Het „gezicht" van Argentinië TRAf mm Ki De Wereld van week tot week Eric de Noorman - De prooi van de rode rots Kantoorartikelen EEN KIND MET EEN WATERHOOFD.... Binnenlands Nieuws Maatregelen ter verbetering van de uitvoer TWEEDE BLAD Vrijdag 9 September 1955 10* Jaargang Mn. 3555 5 rn De verliezen van de Mau-Mau INDONESIË Deel van Westduitse afvaardiging te Moskou aangekomen Nieuws- inplaats van weetgierig Handel en politiek Warm Voedzaam Geld Eiland Ciske de Rat Grote vlucht Gejaagd door de wind Jupiter seint ons Ordelijke dronkaard 59-35 Noord-Koreaanse spionnen in Japan gearresteerd Waf brengt de Radio? ZEEUW In alle opzichten is Argentinië een groot land, groot in zijn ruimte, problemen, welvaart en armoede. Zo uitgs^tekt is dit land dat het van Narvik (Noorwegen) tot Marseille (Frankrijk) zou rei ken als het in Europa zou lig gen. En in deze ontzaggelijke ruimte leven nauwelijks 19 mil- lioen zielen! Een luttel aantal waar het gaat om een ruimte van de Poolcirkel tot de Middel landse Zee te vullen. Argentinië is echter een vruchtbaar land waardoor de opbrengst van zijn producten in de millioenen lopen. De eigen kleine bevolking is bij lange na niet in staat om deze producten te consumeren en zo is Argentinië gedwongen te ex porteren of te sterven. Eigenlijk zou Argentinië dan ook een be- volking van 150 millioen zielen moeten bezitten inplaats van de ca. 19 millioen van dit moment. Mensen is daarom het grote pro bleem van Argentinië en daar naast de industrie. Argentinië immers beheerst de wereldmarkt voor vlees, maïs en lijnzaad. De eenzijdigheid van de Argentijnse economie is echter gevaarlijk voor zijn toekomst en men wil dan ook komen tot de vestiging van een industrie waarvoor gro te plannen zijn opgemaakt. Gezien de positie van Argen tinië op de wereldmarkt zal het zeker niemand verbazen te ver nemen dat het grootste koelhuis abattoir ter wereld in Buenos Aires staat en dat men daar niet minder dan 15.000 dieren per dag verwerkt! Deze dieren ?ijn af komstig van de grote veestapels uit de provincie waardoor Ar gentinië in verhouding de groot ste veestapel ter wereld bezit. Het is aardig te weten dat deze grootste veestapel ter wereld zijn oorsprong heeft gevonden in 7 Hollandse koeien die in 1580 naar Argentinië werden gebracht. Een groot deel van de vleesproduc ten van het land gaan naar En geland en men kan rustig zeggen dat de basis van Engelands vleesvoorziening op de velden van Argentinië rondloopt. In ruil voor de min of meer afhankelij ke positie van Engeland t.a.v. het vlees is Argentinië dan weer af hankelijk van de kolentoevoer van Engeland, want kolen zijn ook een van de grote problemen van de economie van het land van Peron. Dat wil niet zeggen dat het land nu bepaald arm is aan bodemschatten, want naast de olie die er een belangrijke plaats inneemt vinden wij er ook o.a. goud, zilver, uranium, koper, lood, ijzer, tin, chroom etc. Hoewel Argentinië 14 provin cies telt die stuk voor stuk gro ter zijn dan Duitsland, is dit land toch eigenlijk een kind met een Fa. P. J. VAN DE SANDE VtNEZUt COLUMBIA BRAZILIË OLIVIA Rio de Janeiro <f'/. VJluenos Aires fó7 :/«f ra Peron La Plaita) rn.m&xS ahia Blanco STILLE OCEAAN aJLANTISCHf OCEAAN Provincip Buenos Aires WEGWERKER DOOR TREIN GEGREPEN. Woensdagmiddag om negen mi nuten over drie is de 28-jarige hulpwegwerker van de Neder landse spoorwegen A. Schipper uit Rotterdam, toen hij met eni ge anderen werkzaamheden ver richtte op de spoorbaan tussen station Rotterdam-Blaak en sta tion Rotterdam-Zuid, door een uit Dordrecht komende elektri sche trein gegrepen en wegge slingerd. De man moet op slag dood geweest-zijn. MOORDAANSLAG TE PANNINGEN. Terugkerend van de kermis te Meyel, waarop hij Dinsdagavond met zijn vrouw had vertoefd, is de caféhouder Hendriks te Pan- ningen Woensdagmorgen in zijn woning opgewacht door de 26- jarige Ll uit Panningen, die hem met een hamer verscheidene