Generaal Lonardi voorlopig president Verlenging vacantie en verhoging vacantietoeslag toegestaan De toestand in Marokko De eventuele debatten over Nieuw-Guinea in de V.N. Het huwelijk van Prinses Ira BriefvanWesterlingaan A.N.P. Amerikaans-Chinese besprekingen te Genève WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Peron nog aan boord van Paraguay DONDERDAG 22 SETEMBER 1955. 10e Jaargang No. 3566 De Argentijnse ontwikkelmgen VREDESONDERHANDELIN GEN AFGEBROKEN? Aardbeving in Noord- Oost-lndia BOYER DE LATOUR NAAR RABAT VERTROKKEN. Oostduitse regeringsdelegatie uit Moskou vertrokken Mijnramp in Japan sraëlische aanval op Egyptische posi Zuid-Vietnam Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: m—Amum d®? advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel» 1,—J iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, oi: A<S»« Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag» 2 kb». Voor het Maandag-nummer: Zaterdag» 10 imk. Woensdag is officieel te Bue nos Aires medegedeeld, dat de 59-jarige generaal Eduardo Lo nardi, opperbevelhebber van de zegevierende strijdkrachten der opstandelingen, heden het be wind over geheel Argentinië zal overnemen en een voorlopige re gering zal vormen. Lonardi generaal van de artil lerie, was in 1951 met pensioen gegaan. Hij stelde het plan op de opstand in Cordoba te laten beginnen, om gezagsgetrouwe troepen uit Buenos Aires het bolwerk der Peronisten weg te lokken. Lonardi's twee voornaamste medewerkers in de geslaagde re volutie waren generaal Julio Lagos, bevelhebber der opstan dige strijdkrachten in de weste lijke provincie Mendoza en schout-bij-nacht Ismael Rojas, commandant van de in haar ge heel in opstand gekomen vloot. Verwacht wordt dat, buiten dit driemanschap, ook vice-admi- raal Olivieri, die de mislukte op stand van 16 Juni j.l. leidde en vervolgens gevangen werd ge zet, een leidende rol in een toe komstig Argentijns bewind zal spelen (gemeld is, dat de rege ringsjunta de politie opdracht heeft gegeven Olivieri op vrije voeten te stellen). Generaal Lonardi wordt be schouwd als een krachtig voor vechter der democratie. Hij wordt vandaag ingezworen als voorlo pig president. PERON NOG AAN BOORD VAN DE PARAGUAY". De ambassadeur van Paraguay te Buenos Aires heeft in een on derhoud met Roldolfi Munoz, Argentijns onder-minister van Buitenlandse Zaken, medege deeld dat ex-president Peron zich nog steeds aan boord van de kanonneerboot „Paraguay", die in de haven van Buenos Aires ligt, bevindt. Volgens de opstandelingenra dio in Cordoba zijn de vredeson derhandelingen aan boord van de „Argentina" afgebroken. Er zou in Cordoba een nationale voorlopige regering zijn gevormd door generaal Eduardo Lonardi. Generaal Lonardi is de bevel hebber der opstandelingen in Cordoba. Cordoba is tot voorlopi ge hoofdstad van de Argentijnse republiek uitgeroepen, aldus radio-Cordoba. De radio had tevoren een order van het revolutionnaire opper bevel uitgezonden, dat „burger lijk personeel onmiddellijk zijn posten moet innemen om de stad te verdedigen, met het oog op de mogelijkheid van her nieuwde vijandelijkheden Radio-Cordoba meldt voorts, dat groepen gewapende burgers naar Buenos Aires optrekken en dat de politie een passieve hou ding heeft aangenomen. De eenheden van de cavalerie van Corriëntes, een stad bij de grens van Paraguay, zijn naar de opstandelingen overgegaan en handhaven thans de orde in de stad, aldus een mededeling van de bevelhebber der cavalerie- eenheden aan de leiding der op standelingen in Cordoba. De Argentijnse staatsradio heeft een