Uit de Provincie WW Het gestolen vliegtuig Mml. - JE; TERNEUZEN. AXEL. GOES. HOEK. BIERVLIET. i(§|gf!g Oltï II DOUWE EGBERTS KONINKLIJKE TABAKSFABRIEK JQIJRE (Fr.) - UTRECHT HULST. OOSTBURG. WALSOORDEN. Maarschalk Boeiganin her vat zijn werkzaamheden RETRANCHEMENT. DC EUROPESE JEUGDDAGEN TE MIDDELBURG. Op de eerste van de vier Europese jeugddagen, die in de week van 25 September t/m 1 Oct. a.s. in Middelburg worden gehouden, zal de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer S. L. Mans- holt, spreken over het onder werp „het groene Europa". Dat is de avond van 27 September. De volgende avond is er een forumavond, waaraan meewer ken voorzitters of bestuursleden dier landelijke politieke jongeren organisaties. Mr A. J. van der Weel, lid van Ged. Staten van Zeeland, zal het gesprek leiden. Het is de bedoeling op Vrijdag avond het Deltaplan in zijn in ternationale aspecten of de economische integratie van Europa aan de orde te stellen. Op Zaterdagavond is er op de markt voor het stadhuis een jeugdappèl, tijdens hetwelk het spel „Hotel Straatsburg" zal worden opgevoerd; mr C. van Rij te Amsterdam, vice-voorzit- ter van de Nederlandse raad der Europese beweging, zal dan spre ken. De eerste drie avonden worden gehouden in de Burger- mal van het stadhuis. MINISTER ALGERA NAAR MIDDELBURG. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal op Woensdagavond 28 Sept. a.s. in hotel „De Burg" aanzitten aan «en diner van het verbond voor veilig verkeer, welk verbond de volgende dag in het Schuttershof «dn jaarlijkse congres zal hou- TWEEDE PAND VOOR PROV. WATERSTAAT ZEELAND. Het is noodzakelijk, dat de Prov. Waterstaat in Zeeland over grotere bureauruimte gaat be schikken wegens uitbreiding van het personeel, met het oog op de voorbereiding en uitbreiding van werken aan de zeeweringen, hei» Deltaplan zal verdere werkzaam heden voor de Prov. Waterstaat meebrengen. De provincie kan nu een pand kopen aan de Rou- tsnse Kaai te Middelburg voor 30.000,waarbij inrichtings kosten komen van 45.000, Ged. Staten stellen de Prov. Sta len voor het pand te kopen. REGEN KWAM FRUITKWEKERS TE IIULP. Behalve ongerief heeft de vele regen van de laatste dagen de fruitkwekers ook voordeel ge bracht. Reeds vele weken achter een, hadden zij een zware strijd te strijden om de luizen de baas te blijven die het op de vrucht bomen hadden voorzien. Bijna elke week moest hiertegen wor den gespoten en dikwijls viel het dan nog niet mee om de bo nnen vrij van luizen te houden. Maar de regen heeft nu grondig afgerekend met de luizen en wat met de sproeimachine slechts ging na veel moeite en kosten is act in zeep korte tijd door de re- sfcm gebeurd. PRUIMEN PER TAK. Dat pruimen per kg worden aangevoerd op de veilingen is warmaal, maar minder dikwijls kamt het voor dat ze per tak warden aangevoerd. De fruit kweker P. Zegers te Kapelle 'heeft echter Vrijdag te Kapelle aen takmet pruimen geveild. Het bijzondere hiervan was dat deze «nkele tak met pruimen van het „jg Reine Victoria een lengte had cm slechts 95 cm en het gewicht 7,2 kg. Deze tak met blade en pruimen ging naar de Haagse fruitmarkt en een gros sier betaalde er 93 ct. per kg toot. Niet alleen hingen er bij zonder veel pruimen aan deze tak maar ze waren bovendien nog groot van stuk. Poppenkast in de openlucht. Wil men de aandacht van de kinderen, dan is een poppenkast- vertoning blijkbaar wel het aangewezen middel. Hoeveel