aatt Internationaal Circusfestival Fa C. J. Schieman-Cappon Loonstaten Wat brengt de Radio dan Eric de Noorman - De prooi van de rode rots RECLAME A. VAN DAMME CALTEX VAN BEVER KACHELZAAK .m, 1907 Kantongerecht te Oostburg la swv Blij? baas Beursoverzicht t S\\a« sV\a§ L P. WIJFFELS Van de week STOOFPEREN MANNAERT Als U met vuur speelt m West- en Oost-Duitsland Virginia Half 2i»aaT Gee"o-°^k zot'JP teeriV- - tQ eo p9P 31ste zitting in zaak-Junu- $chlaeger duurde 1 minuut TE LflflT U00n UW BOOT NIET TE LMT 6 J? mr KOPEN MN GOED UURWERK Dr P. Schierbeek H. VANMEERVELD N.V. Scheldeveem DEZE WEEK: super mengsmering VOOR DE EERSTE MAAL IN NEDERLAND TERNEUZEN AAN DE GERANIUMSTRAAT f N.V. Fa P. J. VAN DE SANDE 1 >f Ci >11, "V ,T«ti waarvan de heer Oggel zelf voor zitter is. Kosten van de schoolsportdag. De heer Oggel vroeg naar de oorzaak dat op de begroting geen uitgaafpost hiervoor voorkomt, hoewel er toch een schoolsportdag is gehouden. De Voorzitter zeide dat de ge meente hiervoor geen uitgaven ge had heeft. Kosten van musea of openb. bibliotheken. De heer Oggel merkte op, dat ■destijds is toegezegd, dat de ge meentelijke subsidie aan de open bare leeszaal van de Chr. biblio theek gelijk zou zijn aan het be drag dat aan contributies zou wor den ontvangen. De Voorzitter antwoordde, dat deee bibliotheek zelfs een hoger bedrag aan contributie ontvangt dan de door de raad maximaal ver leende subsidie. Bfj de behandeling van de post subsidie aan verenigingen of instel lingen voor gezinszorg zeide de heer Oggel geen financieel ver slag van de classicale commissie der Ned. Herv. Kerk bij de stuk ken te hebben gezien. De Voorzitter merkte op, dat de heer Oggel dit dan zeker over het hoofd had gezien, want bedoeld verslag heeft ter inzage gelegen. Na behandeling van de laatste post werd de begroting 1956, met ■de eerste wijziging hierop, z.h.s. vastgesteld. Omvraag. Bij de omvraag verzocht de heer Oggel B. en W. aandacht te willen schenken aan de bomen en hees ters in de Oude Wijk. De bewoners ondervinden hiervan veel last en de woningen zijn er donker door. Liefst zag hij deze obstakels opge ruimd. Gaarne zag spr. dat diverse ver keersborden op een meer in het oog lopende plaats werden aange bracht. Vreemdelingen kunnen de borden niet direct ontdekken en lopen dan de kans een proces-ver baal te krijgen. Ook zag hij liever dat de bushal te in de Oranjestraat kwam, waar voldoende ruimte is, terwijl daar bij een behoorlijk wachtlokaal on ontbeerlijk is. Tenslotte vroeg spr. of het waar was, dat de busdienst Sluiskil Breda weer gevaar loopt, ditmaal van Belgische zijde. Indien dit zo is, vroeg spr. B. en W. om tijdig stappen te ondernemen teneinde in samenwerking met andere ge meenten, dit gevaar af te wenden. De heer Pijpelink vroeg of de ge meente dan wel de spoorweg mij Mechelen—Terneuzen de Graaf Jansdijk moet onderhouden. Hij zou gaarne zien, dat van gemeen tewege een onderzoek ter plaatse werd ingesteld, daar het aldaar op diverse plaatsen erg gevaarlijk is. Wethouder De Putter antwoord de, dat alleen het viaduct op Scha penbout, dus de weg hierover, door de spoorweg mij moet worden on derhouden. De op- en afrit hiervan zijn in beheer bij de gemeente. Spr. zeide toe, dat bij klachten direct zal worden ingegrepen om de toestand te verbeteren. Te kwart vóór elf werd de ver gadering door de Voorzitter ge sloten. ANGSTIG AVONTUUR. Woensdagmiddag heeft de 8- jarige T. C. M. uit de Sluisstraat te Amsterdam een angstig avon tuur beleefd. Tijdens het spelen viel hij in een afwateringsput, die dient voor het afvoeren van water bij de landopspuiting in de Rieker- polder in Amsterdam-West. Hij geraakte door de sterke zuiging in de afvoerbuis die onder de Riekerweg doorloopt en werd meegezogen. Dertig meter verder kwam de jongen aan het einde van de buis in een sloot terecht. Waarna hij zelf nog kans zag op het droge te komen. Hij is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd en daar