Adenauer brengt Bondsraad verslag uit in de De toestand in Argentinië Spanning in Marokko Overvallen op Cyprus Verklaring Britse minister van buitenlandse zaken De stakingen in Frankrijk WEERSVERWACHTING HOÖGWAÏEM ZON- en MAANSTANDEN Brief van Boelganin aan Faure overhandigd Vuurbol vloog boven Nederland VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955. 10e Jaargang No. 3567 Jhr Ruys de Beerenbrouck lid der Tweede Kamer Vliegtuigongeluk in Tripolitanië Koning Boudewijn kreeg gelukwens uit Moskou President-directeur K.L.M. ereburger yan Texas VERKLARING VAN GE NERAAL LONARDI. ÏTankerlng bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Hedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: naJmaia advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels I, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Alroe Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 um. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 kbt. De Westduitse bondsregering heeft van de Westelijke mogend heden verlangd bij de Sowjet- Unie protest aan te tekenen te gen de overdracht der controle op de toegangswegen naa - Ber lijn aan de regering der (Oost) Duitse democratische republiek. Dr Adenauer deelde dit Donder dagmiddag mede in de regerings verklaring die hij over de confe rentie in Moskou aflegde. Hh verklaarde dat de bondsregering de overdracht der grensbevoegd- heden door de Sow jet Unie aan de Oostduitse regering in strijd achtte met de door de Sowjet- Unie bij het einde van de Berlgn- se blokkade op zich genomen verplichtingen. Dr Adenauer zeide voorts, dat de bondsrege ring het als een onvriendelijks daad zou beschouwen, indien één van de landen waarmee West-Duitsland diplomatieke be trekkingen onderhoudt, er toe zou overgaan de Duitse democra tische republiek te erkennen. Dr Adenauer zeide, dat het verdrag van de Sowjet-Unie met de Duit se democratische republiek niets aan de bestaande toestand ver andert en dat Oost-Duitsland naar de mening der bondsrege ring geen souvereine staat is en daarom niet erkend kan worden. De houding van de bondsrege ring ten aanzien van de Oost duitse republiek zal, volgens dr Adenauer ook door 'de diploma tieke betrekkingen met de Sow- jet-Unie niet worden veranderd. De bondsrepubliekis nog altijd 'de enige Duitse regering die bevoegd is voor geheel Duitsland te spreken, aldus dr Adenauer. De bondskanselier heeft in zijn regeringsverklaring nog eens bijzonder doen uitkomen dat de trouw der bondsrepubliek aam de Westelijke verdragen onver minderd zal blijven. Hij zeide dat de aanknoping van diplomatie ke betrekkingen met de Sowjet- Unie niet in strijd was met de lijm, die zijn buitenlandse politiek steeds heeft gevolgd, en die on der alle omstandigheden zal worden voortgezet. Deze verkla ring van dr Adenauer werd door luid applaus van de bondsdag gevolgd. Dr Adenauer zeide: „Over onze trouw aan de verdra gen van Parijs laten wij niet de geringste twijfel bestaan. Voor het gehele Duitse volk, zowel in West als in Oost verklaar ik dat Duitsland naar structuur, tra ditie en wil van zijn bevolking tot het Westen behoort". Adenauer zeide dat de bonds regering haar bemoeiingen om de integratie van Europa te be reiken dan ook niet alleen zal voortzetten doch nog zal verster ken. Hij bleef deze integratie 'n absolute noodzaak achten, omdat op langere termijn de Europese staten anders niet levensvatbaar meer zijn. De bondskanselier zei de dat de Westduitse vertegen woordiging in Moskou tenslotte dienstig zou zijn aan de Weste lijke positie, aangezien de stem van het Westen in Moskou met één was versterkt. Hij zeide, dat het onverstandig geweest zou zijn niet op het aanbod tot het aanknopen van betrekkingen met