Uit de Provincie Binnenlands nieuws Hel gestolen vliegtuig Wat brengt de Radio Wijziging P.T.T.-tarieven. TERNEUZEN. BIERVLIET. ZAAMSLAG. AGENDA De Verenigde Naties en de kwestie Cyprus. BRAND IN KERKTOREN TE BENNEBROEK. BNOi KDEEL VOOR SPECIALE OPOKACHTEN IN EUROPA. IJZENDIJKE. Infiltratiepoging van de R. M. S. Arrestaties in Turkije. door BENOEMINGEN BIJ WATERSCHAPPEN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland met ingang van 12 November 1955, tot dijkgraaf van de Borren- teoodpolder de heer J- van Sluis te Brouwershaven; tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Egbert-Petrus- polder. de heer A. Prince, te Wolf aartsdijk; tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Klein-Molen- polder, de heer A. E. Boënne, te Graauw (gemeente Graauw en Langendam) met ingang van 1 November 1955: tot lid van het bestuur der waterkering van de calami- teuze polders Hoofdplaat en Tho- maes, de heer E. P. M. Thomaes te Hoofdplaat; met ingang van 1 November 1955: tot lid van het bestuur der waterkering van de calamiteuze polders Oost-Beveland en Wilhel- mina (Z. B.), de heer A. M. Boot te Wolfaartsdijk; tot gezworene van de Karei- polder. de heer A. Butijn Johsz. te Krabbendijke tot gezworene van de polder Zonnemaire, de heer A. J. Deist te Zonnemaire; tot raad voor de polder Wal cheren, de heer C. Holthuijzen te Middelburg; tot gezworene van de Heer Janszpolder, de heer M. Marcus- se te Kamperland (gemeente Wissekerke) i tot gezworene van het water schap St. Philipsland, de heren JL Chr Wisse en J. A. Stols bei den te Sint Philipsland; tot gezworene van de Kreekrak- polder, de heer J. P. van Wingen Se Rilland-Bath; tot gezworene van het water schap Poortvliet, de heer J. J- Hage Lzn te Poortvliet; tot gezworene- van het water schap Oud-Vossemeer, de heer p w. C. van Westen te Oud-Vos semeer; tot gezworene van de Zuid- Kraayertpolder, de heer Meulen- berg te Nieuwdorp (gemeente "SaHeer Arendskerke) tot gezworene van het water schap Kruiningen, de heer C. -ran Iwaarden te Kruiningen; tot lid van het bestuur der wa terkering van de calamiteuze Vlietepolder, de heer J. C. van Haldegem te Wissekerke; tot lid van. het bestuur der wa terkering van het calamiteuze waterschap Bruinisse, de C. A. Hanse, te Bruinisse. Schietwedstrijd. Zaterdag j.l. werden door de leden van de reserve-gemeente- politie alhier een onderlinge schietwedstrijd gehouden op het pistool. Er werd in twee afdelin gen geschoten. In afdeling I werd geschoten om de door burgemeester mr P. Tellegen beschikbaar gestelde wisselbeker. Deze beker kwam, evenals een beschikbaar gestelde extra prijs, in het bezit van de heer M. Thalen. In afdeling II werdm verplich te oefeningen geschoten. Hier werden achtereenvolgens win naar: J. H. Dieleman, A. van Overmeeren, M. Thalen, P. M. Meijer, W. A. de Bruijne, A. W. J. van Tiel, P. C. Moes, C. P. Smolders, J. Kreuger, J. P. Crin- ce en J. A. Dieleman. Aan de heren A. W. J. van Tiel en A. van Overmeeren werd een extra prijs uitgereikt in verband met het hoogst aantal punten door hen behaald, resp. in de af delingen I en H. Na afloop der wedstrijd werd door de korpschef van de ge meentepolitie de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Schieting. Op het achterterrein van café „De Vriendschap" werd Zaterdag een schieting georganiseerd op de liggende wip, waaraan 19 schutters deelnamen. De hoogvo gel werd geschoten door de heer R. Thomeas te Hoofdplaat. De eerste zijvogel door de heer E. Buijsse te Biervliet en de tweede zijvogel door de heer H. Maas te Biervliet. Arbeidersavondschool. Dit winterseizoen zal getracht worden te Biervliet, Schoondijke, Aardenburg en Oostburg een ar beidersavondschool te stichten. Tijdens de vergadering van het district West Zeeuws-Vlaanderen van de Partij van de Arbeid en de N.V.V. te Oostburg werd hier toe besloten. De heer A. J. Be renpas, voorzitter van de. Stich ting Scholendienst in Zeeland gaf een uiteenzetting over de nood zaak deze scholen, uitgaande van het instituut voor arbeidersont wikkeling, ook in West Zeeuws- Vlaanderen te vestigen. 