Een hoffelijker KOUDE OORLOG De Russisch-Duitse conferentie te Moskou De overstroming in Voor-lndië De Marokkaanse-kwestie en oorlog rond hei hof van de Sulfan De ontwapeningsbespreking in New York Zuidslavische bemiddeling in het Grieks-Turkse geschil? WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955. 10e Jaargang No. 3556. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De 5-daagse werkweek 45.000.000 personen getroffen Zesduizend militairen voor oefening naar West-Duitsland Staking in Glasgow geëindigd op onder op onder Sept 10 6.06 19,11 15.50 11 6.08 19.09 0.03 16.32 12 6.10 19.06 1.30 17.04 13 6.11 19.04 2.41 17.29 14 6.13 19.02 4.02 17.51 ITankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct: rm jus» advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 3 regels 1,—1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Ad»u Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uus. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 «as. Ondanks de overeenstemming, te Aix les Bains met de Marok kaanse leiders en te Parijs in de kring van de regering bereikt, is het vraagstuk-Marokko voor Frankrijk nog lang niet opge lost. In de binnenlandse politiek blijft het conflict tussen de aan hangers van concessie-politiek en de tegenstanders ervan voortdu ren, ook al is de resident-gene raal Grandval opgeofferd door minister Faure, en generaal Bo- yer de la Tour tot zijn opvolger en tevens tot bevelhebber der ge zamenlijke strijdkrachten be noemd. Frankrijk heeft nu in Marok ko en Algiers 180.000 man onder de wapenen en de opgeroepen 60.000 reservisten zjjn in de divi sies opgenomen, die Frankrijk krachtens Nato-verband moet ge- reed houden. Nu is generaal Ca- troux, die tijdens de wereldoorlog een niet onbelangrijke rol heeft gespeeld, evenals een delegatie van de nationalisten naar Mada gascar gegaan om de oud-sultan Ben Yoessef te vragen toch voor al vrijwillig van zijn aanspra ken op de Marokkaanse troon af te zien. Hij krijgt er een aange name verbanning in Frankrijk met een prachtige woning aan de Rivièra voor in de plaats. Maar ook sultan Afara moet aftreden en deze schijnt niet veel lust te gevoelen om zijn gezag aan de troonraad in handen te geven. Daarbij komt, dat in Franse kringen in Marokko, om van Frankrijk zelf niet te spreken, de klachten nog niet zijn opgehou den over de beestachtige behan deling, die de bijna duizend slachtoffers van 20 Augustus hebben ondergaan. Daartegen over klagen nu de nationalisten over het niets ontziend optreden van de Fransen, die ên in Algiers èn in Marokko dorpen op straf expedities van de kaart vegen. Het is een moeilijk probleem, dat minister Faure en zijn collega's nog handen vol te doen zal geven. PROVOCATIE ROND ISRAEL. Dït vooral omdat de Arabische Liga, voorzover deze na de split sing in twee delen nog bestaand mag worden geacht, achter de schermen wroet en stookt. Egyp te vormt daarvan de kern en heeft nu ook rondweg bekend, dat het Russische wapens heeft gekregen en aanvaard. Wat het gevolg daarvan zal zijn inzake de Amerikaanse en Engelse hulp aan Egypte, moet nog worden af gewacht. Voorlopig is het de verhouding EgypteIsraël in de omgeving van het veel omstreden Gaza, die het meest de aandacht trekt. Dank zij generaal Burns, de voorzitter van de commissie der Verenigde Naties is een staakt het vuren" bereikt, waarop ech ter reeds weer dadelijk nieuwe incidenten zijn gevolgd. Men schrijft Egypte de bedoe ling toe om langs deze zuiver anti-Israëlische weg het Ara bisch eenheidsfront te willen her stellen. Jordanië heeft met Saoedi-Arabië te kennen gegeven dat het achter Egypte staat tegen Israël. Het is van Egyptische zijde wel een beetje het interna tionaal gevaar