DE BESPREKINGEN IN MOSKOU Het zich Franse kabinet spreekt uit voor nieuwe koers in Marokko Opnieuw een visserij-incident rond de wateren van Curasao Het anti-inflatie programma der Westduitse regering Veteranen legioen richt zich tot de Kamerleden WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Britse werkgevers wijzen op inflatiegevaar De verkiezingen in Cambodja DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 10e Jaargang No. 3558. Nieuwe Britse atoomproeven op Montebello-ei landen Sultan Ben Arafa zal afireden De rust in het Zuidelijke deel van de Soedan hersteld Griekenland en Turkije Kist goud uit L. M. toestel verdwenen Albanië laat Italiaanse commissie toe Schadevergoeding voor Belgische marconist ITankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 et: maJaium pes advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 8 regel» 11,-1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AdMi Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 boe. Voor het Maandag-nummer: Zaterdag» 10 uoe, De Westduitse pers „legt er de nadruk op, dat, uitgaand van de oude standpunten, zonder reke ning te houden met de wijzigin gen die zich in de wereld hebben voltrokken, geen oplossing van het Duitse vraagstuk gezocht kan worden", aldus het blad. Bondskanselier Adenauer heeft de ambassadeurs te Moskou der „Westelijke grote drie" medege deeld dat hij met de Sowjet-lei- ders overeen is gekomen dat er permanent diplomatiek contacf tussen Bonn en Moskou zal zijn, zonder dat dit voorlopig het aan knopen van normale diplomatie ke betrekkingen zal inhouden. De bondskanselier heeft ver der verklaard dat West-Duitsland in beginsel bereid is met verte genwoordigers van Oost-Duits- land en de Sowjet-Unie te spre ken over het vraagstuk der Duit se krijgsgevangenen, zonder dat dit, in welke vorm dan ook, een erkenning van het Oostduitse be wind zal inhouden. De Amerikaanse ambassadeur Bohlen heeft verklaard het eens te zijn met Adenauer's standpunt. Een woordvoerder der West duitse delegatie heeft na de bij eenkomst van Maandagochtend verklaard dat Von Brentano en Molotof het niet eens konden worden en dat zij geen gemeen schappelijk verslag van het be sprokene zullen geven. „Beiden handhaafden hun reeds eerder ingenomen standpunten", zeide hij. Over economische vraagstuk ken is niet gesproken en er is nog niet definitief besloten, of hier over zal worden beraadslaagd. „De bespreking was openhar tig", besloot de woordvoerder. „A.F.P." verneemt nader uit goede bron dat de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano zijn Sowjet-Russi- sche ambtgenoot Molotof heeft voorgesteld dat beide landen voorlopig diplomatieke delegaties zullen uitwisselen voor het onder houden van diplomatiek contact, in afwachting van het tot stand komen van normale diplomatieke betrekkingen, doch dat dit voor stel door Molotof is verworpen. Na een voltallige middagver gadering waren de standpunten der beide delegaties nog ongewij zigd. Dinsdagochtend zal men weer in voltallige vergadering bijeen komen. De Russische premier, maar schalk Boelganin, heeft Maan dagavond op een receptie in het Kremlin verklaard ervan over tuigd te zijn dat in zijn bespre kingen met de Westduitse lei ders „alles goed zal gaan". De receptie volgde op een mid dagbijeenkomst van de voltallige Westduitse delegatie met de Rus sische leiders, waarop over geen enkele kwestie overeenstemming kon worden bereikt. In onofficiële Westduitse krin gen werd vernomen dat de Rus sische onderhandelaars Maandag de mogelijkheid naar voren heb ben gebracht een commissie van Oost- en Westduitse vertegen- aan