14 September na de nieuwsbe richten van 7 uur. Vergadering Voetbalvereniging. In hotel „Au Porte d' Or" hield de voetbalver. „IJzendijke" een alg. vergadering. De voorzitter, de heer A. J. G. Hendriksen, sprak zijn voldoening uit over de opkomst en heette in t bijzonder welkom het erelid de heer Calon en de scheidsrechter Van Riel. De penningmeester deelde mee, dat er een batig saldo was dat verkregen was door een ge lukkige loting voor de competi tie en omdat bij diverse uitwed strijden de leden er per fiets op uittrokken. Herkozen werd de heer A. Dik- kenberg en in de vacature de heer J. Hesseling. Een geani meerde rondvraag besloot de ver gadering. E.H.B.O.-oefening. Onder leiding van dokter Dor- restein en de heer W. van Ves- sem werd Zaterdagmiddag op de weide van de heer Jac. de Klerk een oefening gehouden door 18 gediplomeerde cursisten van de E.H.B.O. uit Zaamslag en Othe- ne. Na afloop hiervan betuigde dokter Dorrestein zijn tevreden heid over deze oefening en wees op het nut hiervan, zodat in de naaste toekomst meer openbare oefeningen zullen volgen. MAANDAG 12 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Rear Window". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Le salaire -de la peur". DINSDAG 13 SEPT. TERNEUZEN Grand-Hotel „Rotterdam": Modeshow. Café Du Commerce, 2 uur: Openbare verkoping van een huis met kantoor, schuur en erf; daarna verkoping van een winkelhuis met kantoor, werkplaats en bovenwoning. Luxor-Theater, 8 uur: „Wie van de heren". De Griekse afgevaardigde bij de Ver. Naties, Palamas, heeft de secretaris-generaal van de vol keren-organisatie, Hammar- skjoeld, op de hoogte gebracht van de afloop der Londense con ferentie over Cyprus. Palamas verklaarde, dat Griekenland, nu de Londense conferentie mislukt is, meer dan ooit van plan is de kwestie van het zelfbeschikkings recht voor de bevolking van Cyprus in de algemene vergade ring der Ver. Naties te brengen. EEN DRIJVENDE MIJN GESIGNALEERD. In de Noordzee, vóór de Neder landse kust, is een drijvende mijn gesignaleerd. Het gevaarlijke projectiel drijft ongeveer halver wege de monding van de Nieuwe Waterweg en 't lichtschip Maas. Omstreeks kwart voor twaalf Vrijdagavond hebben voorbij gangers bemerkt, dat er rook en vlammen uit de spits van de toren van de Ned. Herv. kerk te Bennebroek sloegen. Zij waar schuwden onmiddellijk de dorps brandweer, die spoedig ter plaat se was, doch toen brandde de torenspits reeds als een fakkel. Direct werd het vuur met drie stralen bestreden en reeds korte tijd later was het vuur bedwon gen. De Haarlemse brandweer, die op verzoek van de rijk^rand- weerinspectie met een volledig bemande motorspuit werd ge alarmeerd, behoefde geen assi stentie meer te verlenen. De schade van de brand is be perkt gebleven tot de torenspits, die echter geheel werd vernield. Het zeventiende eeuwse kerkje de heer t DE ZEEUWSE MOLENS. Het orgaan van de vereniging De Hollandsche Molen" en de Stichting Electriciteitopwekkmg door Windmolens „Molennieuws schrijft over de Zeeuwse molens „De plannen voor herstel van de korenmolen op de wallen van Hülst vorderen. Voor de vervallen open stan daardmolen te Groenendijk wer den besprekingen gevoerd, die .de hoop voor zijn herstel deden terleven. Te Kruiningen wordt een pian voorbereid voor het herstel van