verklaring van admi raal Rojas omgeroepen, waarin deze zegt, dat de revolutionnaire marinestrijdkrachten haar „blok kade zullen voortzetten, totdat de vredesonderhandelingen met succes zijn geëindigd. Admiraal Rojas is bevelhebber der opstan dige marinestrijdkrachten. Volgens een via de radio uit gezonden communiqué van gene raal lonardi van de opstandelin gen is het bestand geëindigd en zullen om 10 uur (Ned. tijd) de operaties tegen eenheden, die het bestand hebben geschonden, worden hervat. Het communiqué is te Montevideo opgevangen. Het beëindigen van het bestand is slechts van plaatselijke aard, in verband met bewegingen van troepen, die Peron trouw zijn gebleven en de stad Cordoba en militaire installaties in de buurt van Bahia Blanca bedreigen. Tegen deze troepen zou een actie worden ondernomen. ALLE VOORWAARDEN OP 1 NA AANVAARD. De leiders der opstandelingen hebben medegedeeld dat de mili taire junta, aan wie Peron zijn bevoegdheden had overgedragen, alle voorwaarden der revolution- nairen voor een wapenstilstand heeft aanvaard, met uitzondering van de eis tot uitlevering van de ex-president, dit volgens een ra diobericht der opstandelingen „uit gevoelsoverwegingen". I aantal spoorwegarbeiders aan- I hangers van de voormalige presi- dent. In Buenos Aires hebben mili tairen een afdelingskantoor van de „nationalistische bevrijdings beweging" beschoten. Alle gebouwen in de omgeving van het hoofdkantoor der bewe ging zijn door de politie, die Pe ronisten zoekt, die willen ont vluchten., doorzocht. Duizenden inwoners van Bue nos Aires hebben Woensdag, na de beschieting op Dinsdagavond door militairen van het hoofd kwartier van de beweging, die honderden doden heeft geëist, hun woningen niet verlaten, on danks de bekendmaking van de junta, dat het een normale werk dag zou zijn. RIJKSBEGROTING 1956 HUIS DER KONINGIN. In verband met de 18e verjaar dag van Prinses Beatrix op 31 Januari 1956 is op deze begroting voor het eerst als het Inkomen van de kroonprinses over dat jaar uitgetrokken 275.834. De restauratie van het Huis ten Bosch zal in de loop van 1956 worden voltooid. Hiervoor zal naar schatting 220.000 benodigd zijn. Het voor dit doel op de begro ting 1956 opgenomen bedrag komt evenwel in mindering op het in de begroting 1955 geraam de bedrag voor restauratiewerk zaamheden over de beide jaren ad 720.000. In de streek tussen Kalim- pong in Bengalen en Sjillong in Assam (N.O. India) is gisteren een aardbeving waargenomen, die een minuut aanhield. Van schade is tot dusver geen melding gemaakt. n BOTSINGEN. In de stad Santa Fé heeft zich een botsing voorgedaan tussen anti-Peronistische betogers en 'n BLOKKADE OPGEHEVEN. De door de opstandelingen in gestelde blokkade van alle Ar gentijnse havens is opgeheven. Voorlopige regering te Cordoba gevormd. Volgens een te Montevideo op gevangen uitzending van radio- Cordoba heeft de plaatselijke be velhebber der opstandelingen al daar, generaal Eduardo Lonardi, besloten met ingang van Woens dag voorlopig het presidentschap van de Argentijnse republiek op zich te nemen. Zolang overbren ging naar Buenos Aires niet mo gelijk is, blijft deze regering te Cordoba gevestigd. Er zijn voorts enige ministers benoemd. Zo is de kapitein-ter zee Arturo Real aangewezen als minister van Binnenlandse Zaken, terwijl commodore Jorge Crausse zich met de Buitenland se Zaken bezig zal houden. Aan alle landen, waarmee Argentinië betrekkingen onderhoudt, wordt verzocht het bewind van gene raai Lonardi te erkennen. Volgens radio-Cordoba zijn voorts gouverneurs voor de pro vincies