TURKIJE STAAT PAL u;i j. s ■Hroïncic! T# Het gestolen vliegtuig Mevrouw Edel-Visser over het vrouwelijke bedrijfshoofd in onze maatschappij Ankara nam uitdaging van het Kremlin aan Vragen aan de Minister. Waar is de man Door het verdrag, dat enige tijd geleden tussen Turkije en Irak werd gesloten, is er een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van de verdediging van het Midden Oosten begonne". Het werd door Rusland natuurlijk met een uit barsting van vijandelijke gevoelens begroet, doch dit is niets nieuws voor Ankara. Canberra-bommen werper verongelukt TERNEUZEN. SLUIS. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Veelomstreden wetsontwerp in Z.-Afrika wordt 1 October van kracht De Turkse regering bleef onverstoorbaar en zei slechts, dat zij qcIi niet door de Rossen zou laten imponeren: wij zijn gewend aan Russische bedreigingen en hebben geleerd hoe wij daar mee moeten «inspringen. Toch is er een dosis moed voormet de beschuldiging, dat buiten- nodig geweest om, ondanks de I landse mogendheden Turkije hiel- herhaalde Russische eisen, zo pen met het oprichten van bases tegen de belangen van Rusland! in te gaan. Turkije heeft hier een goed voorbeeld gegeven voor alle landen, die onder Russische druk staan en zich hiermede een waar dig lid van de NATO betoond. Het laad is nu tezamen met Irak het voornaamste Noordelijke bol werk in het Midden Oosten ge worden. Deze ervaring met Turkije toont tevens aan hots weinig Russische dreigementen in de praktijk betekenen, wanneer ar kalm doch vastberaden weer stand aan wordt geboden. Bo vendien is Turklje's lidmaat schap van de NATO er het be wijs van, dat de druk, die de Sow jet-Unie op verschillende landen uitoefent, grotendeels dte oorzaak is van de consolida tie van de met-communistische wereld dus precies wat de diplomatie van het Kremlin voortdurend heeft trachten te voorkomen. DE UITWEG NAAR ZEE. De vastberaden houding van Turkije kan het beste met enige voorvallen uit de recente geschie denis van de Russisch-Turkse be trekkingen geïllustreerd worden. Van 1940 af heeft Rusland zijn imperialistische politiek weer voortgezet. Onder het communis me is, evenals onder het Tsaris tische regime, het doel van Rus land geweest om zich toegang te verschaffen tot de havens van de Oostelijke Middellandse Zee. En tegenwoordig is dit doel nog veel aantrekkelijker met het oog op het grote strategische belang en de reusachtige oliebronnen van het Midden Oosten. Sfolotow legde tijdens de Nazi- Sowjet onderhandelingen in No vember 1940 zijn kaarten op tafel. Hij eiste toen een basis voor de Russische land- en zeemacht bin nen het bereik van de Bosporus an de Dardanellen. Verder stond hij erop, dat het gebied ten Zui den van Batoem en Bakoe, in de richting van de Perzische Golf, erkend zou worden als het brand punt van de aspiraties van de Sowjet-Unie. Sn Maart 1945 toonden de Rus sen nog duidelijker, waar het hen om te doen was, toen zij het Turks-Russische verdrag van 1921, waarbij destijds de Oostelij ke grensgebieden van Kars en Ardahan (tegen Transkaukasië aan gelegen) aan Turkije waren teruggegeven, eenzijdig verbra ken. De prijs van een nieuw ver drag moest het opnieuw afstaan van deze gebieden door Ankara rijn. j De bedoeling bleek toen duide- Tijk Het Russische diplomatieke offensief, dat gesteund werd door de onuitgesproken bedreiging van militair geweld, was er op ge richt om Turkije aan zich te on derwerpen door een „gezamen lijke" controle op de zeestraten (met een alles beheersende Sow- jptbasis) en de inlijving van het intussen zwaar versterkte Kars- Ardahan-gebied. GEEN HAARBREED. „met agressieve bedoelingen". Het antwoord van Turkije hier op luidde, dat de Russische eisen de bedoeling hadden haar veilig heid en territoriale integriteit in gevaar