Moskou in te gaan aange zien het een abnormale toestand was dat West-Duitsland niet, rechtstreeks met de Sowjet-Unie kon onderhandelen die toch één van de mogendheden is zonder wier medewerking de Duitse eenheid niet bereikt zou kunnen worden. Adenauer zeide voorts dat de Westduitse regering van mening blijft dat een veiligheidssysteem in Europa op grondslag van een verdeling van Duitsland onmo gelijk zou zijn, aangezien deze verdeling een gevaarlijke haard van spanning zou laten bestaan. Dat het gesprek over de Duitse eenheid in Moskou niet diep gaand was geweest, was, naar Adenauer verklaarde, geheel in overeenstemming met de West duitse bedoeling. Hij meende, dat de Russen geen aanleiding mochten hebben om de straks in Genève met de overige 'bezettende mogendhe- iden te voeren besprekingen over dit onderwerp te ontwijken. Wat de terugkeer der Duitse gevan genen betreft zeide Adenauer dat de Westduitse delegatie het als een gewetenszaak had be schouwd geen houding in te né men, die de terugkeer dezer mensen in de weg zou staan. Hij legde er de nadruk op, dat Mos kou zeer gesteld was op de be trekkingen met West-Duitsland o.a. uit „overwegingen die nog niet geheel zijn te overzien". Aan hex slot van zijn verkla ring zekle ar Adenauer dat hij de problematiek, die in de be trekkingen met 'Moskou ligt, niet wil ontkennen maar hij meende dat zonder risico de een heid van het land niet verwezen lijkt zou kunnen worden. Het debat over de regeringsverkla ring zal vandaag plaatsvinden. DR W. DREES NAAR BERLIJN VERTROKKEN. Met het K.L.M.-toestel naar Hamburg, waar hij over zal stap pen in een ander vliegtuig, is Donderdagmorgen van Schiphol vertrokken de minister-president dr W. Drees. Dr Drees zal op uitnodiging van het Ernst Reuter Gezell- schaft in de vrije universiteit van West-Berlijn 'n redevoering uitspreken over de politieke en economische ontwikkeling van Nederland na de oorlog. Voorts zal dr Drees contact hebben met het gemeentebestuur en zal hij van de gelegenheid gebruik ma ken om de stad te bekijken. Zaterdag keert de minister-pre sident naar Nederland terug. Kort na zijn vertrek uit Den Haag bemerkte dr Dees Donder dagochtend dat hij zijn tas had vergeten. Hij keerde onmiddellijk terug maar hoorde dat inmiddels een koerier met de tas naar Schpihol was vertrokken, zodat alles vlot in orde kwam. Harold MacMillan, de Britse minister van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag verklaard dat de „strategische remise-positie" tussen Rusland en de Westelijke mogendheden een „testfase" in de betrekkingen tussen Oost en West heeft geschapen, die waar schijnlijk lang zal duren. De minister verklaarde in een toespraak tot de buitenlandse persvereniging dat geen snelle resultaten moeten worden ver wacht van de „nieuwe politiek", die is voortgekomen uit de top conferentie te Genève. „De ge dachte van de koersverandering op lange termijn, die reeds tot uitdrukking wordt gebracht op het gebied van bewapening, moet nu in de diplomatiek wordtn toe gepast." De minister zei dat het Westen niet kan worden overweldigd door de militaire kracht van het communisme, doch dat ook de Westelijke macht niet kan wor den gebruikt als superieur wa pen, zelfs niet voor onder hande lingsdoeleinden. Het is thans geen „onderhandelingen uit krachtspositie" meer, doch „on derhandelen uit positie van ge lijkheid", zo zei hij. MacMillan vervolgde dat het Westen zich moet verlaten op morele kracht om zijn doelstel lingen te verwezenlijken omdat dit met materiële kracht alleen niet mogelijk is. Als doelstellin gen van het Westen, noemde de minister „de Duitse eenheid, het opnieuw bereiken van een vrij leven in geheel Europa en het beëindigen van terrorisme en agressie