malen hebben zij de avonturen van Jan Klaassen en Katrijn al beleefd, maar telkens fascineert die kleine opening waarin deze aloude vederlandse figuren verschijnen, steevast met een goed- of kwaadaardige veldwachter en natuurlijk een of andere verschrikkelijke boosdoe ner. Zo was het dan ook niet te verwonderen dat vele tientallen kinderen en dan mag men de leeftijdsgrens heel ver trekken, naar het speelterrein Geranium straat-Rozenstraat getogen om vol aandacht de avonturen van Jan Klaassen en Kartijn te vol gen. En daarbij werd dan het ge heim onthuld wie deze vertonin gen organiseerde. Het Wol- en Kousenhuis Van de Bruele prees middels deze poppenkast de wol len Delana-goederen aan, en ver bond daar tevens een zeer aan trekkelijke wedstrijd aan. Door eenvoudig een formulier in te vullen kan een kind gratis ge kleed worden door Delana. De organisator kwam handen te kort om allen van een formu lier te voorzien. De vele ingele verde formulieren bewezen dat de belangstelling zeer groot was. Vrijdag a.s. zal men de uitslag in „De Vrije Zeeuw" lezen. Bevrijdingsconcerten. Ter gelegenheid van de her denking van de bevrijding zullen de beide plaatselijke muziek corpsen een concert geven op de kiosk op de Markt. De Chr. fanfare „Hosanna" be gint om 8 uur met het volgende programma: De bevolking is per circulaire opgewekt de bazar met giften o.a. giften in natura te steunen. De dames van de vrouwenverenigin gen zullen een „huis-aan-huis-col- lecte" houden om de vervaardig de goederen op te halen. De bazar zal worden gehouden in de gymnastiekzaal van de o.Lschool. Zeeuwse fruitweek geopend. Zaterdagmiddag is alhier de Zeeuwse fruitweek geopend, een feestweek waarin aandacht wordt gevraagd voor het fruit en die Zaterdag besloten wordt met een fruitcorso, waaraan praalwagens deelnemen, die met fruit zijn ver sierd. De fruitweek begon met de ontvangst van de fruitfee, mej. M. de Jager uit Kapelle, die ver gezeld was van twee hofdames, in hotel „Terminus." Zij zal deze week fruitsurprises uitreiken, o. a. 70 manden met fruit. Zij werd toegesproken door bur gemeester mr W. C. ten Kate, die het grote belang dat Goes heeft bij een welvarende fruit teelt releveerde. De fruitfee antwoordde van harte te hopen, dat de duizenden, die de straten van Goes zullen bevolken, overtuigd zullen wor den van de waarde van de zin spreuk „Zeeuws fruit, gezond fruit." Geflankeerd door een tiental in het wit geklede elfjes, allen met mandjes fruit aan de arm, en voorafgegaan door het muziek gezelschap „Euphonia" reed de fee in een open auto door de stad. Des! avonds concerteerde het Haagse muziekgezelschap „Paul Kruger" op de Markt, die, evenals de rest van de binnen stad, feestelijk versierd en ver licht is. 40-jarig jubileum. 1. Wilhelmus. 2. Eer aan de dapperen, mars Albl Kappert. 3. Corbeille d'Eté, ouverture, G. Gadenne. 4. Iris, wals, F. Jakma. 5. Heureuse Rencontre, ouverture, A. Delbecq. 6. Le mont d'Orcières, mars, J. Chaillet. 7. Dankt, dankt nu allen God, koraal. Om kwart voor 9 volgt het op treden van de harmonie „Concor dia" met: I. Pools Volkslied Feestparel, Ant. M. van Leest. Wel Thuis, C. J. N. Cori. Erato-mars, Joh. C. de Wit. Mooi Zeddam, P. B. Bisselink. Door zand en heide Alb. Kappert. Marsparade No. 2 P. B. Bisselink. Marsparade No. 3, P. B. Bisselink. Jubelmars, Ant. M. van Leest. 10. Utile Dulci, P. J. Wiest. II. Wilhelmus. 7. 