Binnenlands nieuws Eric de Noorman - De prooi van dexode rots RECHTSZAKEN De ontwapeningsbesprekingen Het gestolen vliegtuig RADIO Prijsverhoging stookoliën Schoolétui's STAKING OP SCHEEPSWERF TE DEEST. 49-3S Oost- en West-Duitsland Dorls gearresteerd De wervelstorm in Amerika „Berlinske Tidende" over het plan Eden voor een gedemilitariseerde zone in Europa Atoomconferentie in Harwell Bulgarije vermindert omvang der strijdkrachten Egyptisch blad beschuldigt Frankrijk Voor vluchtelingen ZEEPOST Plantengroei op Mars waargenomen Waf brengf de VROUW EN KIND BIJ BOTSING GEDOOD. Bij een autobusbotsing op de Hoofdstraat te Driebergen, zijn gistermorgen een dame uit Veenendaal, mevr. Van Kooten, en haar dochtertje van achttien maanden gedood. Het echtpaar Van K. was met zijn dochtertje per auto op weg naar het ziekenhuis te Utrecht, waar mevrouw Van K. zou wor den doorgelicht. Op de Hoofd straat, nabij de buitenplaats „Sparrendaal", wilde de heer Van K. een voor hem rijdende mi litaire wagen passeren. Hij zag daarbij vermoedelijk een gepar keerde vrachtauto van de ge meente Driebergen niet, en reed op de achterzijde van dit voer tuig. Mevr. Van K. en haar dochter tje kwamen om het leven, de heer K. liep door glasscherven snijwonden aan het hoofd op, maar zijn toestand werd tamelijk goed geacht. De drie overige kin deren van de familie Van K. wa ren thuis gebleven. MET ƒ2100,— NAAR KEULEN, ZONDER GELD NAAR HAMBURG. Op 1 September j.l. gaf de han delaar in tweedehands auto's, de heer Rehorst te Maastricht, aan zijn knecht de 25-jarige K. van L. uit Maastricht, een bedrag van 2100,waarmee hij in Amster dam een auto moest gaan halen. Deze wagen was telefonisch be steld. K. van L. ging echter met het geld een andere richting uit. Hij huurde een wagen en reisde naar Keulen, alwaar hij in een bar en daarna in een variété theater belandde. In gezelschap van vier Duitsers ging het vrolijk toe, zó vrolijk, dat Van L. ten slotte onder een tafel in slaap viel. De vier behulpzame vrien den brachten hem in de auto, doch toen de man wakker werd, was het geld natuurlijk verdwe nen. Vervolgens schijnt de man, thans zonder een cent op zak, nog naar Hamburg gelift te zijn, nadat hij de hutfrauto door de eigenaar had laten terughalen. Toen hij in Hamburg geen werk kon krijgen, keerde hij al liften de terug naar Maastricht en gaf zich Zaterdag j.l. zelf aan bij de politie. De man wordt verdacht van verduistering en is Dinsdag voor de officier van justitie ge leid. RUMOER OM WINKEL SLUITINGSWET. Ter gelegenheid van de ope ning van het winkelcomplex „Twaalf Provinciën" heeft de gemeenteraad van Rotterdam de winkeliers in dit pand en een be paald aantal in de omgeving twee koopavonden verleend. Voorheen stelde de raad zich altijd op het standpunt, dat ontheffing van de winkelsluitingswet niet voor be paalde straten of winkels zou kunnen gelden, doch voor alle winkels in de stad. In de raad was de mening echter verdeeld en één der leden sprak toen de hoop "uit, dat enige winkeliers zich niet aan het raadsbesluit zouden sto ren en eveneens geopend zouden blijven. De politie zou dan pro ces-verbaal kunnen opmaken en een proefproces zou dan uitwij zen wie gelijk heeft. Een aantal winkeliers, dat niet onder het raadsbesluit valt, heeft thans be sloten zijn winkels gedurende de koopavonden van de „Twaalf Provinciën" open te houden, zo dat een proefprocesverbaal opge maakt zou kunnen worden. Maandag is op de scncepswerf van de Gebr. Van der Werff te Deest, gemeente Druten, plotse ling een staking onder het 350 man sterke personeel uitgebro ken, omdat er een meningsver schil bestond omtrent de invoe ring van een nieuw tariefsy steem, dat indertijd door de of ficiële bond was goedgekeurd. Maandag hebben de werklieden de hele dag gestaakt. Ook Dins dagochtend is het werk niet her vat. De R.K. metaalbewerkers- bond „St. Eloy'' heeft zijn bemid deling aangeboden en Dinsdag morgen met de directie overleg gepleegd over de oplossing van de moeilijkheden. 