Prinsjesdag in Den Haag TROONREDE De plechtige opening der Staten-Generaal WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955. 10e Jaargang No. 3565 H.M. de Koningin heeft gistermiddag, ter Staten-Generaal, de volgende opening van de nieuwe zitting der Troonrede uitgesproken rrankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct VRIJE ZE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: maiixauan par advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 8 regel» 1,—J iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adxati Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags J aes. Voor het Maandag-nummer: Zaterdag» 10 Uc*. was wederom een fraaie versie ring van bloemen en groen aan gebracht en evenals het vorige jaar prijkten er weer de vlaggen der verschillende provincies. Naast het stemmige zwart der herenkleding zag men er het goud en zilver van ambtsgewa den, fleurige toiletten der dames en verscheidene uniformen. On der de aanwezigen waren de leden van het corps diploma tique, vlag- en opperofficieren, leden van de Hoge Raad der Ne derlanden, vertegenwoordigers van andere rechterlijke colleges en van kerkgenootschappen; pro vinciale en stedelijke autoritei ten; grootkruisen van Neder landse orden; de secretarissen- generaal der verschillende depar tementen en andere hoge ambte naren. Tegenover de troon namen later hun plaatsen in de Minis ters, de staatssecretarissen en de leden van de Raad van State. De voorzitter van de verenig de vergadering der Staten-Gene- raal, de heer mr J. A. Jonkman, deed vooraf de griffier, prof. mr A. L de Block, voorlezing geven van zijn benoeming tot presi dent der Eerste Kamer en be noemde daarna de commissie van in- en uitgeleide. Deze werd samengesteld als volgt: prof. dr ir Schermerhorn, Reijers, jhr mr Ruijs de Beerenbrouck en prof. dr Diepenhorst, leden der Eerste Kamer en mevr. PloegPloeg, Biewenga, De Ruiter, mr Ten Hagen, dr De Kort en Engelber- H. M. de Koningin tijdens het uitspreken van de Troonrede. Voor de achtste maal sinds zij de troon heeft bestegen, heeft H M. Koningin Juliana gister middag met het uitspreken van de Troonrede de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend. Met het gebruikelijke ceremo nieel heeft Hare Majesteit zich daartoe, vergezeld door Z. K. H. de Prins der Nederlanden, in de gouden koets naar de Ridderzaal begeven. Zoals sinds 1953 ge bruikelijk is vertrok de stoet van het koninklijk paleis aan het Lange Voorhout, om via Lange Voorhout over het zogenaamde Schelppad, Kneuterdijk, Lange Vijverberg en Korte Vijverberg naar het Binnenhof te rijden. Stellig is de plechtige opening van de zitting der Staten-Gene raal een hoogtepunt in het staat kundig leven van ons land. Wel iswaar valt slechts enkele hon derden de eer te beurt aanwezig te kunnen zijn bij deze officiële aanvang van de parlementaire arbeid in het nieuwe zittings jaar, maar toch nemen duizen den deel aan de feestelijkheid, welke Prinsjesdag omgeeft. Die duizenden, uit Den Haag en van elders gekomen, hebben al vroeg een feestelijke drukte in de stad veroorzaakt. Die feestelijke aan blik wordt nog verhoogd door de vele vlaggen, welke uithangen en door veel versieringen langs de straat. Op tal van punten zijn tribunes gebouwd en de geluk kigen, die hier of achter één der vensters van de gebouwen langs de route, .die de sprookjesachtige stoet zal gaan, een plaats hebben veroverd, hebben deze al bijtijds ingenomen. Vóór het vertrek van de stoet is er al veel te zien, het militair vertoon, het innemen der opstellingen voor de afzet ting en zo meer. Het wachten der duizenden langs de weg wordt dan eindelijk beloond als om één uur het