Cordoba, Mendoza en San Luis benoemd. In een schrijven aan het be stuur van de Stichting van de Arbeid heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid medegedeeld, dat hij over eenkomstig een beslissing van de ministerraad aan het college van rijksbemiddelaars aanwij zing heeft gegeven goedkeuring te verlenen voor verlenging van de jaarlijkse vacantieduur met ten hoogste 3 dagen en verho ging van de vacantiebijslag, ver ruiming van gratificatiemoge lijkheid, verhoging van de bij drage aan het bedrijfspensioen fonds, en/of invoering of verbe tering van boven-wettelijke so ciale verzekeringsuitkeringen, een en ander onder de volgende voorwaarden: a. werkgevers- en werknemers organisaties in de desbetreffende bedrijfstak dienen overeenstem-, De vijftienjarige prinses Ira Fürstenberg is Woensdagmorgen in het huwelijk getreden met de 31 jarige prins Alfonso Hohen- loheLangenberg. De plechtig heid vond plaats in de oude kerk van Sint Sebastiaan te Venetië. Een zeshonderdtal gasten, leden van adellijke geslachten, was in de met satijn behangen kerk aan wezig. In een stoet van twaalf schar lakenrood beklede gondels had het bruidspaar en de familie zich over het Canal Grande naar de kerk begeven. Het vertrek vanuit het Brandolin-paleis was nog een half uur vertraagd, door dat een enkele bloem, een zeer bijzondere witte orchidee, die het bruidsboeket van de prinses Premier Faure heeft Dinsdag avond tijdens een intiem diner met generaal Boyer de Latour en minister July aan de generaal de instructies van de regering overhandigd. In goedingelichte kringen is vernomen, dat de instructies in vrij algemene termijn zijn gesteld en geen juiste aanwijzing bevat ten van de tijdstippen waarop de verschillende maatregelen ge nomen moeten worden. Zowel in regeringskringen als in Marok kaanse nationalistische kringen in Parijs gelooft men, dat voor de resident-generaal nu de mo gelijkheid open staat om over een paar dagen te melden, dat de plaatselijke omstandigheden de onmiddellijke uitvoering van de regeringsplannen niet goed mogelijk maken. Waarnemers geloven dan ook, dat het lot van de „nieuwe koers" in Marokko nog steeds niet beslist is. (Het hoofd van het protocol van sultan Ben Arafa verklaarde Dinsdagavond in Rabat tegen over verslaggevers, dat „voor het ogenblik de voorwaarden waaronder de sultan zou moeten vertrekken, niet gezien kunnen worden.") In Parijs is vernomen, dat ge neraal Kettani, de enige Marok kaanse generaal in het Franse leger, die geweigerd heeft als derde man zitting te nemen in de troonraad die na het vertrek van sultan Ben Arafa zou moeten worden ingesteld, naar zijn standplaats in Duitsland zal te rugkeren. Generaal Boyer de Latour zou een lijst van negen Marokkaan se persoonlijkheden bij zich heb ben, waaruit hij zelf een derde man voor de troonraad zou kun nen kiezen. De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Pierre Boyer de Latour, is Woensdag met een speciaal vliegtuig uit Parijs naar Rabat vertrokken met nauwkeurig omschreven in structies voor de uitvoering van het Franse plan tot invoering van zelfbestuur in Marokko. BOMAANSLAG IN RABAT. Dinsdagavond is in een melk bar in Rabat een bom ontploft, waardoor twintig Marokkanen, van wie negentien Joden, werden gewond. De toestand van dertien gewonden is ernstig. De melkbar ligt in het gedeelte van de Europese wijk van de stad waar voornamelijk Joden wonen. STAAT VAN BELEG IN TUNESIË OPGEHEVEN. De staat van beleg, die in Tu nesië van kracht was, is Woens dag opgeheven. vormde, op het laatste moment onvindbaar bleek. Er werd