Uil Provincie Puistjes D.D.D Proef het verschil /K sta op STERLING! Jviemeijers shag Hei gestolen vliegtuig KERKNIEUWS Wagen aan de Minister. Erkend de beste TERNEUZEN. CADZAND. KOEWACHT. OOSTBURG. OVERSLAG. SLUIS. IJZENDIJKE. HET BERGEN VAN DE „DUQUE DE FLORENCIA." GEESTELIJKE VOLKS GEZONDHEID IN ZEELAND. Tot leidster van de Dienst der Geestelijke Volksgezondheid in de provincie Zeeland is benoemd mej. dr J. Hamstra, thans werk zaam aan het Rijksasyl Avereest te Balkbrug. Zij zal haar werkzaamheden in Zeeland op 17 October aanvangen en zal dus ook vanaf genoemde datum van dr J. Zitman de lei ding van de Consultatiebureaux overnemen.. Benoeming. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Sept. j.l, benoemd tot hoofdingenieur van de rijkswa terstaat in vaste dienst, ir J. P. Neeteson, alhier. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag te omstreeks 6 uur 10 zag een wielrijder even voorbij het gehucht „Zeven Huis jes" op het rijwielpad van de Ka- naalweg, een man naast zijn bromfiets in diepe slaap liggen, terwijl hij bloedde uit een wonde aan het hoofd. Door de politie gewaarschuwd, verleende dokter Van de Griek de eerste hulp, waarna hij de ge wonde, een zekere C. H. van T. mt Axel, voor een nader onder zoek naar het Juliana-ziekenhuis het overbrengen. Bij het inhalen van een vóór hem rijdende wielrijder is Van T., het uitwijken om voorbij te tomen, met het voorwiel van zijn brommer tegen het achterwiel «an de wielrijder gereden, waar door hij de macht over zijn stuur verloor en op de grond terecht ■kwam. De onbekende wielrijder heeft afch om dit ongeval niet bekom merd en is in de richting Sluis kil doorgereden. Het circus is zo oud als de mensheid, maar het blijft „trekken". Circus..Van Bever dat Donder dag 29. en Vrijdag 30 September a.s. voorstellingen geeft aan het Schietplein alhier is oud en vol geschiedenis. Het is ook nieuw; dat bewijst het program ma, dat met recht de titel „In ternationaal circusfestival" voert want in de piste zullen artisten uit verschillende landen een ge varieerde mengeling van opper-, ste acrobatiek, clownerie en ouderwets-degelijk „paarden spul" brengen. Was verleden jaar het pro gramma van dit Nederlandse cir cus een groot succes, dit jaar is door uitwisseling met buitenland se circussen een programma sa mengesteld, dat kan wedijveren met de grootste buitenlandse on dernemingen. Er werd gedurende de winter veel gereisd en in het winterkwartier zelf werd danig geoefend, zodat dit jaar de caval- lerie van Van Bever de trots van dit circus weer met geheel nieu we vrijheidsdressuren en hoge schoolrijkunst wordt getoond. Circus Van Bever heeft zich geschaard onder de groten in de internationale circuswereld, trou wens de zesmastentent, enig in Europa, is al een bezienswaardig heid op zich. Zes stalen masten torsen de duizenden kilo's zeil doek en de tent biedt aan 3500 bezoekers een comfortable zit plaats. De kermis heeft dit jaar wel bijzonder ge profiteerd van het prachtige weer. Gedurende de gehele week is geen regendroppel gevallen, hetgeen wel een unicum is, want de kermisweek heeft te dien op zichte een slechte reputatie. Door het fraaie weer is het vrijwel de gehele duur van de kermis druk geweest op de Markt. Zaterdag, de laatste dag der kermis, was de drukte reeds vanaf het middaguur overweldi gend en zowel op het kermister rein als in vele straten kon men tot het middernachtelijk slui tingsuur slechts voetje voor voetje vooruitkomen, terwijl het in de zalen en café's, waar gele genheid tot dansen