Uit de Provincie Het gestolen vliegtuig Gemeenteraad van Axel Winkeliers bestormden gevangenis in Chartres Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! HANDBOOGSPORT Belgisch blad over het Deltaplan Het streven naar een werkweek van vijf dagen in België De Belgische B.B. i.lone" boven New Foundland JAARVERGADERING BROEDERSCHAP DER NOTARISSEN. TERNEUZEN. RILLAND-BATH. SLUISKIL. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Schip stootte op niet in kaart gebrachte klip Japan en de Sowjet-Unie AGENDA Overstromingen in Venezuela Het Katholieke tolad „La Libre Belgique" dringt er opnieuw op aan het Deltaplan, alvorens tot uitvoering ervan over te gaan, voor te leggen aan een scheids gerecht. „De Nederlanders moe ten inzien, aldus het blad, dat on danks de optimistische schat tingen van hun ingenieurs, met met 100 procent zekerheid kan worden voorzien hoe het gedrag van de zee zal zijn na het sluiten van de zee-armen. Van Neder landse zijde is weliswaar de ver zekering gegeven dat Nederland zich zal verbinden eventuele schade te vergoeden, maar wel ke schadeloosstelling zal de Ne derlandse regering ons verlenen indien op zekere dag blijkt dat de Schelde langzaam sterft als gevolg van het Deltaplan?" De vooraanzegging tot staking in de Belgische stikstofindustiie loopt op 26 September teneinde. In deze belangrijke industrie zijn 4500 arbeiders werkzaam. In andere industrieën zullen de arbeiders op 1 November in sta king gaan. Zoals bekend eisen de socialistische en Katholieke vaktoonden de invoering van de werkweek van vijf dagen (van 42 of 44 uur) in die industrieën waar de omstandigheden zulks toelaten. In Juli j.l. kwam reeds een accoord tot stand tussen toet verbond van Belgische indu striëlen enerzijds en de vaktoon den anderzijds waarbij werd be- «^aald dat een vermindering van de arbeidsduur in de Belgische Industrie zou worden bestudeerd. Eerste minister Van Acker heeft besprekingen gevoerd met het toestuur van het vertoond- van Belgische industriëlen, dat zich «aategorisch heeft uitgesproken tegen een veralgemening van •ie werkweek van vijf dagen. Sedert twee jaar bestaat te Florival in België thans een school voor burger-bescherming araar in een cursus van een tien tal weken het personeel wordt «opgeleid dat tot taak heeft in ge val van oorlog de bevolking te aeschermen tegen een atoom- aanval. Na afloop van de cursus «ontvangen de deelnemers een diploma. Zij worden dan belast met de opleiding van vrijwilli gers in hun gemeente. Sinds de •opening der school werden 280 personen opgeleid. De orkaan „Ione" heeft Woens dagmiddag New-Foundland be reikt. Hij gaat gepaard met wind stoten van meer dan honderd ki lometer per uur en zeer zware regenbuien. De telefoonverbin dingen tussen New-Foundland en Nieuw-Schotland geraakten onklaar. Inmiddels heeft zich op de Atlantische Oceaan ongeveer 500 -kilometer ten oost-zui-d-oosten ■*an Martinique een nieuwe storm ontwikkeld, de tiende van dit seizoen, die de codenaam Janet" heeft gekregen. Deze orkaan beweegt zich met een snelheid van twintig km per uur in west-noordwestelijke richting In „Brittannia" te Vlissingen is Donderdag de jaarlijkse alge mene vergadering der notaris sen in Nederland gehouden. On der de aanwezigen bevond zieh onder andere prof. mr G. de Grooth, hbogleraar aan «de rijks universiteit te Leiden, die een prae-a-dvies «uitbracht tover „be schrijving van het algemeen ver mogensrecht, het erfrecht en de zakelijke rechten in de ontwer pen Meijers met enige critische aantekeningen". De minister van Justitie werd vertegenwoor