eerste der mi- nuutschoten valt, ten teken, dat Koningin en Prins het paleis hebben verlaten. Deze minuutschoten, afge vuurd door een op het Malie veld opgestelde batterij veld artillerie bestaande uit zes stuk ken, daveren over de stad tot het Vorstelijk Paar in het paleis is teruggekeerd. tink, leden der Tweede Kamer. Onder leiding van prof. dr ir Schermerhorn begaf deze com missie zich naar de ingang van de Ridderzaal om Koningin en Prins te ontvangen. Zodra de ceremoniemeester de komst van Hare Majesteit had aangekon digd rezen alle aanwezigen van hun zetels op. Voorafgegaan door de ceremoniemeester, de kamerheren, de grootofficieren, en de grootmeester geleidde de commissie de Koningin en de Prins naar de troon. De groot meesteres, de dame du palais, de chef van het militaire huis, de gouverneur der koninklijke resi dentie, de eerste stalmeester en de officieren van het militaire huis sloten zich achter de vorste lijke personen aan. Toen Hare Majesteit en Z. K. H. gezeten waren, plaatsten zich de groot meesteres, de dame du palais en de grootofficieren zich achter de koninklijke zetels, de leden van het civiele huis rechts, die van het militaire huis en de gouver neur der residentie links van de troon. Nadat de Koningin had plaats genomen ving zij aan met het uitspreken van de Troonrede. Na de rede weerklonk een „leve de Koningin", dat door de aanwezigen werd overgenomen. Voorafgegaan door de leden der commissie van in- en uitge leide en de grootmeester bega ven Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid zich hier na naar de ontvangkamer, waar Een groot deel van Den Haag was gisteren al vroeg uit de veren. Het was Prinsjesdag en dan maakt de residentie zich tra ditioneel op om van haar liefde van het Koningshuis blijk te ge ven en de praal en pracht die rond een constitutionele monar chie kan heersen, te bewonderen. Ook van buiten de stad waren velen gekomen om het unieke schouwspel, dat de opening van het parlement biedt, te zien. Met de Hagenaars hadden zij reeds vroeg een plaatsje langs de route gevonden en om tien uur stond men al rijen dik achter de afzet tingen. De derde Dinsdag in Sep tember brengt vrijwel altijd mooi zij nog enige ogenblikken ver toefden. De grootmeesteres en de dame du palais volgden tot aan de ontvangkamer, waarna zij, evenals de overige leden van het gevolg, zich in de rijtuigen begaven. Nadat de leden der commissie in de zaal waren teruggekeerd sloot mr Jonkman de verenigde vergadering. Met dezelfde stoet keerden daarna Koningin en Prins naar het paleis aan het Lange Voor hout terug. weer, zo is gebleken, en deze dag werd eerder omgelegd dan door maakte gisteren daarop geen uit- 1"~i 1 1~",~ zondering. Een egaal blauwe lucht welfde boven de Hofstad, die met vlaggen en bloemen was versierd, draaiorgels speelden oranjeliederen, detachementen militairen en gemeentepolitie (voor deze dag versterkt met re- serve-politie) marcheerden door de stad. Ondanks het feit, dat de route van de gouden koets aanzienlijk langer is dan vroeger de Lan ge Vijverberg werd de laatste ja ren ingevoegd bleek Dinsdag morgen reeds vrij vroeg, dat men plaats tekort zou komen. Hon derdduizenden Hagenaars, aan gevuld met honderdduizenden Nederlanders van buiten de ge meentegrenzen, stroomden naar de stadskern om getuige van het jaarlijks terugkerende schouw spel te kunnen zijn. De treinen op beide stations voerden grote golven reizigers aan. Het aantal volgepropte per sonenauto's was angstwekkend groot. Het aantal toerwagens uit alle delen des lands en uit het buitenland was niet meer te over zien. Dinsdagmorgen om half tien reeds was de drukte zó groot, dat het verkeer bij tijd en wijiep