te brengen. Daarom ont kende zij alle verantwoordelijk heid voor het slechter worden van de Turks-Russische betrek kingen. EEN MET HET WESTEN. Tezelfder tijd gaven de Turken de wens te kennen om lid van de NATO te worden. Zij redeneerden aldus, dat elk land, dat geen ga rantie-verdrag met Amerika had, kon verwachten om op zekere dag net als Zuid-Korea te worden aan gevallen. Als bewaker van de zeestra ten was Turkije van vitaal be lang voor het Oostelijke Mid dellandse Zeegebied en voor het gehele Midden-Oosten welke geen van beiden losgemaakt konden worden van de collec tieve verdediging van West- Europa. Weer kwam Rusland tussen beiden. In Januari 1952 zond het een prot'estnota tegen Turkije's intrede in de NATO. Ondanks dat werd Turkije de volgende maand lid van de NATO. Het resultaat was kentekenend voor de Russische houding. Men zou een toenemende druk, een ultimatum of troepenverplaat singen naar de grens verwacht hebben. Niets van dit allesv In Mei 1953 zag Rusland in een offi ciële nota -af van zijn eis op Kars en Ardahan! Er zat echter een addertje onder het gras. „Zou Turkije willen toestemmen in aparte onderhandelingen over de kwestie van de zeestraten?" Ankara besloot hier niet op in te gaan. Het herinnerde Moskou weer net als bij vorige gelegenhe den eraan, dat het internationaal beheer over de Straten was vast gelegd in de Conventie van Mon- treux in 1936. VASTBERADEN... Begin 1954 werd het duidelijk dat er zich binnen de NATO een nieuw patroon voor de verdedi ging van het Midden Oosten ont wikkelde. Moskou protesteerde opnieuw en 'beschuldigde Ameri ka, Engeland en Turkije van po gingen om zich onder valse voor wendsels van de aanwezigheid van buitenlandse gewapende strijdkrachten in de landen van het nabije en Midden Oosten te verzekeren. Een antwoord van Turkije, waarbij dit land verklaarde van geen enkele schikking te willen weten, leidde tot plechtige ver zekeringen van de Russische vriendschap tegenover Turkije, dooh deze maakten na het sluiten van het Turks-Iraakse verdrag in December 1954 plaats voor een hernieuwde vijandelijke stem ming. En zo staan op het ogenblik de zaken. Door een vastberaden standpunt in te nemen, zowel tegenover de Russische dreige menten als de betuigingen van vriendschap, heeft Turkije de uit daging van de diplomatie van het Kremlin aangenomen en de we reld getoond wat deze waard is. Laten wij hopen, dat door dit voorbeeld ook andere landen op deze manier onder de Russische druk zullen uitkomen. PRIMEUR VOOR DEN HAAG: RIJDENDE SPAARBANK. De niet-comimerciële Haagse nutsspaarbank heelt, in verband met het tekort aan mogelijkheden om bijkantoren te stichten, een .rijdende spaarbank" laten bou wen. Deze spaarbank zal van 17 October af wekelijks twee maal in zeven nieuwere wijken stand plaats innemen om dusdoende dat gedeelte van 231.000 Haagse nuts- spaarders met een gezamenlijk tegoed van 168 millioen gulden dicht bij huis van dienst te kun nen zijn. Men heeft op ruim chassis een wachtkamer laten bouwen. Ach ter de cabine, die als loket voor twee personen is ingericht, be vindt zich een ruimte, die van deze wachtkamer is afgesloten. Men kan daar rustig zijn zaken afdoen. De Haagse bank, die naast het hoofdkantoor in Den Haag, Was senaar, Rijswijk, Voorburg en Loosduinen 20 bijkantoren telt, (Scheveningen heeft een eigen bank) werd in 1818 gesticht in 'n kamer van het stadhuis. Daar konden „boden en ambachtslie den" hun spaargeld brengen. Halen was minder eenvoudig, om dat de spaanders dan moesten vertellen, „wat ze met hun geld gingen doen." Dat is nu wel an ders. De geweldige uitbreiding van Den Haag maakt het vestigen van meer hijkantonen nodig. De moei lijkheid om deze kantoren gun stig te situeren en daarbij de ob stakels, die men bij het bouwen ondervindt, hebben