Uit de Provincie dit schrijven m Eric de Noorman - De prooi van de rode rots f De staking de Amerikaanse aan Oostkust. Emigranten scheepten zich in voor Australië. ZUIDBEVELANDSE RUNDVEEFOKDAG. HULST. RETRANCHEMENT. ZUIDZANDE. TERNEUZEN. De scheepvaart cp de Golf van Akaba. De moordenaar en bestraffing. Verklaring Franse premier. Chinese vliegtuig- deskundige uitgewezen- AGENDA Griekse oppositie eist aftreden van Papagos. Sowjet-delegatie naar de V.N. Tunesische regering afgetreden. SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand Augustus. ZEEVAART. Aantal Geschut opvaart 213 Geschut afvaart 218 Gelost of geladen te: B.R.T. 252.491 258.415 Terneuzen Sluiskil SasvanGent 18 11 3 18.219 17.701 2.200 BINNENVAART. Opvaart. Aantal Ton Stoom- en Motorschepen 1859 430.168 Sleep- en Zeilschepen 244 214.085 Afvaart. Aantal Ton Stoom- en Motorschepen 1830 439.627 Sleep- en Zeilschepen 257 262.734 Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 305 74.193 Sluiskil 270 135.397 Sas van Gent 103 27.826 TELEFOON L. NOORD- EN ZUED-BEVELAND GEAUTOMATISEERD. Als sluitstuk van de automati sering van de telefoon in Noord en Zuid-Beveland zijn gisteren de gemeenten Krabbendijke en Waarde op het automatische tele foonnet aangesloten. De automa tisering van de telefoon in beide gemeenten is met een lunch ge- iberd te Krabbendijke waar ir Diks, directeur van het telefoon- district Breda, gastheer was. Nadat in de kleine centrale te Krabbendijke de burgemeester J. Vader van Krabbendijke en zijn collega A. Lokker van Waarde de eerste telefonische verbinding tot stand hadden mogen brengen werden in hotel „De Koophandel" te Krabbendijke tal van geluk wensen uitgebracht. De heer W. de Rappoer, admini strateur van het telefoondistrict Breda, vertelde dat in 1939 de eerste automatische telefoonver bindingen in Zeeland tot stand kwamen tussen Goes en Middel burg. De oorlog verhinderde ver dere uitbreiding en de naoorlog se jaren gaven slechts gelegen heid tot herstel. Aan uitbreiding kwam men pas toe in 1950. De ramp van 1953 bracht weer terug slag. Pas in Mei van dit jaar werd de telefoon in Kruiningen, Hans- weert, Rilland Bath, en Yerseke geautomatiseerd. Ir Diks vertelde dat aan de telefoon-automatisering van Sehouwen-Duiveland hard wordt gewerkt. Men is in Zierikzee be zig met de bouw van de eindcen- trale. Ook het eiland Tholen zal spoe dig volgen. Voor het eerst is gisteren te Goes een Zuidbevelandse rund- veefokdag gehouden. Ongeveer 180 runderen alsmede tientallen geiten waren aangevoerd. Deze fokdag moet, zoals de burge meester van Goes, mr W. C. ten Kate, in zijn openingswoord zeide, dienen om Zuid-Beveland meer bekendheid te geven als fokge- bied, met mogelijkheid voor gro tere afzet in binnen- en buiten land. Er werd gekeurd in vier klas sen, te weten stieren, vrouwelijk jong rundvee, melkgevende en fokkoeien en fokgroepen. Ir W. Harmsen, de rijksveeteeltconsu- lent en voorzitter van de rege lingscommissie, was over de resultaten van de fokveedag zeer tevreden. De aanvoer was goed en de belangstelling eveneens. Hoewel nog wat meer uniformi teit in het type mogelijk is, kon den in de onderscheidene rubrie ken toch uitstekende kopgroepen geformeerd worden. Bij de stieren werd tot kam pioen verklaard ,,Rotterda Sik- kema 114", een Fries geschenk voor het watersnoodgebied, en eigendom van de coöp. vereniging centraal stierenstation Zeeland te Goes. Reserve-kampioen werd „Minkes Paul Sikkema" van de vereniging voor kunstmatige in seminatie „Naar meer productief vee op de Bevelandens". Bij de koeien werd kampioen „Rika 8" van de firma D. Tim merman te Kattendijke; de re- servetitel ging naar „Emma" van Jan van Overbeke te Kapelle. Voor de productieklasse was een kostbare wisselbeker beschik baar gesteld die in handen kwam van de heer P. Ars te Borssele voor het dier „Moortje". Voor de gebr. Rouw uit Goes is aan deze rundveedag nog een bijzondere herinnering verbon den. Gisterochtend om kwart over twaalf schonk namelijk de koe „Matje 3" den stierkalf je het levenslicht. Het diertje, een zoon van de beroemde „Rotterda Sikkema" kreeg meteen een naam: „Sikkema van de Grote Markt". NOG GROTE AANVOEREN VAN PRUIMEN. Het was de afgelopen week nog volop pruimentijd in ons land. De Reine Victoria kwam aan de markt in grote hoeveelhe den en dank zij het zomerweer was er steeds goede vraag naar, zodat de prijs de gehele week, on danks de grote aanvoeren, zeer vast was. Voor de goede kwali teiten werd meestal -boven 50 ct. per kg -betaald en de kleine maat huishoudkwaliteit noteerde rond 35 ct. per kg. De laatste kwaliteit werd spe ciaal gekocht door de conserven- fabrieken. Vanuit Zeeland zijn de afgelopen week verschillende partijen -pruimen gekocht voor de Zweedse markt. Overigens ging het grootste deel van de Zeeuwse fruitveilingen naar de binnenlandse markt. Toch was er steeds weinig moeite om de aanvoeren, welke liepen tot 10ö ton per veilingdag, af te zetten Verwacht mag worden dat er deze week nog overal volop prui men te koop zullen zijn, zij het dan ook tegen hoge prijzen. Na deze week zal het weer een heel eind zijn gebeurd met de Neder landse pruimenoogst. Het is dit jaar toch al laat want in andere jaren is het meestal afgelopen na de eerste week in September. toiletten en wel in het bijzonder staande uit potplanten, snijbloe- de cock-tail jurken, die door mevr. SierebergServaas wer den aangeprezen als de beste ver vangsters voor de avondkleding. Vele modellen in o.a. Ottoman- zijde, cocktailzijde en fiëstatule, en 't paradepaardje van de show een jurk in Rainom-Meta (Yer- sey met gouddraad) wekten de bewondering der dames. De bruidsstoet toonde een toi let uit kant en geplisseerde tule, rijk en smaakvol, waarbij de toi letten van bruidsmeisje, bruids moeder, alsmede de kleding van bruidegom en hem vergezellen de heren zeer stijlvol waren. Met de prachtige bouquetten van het bloemenhuis „Flora" was dit een waardig slot van de show. Het succes van deze avond zal wel oorzaak zijn, dat de middag en avondshow van heden weer uitverkocht zullen zijn. Al met al is weer getoond, dat men alhier niet achteraan komt op het gebied van het nieuwste in de mode. Buiteng. zitting gemeenteraad. Zaterdagmiddag a.s. om 3 uur zal de raad in een buitengewone openbare zitting bijeenkomen ter gelegenheid van het 775-jarig be staan der stadsrechten van Hulst. Bloemententoonstelling. De leerlingen der o. 1. school organiseerden een bloementen toonstelling, waarvoor een goede belangstelling bestond. De elfja rige voorzitster Jozina van Grol verwelkomde in haar openings woord in het bijzonder burge meester J. A. Leenhouts en beide wethouders. Het ingezonden materiaal, be- HET NOOD-AGGREGAAT VAN HET JULIANA ZIEKENHUIS. Over de noodzakelijkheid van de aanwezigheid van een nood- installatie in het Juliana Zieken huis, welke ten allen tijde kan worden ingeschakeld als door een of andere oorzaak een storing in de normale electriciteitsvoor- zienirrg zich voordoet, behoeft wel niet te worden uitgeweid. Het bestuur van het Ziekenhuis heeft dan ook niet geaarzeld een dergelijke installatie aan te schaf fen, hoewel dit een bedrag van ƒ15.000 vergde. Zoals wel allen bekend is, heeft zich een comité gevormd, dat door middel van een loterij (met Sal van zeer mooie prijzen) een steentje bij wil dragen in de aan- schaffingskosten van deze nood- installatie. Reeds een bedrag van f 5296,50 is binnengekomen van verkochte loten en er zijn mo menteel nog 7000 lootjes a 50 in depót. Deze zouden wij, hoewel de termijn, waarop de verloting moet plaats vinden, op 1 Jan. '56 verstreken is, gaarne geplaatst willen zien vóór 1 Dec. sus. Dit is zeer goed mogelijk als -w»n ieder daarvoor