vol komen vast zat. Het tramverkeer EREWACHTEN AFZETTINGEN. EN De bij het militaire eerbetoon en de afzettingen ingedeelde troepen stonden onder de be-, velen van de gouverneur der residentie, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. Voor het paleis aan het Lange Voor hout hadden 100 man van het garderegiment jagers de ere wacht betrokken. Hierbij waren ingedeeld het vaandel van dit garderegiment met vaandeh wacht, alsmede de kapel van de koninklijke luchtmacht. De erewacht voor de Ridder zaal was dit jaar geleverd door het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" met vaandels en vaandelwacht. Bij deze erewacht was de „Johan Willem Friso- kapel" ingedeeld. De afzetting op het Binnenhof werd gevormd door een detachement van de koninklijke marine ter sterkte van 100 man. Twee detachementen van het 42e regiment infanterie, geleverd door het 421e bataljon infante rie en het 422e bataljon infante rie, elk ter sterkte van 250 man, stonden opgesteld langs het Lange Voorhout tot de Heul- straat. Een detachement van het commando luchtvaarttroepen van de koninklijke luchtmacht, ter sterkte van 200 man had plaatsen ingenomen langs de marsweg van de Heulstraat tot het ministerie van Marine op de Lange Vijverberg. Een detachement van de 901e luchtverdedigingskring, ter sterkte van 150 man, zorgde voor de afzetting van een deel van de Lange Vijverberg. Een detache ment van het Instructiebataljon van het regiment Van Heutsz, ter sterkte van 200 man, stond opgesteld langs de Lange Vijver berg tot het Mauritshuis. Een detachement van het 42e regi ment infanterie geleverd door het 423e bataljon infanterie, ter sterkte van 200 man stond langs de route van het Mauritshuis tot het Binnenhof. Voor de zijgevel van de nieuwe of litteraire so ciëteit aan de Korte Vijverberg waren detachementen Marva, Milva en Luva, elk ter sterkte van 30 leden opgesteld. Buiten de reeds genoemde mu: ziekkorpsen bevonden zich nog langs de route: het fanfarekorps der genie, bij het paleis Kneu terdijk; het trompetterkorps van de cavalerie, op de hoek van de Lange en de Korte Vijverberg en het tamboerkorps van de Na tionale Reserve op het plein, regimenten grenadiers, jagers en fuseliers „Prinses Irene", van de koninklijke marechaussée, de koninklijke militaire kapel, de kapel van de koninklijke lucht macht, de Johan Willem Friso- kapel en het fanfarekorps van de genie droegen de ceremoniële tenue. IN DE RIDDERZAAL. Reeds geruime tijd voor de aankomst van Koningin en Prins bij de Ridderzaal waren aan de ingang aanwezig de gouverneur van de koninklijke residentie luitenant-generaal D. C. Buur man van Vreeden en de niet bij het escorte ingedeelde adjudan ten, kapitein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong en luitenant ter zee le klasse W. van Rossem. Met de leden van de Staten- Generaal hadden zich reeds vroegtijdig velen in de Ridder zaal verzameld. In de grote zaal Leden der Staten-Generaal, In de tien jaren, die verstreken zijn sinds het einde van de twee de wereldoorlog, is, met hoeveel vreugde Nederland ook de bevrij ding heeft kunnen herdenken, de wereld niet tot rust en tot een gewaarborgde vrede gekomen. De fundamentele tegenstellingen, die de volkeren verdeeld hebben gehouden, zijn blijven bestaan. Nieuwe hoop is echter geput uit de bijeenkomst der vier grote mogendheden, die onlangs te Genève plaats vond. Deze besprekin gen hebben de weg gebaand tot ernstig overleg over vraagstukken, waarvan de oplossing tot ontspanning van de internationale verhou dingen kan leiden. „„j.. Ik wil hier uiting geven aan de diepgevoelde wens van het Neder landse volk, dat dit overleg ondanks de moeilijkheden, die