digd door mejuffrouw mr C. A. Appelboom, administrateur ten departemente van justitie. Voorts waren aanwezig prof. mr J. Drion, hoogleraar aan de rijks universiteit te Leiden en mr F. J. de Jong, raadsheer in de ho ge raad der Nederlanden. Uit Brussel, Parijs, Luxemburg en Palermo waren afgevaardigden naar Nederland gekomen van de daar bestaande broederschappen der notarissen. In zijn openingswoord gaf mr H. J. H. Kuyk, notaris te Gelder- malsen, «voorzitter van het hoofdbestuur een terugblik op de voor de notaris belangrijkste ge- beurtenisen uit toet afgelopen jaar. Het jaarverslag over 1954 vermeldde onder andere, dat het aantal leden in 1954 daalde van 847 per 1 December 1953 tot 840 per 1 December 1954, waaronder 21 oud-notarissen en 2 buitenge wone leden. Tegenover de toetre ding van 17 «benoemde notarissen en 1 buitengewoon lid, notaris Smeets te Curacao, stond een vermindering van 25 leden door overlijden of bedanken. Van de 831 notarissen waren per 1 De cember 1954 14 geen lid van de broederschap, zeven daarvan echter traden per 1 Ja)huari 1955 toe. Het jaarverslag gaf aanleiding tot een uitgebreide discussie. Daarna volgde de ver kiezing van de leden van het hoofdbestuur welke tengevolge had, dat de aftredende leden werden herkozen. In de vacature in ring G (ringen Dordrecht en Middelburg), ontstaan door het aftreden van notaris H. A. Dek ker, werd gekozen notaris J. J. van Dijke te Kruiningen. Beslo ten werd, dat de volgende jaar vergadering in Arnhem zal wor den gehouden. Daarna bracht prof. mr G. de Grooth zijn prae- advies uit, waarna een geani meerde bespreking volgde. Woensdagavond waren de le den door het provinciaal bestuur van Zeeland ontvangen in de Sta tenzaal. EERSTE WERKZAAMHEDEN DRIE EILANDENPLAN. Tussen Veere en Vrouwenpol der, om het na de inundatie van Walcheren prijsgegeven stuk land, zal met «het oog op de werkzaamheden voor het drie- eilandenplan een dijk ter hoogte van 61/2 meter worden gelegd, zodat er een dok ontstaat. In dit dok zullen de caissons, te gebrui ken bij de uitvoering van het plan voor de afsluitdammen, ge maakt kunnen worden. Hierop aansluitend aan de kant van Vrouwenpolder zal een werkha- ven met een opslagterrein en 'n Loswal worden aangelegd. De ha- vendam zal op 3% meter plus N.A.P. komen te liggen en de ha ven zelf wordt vijf meter diep. Vij-f grote schepen zullen hier kunnen binnenlopen. Wanneer het drie-eilandenplan is gereali seerd zal deze haven dienen voor de afvoer van landbouwproduc ten. De afsluitdijk in het Veere- gat komt noordelijk van dit punt te liggen. DIJKGRAAF VAN DE PROSPERPOLDER. Bij K. B. is benoemd in de pro vincie Zeeland tot dijkgraaf van de Prosperpolder-Nederlands ge deelte, P. V. M. Vercauteren, te Clinge. Aanrijding. Op het ogenblik, dat een auto, bestuurd door de heer J. W. uit Philippine, kwam aangereden, verliet gistermorgen te ongeveer 10 uur de handelsvertegenwoor diger M. L. W. uit Terneuzen, zonder op het verkeer te letten, met zijn auto de file van de bij de aanlegplaats van de provinci ale boot wachtende auto's. Bij het uitwijken kwam de auto van de heer W. in botsing met een ter plaatse geparkeerd staan de Belgische auto en werd zijn auto toch nog aangereden door de auto van de heer H. Persoonlijke ongevallen deden zich niet veer, doch de drie auto's werden licht beschadigd. Vijftig jaar Minderbroeders- capucijnen te Rilland-Bath. Zpndag 25 September zal het 50-jarig»bestaan worden herdacht vart de kerk en het -klooster van de Mindeitoroeders-capucijnen te Rilland-Bath. Des morgens o«m kwart over 