Uit de Provincie Eric de Noorman - De prooi van de rode rots Wa ar is man De actie voor een werkweek van vijf dagen in België Beursoverzicht TERNEUZEN. ,f| CLINGE. AXEL. NIEUW NAMEN. OOSTBURG. IJZENDIJKE. Ontwerp anti-corruptiewet gereed Indonesische delegatie naar de V.N. uit Djakarta vertrokken AGENDA De kwestie-Cyprus in de Verenigde Staten V.N. assamblee aanvaardt Amerikaans voorstel Grote drukte. Het prachtige zomerweer heeft gistermiddag zeer velen uit de omgeving en zelfs uit België naar de marktdag alhier gelokt en, daar het tevens kermis is, heerste er op het kermisterrein en in de Burg. Geillstraat waar de marktkooplieden hun kraam pjes hadden, benevens in de win kelstraten een grote drukte. De kermisexploitanten hebben wel een uitzonderlijk goede dag gehad, want tot laat in de avond kleef het op de Markt druk. „Tante Jutta uit Calcutta". Gisteravond ging in eerste «oorstelling door het Terneuzens' Dilettanten Toneel, ditmaal on der regie van Fr. Clemminck, «oor een uitverkocht Concertge bouw, de klucht „Tante Jutta uit Calcutta" van M. Reimann en O. Schwartz. Het stuk op zichzelf is buiten gewoon komisch en heeft geen andere pretenties dan het pu bliek eens goed te laten lachen. Wat toch is het geval? De advo caat Hans Hanneman bevindt rich in doorlopende geldverlegen heid. Nu heeft hij in Calcutta een rijke tante wonen. Onder allerlei voorwendselen, o.a. een xg. huwelijk, weet hij geld los te 'krijgen. Als echter juist op zijn «erjaardag tante Jutta zelf op komt dagen krijgen we de pop pen aan het dansen. Aan de voorstelling van het Terneuzens' Dilettanten Toneel Sebben we veel genoegen be leefd. Er werd voortreffelijk ge acteerd. Niet alleen de hoofd wallen, doch ook de bijrollen wa nen zoals we dat overigens mui voormelde toneelgroep ge woon zijn uitstekend verzorgd. Zo nu en dan scheen het Concert gebouw te klein om het dave-. Ttend gelach der toeschouwers te bevatten. Het decor en de toneelaankle- «Eng, dit laatste weer verzorgd door de fa. IJsebaertTemmer man, maakte een uitstekende in druk. De grime was bij de heer Th. van Kouteren in goede han- •ien. Al met al een zeer geslaagde voorstelling. Vanavond vindt een reprise van het stuk plaats. Welpen handenarbeid- tèntoonstelling. Kruis-actie 1955 die gedurende de laatste week van Mei en, de eerste week van Juni werd ge houden. Naast het overzicht van dit jaar wordt in deze circu laire een overzicht over 1954 ter vergelijking gegeven. Na de collectrices te hebben dank gezegd, wordt een over zicht gegeven die niet evenals vorige jaren op de traditionele bijeenkomst na afloop van de campagne werd bekend gemaakt. Netto-opbrengst 1954 Huis-aan-huis-coll. 1817,43 Collectes Bridgedrive Filmvoorst. Toneel voorst. Kwartj .actie Sportwedstr. Totaal ontv. Onk. cons. 214,99 94,15 185,26 129,40 283,75 61,38 1955 1492,99 357,96 34,— 19,35 158,44 2686,36 210,93 2062,74 48,18 Volgens de traditie heeft de afdeling Terneuzen van „De Ne- iterlandse Padvinders" op ker- mis-Woensdag haar tentoonstel- j&ng geopend. Deze tentoonstel ling, die gistermiddag door bur gemeester mr P. Teilegen werd geopend, was een reizende wel- aen-handenarbeidtentoonstelling. De directie over deze tentoon stelling wordt te Terneuzen ge voerd door de assistent-districts commissaris mej. De Vries. De heer K. J. Hoving, voorzit ter van de plaatselijke afdeling, sprak er in zijn welkomstwoord sijn vreugde over uit, dat de bur gemeester ook hier zijn daad werkelijke belangstelling toonde dfoor deze tentoonstelling te wil jan opeifen. Burgemeester