„Grote finale" van de E-55 Oost-Duitsland souverein Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! Burgess and MacLean GRATIS EEN GROTE PINDAREEP Kantongerecht te Terneuzen RECHTSZAKEN MARKTBERICHTEN Beursoverzicht De kwestie-Cyprus Befaamd kaarttafeltje te koop Weer twee Amerikaanse burgers vrijgelaten Lang uitspraak zaak blauwkapel in of een busje OploskoHie Geldig van 21 t/m 27 September 1955 Finse delegatie uit Moskou vertrokken Verschijningsverbod voor vier Turkse bladen „Hilda" teistert Mexico Duitsers keren uit Rusland terug Radicale maatregel tegen schuldenaars Sowjet-diplomaat mocht Australiëniet binnenkomen De bestrijding van de corruptie in Indonesië Van officiële Britse zijde is ver klaard, dat Engeland zich zal verzetten tegen bespreking van de kwestie-Cyprus in de algeme ne vergadering van de V. N. „Het is een zaak die drie oude bond genoten aangaat en naar onze mening verdient het aanbeveling de bespreking ervan onder ons te houden", aldus een Britse woordvoerder. Op initiatief van de aartsbis schop van Athene, mgr. Spiiri don, werd Dinsdag in geheel Griekenland een „dag van natio naal protest" gehouden ten te ken van deelneming met het lot van de Grieken op Cyprus en als teken van rouw met de slacht offers van de anti-Griekse in cidenten die zich kortelings in Turkije hebben voorgedaan. Van n._ uur tot 11.30 uur stond al het verkeer stil, terwijl ,in de fabrieken niet werd ge werkt. Deze protestactie valt samen met de opening van de zitting •der algemene vergadering van de V. N. te New York, waar, als het desbetreffende Griekse ver zoek wordt ingewilligd, o.m. de kwestie-Cyprus ter sprake zal komen. Een kaarttafeltje, dat destijds in Groot-Brittannië aanleiding heeft gegeven tot opspraak, waar bij ook de toenmalige prins van Wales later voor korte tijd koning Edward VII betrokken was, wordt vandaag te Huil op een verkoping gebracht, aldus meldt de „Times". De tafel werd in September 1890 gebruikt bij een spel op Tranby Croft thans een meis- i jesschool het tehuis van de rijke reder Arthur Wilson. Met de prins van Wales waren ook te gast generaal sir Owen Wil liams en luit.-kolonel sir William GordonCumming van de Scots Guards. Het spelletje baccarat eindigde op onprettige wijze, doordat sir William Gordon- Cumming van vals spel werd be schuldigd. Men sprak echter af verder niet meer van het geval te reppen en de beschuldigde te kende een verklaring, dat hij noeit meer zou kaartspelen. Een jaar later lekte de geschiedenis toch uit en sir William werd maatschappelijk uitgebannen. Het tafeltje in kwestie werd door de Wilsons verkocht en be landde via een zakenman bij een herbergier, die onlangs is ge storven. In de voormalige televisiestu dio van de E-55 kreeg Dinsdag de nationale energie manifestatie de genadeslag, want veel van wat kleur en fleur aan de expositie had gegeven, zoals 't vermaaks centrum „Unifesti", werd open baar geveild. Naar schatting 700 liefhebbers hadden zich verza meld om getuige te zijn of een bod te doen op honderden zaken van de meest uiteenlopende aard. Zo vermeldde de catalogus onder meer stalen ledikanten, electrische feestverlichting, scha kelkasten, emmers, braadpannen, broodplank, wasteil, verduiste ringsgordijnen, japonnen, slopen, cocosmatten, dekzeilen, tuinders- matten, roeispanen en klimpalen. Een deel van de ruimtevaart kwam onder de hamer in de vorm van schuimrubbermatrassen (op brengst 155,— de vijf stuks) en valhelmen. De herkomst van de in de catalogus genoemde „zwab bers" werd niet vermeld. Een partijtje vuurwerk het oude jaar is weer in zicht vond een koper voor twaalf gulden en een broek, riem en pet, onderdeel van de kledij van het matroosje, dat de twee en half millioenste be zoeker verwelkomde brachten 8 gulden op. Tegen de middag kwam „Uni festi" aan bod en vele delen van Europa passeerden de revue. Voor ƒ440,— kreeg de London Pub een eigenaar, de „onderwe reld" bracht het tot ƒ1200,— en „Paris Metro" ging van de hand voor 1800,—. De ((Rue de Tivo- li" die slechts een lengte van 13 meter had, stond