zijn of haar medewerking verleent, door één of meer lootjes te kopen bij een van de diverse adressen, of zich door een boekje met lootjes aan te schaffen, mede inschakelt in de rij. van de wederverkopers en de lootjes bij familie, vrienden of kennissen plaatst. Deze boekjes zijn te bekomen bij onderstaande adressen: Axel: de heer P. A. Wondergem; Hoek: mevr. M. Verhage-Buijze Terneuzen: mevr. Klaassen-Tim- merman; Zaamslag: de heer J. W. Kusee. Komt, helpt allen een handje mee aan dit mooi doel: het zou het prachtigste St. Nicolaas- of Kerstgeschenk zijn, dat wij het Juliana Ziekenhuis kunnen aan Heden HET COMITÉ. men en miniatuurtuintjes, was van goede kwaliteit. De beste re sultaten werden behaald door: Nellie de Regt, Suzan Cambier, Henk Dierkx, Maatje Schouten, Rie van Dale, Jozina Vercoute- ren, Pim de Hullu, Marian Hen- nekeij, Johan van Grol, Sjaak de Visser en Suur de Winne. Koers voor nieuwelingen. Ter gelegenheid van de jaar lijkse kermis werd te Zuidzande Zaterdag j.l. een course voor nieuwelingen verreden. Nadat burgemeester H. P. Everwijn het startschot had gelost, vertrokken 25 renners van start. Reeds in de vierde ronde trokken P. Rent meester, M. Luijks en Theo Sijt- hoff er tussen uit. Luijks moest wegens peoh in de vijfde ronde lossen. J. de Poorter en E. Ver- straete zetten in de zesde ronde een achtervolging in, hetgeen he laas niet gelukte, i.v.rn. banden- pech van Verstraete, die dan ook opgaf. Overigens waren er heel wat uitvallers. De klassementssprint werd ge wonnen door Theo Sijthoff, die daarmede een prachtige naaima- chinekast in de wacht sleepte. De uitslag was: 1. en 2. P. Rent meester (Yerseke) en Theo Sijt hoff (IJsselmonde) beiden gelijk; 3. J. de Haan (Klaaswaal); 4. J. de Poorter (Hoek); 5. H. J. Ver- nooy (Sluiskil); 6. W. van Don gen (Dongen); 7. A. van Gooi (Dongen); 8. F. van Doeselaar (Sluiskil); 9. K. Duinkerke (Bors sele) en 10. K. Buuron (Bergen op Zoom). Concert. Zondagavond gaf de Kon. mu ziekvereniging „Veronica" een concert in de tent. Er was vrij veel belangstelling. het ziekteproces aanmerkelijk wordt verkort. Uit de gegevens die ons ver strekt werden door de genees kundige hoofdinspectie blijkt dat het totaal aantal t.b.c.-patiënten over resp. 1952, 1953 en 1954 over het gehele land bedroeg 13.943; 12.699 en 10.312. Het aantal nieuw „ontdekte" gevallen over een aantal inwo ners van 1.424.079 varieert in de jaren 1951 -1954 van 1200 tot 1300 ziektegevallen per jaar. Dat is dus nog heel wat. Hieruit blijkt wel weer hoe noodzakelijk het toch is het vre selijke monster dat t.b.c. heet, te blijven bestrijden. Vooral wanneer men zelf een goede gezondheid geniet kan men niet dankbaar genoeg zijn en moft men hierin als het ware een stimulans zien iets voor anderen die door hun ziekte zoveel moe ten missen te kunnen en mo gen doen. Wanneer dus een van onze collectanten bij U aan de deur komt om een gift te vragen voor ons fonds, stelt hem of haar dan niet teleur en geef een flinke bij drage in de bus. Doordat er zoveel instanties financiële steun behoeven is het niet mogelijk aan elke instantie een eigen vergunning te verstrek ken en zou de opbrengst van de collecte eigenlijk viermaal zo hoog moeten zijn. Dit kan, mits U allen meehelpt! U steunt door Uw hulp Uw medemens en helpt de volksge zondheid bevorderen. Dit laatste is ook een zaak van U zelf. Want een gezond volk is ook Uw belang. Voor de Commissies, W. HELMENDACH, Voorzitter D.E.L. Najaars- en Wintermodeshow. Gisteravond had in de beneden zaal van hotel „Rotterdam" de eerste (uitverkochte) van de drie modeshows plaats, die door drie Terneuzens modehuizen, n.l. de firma Van der Meer (dameskle ding), de firma Van Dixhoorn (herenkleding), en de firma No belsMolducci (dameshoeden) werden verzorgd. In haar welkomstwoord wees mevr. SierebergServaas op de bijzonderheden, die