uitlokken. Boven dien ondervond Egypte teleur stelling in zijn politiek, omdat de Soedan duidelijk toont van En geland, maar ook van Egypte on afhankelijk te willen zijn. Egyp te kon daarom geen hulp aan de Soedanese regering verlenen bij de muiterij, waarbij het Zuiden zich tegen het Noorden verzette. In het algemeen schijnt in het Zuiden echter de rust te zijn hersteld. CYPRUS EN ENOSIS. Ter conferentie over Cyprus te Londen heeft men in het ge heel geen vorderingen ge maakt. De drie daarbij betrok ken landen, Engeland, Grieken land en Turkije, hebben hun standpunten uiteengezet, die bij kans onverzoenlijk lijken. Engeland kan Cyprus als mili tair steunpunt niet missen, nadat het Alexandrië en Haita reeds heeft moeten opgeven. Engeland kan er ook niet mede accoord gaan, dat de regering over Cy prus in Griekse handen zou wor den gegeven en dat dus de veilig heid van deze basis bij Grieken land zou berusten. De Grieken daarentegen, in overeenstem ming met het plaatselijk Enosis, verlangen geen volledige zelf standigheid. De Turken staan in het alge meen achter Engeland, met dit verschil, dat zij voor de regering van dit eiland in aanmerking wensen te komen als Engeland de souvereiniteit opgeeft, want het was onder Turkse heerschap pij sedert eeuwen toen Engeland in 1878 zich er van meester maakte. Griekenland heeft er nooit de scepter gezwaaid. HOFFELIJKER KOUDE OORLOG. Meer verwachting heeft men van de z.g. ontwapeningsconfe rentie te New York, waaraan de vier groten en Canada deelne men. De Amerikanen hebben het plan van Eisenhower gelijk deze het te Genève ontvouwde, naar De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat zij een speciale opleidingsschool heeft, waar militairen beter bestand worden gemaakt tegen de com munistische wijae van verhoren". voren gebracht. De Russen ko men met hun oude voorstellen ,van Mei 1955, waarbij Rusland, Amerika en China op gelijke voet zouden ontwapenen, terwijl voor Engeland en Frankrijk an dere cijfers zouden worden voor geschreven. Frankrijk heeft ook eigen constructieve denkbeelden, die echter daarmede niet over eenstemmen. Nu zijn op het voetspoor van Sowjet-Rusland - Tsjecho- Slowakije en Polen ook reeds bezig gedeeltelijk te ontwapenen. Maar dit alles heeft slechts bete kenis, wanneer een effectieve controle zowel te land als in de lucht kan worden opgebouwd, en dat zal moeite genoeg kosten. Inmiddels vraagt men zich in meer landen af of eigenlijk de koude oorlog, zij het ook in hof felijker vorm, niet onverpoosd voortduurt. Dat blijkt uit 'n rede van vice-president Nixon, die evenmin als president Eisenho wer met het glimlachen van de Russen alleen tevreden is. Het blijkt ook uit een hoofdartikel van de nog altijd gezag hebbende „Figaro", waarin er op wordt aangedrongen, dat van de thans ingetreden adempauze het juiste gebruik zal worden gemaakt. Men verheelt het zich niet, dat men de Russische plannen, als geheel genomen nog maar ten Het officiële Sowjet-persbu- reau Tass meldt, dat de Sowjet- afgevaardigde Sobolef Woensdag op de ontwapeningsbesprekin gen in New York heeft ver klaard, dat volgens de Sowjet- Unie doelmatige internationale bewapeningscontröle mogelijk is, omdat een moderne oorlog „ondenkbaar is zonder grote concentraties van land- zee- en luchtmacht". Atoomwapens al leen, zonder optreden van de an dere strijdkrachten, kunnen een oorlog niet beslissen, zo verklaar de hij tegenover de Britse, Fran se, Amerikaanse en Canadese afgevaardigden op de conferen tie. Hoewel omzeiling van controle op splijtbaar materiaal en ge heime productie van atoomwa pens mogelijk is, meent de Sow- jet-Unie, dat een internationaal controlestelsel kan worden ge schapen dat volledig in staat" is het program voor