B.B .-congres in Den Haag Binnenlands nieuws Hel gestolen vliegtuig Amnestie voor Sowjet-burgers die met Duitsland samenwerkten Herdenking 775-jarig bestaan der stadsrechten van Hulst Russisch-Finse overeenkomst De Chinees-Amerikaanse besprekingen DODELIJK ONGEVAL OLDEBROEK. Schoonmoederdag Persconferentie van Zjoekof Bezoek van minister Luns aan Venuzuela D.A.F. gaat motoren bouwen In de dierentuin te Den Haag is Maandag een landelijk congres van wijkhoofden, plaatsvervan gende wijkhoofden en hoofden zelfbescherming van de organi satie bescherming bevolking ge houden. Het congres stond onder leiding van de burgemeester van Voorburg, dr. J. W. Noteboom, en werd begroet door het Haagse gemeentehoofd, mr. F. M. A. Schokking. Als officiële gasten waren o.m. aanwezig de minister van Bin nenlandse Zaken dr. L. J. M. Beel en de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. L. A. Kesper. Burgemeester Schokking noem de het B. B.-werk zeker geen prettige taak. „Men moet", zo zeide hij „weerstanden overwin nen om te denken aan oorlogs gevaar en rampen. Maar we leven in een tijd, dat deze drei ging even gewoon is als het kop jes wassen van de huisvrouw. Even ongaarne als we kopjes wassen, even ongaarne verenigen we ons om tegenweer te bieden aan dreiging en onheil". Hij toonde zich enigszins ver baasd, dat de Hollandse nuchter heid de B. B. nog niet meer vol gelingen heeft gebracht. „Het gaat niet om enkele kopjes, maar «n het vaatwerk van een geheel weeshuis''. „Wij doen dit werk met een zeker idealisme, dat voortkomt «rit liefde voor de medemens en wij hopen dat dit aanstekelijk werkt", aldus de Haagse burger vader, die besloot met de opmer- üng, dat hij hoopte dat in de toekomst de wereld moge weten, dat Nederland door een krachtige Bv B„ geen partij wenst te zijn an een spel van kat en muis, al hopen wij vurig, dat de kat thuis Ml blijven. Luitenant-generaal B. D. C. Giebel, oud-chef van de lucht macht-staf en onder-directeur van het defensie-studiecentrum hield een referaat over „de mo- ■ieme luchtoorlog en de organi satie bescherming bevolking". Hij zeide o.m. het volgende: „Als er ooit een derde wereld- -jorlog zou komen, zouden de sla gen» die over en weer zouden «orden toegebracht ongelofelijk hard zijn, harder nog dan in de tweede wereldoorlog, door het gebruik van atoomwapens. Dit tqn geen uitzonderlijke wapens meer, omdat zij in de Verenigde ■Staten in duizendtallen en in de Sowjet-Unie in honderdtallen srijn vervaardigd. Dat een derde wereldoorlog zou worden ontke tend zonder inzet van atoomwa pens, is de minst waarschijnlijke aan. alle veronderstellingen. De volken van het Atlantisch pact moeten dus in staat zijn atoom- aanvallen te doorstaan. Sn de oorlogvoering worden de krachtigste wapens bij voorkeur ingezet in het zwaartepunt. In de «nodfeme oorlog ligt dat in de bestrijding van de vijandelijke luchtmacht. De vliegvelden van <ie vijandelijke voor atoombom- daixiement bestemde bommen werpers vormen doel nummer één» De vliegvelden van de vij andelijke luchtverdediging zijn ■doel nummer twee. Tegen deze doelen én vooral tegen doel num mer één zullen atoomwapens in ■eerste instantie worden ingezet. Vliegvelden in Nederland zouden «nk daarvoor in aanmerking kun- am tornen. Mogelijk zijn er in West-Europa nog enkele andere doelen, die uit hoofde van stra tegische betekenis voor atoom wapens in aanmerking komen. Bij atoomaanvallen op militai re objecten worden getroffen. De twrgermaatschappij moet even wel ook dan in staat zijn de taak te volbrengen, die in de moderne -oorlog op haar schouders rust: anorele en materiële steun te leveren aan de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. De beschermine bevolking kan haar het daartoe nodige incasserings vermogen geven. Wat de H-bom betreft, daar van is de uitwerking veel groter dan dat van de atoombom. Zij komt ook in aanmerking te wor- Rusland en Finland zijn Maan dag overeengekomen, dat Rus tend