De toestand in Argentinië Uit de Provincie SIS: De Koninklijke rijtoer Prinsjesdag in Den Haag WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Peron naar Paraguay Paddestoelen en Spencer BEGRAFENISPERSONEEL TE PARIJS STAAKT. Egyptische troepen in gebied van Gaza 500 M. teruggetrokken TERNEUZEN. AXEL. VERBETERING Oost-Duits ontwerpverdrag JUNTA AANVAARDT AF TREDEN VAN PERON, AGENDA v.m. n.m. HULST. SLUISKIL. STOPPELDIJK. ZAAMSLAG. Lange convooien vrachtauto's met soldaten zijn Dinsdag naar ï»et havengebied van Buenos Aires gezonden ter versterking van de daar reeds opgestelde troepen, aldus werd uit Monte video gemeld. In het havenge bied werden nieuiwe stuikken iuehtdoelartillerie opgesteld. Dinsdag omstreeks twaalf uur scheen de toestand verwarder to ooit. De regeringszender zweeg over vredesonderhande- fingen, terwijl de rebellenzender van Mendoza het hoofd van vlooteenheden van de opstande lingen, admiraal Rojas ervan op de hoogte stelde, dat de regering meer troepen naar Cordoba zendt., In een te Montevideo opge vangen radiobericht wordt mle- degedeeld dat de reorganisa tie der regeringsstrijdkrachten voortgang heeft. Door een te Buenos Aires gevestigde radiozender der op standelingen werd het volgende dringende bericht dat te Mon tevideo werd ontvangen aan bet revolutionnaire hoofdkwar tier der marine gezonden. „De regering zendt troepenver sterkingen naar Cordoba. Het aaareel dezer militairen is zeer Jaag. Er hebben massale deser ties plaats. De troepen kampen met een tekort aan benzine. Er üs sabotage gepleegd aan spoor lijnen. In Buenos Aires is een ge ideelte der regeringstroepen in opstand gekomen. De leiders der militaire junta «srdedigen hun eigen posities. zijn tegen de plannen van het algemene vakverbond gekant, doch zij zijn niet te vertrouwen. Wij gaan voort, totdat offi- sïael is medegedeeld dat de re- Eeringsstrijdkraahten zich on- ■swKrrwaardelijk hebben overge geven". Het radiotelegram \Vas onder tekend door „Walter Viaver, kapitein bij het burgercomman do te Buenos Aires. Gemeld wordt, dat troepen der opstandelingen Coronel Dorrego, km van Buenos Aires, hebben Sezet en dat zij bij hun opmars door de provincie Buenos Aires geen tegenstand ondervinden. En een aan admiraal Rojas, de bevelhebber van het Argentijnse eskader voor Buenos Aires, ge lichte melding van een radiosta tion der opstandelingen wordt 't mlgende medegedeeld: 1. Op het in de omgeving van ie- hoofdstad gelegen vliegveld -van Moron is men bezig de ken tekenen der marine op vliegtui gen aan te brengen. 2L Op de 70 km ten zuidwes ten van Buenos Aires gelegen ba sis Rio Santiago worden motor torpedoboten in gereedheid ge bracht. X. Te Punto Lara, 51 km ten oosten van Buenos Aires, wordt gesehut in stelling gebracht. S. Het algemene vakverbond bereidt te Buenos Aires en te .Eva Peron (het vroegere La Pla ta) een nieuwe „Zeventiende Oc tober" (machtsoverneming door «Se-Peronisten) voor. 5. Aan de Peronisten moet de «is van onvoorwaardelijke over gave worden gesteld. De radiostations der opstande lingen hebben een boodschap van admiraal Rojas omgeroepen waarin de vloot wordt opgedra gen de grootste mogelijke waak jaamheid te betrachten en zich gereed te houden de strijd elk (Ogenblik te kunnen hervatten. De admiraal zal de rebellen richtlijnen verschaffen voor een coördinatie hunner strategische «peraties. ÖE TOESTAND IN BUENOS AIRES. stations der opstandelingen, waarnaar nu iedereen in de hoofdstad luistert". De leiders van de