zich on- getwijfeld nog zullen voordoen, tot zegenrijke resultaten zal leiden. De voortzetting van een eensgezind beleid der westelijke landen blijft intussen van het hoogste belang. In dit opzicht vervult de Noord-Atlantische verdragsorganisatie een onmisbare functie Verdere verinniging der Europese samenwerking blijft geboden Het stemt daarom tot voldoening, dat op initiatief van Nederland en de andere Beneluxlanden de mogelijkheden van de vorming van een gemeenschappelijke markt thans worden bestudeerd met het doel te geraken tot nieuwe afspraken en overeenkomsten op dit ^Emi overeenkomst met België en Luxemburg tot instelling van een interparlementair Benelux-orgaan zal dit zittingsjaar aan u worden voorgelegd. De formulering van een verdrag inzake de economische unie is door de regeringen in studie genomen. Het streven van de regering blijft gericht op het totstandkomen van regelingen, die een zo groot mogelijke vrijheid van het han dels- en betalingsverkeer waarborgen. Zij zal voortgaan samenwerking in het kader der Verenigde Naties te bevorderen ten aanzien van alle zaken, waarvan een be nadering in wereldverband de meest gewenste is. Zij denkt daarbij in het bijzonder aan het probleem der financiering van de hulp aan minderontwikkelde gebieden. Daarnaast is krachtige voortzetting van de technische hulpverlening noodzakelijk. Nederland vervult hierbij een naar verhouding belangrijke taak. De regering hoopt op een verbetering in de verhouding tot Indo nesië Zij blijft overtuigd, dat een goede samenwerking voor beide landen van grote betekenis zou zijn. De wil om daartoe te geraken is in Nederland in brede kringen aanwezig. De internationale conferentie inzake de vreedzame toepassing van atoomenergie heeft er toe bijgedragen meer vertrouwen te wekken in de ontwikkeling der internationale betrekkingen. Voor het eerst werd overgegaan tot een ruime uitwisseling van de re sultaten van onderzoek op het gebied der atoomkernwetenschap pen Het is duidelijk geworden, dat spoediger dan verwacht wend de praktische toepassingen op verschillende gebieden nieuwe en verheugende perspectieven openen en economisch en sociaal grote gevolgen kunnen hebben. In verband met de uitermate snelle ont wikkeling op dit terrein zal bijzondere inspanning nodig zijn ter- wille van de plaats van ons land zowel wetenschappelijk als indu strieel Op dit ogenblik hebben wij een achterstand in te halen. Mede daarom worden contacten met andere landen gelegd en ver sterkt De regering zal de eerste bilaterale overeenkomst op atoomgebied, gesloten met de regering van de Verenigde Staten van Amerika, binnenkort aan u ter goedkeuring voorleggen. Zo mogelijk zullen nog tijdens de komende zitting der Staten-Generaal één of meer overeenkomsten van wijder strekking volgen. Deze overeenkomsten zullen ten goede komen aan de in ons land op gang zijnde activiteiten, die de regering met kracht zal steunen. Ook op ander terrein zal het wetenschappelijk speurwerk grote aandacht eisen. Het verheugt mij, dat ik binnenkort met mijn echtgenoot ander maal een bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen zal kunnen brengen Het bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakte ontwerp inzake hulp bij de uitvoering van het tienjarenplan voor de ontwikkeling van Suriname is een uiting van de wil om te han delen in de geest van het statuut. Overeenkomstig de verplichtingen, voortvloeiende uit het hand vest der Verenigde Naties, blijft het beleid met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea gericht op de sociale, culturele, econo mische en politieke ontwikkeling van de bevolking. Belangrijke volksziekten zijn en worden, ook