de basis Porkala in Fin land zal ontruimen binnen drie maanden na de bekrachtiging van een overeenkomst opgesteld gedurende de huidige onderhan delingen tussen de twee landen Sn Moskou. De twee landen kwamen ver ier overeen hun verdrag van vriendschap, samenwerking en •nderlinge bijstand met 20 jaar te verlengen. Dit verdrag, gete kend in 1948, zou in 1958 aflopen, doch zal nu tot 1975 van kracht Wijven. Overeenstemming over deze kwesties is bereikt op een bijeen komst op het Kremlin van de vol ledige Russische en Finse dele gaties. Op de bijeenkomst werd een rapport betreffende deze aangelegenheden goedgekeurd, dat Zondag door een gemengde zommissie was opgesteld. Volgens de Finse premier, Ur- fto Kekkonen, zullen de overeen komsten waarschijnlijk „binnen twee of drie weken" door het Finse parlement worden bekrach tigd. DEENS SCHEEPJE ZOEK. Het Deense motorscheepje „Tinganes" (326 ton), dat Vrij dagochtend uit Aalborg naar Flekkefjord is vertrokken, is daar niet aangekomen, aldus een bericht van een Noors kuststa- tkm, dat aan de scheepvaart op die route verzoekt naar de „Tin: ganes" uit te zien. den ingezet tegen de belangrijk ste objecten. Het blijft echter de vraag, of de H-bom in voorko mend geval intensief zal worden gebruikt, misschien wordt ze in het geheel niet gebruikt, ten eer ste vanwege de radio-actieve na werking, die zich bij intensief ge bruik ook tegen de gebruiker zelf zou richten en ten tweede, omdat de uitwerking verre te boven gaat, wat voor militaire doeleinden zou zijn vereist. Het doel van het Atlantisch pact is om oorlog te voorkomen. Om de daartoe geëigende maat regelen te nemen, moet men de oorlog onder de ogen zien en zich verdiepen in zijn aspecten, hoe sinister die ook zijn tengevolge van de enorme uitwerking van de moderne wapens". Dr. D. W. van Bekkum, hoofd van de radio-biologische afde ling van de rijksverdedigingsor ganisatie T.N.O. sprak over en kele medische aspecten van de uitwerking van een atoombom. Komende op het gevaar van de radio-actieve straling zeide hij, dat de biologische effecten van deze straling van zeer uiteenlo pende aard zijn, doch uit het oogpunt van de bescherming van de bevolking vormt de stralings ziekte, die korte tijd na de ramp bij aan de straling blootgestelde personen kan optreden, het be langrijkste probleem. De onbekendheid met de wer king van radio-actieve straling op levende wezens heeft er aan vankelijk toe geleid dat men vrij wel machteloos tegenover deze bedreiging stond. De onderzoe kingen, die tijdens de afgelopen tien jaren in tal van landen op grote schaal zijn verricht, hebben tot resultaat gehad, dat deze in stelling thans radicaal is gewij zigd. In grote lijnen is thans be kend, welke ziekteverschijnselen bij de slachtoffers kunnen wor den verwacht en bovendien staan een aantal mogelijkheden ter bescherming tegen de straling ter beschikking. Deze bescherming berust op twee principes, t.w. een vergro ting van de afstand tof de stra lingsbron en een zo effectief mo gelijke afscherming. Op de toe passing van deze beschermings mogelijkheden in het geval van een atoombom-explosie en bij het optreden van een radio-ac tieve neerslag wordt uitvoerig ingegaan. De behandeling van de stra lingsziekte is voor een deel nog in het experimentele stadium en de richting, waarin dat onder zoek zich thans beweegt, wordt aangegeven. Tenslotte wees spr. op de che mische prophylaxe van de stra lingsziekte, d.w.z. de mogelijk heid om door toediening van be paalde chemische middelen vóór de bestraling, een bescherming tegen de schadelijke werking er van te verkrijgen, deze metho de is tot nu toe slechts bij proef dieren uitgewerkt, doch de re sultaten zijn van dien aard, dat een onderzoek naar de toepas singsmogelijkheden bij de mens in overweging worden genomen. Laatste spreker was de heer A. Borst, voorzitter van het ver bond van Prot.