PELGRIMAGE NAAR MOSKOU fc Opstand in Argentinië DE TOESTAND IN MAROKKO HS8BBU™ WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Aanval op de hoofdstad verwacht Persconferentie van Adenauer Adenauers brief aan Boelganin geweigerd? ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 10e Jaargang No. 3562 Gaaf de wereld werkelijk ontwapenen Besprekingen over Nieuw-Guinea in Djakarta Arrestaties van Noord-Afrikanen in Frankrijk Talrijke arrestaties in Buenos Aires De scheepsverliezen 1954 De ontwapening De storm ,,Hilda" Wijziging in Sowjetregering verwacht? De staking bij de Parijse Metro Redder kwam van de boot in het schip Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel» ƒ1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AdN» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 ucf". Voor het Maandag-nummer: Zaterdag» 10 ve». Adenauer's reis naar Moskou i opgelost. Generaal Catroux en in de afgelopen week in ook de daarheen getogen Marok- stond - het middelpunt )der toelangstel ling. De ontvangst op het vlieg veld getuigde van grote harte lijkheid, al viel het op dat de partijsecretaris Kroestsjef niet aanwezig was. Er zijn grote feestelijkheden geweest, die ech ter enigszins ironisch aandeden, tegenover de verwikkelingen, die zich tijdens de conferenties voordeden. De ,,Frawda" had Adenauer met een artikel begroet, dat al enigszins bedenkelijk was, omdat het hem er aan herinnerde, dat hij niet sprak namens het gehele Duitse volk, waarmede dus een overigens door Adenauer afge slagen poging werd gedaan om de Oostduitse satelhetregenng in de besprekingen te betrekken. Adenauer heeft zijn kracht vooral gericht op het probleem der krijgsgevangenen, die z.i. tot een getal van ruim 9000 nog steeds door Rusland worden vastgehouden. De Russen daar entegen zeggen, dat dit oorlogs misdadigers zijn, vermoedelijk alle reeds berecht en die dus hun straf moeten uitzitten. De daar uit ontstane „levendige" discus sie heeft er Adenauer toe geleid om te zeggen, dat bij hun op kanen zijn uit het verbannings oord van Ben Yoessei op Mada gascar met vrij verheugende be richten teruggekeerd, al kan men heel duidelijk tussen de re gels van het communiqué door lezen, dat de voormalige sultan niet alle rechten op de troon heeft opgegeven. Sultan Arafa, die aanvankelijk zeide in het ge heel niet te willen wijken, bleek bereid te vertrekken en naar Tanger te gaan. Te Caïro heb ben de mindere goden van de Istaqlal overlegd met de daar heen gevluchte opperste leider, en in Rome zijn de meer gema tigde elementen der nationalis ten samen geweest om tot over eenstemming te komen. Het heet nu ook, dat Ln de Franse ministerraad overeen stemming is bereikt, wat echter niet wegneemt, dat er een hevi ge ruzie is uitgebroken tussen Pinay en zijn rechtse pactgeno ten, d.w.z. de vier meer conser vatieve partijen. Vooral de voor malige Gaullisten en ook de boeren verzetten zich tegen con cessies, die aan Marokko zijn gedaan. Faure had, krachtens zijn be lofte, op 12 September gereed mars in oostelijk Duitsland de willen zijn; het feit, dat de tevo- Russen zich ook aan ongeoor- ren te houden ministerzitting loofde wreedheden hebben schul- moest worden afgelast, wijl de riï f opmaakt. Daarop zijn Boel-resident-generaal met uit Marok ganin en Molotow opgestoven en ko kon overkomen, duidt met op hebben niet alleen Adenauer verweten, dat hij het Rode leger beledigde, maar er ook op gewe zen, dat de Russen, zouden de Duitsers geen wreedheden heb ben begaan, wellicht in hun han delingen als oorlogsmisdadigers konden worden erkend, maar niet nadat de Duitsers hun het slechte voorbeeld hebben gege ven Een wel zeer bedenkelijke opvatting, die de partijdigheid van Neurenberg en Tokio in het