze stof. Augustus 1955 is immers de da tum, die doorslaggevend is voor de berekening van de 5 Zo was er een huiseigenaar die voor zijn woning 400 kreeg in Decem ber 1940 en nadien die prijs nim mer meer verhoogde. Instede van ƒ608 (4de klasse gemeente), die hij nu had kunnen beuren, krijgt hij nu maar ƒ420. Daar is niets aan te doen. Hij heeft het te danken aan eigen schuld, waar van hij nu de nadelige gevolgen ondervindt. Nu is er één mogelijkheid, die hier nog een kleine verandering in zou kunnen brengen, n.l. in het geval, dat de verhuurder vóór 31 Augustus 1955 reeds een kwestie over de vorige huur verhoging had lopen, b.v. door weigerachtigheid van de huurder om de hurverhoging te betalen. Krijgt deze verhuurder zijn zaak zover, dat hem die vorige huurverhoging wordt toegewe zen, hetzij door de huuradvies commissie, hetzij door de kanton rechter, dan is hij ook bevoegd de huurverhoging van 5 alsnog in rekening te brengen van 1 Sept. 1955 af. Is hem dit advies door gegeven door de huuradviescom- missie en wil de huurder daaraan geen gevolg geven, dan kan de verhuurder altijd nog de beta lingsverplichting door de kan tonrechter laten vaststellen. Maar het spreekt vanzelf, dat het ver zoek vóór 31 Augustus 1955 bij de huuradviescommissie in be handeling moest zijn. PROVISIE, PACHTEN EN PENSION. Voor de oorlog was het dikwijls de gewoonte dat een makelaar, die een woning verhuurde, zijn provisie aan de huurder in reke ning bracht, ook nu mag dit nog. Sleutelgeld valt hier echter niet onder. Tegen het eisen van sleutelgeld door anderen dan de verhuurder, treedt de wet opjdoor de bepaling, dat elk beding bij huur en ver huur van onroerend goed, waar bij tegenover een derde een niet redelijk voordeel wordt overeen gekomen nietig is. Een zodanige overeenkomst wordt door de wet dus als niet aangegaan be schouwd. Het voordeel moet ech ter onredelijk zijnnormale make laarsprovisie bijvoorbeeld is uiter aard geoorloofd. Er zijn vele verhuurders die de 5 huurverhoging berekenen over de gehele huurprijs, waarin eventueel ook water af huurver hoging wegens aangebrachte verbeteringen is begrepen. Deze berekening is niet toegestaan. ALLE bijkomende voorzieningen moeten eerst van de huurprijs worden afgetrokken en van het alsdan verkregen bedrag moet de 5 huurverhoging berekend worden, waarna de bedragen der bijkomende voorzieningen er weer bij opgeteld kunnen worden, i De huurwet geeft geen voor schriften voor pachtprijzen; deze zijn geregeld in het Pachtbesluit. Pensionprijzen vallen eveneens niet onder de huurwet; deze zijn vrij. Huurprijsbeheersing voor on gebouwd onroerend goed is in 1954 reeds opgeheven. Coffeïne verwijdt de bloed vaten: hersenen en nieren wor den na koffiegebruik rijkelijker met bloed doorstroomd. De pres taties van het hart worden door coffeïne vergroot: het bloed gaat sneller stromen, het aantal pols slagen per tijdseenheid neemt toe. De spieren van de darm wor den door deze merkwaardige stof geprikkeld en ook de andere spieren van het lichaam onder gaan zulk een toniserende wer king. Tenslotte stimuleert coffeïne ook de afscheiding van maagsap en het verhoogt de prikkelbaar heid van de zenuwcellen. LEVENDIGE FANTASIE. Hierdoor wordt het begrijpelijk waarom na een flinke kop koffie vermoeidheid spoedig plaats maakt voor een fris en fit ge voel. Zelfs op het einde van de dag kost de denkarbeid na koffie gebruik weinig moeite. Ook de fantasie is na het drinken van koffie levendiger dan anders. Tegelijk is hier echter mee ver klaard, waarom patiënten met maag- en darmziekten of met stoornissen van de galwegen, koffie vaak minder goed verdra gen. Sommigen vertellen dat zij er krampen van krijgen, anderen delen mee, dat zij dadelijk last van het zuur krijgen na koffie gebruik. Is coffeïne schadelijk voor het lichaam? Daar is geen kort en duidelijk antwoord op te geven. Het „goed" en „slecht" voor onze gezondheid is immers maar zeer betrekkelijk. LIEVER EEN IJSJE. Een onschuldige vloeistof als schoon water kan onder bepaal de omstandigheden of in abnor maal grote hoeveelheden immers al schadelijk zijn. Philips de Een 17-jarige Nijkerker heeft Zondagavond bij de landbouwer E. L., aan de Jan Plassesteeg te Nijkerk een mislukte roofoverval gepleegd. De jeugdige onverlaat trof de boerin alleen thuis en be dreigde haar met een oude Duit se bajonet. De vrouw, die gillend wegliep, werd achtervolgd, maar zij kon toch nog ontsnappen om de buren te waarschuwen. De jongeman had een rode doek voor het gelaat gebonden. De rijkspo litie, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in met behulp van een speurhond de jonge dader op te sporen, die 's nachts van zijn bed werd gelicht. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd en werd ingesloten. Schone dronk na intensieve sportbeoefening alleen maar wa ter en bleef toen op slag dood. Stoffen als arsenicum en strychnine, die als zeer zware vergiften te boek staan, kunnen in kleine hoeveelheden toege diend, een waardevol geneesmid del zijn bij zwaktetoestanden. Zo kan men over schadelijk of onschadelijk gemakkelijk langs elkander heen praten. Over de koffie doet men dat al sedert het jaar 1600. De discussie over de invloed van het koffiedrinken op 'onze gezondheid is nog steeds niet gesloten. Ondanks talrijke waarschu wingen en velerlei bezwaren is het koffiegebruik in W.-Europa voortdurend toegenomen. Waar de geleerden het wel over eens zijn is, dat het gebruik van koffie door jonge kinderen minder geschikt is. Maar die hebben ook veel lievoi; een ijsje! Dr. H. W. SCALONGNE.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5