en op de lange duur de bekering van de communistische wereld". Hij zeide te geloven dat „de re mise-positie op het gebied der kernenergie en de dood van Sta lin" verantwoordelijk zijn voor veranderingen in Rusland. MacMillan zei dat de wereld in de afgelopen tien jaar „twee dui delijke fasen" heeft doorgemaakt. De eerste fase, die begon met de overwinning in 1945, was „de fase van verwachting, spoedig ge volgd door desillusie." In de tweede fase, zo zei de minister „namen we het vaste besluit dat de vrije wereld vrij moet blijven en werden de orga nisatie voor Europese economi sche samenwerkingen, de N. A. V. O. opgebouwd en andere eco nomische, politieke, culturele en militaire plannen uitgevoerd." De minister beschreef de „der de fase", die nu is begonnen, als „de geest van Genève", die is voortgekomen uit twee gebeurte nissen, namelijk de dood van Stalin en de komst van de wa terstofbom. Hij zeide dat de wa terstofbom „een nieuwe en dra matische verandering in het we reldbeeld" heeft gebracht en dat men op het ogenblik het punt nadert „waarop geen macht" hoe groot ook, kan hopen een oorlog te winnen." De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacatu- reir F. Wijffels (KVP) benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer jhr mr G. A. M. J. Ruys de Beerenbroeck te Born. Op het vliegveld Idris in Tri politanië is Woensdagavond 'n Brits lijnvliegtuig neergestort, dat van Londen op weg was naar Kano in West-Afrika. Vijftien personen kwamen om het leven en zeventien passa giers en vijf bemanningsleden werden gewond. Het toestel, een „Argonaut" van de „British Overseas Air ways" was in een zandstorm te recht gekomen. Het explodeerde en vloog in Ibrand, nadat het een rij bomen bij de toegang tot het vliegveld had geraakt. Marokkanen en Franse kolo nisten wachten met spanning af, wat de eerste maatregel zal zijn van generaal Boyer de Latour, de Franse resident-generaal in Marokko, die Woensdagavond met gedetailleerde instructies van zijn regering uit Parijs in Rabat is aangekomen. Bij zijn aankomst in Rabat wilde de generaal geen vragen van journalisten beant woorden. Hij vertrok regelrecht van 't vliegveld naar zijn ambts woning. De instructies die generaal De Latour heeft meegekregen van premier Faure maken een eind aan een uitstel van negen dagen bij de uitvoering van het plan voor een „nieuwe koers" in Ma rokko. Het uitstel was een ge volg vanhet optreden van dis sidente ministers in de Franse regering. Faure maakte Dinsdag een einde aan hun vertragings tactiek door hen voor de keus te stellen af te treden of hun ver zet te staken. Generaal De Latour moet nu in Marokko een derde lid kiezen voor de regentschapraad die het bestuur zal moeten overnemen van sultan Ben Arafa. Hij zal voorts een datum moeten vast stellen voor het vertrek van de sultan uit Marokko en in samen werking met de regentschapsraad de eerste geheel Marokkaanse regering moeten samenstellen. De belangstelling in Marokko gaat vooral uit naar het tweede deel van De Latours opdracht. Veel Franse kolonisten hebben herhaaldelijk verklaard, dat zij het vertrek van de sultan, zono- Voor de eerste keer heeft koning Boudewijn van België ter gelegenheid van zijn 25ste verjaardag een gelukwensente- iegram ontvangen van de rege ring der Sowjet-Unie. De president-directeur van de K.L.M.de heer I. A. Aler is door de staat Texas in de U.S.A. tot ereburger van deze staat be- noemi De heer Aler ontving de ze onderscheiding tijdens een reis die hij in de afgelopen tien dagen door de Ver. Staten heeft gemaakt. Hij heeft 'daarbij o.m. de vestigingen van de K.L.M. in Texas bezocht en voorts aan de Westkust bezoeken gebracht aan diverse vliegtuigfabrieken. dig met geweld, zullen