49. Onbekend met het feit, dat zjj worden gadegeslagen door de scherpe ogen van de wolfshond, volgt de kleine troep Fir-Iboth- krijgers het spoor van Eric de Noorman. Zij weten, dat zij zonder de twee vluchtelingen hetzij dood of le vend niet bij Ruad behoeven terug te ko men, want onder geen beding mogen de Fo- mori-krijgers te we ten komen, waér de verblijfplaats is van Ailech. En terwijl de krijgers na een kort oponthoud bij de laatste rustplaats van Erics ongelukkige lotgenoot, de achtervolging met verdubbelde ijver voortzetten, jakkert een do delijk vermoeide wolfshond voort langs het smalle spoor, dat hij, na lang zoeken, gevonden heeft. Het is het spoor van twee Forao- «es?» ri jagers, die terugkeren naar hun dorp. Zij draaien zich verschrikt om, als het heftig geblaf van de grote hond hun oor treft. „Een wilde hond; hij valt ons aan," stoot een van hen verschrikt uit, als hij het enorme dier met de tong uit de bek op hen ziet toe snellen. Vrijwel gelijktijdig heffen de bei de mannen hun speren en slechts door een snelle zijsprong kan de hond de dodelijke wapens ontwij ken. „Loop, broeder, loop voor je le ven," hijgt een der krijgers ont zet en met razende snelheid ren nen zij naar de veilige beschutting van hun dorp. De wolfshond staart hen niet be grijpend, smartelijk jankend na. Deze mannen zijn bang voor hem. Hoe moet hij hun nu duidelijk ma ken, dat hij slechts hulp zoekt voor zijn meester, die, als er niet snel hulp verleend wordt, toch nog door de Fir Iboth krijgers zal worden gegrepen Dr. Fritz Dorls, voormalig lei der van de uiterst rechtse „socia listische rijkspartij", die in West- Duitsland verboden is, is gear resteerd, zo heeft de politie Maandagavond bekend gemaakt. Dorls wordt beschuldigd van be lediging van de regering-Ade- nauer en de Westduitse bonds kanselier en van het in gevaar brengen van de staat. Sinds de zomer van 1953 werd Dorls gezocht. Hij verliet echter West-Duitsland met onbekende bestemming voordat hij kon wor den gearresteerd. Het gerucht ging, dat hij naar Egypte was uitgeweken. Volgens de politie te Brilon is Dorls Zaterdagnacht gearres teerd nadat bericht was ontvan gen, dat hij plotseling naar Brilon zijn geboorteplaats in Westfalen, was teruggekeerd om zijn moeder op te zoeken. "*De Westduitse bondsregering heeft Maandag haar goedkeuring gehecht aan dr. Adenauers be sluit om diplomatieke betrekkin gen met de Sowjet-Unie aan te gaan. Dr. Adenauer had tijdens de besprekingen in Moskou toe gestemd in de uitwisseling van ambassadeurs, op voorwaarde, dat bondsregering en bondsdag hun goedkeuring aan de overeen komst zouden geven. Na de be slissing van de regering, die na langdurige discussie werd geno men, zal de bondsdag nog deze week zijn besluit nemen. Er wordt in Bonn niet aan getwij feld of het parlement zal met overweldigende meerderheid ach ter Adenauers beslissing staan. Ook de socialistische oppositie heeft zich, ondanks scherpe cri- tiek op dr. Adenauers buiten landse politiek, voor de betrek kingen met Moskou uitgesproken. In Bonn is met grote belangstel ling het verloop van de bespre kingen tussen de Sowjet-leiders en de Oostduitse regering ge volgd. Men erkent erop, dat de Sowjet-Unie de positie der Oost duitse regering tegenover het Westen zal willen versterken, teneinde te dringen in de richtipg van een erkenning van het Oost duitse regiem door Bonn. Met grote bezorgdheid ziet men in Bonn een besluit