Gemeenteraad van Axel Het gestolen vliegtuig Wat brengt de Radio GEBEENTE TERNEUZEN TWEEDE BLAD Donderdag 22 September 1955 1Qe Jaargang No. 3566 Menderes antwoordt Foster Dulles Van bruiloft komt bruiloft DE VRIJE ZEEUW In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad was afwezig de heer J. Tollenaar. Na opening door de Voorzitter werden de notulen der vorige ver gadering ongewijzigd vastgesteld en alle ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van de commissie van advies, als bedoeld in art. 8 van de Woonruimtewet werden herbe noemd de heren M. J. van den Berg, R. J. Boetfe, C. J. van den Bos, J. Pjjpelink en I. C. Provoost Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd z.h.s. vastgesteld de garantie-uitkering inzake kinder toelage aan het daarvoor in aan merking komende personeel van de lagere publiekrechtelijke licha men. Bij het voorstel tot naamgeving aan het nieuwe parkeerterrein maakte de heer Oggel bezwaar dit de naam te geven van Stadhuis plein, daar het stadhuisplein in fei te de markt is. Liever zag hp, dat voor het plein een naam uit de ge schiedenis werd gekozen en wel 'n naam ontleend aan de oorspronke lijke stichters van Axel. Aangezien dit de heren Elzas zijn geweest gaf hij in overweging het parkeerter rein te noemen Elzasplein of Elzas- serplein. De Voorzitter vond dit nogal ver in de historie teruggegrepen. Hij erkende dat de naam Stadhuisplein niet erg gelukkig was, doch ten slotte moet er toch een naam aan worden gegeven. De heer C. van Bendegem was het met vorige sprekers eens en merkte op, dat een stadhuisplein moet liggen vóór het gemeentehuis en niet er achter, zoals dit het ge- vafcis. Hij vond h<?t argument van B. en W. om de naam Szydlowski- plein af te keuren niet steekhou dend, daar deze naam in Axel wel voldoende is ingeburgerd. Dat de schrijfwijze lastig is, gaf spr. toe, maar dat is toch ook het geval met b.v het Bylocqueplein, dat nog he den ten dage door velen fout ge schreven wordt. De heer Oggel kon zich met de naam Szydlowskiplein zeer goed verenigen. Al meerdere malen is deze naam ter sprake gekomen, doch steeds was er een argument om deze naam af te keuren. Wij mogen de naam van onze erebur ger niet in het vergeetboek plaat sen en aangezien aan genoemd plein enkel scholen staan, zal de naam niet zo dikwijls behoeven te worden geschreven. Het voorstel van de heer C. van Bendegem, om de naam Szydlow- ski aan genoemd plein te geven, werd gesteund door de heren Og- gei; Kesbeke en Wondergem, waarop B. en W. hun voorstel in trekken en m.a.s. besloten dat het pleih genoemd zal worden naar de bevrijder van Axel. Z.h.s. werden achtereenvolgens aangenomen de overige voorstel len van B. en W., zoals deze zijn vermeld in ons nummer van j.l. Zaterdag, waarna werd overge gaan tot behandeling van de ge meentebegroting 1956, welke een tekort aanwijst van ruim 119.000. Vóór tot behandeling over te gaan gaf de Voorzitter gelegenheid tot het houden van algemene be schouwingen. De heer De Feijter: Mijnheer de Voorzitter, In tegenstelling met het vorig jaar bij de algemene be schouwingen, toen bijna alle frac ties er hun voldoening over uit spraken, dat er een sluitende be groting was, ziet het er voor het komende jaar weer geheel anders uit aangezien aan het einde van de'begroting een ongedekt staat vermeld van ruim ƒ119,000. Daar bij vorige begrotingen steeds het begrotingstekort in het voor woord werd vermeld, kwam bp ons de vraag naar voren of het begrotingstekort niet meer zo be langrijk is. Mogelijk hebben B. en W. de ge dachte hierover, dat dit .tek°rt toch wel wordt aangevuld via Mid delburg en Den Haag. Ook onze fractie hoopt, mpnheer de Voorzitter, dat in het tekort zal worden voorzien, opdat wat nodig is voor onze gemeente tot uitvoering zal kunnen worden ge- bracht Algemene beschouwingen zijn nu niet bestemd, mijnheer de Voor zitter, om tegelijk de begroting door te lopen, maar handelen meer over het wel en wee van de ge meente en haar inwoners. Op en kele algemeenheden zullen wij de ze keer de aandacht vestigen. Wij hebben lof, mijnheer de Voor zitter, voor het college voor de wijze, waarop verschillende aange legenheden in onze gemeente tot stand komen. Andere zouden nog kunnen worden genoemd, maar al meerdere malen is in de raad