door het personeel koortsachtig naar gezocht en een kamermeisje kwam tenslotte opgewonden met de bloem aandragen. Bij de binnenkomst van de stoet in de kerk speelde de be faamde organist Go ff redo Giar- da een mars van Haendel in- plaats van de andere gebruike lijke bruidsmars uit de Midzo- mernachtdroom van Mendels sohn, omdat die muziek meer in overeenstemming met de Re naissancestijl van het kerkge bouw werd geacht. Na de plechtigheid reed de stoet naar een paleis aan het Canal Grande waar de lunch ge geven werd. Nader meldt Reuter nog nat de huwelijksplechtigheid bijna volledig in de war is gestuurd door een horde fotografen. De fotografen drongen met geweld de kerk binnen en brachten een grote verwarring teweeg. De vader van de bruid, de 52-jari- ge prins Tassilo Fürstenberg, sprong uiteindelijk op de trede van het altaar en riep de menig te fotografen toe: „Alstublieft, ik smeek u, mijn dochter moet trouwen. Verlaat u, alstublieft, het altaar". In het hierop volgende gedrang werd de bruid haar bruids- bouquet uit de handen gerukt. „TWEE MEISJES VAN VIJFTIEN". In de Londense „Star" zijn de foto's van twee vijftienjarige prinsessen naast elkaar afge drukt, namelijk van de Deense kroonprinses Margrethe, die de zer dagen naar Londen is geko men voor een verdere schoolop leiding, en van prinses Ira Für stenberg, die Woensdag met de 31-jarige prins Alfonso Hohenlo- heLangenberg in het huwelijk is getreden. In het bijschrift wordt gewezen op de zo verschil lende wegen, welke deze twee prinsessen thans inslaan: voor de een luidt de schoolbel, voor de andere de bruiloftsklokken. Hieraan wordt toegevoegd: „Wij weten wel, welke foto wij de voorkeur geven en wij geloven, dat velen onze mening zullen de len, namelijk dat vijftien jaar nog te jong is om boek en spel voor een trouwring te verwisse len en dat prinses Margrethe de weg volgt, welke de meeste ouders voor hun dochters zou den wensen." „De eventuele debatten over 1 West-Irian in de Verenigde Na ties zullen in geen enkel opzicht inloed hebben op het streven van de Indonesische regering naar het bestendigen van de wereld vrede en het zoeken naar ver betering in de betrekkingen met Nederland, die de laatste jaren inderdaad zeer verslechterd zijn", aldus heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Voorlichting medegedeeld naar aanleiding van persberich ten, „als zou de Nederlandse de legatie ter algemene vergade ring van de Verenigde Naties menen, dat een nieuw debat over West-Irian op het ogenblik geen goed zal doen aan de algemene wereldsfeer en de recente ver betering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië". De woordvoerder zeide, dat in de berichtgeving duidelijk de wens van Nederlandse zijde naar voren is gekomen om nieuwe debatten over West-Irian te ver mijden, omdat het vorig jaar de Indonesische delegatie gefaald zou hebben de Verenigde Naties tot enige definitieve actie te brengen. De woordvoerder merk te hierbij op, dat 't grootste deel der vertegenwoordigingen in de algemene vergadering, dus het grootste deel van de landen ter wereld, omvattend het grootste deel van de wereldbevolking, de Indonesische zaak steunde. In-, dien van falen gesproken kan worden, dan hebben wij allen ge faald in het bereiken van het tweederde van het aantal stem men in de algemene vergadering. Wat betreft de bittere gevoe lens in Australië die daar ten opzichte van Indonesië zouden bestaan, verklaarde de woord voerder daar niets van gemerkt te hebben, integendeel de betrek kingen met Australië zijn goed te noemen. „Bittere gevoelens", aldus