geleid tot het inrichten van een mobiele spaar bank, die, naar men verwacht, een reeks van jaren dienst zal moeten doen, voordat het nuts bedrijf voldoende bijkantoren zal hebben. Een bommenwerper van het type „Canberra" is Maandag in de lucht boven Stowmarket in Suffolk uit elkaar gesprongen. Van de vier inzittenden is er één om het leven gekomen doordat zijn valscherm niet functionneer- de. De anderen kwamen behou den op de grond terecht. Het toestel maakte een oefenvlucht. Een afscheid. Vrijdagmiddag namen de hoofdkantonniers en kanton- niers van de Provinciale Water staat in Zeeuws-Vlaanderen op de vergaderzaal van de Waterlei ding Maatschappij in tegenwoor digheid van het bureaupersoneel en technische ambtenaren alhier afscheid van hun hoofdingenieur J. A. Hofwegen, die met ingang van 1 October a.s. de dienst van de Provinciale Waterstaat ver laat. Namens de kantonniers in W. Zeeuws-Vlaanderen werd het woord gevoerd door de heer J. Vermeulen, hoofdkantonnier te Groede, die onder aanbieding van een omlijste pracht foto van de haven van Terneuzen, de heer Hofwegen dank betuigde voor de buitengewoon prettige wijze waarop deze leiding wist te ge ven aan allen bij het vervullen van hun taak. De heer P. C. den Beer, kanton nier te Zaamslag, onderstreepte de woorden van de vorige spre ker en zwaaide namens het per soneel in O. Zeeuws-Vlaanderen de heer Hofwegen alle lof toe voor zijn medeleven met het on der zijn toezicht staand perso neel. Allen zien dan ook hun hoofdingenieur node vertrekken. Uiting gevende van de gevoelens van hoogachting, wenste spreker namens alle kantonniers de heer Hofwegen in zijn nieuwe werk kring het allerbeste toe. De heer Hofwegen dankte hier op de sprekers, en met hen, alle kantonniers van zijn dienstkring, over wier plichtsvervulling hij steeds met waardering zal terug denken. Des avonds werd in de lunch room Koene het bureauperso neel, technische ambtenaren en opzichters gelegenheid geboden afscheid te nemen van de heer en mevrouw Hofwegen. Hier werd het woord gevoerd, door de heer D. S. Frelier, tech nisch opzichter te Terneuzen, die, nadat hij mevrouw Hofwegen een bloemenmand had aangebo den, in welgekozen woorden de heer Hofwegen dank bracht voor de allerprettigste sfeer, die de scheidende hoofdingenieur wist te scheppen tussen hem en het technisch, personeel. De bureelambtenaar, de heer J. J. de Klerk, getuigde hoe ook het kantoorpersoneel met spijt kennis had genomen van het be sluit van hun hoofdingenieur om de dienst van de Provinciale Wa terstaat te verlaten en in het particuliere bedrijf een leidende functie te aanvaarden. Spreker bood als een herinne ring aan de tijd in Zeeuws-Vlaan deren doorgebracht de heer Hof wegen namens het personeel een viertal boekwerken aan. Tenslotte was het de heer Q. A. van de Linde, technisch amb tenaar te Oostburg, die de heer Hofwegen dank bracht voor zijn medeleven met alien die met hem ambtelijk in aanraking kwamen. De heer Hofwegen betuigde, mede namens zijn echtgenote, al len dank voor de aangeboden hern inneringen aan zijn diensttijd in Zeeuws-Vlaanderen, en bovenal voor de zo talrijke blijken van vriendschap, die zij steeds moch ten ontvangen. Het spreekt van zelf, aldus de scheidende hoofd ingenieur, dat zij deze prettige tijd in Zeeuws-Vlaanderen door gebracht, nimmer zullen verge ten. De heer Hofwegen besloot zijn afscheidswoord met allen het al lerbeste toe te wensen. Ondanks de druk, die Rusland uitoefende, weigerde Turkije ook maar een haarbreed toe te gtven. Volgens haar waren deze eisen onverenigbaar met de Turkse na tionale souvereiniteit. In 1947 kwam de eerste belo ning voor deze standvastige hou ding. Het was de verklaring van president Truman, dat de Ver. Staten Turkije en Griekenland zouden steunen bij hun voorbe reidingen