-Christelijke werkgevers in Nederland en wijkhoofd te Wassenaar, die de plaats en de taak van het wijk hoofd in het licht stelde. Hij deelde daarbij mede, dat de leiding van de B. B. besloten heeft aan het wijkhoofd, gezien diens omvangrijke en verant woordelijke taak een gesalarieerd ambtenaar als zgn. buitendienst- assistent toe te voegen. Voorts zal er een kaderblad worden uitgegeven. In Nederland zijn thans 105.000 mannen en vrouwen bij de zelf bescherming aangesloten. De be hoefte is 166.000, zodat er nog 51.000 nodig zijn. De grootste la cunes zitten in de grote steden. Zo zijn er In Amsterdam nog 10.600 leden voor de zelfbescher ming nodig, in Den Haag 7200 en in Rotterdam 9100. In deze plaat sen zijn resp. reeds aangeworven 8300, 6000 en 8400 leden. Wang Ping Nan, de leider van de communistisch-Chineser dele gatie naar de Amerikaans-Chi- nese besprekingen te Genève, heeft Maandag verklaard dat de besprekingen tussen de twee landen in een impasse zullen ge raken, indien de Verenigde Sta ten erop blijven staan te wach ten op de repatriëring van alle Amerikaanse burgers. Communistisch China wenst te beginnen met de behandeling van het tweede agendapunt kwes ties van wederzijds belang. De Ver. Staten blijven tot dusverre op hun standpunt staan dat de repatriëring van de Amerikaan se burgers, die nog in China ge vangen worden gehouden, moet worden voltooid alvorens tot be handeling van het tweede agen dapunt kan worden overgegaan. Wang verklaarde verder dat nog geen Chinese studenten uit de Ver. Staten in communistisch China zijn teruggekeerd, terwijl verscheidene Amerikanen China reeds hebben verlaten. Het tweede agendapunt voor ziet onder andere in een bespre king van een eventuële toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties, een mogelijk '„staakt het vuren" in het gebied rondom Formosa en een gedeel telijke opheffing van de han delsbelemmeringen, die geduren de de Koreaanse oorlog tegen communistisch China zijn inge steld. Maandagmiddag TE •MEISJE BIJ SPELEN VERDRONKEN. - om een uuï,, Zondagavond omstreeks 8 uur is op de rijksstraatweg te Old e»: js by het spelen in het plantsoen broek de motorrijder W. uif iangs het water van de Valken- boschkade te Den Haag verdron ken het achtjarige meisje H. C. van der Lugt. Het meisje mocht nog wat buiten spelen met een tienjarig broertje, waarbij het tweetal over de afrastering van het plantsoen was geklommen. Tijdens het spel gleed het meisje uit en raakte te water. Het broer tje waarschuwde zijn 20-jarige oom K. van der Lugt, die het slachtoffertje op 't droge bracht. De inmiddels gealarmeerde G. G. D. paste drie kwartier kunstma tige ademhaling toe, echter zon der succes. Het slachtoffertje werd overgebracht naar het zie kenhuis aan de Zuidwal. In de stad Sorocoba, in de Bra ziliaanse staat Sao Paulo, zal men voortaan niet alleen moeder- en vaderdag en Valentijndag vieren, maar ook nog „schoonmoeder dag". Het initiatief daartoe is afkomstig van een plaatselijke beambte, die goodwill op alle ge bied propageert. Sommige plaats genoten vermoeden echter in dit geval een addertje onder het gras, aangezien de door 'hem voorgestelde datum voor schoon moederdag de 1ste November is, de dag van Allerheiligen welis waar^ ftiadr de vooravond van Allerzielen. Maastricht gebotst tegen een vrachtauto, bestuurd door C. E. uit Coevorden, toen deze een zij weg wilde inslaan. De 57-jarige echtgenote van de heer W. die bij haar man op de scooter zat, sloeg door de botsing van de motor af en kwam met het hoofd tegen de bumper van de vrachtauto terecht. Zij liep een ernstige hoofdwond op, tenge volge waarvan de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De W. zelf werd licht aan 't hoofd gewond. De scooter was vrijwel niet be schadigd. SCHIEDAMSE AANNEMER BETROKKEN BIJ AANRIJDING TE VVEZEP. De politie te Schiedam heeft de aannemer A. van de S. uit Schiedam aangehouden, naar aanleiding van een radio-oproep, Zaterdag j.l., door de comman dant van de rijkspolitie te Olde- broek. In Wezep