premier Boelganin heeft voorgesteld voor de reeds vast gestelde bijeenkomst vanochtend voor een bespreking onder vier ogen, of alleen met de ministers van Buitenlandse Zaken, samen te komen. Tot dusverre is van Russische zijde op dit voorstel nog geen antwoord ontvangen. De „Prawda" verklaarde Maan dag, dat de redevoeringen van Adenauer en de andere Duitse leiders „de geur hadden van iets dat oud is en dat niet past in de huidige internationale toestand". De journalisten die de conferen tie verslaan zijn het er over eens, dat West-Duitslhnd tracht de be sprekingen ingewikkeld te maken door het „verzonnen vraagstuk der krijgsgevangenen". PORTRET VAN KONINGIN JULIANA VOOR SURINAME. Omstreeks 18 September zal te Paramaribo met het im.s. „Bonai re" van de K.N.S.M., aankomen een levensgroot schilderij van H.M. de Koningin, dat in opdracht van de regering van Suriname is vervaardigd door prof. W. v. d. Berg, die tot eind 1953 hoogle raar-directeur is geweest van de rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Het por tret, dat zal worden geplaatst in de vergaderzaal van de raad van ministers van Suriname, stelt H.M. de Koningin voor tegen een grijze achtergrond, in het toilet, dat zij in 1948 bij haar inhuldiging droeg, n.l. een donkerblauwe japon waarover een rood fluwe len mantel, versierd met goud- gestikte leeuwen, gevoerd met hermelijn en voorzien van een grote afhangende hermelijnen kraag. Over de borst draagt H.M. het grootlint met juwelen, beho rend bij de militairé Willemsorde. DE UITVAART VAN KARDINAAL DE JONG. Kardinaal Griffin, aartsbis schop van Westminster, is uit Londen naar Utrecht vertrokken, waar hij tegenwoordig zal zijn bij d uitvaart van wijlen kardi naal ue Jong, met wie hij lang bevriend was. Volgend jaar April zal op de Montebello-eilanden (Australië) een nieuwe serie atoomproeven woordigers met een Russische I worden gehouden, aldus is voorzitter te vormen teneinde de Maandagochtend officieel in Lon- kwestie van de nog in Russische gevangenschap verkerende Duit sers te bestuderen. Volgens deze kringen hebben de Westduitsers in principe toegestemd tezamen met Oostduitsers aan zulk een commissie deel te nemen, omdat dit geen politieke doch een men selijke kwestie is. Op de receptie bracht maar schalk Boelganin een toast uit op „het aangaan van normale diplomatieke en vriendschappe lijke betrekkingen" tussen de 2 landen en zeide: „Ik behoor tot de optimisten". De leider van de communisti sche partij, Nikita Chroesjtsjof, voegde hieraan toe: „Als aan beide zijden de wens er maar is". Nader meldt A.F.P. dat bonds kanselier Adenauer Maandag De Franse regering heeft Maan- dagvond ingestemd met het plan voor een nieuwe koers in. Marok ko, zoals te Aix-les-Bains in on derhandelingen tussen vijf Fran se ministers en diverse Marok kanen is vastgesteld. Dit besluit werd genomen op een voltallige vergadering van de ministerraad onder voorzitter schap van de president van de re publiek, Coty. De vergadering duurde ongeveer vier uur. Het opperbevel van het Soeda- nesé leger heeft Zondag bekend gemaakt, dat de toestand in de Zuidelijke provinciën van het land geheel in handen van de autori teiten is en dat de onrust die op de muiterij was gevolgd, thans geheel verdwenen is. Volgens deze bekendmaking hebbén zich 197 muiters aan de regeringsstrijdkrachten overge geven en grote hoeveelheden wa pens ingeleverd. De opmars van de gezagsgetrouwe troepen on dervond in het Zuiden nergens tegenstand. Goedkeuring van dit plan door de Franse regering is de eerste officiële stap in een reeks maat regelen, die beogen Marokko autonomie in binnenlandse aan gelegenheden te geven. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat de regering dadelijk een begin zal maken met de uitvoering van het besluit. Zo als gemeld, had de eerste-minis- ter, Faure, beloofd tegen Maan dag het plan voor Marokko in werking te stellen. Van de zijde van de regering is vernomen, dat sultan Ben Arafa binnen drie of vier dagen zal af treden en uit Rabat vertrekken. Men verwacht, dat hij zich als ambteloos burger in het gebied van Tanger zal vestigen. den bekend gemaakt. Op de Montebello-eilanden werd in 1952 de eerste Britse atoombom tot ontploffing ge bracht. Ook zullen volgend jaar de proefnémingen met geleide atoomprojectielen worden voort gezet Deze zullen worden gehou den óp het nieuwe proefterrein bij Maralingo in de woestijn in Midden-Australië. Volgens de officiële bekendma king van het ministerie van Be voorrading in Londen zal de ra dio-actieve besmetting als ge volg van de proeven op de Mon tebello-eilanden en het zeegebied in de omgeving ervan minder zijn dan de radio-activiteit na de proeven in 1952, er zal geen ge vaar ontstaan voor de bevolking van het Australische vasteland. De kracht van de nieuwe proef ontploffingen zal ongeveer everi groot zijn als die van de eerste proeven in 1952, toen een fregat van 1.450 ton, waarin een atoombom tot ontploffing werd gebracht, geheel verpulverd werd. Bij de tweede serie Britse atoomproeven, in October 1953, werden twee ontploffingen te weeg gebracht te Emu Field op het proefterrein van Woomera in Midden-Australië. Öe proeven stonden onder leiding van sir William Penney, directeur van 't Britse onderzoekingscentrum te Aldermaston in Berkshire. Prof. Marcus Oliphant, voor aanstaand Australisch atoomge leerde, verklaarde, dat uit de of ficiële ministeriële bekendma king blijkt, dat er geen water stofbom, hoogstens het ontste kingsmechanisme van een wa terstofbom, zal worden beproefd. PRINS BERNHARD ONTVING DE VOORZITTER VAN HET CANADESE INDUSTRIE- VERBOND. Prins Bernhard heeft gister middag ten paleize Soestdijk ont vangen de heer Thomas A. Rice, voorzitter van de „Canadian Manufacturers Association", en de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederland sche Werkgevers. Zoals bekend is brengt de heer Rice deze week op uitnodiging van genoemd ver bond een bezoek aan ons land. KRANS VAN H.M. DE KONINGIN VOOR JOH. KARDINAAL DE JONG. Het défilé langs de baar van Joh. kardinaal De Jong in de kathedrale kerk te Utrecht is gistermorgen weer begonnen. Om half elf werd het défilé enige tijd onderbroken, toen de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, kapitein ter zee De Jong namens de landsvrouwe een krans van witte chrysanten, waaraan een rood-wit-blauw lint aan de voet van de baar legde. Tijdens deze korte plechtigheid werd op het orgel van de katha drale kerk het motief van het Wilhelmus gepreludeerd. Uit Athene wordt gemeld, dat de Turkse consul-generaal in Sa- loniki opdracht heeft ontvangen om het Turkse paviljoen op de beurs te Saloniki te sluiten en de tentoongestelde goederen terug te zenden. De consul-generaal zeide de re den tot deze opdracht niet te kennen. Het zit de Scheveningse vis sers, die o.a. met de logger „Marsbango" in dé wateren rond Curacao hun bedrijf uitoefenen, niet mee. Donderdag jl. werd 't schip wederom aangehouden door een Venezolaanse patrouil leboot en opgebracht naar een Venezolaanse haven. De kapitein van de „Marsban go" had weinig tijd en gelegen heid om van zijn radio gebruik te maken, maar uit de schaarse berichten, die op Curacao ontvan gen zijn en aan de hand van zijn reisschema is toch wel met ze kerheid