Systeembouw wordt gestimuleerd In Indonesië beginnen Donderdag algemene verkiezingen Het ongeluk in den Haag De gezondheidstoestand van Eisenhower De toestand in Argentinië Nationale defensietaak boven Navo-verpiichtingen Ex-admiraal Raeder vrijgelaten WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 27 SEPTEMBER 1955. 10e Jaargang No. 3570. Wederopbouw en volkshuisvesting In 1956: Afwikkeling van oorlogs- en waiersnoodschade De begroting van de gewone dienst (rond 283.000.000) wordt in zeer hoge mate beheerst door de woningbouw. Ongeveer 89 van de totale begroting heeft betrekking op de woningbouw. De woningwetbouw 100.000.000) en de premiebouw 110.000.000) leggen ieder beslag op rond de helft van die 80 Het woningbouwprogramma is voor 1056 op 0.000 woningen gesteld, verdeeld in 32.000 woningwetwoningen, 30.000 premiewoningen (volle- en halve premie tezamen), 7.000 herbouw-woningen en 1.000 vrije sector-woningen. Visie van Malone op de Sowjet-Unie De strijd om Goa Orkaan teistert Iwo Jima Nog 15 mensen in ziekenhuizen Journalist gearresteerd De orkaan Janet" Stakingen in België V.S. zal wapens leveren aan Egypte Tratuiering by Bbonnemen» Tsmouten Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ot: mlidmum i-sr advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 3 regels ƒ1.—4 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adw* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags «af. Voor het Maandag-nummer: Zaterdag! 10 »ur. De toelichting op deze begro ting gaat als volgt verder: De nog immer voortdurende woningnood stelt de regering voor de onverbiddelijke noodzaak het gehele beleid af te stemmen op alzijdige bestrijding van dit maatschappelijk kwaad. Hoewel de huidige productie in de wo ningbouw voor Nederlandse be grippen reeds een ongekende prestatie betekent, zal toch niet kunnen worden volstaan met een zonder meer continueren van deze activiteiten. Immers op deze wijze zal het nog ongeveer 10 jaren duren voor het bestaande woningtekort is in gehaald. Het is dus nodig alle middelen te baat te nemen om verkorting van deze periode te bereiken, doordat een hogere woningproductie wordt verkre gen. Hieromtrent pleegt de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting overleg met verschillen de bij de woningbouw betrokken groeperingen. De twee factoren, welke in de huidige omstandigheden bepa lend zijn voor de mogelijkheid tot verdere opvoering van de produc tie Zijn het arbeiderspotentieel en de materiaalvoorziening. Het streven is er daarom op gericht van het arbeiderspotentieel niet alleen volledig gebruik te maken, maar dit zo mogelijk ook te ver groten. Daarnaast zal behalve rationa lisatie ook het toepassen van systeembouw krachtig worden gestimuleerd. Hiermede kan be halve arbeidsbesparing ook mate- worden bereikt. „De Verenigde Staten zijn ver keerd ingelicht geweest over de verschillende politieke fazen, die de Sowjet-Unie heeft gekend aldus heeft de republikeinse se nator George Malone, die op het ogenblik 'n studiereis door Oost- Europa maakt, gezegd in een verslag aan Washington van zijn in de Sowjet-Unie opgedane in drukken. Malone verklaarde verder, geen enkele aanwijzing ontdekt te hebben, dat er binnen afzienbare tijd een revolutie of een rege- rings-omwenteling in de Sowjet- Unie zal plaats hebben. Premier Nehroe heeft, in ant woord op een vraag, in de Indi sche volksvertegenwoordiging verklaard dat India binnenkort stappen zal doen bij een „bevrien de mogendheid", op dat deze de belangen van India in de Portuge se bezitting Goa zal kunnen be hartigen. Nehroe zeide