met hulp van gespecialiseerde organisaties der Verenigde Naties, met kracht bestreden. Uitbrei ding van de opleidingsmogelijkheden vindt gestadig plaats. Een aantal adviesraden is ingesteld, waardoor de inwoners gelegenheid krijgen zich voor te bereiden op de behartiging van eigen belangen. De volkshuishouding van ons land wordt gekenmerkt door een krachtige economische expansie. Terwijl de regering nog slechts enkele jaren geleden, in verband met toenemende werkloosheid, de werkgelegenheidspolitiek als het centrale punt van haar eco nomische beleid zag, is er thans een zo ruime arbeidsgelegenheid, dat verschillende bedrijfstakken met een aanzienlijk tekort aan arbeidskrachten hebben te kampen. Hoezeer ook deze toestand moeilijkheden medebrengt, er is reden om er zich over te verheu gen, dat thans vrijwel iedereen arbeid kan vinden, zodat ook vele oudere werkzoekenden en moeilijk plaatsbaren een plaats in het arbeidsproces verkrijgen. Met alle geschikte middelen tracht de regering een zo goed mo gelijke arbeidsvoorziening te verzekeren en de in enkele delen van het land nog bestaande resten van werkloosheid te doen ver dwijnen. Intussen moet er tegen worden gewaakt, dat de grote vraag naar goederen en diensten in binnen- en buitenland, gepaard gaan£e met de spanning op de arbeidsmarkt, ons kostenpeil zodanig zou be ïnvloeden, dat de toekomstige structurele ontwikkeling in gevaar- zou worden gebracht. De regering streeft daarom naar een stabi lisatie en waar mogelijk naar een verlaging van de prijzen Ook de omstandigheid, dat reeds geruime tijd de invoer sterker stiiet dan de uitvoer, noodzaakt tot een voorzichtig economisch en financieel beleid Met name moet worden voorkomen, dat van de overheidsfinanciën inflatoire krachten uitgaan. De regering volgt nauwlettend de ontwikkeling van de betalingsbalans, teneinde, zo nodig, tijdig maatregelen te bevorderen, gericht op handhaving van het monetaire evenwicht. Hoewel in de afgelopen parlementaire zittingsperiode een aan zienlijk verdere vermindering van de belastingdruk is verwezen lijkt, is de ontwerpbegroting voor het komende jaar, wat de lopen de dienst betreft, nagenoeg sluitend. De ontwikkeling van de wereldmarkt van agrarische producten, wordt mede beïnvloed door overschotten, waarvoor geen koop krachtige vraag is. Het landbouwbeleid blijft er op gericht een zekere stabiliteit aan de productie en aan de prijsvorming te ver lenen, teneinde de in de landbouw werkzamen een redelijke mate van bestaanszekerheid te verschaffen en te bevorderen, dat de landbouw een zo groot mogelijke bijdrage levert aan de nationale economie. Vergroting van de productiviteit blijft een eerste ver eiste, in het bijzonder in die streken, waar de productiekosten naar verhouding hoog zijn. De Sociaal-Economische Raad zal één dezer dagen advies uit brengen inzake de toekomstige methode van loonvorming. Met de Stichting van de Arbeid zijn op haar verzoek besprekingen gaande over de vraag of en zo ja welke wijzigingen in de arbeidsvoorwaar den in de naaste toekomst wenselijk en mogelijk zijn. De regering heeft zich bereid verklaard ook hierover het advies van de Sociaal- Economische Raad in te winnen. Zo enigszins mogelijk dienen beide problemen in onderling verband een oplossing te vinden. In het afgelopen zittingsjaar kwamen 8 bedrijfsschappen en 13 productschappen tot stand, terwijl in de naaste toekomst waar schijnlijk nog 9 bedrijfschappen en enige productschappen zullen volgen. De regering zal de oprichting met kracht blijven bevor deren. Zij acht het niet bevredigend, dat in de industriële sector tot nu toe nog slechts enkele bedrijfschappen tot stand zijn gie komen. Aan de