HET GEOPHYSISCHE JAAR ss ffssasrs Nansen medaille s voor Koningin Juliana en mevr. Roosevelt uitgereikt WRIGLEY De Amerikaanse hulpverlening aan Fransen in Noord-Afrika WEERSVERWACHTING HOOGWATER Franse kolonisten bewaken de Sultan Nieuwjaarsboodschap van president Ben-Zwi ZON- en MAANSTANDEN Wet pensioengeldigheid bezettingstijd capitulanten kauw VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 10e Jaargang No. 3561 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Prins Bernhard te Rome Britten herdenken de „Slag om Engeland" zuivert de adem verhoogt uw energie en levenslust heerlijk - verfrissend Prins Bernhard brengt werkbezoek aan Z. W. Brabant lWÉP Rhee weigert ontslag aan aantal ministers Constellation door bliksem getroffen Russische critiek op Eisenhowers ontwapeningsplan Vorming van Oostenrijks leger De komende algemene verkiezingen in Indonesië Noodweer in Italië "s' Gewelddaden in Algerije op onder op onder Sept 18.29 16 6.16 18.57 6.37 17 6.18 18.55 7.53 18.48 18 6.20 18.52 9.07 19.09 19 6.21 18.50 '10.19 19.33 20 6.23 18.48 11.26 20.02 Frans oorlogsschip uit Casablanca vertrokken De besprekingen met oud-Sultan Ben Joessef De Sowjet-Unke en de grenzen van West-Duitsland Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct: nu^imum pos advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 3 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AdwMi Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 9 uust Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 ubi. Gisteren zijn in het Europese bureau van de Verenigde Naties te Genève de eerste twee Nansen- medailles voor verdienstelijk werk ten behoeve van vluchtelin gen uitgereikt. Die voor 1955 is toegekend aan Koningin Juliana en die voor 1954 aan mevr. W. Eleanor Roosevelt. Voor de Koningin nam de Nederlandse gezant in Zwitser land, mr A. W. C. baron Ben- tinck, de medaille in ontvangst. Prins Bernhard is gistermiddag per vliegtuig te Rome aangeko men. Hij was in gezelschap van zijn moeder, Prinses Armgard, en een secretaris. Hij zal deelne men aan het vijfde congres van Europees-Amerikaanse vereni gingen, waarvan hij erevoorzitter is en dat gistermiddag in Rome is begonnen. Heden zal de Prins een beleefd heidsbezoek brengen aan presi dent Gronchi van Italië. Ook zal hij worden ontvangen door Paus Pius de twaalfde in zijn zomer paleis te Castelgar.dolfo. Op het vliegveld waren ter be groeting o.m. aanwezig de Neder landse ambassadeur te Rome, dr H. N. Boon, mgr J. W. L. Damen van het Nederlandse gezantschap bij de Heilige Stoel, de chef-proto- coi van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en de voorzitter van de vereniging ItaliëAmerika. Eten detachement van de lucht macht vormde een erewacht. De Prins en zijn moeder hebben hun intrek genomen in een hotel te Rome. Het congres duurt tot 19 Sept. De medaille js genoemd naar voor Koningin Juliana iri ont- ae Noorse onderzoeker dr Fridt- jof Nansen, die van 1921 tot 1930 de eerste hoge commissaris voor vluchtelingen van de volkenbond was. De heer A. Pelt, directeur van het Europese bureau van de V.N., leidde de plechtigheid. Hij las een boodschap van de secretaris-gene raal van de V.N., Hammarskjoeld, voor, waarin deze de nagedach tenis van Nansen eerde. Eerst werd de medaille voor 1954 uitgereikt. Mevr. Roosevelt zei zeer vereerd te zijn door de omstandigheid, dat haar naam wordt genoemd tezamen met die van de Nederlandse vorstin. Vervolgens, bij de uitreiking* van de medaille voor 1955, schets te mr Van Heuven Goedhart de bemoeiingen van Koningin Julia na ten behoeve van de vluchtelin gen. Hoe zij er eerst bij president Truman en later bij president Eisenhower op heeft aangedron gen nieuwe stappen te deen om aan het vluchtelingenleed een einde te maken. Intussen bracht een nationale campagne in Nederland, op haar initiatief tot stand gekomen, meer dan 4.200.000 gulden voor de vluchtelingen op. Nederland, als dichtbevolkste land van West Europa, opende zijn grenzen voor 250 vluchtelingen en bood hun woningen en werk. Het