n m m Adenauer keerde optimistisch gestemd terug uit Moskou WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De kwestie Nieuw-Guinea in de Ver. Naties De terugkeer van de Westduitse delegatie De Amerikaans-Chinese besprekingen in Genève Rapport over de zaak-Petrof 31A procent Nederlandse Staatslening 1955 II De vei iigheid van Europa DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 10e Jaargang No. 3560 Alle Duitse gevangenen in Rusland zullen spoedig huiswaarts keren Reacties op de conferentie in Moskou Gereserveerdheid in Indonesische kringen in Amerika Oostduitse regeringsdelegatie naar Moskou Minister Luns opent algemene vergadering der Ver. Naties Koers van uitgifte 100 procent Looptijd 30 jaren Vier ontwerpen Geen overlevenden van vliegtuigongeluk in Frans Kameroen Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: misiimuxffl p«r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel» 1,—1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, oi: Adia* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 tuur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdag* 10 bet. Bondskanselier Adenauer heeft Woensdagochtend op een pers conferentie te Moskou o.m. ver klaard: „Ik heb gced nieuws voor het Duitse volk. Alle gevan genen, die zich nu nog in de Sowjet-Unie bevinden, zullen naar Duitsland terugkeren". Ook verklaarde hij, dat zijn be sprekingen met de Sow jet-leiders geen afbreuk doen aan de ban den, waardoor de bondsrepubliek via verdragen met andere Weste lijke mogendheden is verbonden. Tegenover ongeveer 120 West- duitse, Russische en andere ver slaggevers verzekerde Adenauer met klem dat er geen sprake is van afzonderlijke geheime af spraken voor enigerlei schikkin gen tussen de regeringen van de Sowjet-Unie en West-Duitsland. „Tijdens de onderhandelingen is ons niet gevraagd, dat wij ons losmaken van onze verplichtin gen t.a.v. van de Westeuropese unie of van het Noordatlantische Pact. Ik ben van mening, dat het nodig is hierop sterk de na druk te leggen". Maarschalk Boelganin, aldus Adenauer, had hem Dinsdag avond medegedeeld en gemach tigd te verklaren, dat „vóórdat wij in Bonn zijn aangekomen, met de uitvoering van deze ge hele maatregel begonnen zal worden". Dr Adenauer deelde mee, dat hij Woensdagmorgen een brief had laten overhandigen aan maarschalk Boelganin, die „ze kere reserves" bevatte en waar in „rechten die wij hist kunnen opgeven" waren omschreven. De onderhandelingen met de Sowjetrussische leiders hadden volgens Adenauer geen geschik tere wending kunnen nemen. De in Moskou gevoerde besprekin gen vormden een „goede grond slag" voor onderhandelingen over de Duitse hereniging. „Het herstel van Duitslands eenheid is de plicht van de vier overwin naars, een verplichting, die zij op zieh genomen hadden bij de be zetting van Duitsland". De vier grote mogendheden, „ook de Sowjet-Unie" zouden Duitslands hereniging tot stand moeten brengen. Adenauer zeide vervolgens, dat de Duitse delegatie meende, dat er nog steeds een groot aantal Duitsers in de Sowjet-Unie was, die niet tot de „Wehrmaeht" be hoord hadden. Het waren allerlei mensen, die het land niet moch ten verlaten. Maarschalk Boelga nin had gezegd, aldus Adenauer, dat de Russen van dergelijke personen niets wisten, doch dat, indien de Duitsers de Russen lijsten met namen van hen kon den geven, zij zich met deze zaak zouden bezig houden en deze per sonen precies als de krijgsgevan genen zouden worden behandeld. Naar Adenauer zeide, zijn de besprekingen te Moskou niet vooruitgelopen op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, die de volgende maand in Genève gehouden zal worden en waarop de kwestie van Duits lands hereniging zou worden be sproken. De Moskouse conferen tie oefende ook geen nadelige invloed uit op deze aanstaande Geneefse conferentie medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Buiig. Wisselende bewolking met bui en, sommige vergezeld van on weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. VRIJDAG 16 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.37 1.52 Terneuzen 2.12 2.27 Hansweert 2.52 3.07 Walsoorden 3.02 3.17 ZON MAAN op onder op onder Sept 15 6.14 19.00 5.20 18.10 16 6.16 18.57 6.37 