tot bewapening van Oost-Duitsland binnen het Oostelijke blok tegemoet, daar men hierin een markante demon stratie van de toeleg der Sowjet- Unie ziet om Duitsland voor de eerstvolgende periode verdeeld te houden. De wervelstorm „Ione", de ne gende van het seizoen, waardoor Amerika bezocht is, is Maandag over de kust van Noord-Carolina gegaan. Er zijn windstoten gere gistreerd van 160 km per uur. De eerste berichten gewagen van verwoestingen van graan- en ka- toenvelden. De plaats Morehead j is door overstroomde wegen ge- isoleerd en Washington in Noord- Carolina staat voor het grootste deel blank. Ook in New Bern is het water de huizen binnenge drongen. De „Queen Mary" en andere grote passagiersschepen, die Dinsdag in New York zouden aankomen, hebben de aankomst tot vandaag uitgesteld. Aan boord van de „Queen Mary" bevinden zich vele afgevaardigden en rege ringsvertegenwoordigers uit vele landen naar de algemene verga dering van de Ver. Naties. Zij konden dus de openingsvergade ring van Dinsdag niet bijwonen. Volgens een bericht uit Tam- pico in Mexico zijn verscheidene grote gebouwen in de stad door de orkaan „Hilda" vernield. De stad is bezaaid met wrakstukken, verstoken van electrisch licht en van de buitenwereld zo goed als afgesneden. De laag gelegen wij ken staan onder water. In totaal heeft „Ione" in Noord- Carolina de dood van vier men sen veroorzaakt. De aangerichte schade beloopt millioenen dol lars. MISHANDELING VAN EEN POLITIEMAN SNEL BERECHT. De Dordtse politierechter, jhr. mr. D. J. P. Hoeufft, heeft in een buitengewone zitting, die Maan dagmiddag in de kamer van de officier van justitie bij de Dordt se rechtbank is gehouden, de 26- jarige koopman en woonwagen bewoner J. H. N. K. veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevan genneming. Aan de verdachte was ten laste gelegd, dat hij j.l. Zaterdag de hoofdagent van po litie J. H. Langeveld, die met het toezicht op het woonwagenkamp in Dordrecht is belast, ernstig had mishandeld, omdat deze hem enkele weken geleden had be keurd. Ter terechtzitting ver klaarde K. zich niets meer van het gebeurde te kunnen herinne ren. Hij had tien a vijftien gla zen bier gedronken en niet meer geweten wat hij had gedaan. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir onder meer, dat figuren als verdachte het ambt van politie-agent gevaarlijker maken dan nodig is en dat daar om een strenge correctie op zijn plaats is. De eis was twee maan den gevangenisstraf met onmid dellijke gevangenneming. APOTHEKERSASSISTENTE BEGING VERGISSING. De rechtbank te Amsterdam heeft de 48-jarige apothekers assistente C. J. R., die met een verkeerd fabriekspreparaat een drankje had laten klaar maken, veroordeeld tot een boete van 75 subs. 15 dagen. De eis luidde 100 boete subs. 25 dagen. Op het doktersrecept kwam een niet voorradig preparaat voor, dat van een fabriek moest komen. Er werd een minder duur loco-preparaat „Diaethylendia- mine" besteld en de volgende dag kwam een flesje, dat volgens het etiket „diaethylaminum" bevatte. De apothekersassistente meende, dat dit een afkorting was en het drankje werd door een jonge as sistente volgens de berekening van R. bereid. De patiënt, de 39- jarige mevr. H. B. v. d. Broek moest, nadat zij een eetlepel van het drankje had ingenomen met als gevolg brandwonden aan de slokdarm, vijf weken in het Wil- helminagasthuis worden ver pleegd. Het Deense blad „Berlinske Tidende" publiceert „geheime bijzonderheden" van het plan van de Britse premier, sir Anthony Eden, voor een gedemilitariseer de zóne in Europa. De zóne zou zich uitstrekken van de Deense grens tot Oostenrijk en 320 km breed zijn. Zij zou omvatten: de Britse sector in Duitsland, het