9. TI5-JARIG BESTAAN VAN HULST. De feestelijkheden ter herden king van het feit, dat 775 jaar jgeleden Philips van den Elzas aan Hulst stadsrechten schonk, zijn Zaterdagmiddag ingezet met «te officiële ontvangst ten stad- tniize voor genodigden en een jleohtige bijzondere raadszitting tijdens welke burgemeester A. L. S. Loekefeer met een korte rede de herdenkingsplechtigheden «peidc. li;- mi gaf drs Louis Loekefeer Hit Hulst een beknopte uiteen zetting van de historie der stad. Deze plechtigheid werd opge luisterd met zang van het kna- jjenLoor „Zingende Jeugd." Vervolgens is de oudheidkundi ge kamer, ingericht door de oud heidkundige kring „De Vier Am bachten," door de burgemeester afficieel geopend. Deze kamer zal permanent in Hulst gevestigd blijven en is een bescheiden his torisch streekmuseum. In de namiddaguren is er een historisch zoekspel voor de jeugd gehouden en 's avonds is de eer ste feestdag besloten met een concert door de harmonie „St. Cecilia" uit Vlissingen. Zondag was de dag van een Vlaams muziek-, zang- en turn- feest, dat werd verzorgd door gezelschappen uit Temsche. Heden wordt een feestmarkt gehouden met een braderie en dan is er 's avonds een concert door de koninklijke stedelijke harmonie onder leiding van de kapelmeester Van de Broeckeuit Lokeren. Deze laatste feestdag is tevens de- herdenkingsdag van de be vrijding van Hulst door de Polen. Tra: herdenking hiervan zal bur gemeester Loekefeer 's avonds sen herdenkingsrede uitspreken, «p het bordes van het stadhuis. Muziekconcert Voor de laatste maal in dit sei zoen gaf Biervliets Kon. Harmo nie een concert op de Markt. De leiding van dit concert berustte bij de heer Jasper Anthonisse. Jammer genoeg bleef de belang stelling beneden de verwachting. Na afloop werd een korte rond gang door het dorp gemaakt. Bazar-oomité gevormd. Zoals bekend, zal te Biervliet en 12 November een bazar gehou den worden, ten bate van het Jeugdgebouw. Thans hebben de gezamenlijke verenigingen, welke reeds gerui me tijd voor dé bazar werken een bazar-comité gekozen, dat -bestaat uit de heren M. Maas, W. Gru- ben en A. de Meijer. Vrijdag jl. herdacht de heer L M. Risseeuw, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, zijn 40-jarig ambtsjubileum, en gezien de populariteit die de heer Risseeuw geniet, was het niet te verwonderen, dat zelfs tegen zijn weWïh, deze dag niet onopge merkt voorbij zou gaan. Het gymnastieklokaal was voor deze gelegenheid omgezet in een keurige ontvangstzaal, welke door de talrijke door de leerlin gen medegebrachte en door oud leerlingen toegezonden bloemen een fleurige aanblik bood. Toen de heer en mevr. Ris seeuw het lokaal betraden wer den zij met een luid applaus be groet. Burgemeester A. F. Hanssens zeide, dat Hoek al een heel slecht bestuur zou hebben, indien zij dit jubileum niet feestelijk zou her denken. Dat zij dit van harte doet, bewijst de aanwezigheid van het gehele gemeentebestuur, met hem de heren wethouders L. Jansen en J. den Hamer, de ge meentesecretaris de heer J. Dregmans en het voltallig ge- meentepersoneel. Spr. wees er op, dat er vele ge slachten uit Hoek onderwijs heb ben genoten van de jubilaris, en vele oud-leerlingen bekleden een vooraanstaande positie in de maatschappij. Het gemeentebestuur wil uiting geven van haar waardering voor de arbeid van de jubilaris en zij meende dit te moeten doen door het aanbieden van een bloemen mand, die spreker overhandigde. Het