18.29 17 6.18 18.55 7.53 18.48 18 6.20 18.52 9.07 19.09 19 6.21 18.50 10.19 19.33 20 6.23 18.48 11.28 20.02 Er waren zeer harde woorden gewisseld tijdens de conferentie. Het was echter beter te zeggen wat men dacht, dan te doen of er niets was gebeurd. Adenauer gaf toe, Maandag nog te geloven, dat de conferen tie geen resultaat zou hebben. De Duitse delegatie had opdracht gegeven, het vliegtuig waarmee zij naar Bonn zou terugkeren, eerder in Moskou te laten aanko men dan aanvankelijk was ge dacht. Vóór zijn vertrek naar Bonn, zeide Adenauer tot Boelganin: „Ik hoop, dat wij elkaar zullen weerzien en dat dit ook in Bonn zal zijn". Voor de microfoon zei de de bondskanselier: „Wij gaan weer naar ons land terug in de overtuiging, dat wij in Moskou hebben samengewerkt voor de vrede in de gehele wereld. Ik ben er van overtuigd, dat ons werk goede vruchten zal dragen voor onze volken". Boelganin antwoordde: „Ik sluit mij bij u aan, in de hoop dat wij ons werk met groot suc ces kunnen voortzetten. Ik wens U een goede vlucht, een goede gezondheid en succes bij uw werk". In de brief, die Adenauer gis termorgen aan maarschalk Boel ganin heeft laten overhandigen is volgens A.FF.P. het volgende gesteld 1. De vestiging van diploma tieke betrekkingen houdt geen erkenning in van de huidige ter ritoriale situatie. De definitieve vaststelling van de grenzen van Duitsland moet in het vredesver drag vastgelegd worden. 2. Het aanknopen van diploma tieke betrekkingen verandert niets aan de rechtstoestand waar in de federale republiek zich be vindt inzake de vertegenwoordi ging van het Duitse volk in inter nationale aangelegenheden en de verdediging van de Duitse gebie den, die op het ogenblik aan de Duitse souvereiniteit zijn ont trokken. 3. De verplichtingen die de Sowjetrussische leiders op zich hebben genomen met betrekking tot de repatriëring van Duitse gevangenen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE NED. ANTILLEN. Ter gelegenheid van het ko ninklijk bezoek aan de Ned. An tillen zal de postadministratie al daar een tweetal bijzondere post zegels uitgeven. Nadere gege vens omtrent de voorstelling, de frankeerwaarde en het tijdstip van verkrijgbaarstelling hier te lande volgen binnenkort. Dr. Thomas Dehler, voorzitter van de vrije democraten, de op één na grootste partij van de Westduitse regeringscoalitie, heeft naar aanleiding van de conferentie te Moskou verklaard, dat de resultaten van de confe rentie in hun geheel niet opbeu rend zijn. Het zag er naar uit, dat zekere resultaten waren be reikt betreffende de repatriëring van gevangenen, doch er waren geen concrete beloften gedaan. Het aanknopen van diplomatieke betrekkingen vormde geen „poli tiek doel". Het uitwisselen van een diplo matieke vertegenwoording be tekend volgens hem een erken- van de status quo, de erkenning van de Oostduitse democratische republiek en de verdeling van Duitsland. In Indonesische kringen in de Verenigde Staten is men over het algemeen zeer gereserveerd in zijn uitlatingen over de kan sen, die Indonesië heeft bij de be handeling van de kwestie Nieuw- Guinea in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties. De waarnemende permanente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties voor Indonesië mr Sudjarwo Tjondronegoro, ver klaarde slechts aan een verslag gever van P.I.A. de kansen „niet slecht" te achten. Men vraagt zich af, of de reso lutie die twee maanden geleden Tienduizend mensen waren gis termiddag naar het vliegveld Wahn bij Bonn gekomen om de Westduitse delegatie, terugke- fend van de conferentie te Mos kou, welkom te heten. Plet vlieg veld was met 12.000 dahlia's ver sierd. De voorzitter van de Bonds dag, dr Gerstenmaier, dankte dr Adenauer namens het volk voor de resultaten, die hij te Moskou heeft bereikt, in het bijzonder wat de vrijlating der gevangenen betreft. Vice-kanselier Blücher, verwel komde hem namens het kabinet. Hij zeide dat de conferentie „de wereld heeft laten zien, hoeveel ons gelegen is aa-n een hereniging van Duitsland". Adenauer zei: „Ik dank u uit naam van de gehele delegatie voor het uitbundige welkom. Het was geen gemakkelijke con ferentie".. Dit laatste werd ook door en kele andere delegatieleden ver