was, tjokvol De kermisexploitanten werkten in hoog tempo, terwijl de talrijke frites-ondernemers handen tekort kwamen om de klanten te bedie- nummer één met 15 punten; J. Rentmeester uit Ierseke nummer twee met 12 punten en No 3 was Jac. Looyen uit Steenbergen met punten. De organisatoren kunnen zeer tevreden zijn. Jammer dat de firma Polspoel uit St. Jansteen, die voor de geluidsinstallatie over het gehele parcours zou zorgen, ter elfder ure liet weten dat zij niet zou komen. Met een noodin- stallatie bij de aankomst moest dan maar genoegen worden ge nomen. Na afloop van deze koers zijn er nog heel veel toeschouwers 'n bezoek gaan brengen aan de ker mis. tó»E£SMIDDEl TEGEN •BEOAANDOENINGEN «&OEISTOF Ik.- ,.ri.=mo, nen. Zo ook in de fietsenstallin- de helde" vloeibare gen, waar men tenslotte genood d.d.d. De jeuk be- zaakt was de rijwielen maar een- iaJ^'„dJLzlektSkie; voudig onder toezicht buiten te en de huid"geneert deponeren, waar de rijwielen tien tot twaalf rijen dik verza meld werden. Ondanks al die drukte is alles in de beste orde verlopen en heeft de politie geen enkele maal moeten ingrijpen. Wielerkoers voor amateurs. BALSEM ZEEP VRAGEN OVER WONINGCONTINGENT. Het Tweede Kamerlid, de heer Stapelkamp, had de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting de volgende vragen ge steld: I. Uit het persbericht, vanwe ge het ministerie uitgegeven d.d. 17 Augustus j.l., moet worden opgemaakt, dat Zeeland als eni ge provincie geen extra-woning- «mtingent zal worden toegewe zen voor bijzondere industriële ontwikkeling. Weet de minister, dat evenwel Si bepaalde plaatsen in deze pro vincie, met name in de gemeente Soes. niet alleen de woningnood aeer groot is, maar dat daar ook ernstige moeilijkheden zijn in de industriële sector, zodat bedrij ven, die daar sinds jaren geves tigd zijn, vanwege het ontbreken van woongelegenheid voor hun personeel naar andere gemeen ten en andere provincies dreigen te worden verplaatst? 2. Meent de minister ook niet, dat dit gevaar zo enigszins mogelijk moet worden voorko men, en wil hij nog eens nagaan of uit het restant van 98 wonin gen, dat er nog is in de beschik bare reserve, aan Zeeland, resp. aan de gemeente Goes, een aan tal woningen kan worden toege wezen? De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft hierop geantwoord 1. Het is de minister bekend, dat in bepaalde plaatsen in Zee land, met name in de gemeente Goes, niet alleen woningnood is, doch zich ook moeilijkheden voor- «iaën, als in de eerste vraag foe- sïhreven. Dergelijke problemen tomen echter ook in andere pro vincies voor. 2. De woningen, begrepen in Set extra-contingent voor bijzon dere industriële ontwikkeling, waarop in de tweede vraag wordt gedoeld, zijn bestemd voor indu strieën in ontwikkelingsgebieden en voor industrieën, welke zich het jongste verleden hebben gevestigd of uitgebreid op zoda riige wijze, dat de uitbreiding met nieuwe vestiging kon wor den gelijkgesteld en waarbij de iaeschikking over enige wonin gen een voorwaarde voor vesti ging en eerste ontplooiing was. Het contingent is niet bedoeld en ook qua omvang niet geschikt ««n problemen van de bestaande bedrijven, die zich overal in den lande en in groten getale voor doen, op te lossen. De wijze van Verdelen is geschied in overeen stemming met het advies van de fcninister van Economische Za ken. Rekening houdend met het be perkte volume en de beide ge noemde overwegingen, is voor Zeeland geen extra-toewijzing geadviseerd. Omtrent de beste ding van de nog resterende 98 woningen