hier over gesproken of wordt een be sluit hierover genomen. Zeer verheugd zijn wij ook, wat betreft het spoedig in gebruik ne men van het parkeerterrein. Het parkeren van de auto's in de vele en nauwe straten zal hiermede zijn opgelost; er komt nu meer ruim te in het centrum van onze plaats. Voor wat de bussen betreft, zal ook de Noordstraat kunnen wor den ontlast. Dit brengt echter geen verbetering van het verkeer door de verschillende straten van en naar het parkeerterrein. Voor al zal hieruit een grote stagnatie voortvloeien op het Marktplein. Wij blijven dan ook vasthouden aan ons reeds jaren naar voren gebrachte mening: een parkeer plaats voor de bussen met wacht lokaal in de Oranjestraat, daar is een prima terrein aanwezig. Van de reeds vroeger naar voren gebrachte wensen zijn thans enke le voltooid, andere zijn in uitvoe ring, maar toch nog verschillende w&chten. Wp denken hier o.a. aan de ps- baan, zwembad, sportterrein en verbetering van vele straten. Door het rioleringswerk heeft het laat ste slecht voortgang gemaakt en wij hopen, dat het nu in versneld tempo ter hand zal worden geno men. Het is meer dan nodig, aan gezien verschillende straten op vernieuwing liggen te wachten. Wp hopen, mijnheer de Voorzit ter, dat de zienswijze van het col lege zich niet alleen beperkt tot het centrum van onze plaats, maar dat deze zich uitstrekt door de Emmastraat tot het gehele Axel- se grondgebied. Aan verbetering van de weg Schapenbout-Spui zullen wp graag medewerking verlenen. De vele bewoners langs die weg hebben er recht op. Voor de bewoners daar is de weg van evenveel belang als iémand in de Noordstraat. Zij, die veraf wonen worden te gemakkelijk vergeten en de vele ongemakken te vaak over het hoofd gezien. Wij hopen, dat het college diligent is in deze zaak en dit alles niet op de, lange baan schuift. Verder, mijnheer de Voorzitter, nog een woord over de straatbe lasting. Daar komt meer aandrang van de buitenbewoners om in de plaats zelf te wonen. Begrijpelijk is dit alles wel, omreden de jaren lange achterstelling meer tot een ieder doordringt en men deze steeds meer aan den lijve onder vindt. Als recent voorbeeld zou ik o.a. willen noemen de j.l. in onze ge meente opgelegde straatbelasting voor de buitenwijken. Deze straatbelasting, mijnheer de Voorzitter, is zeer onrechtvaar dig. Zoeven hebben wij al naar vo ren gebracht, dat buitenbewoners gemakkelijk worden vergeten, maar bij het innen van belasting is ieder wel bekend. Mijnheer de Voorzitter, wij we ten, dat, evenals met zovele zaken het geval is, in onze gemeente, van hogerhand hierop is aangedrongen. Mijnheer de Voorzitter, hier wa ren toch argumenten te over? Het is het college toch bekend, dat niet iedereen is aangesloten op de gasleiding en gelukkig bijna de gehele gemeente is aangesloten op de waterleiding, maar dat door de buitenbewoners voor tal van jaren een groot bedrag extra moet wor den betaald. Wat de electriciteit betreft is het precies hetzelfde, om dan nog maar niet te spreken van de velen, die er nog op wachten. Waarom, mijnheer de Voorzitter, moest deze belasting nog met te rugwerkende kracht worden opge legd? Hebben B. en W. op deze zeer onsportieve houding, om met drie jaar terugwerkende kracht de belastingbiljetten in de bus te du wen, te bevoegder plaatse dit naar voren gebracht? Waarom werd de raad hiervan niet in kennis gesteld, opdat deze de gelegenheid te baat had kun nen nemen om hierover zijn me ning kenbaar te maken? Vele ge meenteraden hebben er hun onte vredenheid over uitgesproken, ja daar zijn er zelfs, die over dezelf de zaak hoger beroep hebben aan getekend. Duidelijk blijkt uit dit alles, mijn heer de Voorzitter, dat de aan drang hiertoe is uitgeoefend op B. en W. en dat de Raad als hoogste college ter plaatse, voor een zeer groot gedeelte terzijde wordt ge schoven. In een noodlijdende ge meente is dan ook de autonomie verdwenen en wordt een lidmaat schap van de Raad een sinecure. Mijnheer de Voorzitter, wij willen het hierbij laten en wij hopen, dat het college voor het komende jaar de kracht moge hebben de gehele gemeente, met haar vele facetten, te besturen tot aller welzijn. Ik dank U. De heer Oggel: Mpnheer de Voor zitter, Het is dit jaar wel erg vroeg dat we de gemeentebegroting te behandelen