10 zal een pontifica le mis worden opgedragen door mgr. Paolo Giobbe, de pauselijk internuntius. Ongeval. Bij het laden van één der sche pen aan de -kade van de C.N.A. alhier -kreeg de heer H. uit Ter- neuzen een ongeval waardoor zijn been brak. Hij werd met de ambulance naar het ziekenhuis te Terneuzen vervoerd. Oudste inwoonster werd 96. Eén dezer dagen werd de oud ste inwoonster, mevr. de wed. Hoebe 96 jaar. Vermeldenswaar dig is, dat zij na een verblijf elders terug Sluiskil heeft opge zocht, en dank zij haar vitaliteit haar ei-gen huisje alleen be woond. Aan de gevolgen overleden. De smid V. G„ die vorige week Dinsdag van een dak viel en in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Oostburg werd overgebracht, is zonder tot be wustzijn te zijn gekomen aan de gevolgen van dit ongeval over leden. Benoeming. Benoemd tot hoofd der School te Othene de heer J. Gunnink te Kampen. De 396 brt. metende kustvaar der „Arnhem" is op 4 September van het vorige jaar bij Miri (Brits Borneo) op een klip ge stoten, die niet op de kaart stond. Dit verklaarde Woensdagmid dag kapitein J. Borg uit Hans- weert voor de raad van de scheepvaart, die een onderzoek instelde. De „Arnhem", die aan een Arnhemse rederij toebehoort, «was verhuurd aan een Engelse maatschappij. Het schip werd ge bruikt bij seismografisch bodem onderzoek ten noord-westen van Borneo, een zeer schaars beva- ïen route. Het gebied is dan ook weinig Sn kaart «gebracht en men ge bruikt hiervoor een afdruk van «de Engelse „Admiralty Chart' «ie in het midden van de vorige eeuw is samengesteld en sinds dien slechts enkele malen is bij gewerkt. De „Arnhem" heeft maar kort sp de klip, die bij onderzoek een koraalrif bleek te zijn, vastgeze ten, maar de schade aan de bo dem was nogal aanzienlijk. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz, kwam tot de conclusie, dat er geen sprake van schuld van de kapitein is en veronderstelde, «dat het hier waarschijnlijk een zeer locale scherpe piek betrof. De raad voor de scheepvaart zal nader schriftelijk uitspraak doen. In de Franse plaats Chartres hebben 1500 winkeliers de gevan genis bestormd om de winkelier in ijzerwaren Raymond Mignan te bevrijden. Hij zit daar gevan gen wegens weigering om belas tingambtenaren inzage van zijn boeken te geven. Van buiten de stad waren leden 'an de anti-belastingbeweging van Pierre Poujade naar Char tres gekomen ter versterking. Maar ook de politie had verster king gekregen en zij slaagde er met gebruik van traangas in de menigte voor de gevangenis uit een te drijven. Twee andere firmanten van de ijzerwinkel zijn Woensdagavond in vrijheid gesteld, nadat de ge hele dag door Poujadisten was gedemonstreerd. Het aantal gewonden bleef tot vier beperkt: drie betogers en één politieman. Ongeregeldheden beëindigd. In de kathedraalstad Chartres is Donderdag de rust terugge keerd na de vrijlating door de politie van de ijzerwarenhande- laar Raymond Mignan, wiens ar restatie de aanleiding was tot ongeregeldheden veroorzaakt door de anti-belastingbeweging van Pierre Poujade, die twee da gen duurden. Mignan werd afgelopen Dins dag gearresteerd onder beschul diging officiële documenten te hebben gestolen. Deze „documen ten" waren de boeken van zijn firma, die hij had geweigerd aan belasting-inspecteurs te laten zien. De politie nam de boeken in beslag, doch deze werden „her overd" door leden van de Pou- jade-beweging, die uit de gehele omgeving waren toegestroomd Na de vrijlating van Mignan wer den de boeken teruggegeven. Kermisschieting- te Terneuzen. Woensdag ].l. organiseerde de handboogmij „De Westerschelde" te Terneuzen voor de 68ste ach tereenvolgende keer haar tradi tionele Woensdag-kermisschie- ting, waarvoor grote belangstel ling bestond, dank zij het fraaie weer en de voor deze schieting gunstige bootverbinding met „de overkant." De uitslag van de schieting' was: Hoogvogel: B. Plasschaert, „De Friezen", Graauw; Zijvogels: P. v.. d. Bliek, „Zorgvliet", Elle- woutsdijk, en Ed. Kaas, „De Zeeuwsche Schutters", Zand straat; «Kallen: Ed. Hofman, „De Westerschelde", Terneuzen, en F. Claeijs, „Edele Handboog", Oudelande. Daar de hoogvogels vroegtijdig werden geveld, werden nog 3 er van terug op 't spel gezet, waar voor een minimale inleg werd be taald. De uitslag hiervan was: Hoogvogel: Aug. Meert, „De Herleving", Sluiskil; Zijvogel: C. Lous, „Edele Handboog", Oudelande; de overige werden niet afgeschoten. Premier Boelganin van de Sow jet-Unie en partijsecretaris Chroejstsjef hebben een langdu rig onderhoud gehad met een Ja panse parlementaire delegatie, die op het ogenblik In de Sowjet- Unie vertoeft. Het onderhoud betrof de kwestie van normalisa tie van de betrekkingen tussen da Sowjet-Unie en Japan. Chroesjtsjef gaf de Japanners te verstaan, dat het lot van de Japanse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie in zekere mate af hangt van de huidige Russisch- Japanse besprekingen te Londen. Hij zou verder 't Russische stand punt verdedigd hebben, dat Züid- Sachalin en de Koerillen aan de Sowjet-Unie toebehoren op grond van overeenkomsten gesloten tussen Engeland, de V. S. en de Sowjet-Unie. Handels- en visse rijkwesties zouden kunnen wor den geregeld na het sluiten van een Russisch-Japans vredesver drag. VRIJDAG 23 SEPT. OVERSLAG: Gemeentehuis, 2 uur: Aanbesteding uitvoeren van rioleringen en bestratin gen met bijkomende werken. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De terugkeer van Don Camillo". Concertgebouw, 8 uur: „De bende van Marady". ZATERDAG 24 SEPT. AXEL: „Looseshof', 12.30 u.: Grote ploegwedstrijd. - Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Blanke vrouw in de Congo". (Slot). Vaststelling begroting 1956. In de memorie van toelichting delen B. en W. mede: Wanneer wij letten op de wer ken, waarmede in 1955 in deze ge meente een aanvang werd ge maakt, dan moeten wij dankbaar melding maken van de grote mate van medewerking, die wij van de hogere instanties mochten genie ten. Deze werken betreffen: 1. de sanering van de riolering vak „D"; 2. het leggen van het stam- riool in plan „West"; 3. de verharding en ontsluiting van het nieuwe parkeerterrein; 4. de bouw van de nieuwe bij zondere school te Spui; 5. de bouw van de nieuwe open bare lagere school. Met de voltooiing en inrichting van de bijzondere school voor uit gebreid lager onderwijs werd voortgegaan en deze zal in 1955 gereed komen. Getracht zal worden om in 1956 te komen tot uitvoering van de volgende werken: 1. de sanering van een of meerdere rioleringsvakken in de kom der gemeente; 2. de verbetering van de ijs baan met, als grondberging, de in richting van een openlucht-thea ter; 3. de aanleg van een eenvou dig sportterrein en een speelweide, terwijl tevens geraamd fs: 4. het maken van een aan vang met de electrificatie van de openbare verlichting in de kom der gemeente. Ten aanzien van de onder 1 tot en met 3 genoemde plannen kan worden medegedeeld, dat deze zo mogelijk zullen worden uitgevoerd als aanvullende civieltechnische werken met medewerking van de D.A.C.W. in het kader van de werkverruiming. Wij vertrouwen, dat voor de uitvoering van deze werken op D.A.C.W.