klaard. De kanselier bracht dank aan alle leden van de delegatie, tot welke partij zij ook behoorden. „Wij stonden daar samen voor ons vaderland", zei hij. Adenauer zag er opgewekt en in het geheel niet vermoeid uit. Verscheidene bossen bloemen werden hem in de hand gedrukt. Het delegatielid dr Keisinger zei: „Soms leek het alsof de im passe compleet was. maar op de maaltijden met de Russen werd altijd weer een uitweg gevon- derf". Toen men hem vroeg wie „de keer ten goede" had tewe'eg ge bracht, zei Keisinger: „Er was geen plotselinge ommekeer. Mis schien waren de Russen wel van het begin af van plan alles zo te laten verlopen". Niet iedereen is even opgeto gen over het in Moskou bereik te. Dr Thomas Dehler, voorzitter van de vrije-democraten, de twee de partij in de coalitieregering, noemde het resultaat teleurstel lend. Een Westduitse ambassa deur in Moskou moest in geen geval de vertegenwoordiger van een Duitse deelstaat zijn, maar de voorbereider van een hereni ging. Prof. Carlo Schmid (sociaal-de mocraat), die deel uitmaakte van de delegatie naar Moskou, zei: „Het enthousiasme is heel mooi, Radio-Moskou heeft medege deeld, dat 16 September een Oost duitse delegatie onder leiding van premier Otto Glrotewohl, in Moskou zal aankomen. Naar te Berlijn verluidt, zal de Oostduitse delegatie aan de Sow- jet-regering een ontwerp-verdrag voorleggen over de repatriëring van gevangenen in de Sovjet- Unie, afkomstig uit Oost-Duits- land. De plaatsvervangende premier, Otto Nuschke, heeft in de editie van Dinsdag van „Neue Zeit" in dezelfde zin geschreven. maar niet gerechtvaardigd. De Russen hebben duidelijk te ver staan gegeven, dat de Parijse verdragen bij hen alle belangstel ling voor een hereniging van Duitsland hebben weggenomen". Sphmid is van mening, dat de betekenis van de conferentie nog moet blijken. De christen-democraten, de partij van Adenauer, denken er anders over. Zij menen dat het aanknopen van betrekkingen een betere kans biedt op hereniging. „De Moskouse onderhandelin gen moeten de Russische staats lieden ervan hebben overtuigd, dat een herenigd Duitsland niet de agressieve bedoelingen zal hebben, die er in sommige krin gen aan worden toegeschreven", aldus een verklaring van de par tij. In Genève zijn Woensdagoch tend de Amerikaans-Chinese be sprekingen voortgezet. Het was de vijftiende bijeenkomst van de ambassadeurs Johnson (V.S.) en Wang Ping Nan (Peking-China) sedert het begin van de confe rentie. De besprekingen duurden ruim anderhalf uur. De volgende bij eenkomst is vastgesteld op 20 September. Na de vergadering verklaarde een officiële Chinese woordvoer der, dat ambassadeur Wang heeft voorgesteld eerst te spre ken over de kwestie van het op heffen der handelsbelemmerin gen, als 2de agendapunt stelde hij voor „voorbereidende werkzaam heden met het oog op Chinees- Amerikaanse besprekingen op hoger niveau". Wang is ten aanzien van dit tweede punt bereid concrete re gelingen te treffen, aldus de Chi nese woordvoerder. Een Amerikaanse woordvoer der deelde slechts mede, dat op de bespreking van Woensdag „inlichtingen zijn uitgewisseld over de toepassing van de Zater dag bereikte overeenkomst" voor repatriëring van Amerika nen uit China en Chinezen uit de Verenigde Staten. Op de vraag of een conferentie „op hoger niveau" betekent een bespreking tussen minister Dul les en de Chinese premier en mi nister van Buitenlandse Zaken, Tsjou En-Lai, wilde de Chinese woordvoerder niet ingaan. De Sowjet-Unie heeft vele ja ren haar ambassade te Canberra gebruikt als dekmantel voor spionnage-activiteit, zo luidt de conclusie van de koninklijke com missie inzake spionnage in Australië, die een onderzoek heeft ingesteld naar de verkla ringen van Wladimir Petrof, de voormalige derde secretaris bij de Sowjet-ambassade die met zijn vrouw in Australië asyl heeft gekregen. In een rapport, dat door pre mier Menzies aan het huis van afgevaardigden is voorgesteld, zegt de commissie van oordeel te zijn, dat alle door Petrof over handigde documenten authentiek zijn. Gezien de wettelijke bepa lingen betreffende de toelaat baarheid van bewijzen schijnt, al dus de commissie, vervolging van geen der in het rapport ge noemde personen gewettigd. Uit