Argentijnse revolutionnaire beweging en de militaire junta, die ter vervan ging van de regering-Péron is in gesteld, zijn Dinsdagochtend vre desonderhandelingen begonnen, aldus berichten uit Buenos Aires. Het feit, dat onderhandelingen begonnen zijn, is bekend gemaakt in een communiqué van de mili taire junta, maar er wordt niet meegedeeld, waar zij worden ge houden. In 't communiqué wordt voorts gezegd, dat de opstandige mari neleiders in verband met het openen der onderhandelingen hun dreigement om de olieraffi naderij te Eva Péron te bombar deren hebben ingetrokken. Eva Péron ligt ongeveer 60 km van Buenos Aires. Intussen rukken opstandige mariniers, die Coronel Dorrego, ongeveer 40 km van de hoofdstad hebben veroverd, verder op naar Buenos Aires, zonder dat zij ver zet ontmoeten. In het communiqué van de mi litaire Junta wordt verder ver klaard, dat de secretaris-gene raal van het machtige algemeen vakverbond, dat Peron altijd ge steund heeft, was meegedeeld, dat alle arbeiders aan het werk moeten blijven. In Buenos Aires hebben de burgers Dinsdag een vrije dag gekregen. derheden over de gevechten ver boden. Eén blad moest een pagi na laten vervallen, omdat er fo to's op voorkwamen van het fel omstreden Cordoba. DE NEDERLANDERS IN ARGENTINIË. Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft Maandag uit Buenos Aires bericht ontvangen, dat de leden der Nederlandse ko lonie aldaar in goede welstand verkeren. Er zijn geen Neder landse bezittingen ter plaatse be schadigd. ?nt Begrafenissen in Parijs moes ten Dinsdag 24 uur worden uit gesteld, omdat werknemers van de gemeentelijke begrafenis maatschappij in staking zijn ge gaan voor hogere lonen. De sta king is beperkt tot lijkkistenma kers en de chauffeurs die de kis ten afleveren. De enige begrafenissen die nog doorgang kunnen vinden, zijn die waarvoor de kisten reeds waren geleverd of waarvoor familiele den zelf de kist kunnen halen. De Egyptische eerste-minister- kolonel Nasser, heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat de Egypti sche legereenheden in het ge bied van Gaza bevel hebben ge kregen zich 500 meter van de bestandslijn terug te trekken. Dit is in overeenstemming met een plan van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties tot het instellen van een bufferzone langs de bestandslijn. ONTSNAPTE ARRESTANT NAAR HUIS VAN BEWARING TE MAASTRICHT. De 25-jarige monteur H. J. K. uit Rotterdam, die op 5 Septem ber ontsnapte uit het gebouw van de rechtbank te Maastricht, is Zaterdag j.l. door de politie van 's-Gravenhage gearresteerd. Hij is inmiddels overgegeven aan de politie te Rotterdam, die hem heeft verhoord. In de loop van deze week wordt hij naar Maastricht overgebracht en dan opgesloten in het Huis van Be waring. Zoals reeds is gemeld, hield K. zich tien dagen schuil in een hooiberg te Heugen bij Maastricht, voor hij door de po litie van Maastricht werd aange houden. Hij wist te ontvluchten door een tafel tegen een parket wachter aan te gooien. Reuters correspondent Alfonso Mauri meldt*. „Buenos Aires was Dinsdag een overprikkelde stad. Dinsdagochtend vroeg werden voor de eerste maal oavaleriepa- trouilles in de straten waargeno men. Winkels, bioscopen, café's en fabrieken in Buenos Aires zijn •gesloten, terwijl het in de straten wemelt van militairen, grens wachten en politie, hetgeen de «druk van een belegerde stad wastigt. Voor het Congresgebouw staan 30 legervrachtauto's met infante risten. Op de toegangen naar het