voor het tegengaan van agressie. Moskou bleef zijn propaganda- actie tegen Turkije volhouden en in 1951 kwam er een Sowjetnota HET VERLEENDE VERLOF AAN DE SECRETARIS-GENERAAL VAN LANDBOUW. Het lid van de Eerste Kamer de heer Rip heeft aan de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het waar, dat aan mr J. Th. Bonnerman op zijn verzoek bui tengewoon verlof is verleend als secretaris-generaal van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid mede te delen, om welke redenen mr J. Th. Bonner - man buitengewoon verlof heeft gevraagd en om welke redenen de minister dit verlof heeft ver leend? Op de laatste dag van het in ternationaal congres van vrou welijke bedrijfshoofden, georga niseerd ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Nederland se bedrijfshoofden, heeft de pre sidente van deze unie, mevrouw J. M. P. EdelVisser, in de aan wezigheid van minister Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp, ge sproken over „Het vrouwelijke bedrijfshoofd in het verleden, thans, en in de toekomst". Dat vrouwen de verantwoorde lijkheid van de leiding van een onderneming op zich nemen, is niet iets van recente datum. De geschiedenis geeft daarvan vele voorbeelden. Meestal was het on der de drang van de omstandig heden, dat de vrouw er toe werd gedreven zich aan het hoofd van een bedrijf te stellen, als het er om ging een bedrijf voort te zet ten, na de dood van een vader of echtgenoot. Vooral na de twee wereldoor logen deed zich de noodzakelijk heid nog meer voelen. Maar het is niet alleen de noodzaak die een vrouw in de richting van de han del stuurt. Daar zijn andere fac toren bijgekomen. Het baart geen verwondering meer, dat een jon ge vrouw een weg zoekt en die vindt in het industriële leven en zich door haar werk 'n onafhan kelijke plaats in het economische leven verzekert. Zulks wordt op het ogenblik door de gehele maatschappij aanvaard. Dat nieuwe gezichtspunt heeft overal voor de jonge meisjes de mogelijkheden geschapen een vorming te ontvangen, om in haar behoeften te voorzien, welke haar omstandigheden in de toekomst ook zouden zijn. Uit die stand van zaken maakt de vrouw, zeer dikwijls zonder zich daarvan re kenschap te geven, de logische gevolgtrekking in geval van nood zaak haar werkkracht ter be schikking van de maatschappij te stellen, zodanig, dat noch zij, noch haar mogelijke familie weer ten laste van de gemeenschap zouden komen, zoals dat vroeger het geval was. Maar nu dragen de regels voor de leiding van het openbare leven, vóór alles het stempel van de suprematie van de man. Een weinig sympathieke uitdrukking, aldus de presidente, maar zij durfde die in dit gezel schap te gebruiken, omdat zij goed weet, dat het niet in de be doeling ligt van de aanwezige heren, de vrouwen te beheersen. Met een kleine anecdote wilde zij aantonen, dat men het eigen lijk de vrouwen niet kwalijk zou kunnen nemen, indien zij wraak zouden nemen. In 1938 vertelde mejuffrouw Johanna Naber, de bekende schrijfster en Neder landse feministe, die toen 80 jaar was, haar een voorval uit 1880. Zij moest in haar kwaliteit van lid van een of ander comité als afgevaardigde deelnemen aan een bijeenkomst, die ver van haar woonplaats werd gehouden. Een weinig voorkomende gebeurtenis in die tijd! De onkosten werden vergoed, d.w.z. dat de mannen een declaratie voor een warme maaltijd konden indienen, terwijl mej. Naber zich met een broodje kaas tevreden moest stellen! WENSEN. Nu hebben de mannen in Ne derland de supprematie van de vrouw niet te vrezen, zo merkte zij verder op. Wel hebben de vrouwen enige wensen, die, naar zij hopen in de toekomst zullen worden vervuld. Vooreerst noem de zij de kwestie van de onbe kwaamheid van de gehuwde vrouw in de burgermaatschappij. In de tweede plaats noemde zij de