grootste deel van de Amerikaan se en delen van Nederland, Bel gië, Luxemburg en Frankrijk. Aan de andere kant van de de marcatielijn zou de Oostduitse republiek worden gedemilitari seerd, alsmede delen van Polen en Tsjecho-Slowakije. De Amerikaanse regering zou belangstelling hebben voor het plan, maar de Franse regering zou krachtige bezwaren hebben en gewezen hebben op de slechte ervaringen met het Rijnland waar Hitler in 1936 straffeloos een einde maakte aan de demilitari sering. (Van welingelichte zijde in Den Haag wordt vernomen, dat men het bericht, dat een deel van Nederland in de zóne zou worden opgenomen, als „in hoge mate speculatief" beschouwt. De Sow jet-afgevaardigde op de conferentie van de V.N.-subcom- missie voor ontwapening. Sobo- lef, heeft Maandag de Ameri kaanse, Britse, Canadese en Franse afgevaardigden gewezen op de a.s. ontruiming van de Finse basis Porkkala door de Amerikaanse, Britse, Canadese en Zweedse atoomgeleerden zijn Maandag in het Britse atoomcen trum Harwell een geheime con ferentie begonnen, waarop ge sproken zal worden over de mo gelijkheid om op grote schaal een onderzoek in te stellen naar de uitwerking van atoomstraling, op lange termijn, op het menselijk lichaam. De conferentie zal ver scheidene dagen duren. De Bulgaarse regering heeft besloten de omvang van de strijdkrachten vóór het einde van het jaar met 18.000 officieren en manschappen te verminderen, zo heeft het Bulgaarse persbureau bekend gemaakt, Bulgarije wil zo wordt hieraan toegevoegd, door deze maatregel „bijdragen tot een verbetering van de interna tionale toestand en tot verster king van de vrede en het onder ling vertrouwen tussen de staten met inbegrip van de Balkan- landen". Bulgarije is het laatste Europe se land, dat het Sow jet-voor beeld om troepen af te danken 640.000 man volgt. Een derge lijk besluit was reeds eerdei ge nomen door Tsjecho-Slowakije (34.000 man), Roemenië (40.000 man), Polen (47.000 man), Alba nië (9000 man) en Hongarije (20.000 man). Het Egyptische blad „Akhbar el Yom" schrijft, dat Frankrijk een wapentransactie met Egyp te heeft geannuleerd om „zich te wreken", omdat Egypte zijn politiek in Noord-Afrika heeft gecritiseerd. Volgens het blad heeft Frankrijk besloten, Israël te bewapenen en in al zijn be hoeften te voorzien met tanks en straaljagers van het type Mystère-2. Het blad voegt er aan toe, dat Egypte nimmer wapens zal aan vaarden in ruil voor eer en in tegriteit. Sowjet-Unie. Hij noemde dit een voorbeeld van de wijze waarop het vertrouwen in de wereld hersteld kan worden. Ook wees Sobolef op de aangekondigde vermindering van de Sowjet- strijdkrachten met 640.000 man. Sobolef sprak de hoop uit, dat de sub-commissie commentaar zal leveren op de politieke voorstel len die vervat zijn in de ontwa peningsvoorstellen die de Sow jet-Unie op 10 Mei deed. Daarin werd gevraagd om opheffing van overzeese bases, terugtrek king van bezettingstroepen, een verklaring van de Ver. Naties, waarin wordt aangedrongen op beëindiging van de koude oorlog, regeling van de kwesties in het Verre Oosten in overeenstem ming met de beginselen van sou- vereiniteit en territoriale integri teit, en verwijdering van belem meringen voor internationale handel. De Sowjet-afgevaardigde vroeg ook, of atoominstallaties zouden Van bevoegde zijde deelt men ons het volgende mede: Hoewel de prijzen van zware stookolie zich op de buitenlandse markten sedert geruime tijd in opgaande lijn bewegen, zijn de binnenlandse stookolie-noterin gen tot nu toe ongewijzigd geble ven. De minister van Justitie heeft, zoals is gemeld, de mogelijkheid geopend, dat vluchtelingen die vóór 16 Augustus 1955 illegaal in Nederland vertoefden, nog tot 1 November 1955 om asyl kunnen vragen zonder dat bij de beoor deling van het desbetreffend ver zoek met het illegale karakter vpn het verblijf rekening zal worden gehouden. De Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp heeft thans aangeboden, aan belanghebben den hierbij goede diensten te ver lenen. (Het bureau van de Nederland se federatie voor vluchtelingen hulp is gevestigd te 's-Graven- hage, Denneweg 14). Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: s.s. „Andes" 26 September. Australië: s.s. „Iberia" 22 Sept. Via Engeland: 24 Sept. Brazilië: m.s. „Cap Norte" 24 Sept. s.s. „Andes" 26 Sept. Canada: s.s. „Grote Beer" 24 Sept. Chili: via New York 22 Sept. Indonesië: m.s. „Willem Ruys' 27 Sept. Ned. Antillen: m.s. „Willem stad" 27 Sept. Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Wil lem Ruys" 27 Sept. Nieuw Zeeland: via Engeland 24 Sept. Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Stirling Castle" 24 Sept. Het laat zich, voor wat de na bije toekomst betreft, aanzien, dat eerder verdere verhogingen dan verlagingen van het prijspeil worden verwacht. Hierdoor is een gedeeltelijke aanpassing van het binnenlandse prijsniveau aan de wereldmarktprijs niet nog langer uit te stellen. Shell Nederland N.V. heeft daarom besloten ter gedeelte lijke compensatie van het ver schil tussen de wereldmarktprij zen en de huidige officiële bin nenlandse prijzen laatstbe doelde noteringen met ingang van 21 September a.s. te verhogen met 2,60 per ton. Aangezien ook de andere op de Nederlandse markt van stook oliën optredende verkoopmaat schappijen onder dezelfde om standigheden verkeren als de hierboven geschetste, is er alle reden aan te nemen, dat ook zij genoodzaakt zullen zijn hun bin nenlandse prijzen op korte ter mijn op soortgelijke wijze aan de wereldmarkt-noteringen aan te passen. vallen onder de inspectie vanuit de lucht die door president Eisenhower op de Geneefse atoomconferentie werd voorge steld. Na de vergadering van de sub-commissie deelde Sobolef aan verslaggevers mede, dat hij in herinnering had gebracht, dat president Eisenhower na de Ge neefse conferentie op een pers conferentie had verklaard, dat er een „minimum verboden gebie den" zou moeten zijn. Sobolef vroeg Maandag aan de Ameri kaanse afgevaardigde in de sub commissie, welke soorten verbo den gebieden president Eisenho wer had bedoeld. Zowel Anthony Nutting, Groot- Brittannië, als Jules Moch, de Franse afgevaardigde, zouden Sobolef hebben medegedeeld, dat het niet mogelijk is de „politieke" voorstellen van de Sowjet-Unie in de sub-commissie te bespre ken. Daarvoor bestaan andere wegen, zo menen zij. Nutting wees opnieuw op de noodzaak van opheldering van de vraag, hoever de Sowjet-Unie wil gaan met controle van de bewapening. De Amerikaanse afgevaardigde Stassen deelde mede, dat hij spoelig zal antwoorden op twee vroegere vragen van Sobolef. De eerste hiervan was de vraag, of inlichtingen over atoom- en wa terstofwapens zouden worden op genomen in Eisenhowers voorstel voor uitwisseling van militaire blauwdrukken. De tweede vraag was, of het plan-Eisenhower zou worden uitgebreid tot andere landen. De volgende bijeenkomst van de sub-commissie is vastgesteld voor Donderdag. Men verwacht, dat Stassen dan deze beide vra gen zal beantwoorden. aoor PERCY KING. 68) (Nadruk verboden) Een halve minuut verlichtte hij 't vertrek, voldoende om de situatie in zich op te nemen. In een hoek stond Wisburn's valies, 't Slot bood aan de loper niet de minste tegenstand. Alltes wees er op, dat in de inhoud pas en haastig was gerommeld, doch wat Algernon zocht, vond hij niet 't pakket, dat honderd duizend pond inhield. Wel een revolver, tussen ondergoed weggemoffeld. Hij stak 