had n.l. een automobilist 'n wielrijder levens gevaarlijk aangereden. Deze automobilist stopte,, zei een dokter te zullen halen, maar keerde niet terug. De aannemer bleek later de gezochte automo bilist te zijn. DODELIJKE AANRIJDING TE HAARLEM. Gisternacht om twaalf uur is de 25-jarige heer L. Radsma ter hoogte van de Raadhuisstraat op de rijksstraatweg in Haarlem Noord toen hij getracht heeft de weg over te steken aangereden door een auto bestuurd door een 31-jarige groentehandelaar uit Velsen. De heer R. kwam volgens me dedelingen van de autobestuurder aan de politie eerst op de motor kap en viel vervolgens op het wegdek. Aa,n de gevolgen van zijn opgelopen schedelbasisfrac- tuur is het slachtoffer kort daar op ter plaatse overleden. De Sowjet-regering heeft Zon dag een amnestie voor Sowjet- burgers, die tijdens de oorlog met de Duitsers samenwerkten, bekend gemaakt. Hieronder val len ook degenen die nog in het buitenland zijn. Het besluit is vervat in een de creet van het presidium van de opperste Sowjet (parlement), dat is gepubliceerd in de „Izwestia", het dagblad der regering. Degenen, die tot hoogstens 10 jaar gevangenisstraf zijn veroor deeld wegens „samenwerking met de vijand en andere misda den", zullen worden vrijgelaten. De straf van degenen, die tot meer dan tien jaar zijn veroor deeld, zal met de helft worden verminderd. Personen, die in het Duitse le ger, bij de politie of andere spe ciale formaties hebben gediend, zullen worden vrijgelaten, „onaf hankelijk van de straftijden". De amnestie is niet van toepas sing op personen, die veroor deeld zijn wegens „moord en fil tering van Sowjet-burgers". De vrijgelatenen zullen geheel in hun rechten worden hersteld. Sowjet-burgers, die in het bui tenland zijn, zullen van hun ver antwoordelijkheid worden ontsla gen, „Indien zij hun schuld heb ben goedgemaakt door latere ac tiviteit ten gunste van hun va derland of schuld hebben be kend". Sowjet-burgers in het bui tenland zullen worden geholpen bij hun terugkeer naar de Sow jet-Unie en zij zullen eveneens aan werk worden geholpen. Van degenen, die bekennen schuldig te zijn aan „ernstige misdaden jegens de Sowjet-staat" tijdens de oorlog in het buitenland, zal elk vonnis worden teruggebracht tot maximaal vijf jaar balling schap. Uit het decreet blijkt niet hoe veel burgers bij de amnestie be trokken zijn. In het decreet wordt verklaard dat het presidium, met het oog op de vorderingen bij de weder opbouw van het land sedert de oorlog en de beëindiging van de staat van oorlog tussen de Sow jet-Unie en Duitsland, en geleid door beginselen van menselijk heid, „het mogelijk acht een am nestie af te kondigen" voor Sow jet-burgers, die tijdens die oorlog met de Duitsers hebben samen gewerkt. M.S. „LIES" HAD AANVARING IN KANAAL VAN KIEL. Het 498 ton metende Neder landse m.s. „Lies" is Zondag avond in het kanaal van Kiel aan de grond gezet na in aanvaring te zijn geweest met het 1320 ton metende Deense s.s. „Svanholm". Het Nederlandse vaartuig liep een groot gat op van het dek tot beneden de waterlijn, waardoor de ruimen direct vol liepen. Om het voor zinken te be hoeden werd het schip aan de grond gezet. Men verwacht dat vandaag met 'het bergingswerk zal worden begonnen. De „Svan holm" kon zijn reis voortzetten. De „Lies" is eigendom van de rederij J. Vermaas, scheepvaart bedrijf te Rotterdam. Het vaar tuig was op weg van Kotka (Fin land) naar Huil. Zondag was het Holtenau gepasseerd. KLEUTER OVERREDEN. Zaterdagmiddag even na 12 uur is op de Antwerpsestraatweg na bij de Oude Tol te Bergen op Zoom het 2%-jarige zoontje Re- né van de familie Rens door een passerende tractor met aanhang wagen van de firma Van E. uit Bergen op Zoom overreden en op slag gedood. De chauffeur die van het ongeval niets had ge merkt, werd door de bestuurder van een Belgische auto, die ge tuige van het ongeval was ge weest, achterhaald en gewaar schuwd, waarna hij terstond te rugkeerde naar de