is nog overleg met de minister van Economische Zaken gaande. Zaterdagmiddag is onder aus piciën van de N. W. U. voor de eerste maal in het „Oranjekwar tier" een wielerwedstrijd voor amateurs verreden. Deze wed strijd over 100 ronden (110 km) was georganiseerd door het wie- Iercomité van de bond van oud militairen in samenwerking met de buurtvereniging „Oranjekwar tier". De ideale weersomstandigheden en vooral het sterke veld van renners dat aan deze koers deel nam bracht na-ar schatting een 3000-tal toeschouwers op de been. Tegen half drie verscheen de drumband „Prinses Irene" met de 26 deelnemende renners in 't gevolg. Onder de deelnemende renners waren o.a. de kampioen van Npderland 1955, Schalk Ver hoef; A. van Wetten, 10 de in het wereldkampioenschap 1955; de Zeeuwse crack J. Westdorp uit s-Heerenhoek en verder diverse amateurs van naam. Door -het feit dat de 100 te rij den ronden (OranjestraatMa- rijkestraatMauritsstraatBea- trixstraatOranjestraat) ver deeld was in tien klassement sprints, was deze koers al zeer spannend, maar het wel zeer sportieve publiek heeft de aan trekkelijkheid van deze wedstrijd in grote mate verhoogd door het schenken van niet minder dan 32 premies ter waarde van 105. Het staat nu wel al vast, dat ook in de toekomst dergelijke koersen zullen worden georgani seerd. Vanaf de eerste ronde is er zeer hard gereden en daardoor is het geen enkele renners gelukt een voorsprong van betekenis te nemen. In de laatste 8 ronden lagen er wel een viertal Zeeu w-en aan de kop, maar het over blijvende peloton (dit was geslon ken tot 16 renners) gaf de weglopers geen kans. jammer dat reeds bij het begin Schalk Verhoef de wedstrijd moest sta ken, later gevolgd door A. van Wetten. In een formidable eindsprint ging Piet Maas uit Pindorp met de zegepalm strijken. Hij legde de 110 km af in 2 uur 47 min en 55 seconden. Tweede werd L. v. d. Pluijm (Breda); 3. J. de Roo (Schore); 4. Theo van Wijchen (Goes); 5. J. West-dorp 's-Heeren- hoek)6. A. v. 't Hof (Haarlem) 7. A. Braspenninck (Zundert)8. C. Keepers (Rtoosendaal)9. J. Bruggenkamp (IJmuiden); 10. J. Looyens (Steenbergen)11. K. Inghels (Sas van Gent)12. J. Konings (Breda); 13. T. de Ruij- ter (Beverwijk); 14. P. Peters (Haarlem); 15. J. Huisson (Ierse ke). Voor M. Koch uit Roozendaal werd een speciale zestiende prijs toegevoegd wegens zijn moedig volhouden. Hij was de enige ren ner die na diverse malen gedub beld was, de strijd in zijn eentje voortzette. Ook zorgde hij voor de vrolijke noot tijdens deze wed strijd en verwierf hiervoor even eens een premie. In de tien klassementsprints was L. v. d. Pluijm uit Breda Algemene vergadering prov. Zeeuwse Groene Kruis. Het prov. Zeeuwse Groene Kruis -hield Zaterdag j.l. haar jaarvergadering in hotel „De Schelde" alhier. Dat voor een provinciale vergadering juist Cadzand uitgekozen werd, vindt haar oorzaak in het feit, dat de afdeling Ca-dzand/Zuidzande haar 50-jarig bestaan viert. Vóór de aanvang der vergadering werd het bestuur van de prov. vereni ging door het gemeentebestuur ten gemeentehuize ontvangen. In zijn openingswoord begroet te de voorzitter der prov. Zeeuw se vereniging Het Groene Kruis, jhr R. Roëll, alle aanwezigen. In het bijzonder verwelkomde hij enkele genodigden, zoals mevr. mr J. M. Kunst uit Haarlem en dr B. J. ter Bals, rheumaloog te Middelburg, welke beiden een le zing zouden houden. Bijzonder tevreden was de voor zitter over de geweldige opkomst der afgevaardigden, een aantal zoals hij nimmer heeft mogen begroeten. Spr. memoreerde het 50-jarig jubileum van de afdeling Cadzand/Zuidzande, één der oud ste afdelingen van Zeeland. Het afgelopen jaar heeft de prov. vereniging door het verscheiden van de heer J. Birza, secr. van de afdeling Aagtekerke en de heer Joh. Ie Clercq, voorzitter van de afdeling Sluis, een gevoelig ver lies geleden. Sprekende over het werk van het Groene Kruis, meende de voorzitter, dat -het gebruik van de consultatiebureaux nog aan merkelijk opgevoerd zou kunnen worden in Walcheren en Zeeuws- 1 Vlaanderen. 