verhin deren. Woordvoerders van de sultan hebben reeds verscheide ne malen verklaard, dat de sul tan op de troon zal blijven tot „God hem terug roept". Het verzet tegen de ver wijdering van Ben Arafa. Tien Marokkaanse stamhoof den, die naar schatting over 200.000 stamleden in Nooroost- Marokko heersen, hebben sultan Moulay Mohammed Ben Arafa verzekerd, zich met alle macht te zullen verzetten tegen welk plan ook om hem te vervangen door een regentschapsraad. Tegenover de pers verklaarden zij, dat zij de sultan hadden medegedeeld, te vertrouwen in zijn bekwaamheid om de hervormingen, die hij wel licht gewenst zou achten, toe te passen. Verscheidene stamhoof den droegen Franse militaire on derscheidingen, Een woordvoer der verklaarde, dat Frankrijks taak in het protectoraat nog niet voltooid was. Hij voegde er aan toe, dat het plan voor een re gentschapsraad in ieder geval niet aanvaard kon worden „door de bevolking onder ons gezag". De woordvoerder zeide er van overtuigd te zijn, dat Frankrijk niets zou doen om zijn vrienden in Marokko tegen zich in het harnas te jagen. „Tot dusver heeft Frankrijk steeds onze tra dities geëerbiedigd." Nieuwe versterkingen voor Noord-Afrika, In de Franse staatscourant is Donderdag bekendgemaakt, dat reservisten van de mobiele gen darmerie (para-militaire politie) in Algerije en Marokko zullen worden opgeroepen voor actieve dienst. Het aantal reservisten dat opgeroepen zal worden, werd niet bekendgemaakt. Bij Tebessa in Algerije is op Woensdag gevochten tussen een patrouille van het vreemdelin genlegioen en een bende opstan delingen. Twee opstandelingen sneuvelden, een derde werd ge wond en krijgsgevangen ge maakt. Bij El Milia hebben opstande lingen twee boerderijen van Franse kolonisten in brand ge stoken en 5000 vruchtbomen om gehakt. Het personeel van de boerderijen is verdwenen. Marokko op de agenda der V.N. De agenda-commissie heeft be sloten de kwestie-Marokko we derom op de agenda van de as semblee te plaatsen. Er waren geen tegenstemmers. Het communistische algemeen vakverbond in Frankrijk, de C.G.T., gaat voort met zijn tac tiek van „wisselstakingen". Nu weer is aan het personeel van de gas- en electriciteitsbedrijven verzocht vandaag het werk neer te leggen. De afgelopen week heeft de C.G.T. om beurten tot staking bij de busdiensten, de Metro en de De Sowjetrussisohe zaakgelas tigde te Parijs, Alexander Anikin, heeft premier Faure Donderdag ochtend een persoonlijke brief van de Sowjet-premier, maar schalk Boelganin, overhandigd, waarin deze zijn teleurstelling uitspreekt over de geringe vor deringen, die zijn gemaakt bij de viermogendhedenbesprekin- gen over ontwapening. (Zoals bekend hebben premier Eden en president Eisenhower eveneens een dergelijke bood schap ontvangen. In diplomatie ke kringen te Londen gelooft men, dat de boodschap sugges ties 'bevat om de onderhandelin gen sneller te doen verlopen. Voorstellen van deze aard zou den door de ministers van Bui tenlandse Zaken der vier grote mogendheden in October kunnen worden besproken. Engeland, Frankrijk en de V. S. zullen binnenkort beginnen met overleg over de boodschap van de Sowjet-premier, aldus genoemd diplomatieke kringen.) buurtspoorwegen opgeroepen. De niet-communistische vakbonden zien deze stakingen op dit mo ment als politieke manoeuvres, maar hebben dezelfde looneisen als de C.G.T. De staatsspoorwegen maakten Donderdag bekend, dat over de gehele linie vijf procent loons verhoging zal worden gegeven met terugwerkende kracht van 1 September. De lonen zullen ge leidelijk verder worden verhoogd zodat de verhoging in Juli 1957 negen percent zal bedragen. Ook de arbeiders bij het Parijse ver voer hebben vijf procent gekre gen. Van gewoonlijk