vermindering van de bewapening en verbod van atoomwapens uit te voeren. Deze controle zou het gevaar van een plotselinge aanval volledig uitsluiten, aldus Sobolef. Hij wees in dit verband op de Sow- jet-voorstellen van 10 Mei, waar in o.m. toezicht in grote haven steden, op vliegvelden en be langrijke verbindingscentra van strategische betekenis wordt voorgesteld. Het internationale controle-orgaan imoet het recht hebben van de landen bewijzen te vragen, dat de vermindering van bewapening en strijdkrach ten is uitgevoerd. Ook moet het orgaan vrije toegang hebben tot alle gegevens die betrekking hebben op begrotingsuitgaven voor militaire behoeften, zo voeg de de Sowjet-afgevaardigde hier aan toe. Sobolef zei dat men op het ogenblik moeilijk kan verwach ten dat landen, die elkaar niet vertrouwen, bereid zijn contro leurs uit andere landen toe te laten op plaatsen, waar spijltbaar materiaal en wapens worden ver vaardigd. „De Sowjet-regering wil omstandigheden scheppen waaronder wederzijds vertrou wen tot stand kan komen en wil voorts een controle-apparaat dat in staat is plotselinge aanvallen te voorkomen", aldus Sobolef volgens Tass. De Sowjet-Unie hoopte dat de uitvoering van de eerste door haar voorgestelde maatregelen venmindering der bewapening en verbod van atoomwapens de internationale spanning vol doende zou verminderen om een goede sfeer voor de volgende fase te scheppen, instelling van een controle en vernietiging van de voorraden atoomwapens. Sobolef zei dat de Westelijke ontwapeningsvoorstellen niet de garantie bevatten dat, na be kendmaking van de sterkte aan personeel en wapens, deze ook inderdaad verminderd zal wor den. Het Russische voorstel was in dat opzicht duidelijker. De Belgische kabinetsraad heeft Vrijdag besloten gevolg te geven aan de suggestie van de Belgi sche werkgeversorganisaties de kwestie van de werkweek van vijf dagen waarop de vakbonden thans aandringen, aanhangig te maken bij de Europese gemeen schap kolen en staal. dele vertrouwt, al ziet men op 't ogenblik, dat er eigenlijk geen week voorbij gaat of het State Department in Washington ont vangt een aantal voorstellen voor culturele en technische uitwisse ling met de Sowjet-Unie. Hoezeer men erkent, dat daarin natuurlijk een belangrijke factor is opge sloten, acht men dit toch niet de enige manier, zelfs niet de beste manier om tot de vóór alles no dige politieke en militaire ont spanning te geraken. PERONKAART OP TAFEL. In Argentinië tenslotte heeft nu Péron zijn kaarten op tafel gelegd. Men kan hem zekere handige taktiek niet weerspre ken. Hij heeft aan de .centrale der grote vakverenigingen, als wel ker mandataris hij zich naar bui ten blijft beschouwen, verlof ge vraagd om voor het president schap te bedanken. Maar, zoals vermoedelijk tevoren afgespro ken is, hebben dezè vakvereni gingen op duidelijke wijze neen gezegd. Zij hebben gedemon streerd vóór het paleis van Péron te Buenos Aires, en in aanslui ting op wat zij gezegd hebben, heeft de dictator zeif nadrukke lijk betoogd, dat, aangezien zijn tegenstanders geweld gebruiken, hij voor datzelfde geweld niet zal terugschrikken. Men kan dus in Argentinië nog vele moeilijke rogenblikken verwachten. Hopelqos voor de oppositie, wanneer Het leger ach ter Péron blijft slaan; uiterst moeilijk voor de president, wan neer het leger zich van hem scheidt als hij te krachtige maat regelen neemt! VAN DER MANDERE. Gisteren is te Moskou de con ferentie begonnen tussen de Sowjet-Unie en de Westduitse bondsstaat. Adenauer en Boelganin namen plaats tegenover elkaar in het midden van de conferentietafel. Chroesjtsjef zette zich neer aan Boelganins rechterzijde, Molotof aan diens linkerzijde. Dr. Ade nauer werd ter rechter- en