niet, van welke staat hier sprake was. Hij ontkende de juistheid van berichten, volgens welke Groot- Brittannië heeft aangeboden in het geschil om Goa te bemidde len. Uit officiële cijfers kan de vol gende balans worden opgemaakt van de actie die „Satiagrahi's" die Goa „vredelievend" voor India in bezit willen nemen kortge leden tegen deze Portugese be zitting in Voor-Indië hebben uit gevoerd: 18 doden, 13 tot gevan genisstraf veroordeelden, twee, wier zaken nog bij de Portugese gerechtelijke autoriteiten in be handeling zijn, en 36, die nog voor de rechtbank moeten verschijnen. Een wervelstorm met de code naam Louise, heeft het eiland Iwo Jima, bekend uit de tweede wereldoorlog, geteisterd. De commandant van de Ame rikaanse luchtmacht op het eiland, dat ongeveer 900 km ten Z. van Tokio ligt, seinde Maan dag, dat alle gebouwen ernstig beschadigd zijn en alle opslag plaatsen vernield. De verbindin gen zijn 24 uur verbroken ge weest. De commandant vroeg om een luchtbrug voor aanvoer van levensmiddelen. De wervelstorm beweegt zich met een snelheid van circa 20 km per uur in de richting van Ja pan. In het centrum van de storm kernen windsnelheden tot 220 km per uur voor. riaalbesparing Het slagen van deze pogingen is echter in laatste instantie afhan kelijk van opdrachtgevers en bouwondernemers. Aangezien deze verder strek kende plannen nog niet in con- creto zijn uitgewerkt, vertoont de ontwerp-begroting voor 1956 in grote trekken hetzelfde beeld als de begroting 1955. De uitgetrokken bedragen voor de woningbouw zijn nodig om door middel van subsidies de hu- len van bepaalde groepen van woningen niet te doen stijgen boven die van vergelijkbare voor oorlogse woningen. Gestreefd- wordt naar een spoe dige afwikkeling van de oorlogs en watersnoodsohade. Wat de oorlogsschade betreft is voor enkele gebieden, waar de oorlogsgetroffenen voldoende tijd hebben gehad om tot herbouw over te gaan een rente- en finan cieringsstop ingevoerd. In ande re gebieden, waar de herbouw in vele gevallen door omstandig heden buiten de wil van betrok kenen nog niet tot volle ontplooi ing is gekomen, wordt op de grootboekinschrijvingen nog ren te vergoed. Met de definitieve afwikkeling van voorlopig gefinancierde oor logsschade gevallen zullen ver moedelijk nog enige jaren ge moeid zijn. Voor bijdragen over 1956 en afgesloten dienstjaren in de ex ploitatie van woningwetwoningen is een bedrag van 100.000.000 geraamd. Hierin zit een bedrag van 11.304.000 voor 41.810 woning wetwoningen, die in 1954 zijn ge reedgekomen en 10.415.000 voor ruim 35.000 woningwetwoningen, die, naar schatting in 1955 gereed zullen komen. Voor het verlenen van finan mingstoeslag bedroeg tot nu toe rond- ƒ600 per vervangende wo ning, zodat rekening is gehouden met ruim 1200 van deze gevallen. Aan jaarlijkse bijdragen in de huur van premie-woningen en tehuizen ten behoeve van de huis vesting van minder draagkrach tige bejaarden zal een bedrag van 100.000 kunnen worden toe gekend. Verwacht wordt, dat enige ge meentebesturen zullen overgaan tot het uitvoeren van sanerings plannen. Teneinde deze gemeen ten bijdragen te kunnen toezeg gen in de hoge kosten is een be drag van 10.000.000 voor dat doel opgenomen. Ook in 1956 zullen bijdragen worden verleend in de kosten tot KONINGIN TE GAST BIJ PLATTELANDSVROUWEN. Het ligt in 't voornemen van de Koningin op 14 October een deel van de vergadering bij te wonen, welke die dag gehouden zal wor den in de Houtrusthallen te Den Haag, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Neder landse bond van plattelandsvrou- wen. De Koningin