sla gen op het hoofd toebracht. De caféhouder zonk met enkele ga ten in het hoofd en met een zwa re hersenschudding ineen, waar na L. zich uit de vQeten maakte. Enkele uren later werd hij door de rijkspolitie van zijn bed ge licht en in verzekerde bewaring gesteld. Aangezien L. een ver houding onderhield met de vrouw van de caféhouder, en er ernstige verdenkingen ontstonden van medeplichtigheid, werd ook mevr. H. gearresteerd. Na een eerste medische behan deling ter plaatse is het slacht offer naar het ziekenhuis te Ven- lo overgebracht, waar men gisteren het levensgevaar gewe ken achtte. Diezelfde avond is, na een ge zamenlijk bezoek aan de Meyelse kermis de heer Vossen uit Roggel door v. M. uit Helden-Grashoek en een bewoner van het woon wagenkamp Buggenum op een landweg gelokt, waar hij werd neergeslagen en beroofd. Het enige waardevolle dat men buit kon maken was een polshorloge. Ook deze daders zijn gearres teerd. waterhoofd, want alleen in de provincie Buenos Aires woont reeds meer dan de helft van de totale bevolking. In de hoofdstad Buenos Aires wonen 3,4 millioen inwoners en voor wie deze mo derne stad ziet is het haast on denkbaar dat deze metropool in 1900 nog slechts ca. 330.000 inwo ners telde. Om het waterhoofd „Buenos Aires" nog duidelijker te onderstrepen kunnen wij vast stellen dat uit de provincie Bue nos Aires bijna 90 °/e van de op brengst der Argentijnse produc ten komt! Alles wat er nu dan ook in de provincie Buenos Aires aan het gebeuren is, is van in vloed op geheel Argentinië. De andere 13 provincies kunnen in hun betekenis niet tegen Buenos Aires op en mede daarom wil men dan ook zien te komen tot een Argentijnse industrie. Van geheel Zuid-Amerika heeft Argentinië het minste Indiaanse bloed in zijn aderen, want slechts 25.000 personen zijn van Indiaan se oorsprong, terwijl de rest van de bevolking in zijn geheel van Europese voorouders afstamt. De onafhankelijkheid van Argenti nië begon in 1816, toen het zich onafhankelijk proclameerde na een zware strijd tegen Spanje dat het land als een kolonie be stuurde. De huidige president Peron die reeds in 1945 vice-pre sident was maar die toen tijde lijk werd afgezet om echter in 1946 president te worden, vestig de een regiem van sterk totali taire strekking. Er bestaan naast de partij van Peron wel enkele andere partijen, maar deze ont vangen weinig mogelijkheden om zich te ontplooien. Bijna de ge hele bevolking van Argentinië is Katholiek. In verhouding tot zijn buur landen bezit Argentinië een sterk leger, van naar schatting circa 50.000 man. In het land verblij ven vele Duitse technici die uit Duitsland zijn gevlucht. Aan hen heeft Argentinië het te danken dat het het enige land is dat over 'n geheel eigen ontworpen straal jager kan beschikken, benevens een raketvliegtuig. Deze types zijn in gebruik bij de Argentijn se luchtmacht. Alle andere lan den van Zuid-Amerika beschik ken over vliegtuigen van Ameri kaanse en Engelse oorsprong. De Mau Mau in Kenya heeft vorige maand 439 man verloren, aldus een Woensdag gepubli ceerd overzicht van het alge meen hoofdkwartier van de En gelse strijdkrachten in Oost-Afri- ka te Nairobi. Door veiligheids strijdkrachten werden 291 Mau Mau-leden gedood en 86 gevan gengenomen, 62 gaven zich over. Bovendien werden 577 perso nen aangehouden voor ondervra ging. De Indonesische minister van Economische Zaken, Kasimo, heeft Woensdagavond acht maat regelen aangekondigd ter verbe tering van de uitvoer. Deze maatregelen houden in: 1. De prijsbepaling bij uitvoer moet in overeenstemming zijn met de dagelijkse prijscalculatie op de plaats van bestemming. 2. De uitvoer dient in over eenstemming te zijn met de fi nanciële draagkracht en het or ganisatievermogen van de be treffende exporteur; speculatie, die de prijsbepaling kan beïn vloeden, moet worden vermeden. 3. Een scherpe controle zal worden uitgeoefend op de plaats van de uitvoer. 