61 der baby's van de prot chr. gezinnen in deze stre ken maakten gebruik van deze bureaux. He streven de jeugd in Zeeland, betere sexuele voorlichting te geven, heeft nog weinig resul taat opgeleverd. Tot nu toe is de belangstelling nog gering, ge tracht zal moeten worden de mensen, die veel met de jeugd te maken hebben, in dit werk te be trekken. In dit verband dacht spr. aan onderwijzers, predikan ten, jeugdleiders enz. en hen te doen inzien, dat een verantwoor de sexuele voorlichting van de Zeeuwse jeugd dringend nood zakelijk is. Het is verheugend, dat de be langstelling voor de problemen van de oude-liedenzorg steeds groter wordt. Spr. was er zic-h van bewust, dat ook voor deze problemen een oplossing gevon den zal worden. Voorts is het nodig, dat het Groene Kruis het initiatief neemt een revalidatie- en gebrekkigen- zorg op te bouwen, door contact op te nemen imet de prov. Kruis verenigingen, de A.V.Ö en de ge westelijke -arbeidsbureaux en te komen tot een federatieve stich ting, dat revalidatie kan bevor deren en om Later bij toekenning van rijkssubsidie over te kunnen gaan tot -aanstelling van een arts en eventueel een revalidatiever- pleegster. Met Noord-Brabant werd reeds contact opgenomen over de aldaar reeds bestaande stichting. Voor wat betreft de kankerbe strijding deelde de voorzitter me de, dat op 3 Maart een federatie ve commissie tot stand kwam. De rijkssubsidie werd reeds aan gevraagd om tot aanstelling van een gespecialiseerde verpleegster te kunnen komen en een sub-cen trum te Middelburg op te kun nen richten. Met (is Zwitserse Wijkgebouwen vlot het niet zo als men dit gaarne had gezien. Van de buitenlandse giften voor het rampgebied hoopt men in verschillende plaatsen nog een wijkgebouw te kunnen stichten. De voorzitter.vraagt zich af of de contributie, gezien het inko men van thans, niet te laag is met haar 5 per jaar en geeft in overweging er 6 per jaar van te maken. Vooral moet men niet te veel leunen op de rijks- en pro vinciale subsidie. Door allen, voor allen, is het devies van het Groene Kruis, men heeft er stëeds naar gestreefd dit devies zoveel mogelijk te ver wezenlijken, welk streven met succes is bekroond, ondanks de schotjesgeest en zuilentheorie, dat in Nederland hoogtij viert. Het Groene Kruis is een algeme ne vereniging, -m-aar niet neu traal, waarin mensen van alle rangen en standen, ongeacht po litieke of godsdienstige overtui ging voor het welzijn van het Nederlandse volk zijn opgeno men. Met de vermaning met ver nieuwde kracht, schouder aan schouder, te strijden voor de be langen van het Groene Kruis, be sloot de voorzitter zijn toespraak. De heer Van Luijck, voorzitter van de afd. CadzandZuidzande, zei verheugd te zijn, dat zijn ver eniging de jaarvergadering heeft mogen ontvangen. Spr. vroeg de aandacht en medewerking voor de totstandkoming van een ma gazijn en eventueel de stichting van een wijkgebouw, zonder wel ke de afdeling het nog moet stel len. Spr. besloot zijn toespraak met de afgevaardigden een pret tige dag toe