comité dat belast is met de toekenning van de Nansen- medaille wil in Koningin Juliana de voorvechtster van de zaak der vluchtelingen eren alsmede de vorstin „van een edelmoedig en goedwillend land, dat ondanks zijn kleinheid en de onmogelijk heid alleen zo'n geweldig pro bleem op te lossen, handelde in de overtuiging dat het niet nodig is te hopen om aan te pakken, noch te slagen om vol te houden". Baron Bentinck, die de medaille vangst nam, las een boodschap van de vorstin voor, waarin zij zegt dat de eer die haar te beurt is gevallen, het gehele Nederland se volk toekomt. Zij noemt de hulp aan de vluchtelingen een ereplicht en zegt: „Als de landen het hoge commissariaat van de V.N. in staat stellen plannen te maken en uit te voeren, zal het vluchtelingenprobleem ongetwij feld- met Gods hulp spoedig op gelost zijn". De Koningin spreekt haar grote waardering uit voor het schitterende werk dat tot nu toe door het hoge commissariaat is verricht. Groot-Brittannië herdacht gis teren het feit, dat vijftien jaar geleden de luchtslag om Enge land tegen de Duitsers op zijn hevigst woedde. Op 15 Septem ber 1940 stuurdë Goering meer dan 500 vliegtuigen naar Londen, waarvan de Britse jagers van de typen „Hurricane'' en „Spitfire" er meer dan tweehonderd neer schoten. Door Hit succes tegen het Duitse luchtoffensief, dat van 8 Augustus tot 31 October 1940 duurde, behaaldeh de Britten een overwinning, die van geweldige betekenis voor Ijet verdere ver loop van de oorlog zou zijn. Ter herdenking van het optre den van het duizendtal R.A.F.- piloten, dat tegen een drievoulige overmacht stand wist te houden, heeft de Britse luchtmacht bo ven de hoofdstad een luchtparade gehouden. Zoals bekend is, zal Z. K. H. de Prins der Nederlanden op 4 October a.s. de nieuwe Tornado- fabrieken te Etten officieel ope nen. Deze plechtigheid is een on derdeel van het werkbezoek, dat de Frins begin October aan Etten en het ontwikkelingsgebied in Zuid-West-Brabant zal brengen. Het juiste programma voor dit bezoek is nQg niet vastgesteld. President Syngman Rhee heeft Donderdag de ontslagaanvrage van elf van zijn ministers ver worpen. Deze ministers wilden aftreden wegens de ernstige crl- tiek die in de nationale vergade ring is geuit tegen de economi sche politiek van de regering. (De nationale vergadering kan een minister niet tot aftreden dwin gen.) J President Rhee had eigenmach tig een resolutie van de natio nale vergadering geschrapt, waarin de salarissen van over heidspersoneel aanzienlijk wer den verhoogd. Waarnemers achten het niet uitgesloten, dat Rhee toch be paalde ministers zal opofferen aan de ontevredenheid' van het parlement. Sedert de wijziging van de Zuidkoreaanse grondwet in de herfst van het vorige jaar, waarbij de functie van minister president werd opgeheven, heeft 'president Rhee ongeveer dezelf de bevoegdheden als een Ameri kaanse president. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Aanhoudend Vrij koud. Nu en dan buien, afgewisseld door opklaringen. Matige aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 17 SEPTEMBER. Een „Constellation", die met 40 personen aan boord bij Londen was opgestegen met bestemming Montreal, is in de nacht van Woensdag op Donderdag boven het graafschap Lancashire door de bliksem getroffen. Toen het toestel naar Londen was terug gekeerd, bleek dat alleen de an tenne was beschadigd. Geen van de passagiers heeft verwondin gen opgelopen. i.1 Vijfhonderd leden van de ver eniging van kolonisten hielden vóór het bureau van de Franse resident-generaal een protestbe toging tegen de benoeming van Olivier Manet, een lid van de staf van Pierre July, de Franse minister voor Marokkaanse za ken, tot adviseur bij de regering van de sultan. De kolonisten be tichten July er van, dat hij de Franse belangen in Noord-Afrika verraadt. De betogers maakten ook be zwaar tegen het besluit om de plaatselijke bevelhebber in het gebied van Meknes, generaal Ro ger Miquel te benoemen tot op perbevelhebber der Franse strijdkrachten in Tunesië. Eén van de leiders van de „Presence Fran?aise" deelde na een onderhoud met resident- generaal Boyer de Latour mee, dat deze hem de verzekering had gegeven, dat hij zijn uiterste best zou doen om „generaal Miquel in Meknes en Manet buiten Ma rokko te houden". Generaal De Latour is gisteren met het merendeel van zijn medewerkers per vliegtuig naar het midden-Atlasgebergte, ten noord-oosten van Fez, vertrokken bijwonen van een een feest van berg- voor het „Moussen" stammen. In de afgelopen 24 uur heeft zich weer een reeks gewelddaden voorgedaan in het protectoraat. Te Casablanca werden bij aan slagen een Joolse koopman, een politieman en een Marokkaanse onderwijzer gedood. Te Soulhaut werd op een bruiloft een Marok kaan door verzetsstrijders dood geschoten. Te Agadir werd een Joodse tabakshandelaar ernstig gewond door een handgranaat, die in zijn winkel werd gewor pen. Nog vijf personen, onder wie twee Europeanen, liepen even eens verwondingen op. In Dikh Ben Salah werden bij een bom ontploffing drie Marokkanen ge wond. De Russische vertegenwoordi ger in de subcommissie voor ont wapening der Ver. Naties, Sobo- lef, heeft Woensdag zijdelings critiek geleverd op het plan van president Eisenhower voor een uitwisseling van militaire blauw drukken en een wederzijdse con trole te land en van uit de lucht. Hij was van oordeel, dat uit dit plan niet duidelijk op te maken is, welke concrete maatregelen de Ver. Staten voorstellen om tot ontwapening te komen en wan neer deze maatregelen zouden moeten worden genomen. De Ver. Staten vragen de subcommissie, aldus Sobolef, zich met één as pect van de ontwapening bezig te houden, n.l. een stelsel om een verrassingsaanval te voorkomen. Dit nu achtte de Rus geen nut tige manier om het vraagstuk te behandelen. Z.i. moest de sub commissie zich bezig houden met beginselen, temeer daar men reeds negen jaar de zaak op deze wijze aanpakt en hierdoor de laatste tijd dichter tot elkaar is gekomen. Hierop herhaalde de Britse af gevaardigde, Nutting, de wens van de Westelijke mogendheden om nadere bijzonderheden over het Russische ontwapeningsplan te horen. De Amerikaanse waarnemend onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy, heelt in een brief aan de voorzitter van de vakvereniging C.I.O., Walter Reuther, verklaard, dat de over plaatsing van Franse troepen naar Noord-Afrika „grote be- zorgheid" heeft gewekt bij de Amerikaanse regering en de regering en de regeringen van de andere landen, die lid zijn van de N.A.V.O. De inhoud van de brief is Woensdag gepubliceerd door functionarissen van de vakver eniging. Onderminister Murphy zeide in zijn brief: „Het hoofddoel van de N.A.V.O. zou het best worden ge diend met een spoedige terugkeer naar Europa van de Franse troe pen, die naar Noord-Afrika zijn gezonden." Voorzitter Reuther had bij de minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles geprotesteerd tegen het uitlenen van Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen aan de Franse strijdkrachten in Ma rokko. Reuther zei, dat de Ver enigde Staten moeilijk zouden kunnen optreden als bemidde laars en vredestichters in dit con flict „als wij tegelijkertijd de Fransen in Noord-Afrika directe militaire hulp verlenen en ons daardoor in de ogen van de plaatselijke bevolking voordoen als de belangrijkste ondersteu ners van het Franse kolonia lisme." Op dit protest werd geant woord door onderminister Mur phy, aangezien minister Dulles thans met vacantie is. Ondermi nister Murphy stemde ermee in, dat bij het besluit tot het uit lenen van de acht hefschroef vliegtuigen rekening moest wor den gehouden met enkele moei lijke en ernstige problemen. Hij zei, dat het besluit echter was genomen na een zorgvuldige stu die door hoge functionnarissen van de betrekkingen met Frank rijk, de Franse verplichtingen in het kader van de N.A.V.O. en de Franse verplichtingen in en plannen voor Algerijë. Murphy legde in zijn brief nogmaals de nadruk op het feit, dat de Verenigde Staten gekant blijven tegen alle vormen van kolonialisme en voorstanders blijven van vriendschap