plaats van het ongeval. BRAND IN CAFE „HET GILDENHUIS ST. JORIS" TE BERLICUM. Een felle brand heeft Zondag avond het café „Het Gildenhuis St. Joris" te Berlicum nagenoeg geheel verwoest. Door de brand, waarvan de oorzaak nog onbe kend is, zijn drie gezinnen, bij elkaar negen personen, dakloos geworden. Van het eeuwenoude St. Joris- gilde daf' in het café gevestigd was, zijh eftige vendels en schil den verloren gegaan. De oudste vendels waren echter elders on dergebracht. Als gevolg van de kermis die op het ogenblik in Berlicum is was het Zondagavond zeer druk in het café. Toen de brand uit breidde moesten de vele bezoe kers en de bewoners van bet pand overhaast de vlucht nemen. Van de inboedel kon bijna niets gered worden. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niet verhinderen dat het café uitbrandde. Wel kon voorkomen worden, dat de brand oversloeg naar een nabij gelegen boerderij. ZONDAGOCHTENDDRAMA. Een inwoonster van Baarn heeft processen-verbaal wegens huisvredebreuk en vernieling ge kregen. Zij had in de ochtenduren van Zondag de deuren naar de ver trekken van een inwonend gezin ingetrapt en was begonnen het huisraad op hardhandige wijze naar buiten te brengen. De inwonende familie was op be zoek in Amersfoort en werd door kennissen gewaarschuwd. De politie voorzag moeilijkheden toen de gedupeerden huiswaarts keerden en vergezelde het gezin naar de woning. De moeilijk heden kwamen toch, want de hoofdbewoonster gaf „niet thuis" en nu moesten de politiemannen op hun beurt deuren forceren om toegang tot het huis te krij gen. Het drama was toen nog niet afgelopen, want de hoofd bewoonster was niet te overreden om met de agenten naar het politiebureau te gaan, zodat zij met vereende krachten naar het bureau overgebracht moest wor den, waar zij werd ingesloten. Er was al eerder onmin tussen de hoofdbewoonster en de inwo nende familie geweest en de eer-, ste had gedreigd, dat zij het ge zin buiten de deur zou zetten. 67) XVIII ooor PERCY KING. (Nadruk verboden) Een ogenblik voelde Algernon zich als verlamd. Maar zijn geest deelde niet in de passiviteit van t lichaam. Zijn geest drong hem, de handen uit te strekken, red ding te zoeken. Inderdaad slaag de hij er in, zich aan een struik vast te klampen, doch zij kon 't gewicht niet dragen en hij viel verder. Algernon had eens ge lezen, dat een mens, die sterven gaat, zijn ganse leven in enkele seconden ziet voorbijflitsen. Zijn gedachten hielden zich alleen be zig met de duizelingwekkende afgrond daar beneden. Hij kwam op een vooruitspringend gedeelte terecht, schoof er af, gleed door, in zijn val brokken steen, aarde en struiken meesleurend, een kleine lawine, die vóór hem uit zich in de diepte stortte. De kloof leek recht omlaag te gaan; in werkelijkheid glooide zij, enigs zins in de vorm van een trechter, met hier en daar naar voren ste kende ronden. Dwergbomen, die zelfs op deze vrijwel voedselloze bodem zich in 't leven wisten te houden, en harde, ruige heesters hadden op sommige punten zich in 't gesteente vastgehecht. Fen- l ture stortte opnieuw in een bosje struikgewas neer, scheurde 't los, duikelde op een ander, een tien tal meter lager. Dennennaalden gleden door zijn graaiende han den. En plotseling werd hij zich be wust, dat hij stil lag; dat zijn val door iets moest zijn gestuit. De lawine van stenen, afgebroken takken en ontwortelde heesters rolde verder. De vallende gelui den stierven ver onder hem weg. Boven hem strakte zich stilte. Na enige tijd durfde hij zich voorzichtig verroeren, 't Bleek dat hij was beland op een tame lijk breed vooruitspringend stuk bergwand. De miniatuur-bomen waren hier stevig geworteld, ste vig genoeg althans, dat hij 't er op waagde, een van de stammen tot steun te nemen en zich op de knieën te werken. Zijn lichaam deed hem bij elke beweging zeer, alsof 't overal was gekneusd, maar tot zijn geluk had hij niets gebroken en ook geen enkele spier verrekt. Zijn