grenzende waarschijn lijkheid berekend, dat de „Mars bango" in volle zee was, ver bui ten de territoriale wateren van Venezuela en zelfs ook buiten de speciale 12-mijls zóne die Vene zuela heeft ingesteld ter bestrij ding van de smokkelhandel. Er was zo werd verzekerd geen sprake van dat er smokkelwaar aan boord was, zodat, ook al zou het schip binnen deze 12-mijls zóne zijn geweest, er nog geen enkele reden zou zijn geweest om het schip op te brengen. Door een bomontploffing in Casablanca zijn Vrijdag drie Marokkanen gedood en vier ge wond. Voorts werd Vrijdagmiddag een Marokkaan ernstig gewond door revolverschoten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Meer wind. Vrij veel bewolking met plaat selijk enkele buien. Op de meeste plaatsen weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachti ge wind uit westelijke richtingen. WOENSDAG 14 SEPTEMBER. Breskens 0-05 12.26 Ter neuzen 0.40 1.01 Hansweert 1-20 1.41 Walsoorden 1-30 1.51 MAAN op onder ZON op onder Sept. 13 6.11 19.04 14 6.13 19.02 15 6.14 19.00 16 6.16 18.57 2.41 4.02 5.20 6.37 17.29 17.51 18.10 18.29 Het Veteranen-legioen Neder land heeft zich tot de leden van de Eerste- en Tweede Kamer ge wend, met een schrijven, waarin het stelling neemt tegen de over weging van de regering, deel te nemen aan de debatten in de ver gadering van de Verenigde Na ties, wanneer de status van Nieuw-Guinea in het geding wordt gebracht. Het legioen verzoekt de leden van de Staten-Generaal hun in vloed op de regering aan te wen den om het Nederlandse grond gebied vastberaden te verdedigen. In het schrijven worden door het legioen enkele feiten met be trekking "tot de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië opge somd, waaruit volgens het adres volgt, dat het legioen zich thans ernstig verontrust over het voor nemen van de regering aan dis cussie over de status van Nieuw- Guinea deel te nemen. Het schrijven vervolgt dan: „De bewoners van Nieuw-Guinea zijn geen Indonesiërs. Zij zijn Papoea's, die tot geheel ander ras behoren en Indische-Nederlan- ders, die uit Indonesië zijn ge vlucht, omdat zij daar werden vervolgd. Deze bevolking heeft duidelijk te kennen gegeven, dat zij bij Nederland wil blijven en beslist niet bij Indonesië wil ko men. De vraag rijst dus, waarom Indonesië zo gesteld is op dit land, dat nog niets oplevert, en Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Eco nomische Zaken heeft Maandag medegedeeld, dat de Westduitse regering verlagingen der ver bruiksbelastingen overweegt als onderdeel van haar anti-inflatie programma dat thans wordt op gesteld. Deze belastingen zullen echter alleen worden verlaagd indien de regering de zekerheid heeft dat de verlaging aan de verbruiker zal worden doorge geven. Tot de goederen, welke onder deze belasting vallen, be horen o.m. tabak, lucifers, bier, brandewijn, suiker, zout, petro leum, speelkaarten en electrische lampen. De woordvoerder deelde voorts mede, dat de voorbereidingen voor de invoering van het in- voerschema „voor iedereen" reeds vergevorderd zijn. Dit schema zal het de Westduitsers mogelijk maken goederen voor persoonlijk verbruik in het oui- tenland te bestellen en deze zon der invoerdocumenten in te voe ren, doch na betaling van het invoerrecht. De woordvoerder zeide, dat er geen sprake van zou zijn, dat West-Duitsland zou overgaan tot een loon- of prijsstop. Hoewel er de laatste tijd in West-Duitsland veel wordt gesproken over een Uit een K.L.M-toestel op weg van Managua, in Nicaragua, naar Willemstad, Curacao, is afgelo pen Vrijdag een kist baar goud verdwenen, aldus is Maandag vernomen. De kist maakte deel