lin kerzijde geflankeerd door resp. Heinrich von Brentano, de West duitse minister van Buitenland se Zaken en Walter Hallstein, de Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse zaken. Adenauer verklaarde, dat het niet zijn bedoeling was, vorde ringen in de richting van Duits- lands hereniging te verstoren door het openen van tweezijdige onderhandelingen, onafhankelijk van die tussen de „grote vier" overwinnaars van de tweede wereldoorlog. „Doch het is mijn dwingende plicht, van deze ont moeting gebruik te maken om u de ernst van deze kwestie duide lijk te maken", aldus Adenauer. Er zou geen werkelijke veilig heid in Europa kunnen zijn zon der Duitse eenheid. Adenauer voegde er aan toe, dat het on duldbaar was, dat 10 jaar na het einde van de oorlog, gevan genen nog steeds van hun haard steden afgehouden zouden wor den. Hij verzekerde de Russen, 5>e overstromingen in Voor- lndië India en Pakistan) hebben vèrwoestingen aangericht over, een oppervlakte van 25.000 vier kante kilometer. 45 millioen per sonen zijn er door getroffen. In steden aan de Oostkust van India zijn postduiven aangeko men met boodschappen, waarin dringend wordt aangedrongen op hulpverlening aan afgesneden en hongerende inwoners van de In dische staat Orissa. Zij werden op last van het bestuur van de staat losgelaten in een wanho pige poging om hulp te doen ver lenen aan overstromingsslachtof fers in ontoegankelijke gebieden, waarvan de meesten vijf dagen lang geen voedsel hebben gehad. Een „Dakota" van de Indische luchtmacht is onmiddellijk na het ontvangen der boodschappen opgestegen om de zich aan boom toppen vastklemmende en op da ken samengroepende getroffenen van levensmiddelen te voorzien. Overstromingsoverzicht. Hyderabad. Pakistaanse troe pen, vliegtuigen en marinevaar tuigen zijn in het zuidelijke ge deelte van de provincie Sind bezig met het wegvoeren van duizenden daklozen. Breuken in de dijken van de rivier de Indus zijn door militairen gedicht, die voorts dorpelingen uit boomtop pen en van daken redden. Mili taire vliegtuigen wierpen voor raden af. Karatsji. In een te Karatsji uitgegeven officiële verklaring wordt gezegd, dat 15.000 inwo ners van de Pakistaanse staat Khaipoer dakloos zijn geworden. In 200 dorpen werden de huizeh beschadigd. Lahore. In het gebied van Lahore (Pakistan) blijft het stortregenen. In zeven uur tijds viel 17 centimeter regen en men verwacht, dat de regens nog zul len aanhouden, waardoor de reeds ernstige overstromingen nog grotere omvang zullen krij gen. Nieuw Delhi. Per vliegtuig worden van uit Nieuw Delhi uit Amerika en Europa ontvangen medicijnen naar de overstroom de Indische gebieden gebracht, om het uitbreken van cholera en pokken tegen te gaan. In Oost-Pakistan hebben zich in gebieden, waar het water terugloopt, reeds gevallen van deze twee gevreesde ziekten voorgedaan. Cuttack, India. In een school in het gebied van Cuttack, in India, was een aantal kinderen door de overstroming, na een dijkbreuk, van de rivier de Ma- hanadi, afgesneden. Na vier da gen konden zij gered worden om te vernemen dat hun ouders allen, na het overstromen of wegslaan hunner huizen, op de lijst van vermisten staan. Ge vreesd wordt, dat vele van deze ouders om het leven zijn ge komen. Gezien berichten uit Noord- Pakistan over nieuwe regenval verwacht men, dat de bevolking van de provincie Sind in West- Pakistan, waar reeds de dijken van de Indus zijn doorgebroken, spoedig nieuwe moeilijkheden zullen krijgen, niettegenstaande het feit, dat met het herstel van de dijken goede vorderingen worden gemaakt. In het zuidelijke deel van Sind staat een oppervlakte van 2500 vierkante kilometer onder water. De oude stad Thatta, halverwege tussen Karatsji en