-voorwaarden een zodanig subsidie zal worden verleend, waardoor het ons moge lijk zal worden gemaakt deze plan nen met tewerkstelling van arbei ders, die zonder werk zijn, te ver wezenlijken. Zou in de kosten dezer werken geen of een te geringe bijdrage kunnen worden verkregen, dan zouden deze plannen in porte feuille moeten blijven. Wat de openbare verlichting in de kom der .gemeente betreft, moet worden gezegd, dat deze slecht is. Voor onze gemeente mag een goede verlichting geen luxe meer worden genoemd. Uit voering van het gehele door de NV Provinciale Zeeuwse Electri- citeits Maatschappij opgestelde plan zou ruim 80.000,kosten. Gaarne zouden wij echter dit plan in verschillende gedeelten uitvoe ren, te beginnen in 1956, met ver eenvoudiging van het door de P.Z.E.M. ontworpen plan, zodat dit jaar daarvoor 25.000, wordt uitgetrokken. Het zal U, naar wq verwachten, niet verwonderen, dat de gewone dienst der begroting voor het jaar 1956 met de eerste wijziging éen aanzienlijk tekort aangeeft. Voor dit tekort zijn onder meer de volgende oorzaken aan te wijzen: 1. de kapitaalsuitgaven voor de stichting van: a. de nieuwe bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs waarvan de totale stichtingskqsten (met inbegrip van de inrichtings kosten) gesteld moeten worden op ƒ320.000,—; b. de nieuwe bijzondere lagere school te Spui met een bedrag van 128.000,aan stichtings- en in richtingskosten. Tot het doen van deze uitgaven is de gemeente op grond van de bepalingen der Lager Onderwqs- wet 1920 verplicht. 2. De bouw van de nieuwe openbare lagere school, waarvan de kosten, inclusief inrichting, ge- steld moeten worden op ^bb.uuu. 3. De aanleg van het parkeer- terreinnetto-kosten 309.100 4. De aanleg van het stamriool „West"; netto-kosten 92.959. Ook deze uitgaven waren nood zakelijk. De rente van en de afschrijving op deze investeringen, welke voor het jaar 1956 geraamd worden op 77.617,21 drukken op de gewone dienst der begroting 1956 en vol gende jaren. De rente en afschrijving, welke een gevolg zijn van de biervoor genoemde, zo mogelijk in 1956 aan te vangen nieuwe werken, wordt geschat op 5772,50, waar nog bij komen enkele andere uitgaven tot een bedrag van 10.3Zb,l4. Daarnaast nemen ook de nor male uitgaven in een snelgroeien de gemeente als Axel van jaar tot jaar toe. De omstandigheden, waarin de gemeente Axel verkeert, moeten naar onze mening wel als zeer bij zonder worden aangemerkt. Daar is in de eerste plaats de snelle groei der gemeente. Haar inwo nertal bedroeg pér 1 .JailuaI'J. 6388, per 1 Januari 1950: 6931 en per 1 Januari 1955: 7856 smaadt de kleintjes niet. Ik heb i loop was gegaan. Wie zou er wat me suf gepiekerd, hoe de vork in achter zoeken series en num- Zeer zware regenval heeft Dinsdag midden-Venezuela en de staten Sucre, Lara en Falcon ge teisterd. In Calabozo in midden- Venezuela werden door een storm 165 huizen vernield en talrijke beschadigd. Eén persoon werd door de bliksem getroffen en ge dood. Twaalf personen liepen verwondingen op. Ih Maracalbo, in het Westen van het land, zijn 2500 huizen overstroomd. Twee personen worden vermist. 