de standaardmolen van de heer Tan Dijke. Aan het initiatief van het stads bestuur is het te danken, dat de grote korenmolen op het Seisboi- werk in Middelburg thans wordt Jbersteld. De eeuwenoude standaardmo- lm te Retranchement verkeerde in groot gevaar door verrottings verschijnselen aan de vitale on derdelen, die gelukkig tijdigont dekt werden. Door het aanbren- van nieuwe kruisplaten, steekbanden plus zonneblokken kan deze fiere kast nu weer ja renlang het sieraad van deze oude vestingstad blijven Te Zoutelande wordt druk ge werkt aan het herstel van de erondzeiler van Gebr. Adriaens. Een merkwaardige ontdekking werd gedaan te Poortvliet, toen men bezig was de vloer van de grote stellingmolen van de heer Verhagen te verlagen. Men stoot te op oude steenresten, die een overblijfsel bleken te zijn van «trt standaardmolen, die hier vroeger gestaan moet hebben. Het hoofdkwartier van de Na to te Parijs heeft Zaterdag de enricntin" bekend gemaakt van •een nieuw onderdeel voor speci ale opdrachten in Zuid-Europa, dat in Noord-Italië zal worden gestationneerd. Het onderdeel zal worden gevormd uit ongeveer 5000 man Amerikaanse troepen Het zal grotendeels worden sa men esteld uit troepen, die tot tooi" kort deel uitmaakten van het Amerikaanse bezettingsleger In Oostenrijk. DE AMERIKAANSE HA VENST AKIN GEN De sympathie-beweging in de havens aan de Amerikaanse oost kust met de staking der New- j-orkse havenarbeiders is aan het afnemen. Vrijdag werden de sta kingen in Boston en Providence opgeheven en het werk in Phila- delphia en Baltimore wordt weer normaal verricht. Er zijn nog wel stakingen in Norfolk, Port Newark, Bayonne, Jersey City en Hoboken. Rechter William Hecht jr heeft zijn beslissing over een beroep van de gemeng de havencommissie voor New York—New Jersey contra de rakbond I.L.A. uitgesteld tot van daag. Aansluitingsweg in de Braakman. Aannemer Blok uit Rotterdam, aan wie de uitvoering van de weg vanaf de Middenweg door de Braakman tot aan de z.g. „Weg naar de Steenoven" nabij het dorp Biervliet is opgedragen, is met bekwame spoed hieraan be gonnen. Enkele draglines zijn reeds bezig de sloten van de nieuwe weg te trekken en voorts het weglichaam op een gedeelte van de Elisabethpolderdijk aan te leggen. Op het punt, waar deze dijk uitkomt op de provinciale weg zullen nog heel belangrijke werkzaamheden moet worden verricht. De duiker ter plaatse dient te verdwijnen, omdat daar een z.g. verkeerscirkel aange legd zal worden. Een gedeeltp waterleiding in de Koninginne- polder, welke thans uitkomt op de te vervallen duiker, zal worden verlegd, terwijl een geheel nieu we duiker, die de verlegde lei ding verbinding zal geven op het afwateringskanaal, zal worden aangelegd. Genoemde duiker werd reeds door het waterschap „Het Vrije van Sluis" aanbesteed. Naar wij vernemen wordt er naar gestreefd de nieuwe weg tot aan IJzendijke nog dit jaar aan te besteden. Jeugdgebouw. Het jeugdgebouw van de Ned. Herv Gemeente alhier voldoet reeds jaren niet meer aan de eisen, die men aan een jeugdge bouw kan en mag stellen. Boven dien werd het gebouw tijdens de bevrijding nog al beschadigd, ter wijl vordering van het gebouw door de Engelse troepen hiervoor ook niet bevorderlijk was. Welis waar werd de schade zo goed mogelijk hersteld, maar als jeugdgebouw kon men het moei lijk meer betitelen, zodat er plan nen werden beraamd het gebouw geheel te verbeteren. Aanvanke lijk moest het echter bij plannen blijven, omdat de aandacht voor het kerkgebouw, dat dringend gerestaureerd diende te worden, werd opgeëist. Na restauratie van de kerk was aan verbouwing van het Jeugdgebouw nog niet te denken. Vorig jaar was men ech ter zo ver gevorderd, dat