zal na afloop van de vergadering met de leden van de bond de lunch gebruiken en daarna de tentoonstelling bezich tigen van handwerken, kleding en woninginrichting. PRINSES IRENE ZAL MONUMENT VOOR PRINSES IRENE BRIGADE ONTHULLEN. Op Donderdag 27 October aan staande, de bevrijdingsdag van Tilburg, zal H.K.H. Prinses Irene het monument onthullen, dat daar wordt opgericht ter ere van de koninklijke Nederlandse bri gade „Prinses Irene" en ter na gedachtenis van de gevallenen verbetering en splitsing van wo- dezer brigade. Daarna zal dit ge- ilenkteken, dat tot stand is ge komen door de zorg van de ko ninklijke Nederlandse vereniging „Ons Leger", door de voorzitter dezer vereniging worden overge dragen aan de burgemeester van Tilburg. ningen. Hiervoor is 6.000.000 geraamd. Voor nieuw-, aan- en verbouw van ministeries en voor aankoop van opstallen is een bedrag van 45.000.000 geraamd, waarvan ƒ10.000.000 bestemd is voor aan kopen. De bestaande plannen van bouw- en aankoop van alle de partementen zouden bij uitvoe ring een bedrag vergen van ruim ƒ235.500.000, doch het bovenge noemde bedrag zal naar verwach ting in 1956 kunnen worden ver werkt en gefinancierd De Sowjet-Unie heeft toege zegd, Vrijdag 73 Perzische bur gers, die wegens ongeoorloofde grensoverschrijding in de Sow jet-Unie worden vastgehouden te zullen repatriëren. Ongeveer 43 millioen Indone siërs zullen Donderdag hun setm kunnen uitbrengen en een keuze kunnen doen uit candidaten van 63 partijen en groeperingen in de eerste algemene verkiezingen, die tot doel hebben de benoemde volksvertegenwoordiging te ver vangen door een gekozen parle ment. Verwacht wordt, dat iets minder dan de helft van de stem gerechtigden ter stembus zal gaan. De strijd zal volgens Reuter waarschijnlijk in de eerste plaats gaan tussen de communisten, die aangekondigd hebben ongeveer 5.000.000 stemmen te krijgen, en de Masjumi, die naar de mening in Westerse kringen wel 40% van de uitgebrachte stemmen op zich zal kunnen verenigen. De verkiezingscampagne is hef tig geweest, doch zonder inciden ten en de Indonesische bevolking is er kalm onder gebleven. De campagne is Zaterdag op last van de nationale veiligheidsraad be ëindigd om ongeregeldheden in de laatste dagen te voorkomen. De kiezers zullen voornamelijk een keuze maken uit de symbo len van de vier grote partijen: de islamietische, de nationalisti sche, de communistische en de socialistische partij. De commu nisten hebben in de voorlopige volksvertegenwoordiging 19 ze tels. Enkele waarnemers zijn van mening, dat de verkiezingen het ontstaan van een nieuwe, krach tige communistische macht in Zuid-Oost-Azië zullen betekenen. Indien dit het geval zal zijn wordt verwacht, dat de islamie tische groeperingen die naar men meent de overwinning zul len behalen omdat vele Indone siërs meer godsdienstig dan po litiek zijn ingesteld hun tot dusverre gematigd anti-commu- nisme zullen vervangen door een krachtige actie. De voorspellingen zijn voorts, dat de nationalisten en de socia listen ieder tussen de 10 en 20°/o VRIJGELATEN NEDER LANDER TE HONGKONG. Gisteren zijn vijf Amerikanen en een Nederlander aangekomen te Hongkong, nadat ze van de Chinese autoriteiten toestemming hadden gekregen Ohina te verla ten De Nederlander is de heer Peter Huizen, die directeur was van de Amerikaanse bank te Sjanghai. Hij wend vergezeld door zijn echtgenote, die de Amerikaanse nationaliteit heeft. van de stemmen zullen krijgen De nationalistische partij, de P.N.I., heeft veel van zijn pres tige verloren na sinds 1949 vele keren deel te hebben uitgemaakt van de