gedachten gingen naar Gerard Heywood uit. Natuurlijk geloofde de schurk niet anders, of zijn slachtoffer lag verpletterd op de bodem van 't ravijn, 't Was ondenkbaar, dat iemand zo'n smak overleefde. Ondanks zijn ellendige toestand kon Algernon grijnzen. Hoe zou Heywood op zijn neus kijken, als hij tot de er varing kwajm, zich zo lelijk te hebben misrekend! De grijns verstrakte onmiddel lijk tot bezorgdheid eerst zien, hoe hij uit de put raakte! Fentu- re keek omhoog; een gevaarlijke klauterpartij van tachtig, wel licht honderd meter wachtte hem. Dat hij 't er nog zo goed had af gebracht, kon hij 't slechts één verklaring hebben: door zijn hardnekkig verzet waren tenslot te ook Heywood's krachten uit geput. Het had hem de fut ont broken, om zijn slachtoffer een krachtige duw te geven, zodat dit feitelijk over de kant was ge rold. Algernon was er van over tuigd, dat hij alleen aan die om standigheid 't leven dankte. Met een lichaam, dat bij elke beweging heftig protesteerde, be gon hij de moeilijke en riskante tocht. Hij vorderde met de traag heid van een slak; nooit was 't in hem opgekomen, dat een afstand van tachtig, honderd meter zó groot, schier onbereikbaar kon zijn en telkens dreigde moede loosheid, het tot opgeven, omdat hij 't toch niet klaar zou spelen. Vooral toen hij boven zich stem men hoorde, die luid zijn naam riepen. Doch met al de geest kracht, die in hem was, zette hij door. Hij wilde er niet aan denken, dat één misstap onherroepelijk 't einde bracht. Hij wilde slagen, omdat zijn leven ook Vera's leven betekenen kon. En ook in deze hachelijke situatie, de hachelijk- ste, welke hij ooit had moeten doormaken, liet 't geluk hem niet in de steek. Hij volvoerde 't bijna onmogelijke. Na een uur van bovenmenselij ke inspanning werkte Fenture zich over de rand van de afgrond, waggelde'naar een groep dennen en viel uitgeput neer. Nu hij daar lag, realiseerde hij zich, wat de grootste marteling was geweest, welke hij gedurende die ontzettende tocht onderging de bijna krankzinnig makende vrees, elk ogenblik de val te zul len vernemen van een ander lichaam, dat in de diepte was ge slingerd. Vera's lichaam. Blijkbaar 'had zij zijn waarschu wing, om voortdurend bij mrs Heywood te blijven, ter harte ge nomen. De gedachte aan Vera sloeg eensklaps alle lamheid uit zijn leden. Hij sprong op en liep naar 't huis toe. Maar hij stapte niet regelrecht op de woonkamer af, zoals in zijn voornemen lag. Eén van de laat ste vensters op de veranda was verlicht en in de man, die aan tafel stond, gebogen over een valies, kon hij zich niet vergis sen Edgar Wisburn. Terwijl Fenture naderde, werd 't licht uitgeknipt. Hij wachtte enige tijd alvorens naar 't raam te sluipen. Weer kwam stopverf en de dia mant er aan te pas; hij sneed een opening ter hoogte van de span jolet. Even later was 'hij binnen. Wordt vervolgd) SIERADEN TE ROTTERDAM GESTOLEN. In de nacht van Zaterdag op Zondag is, zoals gemeld, te Rot terdam een ruit ingedrukt van de étalage van een juweliers winkel aan de Lijnbaan, een gou den broche en vijf met diaman ten bezette ringen zouden zijn verdwenen, maar later is geble ken dat drie ringen ontvreemd zijn. In de winkel werden er n.l. twee teruggevonden. De schade bedraagt dan ook geen ƒ12.000, zoals ons oorspronkelijk werd meegedeeld, doch 10.950. SLEEP VAN NEDERLANDSE SLEEPBOOT IN MOEILIJKHEDEN. De Nederl. sleepboot „Ebro" heeft Zondag op de Noordzee één der twee sleepschepen verlo ren, die hij op sleeptouw had. Het Noorse passagiersschip „Leda", dat in de buurt was, is er in geslaagd de twee opvaren den van dit sleepschip, dat in zinkende toestand verkeerde, te redden, aldus berichten van ra- dio-Farsund. De Russische minister van De fensie, Zjoekof, heeft Zondag op een receptie ter ere van presi dent Paasikivi van Finland te genover de pers verklaard, dat de Sowjet-Unie mogelijk de basis Porkkala in Finland vóór het eind van het jaar zal ontruimen. „Wij hebben