hand van het thans gereedgekomen interimrapport der commissie bezitsspreiding zal de regering het vraagstuk van de bezitsvorming nader onder het oog te zien. De woningnood blijft een donkere schaduw werpen op het overi gens in menig opzicht gunstig beeld, dat ons volksleven te zien geeft. Tengevolge van de groei onzer bevolking leidt slechts een beperkt deel van de nieuwgebouwde woningen tot vermindering van het tekort. Wij zullen alle krachten moeten inspannen om sneller daarop in te lopen. Ik doe een dringend beroep op de volle medewerking van allen, die kunnen bijdragen tot leniging van de woningnood. Het is nodig in de bouwnijverheid bij voortduring naar nieuwe wegen uit te zien om de productie op te voeren. Aangezien woningbouw de hoogste prioriteit moet genieten, is ma/ tiging van bouwactiviteit op elk ander gebied noodzakelijk. Het snel toenemend aantal gezinnen, dat van Indonesië uit naar Nederland komt, brengt grote moeilijkheden mede, die de bijzon dere zorg van de regering vragen. Zij zal de voorzieningen, welke zijn getroffen ten behoeve van Nederlanders in Indonesië, die in maatschappelijke moeilijkheden verkeren, naar behoefte aan de omstandigheden aanpassen. Een ontwerp van wet tot vervanging van de armenwet is in voor bereiding. Op korte termijn zullen u voorstellen bereiken tot herziening van de Grondwet, betreffende haar aanpassing aan de nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk en de bepalingen nopens de buiten landse betrekkingen. Spoedige indiening kan verwacht worden van wetsontwerpen tot herziening van het kinderstrafrecht en van de kinderbeginselen wet, welke ontwerpen voorlopig een sluitstuk vormen van de ver nieuwing van het recht voor de jeugd op justitieel gebied. Een voorontwerp van wet tot wijziging van het burgerlijk wetboek, dat een algemene regeling bevat voor de vacantie van werknemers, is aan de Sociaal-Economische Raad toegezonden. De zeer snelle ontwikkeling van het wegverkeer en het nog steeds onrustbarend grote aantal verkeersongevallen vergen de bijzondere aandacht der regering voor al hetgeen tot verhoging van de verkeersveiligheid kan bijdragen. Een ontwerp-Deltawet zal spoedig worden ingediend. Zeer binnenkort zijn ook tegemoet te zien leen wetsontwerp be treffende het technisch hoger onderwijs en een ontwerp-monumen- ten-wet. Bij het treffen van maatregelen ter verbreiding en verbetering van het onderwijs richt de regering zich in het bijzonder op de op leiding van een /voldctend aantal docenten en op de indiening van één wet voor het voortgezet onderwijs. Voorts blijft zij het tot standkomen van een sluitend geheel van voorzieningen, zowel wat het onderwijs als wat de verdere vorming der jeugd betreft, be vorderen en de ontwikkeling van kunsten en wetenschappen krachtig steunen. Zo zullen, naast de wetsontwerpen, die u reeds zijn voorgelegd, en die veel van uw tijd en werkkracht zullen vergen, nog verschei dene nieuwe, voor het welzijn van ons volk belangrijke voorstellen uw aandacht vragen. Met de bede, dat God u bij uw arbeid moge sterken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. gaans het geval is. Politie, hulp politie en de ter versterking op geroepen marechaussee had de handen vol werk om de duizen den en duizenden voertuigen aan parkeerplaatsen te helpen. De binnenstad was al vrij vroeg her metisch afgesloten. Met grote voorkomendheid en hulpvaardigheid werd iedereen zo goed mogelijk geholpen. De mensenstroom, die zich te voet naar de route begaf was onaf zienbaar. De trams, voorzien van zoveel mogelijk bijwagens, brach ten de kijklustigen zo dicht mo gelijk naar de stadskern om dan weer haastig terug te keren voor het opladen