licht stelt. Pogingen om de con ferentie uit deze impasse te hel pen stootten op de grootste moei lijkheden, en de laatste^ ronde van de conferentie werd in wei nig opgewekte stemming inge gaan. Men heeft getracht door vertrou.veliika besprekingen tus sen Adenauer—Boelganin tot enige besluiten te komen, het geen ten slotte gelukt is. PELGRIMAGE. Overigens maakt Sowjet-Rus- iets goeds. Daarbij komt, dat Frankrijk ten prooi is aan sociale onrust. Niet dan met de uiterste inspan ning heeft men kleiner of groter gedeelten reservisten naar Marokko kunnen vervoeren Arbeidsconflicten, nu ook in het noorden van Frankrijk, zijn niet de lucht. In de gespannen sociale toestand wordt wel enige verbetering ondervonden, maar in Nantes hebben nu de werkge vers een lock-out geproclameerd, omdat de arbeiders zich niet hou den aan de tevoren gesloten overeenkomst. De regering heeft het moeilijk, en Faure zelf raakt overspannen tengevolge van het gebrek zelfs aan de vereiste nachtelijke rust. DE GROTE MISLUKKING. De conferentie over Cyprus is een mislukking geworden; Turk se en Griekse gedelegeerden keerden huiswaarts; het Engelse ken op vereniging met Grieken land, heeft nu bovendien in enke le belangrijke Turkse steden ge leid tot heftige bewegingen te gen Griekse consulaten en Griek se bevolking. Dit is vooral in Istanboel het geval geweest; en de NATO-raad heeft, in zijn weke lijkse zitting al moeite gehad om de vrede tussen beide NATO- leden te herstellen, waartoe ook Joegoslavië 'zijn bemiddeling heeft aangeboden. Turkije heeft krachtig ingegrepen; er zijn duizenden personen, die bij deze relletjes tegen de Grieken waren betrokken, gevangen genomen; een ernstig onderzoek en schade vergoeding is toegezegd. Voor de Engelse regering is intussen het grote T.U.C.-con gres, dat der vakverenigingen op goede wijze verlopen. De ge matigden hebben er de overhand behouden, en de zeer extreme secretaris der mijnwerkers Hor ner, leider van één van de groot ste vakverenigingen, heeft zijn plaats in het bestuur verloren. Het congres heeft met behoorlij ke meerderheid het voorstel aan vaard, waardoor meer dan tevo ren aan de T.U.C. bemiddeling in conflicten zal zijn toegestaan; inzake looneisen is niet geheel van loonsverhogingen afgezien, maar wel een gematigd compro misvoorstel aangenomen; de me chanisering is met grote meer derheid als noodzakelijk erkend Het congres heeft zich uitge sproken voor een mindering van de 2-jarige dienstplicht, hetgeen voor de regering moeilijk is met het oog op de NATO-verplichtin- gen, waarbij echter is opgemerkt dat in Triëst en elders zoveel Britse verplichtingen zijn verval len, dat een meer rationele in deling van de beschikbare man schappen vermindering van de duur van de dienstplicht wel mo- gelijK maakt. ONBEPERKTE GARANTIE OP OE VERING zij dit willen. Een verklaring, door Nixon afgelegd, duidt er op, dat Eisenhower wel besloten schijnt om een candidatuur voor een nieuw presidentschap te aan vaarden. De resultaten te Noordwijk, verkregen bij de conferentie der ministers van Kolen- en Staalge meenschap, worden enigszins verschillend uitgelegd. Vast staat, dat tengevolge van de weigering van Frankrijk en Duitsland van nieuwe, gedeelte lijke Europese integratie voor electriciteit en transport geen sprake is, en dat men, maar uiterst geleidelijk, eerst op een gemeenschappelijke markt moet aansturen. De Benelux-landen echter houden, gelijk uit een ver klaring na de conferentie blijkt, vast aan hun standpunt, dat zulk een gemeenschappelijke markt niet mogelijk is, indien daarvoor niet een politiek-eco- nomisch orgaan tevoren is inge diend. VAN DER MANDERE. Minister-president Harahap en de minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung Gde