de woordvoerder „hebben wij wel opgemerkt van Nederlandse zij de, hetgeen te begrijpen is in ver band met het gevaar voor Ne derland om zijn bevoorrechte koloniale positie in het Oosten op kofte termijn te moeten op geven. De tijd schrijdt echter ge stadig voort en de Nederlandse regering en het Nederlandse volk zullen het onvermijdelijke vroeg of laat onder ogen moeten zien", aldus de woorvoerder van het In donesische ministerie van Voor lichting. ming over de voorstellen te heb-1 ben verkregen; b. de voorgestelde verbeterin gen mogen niet tot prijsverho ging aanleiding geven; c. de voorstellen tot wijziging kunnen slechts bij afloop van de C.A.O. worden gedaan, terwijl voor bindende loonregelingen een analoge regeling zal dienen te worden gevolgd; d. de voor te stellen verbete ringen mogen tezamen niet meer dan een verhoging met 3 procent Van de jaarlonen be werkstelligen. Aan het verlangen van het be stuur der Stichting de verrui ming met 3 procent ook voor de primaire arbeidsvoorwaarden derhalve voor de regelingslonen mogelijk te maken, is de mi nisterraad niet tegemoet kunnen komen. De regering acht het niet juist in zo belangrijke mate af te wij ken van de tot nu toe gevolgde gedragslijn in de loonpolitiek, omdat aldus vooruitgelopen zou worden op het belangrijke S. E. R.-advies, dat de regering dezer dagen hoopt te ontvangen aan gaande de toekomstige loonpoli tiek. De regering acht het nood zakelijk, dit advies eerst te be studeren, voordat zij aan wijzi gingen in de huidige procedure van loonvorming medewerkt. Aan het college van rijksbe middelaars is verzocht in over leg met het bestuur der Stich ting op korte termijn de aange geven verruimingsmogelijkheid in sommige secundaire arbeids^ voorwaarden nader uit te wer ken. De minister heeft voorts aan de Sociaal Economische Raad verzocht van advies te dienen over de huidige en de te ver- HONGARIJE VRAAGT OPNIEUW TOELATING TOT DE VER. NATIES. De Hongaarse premier, Hege- dues, heeft een telegram gezon den aan de algemene vergadering van de Ver. Naties, waarin hij vraagt om toelating van zijn land tot de volkeren-organisatie. Het A.N.P. heeft Woensdag morgen een brief ontvangen van (de oud-K.N.I.L.-kapitein) R. P. P. Westerling. De brief was gedateerd 16-9-'55 en droeg het poststempel 21-9. In deze brief deelt de heer Westerling mede Nederland langs illegale weg te hebben ver laten met Indonesië als bestem ming. Hij zegt „naar Indonesië te zijn vertrokken op verzoek van enkele Indonesische groepe ringen teheinde hen van advies te dienen en zo mogelijk bij te staan in de pogingen him land vooruit te helpen op de weg naar groter democratie." Verder zegt hij in dit schrijven niet naar Indonesië te gaan „om onnodige moeilijkheden te veroorzaken maar om, waar mogelijk, con structief werk te leveren." Hij schrijft derhalve ook geen gehoor te zullen geven aan het op hem gedaan beroep alvorens de uitslag van de verkiezingen in Indonesië, welke op 29 Sep tember gehouden zullen worden, bekend is. Verder zegt hij „het ongelukkige Evipamavontuur" te betreuren. Buitenlandse Zaken stelde zijn vertegenwoordigers op de hoogte. Naar wij vernemen, heeft het ministerie van Buitenlandse Za-i ken zijn vertegenwoordigers in het buitenland op de hoogte ge steld van de gepubliceerde pers berichten als zou Westerling op illegale wijze naar het buitenland zijn vertrokken. Gelijk bekend, beschikt Wes terling niet over een geldig pas poort. Hij heeft dus geen of al leen vervalste papieren bvj zich en kan dus door elk land, waar hij wordt aangetroffen, desge wenst als