4. Er zal slechts een kort tijdslimiet worden gegeven ter uitvoering van het exportcon tract. 5. De dienst voor in- en uit voerrechten en accijnzen zal zo nodig worden bijgestaan door de staatspolitie bij een zo scherp mogelijke controle. 6. Het smokkelen van afscheep- documenten zal worden voorko men; de afscheepdocumenten moeten worden afgegeven aan de deviezenbank, waar het valuta contract is afgesloten. 7. De douane wordt voorzien van weegtoestellen en apparaten voor controleproeven. 8. Speculatie in de uitvoer moet worden voorkoken. Sprekende op een persconfe rentie, warop het hoofdparket en de politie ook was vertegenwoor digd, zeide minister Kasimo, dat één van de ongezonde dingen in het verleden was, dat uitvoerver gunningen werden afgegeven, die boven de capaciteit lagen van de exporteur. De uitvoervergunningen liepen tot in tienduizenden tonnen, hoe veelheden, die de exporteurs moeilijk konden opbrengen. Voorts werd een te lange li miet vastgesteld voor de af scheep. Deze termijn was soms vijf maanden. Ook werden valse bestemmingsplaatsen opgegeven om aangezien de schepen in werkelijkheid naar een dichter bij gelegen haven voeren te ruggave van de vervoerskosten in vreemde valuta te krijgen. Ook werden licenties verstrekt aan firma's die later „actetas- zaken" bleken te zijn. Voorts maakte men zich schul dig aan het opgeven van een la gere kwaliteit van de uit te voe ren goederen, dan deze in wer kelijkheid hadden. Bij de uitvoer werd voorts overwicht gegeven. Ook werden scheepsdocumenten verduisterd en credietbrieven niet door de banken na versche ping van de goederen ingenomen. Het verlies aan deviezen, dat hierdoor is ontstaan, wordt ge schat op honderden millioenen rupiahs, zeide Kasimo. Woensdagmiddag1 half één is de Westduitse trein met 65 leden van de afvaardiging van de Duitse bondsrepubliek het Wit- russische station te Moskou bin- nengestoomd. De twaalf Duitse wagons wer den getrokken door een Russi sche locomotief. Het station was met bloemen versierd, maar er waren geen vlaggen. De leiders van de Westduit se afvaardiging, bondskanselier Adenauer en minister Von Bren- tano, zullen vandaag per vlieg tuig aankomen. Volgens een Gallup-onderzoek zouden 35 millioen Amerikanen wel eens* een bezoek aan Rusland willen brengen, dat is één op elke drie volwassenen. Dit kan men uitleggen als nieuwsgierig- hèid naar- het onbekende, want veel kan een gemiddelde Amerikaan niet weten over Rus land als men bedenkt dat 61 op de 100 van hen geen boeken leest, de bijbel niet mee geteld, maar daar sta"at niets over Rusland in. En nog sterker: 57 op de 100 afgestu deerden (hoger onderwijs) slaan na het be ëindigen van hun studie geen boek meer open. De grote nieuwsgierigheid naar Rus land moet dus in de meeste gevallen gewekt zijn doer krantenlectuur. Nu, en die was prikkelend genoeg: eerst de cam pagne van Mc Carthy tégen en nu die van Eisenhower vóór toenadering tot de Russen. Daar is geen touw aan vast te knopen, zullen die op kranten terende Amerikanen denken. Vandaar dat ze nu zelf willen gaan kijken? De grootste industrieële onderneming van de wereld, de General Motor Cor poration (maker van Chevrolet auto's, enz.) houdt eigen politieke richtlijnen aan bij het bepalen van zijn verkooppo- litiek. In November 1951 zette deze maatschappij de levering aan het com munistische blok stop (dat was in de tijd van de Koreaanse oorlog) om de anti communistische gevoelens in Amerika niet te kwetsen. Nog onlangs weigerde het 500 Chevrolets aan Boelgarije te le veren, hoewel' er toestemming van de regering voor was verkregen. Het concern schijnt echter van mening dat na de conferentie van Genève de toe nadering tot de Russen zo in het ameri- kaanse gemoed gemeenplaats is gewor den (dank zjj de pers - zie boven), dat de handel met Rusland en zijn satellieten weer kan worden hervat. Het heeft ten minste verklaard niet langer bezwaar te hebben tegen het leveren van auto's aan die landen. 