welingelichte zijde verluidt, dat de niet-com- munistische spoorwegbonden niet tevreden zijn met deze loonsver hoging. Verwacht wordt dat een vak vereniging met veel aanhang on der de bestuurders van electri- sche treinen vandaag een sta- kingsoproep zal doen. Ook in de provincie doen zich hier en daar stakingen voor, zo als bij de postsorteerders te Nan tes en de gas- en electriciteits bedrijven in Lyon en Rouaan. De nieuwe machthebbers in Argentinië hebben Donderdag het parlement ontbonden en de provincies presidente Peron en Eva Peron haar oude namen ge geven, namelijk El Chaco en La Pampa. Buenos Air^s was Donderdag rustig. Rondom het in puin ge schoten gebouw van de nationa le bevrijdingsbond waren nog vechtwagens en soldaten samen getrokken. De luchthaven van de Argen tijnse hoofdstad werd weer voor het verkeer geopend. Over Perons verblijfplaats ver keerde men ook Donderdag nog in het onzekere. Volgens sommi ge geruchten zou de ex-presi dent met verscheidene honder den aanhangers in de ambtswo ning van de president verblijven, terwijl volgens andere onbeves tigde berichten Peron is onder gedoken in het ministerie van Oorlog. Beide gebouwen worden streng bewaakt. Perons adjudant, majoor Ren ner, werd Donderdag in hechte nis genomen. De Peronisten bezaten in 'het ontbonden Huis van Afgevaar digden een overweldigende meer derheid, terwijl alle 34 senaats zetels in hun ihanden waren. De enige oppositiepartij in het Huis was die der radicalen, die over twaalf zetels beschikte. Generaal Juan Uranga is be noemd tot directeur der nationa le veiligheidskrachten. Hij volgt als zodanig generaal Aud-elino Bergallo, lid van de militaire jun ta, op. In gewoonlijk welingelichte Pa- raguayse kringen wordt ver klaard, dat de revolutionnaire Junta ex-president Peron een vrijgeleide heeft aangeboden. Peron bevindt zich volgens be trouwbare berichten aan boord van de Paraguayse kanonneer boot „Paraguay". In genoemde Paraguayse krin gen zei men echter, dat er geen regering met voldoende gezag is om een buitenlands oorlogschip toestemming te verlenen in de Argentijnse wateren te varen. Het schijnt, dat Peron zal moe ten wachten, totdat generaal Lonardi, die het bewind zal overnemen, is geïnstalleerd, vóórdat hij veilig kan vertrek ken. In de stad Eva Peron, hoofd-, stad van de provincie Buenos Aires, hebben betogers de naam van Eva van borden op straat verwijderd en de oude naam van de stad, La Plata, opnieuw aan gebracht. In Buenos Aires deden zich diep in de nacht van Woensdag avond botsingen voor tussen mi litairen en gewapende aanhan gers van Peron. In een proclamatie van het re volutionnaire commando in Cor doba, uitgezonden door radio- Cordoba, wordt aangedrongen op verzoeningsgezindheid in plaats van gevoelens van wraak. Men wordt gewaarschuwd het recht niet in eigen handen te nemen. De radio zal in het ver volg „stem van de vrijheid" heten, omdat dit station het eer ste was, waardoor de stem der vrijheid in Argentinië hoorbaar werd, aldus de uitzending. De voormalige gouverneurs van de provincies Buenos Aires en Cordoba zijn gearresteerd. Generaal Leon Bengoa is be noemd tot hoofd van de federale politie, ter vervanging van ge neraal Norberto Manni, die slechts 48 uur tevoren met deze functie was belast. De benoe ming duidt er op, dat de voor lopige regering reeds strategi sche posten bezet met mannen, die zij kan vertrouwen. Generaal Bengoa was enige weken ge leden gedwongen zich terug te trekken en vervolgens gevangen gezet wegens revolutionnaire activiteit. „Ik beloof mijn medeburgers plechtig, dat zich onder mijn be wind nimmer een situatie zal voordoen, welke het volk zou verplichten de wapens ter hand te nemen", aldus heeft generaal Eduardo