Agung, hebben Vrijdag een bezoek ge bracht aan president Soekarno ter bespreking van de kwestie Nieuw-Guinea. Minister Anak Agung vertrekt op 21 September naar New York als hoofd van de Indonesische delegatie naar de Verenigde Naties. Premier Harahap zeide, dat de oppositiepartijen niet uitgesloten zullen zijn van het lidmaatschap van de delegatie naar de V.N. Het aantal politieke adviseurs is dit jaar echter kleiner en is min der dan tien. Minister-president Harahap be vestigde, dat deze week in een gesprek met de Nederlandse ho ge commissaris in Djakarta ook de kwestie Nieuw-Guinea ter sprake is gekomen. Harahap was niet bereid hierover nadere mede delingen te doen. land Moskou tot een soort pel- verzoeningsplan ging de Griekem grimsoord. Want nu is president Paasikivi van Finland, welks vriendschap Rusland toch wel nodig heeft, ook naar Moskou genodigd, en de Zweedse minis ter van Buitenlandse Zaken eveneens, die dan zijn vrouw meebrengt om aan dit bezoek een meer officieus karakter te geven. Er komt nog bij, dat in deze tijd Duitse vluchtelingen uit het Oosten weer naar het Westen be ginnen te stromen, hetgeen ver band houdt met de geweldige prestaties, die in Oost-Duitsland worden gevergd, omdat de gehe le economische machine er is vastgelopen. Wanneer daartegenover Enge land en Amerika spreken van 'n veiligheidspact, waarbij niet slechts de Grote Vier, maar ook de overige Nato-landen zouden worden betrokken, lijkt dit wei nig in overeenstemming met de feiten die na Genève zijn blijven bestaan. MOEILIJKHEDEN ROND MAROKKO. In Frankrijk maakt men zich illusies, dat de Marokko-crisis is medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Enkele buien. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. ZONDAG 18 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden niet ver genoeg en de Tuken te ver. Het aandringen van de Grie EN NU ONTWAPENEN? Uit New York komen terzake van de ontwapeningsbesprekin gen gelukkig gunstige berichten, evenals uit Genève terzake van de Amerikaans-Chinese onder handelingen. Te New York houdt het Westen vast aan de regeling ener doelmatige controle, voor dat aan de werkelijke verminde ring yan bewapening aandacht wordt geschonken. Rusland heeft toezeggingen in deze richting ge daan, die de angst voor verras sing bij het Westen kunnen ver minderen. China heeft te Genève in vrije terugkeer van alle onge veer 40 Amerikaanse onderdi- nen toegestemd en de enkele duizenden Chinese studenten mo gen nu Amerika verlaten, mits Vrijdag zijn te Rijssel, Roubaix, Tourcoing en Ostricourt in de Noordafrikaanse buurten huis zoekingen verricht, die hebben geleid tot de arrestatie van 24 Noordafrikanen. Zij zullen per vliegtuig naar Algerije worden gebracht. In enige Argentijnse provincies zijn garnizoenen van het leger in opstand gekomen. Ook een deel van de marine is In opstand al dus is Vrijdag officieel in Buenos Aires bekend gemaakt. Voor bet gehele land is de staat van beleg afgekondigd. In een bekendmaking van de staatsradio-omroep wordt gezegd, dat troepen die de regering trouw gebleven zijn, de haarden van verzet onder controle hebben. Het communiqué maakt melding van opstanden van de garnizoenen van Corboda en Cruzucuata u» de prov incie Cohriëntes, waaraan wordt deelgenomen door enkele detachementen van de marine. Voor het regeringspaleis in Buenos Aires zijn enige stukken luchtafweergeschut opgesteld. Het personeel van de numstenes is naar huis gezonden. De winkels en cafe's m de hoofdstad zijn normaal geopend. In de buitenwijken van de stad Cordoba worde» zware gevechten geleverd. Volgens niet te controleren geruchten zouden de legerleiders president Perón hebben uitgenodigd zijn ontslag in te dienen. In de provincie Entrerios is 'n Pueblo. De kabels die de studio s haard van verzet opgeruimd. 