de mode 1955 '56 vertoont, n.l. de z.g. Y-lijn van Dior, die het model weer tot haar recht laat komen, en in ver schillende toiletten zijn verwerkt. Alles wat getoond werd, was zodanig in coupe en kleur, dat iedere dame er zich mee kan ver tonen, er gedistingeerd uitziet en toch niet bijzonder opvalt. In het eerste gedeelte van de show vertoonde een viertal man nequins een grote verscheiden heid van Yersey-toiletten van de firma Van der Meer, afgewisseld door costumes van de firma Van Dixhoorn, vaak in Italiaanse stijl, gebracht door drie Terneuzense heren-mannequins. Bij de vele toiletten, die te be wonderen vielen, waren de bij passende hoedjes van de firma NobelsMolducci. Hoedjes, die ook ditmaal weer opvielen door buitengewone smaak en vaak ge raffineerde eenvoud. Bijzondere aandacht was be steed aan de kleding voor het jonge meisje, waarvoor de Ame rikanen de typische naam „teen agers" gebruiken. Zeer vele smaakvolle, maar toch eenvoudige, bij deze leeftijd pas sende toiletjes werden door de jongste der mannequins getoond. Ook in bont was de firma Van der Meer bijzonder ruim gesor teerd. Yemen Amerikaanse bi- sam en Persianer patte, wa ren wel de voornaamste. Meer dan gewone aandacht werd be steed aan de prachtige mantel met „wait-coat"-kraag. Ook in de herenmode viel veel' te bewonderen. Er was een gro te verscheidenheid van tweed jassen (meestal auto-coats (kort) en shelter top-coat uit ge sneden velours. Een succes wa ren de swaggers, vervaardigd uit Zigletta een nieuw materiaal Cromby-stoffen en laine lapin. Na de pauze stond de show in het teken van de meer geklede Ruim duizend passagiers, on der wie 457 kinderen beneden de 18 jaar, met andere woorden 45 procent van het totaal, hebben zich aan de Lloydkade te Rotter dam ingescheept aan boord van het m.s. „Sibajak", dat Dinsdag middag naar Australië is ver trokken. Niet alle passagiers zijn emigranten, want een 50-tal op varenden is op bezoek gaande familieleden en emigranten, die met vacantie in ons land zijn ge weest. De jongste alleenreizende emi grant is de 15-jarige Hans Haan uit Amsterdam, de oudsten zijn het echtpaar J. Huisin 't Veld uit Rotterdam, waarvan man en vrouw ieder 70 jaar zijn. De grootste gezinnen worden ge vormd door de families W. J. Spruit uit Rotterdam en M. P. L. Janissen uit Tegelen, beide uit dertien personen bestaand. Het laatste gezin werd door de bur gemeester van Tegelen, mr. Fesch, uitgeleide gedaan. Zoals altijd hebben ook nu passagiers op het laatste ogen blik afgezegd: een meisje, omdat zoals ze zei „haar ouders er iets kocht hij een motorfiets en toer de naar Laren. Dinsdag vertrok hij dan weer (plus motor) naar zijn tweede vaderland. In het bagageruim van de „Si bajak" zijn duizend boeken opge slagen, die het Nederlandse Rode Kruis heeft bestemd voor onze emigranten in Australië en die door onze ambassade aldaar zul len worden verdeeld. Onder de emigranten bevinden zich ook Ds. J. J. van Wagenin- gen, Gereformeerd predikant uit Schiedam, die met vrouw, zes kinderen en dienstbode naar Adelaide gaat, en Ds. G. van Rongen, predikant van de Gere formeerde Kerk onderh. art. 31 te Leiden, die met zijn vrouw en vier kinderen Launceston in Tas- manië tot bestemming heeft. Ds. A. W. Brink, Ned. Herv. predikant te Zeist, en pater Aloy- sius Wijnen O.F.M. Cap. uit Til burg zullen gedurende de reis de geestelijke verzorging van de emigranten op zich nemen. De havenstaking waardoor in New York 70 vrachtschepen wor den opgehouden, heeft zich Dins dag, naar gemeld wordt, uitge breid naar andere Amerikaanse havens langs de Atlantische kust. Vakverenigingsleiders in Phila delphia, Wilmington, Boston en Jacksonville hebben de arbeiders in deze steden gelast in staking te gaan, nadat William Bradley, de voorzitter van de I.L.A. (Inter national Longshoremens Associa tion), op de 100.000 I.L.A.