regeringsgebouw zijn versperrin gen opgeworpen, die door bewa pende politie worden bewaakt. Ook de toegangen naar het pre sidentiële paleis zijn afgezet. Zi; worden bewaakt door zwaar be wapende militairen. De spannnig wordt verhoogd door de berichten van de radio- PERON NAAR PARAGUAY. De ambassadeur van Paraguay te Buenos Aires Juan Chavez, heeft tegenover een vertegen woordiger van A.F.P. bevestigd, dat ex-president Peron zich aan boord van de Paraguese kanon neerboot „Humaita" op weg naar Paraguay bevindt. Peron heeft zich^- Dinsdag ochtend vroeg, slechts vergezeld door zijn chauffeur, bij de Para guese ambassade vervoegd. De concierge had onmiddellijk de ambassadeur verwittigd, die Peron naar zijn eigen woning had vergezeld. Ambassadeur Chavez had Peron vervolgens naar de kanonneerboot begeleid. Nader wortdt gemeld dat Peron, nadat militaire radio-sta tions der opstandelingen de Argentijnse vloot hadden ge waarschuwd de „Humaita" aan te houden, de kanonneerboot weer verliet en per auto naar het vliegveld reed. De Paraguese ambassadestaf wilde geen commentaar op dit bericht geven. De Uruguayse regering heeft het bekende Uruguese zendsta tion „radio Carve" twee uur zendtijd ontnomen, omdat het op nadrukkelijke wijze een be roep van het opperbevel der Argentijnse revolutionnairen had omgeroepen, waarin werd opgeroepen tot het „zo nodig met gebruikmaking van alle middelen" aanhouden van de Paraguese kanonneerboot, waar mede ex-president Peron zou pogen Asuncion te -bereiken. Volgens de Paraguese ambas sade bevindt Peron zich aan boord van de kanonneerboot „Pa raguay" (en niet op de „Humai ta", een andere Paraguese ka nonneerboot, die zich eveneens in de haven van Buenos Aires be vindt) De „Paraguay" heeft het an ker nog niet gelicht. Het schip lag in de haven Buenos Aires in reparatie. Volgens een te New York op gevangen Argentijns radiobericht is ex-president Peron, vergezeld door zijn adjudant majoor Igan- cio Cialceta, aan boord van de kanonneerboot „Paraguay". De Paraguese regering heeft echter de commandant van de Paraguay" opdracht gegeven niet te vertrekken vóórdat vrijge leide was ontvangen van de Ar gentijnse vloot. Nader werd gemeld, dat de „Pa raguay" géén vrijgeleide heeft gekregen, zodat zij nog steeds in de haven van Buenos Aires ligt. De jongste Prinsessen bij pap pie en mammie in een met vier paarden bespannen rode lan dauer de Prinsessen Beatrix en Irene eveneens in een rode lan dauer met een vierspan, zo reed de koninklijke familie gistermid dag door een vlaggend en jui chend Den Haag. De stad Den Haag was, voor één dag, weer volop residentie. De drukte op de Lange Voor hout was natuurlijk het grootst. Om kwart voor vier vertrok daar de stoet, voorafgegaan door de Haagse hoofdcommissaris J. H. A. Gualtherie van Weezei en diens adjudant mr C. N. Peyster te paard. Daarna volgden de ko ninklijke rijtuigen. In matige draf reed de konink lijke stoet langs de Voorhout, door de Parkstraat langs het met mensen en vlaggen volge pakte vrijheidsmonument op het Plein 1813 en zo langs Javastraat Laan van Meerdervoort naar het ooglijdersgesticht. Daar wer den dit jaar de traditionele bloe men aan de Koningin en aan de oudste twee Prinsessen aange boden door de 7-jarige Tineke Akkerman begeleid door de di recteur van het gesticht dr J. Obbink en door de 6-jarige Her man Trotsenburg, begeleid door directrice-zuster G. L. Spee. Een hartveroverend tafreeltje, dat door een groot publiek met ont roering en enthousiasme