70) uoor PERCY KING. Nadruk verboden. de steel zou zitten; eindelijk was ik er. Je moest Vera het kapi taal in Engelse valuta restiueren. De transactie bracht je tot stand met geld vpn de cliënten, want Van Philip ging Vera's blik naar Gerard Heywood. „U moest u houden aan de bepaling van het testament: het bedrag, in pondén sterling ontvangen, ook weer in ponden sterling te resti tuéren. Omdat zo'n transactie niet in een vloek en een zucht kon geschieden, bedong u een week uitstel. Ik ontving ook wer kelijk na acht dagen het geld, dank zij advocaat Moreton. Maar u zond een handlanger achter me aan, om me er weer van te ontlasten. Het is gelukt, hoewel slechts tijdelijk, want ik ben overtuigd, dat ik het terugkrijg. En dan moet u maar zien, hoe de justitie uw optreden zal beoor delen." Gerard rimpelde het voor hoofd. „Dat het geld je afhandig werd gemaakt, neem ik op je verzekering aan. Iets héél anders is het, te durven beweren, dat ik er last toe gaf. De tweede klak keloze beschuldiging in successie, waaraan jij je bezondigt. Zeg zo iets in 't openbaar, en ik klaag je aan wegens laster. Mr. More- ton was er bij, toen ik je het geld voortelde en mèt jou teken de hij voor accoord. Pas op je uitlatingen, jongedame!" „Neen, lieve oom Gerard! Neen, brave broeder!" grijnsde Alger non. „We zullen je een ander pakje aanmeten! Je dacht het heel slim in elkaar te hebben ge zet, en toch was je niet slim ge noeg. Het wekte direct mijn arg waan, dat je zo met nieuwe bil jetten in de weer was. Toen had ik je spelletje nog niet door, nu wel. Om je doel te kunnen be reiken, goochelde je met een tweede dollar-transactie, zoge naamd voor honderdzeventien duizend pond. De slechte Kerr werd er bij gesleurd en door de radio werd bekend gemaakt, dat de snoodaard ijnet honderdduizend spiksplinternieuwe pondjes de benen had genomen. Een bewijs, dat je hem niet kent; als Kerr neemt, neemt hij alles. Hij ver van «/rij je was zo vrij geweest, Vera's na latenschap er door te jassen. Na tuurlijk kon je de duiten van je cliënten niet al te lang verdon keremanen, wilde je voorkomen tegen de lamp te kuieren. Dus werd Wisburn er op afgestuurd. In je safe had je nog 17.000 pond van de transactie; de series en nummers correspondeerden op de biljetten, die je Vera ter hand stelde. Jij noch Mr. Moreton noteerde ze, wel?" Het meisje schudde het hoofd. Mr. Moreton overtuigde zich, dat de biljetten echt waren. We telden het bedrag na en toen het in orde bleek, tekenden we." „Maar Donald Blake, de detec tive, verzuimde het niet!" zei Al gernon triomfantelijk. „Ik kreeg zijn notities in handen. Zó kende ik series en nummers van de bil jetten, die jij van Gerard Hey wood ontving dezelfde als waarvan hij opgaf, dat ze hem ontstolen waren. Logisch; er zijn nooit andere geweest! Wanneer Wisburn in zijn opdracht was geslaagd, zou Gerard Heywood het voorstellen, alsof hij het geld terug had, waarmee Kerr op de mers klopten immers volledig met zijn opgave aan de politie!" Algernon lachte zachtjes. „Zie daar het aardige spelletje, dat jij privé dacht te spelen, vriend! Eén ding heeft me verwonderd dat je een schoelje als Wisburn het karwei liet opknappen. Het gaat met bankbiljetten als met mensen op de duur worden ze oud. Na verloop van enige jaren zouden series en nummers in het vergeetboek zijn geraakt. De eni ge verklaring is, dat de Mop er bij je onder zit en daarom, naar jouw opvatting, het hart niet zou hebben je te beduvelen. Toch deed hij het. Enfin, ook dat wordt openbaar, als de justitie er haar zonnetje op laat schijnen. ,,'k Heb je rustig laten dazen, kerel," zei Gerard Heywood uit de hoogte, „en wat mij betreft, daas je dóór tot je geen adem meer bezit, als je maar niet ver wacht, van mij antwQord te zul len ontvangen. Eén opmerking. De justitie krijët inderdaad wat uit te vissen, en wel d«t wie de honderdduizend pond heeft, die mij toekomen. Ik vermoed zo, dat je dan heel wat minder hoog van de tor^n blaast." (Wordt vervolgd.) In verband