Tellegen zei deze ■jpening graag te willen verrich ten, omdat hij veel bewondering toeft voor het werk van de wel pen. Ik behoef niet uit te wijden aldus de burgemeester, hoe dit tot stand is gekomen. Alle aan wezigen weten, dat deze tentoon stelling het resultaat is van een landelijke wedstrijd, die nu het Sand rondgaat. Spreker vond de tentoongestelde producten prach tige resultaten van vrije-tijds- testeding. Hij toonde zijn bewon dering over de grote vindingrijk- beid van de kinderen die al deze fraaie voorwerpen hebben ge maakt. De burgemeester wees op het grote nut van de padvinders be weging, die de jongens er van afhoudt langs de straat te slen teren. „En zo ziet U," aldus spre ker, „dat de padvinders niet al leen aan sport doen, maar dat «r ook gezorgd wordt voor de geest." Burgemeester Teilegen felici teerde de inrichters met deze tentoonstelling benevens de Ter- ■aeuzense welp die in de lande lijke wedstrijd de derde prijs iSieeft gehaald en verklaarde daarmee de tentoonstelling, die tot en met Zaterdag duurt, voor geopend. De heer Hoving sprak een kort woord van dank tot de bur gemeester en tevens tot de heer W. de Bruijn die voor de verlich Hing heeft gezorgd. De zeeverkenners „Kapt. v. d. Oeckengroep" en de landverken ners de „Doormangroep" hebben «er van hun werk. De tentoon stelling, die is opgebouwd uit verschillende „technieken" zoals: hosproducten, zand en strand hout, papier, karton, tekenen en stofbewerken is alleszins het be kijken waard. Men moet grote bewondering hebben voor kinde- ,ien van 7 tot 10 jaar, die vaak «en verrassende vaardigheid en fantasie tonen. Niet alleen is het voor de jongeren aan te be velen dat zij eens naar de Kan deelstraat gaan om kennis te nemen wat zij onder goede lei ding kunnen bereiken, maar ook voor de ouderen valt hier nog het een en ander op te steken. Hopelijk zullen de beide groe pen met hun helpers de heren Van den Berkhof en Van der Goes een goed resultaat boeken. Rode Kruis-actie 1955. In een circulaire aan de collec trices „Huis-aan-huis-coll. 1955", geeft het actie-comité 1955 van net Rode Kruis een overzicht over de résultaten van de Rode ƒ2475,43 ƒ2014,56 Dat dit jaar geen slotbijeen komst werd belegd vindt zijn oorzaak in het feit, dat er door enkele dames op werd gewezen, dat de aan een dergelijke bijeen komst verbonden kosten te hoog waren. Bij het vaststellen van het pro gramma voor een volgende actie zal worden overwogen de straat collecte van de colonne aan het eind van de campagne te hou den, daar meerdere dames bij het aanbieden der lijsten te horen kregen, dat reeds in de collecte bussen was gegeven. Hierdoor werd de lijstinzameling ongun stig beïnvloed. B.K. Vrouwengilde. In het parochiehuis had een vergadering plaats die was be legd om tot de oprichting te komen van een afdeling Terneu zen van het R.K. Vrouwengilde. Het comité van voorbereiding bestond uit de dames M, Ha- mannAndriessen, O,, de Meijer- van Haelst, M. Ghuys—Cornelis, M. IJsebaertde Kesel en G. F. Diköttervan Esch. Namens het voorlopig comité van actie heette mevr. Dikötter de talrijke dames, waaronder ook verschillende uit Sluiskil, van harte welkom. Mevr. M. WilsSpuisers uit Breda, diocesaan voorzitster van het Katholieke Vrouwengilde, sprak over het doel en de mid- delen van de vrouwenbeweging. Zij gaf een inzicht in de opbouw, zowel plaatselijk als diocesaan en landelijk. Met grote nadruk betoogde spreekster dat samenwerking met alle vrouwenorganisaties een doel is dat door het R.K. Vrouwengilde wordt nagestreefd. Dit betreft