-leden in de 35 drukste havens van de Ver. Staten een beroep had ge daan te staken uit solidariteit met de ha\en arbeiders in New York. I.L.A.-leiders te St. Johns, New foundland, verklaarden Dinsdag dat geen schepen uit Amerikaan se havens waar gestaakt wordt gelost zullen worden. Een vakverenigingsleider in Halifax, Nieuw-Schotland, ver klaarde dat de arbeiders zelf moeten uitmaken of zij gehoor willen geven aan de oproep van Bradley. De havenarbeiders te Baltimore hebben geen gehoor gegeven aan de oproep van de havenar beidersbond I.L.A. tot een alge mene havenstaking aan de Ame rikaanse Oostkust. Zij bleven niet alleen doorwerken, maar losten ook schepen, die met het oog op de havenstaking in plaats van de haven van New York die van Baltimore waren binnenge lopen. Als een gevolg van de staking in de haven van New York dreigt een lading van 3000 kisten inge blikte ham, welke door de „Maas dam" van de Holland-Amerika- lijn is aangevoerd, te bederven. De lading, waarvan de waarde op 900.000 gulden wordt geschat, werd één dag vóór het begin van de staking, vorige week Woens dag, gelost en op de kade van Hoboken gezet. Aangezien de bond van de stakende havenar beiders (I.L.A.) weigerde de kis ten te vervoeren, kon de ham niet naar een koelhuis worden gebracht. De Holland-Amerika- lijn heeft reeds 5000 kg ijs ge bruikt om de lading tegen bederf te vrijwaren. Engeland zal instemmen met een nieuwe Egyptische bepaling die vereist dat schepen die de Golf van Akaba willen binnen varen, daarvan 72 uur van te voren melding maken, aldus is in Londense diplomatieke krin gen vernomen. De Golf van Akaba geeft toegang tot Jor daans en Israëlisch gebied en ligt aan de Oostelijke zijde van het schiereiland Sinai. Engeland zal echter niet in stemmen met de gemelde rege ling die vereist dat de schepen in Alexandrië een Egyptische ver gunning om de golf binnen te varen, aanvragen, zo werd hier aan toegevoegd. Een woordvoer der van het „Foreign office" ver klaarde, dat Engeland de Egyp tische blokkade van Israël niet erkent. zijn premier, Edgar De Franse van zouden krijgen". Een tweede Faure, heeft Maandagavond een meisje verklaarde niet te durven beroep gedaan op de Fransen en en de moeder van nummer drie Marokkanen om hun hartstoch- kwam gisterochtend vertellen ten in toom te houden teneinde Veel moordenaars zijn niet bang voor de galg en zouden liever worden opgehangen dan tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld worden, aldus heeft een vooraanstaande Britse psychiater dr. J. A. Hobson Dinsdag tot 400 criminologen te Londen gezegd. Dr. Hobson is dikwijls opgetre den als deskundige in processen tegen moordenaars. Zelden maken zij zich zorgen over hun lot. Enkele onder hen scheppen behagen in de gedachte van terechtstelling en bekend heid. „Ik denk, dat in een aan tal gevallen dit verlangen naar bekendheid de belangrijkste drijfveer voor de misdaad zelf is", aldus Hobson. De meeste moordenaars vinden het een akelig idee naar een in richting voor krankzinnige mis dadigers te worden gezonden en zij beschouwen de opmerking, dat zij krankzinnig zijn, als een be lediging. Hobson sprak op het derde in ternationale congres over crimi nologie. Een Chinese deskundige op het gebied van vliegtuigen met straalaandrijving, dr Hsue Sjen Tsjen, moet uit de Verenigde Staten naar communistisch-Chi- na vertrekken, omdat hij lid van de communistische partij zou zijn geweest vóórdat hij in 1936 de Verenigde Staten binnenkwam, zo hebben Amerikaanse immi gratie-autoriteiten meegedeeld. Dr Hsue heeft evenwel altijd ontkend lid van de communis tische partij te zijn geweest. De Chinese geleerde, die Vrij dag met zijn vrouw en twee kin deren naar Hongkong vertrekt, had in 1950 een afwijzende be schikking gekregen toen hij een uitreisvisum verzocht om zijn ouders in Sjanghai te