hebben. Dit heeft zijn goede zijde, n.l. dat we tijdig de lijnen voor het volgend jaar kun nen uitstippelen, doch als de nood ons niet was opgelegd, denk ik, dat de behandeling nog wat zou zijn uitgesteld. Een ongunstige zijde van een vroegtijdige behandeling der be groting is, dat verschillende pos ten meer onzeker zijn, omdat deze moeilijker te schatten zijn, dan wanneer het vorige jaar ongeveer ten einde is. Ook de verenigingen die subsidie aanvragen moeten nu meer op fictieve schattingen af gaan, dan op volledige gegevens. Dit zijn nadelen, doch hieraan is niet te ontkomen. De juichtoon die vorig jaar op ging doordat de begroting sluitend was, is nu verdwenen, gezien het aanzienlijk tekort dat deze begro ting vertoont. Dit tekort is zeer wel verklaarbaar, daar het hoofd zakelijk als oorzaak heeft de uit voering van grote kapitaalswer- ken. Vooral het onderwijs eist ka pitalen, doch de bouw van nieuwe scholen is dringend noodzakelijk, zodat deze uitgaven zeer zeker verantwoord zijn. We leven onder een staatsbestel dat zich richt naar bepaalde lijnen. Deze richtlijnen, voor zover ze goed zijn, verdienen alle steun; doch waar ze niet goed zijn, die nen we deze te bestrijden. Als de Staat zich richt naar de ordonantiën die God in Zpn Woord stelt, dan alleen kan het leven in die samenleving goed zijn en zal de individuele mens tevreden en ge lukkig zijn. Daar de gemeente een deel uitmaakt van de Staat, geldt dit ook voor haar en dienen we als gemeentebestuur steeds waakzaam te zijn, bij het besturen der gemeente. Het is wel moeilijk om eenmaal geldende regelen te doorbreken, doch voor iets dat moeilijk is, mogen we niet uit de weg gaan. Koers bepalen is niet zo moeilijk, we zijn nu eenmaal „blind in de toekomst, maar ziende in het gebod" en hebben dat gebod, on danks alles, te volgen. Waar de uitvoering van de besluiten in han den van B. W. en de Raad ver schillende bevoegdheden aan dat college heeft toevertrouwd, hoop ik dat bovenstaande aan de leden van B. W. steeds voor ogen zal staan. Dit college komt een woord van lof toe voor de activiteit betoond bij de uitvoering van de kapitaals- werken en haar werk voor de ver dere uitbreiding en ontplooiing van Axel. Echter moet mij ook een woord van critiek van het hart en wel omdat het soms lijkt of zij de Raad niet geheel aux serieux neemt. De beantwoording van vragen laat soms te wensen over; de leden van het college blijken soms slecht geïnformeerd te zijn en het staat te bezien of er met de wensen van de Raad steeds wel voldoende rekening wordt gehou den. Gaarne vertrouw ik dat in de toekomst deze indruk wordt weg genomen, opdat de goede verhou ding tussen dit college en de Raad bewaard mag blijven. In de gemeenteraad doen zich van tijd tot tijd verrassingen voor, die soms prettig, soms onprettig aandoen. Zo werd onlangs van een zijde waarvan ik dit allerminst verwachtte, een standpunt inge nomen tegen verregaande Over heidsbemoeiing. Zoiets geeft weer moed voor de toekomst! Echter werd van andere zijde, waarvan dit niet verwacht zou worden, een aanslag gedaan op de Zondagsrust, waarbij geen reke ning werd gehouden met het God delijk gebod en een groot deel der bevolking in haar overtuiging zou worden gekwetst. Zoiets stelt te leur, daar we hier geen belangen van een bepaalde groep moeten be hartigen, doch het belang van de hele bevolking ons zwaar moet wegen. Nu enkele opmerkingen over hoofdstukken der begroting. Daar ik het afdelingsonderzoek niet kon bijwonen, is dit wat uitge breider dan anders het geval was geweest. Betreffende het punt openbare veiligheid, moet ik opmerken dat het te betreuren valt dat nog niet de hele bevolking kan delen in de zegeningen van waterleiding en electriciteit. We zullen werkzaam moeten blijvgn om hierin te voor zien. Wat de volksgezondheid betreft, wordt de taak die de ouders in de zen voor hun kinderen hebben, te veel uit het oog verloren, in het bijzonder wat de schooltandver- zorging betreft. Bij het punt volkshuisvesting valt het op dat de grotere gezinnen nog steeds een vergeten groep vormen. De woonruimte-commis sie heeft hiervoor een open oog, doch kan alle misstanden niet op lossen. Wat hebben B. W. in dezen gedaan? Inzake het hoofdstuk openbare werken is het toe te juichen dat er nu een