zowel K(atholieke) A(rbeiders) V(rouwen) als K(atholieke) A(ctie) en federa tief met de Vrijwillige Vrouwe lijke Hulpverlening. Deken Boumans (45 jaar ge leden onder pastoor Kersten ka pelaan te Terneuzen) vertelde geestig en boeiend over zijn er varingen als diocesaan en plaat selijk adviseur. Het slotwoord werd gesproken door pastoor Van Cam pen die de dames aanspoorde lid te worden teneinde met een flinke afdeling te kunnen starten. Vele dames gaven aan de op roep gehoor, zodat Terneuzen inderdaad met een grote afde ling begint. Het comité van voorbereiding zal nog enige tijd het voorlopige bestuur vormen om later tot het kiezen van een definitief bestuur over te gaan. In tijden van nood moet de B.B. paraat zijn. Op het ogen- blik zijn er reeds meer dan 160.000 nood wachters, die ge regeld in een stukje van hun vrije tijd oefenen met het modernste hulpverleningsmateriaal. Voor goede be diening van dit materiaal is echter voltallige bezetting noodzakelijk. En een derde der functies is nog onbezet. Wilt U die derde man of vrouw zijn? Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kimt doen. Het slachtoffertje kwam met haar hoofd onder het rechterach- terwiel van de vrachtauto terecht en was op slag dood. De deelneming met de go zwaar getroffen familie is zeer groot. De bestuurder van de vracht auto treft geen schuld. Aanrijding. Te ongeveer half zes had gis ternamiddag op dezelfde weg 'n aanrijding plaats toen uit een groepje fietsende jongens de 13- jarige J. de B. plotseling naar links uitweek om wat voorop te komen, juist op het moment, dat de in de richting Spui fietsende 20-jarige te Spui wonende G. S. het groepje voorbij zou rijden. Een botsing tussen beiden was onvermijdelijk en S. kwam hier bij zo ongelukkig te vallen dat hij een hersenschudding opliep. Na dat dokter Boor de eerste hulp had verleend werd S. naar de ouderlijke woning vervoerd. Beide rijwielen werden erg be schadigd. Dodelijk ongeluk. Gistermorgen te ongeveer 10 minuten voor 12 uur reed het 9- jarig dochtertje van de heer De Smet alhier op haar fiets op de verbindingsweg van Spui naar Schapenbout in de richting van laatstgenoemde wijk. Vermoed wordt, dat toen een vrachtauto van de P.Z.E.M., be stuurd door de chauffeur J. uit Oostburg, haar achterop kwam rijden, het meisje bevreesd is ge worden en zich in veiligheid heeft willen stellen door van haar fiets te stappen om de vrachtauto te laten passeren. Ongelukkigerwijs kwam zij bij het afstappen te val len, juist toen de vrachtauto haar reeds voorbijreed. Veefraude. De douane alhier achterhaalde één dezer dagen twee graskalve ren, die onbekend gebleven smokkelaars, die door de vlucht in de duisternis wisten te ontko men, naar België poogden te smokkelen. Steenkolenf raude Ambtenaren der invoerrechten en accijnzen alhier hebben de kolenhandelaar L. alhier gever baliseerd, die trachtte 250 kilo gram steenkolen frauduleus naar België uit te voeren. Plattelandsvrouwen verga derden. De afdeling West Zeeuws- Vlaanderen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen vergaderde Dinsdagmiddag in hotel De Eenhoorn te Oostburg onder voorzitterschap van mevr. W. van Veenvan Loghem. Mevr. Van Veen sprak een openingswoord, waarin zij zeide verheugd te zijn, dat er veel be langstelling is voor de bespre king van het winterprogramma van de afdeling. De voorzitster deelde mee, dat mevr. RisseeuwHartog door 't bestuur als vice-presidente was aangewezen. 