opgenomen. ZATERDAG 24 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.1fl Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Grm.; 8.35 Or gel; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Water standen; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven; 11.20 Kamermuziek; 12.00 Orkest, 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Dansmuz.; 13.50 Gr.; 14.00 Sport; 14.15 Postharmonie; 14.35 Betuws progr.; 15.00 Instr. trio; 15.15 Lezing; 15.30 Orgel en zang; 16.00 Van de wieg tot het graf; 16.15 Orkest; 17.00 Act.; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.20 Dansmuziek; 18.45 Regeringsuitz. 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Causerie; 19.40 Impressies uit Spanje; 19.55 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Liederen; 20.45 Ge varieerd progr.; 21.30 Lichte mu ziek; 22.00 Toespraak; 22.15 Gr.; 22.30 Klankbeeld; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10.60 Voor de kinderen; 10.15 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest; 13.50 Gr.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Amus. muziek; 14.55 Gram.; 15.05 Kron. van letteren en kunsten; 15.40 Amateursprogr.16.00 De schoon heid van het Gregoriaans; 16.30 Dameskoor; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Joum. weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Pari. overzicht; 18.40 Dansmuz.; 19,00 Nieuws; 19.10 Causerie; 19.30 Atondgebed; 19.45 Gram.; 20.40 Act; 20.55 De gewone man; 21.00 Amus. muz.; 21.40 Gram.; 23.00 Nieuws Orkest. 23.15 Esperanto; 23.22 BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.30 Radio-journaal; 15.00 Instr. trio; 15.45 Gram.; 16.00 Accordeon; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Orgel; 18.15 Koorzang; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Gevar. progr.; 23.00 Nieuws; 23.05 Jazzmuziek; 23.45 Zigeunermuz. Tijdens de zitting van het kan tongerecht vroeg de kantonrech ter mr Van Meerwijk zich af, of men met de Nederlandse straf maat wel ooit zal bereiken, dat de ongevallencurve bij de statistie ken naar beneden gaat. In België, waar men geen rij bewijs nodig heeft om een auto te mogen besturen en waar de wegen nog intensiever dan in Ne derland door auto's worden be reden, gebeuren veel minder on gevallen met dodelijke afloop. Allereerst moest de aangehou den zaak van de heer A. J. van O., veehandelaar te Breskens, behan deld worden, die zijn boete te laat gestort had. Thans werd hem dezelfde boete opgelegd als de schikking was, n.l. 15, subs. 3 dagen voor het rijden met een auto waarvan de achter verlichting niet helemahl voldeed. Vervolgens kwam voor de groe ne tafel een principe-kwestie, zo als deze door de verdediger werd aangeduid. Het betrof hier het geval van de Belg F. P., die tijdens een ma noeuvre om de rijbaan te bereiken vanaf een tankstation te Sluis een zeer lichte botsing veroorzaakte met een andere Belgische auto. De Belg was wel bereid de scha de te vergoeden, doch ko'n zich niet verenigen met de hem aange boden garage-rekening, waarop enkele builen en een achterlicht reparatie op voorkwamen, welke niet door de botsing veroorzaakt waren. De heer Overmaat verdedigde deze kwestie op zeer charmante wijze. Hij kreeg het zover, dat de Van officiële zijde is te Parijs verklaard dat de regeringen van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten reeds over leg plegen over de Westduitse nota, waarin haar wordt ver zocht de verklaring van 1954, dat de souvereiniteit van Oost- Duitsland niet zal worden erkend te bevestigen. De reacties in Franse regerings kringen op het Westduitse ver zoen zijn gunstig. Te Londen werd van gezagheb bende Britse zijde verklaard, dat Engeland bijna zMïer gunstig zal reageren op het Westduitse ver zoek. De Westduitse nota zal waar schijnlijk volgende week door de ministers van Buitenlandse Za ken der „grote drie" te New- York worden besproken. Een ge deelte dezer besprekingen zal door