besloten dat de tijd gekomen is om bases in het algemeen te ontruimen. Hoe eer der anderen ong voorbeeld vol gen hoe beter het naar onze me ning voor de vrede in het alge meen zal zijn", zei hij. Op de vraag welke bases van andere landen hij daarbij op het oog had, zei maarschalk Zjoekof: „Bijvoorbeeld de Amerikaanse bases rondom de Sowjet-Unie, de Chinese volksrepubliek en ande re volksdemocratieën. Het pra ten over vrede moet, naar onze mening, met daden worden ver sterkt". Premier Boelganin verklaarde nog, dat met de Finnen op alle punten overeenstemming is be reikt. Vrolijk klonken Zaterdag de tonen van het carillonspel over de oude vestingstad Hulst, dit echter op grammafoonplaten, uit de toren van het monumentale stadhuis. Met dit carillonspel, dat een echte sfeer gaf als men door de stad wandelde, werden de feestelijkheden van de 775-jarige herdenking van de stadsrechten van Hulst ingezet. In de herdenkingsrede, die burgemeester A. L. S. Lockefeer uitsprak tijdens de buitengewo ne raadszitting zeide hij, dat deze feestelijkheden sober waren ge houden, doch hij hoopte de 800- jarige herdenking met grotere luister te vieren evenals die van de 750-jarige herdenking. Nadat het Hulsterse Knapenkoor „Zin gende Jeugd" met enkele liede ren deze plechtige herdenkings zitting had geopend, heette de burgervader allen welkom op deze plechtigheid die een mijlpaal is in de geschiedenis van Hulst en het Land van Hulst, dat één van de roemrijkste geschiedenis sen uit het verleden bezit. Hulst heeft veel welvaart ge kend, getuige haar nog prachti ge monumentale gebouwen en poorten. Onze generatie is ver plicht deze te eerbiedigen. Tij dens de zitting las de burgemees ter de in het Nederlands vertaal de tekst voor van de acte, die in 1170 door Philips van den Elzas aan Hulst werd gegeven en haar vrijheid van stadsrechten schonk. Deze originele charter ging ech ter verloren. Gravin Margare- tha van Vlaanderen gaf in 1270 een nieuw charter met dezelfde inhoud als de verloren gegane. Deze charter wordt nog altijd in het archief van Hulst bewaard. Na voorlezing van de vertaling sloot de burgemeester deze bui tengewone zitting. Het knapen koor onder leiding van broeder Leander zong het Zeeuws Volks lied en tot slot bet Wilhelmus. Hierna werd aan het gezel schap een verversing aangebo den in de Burgerzaak Na een korte pauze heette de heer Vercauteren, voorzitter van het herdenkingscomité, allen wel kom en leidde drs Louis Locke feer in, die in 't kort de geschie denis van Hulst reveleerde tot de hedendaagse tijd. Hierna sprak de heer B. Wil- king, voorzitter van de Oudheid kundige kring „De Vier Ambach ten". Spreker dankte het gemeen tebestuur voor het beschikbaar stellen van een lokaal in het stadhuis, die tot oudheidkundige kamer was ingericht. Hij dankte de burgemeester omdat hij zich bereid had verklaard deze kamer te willen openen. De heer Wil- king zeide dat het hem verheug de deze kamer in gebruik te stel len bij de herdenking van het 775-jarig bestaan van Hulst. Hij dankte allen, die hadden medege werkt tot het tot stand komen van dit feit. Vooral prees hij het vele werk dat de conservatrice freule Collot d'Escury had ver richt voor het inrichten van deze kamer. Hulst kan nu waardig haar toeristen ontvangen. Ook bracht hij dank aan de schenkers van diverse voorwerpen voor de oudheidkamer. De burgemeester dankte allen die hieraan hadden medege werkt. Vooral sprak hij een woord van dank tot de heer Daan Biesbroeck, die steeds geheel belangloos de toeristen de be zienswaardigheden laat zien. Nimmer is er op hem te vergeefs een beroep gedaan. Ook de heren Piet Brandt en L. Fricot betrok de burgemeester in zijn dank woorden omdat deze ook steeds bereid zijn om de toeristen voor te lichten. Hierna opende de bur gemeester de oudheidkamer en bezichtigde het gezelschap de vele fraaie voorwerpen. Te ongeveer vijf uur begon het historisch zoekspel onder lei ding van drs Louis Lockefeer. Bijna