14 October houdt de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen in Den Haag een jubileum viering. Op deze manifestatie zal Hare Majesteit aanwezig zijn, alsmede de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening Mansholt. Een flink aan tal leden van de afdeling West Zeeuws-Vlaanderen zal deze vie ring bijwonen. De voorzitster stelde de verga dering in kenpis van de moge lijkheid bij het hoofdbestuur een patroon raison van 1,25 te kopen voor het zelf vervaard! gen van een Sint Nicolaas en Zwarte Piet costuum, welke cos- tuums voor ieder van welke religieuze richting ook volkomen aanvaardbaar is. Met betrekking tot de moeder cursus, welke door het Groene Kruis te Oostfourg gegeven zal worden, deelde de voorzitster mee, met zuster De Jong te. heb ben gesproken, die meende, dat de cursus zeer zeker ook door oma's of aanstaande oma's be zocht diende te worden, in ver band met de verouderde ideeën, die oudere mensen van kleuter verzorging hebben. Voorts kwam het voorgeno men kinderfeest ter sprake. Een 60-tal kinderen van 5 en 6 jaar zullen hier naar alle waarschijn lijkheid aan deel nemen. Tijdens de pauze tracteerden enkele dames op eigen gebakken cake. Na de pauze hield de heer K. de Wit, leraar aan het Koningin Wilhelminalyceum te Oostburg, een lezing over: „De positie van de vrouw en het leven van de op groeiende jeugd in Amerika". Spreker bleek een diepgaande studie over deze onderwerpen te hebben gemaakt tijdens zijn ver blijf van een jaar in dat land. Na afloop dankte mevr. Van Veen de heer De Wit zeer harte lijk voor zijn bereidwilligheid de lezing te willen houden. Najaarsveetentoonstelling. Onder enorme belangstelling werd Woensdagmiddag alhier 'n grote veetentoonstelling gehou den. Een groot aantal fokvereni- gingen, alsmede landbouworgani saties, hadden hun medewerking verleend en het moet gezegd: de organisatie liep perfect. Men krijgt ruime ervaring in West Zeeuws-Vlaanderen in dit soort dingen! Hoe groot de belangstelling voor deze tentoonstelling wel is, blijkt uit het grote aantal medail les en bekers, die de midden stand, zowel van Oostburg als uit de omliggende dorpen, voor deze tentoonstelling beschikbaar stelt. Totaal werden 328 stuks vee aangevoerd. Het Ledelplein, dat hiervoor door de gemeente speciaal werd ingericht was 's middags zeer druk bezocht. Grote belangstel ling trok de machtige K.I.-stier van de vereniging W. Z. Vlaan deren voor de K.I. Hij ging dan ook met de kampioenseer strij ken. Daar Oostburgs burgemeester ziek is, werd de tentoonstelling geopend door de vice-voorzitter van de regelingscommissie, de heer M. A. de Bruijne van Zuid- zande, die er allereerst zijn leed wezen over uitsprak, dat de bur gemeester, die altijd zoveel be langstelling toont voor deze vee tentoonstelling, ziek is. Hij wens te hem spoedig herstel toe. Na enkele wenselijkheden en regelingen te hebben besproken, verklaarde de heer De Bruijne de tetoonstelling voor geopend. Hierna nam de keuring een aanvang, welke tot laat in de middag aller aandacht in beslag nam. Kampioen-stier werd de K.I. stier van de K.I.-vereniging W. Z. Vlaanderen, Rotterda Smits 45 R.P.S. Dit is de jongste aan koop van de K.I.