werd aanschouwd. De patiënten zaten voor dé ra men en op stoelen op straat. De zusters en artsen vormden een fleurige erehaag voor de kinde den, die de Koningin rode rozen mochten schenken en aan de Prinsessen Beatrix en Irene zalmkleurige rozen. En voort klepperden de paar-, dehoeven weer door de Prins Hendrikstraat, langs de Emma- kade, Lijnbaan, Prinsegracht, dwars door de oude binnenstad met een lus door Gravenstaat, Kettingstraat, Veenestraat, Spui straat, via de Lange Poten naar het Plein en vandaar naar het paleis Voorhout. Langs de gehele route stond een dichtopeengepakte mensen- schaar te juichen en te wuiven. Bij het paleis werd bij de terug keer aan de koninklijke familie een ovatie gebracht. De rijtoer was kort na half 5 afgelopen. Opbrengst collecte. De collecte voor de Pr. Chr. T.B.C.-organisatie, gehouden in de week van 12 tot en met 17 September, heeft 411,40 opge bracht. Wielerwedstrij d. Het wielercomité van de bond van oud-militairen heeft voor Zaterdag a.s. ter gelegenheid van de Terneuzense kermis een wed strijd voor amateurs georgani seerd. Daar dit comité niet de be schikking heeft over het par cours dat tot nu toe voor een dergelijke wedstrijd werd ge bruikt, heeft het dit verlegd naar het „nieuwe gedeelte" van Ter- neuzen, n.l. in het „Oranjekwar tier". Om deze reden heeft de buurtvereniging „Oranjekwar tier" aan de organisatie van deze wedstrijd haar medewerking ge geven. Het te berijden parcours loopt vanaf de Oranjestraat, Ma- rijkestraat, Mauritsstraat, Julia- nastraat en Beatrixstraat. Het heeft een lengte van 1100 meter en moet honderd maal worden afgelegd. Gezien de lengte van dit parcours ziet het er naar uit dat de toeschouwers een mooie wedstrijd zullen beleven. Het comité heeft voorts geluk gëhad bij het samenstellen van het rennersveld. Immers tot nu toe hebben zich reeds een groot aantal renners opgegeven waar onder de beste van Nederland en uit de streek. Zo heeft op de eerste plaats de kampioen van Nederland 1955 Schalk Verhoef zich verbonden aan deze wedstrijd deel te ne men, evenals de Noordwijker- houtse Arie van Wetten die met een mooie tiende plaats uit de wereldkampioenschappen 1955 is gekomen. De Bredanaar Leo van der Pluijm, winnaar van de ron de van Noord-Brabant, zal even eens aan deze wedstrijd meedoen en ook de Brabantse amateurs Piet de Bruijn (Roosendaal), H. van Glerum (St. Willebrord), Jan Konings (Breda) en A. Braspen- ninck (Zundert) om maar enkele te noemen zullen aan de start verschijnen. Enige sterke Zeeuwen zijn even min vergeten: Jan Westdorp uit 's Herenhoek, Theo van Wijchen (Goes), J. Huissom (Yerseke) en Jo de Roo uit Hansweert zullen het hun collega's van buiten de provincie waarschijnlijk wel las tig maken. Al met al een parcours en een rennersveld die een magnifieke wedstrijd garanderen. Als bo vendien het weer navenant is, zullen de vele honderden wie- Ier-enthousiasten uit Zeeuws- Vlaanderen en de eilanden, Za terdagnamiddag van een magni fieke wedstrijd kunnen genieten. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie werden als gevonden de volgende voorwérpen aangege ven, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter staande adres sen: 1 paar kinder-gymschoenen, Beatrixstr. 26; Huissleutel, Juli- anastraat 34Portemonnaie (groen) met inhoud, Irenestr. 5; Tafelmes (zilver), Joost de Moor- str. 2; Spade en autoped, bureau Rijkspolitie; Rode damesporte- monnaie met inhoud, o.a. gouden horloge, Oosterstr. 