stratenplan is opgesteld. Dit geldt voor de kom, doch hoe staat het met de medewerking van de gemeente bij de verbetering van de wegen in de buitenwijken? Ik denk hierbij in het bijzonder aan de weg Schapenbout-Zoutespui. Dat er voor Zoutespui nu een bouwplan is, is voor die wijk van groot belang en zal de ontwikke ling zeker stimuleren. Opmerkelijk is het grote benzine verbruik van de gemeente-auto's. Kan bij nieuwe aanschaf niet be ter op „Diesel" worden overge gaan? Wat de algemene begraafplaats betreft, hoop ik dat het nieuwe lijkenhuisje volgend jaar kan wor den gebouwd. Het onderhoud der begraafplaats is prima, alleen zijn er nog enkele oude grafstenen die nodig schoongemaakt dienen te worden. Betreffende het onderwijs dient opgemerkt dat er veel bereikt is wat scholenbouw betreft, doch dat dit zware lasten oplegt. We heb ben of krijgen nu mooie scholen, met uitzondering van de openbare kleuterschool, doch als de wet op het kleuteronderwijs wordt aange nomen, hoop ik dat B. W. dili gent zullen zijn om ook hierin 'n oplossing te zoeken. Gelukkig be staat er bij de ouders (dit geldt zowel het bijzonder als het open baar onderwijs) een goede interes se en deze dient gestimuleerd te worden. Het is toe te juichen dat de schoolverenigingen bij het bij zonder en de oudervereniging bij het openbaar onderwijs deze inte resse levendig weten te houden. Waar er in het nieuwe jaar wel licht ruimte beschikbaar komt, be staat de mogelijkheid om voor ons plaatselijk museum „De Boereka- mer" een definitieve oplossing te vinden. In dit verband wil ik de belofte die B. W. vroeger hebben gegeven in herinnering brengen. Het feit dat er een open oog is voor het belang van het oud-ar chief der stad stemt tot voldoe ning. Door het wegvallen van de om zetbelasting (in verband met de huurverhoging) kan de gasprjjs iets worden verlaagd. Het blijft voor mij de vraag waarom dit juist in Zeeland niet kan voor de elec triciteit. Zodoende wordt de bedoe ling van deze regeringsmaatregel teniet gedaan. Is het in dezen niet mogelijk een beroep te doen op de ministers? De hoge belastingen werden niet verminderd, de verlaging van de vermakelijkheidsbelasting is van geen invloed, daar deze slechts een deel van de bevolking betreft. Dit punt hoop ik dat in de volle aandacht zal blijven staan. Te critiseren is het besluit dat van gemeentewege autoboxen wor den gebouwd, daar hiervoor in de particuliere sector ook belangstel ling bestond. Waarom is door B. W. niet eerst getracht om in dezen aan het particulier initia tief voorrang te verlenen? Daar in het nieuwe jaar zal wor- den voortgegaan met het uitvoe ren van kapitaalswerken, hoop ik dat daarbij de vrije concurrentie een goed woord zal meespreken (evenzeer als bij andere leveringen aan de gemeente) en men zich niet zal vastzetten op een bepaald merk of fabrikaat. Als prijzen en kwaliteiten worden vergeleken, kan steeds de, voor de gemeente, voordeligste en beste weg worden gekozen. Verder had ik gaarne de toezeg ging van B. W., dat, bij de voor genomen sanering van de Oude Wijk, de dienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek tijdig wordt gewaarschuwd. Het is één der oudste delen van Axel en is ge bouwd op de puinhopen van het Middeleeuwse Axel. Men zie wat er bijvoorbeeld in Aardenburg voor de dag gekomen is! Ik wil eindigen met de wens dat onze handelingen in het komende jaar zó mogen zijn, dat God Zijn zegen daarop kan schenken. Bij de hoofdstuksgewijze behan deling der begroting hoop ik nog op enkele kleine punten terug te komen. De heer Kesbeke wees evenals de heren De Feijter en Oggel op het verontrustend tekort dat de begroting 1956 te zien geeft. Hoe wel er in deze begroting geen elasticiteit zit, wilde spreker toch enige nog onvervulde wensen van de K.V.P. naar voren brengen, zo als b.v. de bevordering van de geestelijke en lichamelijke volksge zondheid. Ook het subsidiebeleid van de raad kon hem geen bevredi ging schenken. Wat betreft de wo ningbouw wees spreker op de noodzaak van het bouwen van wo ningen geschikt voor grote gezin nen, waar wel het grootste gebrek aan is. In dit verband vroeg hij of het niet mogelijk zou zijn in de te saneren Oude Wijk dergelijke gro te woningen te bouwen tegen een lage huurprijs. Weliswaar was het spreker be kend dat het departement van We deropbouw verantwoordelijk was dat deze zo hoog nodige woningen niet kunnen worden gebouwd, maar hij sprak de hoop uit dat de minister van Wederopbouw begrip zou hebben vóór dit streven. Wat betreft het zwembad hoop te spreker dat zodra deze badgele genheid er is, er tevens een regle ment zal zijn dat de exploitatie en het toezicht zodanig voorschrijft, dat dit de K.V.P.