het onderzoek is duidelijk gebleken, dat de Russische ge heime dienst alleen onder com munisten en communistisch-ge- zinden kon hopen in Australië helpers te vinden, aldus de com missie, die overigens de mening is toegedaan, dat de Russen met opzet niet van de Australische communistische partij voor hun spionnagedoeleinden gebruik hebben gemaakt, opdat niet bij ontdekking deze partij wellicht buiten' de -wet' zou worden ge steld. Na aankomst van de Petrofs in Australië, wilde de M.V.D., de Russische geheime dienst, trachten via mevr. Rose Maria Oilier, die belast was met de co dering op de Franse ambassade in Canberra, de Franse code in handen te krijgen, aldus het rap port. De ambassadefunctionaris Pakhomov, en later Petrof, voer de een eental geheime besprekin gen met mevr. Oilier, doch zij slaagden niet. Als de M.V.D. de sleutel van de Franse code in handen zou hebben gekregen, zou niet slechts de veiligheid van Frankrijk, doch wellicht die van de gehele Weste lijke wereld in gevaar gekomen zijn. Volgens het verslag werden de Sowjet-spionnagediensten direct vanuit Moskou, onafhankelijk van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, geleid. De M.V.D. trachtte contacten te leg gen met ambtenaren, leden van diplomatieke missies, parle mentsleden, journalisten, zaken lieden, geleerden en personen af komstig uit Rusland of andere communistische landen. In 1948 rezen het vermoeden dat de veiligheidsmaatregelen in Australië, in het bijzonder op het ministerie van Buitenlandse Za ken, onvoldoende waren. Dit was voor de toenmalige premier wijlen Ben Chifley, aanleiding de huidige Australische veiligheids dienst op te richten. Petrof wist slechts het feit te melden, dat vertrouwelijke in lichtingen van het Australische ministerie van Buitenlandse Za ken v/aren uitgelekt en dat daar bij een Australiër die werd aan geduid met de codenaam „klod" betrokken was. De commissie van onderzoek is tot de slotsom gekomen, dat het in 1948 gerezen vermoeden gegrond was en dat „Klod" een zekere „Walter Seddon Clayton" was, een functionaris van de Australische communistische partij en 'n actieve M.V.D.-agent. Clayton zette zijn activiteit in ieder geval tot 1950 voort, doch kennelijk in latere jaren zonder succes. De commissie heeft geen uitlekking van inlichtingen van enige betekenis op het ministerie van Buitenlandse Zaken sedert 1949 kunnen ontdekken, aldus het verslag. Over de verblijfplaats van Pe trof, die met zijn vrouw asyl heeft gekregen in Australië, is niets bekend. Zijn verblijfplaats wordt geheim gehouden omdat hij vreest voor een aanslag op zijn leven. De wijze waarop mevr. Petrof vorig jaar, toen zij op de terug reis was naar de Sowjet-Unie, op het vliegveld van Darwin (Nrd- Australië) aan haar Russische begeleiders wist te ontkomen en asyl te vragen, was voor de Sow jet-Unie aanleiding om de diplo matieke betrekkingen met Australië af te breken. De Amerikaanse woordvoer der verklaarde later nog: „Am bassadeur Johnson heeft in het geheel niets mee te delen om trent het Chinese voorstel". Naar verluidt heeft ambassa deur Wang Woensdagochtend nadere inlichtingen gegeven over de plannen van de Chinezen voor de vrijlating van de achttien Amerikanen die nog in commu- nistisch-China gevangen zitten. Hij stelde voor, dat, hangende aanvaarding van deze bijzonder heden, op de volgende vergade ring begonnen zal worden met het tweede agendapunt. John son zou hebben gezegd, dat de kwestie eerst door zijn regering moet worden bestudeerd. Daar om werd de bespreking vijf da gen verdaagd om hem gelegen heid te geven overleg te plegen met Washington. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. II. Luns, zal, optre dend als Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, op 20 September a.s. te New-York de tiende algemene vergadering der Ver. Naties openen. Hij zal dit doen met een korte toespraak tot de delegaties der zestig landen, die lid zijn van de Ver. Naties. Het voorrecht, de nieuwe alge mene vergadering te presideren tot op het ogenblik waarop de nieuwe president zal zijn geko zen, is namelijk voorbehouden aan de voorzitter van de delega tie uit wier land de president van de voorgaande assemblée af komstig was. Zoals bekend is, was de Nederlandse minister van staat, mr. E. N. van Kleffens, voorzitter van de negende am- emblée der Ver. Naties. door het Amerikaanse congres is aangenomen en waarin het kolo nialisme wordt veroordeeld en de Verenigde Staten zich positief uitspreken voor het zelfbeschik kingsrecht van alle volken, enige invloed zal hebben op het Ameri kaanse standpunt. In welingelichte Indonesische kringen verklaarde men aan P.I.A.dat van Amerikaanse zijde nog te zeer de neiging bestaat de kwestie Nieuw-Guinea te be schouwen van het standpunt uit, dat het terugbrengen van dit ge bied tot Indonesisch grondgebied slechts een verzwaring van de lasten betekent voor Indonesië in zijn huidige omstandigheden. „Het is zeer moeilijk duidelijk te maken, dat het voor ons een kwestie is van het terugbrengen van een gebied, dat rechtmatig tot het grondgebied van Indone sië behoort, en niet een poging tot inlijving van een vreemd stuk land", aldus verklaarde men in deze kringen. Men achtte het enerzijds gun stig voor Indonesië, dat de reso lutie voor het heropenen van de onderhandelingen tussen Indone sië en Nederland over de status van Nieuw-Guinea in de algeme ne vergadering wordt ingediend door 14 A. A.-landen, in overeen stemming met een desbetreffend besluit van de Bandoeng-confe- rentie. Anderzijds wordt wel de gelijk rekening gehouden met het feit, dat de Amerikaanse onder secretaris van staat, Robertson, kort nadat de 14 A. A.-landen be sloten de resolutie in te dienen in een lezing voor één der Ameri kaanse universiteiten verklaarde, dat de Verenigde Staten een „strict neutraal" standpunt .zul len innemen, en het vraagstuk zien als een kwestie voor het volk van Nieuw-Guinea om te kiezen tussen het „Nederlands" en het „Indonesisch kolonialis me". Mening van Powell. Adam Clayton Powell, lid van het Huis van Afgevaardigden NIEUW EERSTE EN NIEUW TWEEDE KAMERLID. Oud-minister ir F. C. M. Wijf fels, die ontslag heeft genomen als lid der Tweede Kamer, zal in dat college worden opgevolgd door jhr mr G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, die thans lid van de Eerste Kamer is. In de Eerste Kamer wordt jhr Ruys de Bee renbrouck opgevolgd door de heer J. H. J. Maenen, wonende te Heerlen. De heer Maenen is voor zitter van de afdeling Limburg van de K.A.B. van het Amerikaanse Congres, die de Bandoeng-conferentie als waarnemer heeft bijgewoond, verklaarde in een onderhoud met P.I.A. van mening te zijn, dat de resolutie in het Congres betref fende het kolonialisme en de zelfbeschikking van volkeren van groot belang kan worden ge acht in kwesties als die van Nieuw-Guinea. Hij wees erop, dat het voor het eerst is, dat de Verenigde Sta ten zich positief hebben uitge sproken over de politiek, die in dergelijke gevallen gevolgd zal worden. Hij voegde er aan loe, dat de resultaten van de Ban doeng-conferentie o.a. oorzaak zijn geweest van het indienen van deze resolutie in het Con gres. Hij illustreerde in dit gesprek met P.I.A. de moeilijkheid, waar voor de Verenigde Staten zich in dergelijke situaties geplaatst zien, met het volgende voor beeld: „Kort na mijn terugkeer van de Bandoeng-conferentie had ik een onderhoud met president Eisenhower", aldus vertelde Po well. „Ik bracht verslag uit over de conferentie en mijn bevindin gen en bracht naar voren, dat het voor de Verenigde Staten onmo gelijk zal zijn in de toekomst in kwesties betreffende kolonialis me een negatieve houding aan te nemen, doch dat het land zich definitief hiertegenover dient te stellen. De president verklaarde hier volkomen mee in te stemmen en zei hierover reeds te hebben ge sproken met Franse en Neder landse leiders. Ook de Fransen er Nederlanders gaven toe, dat het kolonialisme dient te verdwijnen, doch, zei de president breeduit lachend (aldus Powell), de moei lijkheid is, dat zij bedoelen over honderd jaar, waar wij een perio de van vijf tot tien jaar in ge dachten hebben. En wij dienen toch enigszins rekening te houden met deze lan den, waarmee wij door talloze banden verbonden zijn door de jaren heen?", aldus zeide presi dent Eisenhower naar de Ameri kaanse afgevaardigde aan P.I.A. mededeelde. Blijkens 'n gister gepubliceerd prospectus heeft de minister van Financiën