daarmede heeft de woningbouw zich aanzienlijk uitge breid. Bedroeg het aantal wonin gen in de kom der gemeente in 1945- 1120; per 1 Januari 1955 was dit aantal 1640 woningen; een toe name derhalve met 520 woningen of 46.4 Het is U bekend, welke problemen deze snelle uitbreiding van de woningbouw op allerlei terrein heeft medegebracht. Wij noemen slechts de belang rijke uitgaven voor voorzieningen op het terrein van de scholenbouw, riolering, parkeerruimte, recreatie enz. enz. Tengevolge hiervan en ook an derszins verkeert de gemeente in bijzondere financiële omstandig heden. Daarvoor behoeft ons in ziens alleen maar gewezen te wor den op hetgeen hierboven is ver meld ten aanzien van de in 1955 gereed gekomen werken, waar onder het wel zeer bijzondere, dat binnen één jaar in een gemeente van nog geen 8000 inwoners drie scholen in aanbouw waren, met daarnaast de aanleg van een ten gevolge van de woningbouw nood zakelijk geworden nieuw stam riool en van een nieuw parkeer terrein. Het is duidelijk, dat door de ge meente deze kosten, waarvan een groot gedeelte, waartoe de gemeen te op grond van de Lager Onder wijswet 1920 verplicht is, niet zon der hulp van het Rijk kunnen wor den gedragen. De inwoners der gemeente Axel worden door allerlei belastingen en opcenten op rijksbelastingen toch reeds zwaar belast. Gewezen 1 wordt op de rioolbelasting, waar van de opbrengst voor' 1956 kan worden geraamd op niet minder dan 24.000; de straatbelasting met een opbrengst van 26.000, de reinigingsrechten, die een vast bedrag per perceel opbrengen en waarnaast dan voor huur van de reinigingsemmers nog eens 2 per emmer verschuldigd is. Daarnaast zijn er de begraaf- rechten, rechten onderhoud gra ven, hondenbelasting, vermake lijkheidsbelasting en de opcenten op de rijksbelastingen, welke ook tot het maximum zijn opgevoerd. Vertrouwd wordt dan ook, dat alsnog het bedrag per inwoner der algemene uitkering uit het ge meentefonds voor de jaren 1956 en 1957 in een voor de gemeente gunstige zin zodanig zal worden herzien, dat het mogelijk zal wor den voor de dienst 1956 een rede lijk voorzieningspeil te handhaven, zonder dat werken van het pro gramma zullen moeten worden af gevoerd. Nog steeds zijn er verschillende subsidies, die de gemeente verleent, welke naar ons oordeel aan de lage kant zijn. Wij hebben spe ciaal op het oog die subsidies, die betrekking hebben op de bevorde ring van de volksgezondheid. Teneinde het gemeentelijk bud get nog niet meer te verzwaren, hebben wij gemeend de verhoging der subsidies aan de Kruisvereni gingen nog een jaar te moeten uitstellen. Zonder ons in dezen te binden, delen wij thans reeds mede, dat wij voor het jaar 1957 echter gaarne deze subsidies zou den verhogen met ongeveer 33 en deze daardoor voor het Groene Kruis brengen op ƒ2000 en voor het Wit-Gele Kruis op 500. Ten aanzien van het subsidie aan de ziekenhuizen te Terneuzen en Sluiskil moet worden medege deeld, dat er, gezien de verlies- en winstrekening over 1954 van het ziekenhuis te Terneuzen mede ge rekend moet worden, dat over 1956 een tekort te dekken zal zijn. Naar rato van de door de gemeen te gegarandeerde geldleningen zou de gemeente daarin een bijdrage hebben te verlenen. Hoe groot deze bijdrage zal moeten zijn, kan thans nog niet worden gezegd. Met de volksgezondheid valt ook samen het zwemmen en de zwem- gelegenheid in deze gemeente. Deze zwemgelegenheid laat nog zeer veel te wensen over. Ten einde daarin verbetering te bren gen, zouden wij gaarne aan de Bad- en Zwemvereniging de no dige middelen verschaffen, waar