ongewenst vreemde ling worden teruggezonden naar Nederland. De Oostduitse regeringsdelega tie, die gedurende vijf dagen be sprekingen in Moskou heeft ge voerd, is Woensdag naar huis teruggekeerd. Op het vliegveld waren premier Boelganin, Chroesjtsjef, secretaris der com munistische partij, en andere Sowjet-leiders aanwezig. Negen Japanse mijnwerkers zijn om het leven gekomen en acht gewond, van wie twee ern stig, bij een ontploffing in een kolenmijn bij Foekoeoka. De ont ploffing deed zich voor op een diepte van 250 meter. De Amerikaans-Chinese be sprekingen in Genève, die reeds zes weken duren, zijn in een nieuwe faze gekomen. Na de bij eenkomst van Dinsdag werd in een officiële bekendmaking ver klaard, dat voor de eerste maal het tweede agendapunt: „kwes ties van wederzijds belang", is aangesneden. De Ver. Staten blijven bij hun standpunt, dat het eerste agen dapunt, repatriëring van burgers, niet volledig is afgedaan voor de bereikte overeenkomst geheel is uitgewerkt. Doch het feit, dat de twee delegaties gesproken heb ben over het tweede agendapunt doet vermoeden, dat bij wijze van compromis verder beide kwesties tegelijk op de agenda zullen staan. De delegatieleiders, de ambas sadeurs Johnson en Wang Ping- Nan, zijn het er over eens, dat slechts door het bewaren van een absoluut stilzwijgen over de con ferentie enige kans bestaat op werkelijke vorderingen. Er zullen dus voorlopig wel geen officiële communiqués meer volgen. Ambassadeur Wang had de vo rige week reeds voorgesteld, het tweede agendapunt te splitsen in a. bespreking van de kwestie der handelsbelemmeringen en b. voorbereiding van een Ameri kaans-Chinese conferentie op ho ger niveau. De Indiase ambassadeur in Washington, Metha, heeft Dins dag op het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken be sprekingen gevoerd over de rol die Indiase vertegenwoordigers zullen spelen bij de repatriëring van Chinese studenten naar communistisch China. Ambassadeur Metha wilde tegenover verslaggevers niet meedelen, of hij reeds verzoeken om repatriëring van Chinese stu denten heeft ontvangen. Aanvankelijk hadden de Ame rikaanse autoriteiten aan 129 ge specialiseerde Chinese studenten uitreisvisa geweigerd. Sedert de in Genève gesloten overeenkomst zijn 39 van hen uit de Ver. Staten naar Hongkong vertrokken. Van de resterende negentig zijn geen nieuwe verzoeken om visa ont vangen, aldus een bekendmaking van de Amerikaanse autoriteiten. AANHOUDEND ZOMERWEER. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl op het noordelijk deel van de Oceaan al enkele dagen achtereen zware stormen woe den, waarbij gemiddelde wind snelheden van 100 tot 110 km per uur worden gemeten, pro fiteert West-Europa van bijzon der mooi en rustig nazomerweer. Dit hangt samen met de aan- j wezigheid van een gebied van hoge druk, waarvan het centrum zich Woensdagochtend boven de Hongaarse laagvlakte bevond. Overal in dit hogedrukgebied is het overwegend zonnig en ko men middagtemperaturen van 20 graden of iets daarboven voor. In Midden- en Zuid-Frank rijk stijgt het kwik echter tot bo ven 25 graden. Een zwakke tot matige zuide lijke wind zorgt ervoor, dat deze warme lucht geleidelijk ook naar onze streken stroomt, zodat hier nog een verdere stijging van de temperatuur is te verwachten. De fronten van de bij IJsland gelegen depressie dringen lang zaam in oostelijke richting op. Ze veroorzaken in Z.