110 graden Fahrenheit werd in Califor- nië tijdens de jongste hittegolf gemeten. Het was er in 70 jaar niet zo warm geweest. De kippen lagen er inderdaad dood in hun hokken: een millioen overleefde de hitte niet, evenmin als 250.000 konijnen. Het mensen eten is de meest voedzame en hygiënische wijze om cadavers op te ruimen, zegt dr Ronald M. Berndt van de universiteit te Sydney. De wilden op Nieuw Guinea, aldus de geleerde onder zoeker, eten hun doden op omdat hun andere voedsel een gebrek aan eiwit be vat en omdat de varkens er schaars zijn en gereserveerd voor godenspijs. Gelukkig voor ons, lezer, dat ons voedsel wel genoeg eiwit bevat. Edith Piaf treedt op het ogenblik in amerikaanse nachtclubs op. Verdiensten: 40.000 gulden per week. Na een optreden in Californië wordt de beroemde chan- sonnière nu in New-York verwacht, waar ze wordt opgewacht door een New-York- se advocaat die 80.000 gulden van haar wil hebben voor privé-uitgaven, gedaan tijdens zijn campagne om in Amerika voor Edith de weg te banen. Yves Montand, een collega van Edith Piaf, en even beroemd, en even rijk blijkbaar, wil een eiland in de Middel landse Zee kopen. Het licht in de buurt van Elba. Volgens nederlandse persberichten is de nederlandse speelfilm Ciske de Rat naar het boek van Piet Bakker en ver vaardigd onder regie van de duitse ci neast Wolfgang Staudte bij de première in Venetië goed ontvangen. Het blad France Soir schrijft echter: „Een ouderwetse geschiedenis van een kleine jongen die door een onwaardige moe der wordt opgevoed tot een slecht sujet. Ciske doodt zijn moeder en komt in een opvoedingsgesticht. Maar aan het eind van de film wordt hij onder invloed van een jonge leraar weer een nette jongen. Deze film borduurt op een overbekend thema: slechte ouders zijn de oorzaak van slechte kinderen." Het is dus maar hoe men het bekijkt: op internationaal peil of op nederlands peil: eindelijk een vaderlandse film die er een beetje bij door kan...? Nu we het toch over films hebben; er wordt er een vervaardigd over de eerste oceaanvlucht, die van Charles Lindbergh in 1927. Daarin zal een natuurgetrouwe scène voorkomen van de ontvangst van de luchtheld door een onafzienbare en thousiaste menigte op het vliegveld Le Bourget te Parijs. Nu, 28 jaar na Lindberghs stoutmoe- Niet veel, vinden we, slechts twee we- dige sprong, maken vliegtuigen 16.000 vluchten per jaar over de Atlantische Oceaan en men schat dat dit aantal in 1960 250 per dag zal bedragen (ruim 90.000 per jaar!). Een kantoorbediende in Engeland liet) een fladderend spoor van in de. wind weg- dwarrelende bankbiljetten van een pond sterling achter zich toen hij de lonen' voor zijn filma van de bank haalde. Het waren er vijf hónderd, dié naast zijn' binnenzak waren gegeleden. Voorbijgan gers hielpen hem de briefjes oprapen!' Met zijn armen vol ging hij terugnaar! de bank. Daar werden ze nagetelden*.j bleken er alle—vijf honderd te zijti. j Jupiter zendt radiosignalen uit, zeggen Australische geleerden. Eenmaal per week, voegen ze er aan toe. I Deze signalen schijnen van witte punten op het oppervlak van de planeet te ko men. Ze zijn zo sterk, datze jnet een ge wone radio kunnen worden opgevangen. Hoe een huis in het engelse stadje Wellington aan een van dp hoeken dertien centimeter kon verzakken, kwam aan het licht toen de huurder van de kamer op die hoek naar een tehuis voor alcoho listen moest worden overgebracht. Toen zag de huisbaas hoe in die kamer langs de ene muur 12.000 lege flessen keurig in rijen tot aan de zoldering, lagen opge stapeld en langs de tegenover liggende muur 12.000 kurken, eveneens netjes',in het gelid, Daar tussen was nog een gan getje vrij van een halve meter breed, net voldoende voor de man on te (kunnen lig gen slapen. 