-fractie kan be vredigen. Hij becritiseerde de benoemingen door het college van B. W. en was van oordeel, dat het R. K. volksdeel in deze wordt ten achter gesteld. Tenslotte sprak de heer Kesbeke de wens uit, dat de goede verstand houding in de raad tussen de diver se fracties zal blijven voortduren. De heer C. van Bendegem sprak zijn voldoening uit over het vroe ge gereed zijn van de begroting, hetgeen evenwel ook weer zijn be zwaren heeft, aangezien de leden van de raad slechts een primitieve begroting thuis krijgen, terwijl de leden voor het beoordelen van een begrotingswijziging zich moeten vervoegen ten gemeentehuize. Dit bemoeilijkt in hoge mate de stu die en het onderzoek. Een en an der doet het voordeel van de vroe ge behandeling der begroting weer geheel teloor gaan. Wat betreft het reeds door ande re sprekers- besproken begrotings tekort, merkte spreker op, dat dit een kwestie is van oorzaak en ge volg. Er zijn veel nieuwe woningen gebouwd, daarmede gaat vanzelf sprekend gepaard de aanleg van straten, een uitbreiding van de rio lering, de aanleg van gasleidingen en electriciteitsvoorziening. Meer dere woningen houdt in een uit breiding van het aantal ingezete nen en dit weer een groter aantal kinderen. De cirkel gaat door, want meerdere kinderen vereisen weer uitbreiding der scholen en grotere uitgaven voor het onder wijs. door PERCY KING. 69) Nadruk verboden. „Maar, Vera, wat een beschul diging!" riep Philip Heywood verontwaardigd uit. „Hoe durf je!" „Speel geen comedie!" In de ogen van het meisje was een hard licht, ,,'t Beste wat ik nog van u kan aannemen is, dat het oorspronkelijk misschien niet in uw bedoeling heeft gelegen en u er door uw broer toe werd ge bracht. Maar daarmee wast u zich niet schoon. In verband met een reis naar Chicago, die ik niet wilde uitstellen, kwamen we overeen, de overdracht van het kapitaal, dat onder uw beheer was, op 8 November in mijn woonplaats te regelen. Toen be richtte u, dat u ongesteld waart en u verzocht me, 10 November naar uw buitengoed in Mount- brook te komen. Er waren enige dingen, die niet anders dan mon deling konden worden behandeld, dan zoudt u me een volmacht meegeven voor de National Bank in Burchester, waar de zaak definitief haar beslag kreeg. Ik vond een en ander wel wat vreemd; toch koesterde ik nog direct geen argwaan. Dat kwam gisterochtend pas, toen ik oom Gerard in Burchester zag. Dat hij de reis van Amerika naar Enge land moest doen, juist op het tijdstip, dat u beloofd had, reke ning en verantwoording van mijn nalatenschap af te leggen, bracht me tot de overtuiging, dat de boel niet in orde was." Gerard Heywood lachte. Een lach, die als onverschillig was bedoeld, maar koud en sinister klonk. „Wel, wel! Alleen reeds mijn tegenwoordigheid in Burchester kwam de jongedame verdacht voor! En waarom, als ik vragen mag?" „Omdat mr. Moreton me om trent u had ingelicht. U weet heel goed, dat hij één van de beste advocaten van Chicago is. Ik raadpleegde hem en wat ik over u te horen kreeg, was alles behalve fraai." Vera richtte het woord weer tot Fenture. „Wanneer ik onge huwd stierf zonder een testament Verder moet gewezen worden op de noodzakelijke sanering van de Oude Wijk. Een hogere bijdrage van het Rijk ten behoeve van een zich krachtig uitbreidende gemeente is dan ook alleszins billijk en nood zakelijk te noemen. Vergeten dient niet te worden dat de inkomsten der gemeente 'n gevoelige aderlating hebben onder gaan door de afschaffing van de ondernemingsbelasting hetgeen de gemeente op een 2 a 300.000 gul den per jaar komt te staan, zon der dat hier enige compensatie te genover staat. Spreker achtte het thans overbo dig een vurig pleidooi te houden voor het in het leven roepen van een dienst Maatschappelijke zorg, zulks in plaats van het uit de tijd zijnde Burgerlijk Armbestuur. Hij is overtuigd dat de tegenwoordige raad straks, als