de ganse schooljeugd deed aan dit zoekspel mee. Dit spel dat 'n soort ralley was, viel zeer in de smaak bij de jeugd en met groot enthousiasme bond men de strijd aan. Door hun ijver wa ren er velen, die diverse contrö- le-posten niet aandeden, waar door zij met een onafgeteken- de contrölekaart binnenkwamen. Tot slot werd door burge meester A. L. S. Lockefeer om 7.30 uur in het stadhuis de prij zen uitgereikt. Intussen was de Harmonie St Cecilia uit Vlissingen, verge zeld van haar drumband, ge arriveerd en werd een mars aan gevangen door de stad. Om acht uur gaf deze harmonie een zeer geslaagd populair concert op de kiosk op de Markt. Tot slot van dit geslaagde concert werd er 'n taptoe uitgevoerd. Op het Gods plein werd in de avond een caba ret-programma opgevoerd. De Zondag werd begonnen met een dankdienst in beide kerken te Hulst voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der Hulstenaren. 's Middags was Temse de gas te van V.V.V. Hulst met een muziekgezelschap en zangvereni ging en de turnclub „Willen is Kunnen". Deze turnkring was bij de gehouden kampioenschappen van België in de herenafdeling kampioen van België. Nadat de besturen waren ont vangen op het gemeentehuis werden op het Marktplein turn oefeningen gehouden. Deze oefe ningen waren in één woord èf. Honderden volgden de mooie oefeningen die lieten zien wat er kan worden bereikt door oefening en wilskracht, 's Avonds werd door het muziekcorps een zeer geslaagd concert uitge voerd. Het slotconcert van deze dag werd uitgevoerd door het mu ziekgezelschap „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent. Het buurtfeest van L.K.B.B. vond ook verder doorgang. Nu traden hierop de bekende Boe- renkapel van het R.K.-muziekge- zelsehap „De Kolpingszonen" uit Bergen op Zoom. Dit gezel schap, dat vroeger reeds voor de buurtvereniging optrad, oogstte ook nu weder een groot succes. Gisteren trof Hulst het wel bijzonder met het prachtige herfstweer en het aantal bezoe kers van de feestmarkt en hrade- rij was overweldigend. Des avonds traden de „Accor deonvrienden uit St Nicolaas op en besloot een concert van de „Koninklijke Stedelijke Harmo nie" deze geslaagde herdenkings dagen. Mr. J. M. A. H. Luns, de Ne derlandse minister zonder porte feuille, die op het ogenblik een bezoek aan Venezuela brengt, is Zondag ontvangen door de Ve nezolaanse minister van Buiten landse Zaken, Otanex. 's Middags bood de Nederland se ambassadeur in Caracas, mr. J. C. van Beusekom, aan minis ter Luns een noenmaal aan. In de namiddag bracht minis ter Luns een bezoek aan het graf van Simon Bolivar, waar hij bloemen neerlegde. 's Avonds was de minister de gast aan een diner dat werd ge geven door de Venezolaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. In een bijeenkomst van alle D.A.F.-dealers in Nederland en België heeft de directeur W. van Doorne medegedeeld, dat de D.A.F. een contract heeft geslo ten met Leyland Motor Ldt, waarbij is overeengekomen, dat de D.A.F. de fabricagerechten voor Leyland-motoren verkrijgt. De heer Van Doorne deelde voorts mede, dat de D.A.F. reeds over enige maanden zal begin nen met de inbouw van de Ley- land-dieselmotor, type 035Ó in de nieuwste uitvoering, waarbij de motor een vermogen levert van 105 pk bij 2400 omwentelingen. Deze motor zal worden toegepast in autobussen, touringcars en de zware trekkers en vrachtauto's. Inmiddels heeft in de afgelo pen week de aanbesteding plaats gehad voor de bouw van de D.A.F.-motorenfabriek, die sa men met de nieuw te bouwen servicehal 40.000 vierkante meter groot zal worden. Verwacht wordt, dat de bquw en de inrichting van deze fabriek in anderhalf jaar gereed zullen zijn, waarna de D.A.F.-Leyland- motoren geheel in eigen bedrijf vervaardigd zullen worden. De reeds in het D.A.F.-pró- gramma toegepaste 83 pk Perkins dieselmotor zal naast de D.A»F.- Leyland 105 pk gehandhaafd blijven.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2