uit van een zending, die bestemd was voor New York. De vermis sing werd in Willemstad opge merkt, doch het toestel had tus senlandingen gemaakt in Costa rica en Panama. Bij het oplossen van de diefstal is de hulp van „Interpol" ingeroepen. dreigende inflatie, blijkt dit nog niet uit de cijfers. Het officiële indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud is in Augustus j.l. met bijna 1 punt gedaald tot 110, op basis 1950 100. Het in dexcijfer voor de kleinhandels prijzen daalde met ruim 1 punt tot 105. Per September j.l. zijn de hu ren voor 5 millioen woningen verhoogd met percentages van 10 tot 20 procent. Verwacht wordt, dat de Westduitse minis ter van Economische Zaken nog voor het einde van deze maand in de Westduitse bondsdag mede delingen zal doen aangaande zijn anti-inflatiemaatregelen. K. V. P. KOMT IN 1956 UIT MET 1 LIJSTTREKKER. Overeenkomstig de reglemen ten der K. V. P. heeft het partij bestuur zijn eerste besluiten ge nomen met betrekking tot de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die in Juni van het vol gend jaar zullen worden gehou den. Het te verwachten aantal gekozen K. V.P.-leden werd vast gesteld op 32, bij uitbreiding der Kamer tot 150 leden op 48. Het aantal door de verkiezingsraad definitief aan te wijzen candida- ten werd bepaald op 8; bij uit breiding der Kamer op 12. Er zal worden uitgekomen met vier lijsten, één lijst voor Limburg, één voor de kringen Den Bosch en Tilburg (dus voor Noord- Brabant), één lijst in de kringen Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Arnhem en Nijmegen; en een lijst in de kringen Utrecht, Den Helder, Haarlem, Amster dam, Leiden, Den Haag, Rotter dam, Dordrecht en Zeeland. Alle vier de lijsten zullen dezelfde lijsttrekker hebben, te weten prof. mr C. P. M. Romme. welks bevolking niets van Indo nesië wil weten. Het antwoord op die vraag luidt, dat Nieuw- Guinea een strategisch hoogst belangrijke basis vormt voor de gewelddadige uitbreiding van het communisme. In zijn brief van September 1954 heeft het Veteranen-legioen hier reeds op gewezen: in het Indonesische communistische program wordt de uitlevering van de basis Hollandia aan de Sowjet-Unie voorzien in ruil voor leveranties van vliegtuigen, oor logsmateriaal enz. Hiermede zou het internationale communisme een pistool op de borst van Au- stralië en een basis voor maritie- j bodja, medegedeeld door het mi me operaties tegen de Ameri-1 nisterie van Binnenlandse Zaken, kaanse vloot in het Westelijk deel j beeft de „socialistische volksge- van de Pacific in handen krijgen, i meenschap" van ex-koning No- Practisch zou het bolsjewisme ro(jom Sihanoek 86 zetels gewon- In een eerste verklaring van die aard' sedert de financiële crisis van 1931 heeft het Britse verbond van werkgevers Maan dag bij de Britse regering aange drongen op krachtige maatrege len ter bestrijding van de huidi ge inflatietendenties. Aangedron gen wordt op een vastberaden streven tot vermindering der overheidsuitgaven en tot vermin dering van de buitensporige bin nenlandse vraag naar goederen. Het verbond wijst er op, dat de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied thans slechts vol doende zijn voor het dekken der kosten van de Britse invoer ge durende drie maanden, tegen bij na acht maanden in 1946. Dit verbond, dat spreekt na mens de werkgevers van twee derde der Britse werkende bevol king buiten de genationaliseerde industrieën, doet een beroep op de politieke partijen een einde te maken aan het elkaar overbie- den bij de kiezers. Deze praktijk komt daarop neer dat uiteinde- Volgens de laatste gegevens over de verkiezingen