eveneens op de verkooplijst. De „rovershut", die op het eiland „Caramonte" was gelegen (met riant uitzicht) vond aftrek voor slechts 110, Voor ƒ280,kon men eige naar worden van een houten Giethoornse punter, doch een tweede exemplaar bracht het tot 250,—. Zo ging het door tot de mid dagpauze. Nog tal van zaken stonden op het programma, zoals een apenkooi, een dansvloer, de grote muziektent van het „Place Mondiale", de complete lucht brug over de Westzeedijk en het complete kinderland, dat, zoals de catalogus zegt, „zorgvuldig gedemonteerd opgeleverd zal worden". De grote muziektent van de „Place Mondiale", die Dinsdag middag op de liquidatieverkoop van de E-55 aan bod kwam, bracht 3000,— op. De middag was begonnen met het veilen van een apenkooi en de opSrengst was tachtig gulden. De dansvloer en het houten podium van het pretstadje gingen voor resp. 2200 en 1010 gulden van de hand. Vervolgens wisselden nog en kele „Schiedamse Dijken" van eigenaar, evenals een Chinees restaurant, dat 1600,noteer de. Het hoogtepunt van de vei ling was volgens velen de com plete luchtbrug, die als brug der kennis door de Westzeedijk ge scheiden delen van de expositie verbond. De brug, die bestond uit 35 ton stalen balken en 17 ton staal in diverse uitvoeringen, een houten brugdek en leuninghout, werd verkocht voor 18.500, aan de heer Van Heeswijk uit Veghel. De twee „janushoofden" dubbele gezichten naar een ont werp van D. Semey schreef de catalogus werden voor 22,— geveild en zij zullen een plaatsje krijgen op het voetbalveld van een vierde-klasser te Rotterdam. De voorzitter, die ze kocht, ver telde, dat het van de resultaten van zijn club af zal hangen of de janushoofden lachend of treu rend te zien zullen zijn. De staalconstructie plus hou ten brugdek van de waterbrug, die Energie- en Ahoyhal ver bond, bracht 13.000,op. In Hongkong zijn Dinsdag twee Amerikaanse burgers aangeko men, die door communistisch China zijn vrijgelaten op grond van de jongste Geneefse over eenkomst tussen China en de Ver. Staten, waarbij o.m. een regeling werd getroffen voor de spoedige vrijlating van tien Ame rikaanse burgers. De twee vrijgelatenen zijn vrouwelijke Presbyteriaanse zen delingen, Dorothy Middleton en Sara Perkins, die in 1951 werden gearresteerd. Zij schenen beide in goede gezondheid te verkeren. Er zijn thans negen van de tien burgers vrijgelaten. In Frankfort zijn vorig week einde de langste mannen van de bondsrepubliek bijeengeweest. Hun „club der lange mensen" heeft een nieuwe aanwinst ge kregen: een man van 2,24 meter, die alle oude leden met enkele centimeters heeft geslagen. Alleen mannen van meer dan 1,90 meter en vrouwen van meer dan 1,82 mogen lid van de club zijn. Eén der leden is een zoon van dr. Adenauer, een Katho lieke geestelijke, die 1,96 meter haalt en schoenenmaat 50 heeft. Groot-Brittannië zal bij de Sow- jet-Unie geen stappen doen naar aanleiding van de kwestie be treffende Burgess and MacLean, zo beeft een woordvoerder van 't „Foreign Office" meegedeeld. H«jj verklaarde voorts, dat Donald MacLean in de periode, dat een onderzoek werd inge steld naar zijn activiteit, geen toegang meer had tot „bijzonder gAeime documenten". In April 1051 was de contna-spionnage- stienet begonnen de gangen van I', HOGER BEROEP. gerechtshof te Amster- beeft de 37-jarige verzeke ringsagent H. de V. uit De Bilt, éépT der twee mannen die twee jast geleden het plan hadden be raamd om een 54-jarige dame voor wie zij eerst een levensver zekering zouden afsluiten van 't leven te beroven door middel van een treinontsporing bi Blauwkapel, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Tegen V. had de procureur-ge neraal bevestiging van het rephtbankvonnisvier jaar met ter beschikkingstelling geëist. Hia heeft bijna twee jaar in voor arrest gezeten. De andere man, een 35-jarige ex-S.S,'er uit Zeist, heeft in zijn door de rechtbank opgelegde straf: twee jaar "met ter beschikkingstelling, berust. AANNEMER REED BIXIEMENWINKEL BINNEN. Veroordeeld tot één maand, en jaar ontzegging. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 38-jarige aannemer uit de hoofdstad G. K„ die op 17 November 1954 nadat hij enkele borrels had gedronken „als een waanzinnige met een snelheid circa 70 km door de slechts 4 t* brede Gierstraat te Haarlem regd. daarbij twee fietsers raak te en tenslotte de pui van een Hoemenwinkel „vermorzelde" veroordeeld tot één maand ge vangenisstraf en ontneming van de bevoegdheid om een auto te bepfcuren voor de tijd van twee jdsr. De aannemer en zijn mede- imrfttende, een 44-jarige café- houdster uit Amsterdam, liepen em hersenschudding op. De elrijdsters kwiaimen er goed In eerste instantie was de tot twee maanden en ont zegging van de rijbevoegdheid vpor twee jaar veroordeeld. De procureur-generaal had bevesti ging van dit vonnis geëist. MacLean na te gaan, die toen aan het hoofd stond van de Noordamerikaanse afdeling van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken. Op 25 Mei van dat zelfde jaar verdwenen MacLean en Burgess via St Malo in Frank rijk. Een verder spoor van de mannen heeft men nooit kunnen vinden. Op de vraag of de veiligheids maatregelen tegen MacLean wel licht diens achterdocht hadiden opgewekt en zo diens vlucht ver haast, wilde de woordvoerder geen antwoord geven. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt nog verklaard dat het onwaarschijnlijk is, dat Groot-Brittannië aan de Sowjet- Unie de uitlevering van de twee mannen zal wagen, omdat er: a. Tussen beide landen geen uitleveringsverdrag bestaat. b. Een internationale gewoon te bestaat die verbiedt dat een regering zijn spionnage-agenten uitlevert en c. Geen zekerheid bestaat over de huidige verblijfplaats van de twee Britten. Het Britse kabinet zal zich vandaag of morgen met de kwes tie bezig houden. Zoals gemeld staat de regering een reeks vra gen van Lagerhuisleden te wach ten, wanneer het parlement vol gende maand van reces terug keert. Aan premier Eden zal wor den gevraagd een speciale com missie in te stellen teneinde de kwestie-Burgess-MacLean te on derzoeken en na te gaan of de bestaande methoden ter verzeke ring van de betrouwbaarheid van ambtenaren wel doeltref fend zijn. De regering heeft be loofd een witboek over de ge schiedenis te publiceren. De Russische premier, maar schalk Nikolai Boelganin, en de premier van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl, hebben Dinsdag een nieuw verdrag ondertekend op basis waarvan Oost-Duitsland zijn souvereiniteit herkrijgt. Het verdrag zal van kracht blijven tot het herstel van de eenheid van Duitsland als een „vredelievende en democratische staat" of totdat de beide partijen (Rusland en Oost-Duitsland) tot overeenstemming komen over een verandering of opzegging van het verdrag. Het verdrag zal in werking treden met het uitwisselen van de bekrachtigingsdocumenten, dat binnenkort in Berlijn zal plaats hebben. In het verdrag wordt bepaald, dat de Russische troepen in O. Duitsland zullen blijven zolang Amerikaanse, Britse en Franse troeoen zich op West-Duits grondgebied bevinden. De Rus s'sche troepen zullen zich echter n!et mengen in de bmnemandse aangelegenheden van de repu- bliek. Het verdrag werd om 17.50 uur plaatselijke tijd in de mar meren zaal van het Kremlin ge tekend. In een communiqué, dat na de besprekingen werd uitgegeven, wordt gezegd, dat beide partijen van gedachten hebben gewisseld over internationale problemen van wederzijds belang, en in het bijzonder problemen waarmee de ministers van buitenlandse zaken van de grote vier zich vol gende maand te Genève zuilen bezighouden. Volgens het communiqué zijn beide partijen het er over eens, dat deelneming van zowel Oost als West-Duitsland aan deze con ferentie de besprekingen aldaar over de Duitse kwestie zullen vergemakkelijken. Verder wordt in het commu niqué gemeld, dat beide partijen van gedachten hebben gewisseld over het probleem van de vroe gere Duitse gevangenen, die zich nog in de Sow jet-Unie bevinden als gevolg van veroordelingen wegens oorlogsmisdaden. De Russische regering heeft toege zegd, een aanbeveling tot vrij lating van deze