te wensen. Zonder hoofdelijke stemming werd de rekening 1954 vastge steld. De penningmeester drong er hij de afgevaardigden op aan hun penningmeesters te wijzen op de afdracht aan hem te willen uitvoeren. Van de 77 afdelingen hebben er tot op heden slechts 20 aan hun financiële verplichtin gen voldaan. De begroting 1956 werd even eens zJi.s. goedgekeurd, voor wat betreft de algemene dienst met een bedrag van 30.250,aan inkomsten en uitgaven en voor wat betreft het provinciaal bu reau aan inkomsten en uitgaven op 14.500,—. Bij enkele candidaatstelling werd de voorzitter, jhr R. Roëll bij acclamatie herkozen evenals de aftredende leden P. L. A'bra hamse te Vlissingen; J. Blok te Axel; dr L. P. Maas te Conjns- plaat. Mevr. J. M. Kunst te Haarlem hield hierna een causerie over de positie en de taak van de lande lijke, provinciale en plaatselijke Kruisverenigingen. Na de pauze, waarin een kof fiemaaltijd genuttigd werd, hield dr B. J. ter Bals, rheumaloog te Middelburg, een lezing over de rheumabestrijding. Spr. noemde de rheuma één der belangrijkste volksziekten, waaraan 20 pCt van de Nederlandse bevolking in de één of andere vormt lijdt. Hij wees op die punten van de rheu mabestrijding, waar de Kruisver enigingen een taak hebben te vervullen. Er zijn thans negen rheumainrichtingen, waarvan 1 te Vlissingen, meerdere zijn in oprichting. Voorts belichtte hij de diverse onderdelen van de rheumabestrijding. In navolging van het Groningse voorbeeld zal een bevolkingsonderzoek gehou den worden in 4 Zeeuwse plaat sen, die geacht moeten worden representatief te zijn voor Zee land. De gedachten sijn uitge gaan naar Middelburg, Krab ben- dij ke, Arnemuiden en Sluis. Burgemeester J- Leenhouts van Cadzand dankte namens het gemeentebestuur voor de uitno diging aanwezig te zijn op deze vergadering. Dat het gemeente bestuur warme belangstelling heeft voor -het Kruiswerk wordt bewezen door de voltallige aan wezigheid van het gem. bestuur. Spr. wenste tot slot de provin ciale afdeling in de toekomst veel succes toe. De heer J. M. A. C. van Don gen, burgemeester van Sluis, sprak als voorzitter van de pro vinciale bond „Het Wit-Gele Kruis" en wees op -de zeer goede verhouding met het prov. „Groe ne Kruis". Spr. wenste geluk met het feit, dat zoveel -afgevaardig den (170) hier samen zijn geko men. Hij hoopte, dat ook in de toekomst veel bereikt zou mo gen worden in samenwerking met het Wit-Gele Kruis. Nadat bij de rondvraag enkele minder belangrijke zaken naar voren waren gekomen, sloot de voorzitter deze jaarvergadering. Jaarlijkse diplomauitreiking der vlassersschool te Koe wacht. In het patronaatsgebouw had de jaarlijkse diplo-mauitreiking plaats van de R.K. Vlassersschool. Aanwezig waren o.m. het school bestuur, de burgemeesters van Koewacht, Aardenburg en St. Jansteen, de heer Roest van het landbouwonderwijs, en de heer Fruijtier namens de Nederlandse vlasfederatie. Door de heer C. L. Martinet, voorzitter van het schoolbestuur, werd de bijeenkomst geopend, die woord van dank sprak tot de aanwezigen. Voorzitter Mar tinet gaf daarna het woord aan de heer ir Buttler, directeur van het Nederlands vlasinstituut te Wageningen, die een uiteenzet ting gaf over het nut der vlas nijverheid en het onderwijs in deze tak. Na zijn toespraak werden de -diploma's uitgereikt aan: A. Dobbelaar, Hontenisse; O. Pierssens en Em. van Hooije, St. Jansteen; A. van Bunderen, H. Inghels, A. Sturtewagen en A. Kips te Koewacht; Ch. van Dorse- laer, St. Jansteen; A. de Block, W. de Bruijn, R. Drubbel en