39. De weigering van de Noorman om zich met zijn mannen over te geven, beantwoordt de vijand met een heftige aanval. De speren suizen van alle kanten op do Noren af, maar Svein laat zich ook niet onbetuigd. Grote stukken steen zwiept hij met zijn geweldige kracht naar beneden, terwijl hij de vreselijkste drei gementen brult. Axe maakt met zijn boog en pijlen zóveel slachtoffers, dat de tegenstanders gaan weifelen. Dek king zoekend waar ze maar kun nen op het open terrein blijven ze echter de Noren bestoken en de toestand voor Eric en zijn man nen, hoe dapper zij zich ook ver dedigen, wordt hachelijk. Axes pij len verminderen snel en lang zul len zij hat niet meer kunnen vol houden tegen zo'n overmacht. Er zit echter niets anders op dan door te blijven vechten, daar er geen mogelijkheid is om te ontsnappen. Opeens komt een der krijgers in de grootste opwinding naar Eric en vertelt hem dat er een door gang naar de hoogvlakte is ont dekt T ar wijl Eric, Axe en Svein de vijand blijven bestoken, kruipen de anderen vlug een voor een door de nauwe opening naar bo ven, waarna zij het direct op een lopen zetten. Als laatsten volgen Axe, Svein en Eric met zijn trouwe hond. Herhaaldelijk kijkt Eric onder het voortrennen achterom, maar klaarblijkelijk hebben de tegen standers nog niets van de vlucht ontdekt. Zo snel mogelijk rennen de Noor mannen over de troosteloze hoog vlakte. Enkele mannen beginnen reeds tekenen van vermoeidheid te vertonen. Dan wijst Axe met een luide kreet achterwaarts Ver weg op het rotsplateau zijn enkele gestalten verschenen. Ook de vijand heeft dus; de doorgang ontdekt. Hij zal ongetwijfeld de achtervolging met verdubbelde woede voortzetten. „Volhouden, mannen roept de Noorman, „we moet en onze voor sprong behouden. Hot is onze laat ste kans 4 Sk _i*L Achttien leden van een Noord- fkoreaanse spionnagegroep zijn in de afgelopen twee maanden in Japan gearresteerd, aldus heeft de Japanse politie Dinsdag avond te Tokio bekendgemaakt. De leden van de groep hadden ondermeer tot taak te trachten Zuidkoreaanse leerling-vliegers, die in Japan worden opgeleid voor straaljagerpiloot, te bewe gen met hun vliegtuigen naar Noord-Korea uit te wijken. ZATERDAG 10 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram;. 8.30 Or gelspel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de aontinubedrij- ven; 11.30 Moderne muz.; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Orkest; 14.00 Sport; 14.15 Harmonie-orkest; 14.35 Streekuitz.; 15.00 Causerie; 15.15 Accordeon; 15.45 Causerie; 16.00 Orkest; 17.00 Radio-week- journaal; 17.30 Gram.; 18.00 Nws; 18.20 Amus. muz.; 18.45 Rege- ringsuitl.; 19.00 Artistieke Staal kaart; 19.30 Causerie; 19.40 Zen deling op Nw.-Guinea; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram., 20.35 Cabaret; 21.20 Amus. muz.; 21.50 Socialistisch comm.; 22.05 Dansmuz.; 22.30 Klankbeeld; 23.00 Nieuws; 23.15 Q:ana. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de hui»vr.; 9.55 Hoogmis; 11.45 Gram.; 12.09 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land en tuinb.med.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Kamermuz.; 14.40 Gemengd koor; 15.00 Kron. van letteren en kunsten; 15.35 Harmonie-orkest; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gram.; 18.15 Jo«m. weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Pari. overz.; 18.40 Instr. octet* 19.00 Nieuws; 19.10 Lichtbaken; 19.30 Avondge bed; 19.45 Gram.; 20.40 Act.; 20.55 De gewone man; 21.00 Gevar. muz.; 21.35 Voor de jeugd; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Espe ranto; 23.22 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.15 Radio-Almanak; 14.30 Jour naal; 15.00 Gram.; 15.45 Ascor- deonmuz.; 16.00 Gram.; 16.15 Ac- cordeonmuz.; 16.30 Gram.; 16.45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 17.30 Orgel; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Omroep-om- meganck; 21.15 Verzoekprogr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muz.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5