van stromen nieuwe passagiers, die gewapend met kijkers, camera's, periscopen en stoeltjes bij de halten gedromd op hun beurt stonden te wachten. Het is een der merkwaardige dingen van Prinsjesdag in Den Haag, dat vrijwel iedereen zon der mopperen en karumren zich in de omstandigheden schikt. Aan de huizen hangen de vlag gen in de frisse wind te wappe ren en het zonlicht straalt vrien delijk over al die tienduizenden, die zich zo goed en zo kwaad als het gaat een plaatsje in het hart van Nederland trachten te ver overen, hetzij op propvolle tri bunes, hetzij langs de weg. Bij het wachten op het kanon schot van één uur, het eerste van de reeks, die de tocht van Konin gin en Prins in de gouden koets van het paleis Voorhout naar de Ridderzaal zal vergezellen, ver meit het dicht opgepakte publiek, zich met het aanmarcheren van de erewachten, de glossen en kunsten van potsemakers en ar>- dere straatartisten, de ruzietjes van leurders met stoeltjes, .cho colade, fruit, ijs en haring en hef bewondert of verguist de pa's en ma's, die jankende en zanikende kleuters langs wegen van gelei delijkheid of met enig bruut ge weld pogen te temmen. Dat is, altijd ueer, het voorspel van Prinsjesdag onder het de zon zevende, vermoeide zomerlover van Voorhout en Vijverberg; het divertissement voorafgaand aan het grote juichconcert voor de Landsvorstinne en Haar Gemaa' in de gouden koets. Om half één arriveerden, geze ten in een groene auto, de prin sessen Beatrix en Irene voor de Ridderzaal. Tevoren waren al ve le hoogwaardigheidsbekleders de trappen van het bordes opgegaan en de gala-uniformen vormden een fraai schouwspel op het his torische plein. Stram stond voor de Ridder zaal de erewacht van het garde- regiment fuseliers „Prinses Ire ne" met vaandels en vaandel- wacht opgesteld en de zon speel de op de blinkende punten van de helmen en het rood van de tuniek. Voor enkele van de mi litairen bleek de inspanning vaD het lange wachten en de militai re houding te veel en om kwart voor één viel een fuselier uit het voorste gelid voorover. Onmid dellijk kwam eerste hulp aange sneld en de „Johan Willem Friso Kapel" deed met een direct in gezette forse mars het incident snel vergeten. Nog drie andere fuseliers werden kort daarop vrijwel ongemerkt uit de rijen weggevoerd om achter de Ridder zaal. dank zij de goede zorgen van leden van de geneeskundige troepen, weer op verhaal te ko men. Om kwart over één draaide de gouden koets het Binnenhof op en klonk plechtig het Wilhelmus over het plein. Aandachtig luis terde men hierna naar de Troon rede die via luidsprekers buiten het gebouw werd gebracht. Omstreeks kwart voor twee stond de gouden koets weer voor en onder luid „hoera"-geroep van het publiek zette de imposante stoet zich in beweging en begon een nieuw hoofdstuk van het sprookje dat Dinsddg weer door de straten van de residentie trok. DE MAN, DIE NIETS GEZIEN IIAD. Ze waren Dinsdagmorgen al vroeg naar. Den Haag gekorven. Zo om een uur of vijf op, in de trein, die vol was en alsmaar voller werd. De meegebrachte boterhammen waren al op, voor dat in Rotterdam de trein nog maals werd bestormd en het grw van het publiek op de perrons moest blijven staan. In Dordt waren ze toevallig bij elkaar ko men zitten, één uit Zeeland, één uit Limburg. Gepraat was er crver de drukte en de komende dag en het stralende oranjezonnetje, over hun bedrijven en kinderen. In Den Haag gingen ze elk hun eigen kant uit. Eigenlijk dezelfde kant. naar Prinsjesdag. De geweldige drukte van de ochtend, het verwarrende ver keer namen die twee op en lie ten ze verdwijnen. (Zie verder 4e kolom pag. 2)

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1