57; Huissleu tel en zakmes, Nieuwendijk 11; Portemonnaie met inhoud, Nieuwstr. 40; Papieren rijksdaal der en een muntstuk van een kwartje, Verlinde, Kanaalkade. Onder het hoofd van de Miljoe nennota 1956, voorkomende in het tweede blad van dit nummer, staat vermeld, dat voor 1656 de bouw van 70.000 woningen is ge projecteerd. Hiervoor moet na tuurlijk gelezen worden: 1956. RED. ©VeP. CE KLÊiNf Dtg LEVE.W5 De Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Lothar Balz, heeft Maandag op een bij eenkomst van Oostduitse en Rus sische delegaties in Moskou een ■ontwerpverdrag inzake de be trekkingen tussen Rusland en Oost-Duitsland voorgelegd, aldus meldde het Russische nieuws agentschap „Tass". Het ontwerpverdrag is voor bereid door een commissie van deskundigen. Maandag is het ont werp op het Kremlin besproken door leden van de Duitse en Rus sische delegaties, onder leiding van de Oostduitse premier Otto Grotewohl en de Russische pre- maarschalk Boelganin. De militaire junta heeft het af treden van president Peron van Argentinië aanvaard. De bekendmaking van de jun ta, waarin dit wordt medege deeld, was ondertekend door de voorzitter, generaal José Domin go Molina. De bevolking wordt er voorts in gewaarschuwd geen geloof te hechten aan geruchten, die ten doel hebben verwarring te stich ten. DE OCHTENDBLADEN VAN BUENOS AIRES. Het Peronistische blad „Demo- cracia" heeft Dinsdag een grote foto van ex-president Peron ge plaatst en geschreven dat zijn aftreden „een offer voor de vre de van het land" is. Het blad voegde er echter aan toe: „Niemand moet vergeten, dat de ideeën en de sociale voor uitgang van de tien jaren van de revolutie niet ongedaan gemaakt kunnen worden". De directeur van het blad, Mar- tiniano Paso, is afgetreden en „toont hierdoor nogmaals zijn solidariteit met Peron", aldus de „Democracia". Alle ochtendbladen van Buenos Aires zijn Dinsdag verschenen, maar zij hadden geen sensatio nele berichten over de jongste gebeurtenissen. De militaire jun ta heeft publicatie van bijzon- WOENSDAG 21 SEPT. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „A C als waaghal zen". Concertgebouw, 8 uur: Ter- neuzens Dilettantentoneel met „Tante Jutta uit Calcutta". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Gestolen liefde". DONDERDAG 22 SEPT. KLOOSTERZANDE. Ten hui ze van A. Raes, 2 uur: Open bare aanbesteding bouwen van een gemaal bij de haven te Walsoorden. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „A. C. als waaghal zen". Concertgebouw, 8 u.: Ter- neuzens dilettantentoneel met „Tante Jutta uit Calcutta". Champignonscantharellen, hole- ten dat zijn traditionele na jaars lekkernijen. Maar geloof vooral het verhaaltje niet, dat een zilveren lepel in de pan, waarin V de padde stoelen kookt, zwart wordt indien er zich een giftige tussen bevindt. Er is maar één veilige manier om paddestoelen te eten precies welen hoe de eetbare er uitzien. Er is ook maar één manier om de lekkerste sigaret te roken: een doosje Spencer kopen. Als U er een gewoonte van maakt om voor, bij of na het genot van Uw lievelings lekkernijen een Spencer op testeken, zult ook U al gauw erkennen: Spencer een genot, waard om een traditie te worden. ttVALITr t°VlR0U.VW Dit merk op elk doosje Spencer waarborgt U de onveranderlijke kwaliteit 'OBACCO COMPANY (Vervolg van pag. 1) Toen de gouden koets van het niks aan te doen. Volgend jaai paleis Voorhout was vertrokken betel en het gejuich was verstomd medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Fraai