in Cam- hiermede zijn Aziatisch front hebben veilig gesteld en zich dus met zijn gehele macht tegen Europa kunnen keren". Tenslotte wordt in het schrij ven gesteld, dat de handhaving van Nieuw-Guinea als een stuk Nederlands grondgebied beteke nis heeft voor de bescherming van de Papoea's en Indische- Nederlanders, doch ook van enorm belang is voor de veilig heid van Europa. Deelneming aan de debatten in de Verenigde Naties over de sta tus van Nieuw-Guinea zou vol gens het legioen impliceren, dat de regering erkent, dat over deze kwestie te praten valt. nen. Hiertegenover hebben de democraten nog geen enkele zetel kunnen boeken. Aan wie de vijf overblijvende zetels zul len toevallen is nog niet bekend. 40 pet van de kiezers zou niet gestemd hebben. Van de 500.000 opgekomenen zouden 100.000 hun stem aan de oppositie gege ven hebben. Uit kringen die nauwe betrekkingen onderhou den met het ministerie van Justi tie is vernomen, dat enkele voor aanstaande leden van de opposi tie zijn gearresteerd. Zij zouden medeplichtig zijn aan „pogingen tot moord". In geheel Cambodja zou het rustig zijn. Ex-koning Norodom deed in Maart afstand van de troon ten gunste van zijn vader, prins Soe- ramarit, om de democraten, die de monarchie willen afschaffen, op politiek terrein te bestrijden. Hij verklaarde, dat één van de doelen van zijn partij was, de souvereiniteit aan de kleine man in Cambodja over te dragen. De verkiezing is de eerste, die gehouden wordt krachtens de overeenkomst van Genève van vorig jaar, die een einde maakte aan de oorlog in Indo-China. In September worden verkiezingen in Laos gehouden. Verkiezingen ter hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam staan voor Juli 1956 op het program. Nader is officieel gemeld, dat de partij van ex-koning Norodom alle 91 zetels in het nieuwe par lement van Cambodja heeft ver overd. lijk de bevolking toch het gelag moet betalen. Volgens het ver bond zou het mogelijk noodzake lijk worden het officiële discon to dat thans 4% pCt bedraagt, het hoogste sinds 1932, verder te verhogen. Het verbond verklaart van me ning te zijn, dat het niet verras send moet worden geacht, indien op lange termijn, bezien de prij zen voor fabrikanten zich in da lende richting zullen bewegen in vergelijking met die voor voe ding en grondstoffen. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat sommige landen waar nieuwe in dustrieën worden opgebouwd be langrijke bronnen zijn voor de voorziening van voedsel en van grondstoffen. Teneinde tegen deze situatie opgewassen te zijn, zal Engeland nieuwe en meer economische procedé's, vervangingsmateria len en nieuwe producten tot ont wikkeling moeten brengen. De snelle ontwikkeling en uit breiding der Britse sociale voor zieningen „van de wieg tot het graf" hebben volgens het ver bond tot de inflatie mede bijge dragen. Slechts weinigen zullen de wenselijkheid dezer voorzie ningen uit sociale overwegingen in twijfel trekken, doch indien haar uitwerking zich niet slechts in de vorm van inflatie zal doen gevoelen, zullen de kosten ervan volgens het verbond door een grotere productie moeten worden opgevangen. Dit soort incidenten heeft zich meermalen voorgedaan, al zijn zij de laatste tijd niet meer voor gekomen. Waarnemers op Cura cao kunnen zich niet geheel ont trekken aan de indruk, dat de handelingen van de Venezolaan se kustwacht geheel op eigen verantwoordelijkheid geschieden. Hiermede wordt bedoeid, dat de centrale regering in Caracas voor een dergelijk optreden geen toestemming heeft gegeven. Deze conclusie moet men wel haast trekken uit het feit, dat de autoriteiten te Caracas