regering. De socialisten hebben veel volgelingen onder de intellectuele Indonesiërs. Bij het volk heeft deze partij minder aanhang. De enige andere krach tige groepering wordt gevormd door de 5.000.000 christelijke In donesiërs, die echter zijn geschei den in Protestantse en Katholie ke politieke partijen. Ook de Indonesische vrouwen zijn als een politieke macht naar voren gekomen, zij het binnen de bestaande politieke partijen. Zaterdag woonden een 1000-tal vrouwen een bijeenkomst van de Masjumi bij. waarop een 24-jari- ge propagandiste zeide: „De tot komst van Indonesië hangt af van Allah; niet van Bulganin of Mao Tse Tung". De definitieve resultaten van de verkiezingen zullen waar schijnlijk niet binnen twee maan den bekend zijn. Onder de kie zers zijn primitieve stammen in Oost-Borneo. Ambtenaren zijn twee maanden geleden uit Dja karta naar Borneo vertrokken om daar de stembussen in alle hoeken van het oerwoud te bren gen. Vier vooraanstaande artsen hebben Zondagavond na een con sult dat 75 minuten in beslag nam verklaard dat president Eisenhower „een middelmatige hartaanval" heeft gehad, waarbij zich geen complicaties hebben voorgedaan. „Zijn huidige toestand is be vredigend", aldus deze artsen. Dr. Paul White, een vooraan- die uit vuui -staande hartspecialist ciële steun aan bejaardenwonin- Boston naar Denver is gevlogen gen, waarvoor een verlaagde huur is toegestaan is een uitgave van 50.000 geraamd. Daar de huurtoeslag rond 100 per wo ning is, zal het geraamde bedrag voldoende zijn voor 500 van der gelijke woningen. Voor de 30.000 premiewoningen, die naar schatting in 1956 goed gekeurd zullen worden, is 110.000.000 geraamd. Een deel van deze woningen zal echter in de vrije sector met halve premie worden gebouwd. De jaarlijkse bijdrage, die ge durende tien jaren boven de pre mie kan worden toegekend ter bevordering van het eigen wo- ningibezit, zal naar verwachting in 1956 voor 11.000 premieworiin- gen moeten worden uitgekeerd. Daarmede zal een bedrag van 1.150.000 zijn gemoeid. Voor het toekennen van een toeslag boven de premie van hen, die een krotwoning vervangen door een 'nieuwe woning, is een bedrag van ƒ750.000 uitgetrok ken. De gemiddelde krotoprui- om de president te onderzoeken zeide met „gematigd" te bedoe len „niet licht maar ook niet ernstig." Het resultaat van het onder zoek werd bekendgemaakt in een medisch bulletin dat werd onder tekend door dr. White, generaal- majoor Howard Snyder, de per soonlijke arts van de president, kolonel Eyron Pollock, chef van de afdeling hartziekten van het Fitzsimmons legerhospitaal. Dr. White confereerde bijna twee uur lang met de andere art sen na zijn aankomst uit Denver en bracht vijftien minuten bij de president door. President Eisenhower nam Zon dag voor het eerst sinds de hart aanval vast voedsel tot zich. Hij bevindt zich nog steeds in een zuurstoftent. In een Zondagavond uitgege ven medisch bulletin werd ge zegd dat de president een zeer goede rust geniet. „Er geen ver andering in zijn gezondheidstoe stand", aldus het bulletin. Dr Paul Dudley White heeft Maandag verklaard dat als zich geen onvoorziene complicaties voordoen president Eisenhower „redelijk goede vooruitzichten" heeft om van zijn hartaanval te herstellen. Dr White, een van de vooraan staande Amerikaanse hartspecia listen, verklaarden op een pers conferentie onmiddellijk na een laatste onderzoek van de presi dent, dat als de gezondheidstoe stand zich, zoals op het ogenblik het geval is, gunstig blijft ontwik kelen Eisenhower „physiek in staat zal zijn" een tweede ambts termijn te vervullen. De