Nieuwe richtlijnen voor onderwijs en televisie KERKDIENSTEN De kwestie der Duitse gevangenen Het gestolen vliegtuig De ontwapeningsbespreking te New York De handelsbetrekkingen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie Amerikanen uit China in Hongkong aangekomen tweede blad Zaterdag 17 September 1955 10« Jaargang No. 3562 Criiiek en instemming rond wetsontwerp kleuteronderwijs De televisie-programma s Een ministeriële waarschuwing VRIJE Vlak voor het sluiten van het zittingsjaar der Staten-Generaal heeft de Tweede Kamer het nieuwe wetsontwerp inzake het kleuteronderwijs in behandeling genomen. De diverse woordvoerders der partijen lieten zowel eritiek als instemming met het wetsont werp horen. Het wetsontwerp beoogt een financiële gelijkscha keling tussen het openbare en bijzondere kleuteronderwijs. Daar naast bevat het voorschrif ten voor de oprichting en voor het spele- en werkplan der kleu terscholen en bepalingen ten op zichte van de opleiding der kleu terleidsters. De mening, dat de financiële gelijkschakeling het openbaar onderwijs de das om zou doen, werd door de diverse woordvoer ders ontkend, daar in dit ont werp geen bevoordeling der bij zondere kleuterscholen wordt voorgestaan. TOCH WEL BEZWAREN. Bezwaren ten opzichte van de oprichting der kleuterscholen rezen er echter wel. Zo ageerde men tegen de bepaling, dat voor het stichten van een bijzondere kleuterschool een waarborgsom in de gemeentekas zou worden gestort, die 25 tot 40 percent van de stichtingskosten bedraagt. Waarom hier verschil gemaakt met het lager onderwijs, waar deze getallen gesteld zijn op 15 en 25 percent? Bovendien werd het maximum aantal leerlingen voor een te stichten kleuterschool, dat de mi nister op 40 per onderwijzeres wilde stellen, gekritiseerd, voor namelijk om ook de stichting van kleuterscholen in de platte landsgemeenten te bevorderen, voor wie dit aantal te hoog wordt geacht. Omtrent de schoolgeldregeling voor dit onderwijs waren de me ningen verdeeld: er waren zowel voorstanders van algehele af schaffing als voorstanders van een handhaving der schoolgel den, zij het in mindere mate als aangekondigd. De positie van de gehuwde on derwijzeres kwam (helaas) niet ter sprake, daar hierover een in terpellatie werd gehouden door mej. Tendeloo, naar aanleiding van het koninklijk besluit ten aanzien van de gehuwde ambte nares. Algemeen mag worden verwacht, dat het nieuwe wets ontwerp, zij het met enige wijzi gingen, binnenkort van kracht zal worden, waardoor een einde is gekomen aan het tot dusver gemaakte onderscheid tussen openbare en bijzondere kleuter scholen. IN ONDERLING OVERLEG. Naar aanleiding van de vele bezwaren, samengevat in de mo tie-Peters en aanvaard door de Kamer, ten aanzien van de voor gestelde regeling voor het alge meen televisie-programma en het veto-recht der Nederlandse Televisie-stichting ten aanzien van de programma's der diverse omroepprogramma's, gaf minis ter Cals aan de Eerste Kamer nieuwe richtlijnen ten opzichte van zijn toekomstig beleid. Hij wil thans een regeling tref fen, waarin naast de program ma's van de omroepverenigingen onder de verantwoordelijkheid van de N.T.S. een programma zal worden uitgezonden, samen gesteld door de programma-com missie der N.T.S. en de program ma-staven van één of meer om roepverenigingen. Door deze re geling zou de verplichte inbreng van een algemeen programma door een omroepvereniging ver vallen en wordt de samenstelling der programma's overgelaten aan het onderling overleg tussen N.T.S. en omroepverenigingen. Weliswaar blijven de omroep verenigingen het recht behou den zich tegen elk onderdeel van een NTS-programma te verzet ten, maar nu samenwerking bij de samenstelling der program ma's vereist wordt, lijkt dit wel haast een overbodige maatregel. Door deze nieuwe regeling zal de minister tegemoet komen aan de wensen der omroepverenigin gen, waarbij een groot deel van ons volk is aangesloten. HOOGCONJUNCTUUR BRENGT GEVAAR. Ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Noord-Hol landse Volkshogeschool te Ber gen (N.-H.), heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening een rede uitge sproken, waarin duidelijke waar schuwingen voor de arbeiders werden gegeven, niet teveel te verwachten van de toekomst, nu de huidige conjunctuur zulke goede vooruitzichten geeft. De stijging van de arbeidsproducti viteit is volgens minister Mans- holt een absolute voorwaarde voor het behoud van het huidige welvaartspeil. De stelling, dat een industria lisatie een factor is ter verho ging van de welvaart, zal er toe moeten leiden, dat het aantal ar beidskrachten in de agrarische sector moet verminderen, die an dere bestaansmiddelen moeten zoeken. De mogelijkheid tot goede toekomst, die velen thans menen te zien, is door de geringe arbeidsproductiviteit lang niet zo groot als men thans verwacht. Het is goed om deze ministe riële waarschuwing niet in de wind te slaan en te overwegen, wat een ieder kan bijdragen tot het behoud en de eventuele ver hoging van de welvaart in ons land, zonder daarbij de hulp aan de minder ontwikkelde landen te vergeten. Het werkplan van de Britse premier, sir Anthony Eden, voor ontwapening is Donderdag te New York met instemming door de Verenigde Staten, Frankrijk en Canada begroet. De Russen beloofden het plan te zullen be studeren. Bijzonderheden over het plan werden, naar verluidde, Donder dag voor het eerst medegedeeld door de Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken Antho ny Nutting in de subcommissie voor ontwapening van de Ver. Naties. Nutting verklaarde, dat het plan bedoeld is als een inleiding op ontwapening en dat het over al waar de strijdkrachten tegen over elkaar staan, beproefd kan worden. In het plan wordt in spectie op de grond van conven tionele wapens dus geen OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZONDAG 18 SEPTEMBER. Axel: 10 uur Da P. J. Pennings; 2.3(L uur Ds. K. Verbeek, van Horftenisse. Hoek: 10 uur Ds. J. Homan, van Hulst; 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. G. Jansma, van Zaamslag. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Sas van Gent: 10 uur Ds A. C. Honders. Sluiskil: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. 10 uur „Bethel": Dienst voor jongeren. Voorganger: de heer A. Ruben. Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Hetjboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZATERDAG 17 SEPTEMBER. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 18 SEPTEMBER. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis. (Bed. H. Doop.) Breskens: 10 uur Da J. H. van Beusekom. (Bed. H. Doop.) Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong. 4 uur Jeugddienst in de Luther se Kerk. Voorg.: Ds. J. H. van Beusekom. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. t Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. F. Oort, van Assen Retranchement: 9.30 uur Vicaris H. D. Hendriks. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen- veld. St Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 2.30 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen, van Oost burg. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. Blom- aard. i Zuidzande man. 9.30 uur Ds. H. Kufjl- WOENSDAG 21 SEPTEMBER Oostburg: 7 uur Avondgebed. GEREFORMEERE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. L. Schalkwijk. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. F. R. M. Elders, van Amsterdam. Zaamslag9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Axel: 7 uur Ds. H. van Leeuwen (in de Chr. Fröbelschool, Ds. Jan Scharpstraat). GEREF. GEMEENTE Vlo os wijkstraat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst GEREF. GEMEENTE (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEELS. Terneuzen: 10 uur en 7 u. Samen- menkomsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. atoomwapens aan beide zij den van „het ijzeren gordijn" in Europa voorgesteld. Na de conferentie zeide Nut ting tot verslaggevers, dat de Westelijke afgevaardigden in het bijzonder de eenvoud van de voorstellen schijnen te waarde ren. De Russische vertegenwoor diger, Sobolef, zeide, aldus Nut ting, dat hij het plan als een be langrijke bedrage beschouwt. Het Britse plan voorziet niet in luchtverkenning, zoals het plan-Eisenhower. Nutting zeide geen bezwaren te zien tegen een gelijktijlige uitvoering van beide. Hij sprak de hoop uit, dat de de tails van het plan bestudeerd zouden worden en dat de Sow jet- Unie spoedig er op zou reageren. De kern van het controleplan vormt het voorstel tot instelling van een kleine controlecommis sie, die namens de opperbevel hebber van de Navo en zijn Oost- europese tegenhanger (de opper bevelhebber van de landen van het verdrag van Warschau) zou optreden. Het lag voor de hand, dat in Europa met de uitvoering van het plan wordt begonnen, daar zich hier veel strijdkrach ten onder gecoördineerd com mando bevinden. Naar verluidt stelt het plan geen omschreven beperking der bewapening voor. Mogelijk zou men echter voor bepaalde gebieden overeenstem ming kunnen bereiken over be perking van uitrusting en bewa pening. Vulpenhouders met 14*ka raats Gold-Plated pen met extra ingezette harde punt, vergulde clip en ring en vacuum vulsysteem. Dit zijn eigenschappen die U van werkelijk goede vul pennen kunt verwachten van vulpennen die aanmer kelijk meer kosten dan de prijs die U er voor gaat betalen. Want alleen door het feit dat dit een postorderaan bieding is en onze postorder afdeling op minimale kosten werkt is het mogelijk zo'n volslagen vulpen van 1.75 te verkopen voor nog géén gulden. Bestel (en word daardoor lid van onze postorder club) zo'n vulpen in de kleuren zwart of bor deaux, die U omgaand wordt toegezonden voor De leden van onze postor derclub ontvangen bovendien iedere week opnieuw, per soonlijk aan hen gerichte aanbiedingen per post. WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800- 117680 R'DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND aoor PERCY KING. In duizenden Duitse gezinnen vraagt men zich in deze dagen met spanning af of een weerzien met in Rusland achtergebleven verwanten zal plaats hebben. Bij het gros der Westduitse be volking heeft de door Adenauer in Moskou verkregen belofte van de terugkeer van 9626 veroor deelde Duitsers meer indruk ge maakt dan de politieke resulta ten van de conferentie in Mos kou. Het aantal gezinnen, dat nog altijd hoop koestert op een weerzien, bedraagt zeker een veelvoud van dit getal. Over de vraag hoeveel Duitsers tenslotte in vrijheid gesteld zullen worden, tast men nog in het duister. Bondskanselier Adenauer heeft verklaard, dat de Russen hun toezegging ook hebben uitge breid tot de niet in het genoem de aantal begrepen Duitsers, doch vooraleer deze zijn opge spoord zullen nog langdurige on derhandelingen met Moskou moeten worden gevoerd. De Duitsers zullen daarbij de ge gevens moeten leveren, die zij in de loop der jaren hebben ver gaard over nog in Rusland ge signaleerde personen. Het Duit se Rode Kruis heeft 't leeuwen aandeel van het onderzoek daar toe verricht. Daarnaast heeft ook het Verbond van terugge keerde Oudstrijders zich vele jaren bezig gehouden met het ophelderen van het lot van ver misten. Dank zij dit werk be schikt men in West-Duitsland over een overzicht van de nog in Rusland achtergebleven oud strijders en civiele geïnterneer den. Daarbij onderscheidt men in de bondsrepubliek drie cate gorieën: de krijgsgevangenen, de spoorlozen en de vermisten; de eerste groep komt overeen met het door de Sowjet-regering opgegeven aantal van 9626. Het zijn wegens oorlogsmisdaden ver oordeelde Duitsers, die in regel matig briefverkeer met het va derland staan en van wie men weet in welke kampen zij zich bevinden. De groep der spoorlozen is reeds veel groter. Zij omvat ten minste 90.000 oud-soldaten, van wie te eniger