besloten tot de uit gifte van 'n 3% procent rentende staatslening, te noemen 314 pro cent lening 1955 H, ten laste van Nederland. De lening, die wordt uitgegeven tegen een koeis van 100 procent, heeft een looptijd van 30 jaren, te rekenen van 15 October 1955 af. Evenals bij de in het voorjaar uitgegeven lening is het bedrag van de nieuwe lening nog niet vastgesteld. Hiertoe zal pas wor den overgegaan na de sluiting van de inschrijving. Wederom is het recht voorbehouden op de in geschreven bedragen een procen tuele toewijzing toe te passen. Onder voorbehoud van ver sterkte of algehele delging 5 pari zal de lening te beginnen op 15 October 1956, in 30-jaariijkse ter mijnen worden afgelost en wel afwisselend 3 pet, 4 pet en 3 pet per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende jaren 10 pet der lening wordt gedelgd. De rente Vier ontwerpen voor een sys teem van Europese veiligheid drie Westelijke en één Sowjet russische vormen thans het onderwerp van actieve onderhan delingen tussen de Westelijke kanselarijen. Drie dezer ontwer pen zijn resp. door de Franse premier Edgar Faure, de Britse premier Anthony Eden en de Russische premier Boelganin op de conferentie van Genève inge diend, het vierde is nu van Ame rikaanse zijde gekomen. Over dit laatste heeft het State Depart ment zich nog niet nader uitgela ten. Volgens het plan-Eden zouden de Grote Vier en een herenigd Duitsland zich onder het gezag van de Verenigde Naties verbin den tot hulpverlening aan het slachtoffer van een aanval, wie dan ook. Het plan-Faure voorziet in een veiligheidspact met deelneming van alle Europese mogendheden, met inbegrip van een herenigd Duitsland, handhaving van de regionale organisaties als de Navo en 't Pact van Warschau, vervanging van de bestaande de fensieverdragen door nieuwe en mogelijke verbinding in de toe komst tussen het nieuwe veilig heidssysteem en het Atlantisch Pact en het Pact van Warschau. Volgens het Amerikaanse plan zou Duitsland niet in het te slui ten veiligheidspact worden opge nomen op grond van de veron derstelling, dat een herenigd Duitsland zich toch met de Navo zal verbinden. De aan het pact deelnemende landen zouden dan zijn: de Grote Vier, de Benelux- landen, Italië, Canada, Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Hongarije en Bulgarije. Het Russische plan omvat een veiligheidspact ondertekent door alle Europese staten, waarbij de Verenigde Staten zich zouden aansluiten. Dit pact zou stap voor stap alle bestaande syste men moeten vervangen. gaat in op 15 October 1955. De coupons verschijnen halfjaarlijks op 15 April en 15 October. De storting op toegewezen schuld bewijzen dient evenwel op 20 October 1955 vóór 12.30 uur te geschieden bij de Nederlandse bank te Amsterdam. Aangezien deze storting 5 dagen na de cou pondatum geschiedt zal op de stortingsdatum een bedrag van 45 cent per 1.000 aan lopende rente moeten worden bijbetaald. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van 1.000, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrij- vingen kan geschieden tot be dragen van ten minste 100.000. De inschrijving staat open op Donderdag, 29 September 1955 van 9 tot 16 uur, bij het agent schap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. In schrijvingen kunnen uitsluitehd worden ingediend door bemidde ling van banken of cammissiön- nairs in effecten, leden van de vereniging voor de effectenhan del te Amsterdam, van de ver eniging van effectenhandelaren te Rotterdam of van de bond voor de geld- en effectenhandel in de provincie te 's-Gravenhage. De aanvragen tot inschrijving moeten zó tijdig worden opgege ven, dat zij door de bank of com- missionnair op de inschrijvings dag bij het agentschap van het ministerie van Financiën vóór 16 uur kunnen worden ingediend. De opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. In officiële kringen wordt medegedeeld, dat alle zestien in zittenden van de Franse vlieg- boot, die Zaterdag ten Noordoos ten van Douala in Frans-Kame roen is neergestort, om het leven zijn gekomen. Hr bevonden zich alleen Fransen in het toestel. Het kwam terecht in het oerwoud. De vliegboot was op weg naar Frankrijk.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1