de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brenta- no worden bijgewoond. kantonrechter met hem mee ging, en de civiele vordering slechts tot ƒ60 toewees, wat met wegnam, dat zijn cliënt nog 30 boete zal moeten betalen, voor het veroor zaken van de botsing. De heer R. J. V. te Maldeghem was in de Molenstraat te Aarden burg aangetroffen met een te breed opgeladen vrachtauto met vlas. 30 subs. 6 dagen. Deze zelfde man moest ook er varen, dat hij niet alleen te breed, doch ook te hoog geladen had. Hiervoor werd 6 geëist. De uit spraak was conform. De heer R. F. de S. te Malde ghem had ook gereden met een te breed geladen wagen met vlas. Hier werd een boete van 35 ge vraagd. Mevr. P. S. E. R. uit Oostburg, was in de Zuidzandsestraat de mid denweg opgereden, inplaats van, zoals voorgeschreven is voor fiet sers, het rechterwegdek te gebrui ken. Eis en uitspraak 10 subs. 2 d. R. R. M. H. uit Sluiskil, was met zijn brommer aangetroffen op de Rijksweg te Schoondijke. H. voerde aan, dat hij een klein sala ris heeft, en bovendien op zich genomen heeft zijn bromfiets van 560 af te betalen. De kantonrechter toonde zich uiterst verontwaardigd over het feit, dat mensen met een derge lijk klein inkomen zich zulke dure dingen laten aansmeren. Het O. M. vroeg 15 subs. 6 dagen, de kantonrechter maakte er, gezien de omstandigheden, 10 subs. 2 dagen van. F. R. de R., landbouwer te Aar denburg, had de verlichting van zijn bromfiets om meer zicht te hebben zó ongelukkig geplaatst, dat het verblindend was voor de tegenliggers. Eis en uitsprak 15 subs. 3 d. J. J. v. d. V., landarbeider te Hoofdplaat, had zijn leerplichtige zoon niet naar school gezonden. Zijn verweer, dat de andere jon gens ook niet gingen en zijn zoon slechts als de anderen kwamen óók naar school zouden gaan, kon weinig waardering vinden. Hem werd duidelijk gemaakt, dat men slechts naar zichzelf te zien heeft. De eis luidde 15 subs. 3 dagen. Uitspraak 10 subs. 2 dagen. P. J. R., die op 74-jarige leeftijd voor de groene tafel moest staan, v/as te Schoondijke, waar hij woont, met zijn fiets plotseling en geheel onverwachts de rijweg overgestoken. Hij werd prompt aangereden. Levensmoe bleek hij nog niet te zijn. Hij kreeg een ernstige waar schuwing op te passen, als hij fietst. Gevorderd werden twee geldboeten. Totaal 30 subs. 6 d. J. J. R., straatmaker te Oost burg, had ook het rijwielpad niet gebruikt toen hij een tochtje op zijn brommer door Retranchement maakte. Uitspraak 20 subs. 4 d. I. F. J., bakker te Schoondijke, had dezelfde stunt uitgehaald op de weg van Sluia naar Oostburg. Ook hier een boete van 20, subs. 4 dagen. D. P. K, landarbeider te Groede, had op hetzelfde perceel als vorig jaar een strook aardappelen ge plant. De eis luidde 20 subs. 4 dagen. Uitspraak 15 subs. 3 d. J. G., landbouwer te Watervliet (B.), had in de Jonckvrouwepol- der te IJzendijke aardappelen ge teeld op een perceel bouwgrond, waar in 1953 ook patatten hadden gestaan. Eis en uitspraak ƒ40 subs. 8 dagen. J. H. v. d. S., boekhouder te Breskens, had met een bestelauto te Breskens een bakfiets inge haald op de rijksweg aldaar. Hij had geen voorrang verleend aan een tegemoet komende auto en bovendien de bakfiets op hinder lijke wijze gesneden en van de weg afgedrukt. Tegen hem wer den 2 duidelijke boetes gevraagd, elk van 30, subs. 6 dagen. De uitspraak was conform. O. A. de L., chauffeur te Schoon dijke, had te Breskens in de Phi lips van Kleefstraat met een auto op zeer merkwaardige wijze ge reden. Hoewel hij wat gedronken had (hij had met bruiloftsgasten gereden), was hij niet dronken. De kantonrechter vroeg of hij ach ter het stuur had gestoeid. Ook dit werd door de matroos van de Kon. Marine ontkend. Van de ene zijde van het wegdek was hij naar het andere geslingerd, en had eventjes een lantaarnpaal aan dig- gels gereden. Na deze gebeurte nis kreeg hij zijn positieven terug, gaf een prop gas en was in zeer korte tijd met zijn auto uit de straat verdwenen, het