tijd een bericht is ontvangen, doch wier spoor men in de meeste gevallen reeds jarenlang is zoek geraakt. De grootste categorie, die de Duitse documenten omvatten, is die der vermisten. Als zodanig gelden 1.1 millioen militairen en naar schatting 750.000 Duitse burgers, die naar Rusland ge voerd zijn. Van deze militairen heeft men sedert de dagen, dat zij door de vroegere Duitse weer macht als vermist werden ge meld, niets meer gehoord. Nog altijd willen vele gezinnen niet de hoop opgeven, dat zij nog eens zullen terugkeren, doch de kans daarop wordt algemeen vrijwel nihil geacht. In de laatste jaren zijn niet meer dan zeventig als vermist gemelden in het vader land teruggekeerd en dat getal Naar verwachting zullen on derhandelingen over de handels politieke betrekkingen tussen de bondsrepubliek en de Sowjet- Unie beginnen, nadat de diplo matieke betrekkingen tussen de beide landen zijn aangeknoopt. Tot dan zal de handel in de vorm van afzonderlijke transacties worden afgewikkeld, zoals tot dusverre geschiedde. Van de voor de handelspoli tieke betrekkingen toonaan gevende leden der Duitse delega tie wordt vernomen, dat men aan Duitse zijde geen verwikke lingen verwacht bij een uitbrei ding van de handel met de Sowjet-Unie, voor zover althans realistische voorstellen dienaan gaande worden gedaan. In de eerste plaats zal er zorg voor worden gedragen, dat een uit breiding van de handel met de Sovjet-Unie niet ten koste van de handel met goede handels partners in het Westen zal gaan. Men acht echter een zekere ver schuiving van de Duitse buiten landse handel ten gunste van de handel met het Oosten mogelijk. Naast de officiële, niet zeer omvangrijke besprekingen over economische kwesties op de con ferentie te Moskou hebben een reeks van besprekingen met de minister van Buitenlandse Han del der Sowjet-Unie en andere Russische persoonlijkheden plaats gevonden. Hoewel deze besprekingen een zuiver infor matief karakter hadden, bleek hieruit, dat de Sowjet-Unie reeds verstrekkende denkbeelden heeft over het handelsverkeer met de bondsrepubliek. Bij de voorge nomen onderhandelingen zal de Sowjet-Unie hoofdzakelijk leve ranties van chroom- en man- gaanerts en andere ertsen aan bieden. Duitsland ziet verder Russische leveringsmogelijk heden voor hout, aardolie en aardolieproducten, enige agrari sche producten, kolen, ruw ijzer, vellen, pelterijen en cellulose. Men verwacht geen moeilijk heden in het betalingsverkeer. De betalingen zullen waarschijn lijk op basis van transferabele ponden of beperkt converteer bare marken worden afgewik keld. Aan Duitse zijde heeft men de indruk, dat de uitbreiding der handelsbetrekkingen in grote mate afhangt van een terugkeer tot normale politieke betrekkin gen en van het scheppen van wederzijds vertrouwen. rechtvaardigt de sombere conclu sie, dat deze soldaten bij de ge vechtshandelingen of tengevolge van de ontberingen in krijgsge vangenkampen om het leven zijn gekomen. Van de civiele vermis ten zouden naar Duitse schat ting nog meer dan 100.000 in het leven kunnen zijn, doch slechts zes duizend hunner staan in briefverkeer met de bondsrepu bliek. Dit zijn over het alge meen die burgers, die onder be schuldiging van oorlogsmis daden zijn veroordeeld en in kampen vertoeven. Een groot aantal Duitsers moet echter na het ontslag uit de gevangen schap in Rusland zijn gebleven, waar zij arbeidscontracten zijn aangegean, die hen tot dusver geen mogelijkheid hebben ge geven het land te verlaten. Men hoopt in West-Duitsland, dat de in uitzicht gestelde be sprekingen over deze groepen opheldering over velen zullen kunnen verschaffen. Nu zojuist een Oostduitse regeringsdelega tie naar Moskou is gegaan om over hetzelfde probleem te spre ken, vreest men evenwel in Bonn, dat de Sowjet-regering zal trachten het onderwerp aan te grijpen om contact tussen de vertegenwoordigers der beide Duitse republieken te leggen. In Bonn wenst men zulk een over leg alleen op