is, vervolgde de burge meester, niet alleen de dag van uw 40-jarig ambtsjubileum, maar ook die van de herdenking van uw 35-jarig huwelijk en van uw 61e jaardag. Een dag dus van grote blijdschap en dankbaar heid. Spr. besloot met de wens uit te spreken, dat de heer en mevr. Risseeuw nog vele jaren gespaard mogen blijven, genie tend van een goede gezondheid. Nadat de kinderen de heer en mevr. Risseeuw hadden toegezon gen werd het woord gevoerd door de heer A. E. Breepoel, die na mens de oudercommissie, de neu trale fröbelschool en Volksonder wijs, de heer en mevr. Risseeuw een bloemenhulde overhandigde. De leerlingen der school zon gen hierop weder enige liederen, waarna het hoofd der school, de heer P. A. Ocké, namens de ouders van de kinderen van de openbare lagere school, de frö belschool en het onderwijzend personeel de jubilaris en zijn echtgenote een schilderij aan bood. Een-en-zestig jaar worden, al dus de heer Ocké, is heel eenvou dig. Gezond en wel gaat dit nor maal. Iets moeilijker is het 35 jaar getrouwd te zijn, want daar voor moet men met z'n tweeën zijn. Maar 40 jaar onderwijzer zijn dat is veel moeilijker dan beide jubilea tezamen, want daar mede zijn generaties gemoeid. Dit drievoudig feest op één dag te herdenken is zeker een unicum en de gemeente heeft er wel voor gezorgd, u te bewijzen, dat ook zij zich verheugt op deze drievou dige feestdag. Wij zijn erkente lijk voor uw arbeid te midden van ons allen en hopen dat als over 4 jaar uw ambtelijke loop baan wordt afgesloten, wij u en uw echtgenote in goede gezond heid hier weder zullen mogen ontmoeten om u dank te betui gen voor het zeer vele goede werk in ons midden verricht ten behoeve van de schoolgaande jeugd. Zichtbaar ontroerd dankte daarop de heer Risseeuw mede namens zijn echtgenote de spre kers en allen, ouders en kinde ren, voor de aangeboden ge schenken en de zo betreffende bewijzen van vriendschap, die de ze herdenking tot een onvergete lijke feestdag hebben gemaakt. 100-jarig bestaan der Y.M.C.A. In de gemeentelijke gehoor zaal herdacht de C.J.M.V. 't 100- jarig bestaan der Y.M.C.A., die in 1855 te Parijs werd opgericht. Nadat de voorzitter, de heer W. Oosterling, de aanwezigen op hartelijke wijze had verwelkomd en het bondslied was gezongen, ging hij voor in gebed. De voorzitter betuigde zijn spijt, dat de belangstelling voor deze bijeenkomst zo matig was, temeer waar de heer M. Allewijn uit Hoedekenskerke zich de moeite had getroost hier aanwe-, zig te zijn om in een causerie een overzicht te geven hoe het werk, door enige jonge mannen een eeuw geleden te Parijs aangevan gen, door God gezegend is en nu is geworden een wereldorganisa tie. Na een inleiding van een der leden der C.J.M.V. werd het We reldbondslied gezongen en werd op het toneel'in enige flitsen het vele goede werk der Y.M.C.A. weergegeven, waarop gezongen werd „Hoe donker het worde". Het tweede gedeelte van de avond ving aan met het zingen van Ps 147, waarna de heer Alle wijn als onderwerp van zijn her denkingsrede had gekozen het motto van de wereldconferentie te Parijs: „Wij staan niet alleen". Op zijn bekende boeiende wijze behandelde de heer Allewijn dit onderwerp. Aan het slot dankte de voor zitter de heer Allewijn voor zijn voortreffelijke rede, waarna de heer J. Hamelink uit Terneuzen het dankgebed uitsprak. y.v. rr...rr.