Haagse politie heeft gister middag meegedeeld dat nog vijf tien mensen, die Zaterdagavond werden gewond bij het ernstige verkeersongeval in de Veenestr., in ziekenhuizen verblijven. Onder hen zijn -de bromfietser en de wielrijder, die even tevoren op de hoek van de Grote Markt straat wafen aangereden. Dit zijn respectievelijk de heer J. Lodders, 37 jaar, wonend aan de Soestdijksekade, die een fractuur aan dë rechterarm en een neus- wond opliep, en de heer H. Simo- nis, 34 jaar, wonend in de Pieter Langendijkstraat, die een hersen schudding kreeg. Beiden liggen in het ziekenhuis aan het West einde. De overige gewonden zijn De 52-jarige mevr. A. de Jong Verduin en haar 22-jarige doch ter W. de Jong, wonende in de Maaswijkstraat, het echtpaar A. P. van Lubeck (51 jaar) en E. van LubeckKuijs {44 jaar) uit de Van der Palmstraat te Voor burg, het echtpaar J. H. Moerhuis (50 jaar) en G. Moerhuis—van Keulen (40 jaar) uit de Amandel straat, het echtpaar J. Meiners (38 jaar) en A. S. T. Meiners— Gimberg (35 jaar) uit de Van Lansbergenstraat, de heer F. W. van Deventer, 28 jaar, uit de Ar- Hendrik van Deventerstraat en mej. V. J. Duf our, 23 jaar, uit de Laan van Meerdervoort. De slachtoffers zijn opgenomen in de ziekenhuizen aan de Zuidwal, het Westeinde, en Bronovo. De meesten -hunner hebben kwets uren van uiteenlopende aard aan benen en armen. Te Buenos Aires wordt van wel ingelichte zijde vernomen dat de Paraguayese regering besloten heeft ex-president Peron een wijkplaats te bieden, op voor waarde, dat hij niet te lang in het land zal blijven. DE VERBLIJFPLAATS VAN PERON. Een woordvoerder van de Pa- raguyese ambassade verklaarde, dat de kanonneerboot op de rede van Buenos Aires voor anker zal blijven liggen totdat de kwestie van het vrijgeleide tot in bijzon derheden zal zijn geregeld. Voordat de kanonneerboot de haven verliet warén in het ha vengebied zeer strenge veilig heidsmaatregelen van kracht ge worden. Nader verneemt Reuter uit Pa- ragyase kringen dat generaal Pe ron door de kanonneerboot „Pa raguay" zal worden overgezet op de kanonneerboot „Humaita". De „Paraguay" zal daarna naar Bue nos Aires terugkeeren voor re paraties. A.F.P. meldt dat ook de repu blieken Bolivia, Venezuela en Costarica de nieuwe Argentijnse regering hebben erkend. Intussen heeft de leider van de algemene vakbond, Hector Hugo de Pietro, in een radio-uitzending verklaard van president Lonardi de verzekering te hebben gekre gen dat „La Prensa" het dagblad van de vakvereniging zal blijven. Hij zeide:,, Generaal Lonardi ver telde me dat de status van „La Prensa" onveranderd zal blij- in". In de uitzending richtte De Pietro verder een oproep tot de arbeiders gedisciplineerd aan het werk te blijven en alle ohgere geldheden te vermijden. Hij zei dit verzoek te doen omdat presi dent Lonardi hem had verzekerd dat de nieuwe revolutionnaire regering niet de bedoeling heeft de vooruitgang, die door de ar beiders in Argentinië is gemaakt, teniet te doen. Ook Oostenrijk, nationalistisch China, Cuba en de Dominicaanse republiek hebben de nieuwe Ar gentijnse regering erkend. Frankrijk erkent Argentijn se regering. Frankrijk heeft de nieuwe Ar gentijnse regering officiëel erkend. Robert Barrat, de schrijver van een onlangs in verscheidene Franse bladen verschenen repor tage over Algerije, die een vraag gesprek bevatte met de opstan delingenleider Amar Oeamran, is Maandag in Parijs gearresteerd op beschuldiging van het niet aangeven van misdrijven, die de binnen- en buitenlandse veilig heid van de staat in gevaar bren gen. De Franse minister van Bin nenlandse Zaken