ondergeschikt ni veau te voeren. Wat de aan dr Adenauer toege zegde terugzending der ruim 9000 veroordeelden betreft, zo had men reeds voor de conferen tie van Moskou in Bonn steek houdende aanwijzingen, dat de procedure tot repatriëring dezer groep reeds begonnen was. Teruggekeerde gevangenen hadden unaniem meegedeeld, dat in de kampen voorbereidingen voor de terugzending werden ge troffen. De Oostduitse regering wil het doen voorkomen, dat haar contact in Moskou tot dit resultaat geleid heeft en in Bonn acht men het niet onmogelijk, dat de Sowjet-regering een for mele overeenkomst over de be handeling dezer gevangenen met de Oostduitse regering zal slui ten. In Bonn is men ervan over tuigd, dat een aanzienlijk deel van de terugkerende groep in derdaad terecht als oorlogsmis dadiger veroordeeld is. Daarom is een beoordeling van deze ge vallen door Duitse gerechten toe gezegd. Complicaties zouden evenwel kunnen ontstaan, wan neer de regering der „Duitse de mocratische republiek" zou be dingen, dat deze beoordeling door Oostduitse gerechten zou plaats hebben. Zo laat de zeer alge meen gestelde belofte aan dr Adenauer veel ruimte voor poli tieke complicaties. De eerste twee door communis tisch China vrijgelaten Ameri kaanse burgers zijn gisteren in Hongkong aangekomen. Het zijn de student Walter Rickett en pater Harold Rigney, oud-rector van de Roomkatholleke univer siteit van Peking. Rickett was veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Hij zou in lichtingen van politieke aard heb ben willen verzamelen. Rickett werd op 25 Juli 1951 gearresteerd. Ricketts echtgenote die enkele 65) (Nadruk verboden). „Wou jij er een kijkspel van gemaakt hebben? En waar het lijk is? Iemand hier vraagt naar de bekende weg". De toon, waar op de bankier het zei, hield een regelrechte beschuldiging aan Fenture's adres in. „Maar we zullen hem bijlich ten, dat beloof ik je!" Hij richtte het woord tot zijn broer. „De ra men van de bibliotheek waren gesloten niet?" Philip knikte. „De pennen zit ten er op, kijk maar." „Martyn's lijk werd ergens heengesleept. Niet door het raam. Te zot om aan te nemen, dat de moordenaar terugkwam en het weer aan de binnenzijde secuur afsloot. Evenmin door de deur en vervolgens over de gang naar de veranda. We zouden bloedsporen hebben aangetroffen. Bovendien kon zoiets niet onopgemerkt ge beuren.'' Algernon zag het vertrek rond. „Als raam en deur niet in aan merking komen, moet er dus nog een toegang tot de bibliotheek zijn. We zullen daarom Hij zweeg verward op Philip's kreun en staarde hem aan. Hey- wood's gezicht was weggetrok' ken. Het stond eensklaps vaal en oud, en het zweet brak hem uit. Zijn mond ging open, sloot zich weer met een klap. Fenture begreep niet, hoe de geopperde mogelijkheid van nog een toegang Philip zó van zijn stuk kon hebben gebracht. Was het, omdat hij zich schuldig wist en nu zijn schuld ontdekt zag? Het leek niet aannemelijk. Al sloeg Fenture ook deze Heywood moreel allesbehalve hoog aan tot de monstruositeit, zijn eigen kind te vermoorden, achtte hij hem niet in staat. Zelfs al ver giste hij zich in dit opzicht zou Philip dan zo omslachtig te werk zijn gegaan? Hij kon, als daar aanleiding toe had bestaan, Mar- tyn op veel eenvoudiger wijze uit de weg hebben geruimd en al de hokuspokus van een herme tisch afgesloten bibliotheek was overbodig geweest. „Wat daast die vent over nog een toegang, Philip?" viel Gerard uit. Het ongeloof kwam in de vraag te duidelijk tot uitdrukking, dan dat Algernon comedie wilde ver onderstellen. Op dit ogenblik was hij geneigd, ook Gerard Hey wood als dader uit te schakelen, al stond het bij hem vast, dat de bankier veel meer wist dan hij voorgaf te weten. Philip ging naar een portière en sloeg haar weg. Een deur werd zichtbaar. Fenture merkte hoe de hand, die de sleutel in het slot stak, trilde. Zij kwamen np een binnenplaats, een grasveld, met wat heesters en bloemen aan de kanten. Een muur van een