G. Drubbel, Koewacht; W. Ongenae, St. Jansteen. Na de diploma-uitreiking werd nog een woord gesproken door pastoor Ligthart als voorzitter van de commissie van toezicht. De heer Vandeputte, directeur- vlasmeester, wenste de leerlingen geluk en veel cueces met het be haalde diploma. Nadat nog enkele personen het woord hadden gievoerd, o.a. de burgemeester van Sint Jan steen en ir Buttler werd de diplo- imauitreiking gefloten met een woord van dank door de heer Martinet. Vergadering Volksonderwijs. Vrijdagavond vergaderde de kring „Land van Cadzand" van Volksonderwijs alhier onder voor zitterschap van de heer P. A. Vermeulen. In verband met de nieuwe wet op het kleuteronderwijs werden de verschillende mogelijkheden besproken, die zich thans voor de dikwijls in nood verkerende, kleuterscholen op het platteland voordoen. Volksonderwijs bestaat in 1956 negentig jaar. Het streven is vóór 26 Mei van dat jaar het le dental op te voeren tot 150.000. Zeer waarschijnlijk zal dat aantal reeds vroeger bereikt worden. Volgens mededelingen van de voorzitter gaat ook in West Z. Vlaanderen de ledenwerfactie vlot. In weinige maanden werd een toename van bijna twintig procent geboekt. De sfeer in de afdelingen van 't district is goed, zodat verwacht mag worden, dat de kring ook bij het bijeenbrengen van de grote jubileumgift goed voor de dag zal komen. Het bedrag zal ge bruikt worden voor het bouwen en herstellen van vacantiekolo- nies en voor het verlenen van steun aan in nood verkerende kleuterscholen. Over de jubileumactie gaf de heer G. Boon uit Goes, secretaris van de federatie Zeeland van Volksonderwijs, nog een nadere uiteenzetting. Hij toonde zijn te vredenheid over de activiteit die Zeeland in deze toont en gaf aan, op welke wijze de actie met ver der succes gevoerd kan worden, afgaande op zijn bevindingen in andere delen van het land. Sterling shag is beslist lekkerder en geuriger! Alleen Sterling heeft die volle Virginiasmaak. Aanbesteding rioleringswerken. Door de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht werd op het gemeentehuis aanbesteed het uitvoeren van rioleringswer ken, waarvoor als volgt werd in geschreven De Bokx ƒ22.284; Lucasse ƒ21.561; Rammeloo 19.707; Sponselee 17.500. De werkzaamheden zullen waarschijnlijkheid binnen 3 we ken een aanvang nemen. Uitslag aanbesteding. In het gemeentehuis te Sluis werd Vrijdagmiddag aanbesteed de riolering en bestrating van 't Walplein. De uitslag luidt: L. Dekker, Vlissingen ƒ54.400; P. J. van de Sande, Breskens '52.400; Th. Cam bier, Breskens ƒ51.100; C v. d. Klippe, Vlissin gen ƒ50.200; J. Ie Gasse, Koude- kerke 49.526; L. v. d. Klippe, Vlissingen 49.500; C. D. de Ruijsscher-Rammeloo, Biervliet ƒ49.300; Gebrs. De Bokx, Ter neuzen 49.000; P. Mollet, Hoofdplaat ƒ48.300; Sponselee, Kloosterzande 46.500; Fa Bun schoten, Noordwijk ƒ45.955; Fa Den Ouden, Biervliet 44.975. Behoudens goedkeuring van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht zal het werk aan de laagste inschrijver worden ge gund. Notaris Carthals overleden. Zaterdagmiddag werd notaris A. A. M. Corthals door een be roerte getroffen, tengevolge waarvan hij kort daarop is over leden. Hij bereikte de leeftijd van bijna 73 jaar. De heer Corthals werd 22 Nov. 1882 te Roosendaal geboren en was achtereenvolgens candidaat- notaris te Teteringen, Terheij- den en Breda, waarna hij op 13 November 1922 tot notaris te IJzendijke werd benoemd, welk ambt hij 33 jaar vervulde. Verder was de heer Corthals plaatsvervangend kantonrechter bij het kantongerecht