Hyderabad, is nog steeds een eiland. Van uit de lucht heeft men in de omge ving hier en daar groepen men sen waargenomen, die de wijk naar hoger gelegen terrein hen- ben genomen. Bij Hala, in het gebied van Hyderabad, drijven talrijke rieten daken rond. Hyde rabad zelf ligt, met uitzondering van de voorsteden, nog droog. Matiari is nog geheel door het water ingesloten. De bewoners zijn reeds enkele dagen geleden weggetrokken. In Karatsji kwamen Vrijdag vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht aan met goederen van het Rode Kruis voor de slachtoffers van de watersnood. Van Genève uit wordt dagelijks voor een waarde van 20.000 dol lar aan medicamenten, voedsel, dekens e.d. naar Pakistan en India verzonden. De Rode-Kruis organisaties van 26 landen heb ben tezamen reeds hulp ter waarde van 310.000 dollar toege zegd in antwoord op een oproep van de liga. Via een luchtbrug, waarbij zeven Amerikaanse vliegtuigen van bases in Europa zijn betrokken, is reeds 28 ton goederen naar Nieuw Delhi en Karatsji vervoerd. Volgens nadere berichten is in de overstromingsgebieden in Pakistan en Noord-China overal het peil van het water ongeveer vijftien centimeter gedaald. De dijken van de Indus, die op tien plaatsen waren doorgebro ken, zijn voorlopig hersteld. dat hij deze zaak slechts uit men selijk oogpunt beschouwde. Adenauer begon zijn rede met dank te zeggen aan maarschalk Boelganin, voor de uitnodiging, naar Moskou te komen. Hij gaf de verzekering, naar Moskou ge komen te zijn met de eerlijke wil om de onderhandelingen openhartig te voeren. „Al zou het slechts een begin kunnen zijn, laten wij trachten tot de kern van de zaak door te drin gen. Wij weten maar al te goed hoe vooral de volken van de Sowjet-Unie en Duitsland door de laatste oorlog geleden heb ben". In Duitsland zou niemand gevonden kunnen worden die zelfs maar speelde met de ge dachte, dat één van de hangende vraagstukken door een oorlog opgelost zou kunnen worden. Volgens Adenauer was West- Duitsland tot het Atlantische pact toegetreden om de vrede te versterken. Niemand had ooit het pact als een aanvalsinstru- ment beschouwd. Als Duitsland herenigd zou zijn, zouden uitslui tend een regering en een parle ment voor geheel Duitsland moeten uitmaken of Duitsland zich bij een stelsel van bondge nootschappen zal aansluiten. In dien de Sowjet-Unie een bedrei ging van haar veiligheid, voort komend uit de hereniging van Duitsland, zou vrezen, dan zou West-Duitsland bereid zijn, aan een veiligheidsstelsel te werken om deze vrees weg te nemen. Adenauer sprak de wens uit, dat het Moskouse gesprek ook na zijn verblijf in Moskou zou wor den voortgezet. Dit zou 'niet al leen de volken van de Sowjet Unie en Duitsland doch ook de vrede en de veiligheid in de we reld ten goede komen. Adenauer achtte het bestaan van normale betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en Duitsland „ondenkbaar", zolang de kwestie van de Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie niet opgelost was. Adenauer zeide hiermede geen voorwaarde te willen stel len. Wat hij bedoelde was nor malisatie op zichzelf. „Laat ons resoluut een streep zetten onder een aangelegenheid, die ons da gelijks doet denken aan het rampzalige verleden". De bondskanselier deed een beroep op de Russen, al hun energie te wijden aan een snelle oplossing van het vraagstuk van de verdeling van Oost- en West- Duitsland, die hij „abnormaal" noemde en in strijd met „de god delijke en menselijke wet en met de natuur". Er zou geen werke lijke veiligheid in Europa be staan zonder het herstel van de Duitse eenheid. Dr Adenauer sprak zijn rede uit, nadat maarschalk Boelganin de vergadering had geopend met een uiteenzetting van het Rus sische