belasting-wetgeving en in het bijzonder de onevenredig sterke progressie van de belas tingheffing voor een werkend echtpaar. In dit verband herinnerde zij aan het werk van haar Belgische collega, mevrouw Vandenschrik. Het heeft er alle schijn van, dat de inspanningen, die daar op dit terrein worden gedaan binnen kort met succes zullen worden bekroond. Zo heeft de minister van Economische Zaken van Bel gië, de heer Rey, gesproken oyer de moeilijkheden, die de kleine ondernemingen ondervinden. Hij kwam tot de conclusie, dat zij het best zouden kunnen worden ge holpen door afschaffing van de cumulatie van de inkomsten der echtgenoten. Is dit een gedachte om door de Nederlandse minister van Economische Zaken te wor den overgenomen? zo vroeg zij. Een derde vraagstuk noemde zij dat van gelijk loon voor gelij ke arbeid. Met betrekking tot deze materie heeft Frankrijk een voorbeeld gegeven. Onze rege ring heeft beloofd volgens een bepaalde methode te komen tot de afschaffing van de verschillen in salarissen en lonen. Bij ons zijn de benoemingen van func tionarissen reeds gelijk, zowel voor de mannen als voor de vrouwen, terwijl sedert enkele weken de gelijkheid van lonen en salarissen zich heeft uitge strekt tot het personeel van de Nederlandse radio. Ondanks die wensen, die nog lang piet op het punt staan te worden vervuld, blijft het doel, dat de vrouwelijke bedrijfshoof den zich stellen, te werken voor het openbaar goed, tezamen met de mannelijke collega's. Daarom ook zijn de vrouwelijke bedrijfs hoofden verheugd, dat de jaar beurs te Utrecht voor het eerst twee vrouwen in het bestuur heeft opgenomen. Spreekster heeft het vertrou wen, gebaseerd op dit laatste feit dat de openbare organisaties er geleidelijk toe zullen over gaan de vrouwen met meer waarde ring en collegialiteit te ontvan gen. Zij maakte tenslotte het woord van de Koningin, toen nog Prin ses Juliana, in 1948 gesproken bij gelegenheid van de tentoonstel ling van het werk van de vrouw, tot het hare. De toenmalige Prin ses zei toen onder meer, dat de vraag, te weten wie de invloed rijke persoonlijkheid is, het ge nie, wie het talent bezit, uitein delijk onafhankelijk is van het geslacht waartoe men behoort. De B.B. - Bescherming Bevol king - is thans een organisatie, welke voor haar taak is be rekend. Overal in ons land is ruimschoots uitstekend materiaal aanwezig. Meer dan 160.000 B.B.-ers willen nu geregeld in een stukje van hun vrije tijd oefenen om de handen uit de mouwen te kunnen steken als hun hulp nodig mocht zijn. Toch vertoont de organisatie nog open plaatsen. Op elke twee noodwachters is nog een derde nodig. Weest U die derde! Vraagt U eens bij het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- ol blokhoofd, wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. Zowel des middags als des avonds bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen om onder het ge not van aangeboden verversin gen en het daarbij passend roker tje menige herinnering uit de diensttijd te releveren, waarbij steeds tot uiting kwam de goede verstandhouding tussen hoofd ingenieur, bureau- en technische ambtenaren en kantonniers. Oprichting auto- en motorclub. Alhier werd in hotel „Cen traal" een auto- en motorclub op gericht, welke met 24 leden start te. Het initiatief daartoe werd genomen door de plaatselijke V.V.V., die hiermee haar taak tot het organiseren aan auto- en mo torritten aan de nieuwe vereni ging overdroeg. Drie keer per jaar zal een evenement georga niseerd worden, nl. twee keer voor eigen leden in samenwer king met de Ralleyclub in Brug ge en in September een grote in ternationale ralley. Contact tot samenwerking zal opgenomen worden met naburige bestaande organisaties. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: G. J. van Oorschot, voorzitter; A. de Bruijn, secreta ris; R. Gevaert, penningmeester; R. Grahame en K. v. d. Vijver, leden. De eerste rit vindt plaats op Zaterdag 3 December nl. een St. Nicolaas surpriserit. Gemeenteraad komt bijeen. Maandag 3 October komt de gei meenteraad van Sluis in open bare zitting bijeen. Naast de ge bruikelijke punten, vermeldt de agenda een bespreking over het al of niet noodzakelijk zijn van een verhoging der huren van wo ningwetwoningen en noodwonin gen. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de R. K. meisjesschool is met ingang van 1 October benoemd mej. M. Raes te alhier. Opbrengst collecte. De collecte, gehouden door de afd. Zaamslag van het Chr. Na-, tionaal Vakverbond „Draagt El kanders Lasten", heeft 173,59 opgebracht. COOP VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 26 September. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 11,3015.40. Per stuk: Bloemkool A 3046 ct, B 834 ct, C 16 ct; Witte kom kommers A 16 ct, B 1218 ct, C 1116 ct; Meloennen 4160 ct. Per kg: Andijvie 1020 ct; Prin- cessebonen 7075 ct; Wagenaars afwijkend 21 ct; Saxa 1519 ct; Pronkbonen II 36 ct; Kroten 6 ct; Rode kool 3%—13 ct; Savoye kool 1519 ct; Witte kool 58 ct; Breekpeen C II 48 ct; Prei 21 29 ct, id. afw. 10 ct; Spinazie 36 ct; Tomaten A 4156 ct, C 33 37 ct, CC 25—27 ct; Uien II 7—11 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes I 9,60 ƒ10. FRUIT. Per 100 kg. Appelen: Cox Oran ge Pippin F ƒ26; James Grieve A 50—60, B 48—40, C' 40,10, H grof ƒ40,80, H I ƒ34,40, H II ƒ21,80, K ƒ29,40, F 19; Trans parant de Croncels A 35, B/C 32, H grof 3133, H I 28— 30, H II 2223, K 27—31, F ƒ16ƒ19; Zoete appelen ƒ22; overige soorten 319. Peren: Beurré Hardy ƒ34; Bon ne Louise ƒ31—ƒ33; Conférence ƒ34,50ƒ35; Triomphe de Viën- ne F ƒ30—ƒ33; overige soorten 17—22. UOOT PERCY KING. 73) (Nadruk verboden). „Ik pleegde ze, ja", bekende hij met neergeslagen ogen. „Ik deed het om Gerard uit de put te hel pen. De hemel is mijn getuige, dat ik het geld opzij heb gelegd om het Fenture te sturen, zodra het misdrijf was verjaard. In plaats van zich er rekenschap van te geven, dat ik alléén om hèm de oneerlijke daad beging, heeft Gerard voortdurend mis bruik van mijn zwakheid ge maakt. Nu weet je, hoe hij mij onder de duim kreeg". Algernon dacht het zijne over die goede voornemens. Hij had Philip Heywood van het eerste moment af een onsympathiek, onbetrouwbaar individu gevon den, maar nu walgde hij van hem. De manier, waarop de kerel zich dacht schoon te wassen, maakte Algernon haast onpasse lijk. „We zullen de koe bij de ho rens vatten, waarde Philip. Ik zal, terwille van je vrouw en kin deren een streep halen door wat hier is gebeurd. Vera en ik zijn er heelhuids afgekomen. Boven dien, hoe beroerd het voor me mag wezen ik heb in je nu eenmaal een stuk aangetrouwde familie te zien. Maar dan zul je, misschien voor de eerste keer in je leven, niet met draaierij moe ten omgaan geef je toe, de fraude te hebben gepleegd en ben je bereid voor het volle bedrag over de brug te komen?" „Ik garandeer," antwoordde mrs. Heywood voor haar echtge noot, „dat u het binnen vier en twintig uur heeft en de naam van uw vader zal in ere worden hersteld.'' Fenture voltooide de zin niet. Een auto hield voor het huis stil. Even later stapte Grace haastig binnen, gevolgd door een briga dier en twee agenten. „Brigadier Symes," stelde de leider zich voor. „Deze jonge da me kwam op het bureau met een zeer ernstige aanklacht. Ze ver telde niet meer of minder, dan dat haar broer vermoord zou zijn en beschuldigde haar oom er van. Wie is dat?" „Ik." Gerard Heywood deed een stap naar voren. „De beschul diging is absurd. Iedereen zal het toegeven." „Mijn dochter vergiste zich," kwam mrs. Heywood' tussenbei de. „Martyn, mijn zoon, had woorden