ds Evenhuis bij zijn komst in de ge meente de laatste stoot kon ge ven. Aanbesteding en gunning volgden spoedig. Naar het zich laat aanzien zal weldra het ge bouw kunnen worden opgele verd. Het jeugdgebouw is er dan, maar wat is men met een Jeugd gebouw zonder de benodigde in richting? Deze vraag heeft de Prot. Chr. verenigingen ter plaat se de laatste tijd danig bezig ge houden en men is tot de slotsom gekomen het oude vertrouwde middel toe te passen. Men zal n.l. op 11 en 12 November een bazar organiseren. Het gemeentebe stuur heeft het gymnastieklokaal van de openbare lagere school voor de bazar beschikbaar ge steld. Minister Algera heeft geant woord op de schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer De Vos van Steenwijk of de ge ruchten, dat de regering zal over gaan tot verhoging van de P.T.T.- tarieven, juist zijn en zo ja, hoe een eventuele verhoging zich rijmt met de herhaaldelijk van regeringswege uitgesproken op vatting, dat er thans rust moet zijn op het gebied van lonen en prijzen. Het antwoord van de minister luidt: Geruchten omtrent verhoging van de P.T.T.-tarieven hebben de minister niet bereikt. Inderdaad liggen echter wijzigingen in het voornemen. De door de steller der vragen gehoorde geruchten omtrent verhoging der tarieven geven evenwel een onjuist beeld, aangezien daartegenover grotere verlagingen in het voornemen liggen, die kennelijk niet tot de vorm van een gerucht zijn ge groeid, welke wijzigingen in to taal integendeel tot een verlaging der P.T.T.-tarieven zullen leiden. Hoewel het te voeren beleid ten aanzien van de P.T.T. zal worden uiteengezet in de memo rie van toelichting op de begro ting voor het dienstjaar 1956. welke over enkele weken aan de Staten-Generaal zal worden aan geboden. heeft de minister geens zins bezwaar tegen, reeds thans de vragen te beantwoorden. Bovenvermelde tariefswijzigin gen hebben betrekking opde postchèque- en girodienst en de telefoondienst. girotarieven, behoudens enkele details, sinds 1934 niet zijn ge wijzigd. Postdienst. Ook hier kend, Postchèque- en girodienst. Gezien de moeilijkheden, die zich hier voordoen ten aanzien van de personeelsvoorziening, is het noodzakelijk arbeid-bespa- rende maatregelen te treffen. Met het oog hierop ligt het in het voornemen het tarief voor chèque's en stortingen, dat tot dusverre afhankelijk was van de grootte der desbetreffende be dragen, op een uniform recht van 0,10 vast te stellen, waar door ook de arbeid bij de loket dienst in de postkantoren kan worden vereenvoudigd. Voorts ligt het in de bedoeling, de prijs van de chèque- en giro- óoekjes, welke tot nog toe ver beneden de kostprijs lag, van 1 op ƒ2 te brengen. Er zij in dit verband nog op gewezen, dat de postchèque- en bestaan, zoals be- problemen ten aanzien van de personeelsvoorziening, welke nog geaccentueerd wor den door de grote toeneming van het aantal poststukken (ver geleken met 1949 is het aantal pakketten verdubbeld en be droeg over 1954 bijna 20 millioen stuks). Deze toeneming is mede veroorzaakt door het feit, dat het tarief van de pakketpost sedert de oorlog ver onder de kostprijs heeft gelegen, zodat ter zake in zekere zin van een onjuiste concurrentie ten op zichte van de particuliere ver voersbedrijven en de Nederland se spoorwegen kan worden ge sproken. Verwacht wordt, dat door een verantwoorde verho ging van de tarieven de juiste verhouding tussen de verschil lende vervoersbedrijven zal wor den hersteld en dat als gevolg daarvan de onevenredig zware druk op deze sector van de post dienst zal worden verlicht. Het bestaande tarief varieert van ƒ0,40 tot ƒ1,—; het nieuwe tarief zal zich bewegen tussen 0,60 en 1,40. Hiertegenover moge de vol