aan de po litie overlatend uit te vissen wie de dader was. Dit gedrag werd natuurlijk niet erg bewonderd. In verband met de claim, die de P.Z.E.M. stellig zal indienen voor het stukrijden der lantaarnpaal, werd een be trekkelijk lage boete geëist voor deze vrijbuiterij, 40, subs. 8 d. L. voerde aan, dat hij thans geen inkomen heeft, daar hij in militai re dienst is. Hij zeide de nor te prefereren boven 't betalen van de boete, waarop de ambtenaar van het O.M. fijntjes opmerkte, dat het O. M. dan bereid is te wachten met het uitvoeren van het vonnis, tot L. uit de militaire dienst ont slagen is. C. P. J., landbouwer te Biervliet, moest zich verantwoorden, omdat hij een wagen met gebonden bos sen haverstro maar liefst 3.80 m breed geladen had. Hem werd een zeer duidelijk#'tfböetoH. van 65, subs. 13 dagen gevraagd. M. J. de K., vertegenwoordiger te Waarde, was te Groede links langs een pijl gereden, die zeer duidelijk naar rechts wees. De K., die over een behoorlijke dosis spraakwater beschikte, werd ver oordeeld, ondanks het feit, dat hij zelf gestopt was bij de politie agent om hem de weg te vragen. Eis en uitspraak 15, subs. 3 da gen. Claimt Philips krachtig om hoog. Donderdag op de derde dag van de handel in claims Philips trad duidelijk in het licht hoe zeer deze emissie de markt vol ledig beheerst en hoezeer de koers van de claims toonaange vend is geworden voor het gehe le verloop. Er blijkt ook uit hoe deze claimhandel nog vol verras singen zit en de beurs voor on gedachte situaties kan plaatsen. Sinds Woensdagmiddag is de claimprijs op sensationele wijze gestegen. Wel was de stemming Woensdagavond al vast, maar Donderdagmorgen ging de prijs pas goed omhoog en werd reeds gedaan tot ƒ433. Donderdagmid dag opende de handel opnieuw temidden van grote levendigheid en werd voor de claim zelfs ƒ441 betaald. Dit kwam overeen met een aandelenkoers van 374% terwijl de preferente aan delen zich op 212 handhaafden. Het ging in de claimhoek weer bijzonder druk toe en vooral de arbitrage sprak een krachtig woordje mee. Voor zover deze als koper optrad bleek dat vooral orders uit Parijs te verwerken waren. Wat Amerika uiteindelijk zal gaan doen, daarover ver keert men nog altijd in het onze kere, zodat de beurs in deze om standigheden in een bepaald ge spannen situatie verkeert. De willige stemming voor Phi lips sleepte de rest van de markt mee, waardoor speciaal A.K.U. en' Unilever werden beïnvloed. Laatstgenoemde berefkte weer de vijf maal parikoers. A.K.U. trok zeven punten aan, Hoog ovens vijf punten, maar Kon. Olie deed het op 662 rustig aan. De markt behield tot het einde toe een levendige aanblik met claims Philips in het centrum van de belangstelling. Zij sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. Ook scheepvaartpapieren liepen krachtig omhoog, vooral Holland-Amerika Cultures kalm en goed prijshoudend. Prolongatie 2% pCt. NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 655—659 slot 655/656 (660 A.K.U. 373—376 slot 372/373 (373%) Philips: 371%—378 slot 372 (378%) Philips claim: 429441 slot 430 (440—3) Unilever: 497—500 slot 499 (500%) 51. Haastig duwt de grootste van de twee Fomori krijgers de an der zijn speer in de hand en hijst 't zware lichaam van de be wusteloze Noorman op zijn schouders om het daarna zo snel als ze kunnen het op een lopen te zetten. Wolf blijft in de ach terhoede. De haren op de rug staan als bor stels overeind en zij grauwt onheilspellend als zij merkt dat de vijand langzaam maar zeker terrein wint. Hoewel hij het zijn makker niet wil laten merken, wordt de zware last hem te mach tig en vóór er een half uur om is, moet hij de Noorman op de grond laten zakken. Zonder een woord te zeggen neemt de tweede Fomori hem op de schouders. 