-- ,rgin»£ vyveral ter wereld, waar stralende zonneschijn de tabak doet rijpen, koopt Douwe Egberts het fijnste van de plantages. Goud-gele Virginia, pittige half-zware of geurige Amerikaanse, Uw zelfgerolde cigaret is altijd vers En na een reeks van bewerkingen, waarbij eeuwenoud vakmanschap en de modernste productie-methoden onafscheidelijk zijn, komt het „edel cruydt" in Uw bezit. M Bromf iets-ongeval Ter hoogte van de Gentsepoort liep juist een hond de straatweg over toen de bromfietser Schel fout uit Kapellebrug kwam aan gereden. Hij kon de hond niet meer ontwijken en kwam te val len. Met een hondwonde en kla gend over pijn in armen en be nen werd hij opgenomen. Dokter Casparie was spoedig aanwezig voor de eerste hulp. Na 't slacht offer voorlopig te hebben verbon den, bracht hij hem naar zijn wo ning te Kapellebrug. De brom fiets werd zwaar beschadigd. Interessante beelden-expositie. In hotel „De Eenhoorn" ver welkomde burgemeester mr K. Hoekzema van Oostburg de tal rijke aanwezigen. Spr. bracht aan mr dr A. J. J. M. Mes, lid van G. S., dank voor de bereidheid om de tentoonstelling te openen, waaruit duidelijk de belangstel ling vah nét Provinciaal Bestuur voor deze tentoonstelling blijkt. Als burgemeester dankte spre ker de plaatselijke Gemeenschap Oostburg voor het vele en be langrijke werk, dat deze voor de inwoners van Oosthurg reeds heeft gedaan. In een moeilijk te bereiken en bereisbaar gebied als Zeeuws- Vlaanderen is, is de bevolking te kort gekomen wat betreft de kunstuitingen. Daarom heeft de plaatselijke Gemeenschap dan ook goed aan gedaan deze'ten toonstelling in de openlucht te doen opstellen. Bijzondere woor den van welkom werden eveneens gericht tot de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente, die zo be reid was de tentoonstelling gast vrijheid te verlenen. De Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk was vertegenwoordigd door mr J. F. Hornstra, de direc teur der Stichting. Tevens was aanwezig de beeldhouwer Hans Claeijsen uit Tilburg, die de ex poserende beeldhouwers verte genwoordigde. De burgemeester herinnerde er aan, hoe na de vorig jaar ge houden tentoonstelling de bevol king spontaan een inzamelings actie hield om één der fraaiste beeldjes, een balletdanseresje, aan te kopen. Inmiddels heeft de gemeenteraad dit beeldje onder dank aanvaard en het siert het fraaie Raadhuisplein. Of de Oostburgse jeugd mis schien door het dagelijks aan schouwen van dit fraaie beeldje werd aangestoken, is niet te zeg gen, maar wel staat vast, dat voor een cursus balletdansen welke te Oostburg gegeven zal worden, ruim 150 aanmeldingen binnen kwamen. Nadat de genodigden koffie was aangeboden, toog het gezel schap naar de Ned. Herv. kerk waar de heer mr A. J. J. M. Mes de openingsplechtigheid verricht te aoor PERCY KING. 66) (Nadruk verboden). „Je bent niet openhartig," ver weet zij hem opnieuw. Algernon glimlachte flauw. „Aan die kwaal laboreren we al lebei, hè?" Hij zag Philip met de stallantaarns. „Blijft bij mrs. Heywood. Laat haar geen ogen blik alleen." „Maak je je bezorgd over haar?" „Ik maak me bezorgd over jou." Hij drukte Vera de hand. Doe daarom wat ik vraag." Het meisje knikte en verwij derde zich. Dit apprecieerde Fen- ture bijzonier in haar dat ze nooit overbodige vragen stelde. Zij deed wat hij zei, overtuigd dat het om haar bestwil geschiedde. Algernon nam een lantaarn, stak de kaars aan en begaf zich naar buiten, naar de muur. Dui delijk waren indrukken van een ladder