gevangenen aan de opperste Sowjet te zullen voorleggen. In een brief, die Dinsdag te Moskou is gepubliceerd, heeft de Oost-Duitse minister van Bui tenlandse Zaken, dr Lethar Bol, aan de Russische plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Zaken, Valery Zorin, geschreven dat Oost-Duitsland zijn eigen grenscontrole zal overnemen. Ook zullen de Oost-Duitsers zelf de controle gaan uitoefenen op de verbindingslijnen tussen W. Duitsland en West-Berlijn, die over Oost-Duits gebied lopen. Toezicht en controle op militair verkeer van de westelijke grote drie zal echter door het Russi sche militaire commando blijven uitgeoefend. ->v +eo.ta SMtttL De Finse president, Juho Paa- sikivi, is Dinsdagmorgen na een verblijf van vijf dagen in de Sowjet-Unie met een speciaal Russisch lijntoestel uit Moskou naar Helsinki vertrokken. In zijn gezelschap bevonden zich pre mier Kekkonen en andere Finse leiders, die aan het overleg met de Russische regeringsleiders hebben deelgenomen. De delegatie werd uitgeleide gedaan door president Worosji- lof, premier Boelganin, maar schalk Zjoekof en andere hoog geplaatste Sowjet-functionaris- sen. Op het vliegveld Sjoeskog bij Helsinki werd de Finse afvaar diging welkom geheten door de voorzitter van de kamer, Fager- holm, en leden van het corps diplomatique. De hoofdstad was versierd met vlaggen en de scholen hadden een vrije dag ter gelegenheid van de terugkeer van de Finse dele gatie. Ondanks het zeer slechte weer was een grote menigte in Helsinki op de been om president Paasikivi toe te juichen. De Turkse regering heeft op grond van haar bevoegdheden krachtens de staat van beleg vier dagbladen een verschijningsver bod opgelegd. Het blad met de grootste oplage, „Hurriyet", en het democratische blad „Tercu- man" zijn voor veertien dagen gesloten. „Ulus", het blad van de volkspartij (oppositie), is voor onbepaalde tijd gesloten. De regeringsmaatregel is geno men na een artikel in de thans verboden bladen van de hand van Ismet Inonu, leider van de republikeinse volkspartij (oppo sitie), waarin wordt aangedron gen op een bijeenkomst van de nationale vergadering ter be spreking van de staat van beleg, die op 7 September is afgekon digd na de anti-Griekse ongere geldheden in Turkije. Tengevolge van zware regen val, veroorzaakt door de orkaan „Hilda" zijn Dinsdag in Noord en Midden-Mexico elf personen om het leven gekomen, 300 ge wond en 20.000 dakloos gewor den. De havenstad Tampico aan de Golf van Mexico lijkt op een ge bombardeerde stad, aldus deze berichten. De eerste vier Duitsers, die door de Sowjet-Unie zijn vrijge laten sinds de besprekingen van bondskanselier Adenauer in Mos kou, zijn Dinsdag in het vluchte lingenkamp Friedland aange komen. Het is nog niet bekend of deze vier Duitsers deel uitmaken van de groep, van 9626 krijgsgevang^ nen en burger-geïntemeerdefi, wier vrijlating door de Russische regering aan bondskanselier Adenauer is toegezegd. De landbouwer M. IJ. uit Axel stond terecht, omdat een zekere V., in dienst van verdachte, op 9 Juli j.l. een tractor met daar achter een aanhangwagen, waar in zich een hengst bevond, op de provinciale weg aldaar had ge reden zonder in het bezit te zijn van een werkboekje en zondër het verplichte bordje „Veever- voer" op de aanhangwagen te hebben. De ambtenaar van het open baar ministerie eiste voor elk der overtredingen 10 of 2 dagen. De kantonrechter hield rekening met de omstandig heden en maakte er totaal 6 of 2 dagen van. Geen... dame in het verkeelr! De Belgische dame D. P. uit Belsele haalde op 5 Juli j.l. op de weg Sluiskil—Axel met een personenwagen een duo-brom- tiets in op het moment, dat uit de tegenovergestelde richting een auto naderde. Bij het passe ren kwam de Belgische auto in aanraking met de bromfiets, hetgeen tot gevolg had dat beide personen op de weg terecht kwa-, men. Verdachte trachtte aan te to nen, dat de schuld niet bij haar, doch bij de bestuurder van de bromfiets lag, omdat deze bij het voorbijrijden van de tegenligger was uitgeweken. De kantonrechter was het met de ambtenaar eens, die zeide van oordeel te zijn, dat verdachte was geschrokken van de tege moetkomende auto. Zij had moe ten wachten tot de auto was ge passeerd en dan pas zelf voorbij moeten rijden. Overeenkomstig de eis werd het vonnis bepaald op ƒ40 of 8 dagen. De fabrieksarbeider L. de W. te Terneuzen hoorde 10 of 4 dagen tegen zich eisen, omdat hij op een rijwielpad aldaar met zijn rijwiel niet voldoende rechts had gehouden. Uitspraak was conform. 