bezoeken. „dat er stagnatie was met de verloofde", die reeds in Austra lië is. Zij maakten plaats voor andere passagiers, die dus op het laatste ogenblik werden geboekt. Eén van hen, een jongeman uit Maarn, vertelde zijn passage niet te kunnen betalen, omdat zijn ouders, die de sleutel van de brandkast hebben, met vacantie in Frankrijk waren. Zij hebben, inmiddels gealarmeerd, de nacht trein genomen, opdat hun zoon bij het embarkeren het geld bij zich zou hebben. De 23-jarige bakker B. G. J. Hofstee uit Laren, die reeds naar Australië was geëmigreerd, wilde nog wel eens met vacantie naar ons land. Hij wist een goedkope reisgelegenheid te vinden, die hem naar Genua bracht. Daar WOENSDAG 14 SEPT. TERNEUZEN: Grand hotel „Rotterdam", 2.30 en 8 uur: Modeshow. Luxor-Theater, 8 uur: „Wie van de heren". de uitvoering mogelijk te maken van het Franse plan voor staat kundige hervormingen in Marok ko. De premier verklaarde in een radio-uitzending, waarin hij een uiteenzetting gaf van het besluit van de regering dat gisteren op een kabinetszitting is genomen, ,,op anarchie en losbandigheid kan niets hechts worden ge bouwd". De premier zeide: „Heden be ginnen we met de verwezenlij kingsfase. De komende dagen zullen beslissend zijn. Laten Fransen en Marokkanen ervan overtuigd zijn dat de overeen komst, die nu wordt uitgevoerd, een belangrijk en gunstig sta dium betekent in hun geschiede nis. Maar dit stadium moet op ordentelijke wijze worden gepas seerd. Op anarchie en losbandig heid kan niets hechts worden ge bouwd. Laat hen daarom hun hartstochten beteugelen en zich boven alles ervan weerhouden in de kaart te spelen van hen, die onverschillig staan tegenover het lot van Marokko en Frankrijk en die alleen er op uit zijn onenig heid te zaaien" Leiders van de oppositie in het Griekse parlement hebben een stemmig het aftreden van de re gering van veldmaarschalk Papa gos geëist. De oppositie, die 90 van de 300 parlementszetels be zet, beschuldigt de regering van een „verkeerde behandeling" van de kwestie Cyprus. De oppositiepartijen menen, dat de Griekse buitenlandse poli tiek moet worden herzien in het licht van de gebeurtenissen van de vorige week. Volgens de oppo sitie had de regering zich moeten terugtrekken van de Londense conferentie over Cyprus, toen bleek dat niet gesproken zou worden over 't zelfbeschikkings recht voor de bevolking van Cy prus. Ook heeft de regering-Pa- pagos blijk gegeven van gebrek aan „standvastigheid" ten aan zien van de anti-Griekse houding van Turkije na de onlusten in Iz mir en Istatnbul, aldus een ver klaring der oppositie-leiders. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Molotof zal de Sowjet-delegatie naar de tiende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Na ties, welke 20 September te New York begint, leiden. Wassily Kouznetzof zal zijn plaatsvervan ger zijn. Verder maakt o.a. Jakob Malik deel van de delegatie uit. Molotof is vorig jaar niet naar New York gekomen. De leiding van de Sowjet-delegatie berustte toen bij Wysjinsky, die toen per manent afgevaardigd was. Opgemerkt wordt, dat Molotof ongetwijfeld in New York zal zijn wanneer daar de minister van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie 'op 27 en 28 September een bespreking houden. COLLECTE SANATORIA D. E. L. Deze week staat weer in het teken van de tuberculose-bestrij- ding. Het fonds „Draagt Elkan ders Lasten" en de Sanatoria Sonnevanck, Zonnegloren en het Zuid-Nederlands Sanatorium zul len dan weer een beroep doen op Uw offervaardigheid om hierdoor mede de strijd aan te binden te gen de tuberculose. Al is het zo, dat de tuberculose niet meer zo Staatsvijand Num mer Eén is als enkele jaren ge leden, vaststaat, dat de bestrij ding hiervan nog steeds met kracht moet worden voortgezet. Het beste bewijs hiervan zijn nog steeds de volle sanatoria. De uitbreiding van deze ziek te wordt met kracht tegengegaan door het bevolkingsonderzoek, waardoor tientallen gevallen ont dekf worden en daardoor dikwijls in de kiem kunnen worden ge smoord en van meet af aan kun nen worden bestreden, waardoor De Tunesische premier Tahar Ben Amar heeft het ontslag van de Tunesische regering aan de bey van Tunis aangeboden. Tahar Ben Ammar is afgetre den, omdat hij van mening is dat zijn regering, nu met Frankrijk een overeenkomst is gesloten, waarin Tunesië zelfbestuur wordt verleend, haar opdracht heeft vervuld. 