weer. Na het optrekken van de hier en daar aanwezige mist over het algemeen zonnig weer met iets hogere temperaturen dan giste ren. Zwakke tot matige wind tus sen oost en zuid. WOENSDAG 21 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.40 4.53 5.15 5.28 5.55 6.08 6.05 6.18 ZON op onder Sept. 21 6.24 18.45 22 6.26 18.43 MAAN op onder 12.32 13.30 vonden ze elkaar als door een wonder achter eenzelfde café tafeltje en glazen goudgeel schui mend bier terug. .Doodvermoeid en verdorst. Dat laatste gold ten minste de Zeeuw, wiens buiten leven en oranjeliefde op het ge bruinde gezicht stond gegroefd. „Voor de negende keer hier en weer alles goed gezien", ver klaarde de Zeeuw na het luwen van de eerste vochtbegeerte. „Vlak bij het paleis". De Limburger schudde mis troostig het hoofd, beet gewoon tegetrouw in zijn tweede biertje en zei toen met 'n zucht: ,,'t Was niks." Dat kon de ander zich moeilijk indenken. Ze waren toch vroeg genoeg geweest om een redelijke plaats te krijgen. Ja, dat was ook wel zo, maar het zonnetje scheen lekker en het was met andere lieden tot een praatje gekomen en daar was na een poosje dorst door ontstaan en toen ze terug kwamen stond het veertig rijen dik en zo hadden ze alleen de steek van de koetsier en het top je van de gouden koets kunnen zien. Dat vond de Zeeuw dan toch maar jammer. Zo helemaal naar Den Haag komen en dan niets zien. Alleen maar horen, wat de luidsprekers er uit knalden dan had je net zo goed thuis in het stamcafé bij de televisie Jpjfi- nen zitten. Dan zag je tenminste nog waten het bier is ook 20.37 al niet zo best als bij ons 21.20 meesmuilde de Limburger. Allee, Nou, dat vond de Zeeuw toch ook maar sneu, want daarvoor was men toch niet naar Den Haag gekomen... Ze gingen er een beetje om strijen of het bij de terugkomst aan het paleis nog wel zou gaan of niet zou gaan. En toen zei de ober „inclusief dankuballeewd here", zo echt op z'n Haags. Daar gingen dan twee zonen van Limburg en Zeeland opnieuw naar het kijkfront. Samen gingen ze naar de route van de rijtoer. Want op Prinsjes dag moet je alles meemaken. Ze hadden geluk, want de ra diowagen bij het paleis ging weg. Zowat met hun neus vooraan stonden ze onder het bronsgroen beukenhout voor het paleis en juichten zich de kelen schor, ter wijl het oranjezonnetje van de gelaten lachte. Na afloop keken ze elkaar eens aan, die twee zonen van Neder land en kuierden weg in de grote stroom. Terwijl de luchtmacht kapel en de stramme groene ere wacht der jagers afmarcheerden. Tussen de tienduizenden andere Nederlanders getooid met oranje- rood-wit-blauw. Prinsjesdag mét zon en vreugd. Prinsjesdag voor de man, die het tweemaal zag en de man, die niets gezien had en toch nog de prachtige hofrijtuigen de paarden, de uitstappende hof- dignitarissen, de roodgeklede la keien, koetsiers en palfreniers en, vooral, de gouden' koets met de Koningin en de Prins in vorste lijke statie mocht aanschouwen. Slot der feestelijkheden. Maandag was het de laatste dag der feestelijkheden ter ge legenheid van het 775-jarig be staan der stadsrechten van Hulst. Deze dag was geheel gewijd aan de middenstanders van Hulst en de wekelijkse marktkooplieden en standwerkes. Van 's morgens af was er drukte in de stad en waren de winkeliers bezig op het trottoir hun kramen op te bou wen. Na de middag heerste er een gezellige drukte. Het namaak-ca- rillon gaf vanuit de toren van het stadhuis zijn prachtige klanken over de stad. Rond drie uur was de