standpunt. Boelganin zei- de, dat Rusland bereid was tot een „uitwisseling van meningen'* over de Duitse hereniging. Hij waarschuwde evenwel, dat ern stige hinderpalen waren gerezen in de vorm van de Parijse over eenkomsten waaronder West Duitsland wordt herbewapend. Afgezien hiervan, zo zeide Boel ganin, was het nodig er de na druk op te leggen, dat de Sow- jet-Russische regering steeds erkend had, dat een oplossing van de kwestie van Duitslands. hereniging bovenal een zaak is van de Duitsers zelf. Het be staan van zowel de West-Duitse federale republiek als de Oost- Duitse democratische republiek moest worden erkend. De her- eniging moest passen in het ka der van een „geschikte inter nationale overeenkomst over vrede en veiligheid in Europa". Boelganin stelde voor, dat de Sowjet-Unie en West-Duitsland ambassades vestigen in Bonn en Moskou. Naar zijn mening schept het ontbreken van nor male betrekkingen tussen de twee landen nieuwe moeilijk heden tot het vinden van een op lossing van het vraagstuk der Duitse eenheid. Overeenstemming over het aanknopen van diplomatieke be trekkingen op ambassadeurs niveau zou zeer veel bijdragen tot de uitbreiding van de handel tussen de Sowjet-Unie en West- Duitsland die zou moeten be rusten "op „passende overeen komsten op lange termijn". De eerste vergadering die een uur geduurd heeft, werd voor gezeten door maarschalk Boelga nin. De volgende is vastgesteld op heden met dr Adenauer als voorzitter. Zesduizend man troepen, in hoofdzaak behorende tot de veld artillerie, zullen 13 Sept. op de Luneburgerheide in West-Duits land met een driedaagse oefe ning, genaamd „Stormvuur" be ginnen. De militairen, die voor het grootste deel Donderdag en Vrijdag uit verschillende leger plaatsen naar het oefenterrein zijn vertrokken, zijn afkomstig van acht afdelingen veldartille rie en enige kleine onderdelen, die voor de verzorging dienen. Zij nemen ongeveer 1000 voer tuigen en 140 vuurmonden mël zich mee. Voorts zal in Duitsland oefe nen de kern van een metra legerkorpsonderdeel, n.l. het 10Je zware mortierbataljon, een m- fanteriewapen, dat met de artil lerie meeschiet. De leiding van de oefening is :in handen van de staf van de legerkorpsartillerie en van de vierde divisie-artil lerie. Naar in doorgaans betrouwbare kringen te Belgrado verluidt, overweegt Zuid-Slavië tussen zijn bondgenoten in in het Bal kanpact, Griekenland en Turkije, te bemiddelen teneinde de span ning tussen deze landen over de kwestie-Cyprus te verminderen. De Zuidslavische regering zou het vooral betreuren, dat de an ti-Griekse betogingen in Turkije zich hebben voorgedaan op een tijdstip, dat koning Paul van Griekenland een officieel bezoek aan Zuid-Slavië brengt. Branko Draskovic, de chef van de Zuidslavische regeringsvoor- lichtingendienst, verklaarde des gevraagd, dat zijn regering nog geen concreet initiatief tot een bemiddelingspoging heeft ge daan. Hij voegde hier evenwel aan toe: „Wij zijn altijd voor stander van goede initiatieven". De staking van havenarbei ders te Glasgow die een week heeft geduurd en waardoor een vijftigtal schepen werd getrof fen, is Vrijdagmorgen geëindigd. De 3500 stakers hebben het werk hervat nadat Donderdagavond overeenstemming is bereikt tus sen hun bond en de werkgevers. De staking ontstond uit een ge schil over overuren. De ex-sultan van Marokko, Mohammed Ben Joessef heeft in gestemd met het plan voor een „nieuwe koers" in Marokko, dat de Franse regering en Marok kaanse leiders twee weken ge leden te Aix-les-Bains hebben uit gewerkt, zo heeft een Franse regeringsfunctionaris Vrijdag be kendgemaakt. Van Marokkaanse zijde werd deze mededeling be vestigd door Si Bekkai, een lid van de Marokkaanse delegatie die juist