met de volkeren van de minder-ontwik- kelde gebieden. Hij voegde er echter aan toe: „Ik ben ervan overtuigd dat het welzijn van het volk van Noord-Afrika het best kan worden bevorderd door middel van een ordelijk evolutie proces en door de vastbeslotend- heid van alle betrokkenen om realistische en constructieve op lossingen te vinden voor alle be staande geschillen." Het Oostenrijkse'federale par lement heeft Woensdagavond na een debat van zeven uur zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp betreffende de vor ming van een Oostenrijkse leger. De vertegenwoordigers van de partijen van de regeringscoalitie de volkspartij en de socialisti sche partij stemden voor het ontwerp. De unie van onafhan- kelijken en de communisten stem den tegen. De Indonesische minister van Voorlichting, Makmur, heeft Woensdagochtend in 'n gesprek met journalisten de verwachting uitgesproken, dat het mogelijk zal blijken in 90% van de kebu- patens (onder-kiesdistricten) op 29 September verkiezingen te houden. De minister zeide voorts te verwachten, dat op Java men zich geheel aan het schema zal kunnen houden. Van de 2Q8 on der-kiesdistricten is van 24 be richt 'ontvangen, dat daar de voorbereidingen nog niet geheel zijn voltooid. Van de rest zal de helft zeker op tijd kunnen zijn en dë andere helft, indien het ont brekende materiaal tijdig wordt ontvangen. De minister zeide, dat de rege ring het ontbrekende reeds heeft verzonden. Daarop baseerde hij zijn verwachting, dat tenslotte 90% van de kebupatens op tijd gereed zal kunnen zijn voor de verkiezingen. De Italiaanse gebieden ten Noorden van de Adriatische Zee worden door noodweer geteisterd, in het bijzonder Julisch Venetië, waar grote schade is aangericht. Woensdag is de Golf van Triest een waterzuil waargenomen van bijna tachtig meter hoog, in de vorm van een omgekeerde trech ter. Deze verwijderde zich snel in de richting van Venetië. Radio-Beiroet heeft Donderdag avond gemeld, dat het Libanese leger zich samentrekt aan de Libanees-Israëlische grens. President Ben-Zwi van Israël heeft ter gelegenheid van het Israëlisch nieuwjaar, het jaar 5716, een boodschap gericht aan de bevolking van Israël, waarin hij betreurt dat in het afgelopen jaar niet de zo vurig verlangde vrede tot stand gekomen is en „onze naburen nog steeds hun les moeten leren" en zich nog moeten verzoenen met het denk beeld, dat de staat Israël hersteld is. Met tevredenheid kan worden vastgesteld, dat in het afgelopen jaar opnieuw belangrijk werk verricht is. Zo is de verovering en ontginning van de woestijn van Negeb voortgezet, evenals de ont ginning van de berggebieden en moerassen in het Noorden van het land. In de Negebwoestijn zijn sedert de wedergeboorte van de staat Israël 35 nieuwe neder zettingen gesticht. Het totaal aan tal steden, dorpen en nederzet tingen op Israëlisch gebied is in de zeven jaar van het bestaan van Israël met 300 gestegen tot 770. Het immigratieprogram is voortgezet en verleden jaar zijn bijna 40.000 Joden naar Israël ge- emigreerd. Ook is in het afgelo pen jaar een goed begin gemaakt met de verspreiding van het Hebreeuws. Honderden vrijwilligers hebben het mogelijk gemaakt, dat 50.000 immigranten, mannen en vrou wen, cursussen in het Hebreeuws volgen. Bovendien leren 250.000 kin deren op lagere scholen de lands taal, aldus de boodschap van de president. Nabij Constantine hebben Alge rijnse verzetstrijders een politie auto en een vrachtwagen in een hinderlaag gelokt en de vier in zittende blanken de keel afge sneden. Bij een onderzoek naar aanleiding van deze aanslag doodde een legerpatrouille drie geüniformeerde verzetsstrijders. Er werd een hoeveelheid lichte wapens in beslag genomen. Bij andere aanslagen in de om geving van Constantine verloren Woensdag zes Arabieren het le ven. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.19 2.54 3.34 3.44 n.m. 2.2.31 3.06 3.46 3.56 ZON MAAN De Franse torpedobootjager „Guichen" is Donderdag onver wacht uit Casablanca vertrok ken. Verklaard werd, dat het schip, dat vorige maand te Ca sablanca was aangekomen, voor een oefening van één dag was uitgevaren. Het vertrek van de „Guichen" wordt door waarnemers echter in verband gebracht met het ver trek van sultan Ben Arafa uit Rabat, dat op handen zou zijn. De gezondheidstoestand van de sultan zou een luchtreis niet toe laten. Eén reis over land naar Tanger zou door Spaans-Marok- ko moeten gaan, waar hem geen Franse bescherming kan worden verleend. De enige havens waar de sultan aan boord van de „Gui chen" zou kunnen gaan, zijn vol gens deskundigen, behalve Casa blanca: Fedala, PortLyautey en Rabat. Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft verklaard, dat een Egyptenaar, die op Israë lisch gebied was doorgedrongen, in de nacht van Dinsdag op Woensdag bij de grens, bij Kis- soefim, is gedood door een Israë lische patrouille. De speciale commissie voor de organisatie van het Internationale Geophysische jaar 1957/58, die van 8 tot 14 September te Brussel is bijeengeweest, heeft haar werkzaamheden gisteren beëindigd. Bepaald werd dat het geophysische jaar op 1 Juli 1957 zal begin nen en tot 31 December 1958 zal duren. In deze periode 'aal over de gehele aardbol een groot aantal waarnemingen worden verricht met betrekking tot de meteorologie, het aardmagnetisme, het Zuider- licht, de ionosfeer, de activiteit van de zon, de cosmische stralen, de seismologie, de oceanografie en de zwaartekracht. Een dertiental werkgroepen, het Nederlandse comité teneinde gevormd door geophysici uit heer dan 30 landen, waaronder de Sow- j et-Unie, heeft te Brussel een groot aantal resoluties aangeno men. De werkgroep voor „racket ten en satellieten" dringt er in haar resolutie bij de landen die deze zullen lanceren, op aan, alle wetenschappelijke gegevens die gedurende het geophyisische jaar worden verzameld te publiceren. In dit verband wordt geadviseerd een internationaal informatiecen trum op te richten voor de uit wisseling van geophysische en astrophysische wetenschappelijke gegevens, die door middel van racketten en satellieten worden verkregen. In de werkgroep voor oceano grafie wordt in de resolutie mei ding gemaakt van een Neder lands voorstel tot opmeting van de radio-activiteit in de atmos feer. Dergelijke opmetingen, zo luidt het, zijn van zeer groot be lang voor de geophysici. Zij zou den in de atmosfeer en in de Oceanen kunnen worden verricht door middel van radio-actieve „tracers". In de resolutie wordr voorgesteld dat de aan het geo physische jaar deelnemende lan den zich in verbinding stellen met aldus tot een gecoördineerd pro gramma te komen van genoemde opmetingen. In het geophysische jaar zullen in het Zuidpoolgebied een 33-tal observatieposten worden opge richt en zullen verscheidene ex pedities dit gebied doorkruisen. Een groot aantal geleerden zal op deze posten in het Zuidpoolge bied overwinteren. De deelnemende landen zullen speciale postzegels uitgeven. Een der deelnemers aan de be sprekingen van de speciale com missie, de heer H. A. Voogt, plaatsvervangend directeur van de afdeling radio en algemene zaken der Nederlandse P.T.T., deelde de correspondent van het A.N.P. mede dat het hier het grootste internationale onderzoek op wetenschappelijke gebied be treft, dat ooit werd verricht. Vooral de bestudering van de ionosfeer en de erupties van de zon, die dikwijls de oorzaak zijn van radiostoringen, zullen in dit geophysische jaar van bijzonder belang zijn. Sommige waarnemin gen zullen worden verricht door middel van racketten waarbij er naar gestreefd zal worden deze op te laten op een ogenblik dat zich uitbarstingen op de zon voor doen. Er zullen regelmatige en speciale waarnemingen worden verricht. Voor deze laatste zal dan enkele dagen van tevoren worden gewaarschuwd. Ook in Nederland zal een zgn. snel-registratietoestel worden op gesteld. De Nederlandse P.T.T. heeft aangeboden waarschu wingstelegrammen uit te wisse len met Japan en Washington. Deze zullen dan eerst naar Parijs worden gezonden, dat als conti nentaal centrum optreedt. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van een speciale code. Wanneer deze imethode voldoet zullen in de Ver enigde Staten bij zon-erupties tijdig racketten kunnen worden opgelaten en zullen kostbare ge gevens verzameld kunnen wor den. Heel belangrijk zullen b.v. de opmetingen der cosmische stralen zijn, die bij zonuitbarstin- gen steeds aan intensiteit toene men. Verwacht wordt dat ook Nederland een nieuw Amerikaans toestel zal ontvangen waarmee deze opmetingen verricht kunnen worden. In Paramaribo en in Hollandia op Nieuw-Guinea zullen ook geo physische stations worden opge richt, die de ionsfeer en ae radio- electriciteit van de zon zullen be studeren. De gegevens, die hierbij wor den verzameld zullen eveneens worden uitgewisseld en deze zul len van groot belang blijken te zijn voor de verbetering der ra diografische verbindingen.' De Nederlandse P.T.T. zal in het geophysische jaar nauw samen werken met het K.N.M.I. te De Bilt. De besprekingen tussen de af gevaardigden van de Marokkaan se democratische onafhankelijk heidspartij en van de „Istiqlal" met oud-sultan Ben Joessef te Antsirabe zijn geëindigd. Na de laatste bespreking van Woensdag, die tot diep in de nacht duurde, verklaarde de af gevaardigden van de democrati sche partij, dat er volledig over eenstemming met Ben Joessef bestaat over de politieke plannen en de maatregelen die genomen dienen te worden om uit de hui dige crisis te komen. De oud-sul tan heeft zich verenigd met het denkbeeld van een constitutio nele monarchie en de invoering van Het persbureau Tass is ge machtigd mede te delen, dat „de grenzen van de Duitse bondsre publiek zijn vastgesteld bij de verdragen van Potsdam en niet gewijzigd kunnen worden" aldus meldde radio-Moskou Donderdag avond. Deze mededeling slaat op de verklaringen die bondskanselier Adenauer Woensdag op zijn pers conferentie heeft afgelegd. „E>e Russische regering be schouwt de Duitse bondsrepu bliek als een deel van Duitsland. Het andere deel van Duitsland is de Duitse democratische repu bliek", aldus de mededeling van radio-Moskou. „In verband met de vestiging van diplomatieke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Duitse bondsrepubliek acht de regering van de Sowjet-Unie het noodzakelijk te verklaren, dat de kwestie van de grenzen van Duitsland bij het verdrag van Potsdam is geregeld en dat de democratische instellingen. Ook do vertegenwoordigers van tartedklte de „Istiqlal" gaven uiting Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlopig ver slag van de vaste commissie voor Oorlog en Marine uit de Tweede Kamer over het wetsont werp houdende regelen inzake de voor pensioen geldige diensttijd van capitulanten, aan wie tijdens de vijandelijke bezetting van Ne derlands grondgebied groot ver lof werd verleend (wet pensioen geldigheid bezettingstijd capitu lanten) Het ligt in het voornemen om van het tot stand komen van deze wet op ruime schaal be kendheid te geven door middel van mededelingen aan de pers en aan de onderscheiden militaire pensioenbonden. Verwacht mag worden, dat een en ander tot het beoogde resultaat zal voeren, n.l. dat alle belanghebbenden tijdig op de hoogte zijn met hetgeen zij ling te ontlenen rechten. De minister van Oorlog en de minister van Binnenlandse Za ken stemmen in met die leden, die van mening zijn, dat de per 1 Januari 1956 aflopende termijn de belanghebbenden wel zeer korte tijd geeft ojn het in het ontwerp bedoelde verzoek in te dienen, te meer, nu het tijdstip, waarop dit ontwerp tot wet zal kunnen zijn verheven, noodzake lijkerwijs later moet vallen dan aanvankelijk werd verw*<chl. Daarom is bedoelde datum ge wijzigd in 1 Juli 1956. De verlen ging van de termijn met zes maanden geeft belanghebbenden wel een redelijke tijd, waarbin nen zij in staat zijn hun belangen ten déze te behartigen. In verband met de wijziging, in de memorie aangegeven, is een nota van wijziging, alsmede een moeten doen tot het effectuéren gewijzigd ontwerp van wet, aan van de aan de onderhavige rege- de memarie toegevoegd.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1