25 Inclusief „Ik heb niets met U te maken", had J. H., kellner van beroep te Goes, tegen een in functie zijnde marechaussee gezegd, toen deze hem in de autobus bij het grens- kantoor te Clinge vroeg naar zijn legitimatiebewijs. Tot tweemaal toe had hij op een bevel van de bewuste ambte naar geweigerd de autobus te verlaten. Het optreden van de dienstdoende ambtenaar vond verdachte „ontzettend brutaal"! De kantonrechter, mr Van Meerwijk, bracht verdachte aan het verstand, dat integendeel zijn optreden nergens op leek en vonniste hem daarom ook con form de eis tot 25 of 5 dagen. Conform de eis was de uit spraak die luidde 20 of 4 dagen. E. L„ sloper te Axel, bestuur de in de Zeestraat aldaar een auto, waarvan één der koplam pen „wegens slecht contact" niet brandde. De uitspraak was ook hier conform de eis ƒ30 of 5 dagen. Ook bij de landbouwer M. A. F. te Hontenisse, was het te dóen om de verlichting op zijn luxe wagen. Tijdens een rit op de provinciale weg HulstKloos- terzande brandde zowel de linker koplamp als de twee achterlich ten niet. Verdachte voerde aan, dat het hier het doorspringen van een der zekeringen betrof. Voor het eerste feit eiste de ambtenaar van het O. M., mr Lebret, ƒ30 of 6 dagen en voor het tweede 25 of 5 dagen. Het vonnis was gelijkluidend. Distels... of „opslag"? Op een perceel erwten van de landbouwer R. A. te Overslag zouden in de maand Juli veel dis tels hebben gestaan. Een ambte naar van de rijkspolitie maakte A. hierop attent. Samen hadden zij later het perceel bezocht. Zeer onverstandig negeerde A. de toch waarlijk goed bedoel de attentie van genoemde ambte naar en liet rustig de natuur haar gang gaan. Verdachte gaf ter zit ting te kennen, dat er van distels geen sprake was, doch dat groei sel „opslag" wordt genoemd. Teneinde zowel de bewuste ambtenaar W. als getuigen te ho ren, werd de voortzetting van de ze zaak bepaald op 4 October e.k. Een Londense kruidenier, Tom Seagrove, heeft Maandagochtend zijn dreigement uitgevoerd om de eerste twee namen van klan ten, die hem geld schuldig zijn, voor het raam van zijn winkel op te hangen. Verscheidene schulde naars hebben zich met spoed hij de kruidenier gemeld, toen deze een week geleden zijn voornemen bekend maakte. Andere hebben het dreigement echter genegeerd en hun namen zullen nu met twee tegelijk in de etalage verschijnen. Andere winkeliers van de wijk hebben verklaard Seagrove's voorbeeld te volgen, indien zijn idee succes heeft. Dat moest hij toch weten? C. D. de V., schrijver bij de verkeersinspectie, wonende te Zaamslag, had als bestuurder van een bromfiets op de Oude- landseweg te Terneuzen, een rij-; wiel, waarop z'n meisje was ge zeten, voortbewogen; De Australische autoriteiten hebben een Sowjet diplomaat, Boris Tsjoedinof, attaché aan de ambassade te Wellington in N ie uw-Zeeland, de toegang tot het land geweigerd, toen deze in Fremantle (West-Australië) aan land wilde gaan. Tsjoedinof is naar Nieuw-Zeeland terugge keerd. Het hoofdparket werkt elke dag veel langer dan normaal om het onderzoek naar corruptie uit te voeren, aldus heeft het hoofd van de centrale recherche, Seno- adji, verklaard. De oud-minister van godsdienstzaken, Kjai Mak- sur, is reeds tweemaal gehoord inzake verkoop van lijkwaden, die door de vorige regering in han den van zijn ministerie was ge steld. Voorts is men ongeregeldheden op het spoor in buitenlandse rijst- aankopen, in verband waarmee de oud-secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, Sediono, is verhoord. Men is ook voornemens de oud- minister van Gezondheid, Lie Kiat Teng, inlichtingen te vragen over het financiële beheer op zijn ministerie. Door uitstedigheia van Lie Kiat Teng is men tot dusver niet tot zijn ondervraging kunnen overgaan. VEEMARKT ROTTERDAM. 