gende in overweging zijnde ta riefsverlaging worden vermeld. Tot dusver kon men binnen Europa en naar Algiers en Tunis alle brieven en briefkaarten toe- slagvrij per luchtpost verzenden tegen een tarief van 0,25. Door verlaging van het tarief van de luchtpostbladen van 0,30 tot 0,25 per stuk zal het mogelijk worden, dat men voortaan cor respondentie voor alle buiten landse bestemmingen toeslagvrij per luchtpost verzendt, indien gebruik wordt gemaakt van luchtpostbladen tegen dit ver laagde tarief. Telefoondienst. Teneinde ook rechtstreeks van overheidswege bij te dragen tot verlaging van de prijzen, waar zulks mogelijk is, ligt het in het voornemen tot een belang rijke tariefsverlaging over te gaan, welke betrekking zal heb ben op de interlocale gesprek ken, en wel als volgt: a. in de b-zone (gesprekken, gevoerd tussen netten van een zelfde sector en van verschillen- i de sectoren, indien althans I afstand tussen de knooppunt- i centrales niet meer dan 25 km I bedraagt) zullen de gesprekskos ten met 4 cent worden verlaagd; b. in de c-zone (gesprekken gevoerd tussen netten van ver schillende sectoren, indien de af stand tussen de knooppuntcentra les meer dan 25 km bedraagt) zal de verlaging 8 cent per ge sprek bedragen. Deze verlaging komt neer op een vermindering van pl.m. 15 procent bij een gemiddelde ge- spreksduur in deze beide ta riefsklassen. Alle vorenstaande maatregelen zullen te zamen een verminde ring van inkomsten voor het staatsbedrijf der P.T.T. veroor zaken van naar raming 4 mil lioen gulden. Dit betekent der halve voor de gebruikers van de P.T.T.-diensten in totaliteit ge nomen een lastenvermindering van gelijke grootte. liep vrijwel geen schade op en zelfs betrekkelijk weinig water schade. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Overdag hebben evenwel loodgieters aan de toren spits herstelwerkzaamheden ver richt. Ondanks het late uur trok de brand veel belangstelling. BELLO-LIJN GAAT DEFINITIEF VERDWIJNEN. Er circuleren geruchten, dat de spoorlijn BergenAlkmaar on danks het besluit van de spoor wegen om deze lijn op te heffen, zou blijven gehandhaafd. Naar van de zijde van de spoorwegen wordt vernomen, is van handhaving van de Bello-Jijn geen sprake. Wel lag het aanvankelijk in de bedoeling enkele kilometers van deze lijn te laten liggen voor be paalde technische proefnemin gen, die alleen zouden kunnen worden genomen op een lijn die buiten dienst is. Deze proefnemingen, zo verne men wij, gaan evenwel niet door :en de spoorwegen zullen thans zo spoedig mogelijk overgaan tot het opbreken van deze lijn. LICHAAM VAN VERONGE LUKTE NEDERLANDER IN OOSTENRIJK GEBORGEN. Een lid van de Oostenrijkse gendarme heeft Vrijdag hét stof felijk overschot gevonden van de uit Bussum afkomstige Jan Koet sier, die sinds 21 Juli in het ge bied van de Zillertaler Alpen werd vermist. Het ontzielde lichaam van zijn broer George werd al op 18 Augustus gevon den. Aangenomen wordt, dat Jan Koetsier is afgegleden en daar bij 180 meter naar beneden is ge stort, waarna zijn broer George, die hem wellicht te hulp wilde komen, een dodelijke val van 50 meter heeft gemaakt. 15 spelers, die na verhoor zijn heen gezonden. Vastgehouden werden de caféhouder W. C. A. en de bankhouders E. van R., een loswerkman, F. H. de B., een timmerman, en A. G. J., 'n koop man. Tijdens de actie der politie betuigden de huismoeders voor het café haar instemming met dit optreden. AVONTUURLIJK JONGMENS. Dezer dagen is een veertien ja rige jongen uit Den Haag wegge lopen, die dit reeds meermalen had gedaan. Al liftende kwam hij in Utrecht terecht, waar hij in contact met een jeugdleider kwam. Deze moest naar Den Haag en bood de jongen aan hem achter