paar meter hoog sloot de ruimte af. Geen heksenwerk, om er over heen te klauteren. Maar een hele toer met een stevige last be halve voor mannen van de leng te en kracht als de Heywoods. De één had met gemak 'n lichaam kunnen optillen en het overge ven aan nummer twee, die aan de andere kant stond. Onwille keurig schudde Fenture 't hoofd. Hoe het zich ook had toegedra gen zó in geen geval. Gerard onderzocht de bodem, telkens een lucifer afstrijkend. Vervolgens de muur. Er waren geen bloedsporen te zien, ver klaarde hij na de inspectie. „Wat is er achter?'' vroeg Al gernon snel. „Het pad naar de garage," ant woordde Philip. „Wel, dan lijkt me de oplossing niet zo lastig. Naar alle waar schijnlijkheid werd een ladder gebruikt. We zullen naar indruk ken moeten zoeken." Opnieuw lichtte de bankier zich met lucifers bij. Toen hij overeind kwam, lachte hij ho nend. „Wie ze vindt, is een kraan!" „Aan de andere kant, bedoelde ik," zei Fenture kalm. „Jij schijnt aardig op de hoog te!" Gerard Heywood wendde zich tot zijn broer: „We zullen de kerel wéér zijn zin geven. Zijn er zaklantaarns in huis?" „Één, maar ik geloof, dat de batterij op is. In de garage staan een stuk of wat stallantaarns. Ik zal ze halen." „Dat kan Jeffrey doen." Philip was al weg. De anderen keerden naar de bibliotheek te rug. In de deuropening stond Vera Bannerman. Zij wenkte Al gernon en hij stapte op haar toe, stak een arm door die van het meisje. „Wat weet jij er van?" vroeg zij hem recht op de man af. „Niets." „Waar was je, terwijl dat met Martyn gebeurde? Wat voer de je uit?" Fenture nam haar hand en klopte er zachtjes op. „Ik was bezig," antwoordde hij vaag. „Nieuwsgierig, wat de anderen uitspookten. Speciaal de Hey woods." „Heb je Wisbum gezien?" „Een kwartier geleden had ik het genoegen. Je zou zeggen, dat hij uit de lucht is komen vallen." „Hij kwam met oom Gerard mee. Ik denk, dat hij zich in de garage schuil hield tot ze hem nodig hadden." „Verprutst heeft hij zijn tijd dan niet." Fenture dacht aan de manier, waarop hij werd overvallen, neer geslagen en beroofd. (Wordt vervolgd). maanden geleden is vrijgelaten, heeft tegenover de pers ver klaard, verheugd te zijn, dat haar echtgenoot voor zijn fouten moest boeten. Pater Harold W. Rigney werd 25 April 1951 gearresteerd en tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van mili taire, economische en politieke spionnage. De Chinese communisten heb ben op 10 September, tijdens de besprekingen met de Verenigde Staten in Genève medegedeeld, „binnen enkele dagen" tien Ame rikaanse burgers te zullen vrij laten, die in China huisarrest hebben of gevangen zitten. Pater Rigney en Rickett bevinden zich onder deze tien. Op de lijst komen verder voor nog vier geestelijken en vier burgers, onder wie twee vrouwen. Rickett heeft tegenover de pers toegegeven, een Amerikaanse spion gweest te zijn. Hij gaf eerst inlichtingen aan het Amerikaanse consulaat. Toen de Amerikaanse vertegenwoordigers Peking ver laten hadden, gaf hij inlichtingen aan Britse vertegenwoordigers. De behandeling in Peking was goed geweest, het eten eenvoudig maar goed. Hij had pakjes ont vangen van het Roode Kruis en zijn familie. In de gevangenis mocht hij niet roken, wel was het hem toegestaan Chinese kranten te lezen en „progressieve" boe ken. Pater Rigney verklaarde, tij dens zijn gevangenschap even eens pakjes van het Roode Kruis te hebben ontvangen. Het eten bestond uit mais en soep „zonder smaak". Gisteren is ook uit China in Hongkong aangekomen een Duit se zendelinge Marian Wagner, van de Presbyteriaanse zending te Jihsien in de provincie Sjantoen. Zij heeft, naar zij verklaarde 42 jaar in China doorgebracht en is 20 jaar geleden voor het laatst in Duitsland geweest. Toen de communisten in 1949 aan de macht kwamen werd zij gevan gengezet, doch vier dagen later vrijgelaten. Zij mocht als ver pleegster haar werkzaamheden voortzetten.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5