-vereniging. Reserve-kampioene werd Sjoerd 38746, van de stierenvereniging „Eendracht Maakt Macht" te Oostburg. Kampioene bij het rundvee werd Jet van 't Eikenbosje 331443, eig. Gebr. Rijckborst te St Kruis. Réserve-kampioene: Tosca van der Belt S, eig. A. E. de Milliano- Plasschaert te Oostburg. Kampioene droogstaande koei en werd Johanna 10 240189 K.S., eig. L- de Regt te Retranche- ment; reserve-kampioene werd Rika 189177 K.S., eig. M. de Rijcke te Aardenburg. Al deze kampioenen en reser ve-kampioenen kregen fraaie be kers en medailles. Nadat de uitslag bekend was gemaakt, defileerden de kam pioenen met reserves rond de ring, waar vele belangstellenden de keur van het Zeeuws-Vlaamse rundvee bewonderden. Mede dank zij het prachtige weer is deze tentoonstelling wel bijzonder geslaagd. Varken door electrische stroom gedood. Bij de landbouwer L. S. werd een varken dood onder de dors machine aangetroffen. Toen S. het varken van onder de ma chine wilde halen kreeg hij een hevige schok. Dank zij zijn rub berlaarzen, liep het voor hem goed af. Men had n.l. de buis van de kafblazer met een ijzerdraad vastgemaakt aan een electrische leidingbuis. Hierdoor is waar schijnlijk kortsluiting ontstaan, waardoor de dorsmachine onder stroom kwam te staan. Uitslag oriëntatierit voor brommers en rijwielen. Voor de eerste oriëntatierit, welke door de V.V.V. was geor ganiseerd bestond goede deel name. De uitslag voor de wiel rijders was: 1. Annie Wieme, 0 strafpun- ten, wisselbeker; 2.. Ria van Damme, 0 straf p.; 3. Th. Verde- gem, 0 straf p.; 4. J. Suurmond, 0 strafp.; 5. Cam. de Kreijger, 0 strafp.; 6. Marijke Oele, 0 strafp.; 7. M. Kopmels, 0 strafp.; 8. Arnold Corijn, 0 strafp.; 9. M. de Rocker, 0 strafp. Het over schrijden van het tijdslimiet be liep 5 tot 19 minuten. Bromfietsen: 1. H. Riemens, 0 strafp.; 2. L. Moens, 0 strafp.; 3. Th. Neve, 0 strafp.; 4. P. Ver sprille, 0 strafp.; 5. A. Nelis, 0 strafp.; 6. L. Langhout, 60 strafp.; 7. J. van de Waeter, 60 strafp.; 8. L. Duivendijk, 60 strafp.; 9. Th. de Groot, 60 strafp.; 10. A. J. Haartsen, 180 strafp. Het overschrijden van het tijdslimiet beliep 19 tot 73 minuten INDONESIË De Indonesische minister van Justitie, Wiriadinata, heeft aan de pers medegedeeld, dat het ontwerp van de anti-corruptie wet gereed is en Dinsdag aan de ad hoe commissie is overhandigd, die het na bestudering aan het kabinet zal overhandigen. De vice-premier, Djanu Ismadi, die voorzitter is van die ad hoe com missie, zei, dat de besprekingen over het ontwerp niet veel tijd in beslag zullen nemen en dat de commissie in drie of vier dagen hiermee klaar kan zijn, waardoor de wet nog deze maand kan wor den afgekondigd. De Indonesische delegatie naar de algemene Vergadering van de Ver. Naties is Woensdag per vliegtuig uit Djakarta naar New York vertrokken. De dele gatie, die onder voorzitterschap staat van de minister van Bui tenlandse Zaken, Anakagung de Agung, reist via Amsterdam. Bij het vertrek zei Anakagung op het vliegveld, dat de wijze, waar op Indonesië de kwestie Nieuw- Guinea naar voren zal brengen, voor een groot deel zal worden fepaald door de „atmosfeer" in de Ver. Naties. Vooraanstaande functionaris sen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken zeiden, dat Indo nesië bij de Ver. Naties zal blij ven aandringen Nederland te dwingen de besprekingen over Nieuw-Guinea te heropenen. Indonesië zal voorts het ver zoek van communistisch-China, om lid te worden van de Ver. Naties, steunen. Voorts zal Indo nesië trachten opheffing te krij gen van het door de Ver. Naties opgelegde embargo op de export van strategische goederen naar communistisch-China. DONDERDAG 22 SEPT. KLOOSTERZANDE. Ten hui ze van A. Raes, 2 uur: Open bare aanbesteding bouwen van een gemaal bij de haven te Walsoorden. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „A. C. als waaghal zen". Concertgebouw, 8 u.: Ter neuzens dilettantentoneel met „Tante Jutta uit Calcutta". Het socialistische algemene Belgische Vakverbond heeft in een communiqué bekend ge maakt, dat in een aantal Belgi sche industrieën een vooraanzeg ging tot staking is ingediend, welke op 1 November afloopt. Indien op deze datum in de be trokken industrieën geen rege ling is getroffen voor het invoe ren van een arbeidsweek van 5 dagen, zal het werk door de ar beiders worden neergelegd. Het A. B. V. V. herinnert er aan, dat het Verbond van Belgische Indu striëlen zich in de paritaire com missies van werkgevers en werk nemers, hardnekkig verzet heeft tegen de invoering van de werk- werk van vijf dagen. Het socia listische vakverbond blijft echter het standpunt innemen, dat de week van vijf dagen in die in dustrieën van kracht moet wor den waar de omstandigheden zulks toelaten. In het communi qué heet het dat de negatieve houding van de werkgeversorga nisatie de aanleiding is geweest tot het indienen van de vooraan zegging tot staken. Tenslotte wordt nog verklaard, dat het A. B. V. V. met voldoe ning heeft kennis genomen van de accoorden die tot, stand zijn gekomen in de paritaire commis sies met betrekking tot een mini-, mumloon van fr. 20 per uur. De Ver. Staten hebben Grieken land voorgesteld zijn verzoek om behandeling van de kwestie- Cyprus door de Ver. Naties in te trekken, aldus heeft de Griekse plaatsvervangende eerste-minis- ter, Panayotis Kanellopoulus, Woensdag medegedeeld. Vice-premier Kanellopoulos van Griekenland deelde imede, dat hij in de afgelopen 24 uur de kwes tie driemaal met de Amerikaan se ambassadeur in Griekenland Cavendish Cannon, had be sproken. Een Griekse woordvoerder heeft Woensdag te New York verklaard dat Griekenland bij zijn beslissing blijft er bij de Ver. Naties op aan te dringen de kwestie-Cyprus in behandeling te nemen. De woordvoerder, secretaris van de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken had veel critiek op de Amerikaanse stap bij de regering te Athene. Hij zeide, dat geen bij de V. N. aangesloten land het recht heeft de gedrag- lijn van een ander lid te „dicte ren". Van Amerikaanse zijde bij de Ver. Naties werd Woensdag ver nomen, dat de Amerikaanse af vaardiging tegen plaatsing van de kwestie op de agenda van de algemene vergadering zal stem men. Door een behandeling van de zaak in de algemene vergade ring kunnen alleen maar harts tochten worden opgezweept, terwijl er geen enkel nut uit zou voortvloeien. De tiende algemene vergade ring van de V. N. heeft Dinsdag op haar eerste zitting een Ameri kaans voorstel aanvaard om ge durende de huidige zitting geen voorstellen in behandeling te ne men die betrekking hebben op de vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties. Het Amerikaanse voorstel kreeg 42 stemmen voor en 12 te gen. Er waren 6 onthoudingen. De tegenstanders waren Bir ma, Wit-Rusland, Tsjecho-Slowa- kije, Denemarken, India, Indone sië, Noorwegen, Polen, Zweden, de Oekraine, de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. Afghanistan, Egyp te, de Libanon, Saodie-Arabië, Syrië en Jemen stemden blanco. Nederland behoorde tot de landen die hun steun gaven aan het Amerikaanse voorstel. 50. De hond tuurt de vluchtende Fomori- krijgers zacht jankend na en wendt zijn kop in de richting waar, ver weg, zijn meester ligt als een weerloze prooi voor de nade rende Fir Iboths. De trouwe hond weifelt even en dan stormt hij de Fomori krijgers achterna. Deze staan, bevend over al hun ledema ten, stil als de zwar te wolfshond plotse ling voor hen op duikt en met een diep bassend geblaf naar hen toe trippelt. Grauw van angst wijken de krij gers achteruit, niet anders ver wachtend dan dat de hond hen verwoed zal aanvallen. Maar in plaats van hen te be springen flitst de hond eensklaps aan hen voorbij om op enige af stand weer blaffend stil te staan. Het is de twee mannen nu dui delijk, dat de hond hun iets aan <w,7kY.