300 opstandelingen hebben zich over gegeven. Generaal Oscar Suva, voormalig ambassadeur in Ma drid, zou als leider van de op stand met vele hoge officieren zijn gearresteerd. Het regeringspaleis in Buenos Aires is in staat van verdediging gebracht. Ook het hoofdpostkan toor en andere strategische ge bouwen in de Argentijnse hoofd stad staan onder bewaking. De telefoonverbindingen met de provincie zijn onderbroken. Ook is sabotage gepleegd aan de ra diostations van Belgrano en Del PRINS BERNHARDS BEZOEK AAN ROME. Prins Bernhard is Vrijdagoch tend door de Italiaanse president, Giovanni Gronchi, op het Quiri naal ontvangen. Zoals gemeld, bevindt de Prins zich in Rome. voor het vijfde con gres van Europees-Amerikaanse verenigingen, waarvan hij ere voorzitter is. Paus Pius XII zal Prins Bern hard Zaterdagavond in particu liere audiëntie ontvangen op zijn zomerverblijf te Castel-Gandolfo bij Rome. Ook prinses Armgard, de moeder van de Prins, zal door de Paus worden ontvangen. De Prins heeft een half uurtje met president Gronchi gespro ken. Na het onderhoud kregen fotografen, filmers en televisie mensen gelegenheid tot het 'ma ken van opnamen. Het protocol staat dit eigenlijk alleen maar toe bij bezoeken van staatshoofden, maar de president had er geen bezwaar tegen in dit geval een uitzondering te maken. De langdurige onderhandelin gen over 'het vertrek van sultan Ben Arafa van Marokko zijn gis teren versneld in de hoep, dat met de uitvoering van de eerste fase van het Franse hervormings plan binnen 48 uur worden be gonnen. Door twee moeilijkheden zijn. de onderhandelingen vertraagd. Allereerst de bewoordingen van de brief van president Coty aan de sultan, waarin hem in diplo matieke termen wordt verzekerd, dat hij niet zal worden opgevolgd door ex-sultan Ben Joessef. Naar verluidt is deze moeilijkheid nu in v.m. n.m. 2.54 3.07 3.29 3.42 4.09 4.22 4.19 4.32 ZON MAAN op onder op onder Sept. 19.09 18 6.20 18.52 9.07 19 6.21 18.50 10.19 19.33 20 6.23 18.48 11.28 20.02 21 6.24 18.45 12.32 20.37 22 6.26 18.43 13.30 21.20 23 6.28 18.41 14.20 22.11 Uit een door Lloyds gepubli ceerd statistisch overzicht blijkt, dat Engeland in 1954 meer sche pen en veel meer scheepsruimte als totaal verloren heeft of moe ten afschrijven dan enige andere zeevarende mogendheid. Het overzicht heeft geen betreK- king op schepen van minder dan 100 ton. Het Verenigd Koninkrijk verloor 18 schepen met een ge zamenlijke tonnage van 44.058 ton. De Verenigde Staten volgen, wat het aantal verliezen betreft met 13 schepen van in totaal 16.394 ton, daarna komen Zwe den met 12 schepen van in totaal 13.118 ton en Italië met in totaal 17.778 ton. De verliezen van enkele ande re landen waren: Denemarken 7 schepen (11.224 ton); Duitsland 6 schepen (3.206 ton)Nederland 9 schepen (4.519 ton) en Noor wegen 7 schepen (7.827 ton). In de gehele wereld gingen in 1954 182 schepen verloren met een gezamenlijke tonnage van 262.369 ton. Daarvan zijn er 84 vergaan, 42 gestrand en 18 uitge brand. De andere schepen wer den afgeschreven als vermist, of gingen verloren door botsing of door niet nader aangeduide oor zaken. Bovendien werden in de loop van 't jaar-578 schepen van in totaal 1.505.377 ton voor de vaart ongeschikt verklaard of gesloopt. ondervangen door de tekst van de brief enigszins te wijzigen. De tweede moeilijkheid bestaat nog. Deze betreft de samenstel ling van de te vormen regent schapsraad of troonraad ter vervanging van de sultan en met de taak de eerste geheel Marok kaanse regering te vormen. De Fransen, en vooral het con servatieve element in het kabinet, willen daarin opnemen de meer dan een eeuw oude grootvizier El Mokri, die