drukte zó groot, dat men slechts langzaam kon vooruitko men op en rond het marktplein. Door het herdenkingscomité wa ren prijzen beschikbaar gesteld voor de mooiste stand van de braderij en van de marktkooplie den. De kopers kregen bij aan koop van een artikel een bon waarop zij moesten invullen wel ke stand of kraam zij het mooi ste vonden. De uitslag van deze wedstrijd zal later worden be kend gemaakt. In de namiddag waren er op het Godsplein volksspelen vogr de kinderen, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, 's Avonds zorgde de buurtvereniging L.K. B.B. wederom voor een prachtig programma. Voor de laatste avond was het bekende gezel schap „Accordeonvrienden" uit St Nicolaas uitgenodigd, dat voor een zeer mooie en geslaagde avond zorgde. Eten woord van lof voor de heer Aug. Eeckhout en zijn staf van medewerkers is zeker op zijn plaats voor het mooie program ma, dat zij tijdens de feestdagen presenteerden. Op het Marktplein gaf de Ko ninklijke Stedelijke Harmonie 'n zeer geslaagd slotconcert. Na afloop hiervan betuigde burgemeester Lockefeer zijn dank aan allen, die hadden mee gewerkt om dit herdenkings feest te doen slagen. Tevens her innerde hij er aan, hoe bij de be vrijding van Hulst de torenspits van de basiliek door een granaat werd getroffen, waarbij ook bur gers het leven verloren. Hij bracht dank aan de gealli eerde legers en speciaal aan de Polen, die Hulst bevrijdden van de druk der bezetters. De burgemeester spoorde allen aan om eensgezind mede te wer ken om Hulst, de centrumplaats van het Land van Hulst, tot nog grotere bloei te brengen. Hierna werd het Wilhelmus en het Poolse volkslied gespeeld tijdens welke de Heldenklok in de toren van het stadhuis luidde en toen behoorde ook dit herden kingsfeest tot het verleden. Burgemeester Tellegen schoot twee zijvogels af. Zaterdag j.l. was het voor de handboogmij. „De Herleving" al hier een heuglijke dag, omdat door de leden de nieuwe wip in gebruik werd genomen. De voorzitter, de heer J. de Clerck, verwelkomde de aanwe zigen, in het bijzonder de burge meester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen, die door zijn tegenwoordigheid blijk gaf de oude en mooie handboogsport een warm hart toe te dragen. De voorzitter memoreerde tn het kort het verloop van het 35- jarig bestaan en de totstandko ming van de nieuwe wip. Hierna sprak de burgemeester er zijn voldoening over uit, dat „De Herleving" er in geslaagd was een nieuwe wip te plaatsen, waardoor de oude handboogsport, een specifieke sport in het Zui den van het land, behouden bleef. Hij wenste de maatschap pij veel succes met dit resultaat en een langdurig bestaan. Hierna loste de burgemeester het eerste schot, dat zeer goed was. Een 20-tal leden had gevolg gegeven aan de Oproep om bij deze officiële plechtigheid tegen woordig te zijn. Ook de burge meester bleef meeschieten en steeds werden do schoten beter. Het was te zien dat er veel kans bestond dat ook hij een vogel zou schieten. Inderdaad werd dit ver moeden bewaarheid. Het was zelfs een zij vogel, die hij in de volle borst trof. Aangemoedigd door dit succes bleef de burge meester doorschieten en gelukte het hem om bij het tweede spel nogmaals een zij vogel af te schie ten. Menig schutter, die reeds ja renlang de handboogsport be oefent bracht 't op de openlngs- schieting niet zo ver Dank zij het prachtige weer was het een gezellige middag en amuseerden allen zich uitste kend. De uitslag luidde als volgt: le spel: Hoogvogel: C. Smul ders; le zijvogel F. Vermast, 2e zij vogel burgemeester Tellegen. 