het burgerlijk arm bestuur nog een paar jaar werkt, zoals thans het geval is, zelf wel zal zeggen „verander nu de naam ook maar". Het grootste zorgenkind is de woningbouw en het moge bekend geacht worden, dat Zeeland bij de toewijzing van bouwvolume ten achter wordt gesteld bij andere provincies en Zeeuws-Vlaanderen wordt weer ten achter gesteld in vergelijking met de overige delen van Zeeland. Dit geldt bovendien niet alleen de woningbouw, ook op ander ter rein is Zeeuws-Vlaanderen het stiefkind van de provincie. Spre ker hoopte dat alle Zeeuws-Vla mingen op dit vlak elkaar eens konden vinden om eensgezind de Zeeuws-Vlaamse belangen in Mid delburg en de centrale overheid te verdedigen. Gewezen moet slechts worden op de steeds urgenter wor dende kwestie der veren over de Westerschelde, welke een obstakel zijn voor de ontsluiting van dit gewest. Nu bouwt men of maakt men plannen voor het bouwen van nieuwe veerboten, waarvan men weet dat zij b.v. in 1980 weer al verouderd en te klein zullen zfjn om het steeds toenemend verkeer te verwerken. De enige en radica le oplossing is een vaste oeverver binding, waardoor aan alle misère een einde zou komen. Ook het Deltaplan, waar heden middag in de Troonrede op is ge wezen, gaat geheel buiten Zeeuws- Vlaanderen om. De totstandko ming van dit Deltaplan zal voor onze provincie grote economische en culturele voordelen medebren gen, maar alweerniet voor' Zeeuws-Vlaanderen. Spreker vroeg B. W. aan te dringen op spoedige verbetering van de rijkswegen SluiskilHulst en AbsdaleDrieschouwenWest- dorpeSas van Gent. Komende tot het recreatie-oord, zeide spreker verheugd te zijn over het verbeteren van het zwembad en vroeg in dit verband aan B. W. met voorstellen te komen, wel ke de verhouding tussen gemeente bestuur en zwembad regelt. Wat betreft de aanleg van sport terreinen wees hij op de belangen van de voetbalvereniging „Axel", die reeds 40 jaar de tegenwoordige terreinen bespeelt. Aandacht vroeg spreker voor het inrichten van een parkeerruimte aan de Kinderdijk. Dat er 'n open lucht-theater zal komen in het verlengde van de Ijsbaan zal hope lijk voor de ingezetenen meer ge legenheid bieden zich meer op kunstgebied te ontwikkelen. Tenslotte bepleitte spreker de aanleg van een speeltuin in plan- Oost. Wat betreft de door de heer Kesbeke geuite wens voor een on derlinge goede verstandhouding en samenwerking kon de heer Van Bendegem volkomen onderschrij ven, maar als men dit zo gaarne wil zien dan kan spreker niet be grijpen hoe dit te rijmen is met het feit, dat de K.V.P. aan de kerk een biljet liet verspreiden waarin de Partij van de Arbeid als een stelletje brandstichters wordt voorgesteld. De Voorzitter zeide, dat het te kort veel groter had kunnen zijn dan 119.000 als de gemeente niet zoveel dringende zaken naar later jaren had verwezen. Hp dankte overigens de sprekers voor hun op bouwende critiek. Hoe men het ook zegt of hoe men het ook wil, 't zit bij onze gemeente vast op de inkomsten. Wij hebben een grotere uitkering per inwoner nodig. We missen elk jaar 2 ton door de af schaffing van de ondernemings-be- lasting en hier hebben wp geen te hebben gemaakt, kwamen de Heywoods als erfgenamen in aan merking. Oom Philip had me al eens gepolst of ik er nog niet toe was overgegaan en toen ik ont kennend antwoordde, zeide hij me, dat ook die zaak bij mijn be zoek aan Mountbrook moest ge regeld worden, want een testa ment was een te belangrijk iets om luchtig overheen te lopen; zelfs op jeugdige leeftijd behoor de een mens aan de dood te den ken, zei hij. Wat ik toen als een goedigheid beschouwde, een raad in mijn belang, heeft hier in Mountbrook een heel andere be tekenis voor me gekregen. Een omgeving, die zich bijzonder leent voor het krijgen van... eh... een ongeluk." Onder Vera's requisitoir was Philip Heywood's gezicht vaal geworden. Afwerend spreidde hij de handen uit. „Mijn beste kindbegon hij. „Noem me niet zo!" interrum peerde Vera hem fel. „Mij draait u geen rad voor de ogen! Het was oom Gerard een lelijke tegenvaller, dat ik op zijn kan toor in Chicago verscheen in ge zelschap van niemand minder dan advocaat Moreton, om het deel van mijn erfenis in ont vangst te nemen, dat hij onder beheer had, en hij keek erg sip toen hij hoorde, dat ik ook een detective