op zijn bromfiets mee te nemen. De bromfiets moest nog getankt worden en er moest een kleine reparatie aan worden verricht. Op een gegeven ogenblik ging de veertienjarige er met dit vehikel van door. Hij werd later in Velp aangehouden en is op transport naar Den Haag gesteld. NIEUWE ACTIE VAN MAASTRICHTSE „RATTENVANGER" De Maastrichtse rattenvanger J. Olieschlager zal op verzoek van het gemeentebestuur van Abbeville (departement Somme) in die stad een grote rattenver- delgingsactie gaan uitvoeren. Deze actie begint eind Septem ber en duurt ongeveer 4 weken. Op verzoek van Duitse autori teiten voor zeedijken en kustbe- veiliging zal op het eiland Ham burger Hallig, behorende tot de eilandengroep die Halligen in de Norder Heever ten Z. van de Duitse Bocht, een proefneming op het gebied van de rattenbe strijding worden uitgevoerd. Naast Duitse specialisten zal ook de heer J. Olieschlager aan deze proefverdelgingsactie deelnemen. DE VIJFDAAGSE WERKWEEK IN DE STAALINDUSTRIE. België heeft de hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal verzocht de mogelijkheid te bestuderen van de invoering van een werkweek van vijf dagen in de staalindu strie der zes landen van de ge meenschap, zo werd Zaterdag te Brussel medegedeeld. De Belgi sche minister van Economische Zaken, Jean Rey, verklaarde, dat de eis van de Belgische vakver enigingen tot invoering van een werkweek van vijf dagen niet kan worden ingewilligd, alvorens de yerschillen in de arbeidsvoor waarden in de 6 landen der ge meenschap uit de weg geruimd zijn. Er is geen reden om aan te nemen, dat de Europese arbei ders uiteindelijk niet een werk week van vijf dagen zouden kun nen krijgen, zo zeide hij. Hij voegde daaraan echter toe, dat dit niet bereikt zou kunnen wor den wanneer het ten nadele van de economie van het land zou zijn. DRIE GENERAALS VAN TURKS LEGER ONTSLAGEN. Het Turkse ministerie voor landsverdediging heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat drie gene raals van het Turkse leger na een gerechtelijk onderzoek zijn ontslagen. De ontslagenen zijn lujtenant- generaal Vedat Garan, luitenant- generaal Fazil Bilge en brigade generaal Nedim Erensoy. MERKWAARDIGE AANRIJDING. Vrijdag stond een monteur op een ladder van een montagewa gen van het Haags gemeentelijk electrisch bedrijf op de hoek van de Javastraat en de Alexander- straat reparaties te verrichten aan de openbare verlichting. Toen een vrachtauto passeerde, raakte deze de slinger van de lad der van de montagewagen. He# gevolg was dat de ladder een kwart slag omdraaide. De mon teur wist zich nog vast te grij pen, doch was dermate geschrok ken, dat de G.G.D. hem naar zijn woning moest vervoeren. INVAL IN EEN CAFE. De Haagse politie heeft Vrij dagavond een inval gedaan in 'n café aan de Rembrandtstraat, waar het hazardspel „Mijn en dijn" werd gespeeld. Aanleiding tot deze inval was een klacht van vele huismoeders, die haar week geld vergokt zagen. Meegenomen werden 19 personen, onder wie Blijkens een mededeling van de Indonesische marine heeft een patrouillevaartuig van de A.L.R.I. zeven prauwen buitgemaakt, waarmede volgelingen van de R.M.S. blijkbaar wilden infiltre ren op het schiereiland Huamual (West-Ceram). Van legerzijde is opgemerkt, dat de R.M.S. de laatste tijd ac tiever optreedt en dat deze, hoe wei zij voorgeeft zich tegen de Darul Islam te richten, in feite dorpen en streken plundert. Radio-Ankara heeft bekendge maakt, dat de Turkse autoriteiten 2.124 personen hebben aangehou den die verdacht worden van „uitlokking" van de anti-Griekse relletjes van Dinsdag. In Istan bul, Ankara en Izmir zijn militai re rechtbanken ingericht, die „communisten en provocateurs" zullen berechten, aldus dit be richt. DINSDAG 13 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram. 