over zij buiten de gemeente om niet kan beschikken. Voor het aanbrengen van de meest elementaire verbeteringen zal toch zeker een bedrag van ƒ50.000 benodigd zijn. Tenslotte is er dan de reeds lang lopende sanering van de Oudewijk. Deze wijk, bestaande uit ongeveer 115 woningen en erven, moet vol ledig worden gesaneerd, omdat van de 100 woningen er circa 80 onbewoonbaar zijn. Naar verwacht moet worden, zal met deze sanering in 1956 kunnen worden begonnen. Voor verdere bijzonderheden moge worden ver wezen naar de le wijziging der ge meente-begroting, dienst 1956, waarin een en ander uitvoerig is uiteengezet en becijferd. Ver trouwd wordt, dat ook in deze voor de volkshuisvesting en de volksgezondheid wel zeer noodza kelijke kosten een belangrijke rijksbijdrage zal worden verkre gen, aangezien anders dit werk niet' zal kunnen worden uitge voerd. Wij kunnen ons indenken, dat het vorenstaande de indruk wekt een opsomming te zijn van „vrome wensen", zonder dat met de rea liteit is rekening gehouden. Uit drukkelijk willen wij echter stel len, dat de beschreven plannen absoluut reëel zijn, terwijl de ver wezenlijking daarvan in 1956/1957 noodzakelijk is en ook mogelijk zal zijn, mits de medewerking van de hogere instanties zal worden ver kregen. Aan de welwillendheid van laatstgenoemden mag niet worden getwijfeld, gezien de medewerking, die wij in het verleden hebben mogen ondervinden. De verschillende plannen wor den uitvoerig becijferd en toege licht in de le wijziging met me morie van toelichting, behorende bij deze begroting. Wij willen er met nadruk op wijzen, dat, nu zoveel kapitaals- werken op uitvoering wachten, het absoluut noodzakelijk is, de lopende uitgaven zo laag mogelqk te houden en te bevorderen, dat niet strikt nodige uitgaven achter wege blijven. Dit geldt in het bq- zonder bij de beoordeling van de subsidie-aanvragen, welke ieder jaar in groter getale worden in gediend. Wij zijn ervan overtuigd, dat uw raad het college van Ged. Staten en de betrokken ministeries voor de moeilijkheden, waarin onze ge meente verkeert (welke nog zqn vergroot door het wegvallen der Ondernemingsbelasting op een voor de gemeente Axel wel zeer ongunstig tijdstip!) een open oog hebben en wij vertrouwen, dat het ons mogelijk zal worden gemaakt ook in 1956 datgene te doen, wat voor de gemeente Axel nodig en nuttig is. In een vlot tempo werd vervol gens de gemeentebegroting behan- tk*Bij de uitgaafpost Subsidie aan ziekenhuizen en sanatoria zeide de heer Oggel wel accoord te gaan met de verleende subsidies, maar vroeg of deze subsidie toch uitge keerd' zou worden indien in een jaar mocht blijken dat de exploita tie van een ziekenhuis geen nade lig saldo had opgeleverd. De Voorzitter antwoordde dat het natuurlijk theoretisch wel mo gelijk is, dat in een bepaald jaar de exploitatie een winstsaldo te zien zou geven, doch dat zulks in de practijk zich wel nimmer voor zal doen. Overigens verwees hq de heer Oggel naar de destijds door de raad gestelde voorwaarden der subsidieverlening, welke de leden nog wel in hun bezit zullen heb- b0Bij de post Onderhoud van stra ten en pleinen vroeg de heer Og- cel wanneer de nieuwe slijtlaag in 'de Buitenweg wordt aange- brDe1Voorzitter deelde mede dat zodra de ondergrond zich goed ge zet heeft, de Buitenweg definitief zal worden gelegd. Onderhoud van wegen, voet paden en rijwielpaden. De heer Oggel informeerde naar het onderhoud van het Spuipadje. De Voorzitter antwoordde, dat hiervoor een commissie is benoetrid

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2