in dienst had, Ronald Blake. compensatie voor. Zoals gezegd: veel moeten wp nalaten. Voor ver betering der verlichting kunnen wij ons slechts tot een paar stra ten bepalen. Voor het zwembad komen B. en W. nog met voorstel len voor een stichting. Dit voorstel krijgt de raad nog te behandelen. B. en W. zullen bp hun voorstel len met de gemaakte opmerkingen rekening houden. De opmerking van het wachten aan de veerdiensten onderschrijft de voorzitter volkomen en een vas te oeververbinding is hier de enige oplossing. Voor de woningbouw doen wp niet minder dan vroeger, maar wjj krijgen geen bouwvolume los. Hp vergelijkt in dit opzicht de provin cie Zeeland met Rotterdam en vindt dat wij dan erg stiefmoeder lijk worden bedeeld. Verder deelt hij mede, dat hij zich er niet van bewust is, dat de R.K.-groep ach teruit wordt gesteld bij benoemin gen, maar dat het hierbij er nog al eens op aankomt, wie men bij eventuele vacatures kan krijgen. Hp vertrouwt, dat er een goede samenwerking met de raad en in de raad zelf mogelijk zal blijken en hoopt dat grotere politici geen oor zaak zullen zijn dat kleinere niet meer kunnen samenwerken. De heer Kesbeke merkte op, dat hij niet bevredigd is door het ant woord van de Voorzitter ten op zichte van het benoemingsbeleid van het college van R. en W. Ook voelen de Katholieken zich achter- uitgesteld als bij het herdenken van bijzondere gelegenheden, zoals b.v. het jubileren van het Wit-Gele Kruis en de K.A.B. niemand van het gemeentebestuur ter receptie komt. Spreker erkende dat de inhoud van het pamflet dat verspreid was, inderdaad kwetsend was voor de Partij van de Arbeid. Persoonlijk betreurde hij deze verspreiding en hoopte dat de heer Van Bendegem zal willen aannemen, dat het niet zou zijn gebeurd als hij zelf hier over had moeten beslissen. Hij hoopte dan ook dat zulks in de toe komst niet meer zou plaats vinden. De heer C. van Bendegem zeide goede nota te hebben genomen van de door de heer Kesbeke afgeleg de verklaring en beschouwde deze zaak als afgedaan. Over het benoemingsbeleid merkte hp de heer Kesbeke op, dat men toch niet altijd moet suggere ren dat benoemingen kerkelijk ver antwoord moeten zijn. Men dient uitsluitend rekening te houden met de publiek-rechtelijke functie en in dit verband zou het heus geen kwaad kunnen als er ook eens iemand van de Partij van de Arbeid zou worden benoemd. De Voorzitter sloot de algemene beschouwingen, waarop werd over gegaan tot behandeling van de ge meentebegroting 1956. (Slot volgt.) De Turkse premier, Adnan Menderes, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, op diens oproep van de vorige week, waarin er bij Griekenland en Turkije op werd aangedrongen de eenheid te bewaren, geantwoord, dat Tur kije blijft geloven in de politiek van de Navo en dat het niet van plan is zijn beleid ten aanzien van de Navo te wijzigen. Turkije heeft alles gedaan om de vriendschap met Griekenland te bewaren, aldus Menderes. De anti-Griekse onlusten in Izmir en Istanbul waren uitgelokt door linkse elementen en een geheime communistische organisatie, die misbruik maakten van een zekere spanning die er in Turkije heer ste als gevolg van het menings verschil over Cyprus. Turkije wil met Griekenland samenwerken en de banden die beide landen verbinden, versterkep. Iedereen in Turkije betreurt de incidenten die zich in Izmir en Istanbul heb ben voorgedaan, aldus de Turkse premier. Aan de vooravond van het hu welijk van de 15-jarige prinses Ira Fuerstenberg met de 31-ja- rige Duits-Mexicaanse prins Al fonso Hohenlohe Langenberg, dat vandaag te Venetië zal worden gesloten, schijnt nog een jonge prinses haar „sprookjesprins" te hebben gevonden. De 16-jarige prinses Ilona Esterhazy van Hon- garij één der gasten voor de brui loft van vandaag, werd namelijk in het miniatuur-landhuisje in de tuinen van prinses Ira's ouder lijk huis door de 21-jarige graaf Rubin de Sevin ten huwelijk ge vraagd. De moeder van prinses Ira is Clara Agnelli Fuerstenberg, een zuster van Giovanni Agnelli, eigenaar van de Fiat-fabrieken. De bruidegom is agent van de volkswagenfabrieken in Mexico Californië. Ruim 300 gasten zijn Dinsdag avond ontvangen in een tot feest zaal herschapen stal op het land goed der Fuerstenbergs bij Vene tië. Het bruidspaar vaart van