van overleg met Ben Joessef op Madagascar te Parijs is teruggekeerd. „Zijne Majesteit is bereid de nodige verzoenende gebaren te maken. Hij is zeer verlangend alle Marokkanen met elkaar te verzoenen. Ik ben er zeker van, dat ons bezoek aan Madagascar 'zeer spoetlig zal worden gevolgd door daden, wel ke zullen bijdragen tot het her stel van de vrede in Marokko", aldus oud-pasja van Sefrou bij zijn aankomst op het vliegveld Orly. Naar verluidt zal één van deze „daden" van de verbannen sul tan het uitgeven van een verkla ring zijn, waarin hij zijn goed keuring hecht aan het plan voor de „nieuwe koers" en een be roep op alle Marokkanen zal doen om zich te verenigen en in vriendschap met de Fransen te leven. Over de bewoordingen van dit communiqué zou op het ogen blik te Antsirabe (Madagascar) van gedachten worden gewisseld tussen Ben Joessef en de specia le afgezant van de Franse rege ring, de 78-jarige generaal Catroux. Zoals bekend houdt het Fran se plan de vervanging van de huidige sultan, Ben Arafa, door een regentschapsraad en de overbrenging van Ben Joessef naar een comfortabeler verblijf in Frankrijk in. 1 Na enige dagen van bezorgd heid is men thans te Parijs weer optimistisch gestemd. Functio narissen van het bureau van pre mier Faure zijn ervan overtuigd, dat de „nieuwe koers" een feit zal worden, hoewel er zich bij pagne het opstellen van genoemde ver- tegen was verbannen. De jongste ontwikkelingen ge ven premier Faure weer nieuwe troeven tegen de krachtige eain- van conservatieve zijde de „nieuwe koers" in klaring van Ben Joessef nog Marokko. Gaullistische leden moeilijkheden kunnen voordoen. van de nationalistische vergade- Een ander feit dat op een ver- ring hebben er op aangedrongen betering van de Frans-Marok- het parlement in de naaste toe- kaanse verhouding duidt, is het komst bijeen te roepen en niet vertrek van twee leiders van de te wachten, totdat het op vier partij voor democratische onaf hankelijkheid, na de Istiqlal de grootste nationalistische bewe ging in Marokko, naar Madagas car. In de afgelopen tien dagen was het vertrek van deze Marok kanen, de plaatsvervangende secretaris-generaal Abdel Kader Bendjelloen en een lid van het politieke bureau der partij, Ali Boetaleb, verscheidene malen uitgesteld. Dat het vertrek thans heeft plaats gehad beschouwt men als een bewijs, dat men tenslotte overeenstemming heeft bereikt over talrijke kwesties betreffende de vorming van een Marokkaanse regering en de nieuwe betrekkingen tussen Marokko en Frankrijk, waarover deze regering met de Fransen zal onderhandelen. Voor haar vertrek gaf de Marokkaanse delegatie een ver klaring uit, waarin zij „zekere intrigues rondom Ben Arafa" zegt te betreuren. Zoals bekend wordt Ben Arafa door de natio nalisten niet als sultan erkend. Herhaaldelijk heeft een woord voerder van de huidige suitan de laatste tijd meegedeeld, dat Ben Arafa van plan is op de troon te blijven om „zijn godde lijke zending te vervullen". Het Franse plan bevat evenwel, als noodzakelijke voorwaarde om de openbare mening in Marokko te kalmeren, het aftreden van Ben Arafa, die twee jaar geleden door de Fransen op de troon werd gebracht nadat Ben Joessef October van reces terugkeert medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Enkele buien. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien, hier en daar met onweer. Jets koeler. Matige, later nu en dan vrij krachtige wind tussen zuidwest en noord west. ZONDAG 11 SEPTEMBER. Breskens 8.47 9.33 Terneuzen 9.22 10.08 Hansweert 10.02 10.48 Walsoorden 10.12 10.58 MAANDAG 12 SEPTEMEER. Breskens 10.20 11.04 Terneuzen 10.55 11.39 Hansweert 11.35 12.19 Walsoorden 11.45 12.29 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1