43. De dreigende woor den van de aanvoer der klinken Eric nog in de oren als de deur van de kerker, waar heen zij na hun lan ding gebracht zijn, achter hem en zijn mannen dichtvalt. Hun gevangenis is een van de talrijke torens, waaruit de woonplaats van Ruad, de koning van de Fir Iboth, in hoofdzaak bestaat. „Wij zijn verloren, de boeven hebben mijn helm gestolen," gromt de stem van Svein benepen, maar Eric hoort het am per. Vervuld van sombere ge dachten tast hij rond in het duis ter als eensklaps een welhaast juichende kreet klinkt en het vol gend ogenblik doemt de gestalte van zijn zoon voor hem op. De prins weet niet of hij lachen of hui len moet nu hij zijn vader die hij reeds lang doodwaande voor zich ziet. „Ahem, het is bepaald onbehoor lijk om een edelman op deze wijze te overvallen!" mompelt een stem en met een verstoorde blik op Vrouwe Astara, schuifelt Halfra naar voren, terwijl hij zijn piekige haren in de plooi tracht te strij ken. „De ruige lieden van dit dorp missen elk begrip voor goede vor- I bemanning van dat schip 1 hem te kennen. Hij werd men", snuift de goede kerel, die voor geen goud zijn ontroering -- over het weerzien van zijn koning dellijk afgezonderd en wij nebben scheen or.mid- wil verraden. Ook de krijgers die tegelijk met Erwin en Halfra door de Ieren ontvoerd werden, komen naar voren, alleen Cendrach, de oude scheepsbouwer ontbreekt. „Ik weet niet wat er met Cen drach aan de hand was, maar de hem niet meer gezien „En het roodharige meisje", vraagt Eric somber. Erwin schudt huiverig het hoofd. „Zij is reddeloos verloren. Bij de eerstvolgende maan wordt zij geof ferd op de rode rots". Er valt een diepe stilte; allen vragen zich eindelijk af, wat hun eigen lot wel zal zijn. Dan klinkt eensklaps een snelle tred. De deur knarst open en een krijger verschijnt. „Gij man", snauwt hij Eric toe. „Kom mee, Ruad de grote koning, beveelt u voor hem te verschij nen". NEDERLANDSE DAG TE GENT Op een ter gelegenheid- van de tiende jaarbeurs der Vlaanderen te Gent gehouden Nederlandse dag heeft de Nederlandse ambas sadeur baron van Harinxsma thoe Slooten o.a. verklaard te verwachten, dat de onderhande lingen die binnenkort tussen de Nederlandse en de Belgische regering zullen worden gevoerd over het probleem der waterwe gen, ook een oplossing zullen brengen voor de -haven van Gent. Deze kwestie ware evenwel een voudiger geweest, zei hij, indien men de verschillende vraagstuk ken had kunnen splitsen. Het is niet de schuld van Nederland ge weest dat zulks niet mogelijk is geweest. Bij de Nederlandse re gering bestaat echter de vaste wil met haar Benelux-partner tot overeenstemming te geraken. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Vlaanderen, de heer De Landsheer, herdacht in zijn toespraak de onlangs over leden secretaris-generaal der Bel- gischiNederlands-Luxenburgse tolunie mr dr E. J. E. M. H. Jas- par. De burgemeester van Gent, L. Merchiers, verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de hartelij ke betrekkingen tussen Gent en Terneuzen als grondslag zullen dienen om tot een oplossing te komen voor de economische moei lijkheden, waarvoor de op een na grootste haven van België zich thans gesteld ziet en die hij angst wekkend noemde.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2