heeft Zondag naar aanleiding van één van Bar rats artikelen verklaard, dat deze gepoogd heeft zekere op standelingen voor te stellen „als werkelijke vertolkers van de ver langens van de Algerijnse bevol king, die slechts millitairen en van ^eveniei, zo jaai, m, Europese burgers willen be chimedesstraat, mevr. H. Sijpe- f+r.HHorl„ stein, 40 jaar, eveneens uit de Archimedesstraat, mevr. M. A. WijnEngel, 59 jaar, uit de Laan Het aantal doden op Grenada is tot tachtig gestegen en dat op het eiland Carriacou tot 38. Het grootste gedeelte van de weg- en telefoonverbindingen op Carriacou is verbroken. Enkele personen aan de West kust hebben verwondingen opge lopen, die opneming in een zie kenhuis noodzakelijk maken. Men heeft hen echter nog niet kunnen inschepen. Volgens de laatste berichten zijn bij de stormramp van de af gelopen Donderdag op het eiland Carriacou 38 personen om het leven gekomen. De gouverneur van de Eilanden boven de Wind, Cilville Deverell, verklaarde in een boodschap dat de orkaan ..Janet" het eigen ziekenhuis op het eiland heeft vernield, evenals het radiostation en twee scholen. Men heeft een noodziekenhuis ingericht. PRIJSVERHOGING VAN BENZINE IN ENGELAND. Shell Mex en British Petro leum hebben met ingang van gis teren 24 uur de prijs voor benzine, eerste kwaliteit, verhoogd- met één penny per gallon. De prijs stijgt hierdoor tot 4 shilling en 7 pence in enkele gebieden. van Meerdervoort, -mevr. B. de JongRozenburg, 39 jaar, uit de Van de zijde van het algemeen Belgisch vakverbond wordt mee gedeeld dat gehoor gevend aan de oproep van dit socialistische verbond, Maandagmorgen meer dan 4000 arbeiders in de stik stofindustrie, de industrie van synthetische producten en in de cokesindustrie het werk hebben neergelegd. De arbeiders eisen een werkweek van vijf dagen. Op 30 September a.s. zal ook in ver scheidene andere industrieën worden gestaakt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui- landse Zaken heeft Maandag ver klaard dat de Verenigde Staten in principe hebben ingestemd met de verkoop van een hoeveelheid wapens aan Egypte. De woordvoerder, Lincoln White, zeide dat voor de wapen leverantie in baar geld zal worden betaald. Hij voegde er echter aan toe dat voor de betaling nog geen regeling is getroffen en dat daar om nog geen leveranties hebben plaatsgehad. strijden' De minister vestigde de aan dacht van de Franse openbare mening op „de buitengewone ernst van dergelijke veronder stellingen". Amar Oeamram is talrijke ma len bij verstek ter dood veroor deeld. HET TWEEDE HUWELIJK VAN PRESIDENT SOEKARNO. In een onderhoud met de beide Indonesische persbureaux (P.I.A. en Antara) heeft president Soe- karno ontkend ooit te hebben be loofd, dat hij mevrouw Hartün (zijn tweede echtgenote) nimmer aan het publiek zou voorstellen. Hij verklaarde wel te hebben toegezegd, dat hij haar niet als de „first lady" zou behandelen. „En tot dusverre heb ik haar on der geen omstandigheid, die een protocolair karakter had, als first lady behandeld. Ik plaatste haar altijd op de achtergrond". Naar aanleiding van de verkla ringen van de delegatie van vrou wen, zeide Soekarno een maand geleden het hoofd van de presi dentiële huishouding te hebber opgedragen met het hoofd van cte staatscommissie voor het proto col en de directeur van het kabi net van de president een rege ling te treffen voor zijn tweede echtgenote. „Ik heb vernomen, dat hierover reeds besprekingen met de minister-president zijn gevoerd", zeide Soekarno. De president ontkende, dat een recente reis naar Solo van me vrouw Hartini door het paleis