't wapen bij zich; 't kon te pas komen. Langs dezelfde route verliet hij 't vertrek. Fenture hoorde in de huiska mer praten. Gerard Heywood was aan 't woord. ,,'k Begrijp 't niet. Hij leek anders een knaap, die best op zichzelf kon passen. Maar ja, een ongeluk ligt doorgaans in een klein hoekje, 'k Zei je direct, Philip, dat de kloof onvoldoende is beveiligd. We zullen de dag af wachten en dan nog eens zoeken." Algernon wierp de deur open. „Waarom zou je 't doen?" grijns de hij. ,,'t Verloren schaap is te recht!" „O lieve jongen!" Vera snelde op Fenture toe en legde beide handen op zijn schouders. Haar ogen straalden in- vochtige glans. „Wat heb 'k een angst uitge staan! Je bent dus niet veronge lukt! De hemel zij gedankt!" „Alsof er onkruid is, dat ver gaat!" schertste Algernon. Hij drukte 't meisje tegen zich aan en beiden bloosden als kinderen, die zich plotseling betrapt zien. Terwijl hij haar handen in de zijne nam, keek hij de aanwezi gen één voor één aan: Philip en Gerard Heywood, Stella, Wis- burn, mrs Heywood, Jeffrey Winnet. Slechts Grace ontbrak ook nu weer. Fenture's grootste belangstel ling gold Gerard Heywood en on willekeurig bewonderde hij 't zelfbedwang van de man. Ge rard's gezicht drukte blijde ver rassing uit een toevallig toe schouwer zou hebben geloofd, dat hij van harte verheugd was over de terugkeer van een ver loren gewaande. „Verdraaid!" riep hij. „Net had den we 't over je! We dachten niet anders, of er was een onge luk gebeurd! Waar heb je geze ten?" ,,'t Lijkt, of hij aan 't bakke leien is geweest!" grinnikte Wis- burn, de Mop. ,,'k Viel in de kloof opzij van 't huis," antwoordde Algernon kalm. ,,'t Was een hele klim, om er weer uit te komen, dat ver zeker 'k jullie." „Een mirakel!" Gerard's glim lach hield 't midden tussen ver bazing en ongeloof, ,,'t Laatst, dat 'k je zag, scharrelde je met een lantaarn bij de muur rond. Hoe ter wereld kwam je in de kloof terecht er staat een hek langs! Toch geen glaasje te veel opgehad?" ,,'k Werd er in gegooid. Iemand wou me uit de weg ruimen." Gerard knikte zijn broer toe. „Wat zei k je Philip? Er is een dolleman aan de gang geweest." Tot Fenture: „Kun je hem be schrijven?" ,,'k Zag zijn gezicht niet." Alleen Fenture, die hem scherp gadesloeg, merkte, dat 't ant woord Gerard Heywood oplucht te. „Jammer. Hoe gebeurde 't?" „Hij pakte me van achter bij de strot en duwde me naar 't hek. -Zo kwam 't, dat 'k zijn gezicht niet kon onderscheiden. Maar er is toch wel een manier om de schurk te ontmaskeren, daar heb ben mijn nagels voor gezorgd! Fenture zweeg even. „Heb je 't koud?" Gerard Heywood trok de wenk brauwen op. „Koud?" echode hij. „Waarom zou 'k?" Omdat je aldoor de handen in de zak houdt.' Meteen kwam Fen ture's revolver te voorschijn. Toen hij snel rondzag, merkte hij, dat Vera Bannerman even eens in 't bezit van een schiet wapen was. Zelfs al beschikte een van de anderen over een revolver, dan was hem de gelegenheid ont nomen, 't wapen nu nog voor de dag te halen en et gebruik van te maken. Vera kwam naast Fenture staan. „Het ogenblik is aange broken, om 't masker te laten vallen."Zij keek niet Gerard dbch Philip Heywood. laian. ,,'k Heb er altijd wel aan getwijfeld, of u rechtuit was. Dat u voor een zó lage daad als moord te vinden zou zijn, heb ik echter helemaal niet achter u gezocht." Stella lachte schril. „Je bent gek! Je praat wartaal!" ,,'k Spreek de waarheid!" ant woordde Vera heftig. „We leggen de kaarten open!" Zich tot Alger non wendend, vervolgde zij: „Toen vader zijn eind voelde na deren, stelde hij zijn zwagers Philip en Gerard tot beheerders over mijn vermogen aan, ieder voor honderd duizend pond. De resterende vijf en twintig duizend werden