41 „Er is niet... veel tijd meer..." horen zij eensklaps de zwakke stem van'Eric mompelen. „Het of fer is op volle maan... haast..." De krijgers kijken elkaar aan, niets begrijpend van deze woor den, en rennen voort tot ook de tweede Fomori niet langer de last kan dragen. „Laat hem liggen, broeder," zegt de ene krijger, terwijl hij met be angstigde blik achterom naar de thans snel naderende Iboth krij gers kijkt, „anders zullen ook wij in hun handen vallen en zijn lot delen. Wij moeten Haluch waar schuwen, dat de honden der Fir Iboths ons grondgebied betreden hebben." Zuchtend laat de krijger Eric op de grond ploffen en rent zijn reeds op de vlucht zijnde makker achter na. Kreunend opent Eric de ogen en staart versuft de twee mannen na. In gedachten stamelt hij nog „Wacht, mannen der Fomori krij gers... vreest niet... ik ben een vriend... een vriend van Mend..." Achter hem snellen de Fir Iboth krijgers triomfantelijk nader.... vergt S"10' beter ii» oo» de De Donderdag gehouden 31ste' zitting in de zaak-Jungsc-hlaeger heeft 1 minuut geduurd. Rechter Maengkom deelde mede, dat er gen griffier ter beschikking was. Hij verdaagde de zitting tot 6 October. Verdachte was niet aanwezig. Heden werd door een droevig ongeval plotse ling van ons weggeno men, ons geliefd Doch tertje en Zusje, Klein dochtertje en Nichtje, JANNA MAGDALENA, in de jeugdige leeftijd van 9 jaar. R. DE SMET G. DE SMET— DE POOTER SIETSE DINGENUS ALBERT ABRAHAM. Fam. VAN RIESEN Fam. DE POOTER. Axel, 21 Sept. 1955. Spui N 111. De begrafenis zal plaats hebben op Zaterdag 24 Sept. a.s. te 2.30 uur. Gedipl. Horlogemaker Juwelier Nfcrdstr. 193 - Teraeuta Keel-, Neus-, Oorarts te HOEK. AFWEZIG van 24 Sept. tot 2 Oct. per 250 gr. Boterspeculaas 70 ct. Witspeculaas 55 ct. Boterkoekjes 70 ct. Goudse Moppen 55 ct. Een fijn Rozijnenbrood en 250 gr. Goudse Moppen 1.40 Een Stol en 250 gr. Goudse Moppen 1.10. Vetbollen 8 cent per stuk; 14 stuks 1.00. BAKKERIJ VLOOSWIJKSTRAAT 22 per 100 gr. Rookvlees 70 ct. Plockworst 52 ct. Gebraden Gehakt 35 ct. Boterhamworst 30 ct. Haagse Leverworst 20 ct. En als extra Weekeind- Reclame: 100 gr. Gekookte Ham van 60 cent voor 50 cent. SLAGERIJ Dijkstraat 16 Terneuzen Telefoon 2493 TERNEUZEN. Aandeelhouders worden uitgenodigd tot het bijwo nen der Alg. Verg., welke zal gehouden worden op 1 Oct. a.s. ten kantore der N.V. Punten van behahdeling liggen* ten kantore ter in zage. Gevraagd: een net Kamer meisje en een net Werk meisje. Grand Hotel „Rot terdam", Terneuzen. Aangeboden: Stalling voor personenauto's. Te bezich tigen Tholensstraat 77a. Heerlijke moccawafels voor de halve prijs bij aankoop van een busje Claarkoffie. Alléén bij de 1600 VéGé- kruideniers. TE KOOP: Koken mooi rood. DE KUBBER, Axelsestraat 165. Gevr. voor direct: een Bie tensteker; aardappel- en uienrapers. Zich melden bij J. JANSEN VAN ROOSEN DAAL, O 18, Terneuzen. Voor Bromfietsen 2 Tact Motoren Auto's en Scooters: Beter voor Uw motor en beter voor Uw portemonnaie 49,4 ct. per liter. Axelsestraat 16 - Tel. 2220 TERNEUZEN met MENSEN - DIEREN - SENSATIES uit de 15 voornaamste wereldcircussen in EUROPA'S ENIGE ZESMASTENCIRCUS DONDERDAG 29 en VRIJDAG 30 SEPTEMBER, slechts 2 dagen. Donderdag 29 Sept., om 8 uur: Gala-Openingsvoorstelling. Vrijdag 30 Sept., om 4 uur: Matinée en om 8 uur: Grote Afscheidsvoorstelling. Verzuimt niet dit prachtige schouwspel te gaan zien. 25 Wereldattracties - 75 Internationale Artisten - 125 Medewerkenden - Indische Olifanten - De pas geïmporteerde Usberen - De vrolijke Bruine Beren De trots van het circus: 50 pracht Paarden, met geheel nieuwe vrijheidsdressuren. en volmaakte hogeschool rijkunst. Een programma om nooit te vergeten. Kaartverkoop van Donderdag 29 Sept. af aan de circuscassa, geopend va» 101, van 2—6 en van 7 uur tot begin der voorstelling. J 'THO al Y is dat gevaarlijk. Als het vuur met U speelt, omdat U aan die OUDE KACHEL zo weinig regelen kunt, kost dat onnodig veel guldens. ■over het vuur en regel het in een voordelig brandende haard naar Uw wens. Zo'n haard staat ook voor U klaar bij OE ïtbr I NOORDSTRAAT 18 - AXEL TELEF. 614 31/3

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3