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvr.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gram.; 11.15 Voor de huisvrouw; 11.30 Fluit, altviool en contrabas; 11.45 Klein koor; 12.00 Orgel; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.35 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Lichte muz.; 13.55 Koersen; 14.00 Gram., 14.40 Schoolradio; 15.00 Fluit en piano; 15.30 Voordracht; 15.40 PERCY KING. 60) (Nadruk verboden) Uitzending reportage. De uitzending van het door het N. I. R. opgenomen reportage over de „Osseweide" en 'n vraag gesprek met de burgemeester in verband met de gehouden ten toonstelling in het raadhuis, zal plaats hebben op a.s. Woensdag Hij hoorde Vera's heLdere stem: ,,'k Teken niets, 'k Dacht, dat u me beter kende." Gerard Heywood's antwoord ging voor Fenture verloren; de zware bas dreunde, de klanken vervloeiden tot een ondefinieer baar volume. Uit de betoogtrant viel af te leiden, dat hij 't meisje trachtte te overreden. Vera sprak weer, toornig nu. ,,'k zal over mijn vermogen be schikken zoals ik verkies; uw advies en dat van uw broer is daarbij overbodig. Denk niet, dat u met mij kunt doen wat u wilt. k Schreef oom Philip uitdrukke lijk, dat de overdracht van 't ge deelte, -bij hem onder beheer, op 8 November te Burchester moest plaats hebben. Hij stelde voor: twee dagen later in Mountbrook. 'k Ben een uil geweest om niet onmiddellijk te begrijpen, dat er de een of andere streek achter zat. Dat besefte 'k pas toen 'k u gistermorgen in Burchester zag. 'k Wilde u vóór zijn; 't is me niet gelukt. En nu bent u hier om me mores te leren, hè? Zoals tante Stella u gisteravond telefoneerde: dan had ik maar rede moeten verstaan! Er komt niets van, niets! O, 'k weet wel dat u voor t ergste niet zoudt hebben terug gedeinsd 'k heb immers nog altijd geen testament gemaakt! Maar wat een streep door de re kening, dat 'k getrouwd ben! Vergis u niet in John; hij weet me te beschermen. En als hij 't niet alléén af kan, dan zal de justitie ons wel 'n handje helpen Kort en bondig ''k kom bij oom Philip mijn geld opeisen, 't In uw zaak steken? Beste man, met 't zelfde resultaat kon ik 't in zee gooien!" Wederom wist Algernon niets uit Heywood's antwoord te dis tilleren. De repliek was kort. 't Meisje lachtte nerveus. „Maak 't een ander wijs! U weet drommels goed, dat uw handlanger 't in de wacht heeft gesleept! Laat ook dit gerust aan John over! Hij bezorgt 't me te- rug, eerder dan u denkt!" een kik zakte hij door de knieën Toen hij weer wakker werd, waren zijn eerste gewaarwordin gen, dat hij zich koud voelde tot op 't gebeente en dat zijn hoofd razend pijn deed. De wind blies onstuimig door de dennen boven hem. Duizelig kwam hij over eind. 't Achterdeel van zijn sche del scheen beurs geslagen. Voor zichtig betastte hij 't; gebloed had 't niet en gelukkig bleek niets kapot te zijn. Algernon veronder stelde, dat hij was neergemept met een zandzak of een hard voorwerp, door de aanvaller met een doek omwonden, teneinde mogelijk geluid van de slag te dempen, en dat hij daarna op flinke afstand van 't huis was gedragen. Fenture streek over de binnen zak van zijn colbert en vloekte 't pakket met honderdduizend pond zat er niet langer in. Daar was 't de geniepige schurk dus om te doen geweest! Wie? Graag had hij er Gerard Hey- wood van beticht, maar de ban kier ging jammer genoeg vrij uit. In de eerste plaats kon deze niet weten, dat hij 't geld bezat. Dan was er te korte tijd verlopen tus sen 't uitdraaien van 't licht in de bibliotheek en 't toebrengen van de slag. 1 een, Gerard kwam niet in