Lonardi, de nieuwe voorlopige president, en leider der opvolgende regering, in een door de radio omgeroepen be kendmaking gezegd. „Politieke meningsverschillen, die zich beperken tot het streven verbetering in de gang van za ken te brengen, moeten geen in vloed uitoefenen op persoonlijke verhoudingen", aldus nog de verklaring. Uit Montevideo is de eerste Argentijnse politieke balling per vliegtuig naar zijn land terugge keerd. Het betreft hier dr Zavala Ortiz, leider der radicalen, die na de mislukte opstand van zes tien Juni j.l. naar Uruguay wak uitgeweken. Generaal Lonardi heeft een gelukwenstelègram ontvangen van de Uruguese premier Luis Berres, waarin de nadruk wordt gelegd op de „broederlijke ban den", die de volken van Uruguay en Argentinië verbinden. De voorlopige president, gene raal Lonardi, heeft de Argentij nen verder opgewekt vrijelijk uiting aan hun mening te geven. „Zonder hulp der burgerij, en speciaal van de jeugd van Cordo ba, die een glorierijke bladzijde in de Argentijnse geschiedenis heeft geschreven, zou de opstand nim mer geslaagd zijn. De militairen willen daarom gaarne, dat de burgers hun aandeel vervullen in de wederopbouw van Argenti nië", aldus president Lonardi. NA DE VAL VAN PERON. De val van Peron als president van Argentinië heeft waarschijn lijk een einde gemaakt aan het werk van de Italiaanse beeld houwer Leone Tommasi aan een kolossaal monument, dat hij in opdracht van de Argentijnse re gering ter verheerlijking van Eva Peron zou maken. Tommasi heeft reeds drie jaar aan het monument gewerkt. Zijn atelier is in de omgeving van Pisa (Italië). Het monument zou 137 meter hoog worden en er zou 43.000 ton marmer van Carrara in worden verwerkt. Betogers hebben het hoofd kwartier van de organise ties der vrouwelijke Pero nisten geplunderd. De toestand in Argentinië be gint weer normaal te worden. De militairen gaan terug naar hun garnizoenen. Men werkt weer en de scholen zijn niet meer geslo ten. Er heerst nog wel een zekere nervositeit. Alarmerende geruch ten doen in Buenos Aires de ron de, doch het leger heeft de toe stand vast in handen en het is vastbesloten de orde tot elke prijs te handhaven. Dit is gebleken uit het in puin schieten van het hoofdkwartier der Peronistisehe „Nationale bevrijdingsbeweging", in het centrum der stad, nadat de fanatieken, zwaarbewapende aanhangers van de afgetreden president, die zich daar verza meld hadden, geen gehoor had den willen geven aan een bevel tot overgave. Ook de bekendmaking van pre sident Lonardi, dat het door Pe ronisten beheerste congres is ontbonden en dat provincies en steden, die waren herdoopt met de namen van de ex-president en zijn overleden echtgenote, hue oude namen weer terug zullen krijgen, is gunstig door het pu bliek ontvangen. In het dorp Akhna, 25 km ten Z.W. van Famagusta, is een po litiebureau overvallen door ge maskerde verzetslieden. Zij ver dwenen met een hoeveelheid wapens. Duizend man Britse troepen zijn naar het dorp en omgeving gezonden om de overvallers op te sporen. In het dorp Amiandos, ten Z.W. van Nicosia, hebben zich relletjes voorgedaan. Er is een uitgaansverbod afgekondigd. Een burger werd gewond. In Amiandos begon een grote menigte de Britse troepen met stenen te gooien. Uit Limasol moest versterking komen. Volgens latere berichten duur den in Amiandos de ongeregeld heden na het uitgaansverbod nog voort. Tien Britse soldaten wer den door stenen gewond, één ernstig. Een demonstrant is zwaar gewond naar een zieken huis gebracht. Later kon de orde worden hersteld. Op het gehele eiland zijn de Britse troepen in alarmtoestand. Te Amiandos vuurden de Brit se militairen op de betogers. De wegen in de omgeving van het dorp zijn versperd met rots