2e spel: le zij vogel H. Meert, 2e zijvogel burgemeester Tellegen; kal: E. Hofman. Zondag j.l. had de grote ope- ningsschieting plaats, waaraan ook veel vreemdelingen deelna men. Er was niet minder dan 25 gulden gratis geschonken door sportliefhebbers, waardoor vele prijzen waren te winnen. Dank zij het mooie weer was de be langstelling zeer goed te noemen, want niet minder dan 55 schut ters namen aan de strijd deel. De uitslag luidde als volgt: Hoogvogel: P. Waelput, Zuid- dorpe; zij vogels: E. Hofman te Grauuw en F. de Korte te Sas van Gent; kallen: E. Hofman te Terneuzen en P. van Esbroek te Sluiskil. Uitstapje. Ondanks het vergevorderde seizoen heeft de K.A.V. gemeend voor haar leden, bij wijze van proef, een uitgangsdagje te moe ten organiseren. Men had hier voor het eiland Walcheren uitge kozen. Begunstigd door 't fraaie weer is het een gezellige dag ge worden en hebben allen genoten van het vele schoons, dat Wal cheren met zijn grote en statige duinenrij biedt. Natuurlijk werd Zeelands hoofdstad niet verge ten en ook hier bracht men enke le gezellige uurtjes door. Verbreding. Een dezer dagen heeft men een aanvang gemaakt met het maken van een damwand, even voorbij de brug Hierdoor zal het moge lijk zijn' om de verkeersweg ter plaatse enkele meters te verbre den; dit met het oog op het par keren van de bussen. Wanneer een en ander zijn beslag zal heb ben, zal 't een mooie verbetering zijn. Biljartclub opgericht. In ons dorp is thans een bil jartclub opgericht, die haar club lokaal heeft gevestigd in het café van de wed. Folfliet te Rapenburgtol. Tijdens de op richtingsvergadering meldden zich reeds een 15-tal leden aan. Tevens werd een bestuur geko zen, waarin zitting kregen de heren Th. Vereecken, voorzitter; L. Polfliet, secretaris; R. van Hove, penningmeester; J. de Bakker en J. Gelderland, leden. Nieuw bestuur Toneel vereniging. Onze plaatselijke toneelver eniging heeft een nieuwe grond slag gekregen. Kwamen voor heen de toneeluitvoeringen tot stand in samenwerking tussen de Kajottersafdeling en het mu ziekgezelschap, thans heeft de toneelclub een zelfstandige sta tus gekregen. Het bestuur van de toneelclub is als volgt samen gesteld: J. Serrarens, voorzitter; E. de Theije, secretaris; P. Hame link, penningmeester; A. de Maat, P. v. d. Bosch en P. Lam bert, bestuursleden. Als regis- reur zal optreden de heer J. v. d. Voorde uit Kloosterzande. Het slotconoeirt. Zaterdagavond besloot het plaatselijk muziekcorps het so merseizoen met een concert op de kiosk, dat voornamelijk uit marsmuziek was samengesteld. Door het mooie weer was de belangstelling wederom groot, waaruit wel blijkt dat de bevol king deze concerten op prijs stelt. Dit te meer nu de jeugd deze uit voeringen niet meer benut om tussen de luisteraars door „van- gertje" te spelen. Dit laatste na tuurlijk niet uit een plotseling opgekomen kunstgevoel maar omdat de sterke arm haar dat thans beter kan beletten. Ondertussen de gewijzigde plaats van de kiosk is een verbe tering gebleken, want het snel verkeer, dat werkelijk hinderlijk was, is uitgesloten in deze rus tieke omgeving. Na afloop van elk nummer werd het gezelschap beloond met een hartelijke bijvalsbetuiging en nu maar „tot volgend jaar". Opbrengst collecte. De collecte van het Wilhelmi- nafonds ten behoeve van de kan kerbestrijding heeft alhier opge bracht ƒ186,22.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2