uitgezet; van de rente kon 'k me ruim bedruipen. Vader vertrouwde zijn zwagers ten volle en daarmede beging hij een ern stige fout vooral ten opzichte van oom Gerard. Ofschoon beiden alles aan hem hebben te danken en hij zelfs tot aan mijn meerder jarigheid hun 't vruchtgebruik waarborgde van 't kapitaal, dat onder hun berusting was, beslo ten zij 't zich toe te eigenen." (Wordt vervolgd) Het Amerikaanse „Nationaal Aardrijkskundig Genootschap" heeft Zaterdagavond bekend ge maakt, dat naar men gelooft op de planeet Mars levende materie is waargenomen. In de medede ling wordt gesproken van de grootste ontdekking sedert de planeet 125 jaar geleden voor 't eerst in kaart werd gebracht. De materie, naar men gelooft planten, werd als een blauw groen gebied van ongeveer 200.000 vierkante mijl gefotogra feerd. De ontdekking staat op naam van dr E. C. Slipher, leider van een expeditie, die het vorig jaar in Zuid-Afrika foto's van Mars nam. Dr Slipher zelf nam een groot aantal foto's. Het ontdekte gebied ligt nabij het grote kanaal Thoth. „Nooit tevoren had men op Mars de plotselinge verschijning van een zo belangrijke donkere vlek waar genomen, behalve als uitbrei ding van 'n bestaand donker ge bied". De ontdekking geeft steun aan de „conclusie, dat Mars geen dode wereld is, en dat de ver schijning van donkere vlekken wordt veroorzaakt door de plot selinge aanwezigheid van plan tengroei". Om meer over mogelijk plan tenleven op Mars te weten te komen, zullen wellicht spoedig in een laboratorium korstmos sen, die op kale rotsen en berg toppen groeien, worden gekweekt onder de physische en chemische voorwaarden, welke naar men gelooft op Mars bestaan, aldus het genootschap, dat er aan toe voegt, dat de Marsiaanse plan tengroei volgens deskundigen uit dergelijke mossen kan bestaan. N.V. Fa. P. J. van de Sande DONDERDAG 22 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.9.30 Voor de huisvr.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kamerorkest; 11.45 Lezing; 12.00 Zang en pia no; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.35 Hammondorgel; 12.50 Uit het be drijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.55 Koersen; 14.00 Gr.; 14.15 Cabaret; 14.45 Piano; 15.15 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Voor de vrouw; 18.17 Or kest; 18.40 Klankbeeld; 19.00 Lichte muziek; 19.15 Gesproken brief uit Londen; 19.20 Act.; 19.30 Gram. 20.00 Nieuws; 20.05 Ork.; 21.10 Hoorspel; 22.10 Gram.; 22.15 Lichte muziek; 22.40 Sportpro blemen; 22.50 Sportact.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Pianospel; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc.; 12.30 Land- en Tuinbouwmed.; 12.33 Wij van het land; 12.40 Ver volg conc.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Zang en pia no; 13.45 Gram.; 14.00 Herden kingsbijeenkomst bond van Chr. politie-ambt. in Nederland; 15.15 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Zang en piano; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Koer sen; 17.45 Gram.; 18.30 Fries pro gramma; 13.45 Gram.; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.20 Discussie; 19.35 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.50 Causerie; 21.10 Ka merkoor; 22.15 Literair progr.; 22.25 Gram.; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.15 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Oude muziek; 15.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram., 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gr.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Cau serie; 20.00 Operettemuz.; 20.30 Verzoekprogr.21.40 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuz.; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 6