te Oost burg. Het was zijn voornemen om 1 Januari a.s. zijn ambt neer te leg gen. De teraardebestelling zal Woensdag a.s. plaats vinden. VERGADERING VAN DE CLASSIS IJZENDIJKE DER NED. HERV. KERK. Onderzoek naar wettigheid van handeling bij R. K. plechtigheden. In de te Schoondijke gehouden vergadering van de classis IJzen dijke der Ned. Herv. Kerk is ge sproken over de R. K. plechtig heden langs de openbare weg, die in de afgelopen zomer zijn ge houden in verscheidene Zeeuws- Vlaamse gemeenten ter gelegen heid van de ontvangst van het beeld van Maria Fatima. Het breed moderamen der clas sis stelt thans een onderzoek in naar de wettigheid van bepaalde handelingen, tijdens het ronddra gen van het beeld. Van de resultaten van dit on derzoek zal het afhangen of van wege genoemde classis verdere stappen zullen worden onderno men met betrekking tot de hand having van de rechtszekerheid der burgers, aldus meldt het pers bureau der Ned. Herv. Kerk. QOOT PERCY KING. 72) Nadruk verboden „Ah! De motor!" De zucht, waarmee Gerard Heywood deze uitroep deed gepaard gaan, ver klaarde Algernon wat de bankier tevergeefs in de garage had ge zocht. „Toch kan 't ergste nog worden voorkomen," zei mrs Heywood, na een beklemmende stilte. „Ik heb Vera ingelicht. Ze beloofde mij niet in de steek te zullen laten, en 'k houd haar aan haar woord, t Hangt alleen van u af, mr Fen- ture." Zij zag Algernon onbevan gen aan. „Begrijp me niet ver keerd. In mijn hart gun 'k Ge rard, wat hij verdient; zijn ge huurde moordenaar niet minder. Maar worden die twee gearres teerd, dan slepen ze Philip mee. 'k Neem hem niet in bescher ming; hij weet beter. Mijn be zorgdheid betreft mijn kinderen. Martyn zal over 't gebeurde zwij gen." „Wat zemel je toch, mijn goeie mens!" viel Gerard verveeld uit. „Geen sterveling maakt Philip of mij wat voor de aanslag op Mar tyn! Vera's beschuldiging zijn een aaneenschakeling van verdacht making en fantasie. Wat Fenture betreft verondersteld, dat hij werkelijk in de afgrond werd ge gooid en niet er in tuimelde! Laat hij dan maar eens onder ede verklaren, wie 't hem leverde!" „Niets eenvoudiger,' antwoord de Algernon. „Bekijk de diepe krabben over je handen! Onder mijn nagels zaten schilfers vel en bloed. Een microscopisch on derzoek zal uitwijzen dat 't van jou afkomstig is. Kraai niet te vroeg victorie, schoelje!" „Stel jij je niet aan als een ach tenswaardig heerschap! 'k Heb twee getuigen van je nachtelijk bezoek aan Highbury Avenue toen je een tijdje gelèden Chicago onveilig kwam maken, meneer; Kerr!" Gerard Heywood- lachte cynisch. „De preutse Vera Ban- nerman mag gerust weten, dat ze met een inbreker is getrouwd. „Wist ik," zei 't meisje koel. „Algy -heeft niets verzwegen, 't Kan me niet schelen, wie hij een maal was. 'k Heb alleen er mee te maken, wie hij is." „Laten we bij de zaak blijven, pleitte mrs Heywood. Zij zag er moe, afgetobd uit. „Ik kan nu zeggen, wat 'k liever niet zeg waar mijn kinderen bij zouden zijn. Dat Philip was te vinden voor iets zó monsterachtigs, heeft alle respect voor hem in me ge dood. Ik ik kan hem niet meer achten, zelfs al neem 'k in aan merking, dat Gerard altijd zijn kwade genius is geweest. Was 'k alléén, dan trok ik de handen van hem af. Maar er zijn kinde ren. Ik kan 't niet hebben o, ik kan 't onmogelijk hebben, dat zij met geschandvlekte naam |door 't leven zullen gaan; dat zij worden nagewezen als de zoon, de dochter van een..." Zij sprak 't woord niet uit, dat haar op d-e lippen lag, en keek Algernon aah. „Martyn zal zwij