merkbaar aan de kant, waar aarde was aangebracht om clematis te doen wortelen. Ver geefs zocht hij naar voetsporen. Hij volgde het garagepad. De Heywoods en Wisburn bleken de zelfde route te hebben gekozen en hij bleef staan Om ze te laten vóórgaan; het leek hem wel zo veilig. Gelijk hij had verwacht, lag in het gebouwtje een ladder. Aan de ondereinden zat aarde. „Wie de ladder gebruikte, had tenminste de beleefdheid ze weer op haar plaats te brengen." Gerard Heywood knikte afwe zig. Hij was zichtbaar in de war terwijl hij bij het licht van zijn lantaarn een onderzoek in de ga rage instelde. Het scheen, dat hij iets miste, waarvan hij wist, dat het er nog niet lang geleden was geweest. Maar hij liet geen woord los. „Wie de misdaad pleegde, is van groter belang," zei hij ten slotte. „Voetafdrukken zijn ner gens te vinden; geen wonder op de rotsachtige bodem. Daarente gen bestaat de mogelijkheid, dat de schurk op de vlucht zijn wa pen heeft weggegooid." „Zo stom was hij niet," ant woordde Fenture. „Het wapen moet binnenshuis worden ge zocht." „Binnenshuis?" snauwde Ge rard. „Natuurlijk. Omdat de dader geen vreemde is." „Daarom kan hij het wapen heel goed buiten hebben wegge worpen. We gaan zoeker^" be sliste Gerard. Fenture maakte geen tegen werpingen. Hij keerde ,paar de muur terug en zocht inderdaad iets, doch geen mes. Er moest een natuurlijke verklaring zijn voor Martyn's verdwijning, lijk of geen lijk. Het stond vast, dat hij via de binnenplaats over de muur was getransporteerd. En verder? Naar het ravijn, om zich van hem te ontdoen? Algernon schok schouderde. Dat kon worden on derzocht. Het garagepad liep met een grote boog langs de bergkloof heen; er was echter een zij wegje, dat eindigde aan het hek. Bij de muur beginnend, inspecteerde hij nauwkeurig de grond. Na een poosje zette hij de lantaarn neer en stak een sigaret op; zijn denk vermogen concentreerde zich het best als hij rookte. De puzzle leek ingewikkeld: een bloedplas in de bibliotheek, bij de tafel, waar Martyn had gelegen. Nergens an ders in het vertrek. Ook geen bloedsporen op de binnenplaats. Evenmin aan de buitenzijde van de muur op het pad naar het ra vijn. „Dan," peinsde hij hardop, „is de enige conclusie Algernon zou zijn gedachten- gang niet voltooien. Hij had niets gehoord, letterlijk niets, wat hem waarschuwde, op zijn hoede te zijn. De handen sloegen zich on verwachts om zijn keel, die met een als tussen een nijptang zat. Met geweldige kracht voelde hij zich vooruit naar het hek ge duwd. Algernon bood wanhopig tegenstand; het vooruitzicht van de vreselijke smak in de diepte deed hem zich schrap zetten, het volle lichaamsgewicht naar dq voeten verplaatsend. Het baatte niet; hij verkeerde in te ongun stige positie. Nooit had hij kun nen geloven, dat mensenhanden in staat waren zó te knellen. Hij wilde schreeuwen, maar kon geen geluid uitbrengen. Het was een zvyijgende, moord dadige worsteling. Steeds meer naderden zij de gapende afgrond. Fenture schouders waren tegen de borst van zijn aanvaller ge drukt. Zó groot kon alleen Ge rard Heywood zijn. Zulk 'n dier lijke kracht kon alleen in Gerard Hey wood's enorme handen schui len. Algernon's ogen begonnen van de ontzettende druk uit hun kassen te dringen. Nog een paar minuten en zijn weerstand, toch reeds zo gering, zou finaal zijn gebroken. Zijn longen leken vuur op punt van te barsten. Tever geefs zette hij de nagels diep