beide sultans heeft gediend. Maar de nationalisten in Marokko zijn daar tegen. Dit punt werd misschien gis teren geregeld, nu de nationalis tische leiders van hun bezoek aan Ben Joessef op Madagaskar terug zijn. Tegen het Franse hervormings plan voor Marokko verzetten zich enkele Franse grootgrondbezit ters in Marokko en de pasja van Marrakesj, El Glawi. Frankrijk heeft laatstgenoemde indertijd beloofd, dat hij zijn feodale rech ten in Marokko mag uitoefenen zo lang hij leeft. Deze oelotte is gedaan om El Glawi's hulp te krijgen in de oorlog tegen Duits land. Een 30 auto's .met Franse kolo buiten het land wordt gebracht. De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Boyer de La- tour, is met spoed naar Parijs ontboden om behulpzaam te zijn bij het verbreken van de impasse over de samenstelling van de regentschapsraad. Voor zijn ver trek had hij een onderhoud met sultan Ben Arafa. Er is een grote kans, dat de Sowjet-Unie het plan-Eisenho- wer aangaande uitwisseling van militaire gegevens aanvaardt. Dit heeft Harold Stassen, de Ameri kaanse afgevaardigde op de ont wapeningsconferentie van de Ver. Naties, verklaard tegenover de Amerikaanse president, aan wie hij verslag uitbracht. Bondskanselier dr Adenauer van West-Duitsland heeft Vrij dag op een persconferentie ge zegd, dat zijn regering schat, dat er waarschijnlijk meer dan 100.000 Duitse burgers zijn, die nog steeds in de Sow jet-Urne worden vastgehouden. Dit getal was verkregen aan de hand van brieven die in de afgelopen twee jaar door Duitsers in Russische kampen aan hun verwanten in Duitsland waren geschreven. Volgens Adenauer moeten de resultaten van de Moskouse con ferentie beoordeeld worden in het licht van de gebeurtenissen sinds 1939. „Er was een oorlog met Rusland, na afloop waarvan ons land volkomen was ineenge- stort". De vestiging van diplomatieke betrekkingen met West-Duits land was van primair belang voor de Sowjetrussen om ver schillende redenen: „van presti ge, hun strategie gericht op ver mindering van de internationale spanning en om reden die wij nog niet geheel kunnen begrijpen". „Ik geloof, dat wij juist gehan deld hebben door diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Het zou onverstandig zijn geweest als wij hun aanbod hadden afge slagen", zo zeide Adenauer. Als andere landen van de Navo en de Westeuropese unie betrek kingen met Moskou hadden, zou West-Duitgland ditzelfde recht kunnen opeisen. Overigens ver anderde het aanknopen van deze NEDERLAND HELPT INDIA EN PAKISTAN. De Nederlandse regering heeft ter leniging van de nood, ont staan door de recente overstro mingen in India en Pakistan, aan de regeringen van beide landen elk een bedrag aangeboden van ƒ40.000. De gift zal, naar keuze van de regeringen van de getrof fen landen, ook kunnen worden besteed voor de aankoop van goe deren of medicamenten ter waar de van dit bedrag. betrekkingen met Moskou niets „absoluut niets" aan „het feit dat wij volkomen trouw zul len blijven aan onze verplichtin gen tegenover de organisaties van het Westen". Adenauer zeide met de meeste nadruk, dat de Sowjetrussische vertegenwoordi gers niet één keer geëist hadden, uit deze organisaties te treden. Hij had in Moskou verbaasd gestaan over de „volkomen ver keerde meningen" over de toe standen in West-Duitsland die zelfs de hoogste vertegenwoordi gers van de staat hadden. Ade nauer geloofde, dat zij sommige van deze opvattingen in hun be sprekingen met de Westduitsers hadden kunnen wijzigqn. De wervelstorm „Hilda", die Donderdag over de Cubaanse provincie Oriënte trok, heeft daar een schade van naar raming 15 millioen dollar veroorzaakt. Twee personen zijn om het leven ge komen. De storm trekt nu over zee in de richting van Mexico. In