gen. Vera begrijpt mijn leed. Er is haar niets overkomen. Zij kan tot de laatste penny beschikken over 't kapitaal, dat Philip onder zijn beheer heeft, 'k Vraag niets voor mezelf, mr Fenture, 'k Pleit alleen ter wille van mijn kinde ren. Hun toekomst hangt geheel van u af." Algernon ha" 1de diep adem. „Mrs Heywood. ik ben als jongen van veertien jaar met een be smeurde naam 't leven moeten ingaan. Mijn vader, Richard Fen ture, was hoofdkassier op 't han delshuis Bannerman en Heywood. Tijdens een zware ziekte, waar hij aan stierf, beging iemand fraude tot een bedrag van acht tienduizend pond. Er werd zó ge raffineerd in de boeken geknoeid, dat 't allen schijn had, of 't be drog over een reeks van jaren was gepleegd, en vader kreeg de schuld. Met zijn geld is een fraude gedekt, waaraan hij part noch deel had. Toen heb 'k de gelofte afgelegd, dat de schurk mij de achttien duizend pond met rente op rente zou terugbetalen, indien niet goedschiks, dan maar kwaad schiks. 'k Vermoedde niet ten on rechte, dat 't op 't laatste zou uit draaien, alleen om die reden leer de 'k inbreken. Tot nu toe is t me niet gelukt, mijn vijf en twintig duizend pond te incasseren. „Jij slaat stevig op, zeg!" grin nikte Gerard. „Een paar weken geleden, in Chicago, waren 't er vier en twintig duizend!" ,,'k Heb de vordering herzien en verbeterd," knikte Algernon. „Gelukkig ben jij de schuldenaar niet, Gerard Heywood; dan kon 'k er naar fluiten. Nu Wisburn in gebreke bleef jou Vera's kapi taal in handen te spelen, zal het een harde dobber voor je worden om in Chicago 't hoofd boven wa ter te houden. Ik vrees het ergste voor de cliënten van je bank. En jij zult er geen eer mee inleggen met de hele affaire. Zo krijg je waarschijnlijk ook nog wel wat je toekomt!" „Dus Philip pleegde de fraude," constateerde mrs Heywood bitter. „Zelfs in 't uur, dat je tot een ander mens had gemaakt, zoals je beweerde, loog je me voor." Onder haar blik, vol wrevel en verachting, boog hij 't hoofd. (Wordt vervolgd) De hertog van Argyll, die een fortuin heeft besteed aan zijn po gingen om het Spaanse goudschip „Duque de Florencia" te bergen, heeft de strijd Vrijdag voorlopig opgegeven. Aan boord van het schip, dat 400 jaar geleden in de baai van To bermory (eiland Muil) zou zijn gezonken, zouden zich goud en een met juwelen bezette kroon bevinden. De „Duque de Florencia maak te als soldijschip deel uit van de verslagen Spaanse Armada. De kroon zou zijn meegezonden voor de verwachte kroning van Phi lips de Tweede in de abdij van Westminster, welke door de ne derlaag echter niet doorging. Duikers hebben wat aardewerk en roestige scheden van zwaar den naar boven gehaald, maar ontdekten geen spoor van het goud en de kroon. Een klein ka non, dat werd gevonden, is vol gens deskundigen van Spaanse oorsprong en stamt uit de tijd van de Armada. De hertog, die krachtens een koninklijk document, getekend door Karei de Eerste, recht heeft op alles wat zou worden gebor gen, heeft verklaard dat hij niet geïnteresseerd is in het goud, maar dat het hem gaat om de historische waarde van de voor werpen, die met het schip naar de bodem van de zee zijn gegaan. Hij zal thans moeten uitmaken, of hij nog meer geld in zijn on derneming zal steken of alle hoop zal opgeven. OPSTANDELIN GENLEIDER GEEFT ZICH OVER. Hadji Kamlon, een Mohamme daanse opstandelingenleider, te gen wiens bende de Philippijnse strijdkrachten der regering ja renlang hebben moeten vechten, heeft zich overgegeven.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2