in de klauwen om zijn strot, bracht hij met het hoofd achterwaartse stoten toe. Het had niet de min ste uitwerking. Nu was het hek bereikt. Hij slaagde er in, een voet achter een paal te plaatsen. De aanvaller rukte met titanenkracht en Al gernon was genoodzaakt, de voet terug te trekken. In een laatste wanhopige poging tot behoud, klemde hij de handen om de leu ning. De greep van de woeste ling nam in hevigheid toe en Fenture moest los laten. Zijn weerstandsvermogen was uitge put. Hij voelde nog, hoe hij door de knieën zakte, hoe hij tegen de grond werd gedrukt hulpe loos, reddeloos. „Fenture vraagt, K,err néémt," jioorde hij aan zijn oor hijgen. „Zó is toch je slagzin niet?" (Wordt vervolgd). Mr Mes sprak mede namens 't Provinciaal Bestuur zijn grote bewondering uit voor deze ten toonstelling. Het Provinciaal Be stuur ziet met grote vreugde in verschillende delen van Zeeland behoefte aan cultuuruitingen. Zeeuws-Vlaanderen is het meest actieve deel, waar herhaaldelijk tentoonstellingen van verschil lende aard en karakter worden opgesteld. Het stemt tot grote vreugde, dat in het moeilijkst te bereik bare deel van Nederland de ge meentelijke overheid een belang rijke taak zich heeft opgelegd, om tot cultuurspreiding te ko men. Mr Mes haalde het „Een hoornbeeld" en het „Danseresje" erbij, om aan te tonen, dat het decorerende element in een ge meente niet verloren mag gaan. Met „Middelburg" zal men als gemeente dan ook stellig geen last krijgen als men b.v. ter ver siering van het nieuwe raadhuis een post op de begroting uittrekt. De Plaatselijke Gemeenschap Oostburg prees de heer Mes voor het initiatief tot het organiseren van deze tentoonstelling, en de Ned. Herv. Gemeente voor het ontvangen van deze tentoonstel ling. Spreker hoopte, dat dit alles zou mogen bijdragen om de beeldhouwkunst onder de Zeeuws- Vlaamse bevolking te brengen, en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Mr Hoekzema dankte mr Mes voor de opening en verzekerde van zijn kant, dat men de sug- gesstie om het raadhuis te ver sieren met enige verantwoorde decoraties stellig zou overnemen in Oostburg. Hierna bezichtigden de geno digden het tentoongestelde. In de eerste plaats vallen op 'n stel prachtige koppen, welke in dé wandelgangen van de kerk zijn opgesteld. Opvalt o.a. een kop van Vincent van Gogh in cera miek. Vooral de kleuren en de uitdrukking van het gelaat zijn uitstekend getroffen. Deze kop werd vervaardigd door Toon Hen- drickx uit Breda. Voorts vindt men in de hall een prachtige ka- rakter-kop van G. Bourgonjon, welke uit hout werd gebeiteld. Ook hier een werk, dat tot een ieder spreekt, evenals enkele meisjeskopjes van Wim Bonsel uit Tilburg en een paar prachtige gebeeldhouwde handen van mo- rahout voltooien de inzending van deze veel belovende artist. Van Hugo Brouwer zijn er een Kruis beeld en een Madonna te bewon deren. De beeldhouwer H. Clae- sen uit Tilburg zorgde voor een grote inzending gipswerken. Het zou te ver voeren alle kunste naars in dit korte bestek te noe men en hun inzendingen bij na me te noemen. Veel is er bij, dat de bevolking van westelijk Zeeuws-Vlaanderen zal aantrekken, en vertrouwd zal maken met de hedendaagse kunst. Wij spreken dan ook de wens uit, dat men nog vele male op deze sympathieke wijze tentoon stellingen zal organiseren. training besproken. Door het ver tonen van enige athletiekfilms zal getracht worden belangstel ling