het centrum van de orkaan doen zich windstoten voor met snelheden tot 170 km per uur. Een tweede orkaan, die de codenaam Ione heeft gekregen, bevindt zich op de Atlantische Oceaan ongeveer 640 km ten Noordwesten van San Juan (Puerto Rico) en 1220 km ten Zuidoosten van Miami. De storm neemt in kracht af. w .De Oostduitse vice-premier nisten zijn gisteren uit Casablan Otto Nuschke heeft Donderdag- 'ca in Rabat aangekomen om mee A MwnraaV m Rer- te doen aan het bewaken van sul tan Ben Arafa. De kolonisten wil len voorkomen, dat de sultan De „Chicago Tribune" meldde Vrijdag, dat functionarissen in Washington rekening houden met de mogelijkheid dat de ziek te van premier Boelganin ver band houdt met een regerings wijziging in de Sowjet-Unie. De correspondent van het blad schreef uit Washington, dat „pre sident Eisenhower in Genève vernomen had, dat een wijziging in het opperbevel in het Kremlin verwacht kon worden, die Nikita Chroesjtsjef, de leider van de communistische partij, in de hoogste functie zou brengen." avond in een toespraak in Ber lijn verklaard, dat de brief die bondskanselier Adenauer kort vóór zijn vertrek uit Moskou aan maarschalk Boelganin zond, door de Sowjet-premier ongeopend is teruggezonden. Dit was de brief, waarin Adenauer nogmaals zijn standpunt uiteenzette, dat de Westduitse regering de enige rechtmatige vertegenwoordigster van Duitsland is en dat de kwes tie van Duitslands grenzen nog geregeld moet worden in een de finitief vredesverdrag. Nuschke verklaarde Donder dagavond volgens het verslag dat het Oostduitse blad „Neues Deutschland" van zijn redevoe ring gaf, dat de brief „niet was aangekomen", omdat Boelganin weigerde te reageren op een der gelijke „arrogante politiek". Op dezelfde bijeenkomst waar Nuschke sprak, een bijeenkomst van het nationale front in Ocist- met de zendmasten verbinden werden verbroken. Bij het hoofdkwartier van de nationalistische partij in Buenos Aires, die Perón steunt, is Vrij dagochtend een bord opgehangen met het opschrift: „De kenteke nen van de oligarchen zijn een zwarte muts en een geel onder scheidingsteken. Onze leuze is: Dood hen". (President Perón verklaarde onlangs, dat zijn vij anden voornamelijk voortkomen uit kringen van de vroegere heer sende klasse in Argentinië, die hij „oligarchen" noemde.) In een officiële bekendmaking heet het voorts, dat de bevelheb bers van verscheidene garnizoe nen hun trouw aan de regering hebben betuigd en dat de rege ring de toestand meester is. ^De „geïsoleerde opstanden" die Vrij dagochtend in Cordoba en Cor- riëntes uitgebroken zijn, „worden onderdrukt", aldus het commu niqué. De politie heeft meer dan hon derd arrestaties verricht en tal rijke huizen doorzocht in een def tige wijk in het noorden van Buenos Aires, waar in de nacht van Donderdag op Vrijdag een politieman vanuit een jeep werd doodgeschoten. De juiste omvang van de op stand is nog niet bekend, maar het staat wel vast, aldus A.F.P., dat hij de grootste is sinds het aan de macht komen van Perón. De aanleiding wordt gezocht in de recente beslissing van het vak verbond om leden op te leiden voor de bescherming van het regiem. De Argentijnse radio-omroep heeft Vrijdagmiddag gemeld, dat zware bommenwerpers van de regering het vlootsteunpunt Rio Santiago hebben gebombar deerd. Behalve deze oorlogshaven, zouden ook de vlootbases Bahia Blanca en Puerto Belgrano in op stand zijn gekomen. De tweede infanterie-divisie, die trouw aan de regering is, is opgetrokken te gen Rio Santiago, 60 kilometer van Buenos Aires. Berlijn, verklaarde de voorzitter van de Oostduitse volkskamer (tweede kamer), Johannes Dieck- mann, dat West-Duitsland en de Sowjet-Unie alleen maar over eengekomen waren ambassa deurs uit te wisselen. De drie of ficiële documenten, die zijn uit gegeven, het gemeenschappelijk communiqué over de besprekin gen en de uitgewisselde brieven, waarin de overeenkomst om di plomatieke betrekkingen aan te knopen, waren vervat, vormden het totale resultaat van de Mos kouse conferentie. „Behalve deze documenten bestaan er geen overeenkomsten", aldus Dieck- mann. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, verklaarde Vrijdag naar aanleiding van Nuschkes mede deling op een persconferentie in Bonn: „Ik heb hier een aanteke ning, dat de brief was ontvan gen". Volgens hem moest men maar „niet te ernstig opvatten wat er in Oost-Berlijn gezegd wordt. Wij weten dat zij daar redenen hebben om bezorgd te zijn", aldus Von Brentano. De toestand bij de Parijse metro, die door een staking getroffen is, was Vrijdag tegen de middag ver beterd. Volgens het stadvervoers- bedrijf reed zestig procent van het normale aantal treinen weer. Eén op de vijf stations was gesloten. Een woordvoerder van het ver ve ersbedrijf zei, dat slechts een half dozijn bussen op de ongeveer 1.500 reed. Vrijdagmiddag had de schipper van een kleine garnalensloep uit IJmuiden, de IJM. 322, het onge luk dat zijn motor afsloeg, juist toen hij de haven wilde binnen lopen. Schipper Douwe Broek kon met zijn mede-opvarenden niet voorkomen dat het vijf ton grote scheepje tussen de pieren óp het strand gezet werd. Er was echter een hulpvaardige aanne mer in de buurt, die de beschik king had over een motorbootje. Hij schoot te hulp, maar vlak bij de gestrande sloep gekomen kreeg de motorboot een visnet van de IJM. 322 in de schroef, waardoor ook hij hulpeloos werd en broederlijk naast de sloep strandde. Het wachten was nu op het hoge water van hedenoch tend, dat de lotgenoten er waar schijnlijk wel weer afgetild zal hebben. Abdel Rahman Soeli, voorzitter van de „zuidelijke liberale partij", is te Chartoem gearresteerd en z'n woning doorzocht. Hij wordt er van beschuldigd de geregelde troepen van de Soedan tot mui terij te hebben aangezet. Volgens een radiobericht trekt het veertiende regiment infante rie, dat te RioCuarto (provincie Cordoba) ligt, door de stad om de laatste verzetshaarden van de rebellen onder oud-generaal Balaguer op te ruimen. Radio-Cordoba heeft Vrijdag middag gemeld, dat de stad in handen van de rehellen is geval len. De Argentijnse regering heeft later in een radio-uitzending te gengesproken, dat Cordoba in handen van de rebellen is geval len. Uit Montevideo is Vrijdagavond gemeld, dat volgens een zender, die uitzendt onder de naam Ra dio-Puerto Belgrano, geheel Zuid- Argentinië in de macht der op standelingen is. Dezelfde zénder meldde, dat de gehele Argentijnse vloot in slag orde de Rio de la Plata opstoomt naar Buenos Aires. Volgens de rebellen wordt de vloot ondersteund door duikbo ten en .vliegtuigen van de mari neluchtvaartdienst. Vrijdagavond zijn twee torpedo- bootjagers van de Argentijnse marine uit Rio Santiago te Mon tevideo aangekomen. Zij voerden gewonden aan. De autoriteiten in de hoofdstad van Uruquay zorg den voor ziekenauto's om de ge wonden naar ziekenhuizen over te brengen. Volgens de radiozender van „The New York Times" hebben de re bellen per radio bekend gemaakt dat anti Peronistische strijdkrach ten zich verzamelen om tegen Buenos Aires op te trekken. In een communiqué van de op standelingen wordt gezegd, dat er vliegtuigen boven Cordoba vliegen om het hoofdbureau van politie, dat nog in handen is van regeringsgetrouwen, te bombar deren. Eerder was telefonisch uit Cordoba gemeld, dat de gezags getrouwe bezetting van het hoofd bureau zich na een artillerie-be schieting van 35 minuten had te ruggetrokken..

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1