steeds weer opnieuw hebben toegege ven, dat dergelijke handelingen onjuist zijn, terwijl ook de Vene zolaanse consul te Curacao alles doet en deed om een regeling te treffen opdat deze gevallen van opbrengen achterwege zullen blijven. Daarbij komt, dat de re derij Blok alles doet om moeilijk heden te vermijden, zoals bijvoor beeld het uitgooien van een boei voor 't begin van de 12 mijlszö- ne. zodat deze niet binnegevarec wordt bij het vissen. De indruk is dan ook, dat de gezagvoerder aan boord van de patrouillevaartuigen eigenmach tig optreden, daartoe aangezet door de plaatselijke Venezolaan se vissersbevolking,, die met lede' ogen aanziet hoe de Schevenïn- gers met hun modern materiaal succes hebben. Overigens is dit een misplaat ste jalouzie, want de door Têue Blok en zijn mannen gevangei. vis wordt niet in Venezuela te koop aangeboden, terwijl de Ve nezolaanse vissers nimmer op de markt van Curacao verschij nen. Van wederzijdse concurren tie is dus geen sprake, hoogstens van afgunst. Het optreden tegen de „Mars bango" veroorzaakt intussen de rederij grote schade, temeer om dat het meestal zo is, dat he! schip pas weer vrijgelaten wordt als de gevangen vis aan boord bedorven is. Daarenboven wekt het moeilijkheden met de te Willemstad aangeworven beman ning, die er zeer weinig op steld zijn in Venezolaanse m. vens als gevangenen te worden behandeld en dus liever ergens anders emplooi zoeken. Een krachtig optreden van de Venezolaanse regering tegen de eigen kustwacht, die voor deze incidenten verantwoordelijk ge steld moet worden, is vermoede lijk de enige oplossing. In Antilliaanse kringen vreest men dat de voortdurende tegen slagen Blok en zijn mannen er toe zouden kunnen brengen, hun arbeid te beëindigen. Dat zou zeer te betreuren zijn, want voor de voedselvoorziening van Cura cao is het werk van deze Sche veningse vissers beslist belang rijk. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. Eva Peron 19 Sept. Australië: s.s. Strathmore via Engeland 17 Sept. Brazilië: s.s. Eva Peron 19 Sépt. Canada: s;s. Zuiderkruis 17 Sept. Chili: via New York 15 Sept. Ned. Antillen: im.s. Baarn 19 Sept.; m.s. Poseidon 19 Sept. Nieuw Zeeland: via Engeland 17 Sept. Suriname; m.s. Cottica 21 Sept. Unie van Zuid-Afrika en Z. W. Afrika: m.s. Oranjefontein 20 Sept. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpaket- ten geven de postkantoren. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maan dag bekend gemaakt, dat Alba nië toestemming heeft verleend om de stoffelijke resten van Ita lianen die in de oorlog in Albanië gesneuveld zijn, naar Italië over te brengen. Een Italiaanse com missie zal daartoe naar Albamë gaan. Zondag maakte Albanië he kend, dat de 13 Italianen die nog in Albanië gevangen zitten, vrij gelaten zullen worden. Op 3 Juni 1954 is een vliegtuig van de Sabena door de Russi sche jagers beschoten. Hoewel de marconist van het toestel hier bij gedood werd, kon het toestel op zijn basis terugkeren. De Soiv- jetrussische regering heeft thans bekend gemaakt dat, hoewel zij de verantwoordelijkheid voor dit incident niet op zich neemt, be reid is aan de nabestaanden van het slachtoffer, Joseph Clau- waert, een schadevergoeding van fr. 500.000 uit te keren. De Belgische regering heeft meegedeeld, dat zij dit voorstel van de Russische regering op prijs stelt en hierin een gebaar van goede wil ziet tegenover België. In aanwezigheid van de chef van de Sowjetrussische con sulaire dienst te Brussel is Maan dagmorgen aan de weduwe van het slachtoffer een cheque tot genoemd bedrag overhandigd.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1