blokken. Bij het onderzoek van het dorp Akhna hebben de Britse troepen geen spoor van de gestolen wa pens gevonden. Het Britse opperbevel op Cy prus heeft alle steden en dorpen gewaarschuwd voor mogelijke aanvallen in de loop van de nacht. Cyprus niet op de agenda van de Verenigde Naties. Engeland heeft zich Woensdag verzet tegen het Griekse verzoek tot bespreking van de kwestie- Cyprus door de algemene verga ring van de V. N. De Britse minister van staat Anthony Nutting zei in de agen da-commissie dat, bespreking van het vraagstuk „onbereken bare gevolgen" zou kunnen heb ben. Wel was Engeland steeds bereid de onderhandelingen met Griekenland en Turkije te her vatten. Een debat in de V. N. zou de hartstochten nog maar verder opjagen. Er zouden daardoor el ders branden kunnen worden ontstoken, die moeilijk te doven zouden zijn. „Wij moeten 'het proces van grondwettelijke ont wikkeling op Cyprus niet belem meren. De Britse regering zal haar belangrijke taak ten einde brengen en Cyprus zelfbestuur bezorgen", aldus Nutting. De V. N. behoefden Engeland niet te zeggen wat het moest doen. Het Griekse verzoek kwam daar op neer. De Griekse afgevaardigde Ma- las zei, dat zijn regering een ver zoek steunt van de Griekse meer derheid op Cyprus, die volgens het V. N.-handvest onbetwist baar het recht heeft de toepas sing van haar opvattingen te eisen. De agenda-commissie van de V. N.-assemblee heeft besloten de kwestie-Cyprus niet aan te beve len voor plaatsing op de agenda. Het besluit is genomen met 7 tegen 4 stemmen, bij 4 onthou dingen. Tegen plaatsing stemden En geland, de Ver. Staten, Frankrijk. Noorwegen, Nieuw-Zeeland, Chi li en Luxemburg. Onthoudingen: Haïti, China, Ethiopië en Thailand. Het debat over dit punt heeft twee uur geduurd. Griekenland kan de kwestie nog ter sprake brengen in de alge mene vergadering zelf, wanneer de aanbevelingen van de agenda commissie worden behandeld. Woensdagavond omstreeks 9 uur is gedurende enige seconden een zeer 'heldere meteoor, ook wel vuurbol genaamd, gezien. Van Utrecht uit zag men heim in noord-oostelijke richting. Hij had een lichtgroene kleur en een roodachtige staart en was zo heider, dat hij door de nevelige lucht nog Ibijjna evenveel licht gaf als de maan in eerste kwar tier. De sterrenwacht te Utrecht (afd. meteoren) zou het op hoge prijs stellen, nog meer gegevens van deze vuurbol te ontvangen teneinde met behulp daarvan te kunnen berekenen waar dit voor werp Vandaan is gekomen. Het is vooral belangrijk dat de sterrenwacht gegevens ont vangt over: de richting van begin- en eindpunt, de hoogten van begin- en eindpunt op te ge ven in graden boven de horizon, de geschatte doorsnede en de ge schatte helderheid, beide vergele ken met die van de volle maan, het tijdstip waarop het verschijn sel zichtbaar was, en de duur van zichtbaarheid, in seconden op te geven. Ook gegevens over de kleur en de vorm zijn zeer waardevol. In beginsel wordt ieder bericht natuurlijk zeer gewaardeerd, maar om overbelasting van de sterrenwacht te voorkomen, wordt aangeraden, slechts schrif telijke gegevens in te zenden en dit slechts te doen wanneer de gegevens enigszins nauwkeurig zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Warm. Toenemende bewolking met la ter kans op een regen- of on weersbui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Warm. VRIJDAG 23 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.56 6.0S Terneuzen 6.31 6.44 Hanswee rt 7.11 7.24 Walsoorden 7.21 7.34 ZON MAAN op onder op onder Sept. 23 6.28 18.41 14.20 22.11 24 6.29 18.38 15.01 23.10 25 6.31 18.36 15.35 26 6.32 18.34 16.03 0.14 27 6.34 18.31 16.26 1.22 22 6.36 18.29 16.47 2.34

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1