in nog bredere kring te wek ken. Jacht uitgebrand. Vrijdagavond omstreeks 9 uur voer het Belgisch houten motor jacht „Imatra", komend van Ant werpen, in de richting Terneu zen op de Schelde. Ter hoogte van de haven van Walsoorden deed zich op het jacht een motorstoring voor, waardoor ook het licht uitviel. De beide opvarenden probeerden hierop de motorstoring op te heffen, doch, vermoedelijk door onvoorzichtigheid met open vuur, ontstond daarbij brand, welke zich zodanig uitbreidde, dat de opvarenden zich op een red dingsvlot in veiligheid moesten brengen. Het brandende jacht trok spoe dig de algemene aandacht, zowel op de zuidelijke als noordelijke oever en het te Terneuzen gesta tioneerde politievaartuig R.P. 4, dat in de omgeving van Hans- weert op de Schelde kruiste, zet te onmiddellijk koers naar het brandende jacht. De bemanning slaagde er in de zich op het vlot bevindende personen aan boord te nemen, waarna de R.P. 4 later in de nacht het totaal uitgebrande 7- tons jacht in de haven van Wals oorden binnensleepté. Maarschalk Boeiganin, de Sow- jetrussische premier, heeft Za terdag zijn werkzaamheden her vat, na een afwezigheid van twee dagen als gevolg vah een lichte griepaanval. Volgens een functionaris van de Oostduitse ambassadeur heeft maarschalk Boeiganin Zaterdag premier Grotewohl van Oost- Duitsland ontvangen. Atletiekvereniging. In een goed bezochte vergade ring van de atletiekvereniging „Het Zwin"" werd een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de heren A. P. de Putter, J. v. d. Heuvel, P. de Meij en P. van Acker, allen te Cadzand, en W. Kuijs, A. Zwier, J. Faas en J. Scheerens, allen te Retranche- ment. De functies werden als volgt verdeeld: W. Kuijs, voor zitter, J. Scheerens, secretaris en J. Faas penningmeester. Besloten werd tot aansluiting bij de Kon. Ned. Athletiek Unie, waardoor deelname aan wedstrij den buiten eigen kring mogelijk wordt. Verder werd de winter- HITLERS VALSE MUNTER GEVONDEN. Bernhard Krüger, een Duitse SS-expert, die in de oorlog 125 millioen valse bankbiljetten van 1 pond ter betaling van Duitse spionnen, heeft vervaardigd, is door de politie gevonden. Vol gens de politie te Berlijn woont hij in Hannover onder zijn eigen naam. De politie hoopt, dat Krü ger haar kan helpen bij de op sporing van personen, die deze bankbiljetten nog steeds in cir culatie brengen. De biljetten, die op bevel van Hitier werden ge maakt, werden gebruikt om Duit se spionnen in het buitenland te betalen en uiteindelijk met het doel, de Bank van Engeland te laten „springen". Het zoeken naar voormalige medewerkers van Krüger, die men aanvanke lijk dood gewaand had, werd dit voorjaar voortgezet toen een Griekse zakenman enkele valse pond biljetten bij een Westber- lijnse bank had aangeboden. Cicreo, de bekende Duitse spion van Albanese afkomst na de oorlog uitgeweken naar Zuid-Amerika die, als kamer dienaar van de toenmalige Brit se ambassadeur in Ankara, sir Knatchbull Huguessen, fotoco- pieën wist te maken van uiterst belangrijke geallieerde oorlogs plannen en deze de Duitsers in handen speelde, is eveneens met valse pond biljetten (300.000 stuks) betaald. De valse munterij béêön in Ju ni 1942, toen de S.S. iri de Duit se concentratiekampen deskundi gen op het gebied van de namaak vqn bankbiljetten opspoorde en ze in het kamp te Sachsenhau- sen aan het werk zette.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2