aanmerking. Wie wei, Voorlopig rusten. De deur werd dicht geslagen, het Fenture daarop stilte. Even later werd Hoofdzaak was, de hon J dui- 't donker in de bibliotheek. Al-zend pond weer te hem. htigen, gernon stond uit zijn gehurkte houding op, stapte de coniferen vandaan... en in zijn achterhoofd leek 't plotseling te daveren van een geweldige explosie. Zonder t Moest drommels gauw gebeu ren, wilde hij er niet voorgoed naast grijpen. Hij kuierde naar 't huis, woe dend op zich zelf. In de strijd met Gerard Heywood was hij nu reeds driemaal van de sokken gesla gen; 't behoorde bij drie maal te blijven. Van een afstand kwam hem radiomuziek tegemoet. Al gernon vermeed de hoofdingang; hij gaf er de voorkeur aan, via de verandadeuren zijn kamer te bereiken. Dat zij op de haak wa ren, betekende voor een leerling van Alf Kerr niemendal. Tot zijn uitrusting behoorden steeds een tube stopverf en een zakmes, dat hem reeds menige dienst had bewezen. Door op een plaatje te drukken, scheidde t heft zich in tweeën; 't ene deel bevatte een diamant, welke de beste glassnijder hem zou.benij den. Kalm en zeker, vrucht van langdurige praktijk, ging Alger non te werk. Hij etste een cirkel in 't glas daar, waar hij de deur- haak met een vinger zou kunnen bereiken, smeerde stopverf er op eri er omheen, en verwijderde voorzichtig 't stuk uit de ruit Na zich t hebben vergewist, dat zijn manipulatie geen sporen had achtergelaten, wipte hij de haak op en trad binnen. De verbindingsdeur was ge sloten, Twee maal klopte hi. zachtjes aan en direct deed Ver open, 't tijdschrift, waarin zij had zitten lezen, nog in de hand. Zij was bleek en haar gezicht stond bezorgd. Toen zij Algernon zag, glimlachte zij. Met de glimlach kwam ook weer wat kleur op haar wangen. Voor de vrouw; 15.43 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.20 Cause- 17.30 Lichte muziek; 18.00 Niéuws; 18.15 Piano; 18.30 Le zing; 19.00 Paris vous parle; 19.05 Gram.; 19.05 Orkest; 19.49 To neelbeschouwing; 19.55 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Act.; 20.15 Lichte muziek; 21.00 Hoorspel; 21.25 Lichte muziek; 22.00 Disco- caus.; 22.45 Romantische muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 New York calling; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9,00 Voor de huisvrouw; 9.40 Liolitba- ken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gram.; 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Gr.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws; 13.20 Dansorkest; 13.45 Gram.; 14.00 Orkest; 15.00 Parijse liedjes; 15.30 Ben je zes tig?; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Rege- ringsuitz.; 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Sport; 18.30 Orkest; 19.00 Nieuws; 19.10 Lichte muziek; 19.30 Avondgebed; 19.45 Gram.; 20.40 Act.; 20.55 De gewone man; 21.00 Uit het boek der boeken; 21.15 Kamerorkest; 21.45 Opera; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. (Wordt vervolgd.) BRUSSEL (VI.): 11-45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws;, 13.10, Causerie; 13.15 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Orgelspel; 16.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.45 Boek bespreking; 18.00 Jeugd en muz.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Syn dicale kroniek; 20.00 Voor de vrouw; 21.00 Gram.; 21.30 Orkest, 22.40 Nieuws. AANTAL RADIO LUIS TERAARS IN NEDERLAND. Het aantal aangegeven radio- ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 September 1955 2.051.394 tegen 2.040.031 op 1 Augustus 1955. Op 1 Augustus 1955 waren er 517.341 aangeslo ten op het draadomroepnet tegen 516.266 op 1 Juli 1955.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2