20 September. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 4058 dieren, zijnde: 1907 vette koeien en gebruiksvee, w.o. 907 t.b.c.- vrij; 398 vette en graskalveren, w.o. 202 t.b.c.-vrij; 421 nuchtere kalveren; 129 varkens; 192 big gen; 132 paarden; 63 veulens; 763 schapen of lammeren en 53 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,122,72; vette kalveren ƒ2,303,10; Slachtpaarden 1,902,25, al les per kg. Graskalveren van 270425 Nuchtere kalveren 4873; Biggen 3850; Veulens 275 d25 Schapen 90125 Lammeren 85ƒ110; Melk- en kaltkoeien 725ƒ1025; Vare koeien 550780; Vaarzen 600—780; Pinken 350—480. alles per stuk. Overzicht: Vette koeien: aan voer iets groter, handel zeer kalm, niet geheel prijshoudend, enkele prima's boven notering. Vette kalveren: aanvoer als vo rige week, handel goed, prijzen als vorige week. Graskalveren: aanvoer groter, handel lui, prij zen met moeite te handhaven. Nuchtere kalveren; aanvoer rui- mer, handel redelijk, niet geheel prijshoudend. Biggen: aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prij zen van vorige week konden zich goed handhaven. Slachtpaarden: aanvoer als vorige week, handel kalm, iets stijver in prijs. Veu lens: aanvoer gewoon, handel willig, hogere prijzen. Schapen en lammeren: meer aanvoer, handel tamelijk, prijzen onver anderd. Melk- en kalfkoeien: aanvoer even ruimer, handel stil, met iets teruglopende prijzen. Vare koeien; aanvoer gewoon, handel stroef, prijzen onveran derd. Vaarzen en pinken: iets meer aanvoer, handel stil, voor al niet hoger in prijs. Levendige handel in claims Philips. De Amsterdamse effectenbeurs heeft Dinsdag nauwelijks aan dacht kunnen besteden aan de Prinsjesdag en de inhoud van de Troonrede. De beursbezoekers werden te zeer in beslag geno men door de grote gebeurtenis van de dag n.l. de opening vair de handel in claims Philips, voortspruitende uit de grote aandelen-emissie van het Eind- hovense concern, waarover de laatste dagen zoveel te doen is geweest.' Vijftien dagen lang zal deze handel, naar men mag aan nemen, het beursleven beheer sen, want Dinsdag viel reeds te bespeuren, dat de markt een min ot meer eenzijdig karakter heeft gekregen. Claims Philips waren het gesprek van de dag nadat onder enorme belangstelling de affaire in deze stukken temidden van een enorme drukte .in een zeer levendige opeengepakte hoek van de beurs was begon nen. De eerste koers stelde zich op 406 gulden, hetgeen lager was dan op grond van het koersnï- veau van Maandag (aandelen 482) m-ocht worden verwacht en op grond waarvan een. claimprijs van 413 gulden was berekend. De openingskoers voor de ciaim kwam overeen met een aandelen koers eumclaim van circa 475 e» exclaim van circa 354. De prijs liep op tot 410 gulden, om daar na in te zakken tot 402 gulden. Er heerste nog volkomen onze kerheid omtrent de houding die New York zal aannemen en waar van voor het verdere verloop tot aan de inschrijving op 10 October veel zal afhangen. Op het ogen blik is het zo, dat Amerikaanse brokers niet hun bemiddeling mogen verlenen voor de aankoop van aandelen of claims Philips in het buitenland. De claimprijs herstelde later weer tot circa 408 gulden. De rest van de markt had niet veel te betekenen. De koersen voor de internationale fondsen weken weinig af van die van Maandag. A.K.U. handhaafde zich goed maar de overige papie ren waren merendeels zwakker. In scheepvaart liet Holland- Amerikalijn een herstel zien. Cultuurfondsen waren goed op prijs, uitgezonderd Senembah die 3 procent verloor. Gister was de inschrijving voor aandeelhou ders op de aandelenuiigifte der rubberfabriek Vredestem tegen 200 procent. Prolongatie 2% pCt. NABEURSKOEBSEN. Kon. Olie: 653—659 slot 659 (656%) A.K.U.; 362 slot 362 (361%) Philips 350—352 slot 353 354 (354%) Philips claim: 399—405 Unilever: 488489 slot 489 (490% l

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3