-s»u.~^> ,u/iu IJ/W', het verstand wil brengen, en, na hun speren weer opgeraapt te heb ben, beginnen zij de hond aarze lend te Volgen. Het trouwe dier blaft uitgelaten nu het ziet, dat zijn opzet is ge lukt en draaft onvermoeibaar op en neer als wil het de krijgers tot spoed aanzetten. Geruime tijd zijn ze onderweg en juist als de Fomori's zich gaan afvragen of zij niet beter terug kunnen keren, staat Wolf met trillende flanken stil op een hel ling. Nauwelijks hebben de mannen de lage heuvel beklommen, of hét dier schiet als een pijl uit de boog vooruit naar de plek waar zijn meester nog steeds roerloos ter neer ligt. Met een kreet van verwondering snellen de krijgers op de stille ge daante toe. 1 „Een geelharige krijger," mom pelt een hunner, „vanwaar komt deze vreemdeling? Is het goed, broeder, dat wij ons over hem ont fermen?" Zijn metgezel geeft geen ant woord. Het plotseling fel gegrom van de hond heeft zijn aandacht getrokken en als hij opkijkt slaakt hij een verschrikte kreet „De Fir Iboths op ons grondge bied om deze krijger te achtervol gen! Dan is het zeker goed, dat wij hem helpen, maar haast je, broeder, haast je, of deze honden van Ruad grijpen ons ook CLAIMS PHILIPS OPLOPEND. Wilde tonelen hebben zich ook gisteren afgespeeld in de claim- handel Philips, die de markt thans volledig beheerst en dit de komende dagen wel zal blijven doen. Het is opmerkelijk dat, in tegenstelling tot de vorige emis sie Philips, zich reeds op de tweede dag van de claimhandel een stabilisatie aftekende en al het aanbod, deels afkomstig van houders van preferente aandelen, grif werd opgenomen. Van een gevreesde daling van de claim- prijs is dan ook geen sprake, temeer daar ook alle sombere voorspellingen over ongunstige beïnvloedingen van het buiten land, met name van Amerika, tot dusver niet zijn uitgekomen. Zo openden de claims gister middag onder zeer grote belang stelling op 407 gulden, en werd aanvankelijk gedaan van 405408 gulden, waartegenover de koers van de gewone oude aandelen zich stelde op 355358. De op brengst van verkochte claims schijnt ten dele te worden aan gewend voor de aankoop van preferente aandelen, die dienten gevolge Dinsdag zeer vast in de markt lagen, waarop Woensdag een correctie volgde. De claimhandel ontplooit zich tot dusver boven verwachting j gunstig en de beurs zier de af- 1 wikkeling van de emissie Philips dan ook met vertrouwen tege moet, zij* het met deze reserve, dat er nog dertien beursdagen met claimhandel komen, zodat er nog van alles kan gebeuren. In de overige hoeken zat wei nig beweging, maar was de stem ming iets beter dan gisteren. Kon. Olie liep op tot 660, Uni lever was goed prijshoudend evenals AKU. Scheepvaart wist zich beter te handhaven en in cultures viel nauwelijks enige verandering te bespeuren. In ge wone aandelen Philips is Dinsdag het grote bedrag omgezet van ƒ588.000 en in preferente aan delen 293.000. Claims werden later in de middag verhandell op ƒ412. Prolongatie 2% Vo. NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 659—660% slot 660 (658%) A.K.U.: 363364 slot 363% (363%) Philips: 355—361% slot 360% (356%) Claim Philips: 406417 slot 415 (489 Unilever: 492493% slot 493 (491%).

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2