daag per gondel naar het oude kerkje van Sint Sebastiaan. Na de lunch op het Brandolinpaleis vertrekt het paar naar Zwitser land. VRIJDAG 23 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 8.00 Nieuws; 8,18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Piano; 11.00 Voordracht; 11.20 Gram.; 11.35 Orgelspel; 12.00 Musette-orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.35 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Med.; 13.20 Lichte muziek; 13.55 Koer sen; 14.00 Orkest; 14.30 Boekbe spreking; 14.50 Fluit, viool en clavecimbel; 15.15 Gram.; 15.30 Dansmuziek; 16.00 Kamerorkest; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muzi kale causerie; 17.40 Orgelspel; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 In- strum. kwintet; 18.45 Causerie; 19.00 Harprecital; 19.10 Meisjes koor; 19.30 Causerie; 19.45 Idem; 20.00 Nieuws; 20.05 Streeknieuws Twente; 20.10 Gram.; 20.30 De Ver. Naties; 20.40 Causerie; 21.00 Lichte muziek; 21.30 Buitenlands weekoverzicht; 21.45 Gram.; 22.40 Causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10,05 Maar daarom gaf hij het be sluit, mij de honderdduizend pond weer afhandig te maken, niet op. Over dat punt meteen. Alle berekeningen waren er op gebouwd, dat ik nog ongehuwd was en geen testament had ge maakt. Toen dan ook oom Phi lip en tante Stella me gisteravond met een echtgenoot zagen ver schijnen, was 't of ze door de grond zonken. Daar lagen al de mooie plannen in duigen! Tante Stella schafte raad: ze riep on verwijld broer Gerard te hulp. Die adviseerde kort en bondig: nu niet één moord, twéé moor den! Misschien klinkt het in de dierbare familiekring prettiger als ik zeg: twéé ongelukken." Stella had de oren toegestopt. „Geen woord wil ik meer horen!" gilde zij. „Geen woord!" Ze leek Algernon nog ouder, nóg verlep- ter, dan toen Vera haar met de tijding, getrouwd te zijn, had overvallen. „Alles zult u horen!" repliceer de Vera hartstochtelijk. „Doe u maar niet mooier voor dan u bent! U en uw broers wat hebben jullie, naar nu is geble ken, anders gedaan dan geaasd op mijn geld?" Zij zag Philip Heywood aan. „Tot de laatste penny zult u uit keren wat mijn rechtmatig bezit is, of anders komt de justitie er aan te pas." (Wordt vervolgd.) Orkest; 10.30 Franse chansons; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Ka merkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw med.; 12.33 Wij vrouwen van het land; 12.40 Franse chansons; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Piano; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Hobo en piano; 14.30 Kamerork.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Orkest; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Koersen; 17.45 Dansmuziek; 18.15 Musettemuz.; 18.30 Vragenbeant- woording; 18.45 Gr.; 18.55 Prof. Romme spreekt; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitz.19.30 Avond gebed; 19.45 Gram.; 20.40 Act.; 20.55 De gewone man; 21.00 Ra dio-documentaire; 21.30 Muz. quiz.; 22.00 Orkest; 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Filmmuz. 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Opera; 16.50 Gr.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Zang en piano; 18.20 Hoorn en piano; 18.30 Voor de soldaten;; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.15 Orkest; 21.30 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Koorzang; 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van Terneu- zen brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige, welke uit spraak is gedagtekend 14 Sep tember 1955, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen deze uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag, waarop de uitspraak ter algemene ken nis is gebracht, in beroep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan voor zover het door deze in te stellen be roep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige over schrijding geen beslissing is ge nomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Ko ningin te richten beroepschrift, hetwelk niet gezegeld behoeft te zijn, moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op de afdeling Militaire Zaken van de secretarie dezer gemeente. Terneuzen, 20 September 1955. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5