met zijn oom. Het liep nogal hoog; de twee kunnen niet goed met elkaar overweg. Mar tyn wond zich zó op, dat hij een toeval kreeg en tegen de grond sloeg, waarbij hij zijn hoofd be zeerde.' Op het ogenblik slaapt hij rustig; u kunt u overtuigen. Grace dacht, dat iets heel erg was gebeurd. Ze sprong op de motor van haar broer en reed naar het dorp, zonder naar rede te luisteren. Ze is altijd een vaat je buskruit als het tegen haar oom gaat. Op het onbillijke af." Mrs. Heywood bloosde onder haar welbewuste leugens. De brigadier wendde zich stug tot Grace. „U lijkt me anders oud en wijs genoeg om te kun nen weten, dat u de politie niet met fabeltjes aan boord komen moet." „Het abuis is verklaarbaar, brigadier," lichtte Fenture hem in. „In haar overspannenheid haspelde miss Grace twee dingen door elkaar. Zij hoorde mij iemand van moord beschuldigen en bracht dit in verband met het onbetekenend ongelukje van haar broer Martyn." „Wat zegt u? Beschuldigde u iemand van moord?'' „Van moord, poging tot moord, zware mishandeling en diefstal." „Toe maar!" Het was duidelijk dat brigadier Symes er aan twij felde of Fenture ze .wel allemaal bij elkaar had. „Wie bent u? U ziet zelf er uit, alsof u stevig hebt geplukhaard!" „Niet de moeite waard, briga dier," glimlachte Algernon. Hij reageerde niet op de zwakke kreet van mrs. Heywood. „U en uw mannen hebben niet kunnen dromen, dat ze in Mountbrook ooit zo'n goede vangst zouden doen." Op Wisburn wijzend: „Daar zit de schurk!" „De vent is dronken of stapel!" protesteerde de Mop furieus. „Je vroeg hem naar zijn naam en hij antwoordde niet, brigadier! Hij heet Kerr en is een berucht in breker!" Vera Bannerman stapte op Fen ture af en stak een arm door de zijne. „Deze heer heet Algernon Fenture en is mijn echtgenoot. Als één dat weten kan, dan ik, zou ik zo zeggen!" Brigadier Symes draaide ver woed zijn snorren op. „Is het hier een gekkenhuis of is 't er géén?" explodeerde hij. Er viel op poli tioneel gebied in Mountbrook niets te beleven, hoogstens een geval van stroperij of het tappen van whisky in verboden tijd. Moord was bij mensenheugenis niet voorgekomen En de nachte lijke uren beschouwde brigadier Symes als bestemd voor de slaap, niet om op visitie te gaan bij een stelletje onnozelen, dat elkaar om beurt van de lelijkste dingen be schuldigde. „Als er hier één is, die van zichzelf durft te zeggen dat hij niet met molentjes loopt, laat hij dan vertellen, hoe de vork in de steel zit, en laat hij het een beetje vlug doen!" (Wordt vervolgd). In de Regeringsgazet is Vrij dag bekendgemaakt, dat het veel omstreden wetsontwerp, op basis waarvan het quorum van het Zuid-Afrikaanse hof van beroep wordt uitgebreid van 5 tot 11 rechters wanneer constitutionele kwesties worden behandeldop 1 October van kracht zal worden. Het wetsontwerp wend in Mei in het parlement ingediend en werd onmiddellijk voorafgegaan door de benoeming van 6 nieuwe rechters van het hof van beroep. OVERSTROMING IN NOORD-MEXICO. Bij een plotselinge overstroming van de Rio San Maroc in Noord- Mexico zijn in de hoofdstad van de staat Tamaulipas, Iudad Vic toria, in totaal 27 personen om het leven gekomen. De overstroming werd veroor zaakt door zware regenval. In de laaggelegen gedeelten van Iu dad Victoria zijn door het water ongeveer 200 huizen vernield. DE KWESTIE-MAROKKO. Te Fez werd Maandag een aan slag gepleegd op de chalifa, de plaatsvervanger van de pasja van -Fez. Zijn broer, Si Mehdi, die met hem in een auto zat, toen een onbekend gebleven Marok kaan enige schoten loste, werd gedood, en een lid van de lijf wacht werd zwaar gewond. De chalifa, Si Taieb Baghdadi, bleef evenwel ongedeerd. Vorig jaar was hij bij een aanslag door twee kogels in de schouder getroffen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2