-W. en West- Engeland enige regen, maar ne men in betekenis af. Een bedreiging voor het mooie weer bij ons vormen ze daarom niet. De cycloon lone, die in hoofdzaak in de staten NoorcW Carolina en Virginia zware stor men en regen heeft veroorzaakt, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag van koers veranderd. Ze verwijdert zich nu in ooste lijke richting van de kust en trekt de Oceaan op. wachten economische situatie van ons land in verband met de vraag of en in hoeverre een wij ziging van het werknemersaan deel in het nationale inkomen mogelijk, c.q. gewenst is, waar bij in elk geval een tweetal te verwachten maatregelen, t. w. een huurronde en de nieuwe ouderdomsverzekering, in be schouwing genomen dienen te worden. Weliswaar is het onwaarschijn lijk te achten, dat de regering nog voor de verkiezingen va» 1956 een voorstel tot huurverho ging aanhangig zal maken, dock de noodzaak van verdere huur verhoging wordt zo algemeen er kend, dat er volgens de minister van uitgegaan kan worden, dat na de verkiezingen van 1956 de indiening van nieuwe huurvoor- stellen niet lang op zich zal laten wachten. Uiteraard zal ook rekening moeten worden gehouden met de ruimere mogelijkheden op het terrein der secundaire arbeids voorwaarden, waarvan in de brief aan de Stichting van de Ar beid sprake is. Israëliërs hebben Woensdag een aanval gedaan op een Egyp tische post in het gebied van El Auja, aldus is in officiële Egyp tische kringen meegedeeld. Vol gens een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Oorlog beschouwt Egypte het jongste in cident als „hoogst ernstig". De hoofdwaarnemer van de Verenigde Naties in Palestina» generaal-majoor Edison Burns, heeft als gevolg van de berichten over dit incident zijn voorgeno men vertrek uit Palestina naar Caïro Woensdagmorgen uitge steld. Van Egyptische zijde wordt verder vernomen, dat bij de aan val een Egyptische officier en drie Egyptische soldaten ernstig werden gewond. Nader meldt Reuter, dat gene raal-majoor Burns de eis heeft gesteld, dat Israël zijn strijd krachten, die Dinsdagavond in de gedemilitariseerde zone van El Auja zijn doorgedrongen, zal terugtrekken. Bums bracht een bezoek aan de plaatsvervanger* de directeur van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Za ken, Arthur Urie, en diende een protest in tegen de Israëlische actie. Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken is generaal- majoor Burns de verzekering ge geven, dat Israël zijn strijdkrach ten in de zone onmiddellijk zal terugtrekken zodra ook Egypte zijn strijdkrachten, die illegaal in de zone zijn gestationneerd, te rugtrekt en ophoudt met het knoeien met merktekenen langs de grens. Intussen heeft generaal-majoor Burns de waarnemers van de Verenigde Naties in het gebied van El Auja opgedragen langs de gehele internationale grens in het gedemilitariseerde gebied posities in te nemen. Deze order is bedoeld als voorzorgsmaat regel teneinde een open gevecht tussen Israëlische en Egyptische eenheden in dit gebied te voor komen. Volgens de laatste berichten uit het gebied is de toestand rustig. Het Zuid-Vietnamese leger is Dinsdagnacht ten zuidoosten van Saigon een groot offensief begon nen tegen de troepen van de Binh Xuyen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Vrij warm. In de ochtend in het binnenland hier en daar nevel of mist. Droog weer met enige bewolking in de hogere niveaux. Zwakke tot ma tige zuidelijke wind. Vrij warm. DONDERDAG 22 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.17 5.32 Terneuzen 5.52 6.07 Hansweert 6.32 6.47 Walsoorden 6.42 6.57 ZON MAAN op onder op onder Sept. 22 6.26 18.43 13.30 21.20 24 6.29 18.38 15.01 23.10 25 6.31 18.36 15.35

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1