was bekostigd, zoals op een pers conferentie van de vrouwendele gatie is verklaard. Hij legde er de nadruk op, dat mevrouw Har tini „geen bijvrouw of concubine is". „Zij is mijn wettige vrouw", zeide hij. Soekarno verklaarde voorts, dat zijn eerste echtgenote, mevrouw Fatmawati, door hem als de „first lady" wordt be schouwd. In de toelichting op de begro ting van het ministerie van Oor log zegt de minister van Oorlog over de taak van de koninklijke marine in verband met de nieuwe technische ontwikkeling o.m. het volgende: .Gevreesd moet worden dat, indien nieuwe loonronden de financiële ruimte voor materiële voorzieningen nog weer verder zullen inperken en niet meer personeel beschikbaar komt, het tenslotte moeilijk zal worden en aan de redelijke aanbevelin gen van de NAVO bevelhebbers en aan alle meest overzee lig gende nationale taken der ko ninklijke marine te blijven vol doen". Gevraagd om een nadere toe lichting op deze regels zeide minister Staf ons, wijzende op de spanning in de marinebegro ting, dat, mocht deze te groot worden, z.i. de nationale taken moeten praevaleren boven onze verplichtingen in NAVO-verband. Speciaal had hij hierbij het oog op de taak van de marine in Nieuw-Guinea. Op de komende bijeenkomst van ministers van Defensie van de NAVO-landen zal deze verhou ding nationale verplichtingen NAVO bijdrage ongetwijfeld en niet alleen voor Nederland een belangrijk pur.t van bespre king zijn. Ex-admiraal Erich Raeder, in de tweede wereldoorlog opperbe velhebber der Duitse vloot, die als oorlogsmisdadiger in de Ber- dijnse Spandau-gevangenis was opgesloten, is op vrije voeten ge steld. De 79-jarige Raeder was van 1935 tot 1943 opperbevelhebber der Duitse vloot. In laatstge noemd jaar trad hij, na een me ningsverschil met Hitier, af, om te worden opgevolgd door vice- admiraal Dönitz. Raeder bekleed de vanaf 1935 de hoogste rang der Duitse vloot, namelijk die van groot-admiraal. Hij was op het in 1946 in Neup renberg gehouden proces tegen Duitse oorlogsmisdadigers tot levenslange gevangenisstraf ver-, oordeeld. In een door de Amerikaanse, Russische, Britse en Franse be zettingsautoriteiten uitgegeven gemeenschappelijke bekendma king wordt gezegd, dat Raeder wegens zijn „gevorderde leeftijd en gezondheidstoestand" op vrije voeten is gesteld. Kortgeleden is gemeld, dat de voormalige Duitse groot-admi raal zeer ernstig ziek is. Raeder werd door zijn echtge note in een auto afgehaald. Rae der verliet de gevangenispoort, leunend op een wandelstok en met een ruiker rode rozen over de arm. Hij begaf zich naar een medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met voornamelijk in de kustprovin cies enkele buien. Overwegend matige wind tussen West en Noordwest. Middagtemperaturen iets lager dan gisteren. ziekenhuis in de Britse sector, waar hij, volgens zijn echtgenote, minstens vier weken zal moeten blijven, om weer op krachten te komen. Naderhand is gemeld, dat Rae der per vliegtuig uit Berlijn naar Hannover is vertrokken. Van Hannover begaf Raeder zich per auto naar Lippstadt in Westfalen, waar hij voortaan zal wonen. Raeder is de tweede oorlogs misdadiger, die in vrijheid is ge-: steld. De eerste was baron Von Neurath, Hitiers eerste minister van Buitenlandse Zaken. Zijn vrijlating geschiedde in Novem ber van het vorige jaar. DINSDAG 27 SEPTEMBER. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.35 11.10 11.50 n.m. 11.11 11.46 12.26 12.36 ZON op onder Sept. 28 .36 18.29 29 6.37 18.27 30 6.39 18.24 MAAN op onder 16.47 17.06 17.24 2.34 3.47 5.02

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1